1887. N°. 147. Dinsdag 13 December. 74sle jaargang. Nieuwjaars-Commissie Herhaalde Waarschuwing. AANBESTEDING GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. mm De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecht» tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. TRICHINEN-ZIEKTE. De nieuwe gevallen van tricbinen>ziekte, welke zich dezer dagen hier voordeden.wettigt de vrees dat meerdere varkens aan dezelfde ziekte lijden en wordt daarom een ieder nogmaals gewaarschuwd voor het gebruik van varkensvleesch. ham, worst en spek als dat niet vooraf DOOR EN DOOR OA AR is gekookt of gebraden. De deskundige leden der gezondheidscommissie blijven voorshands bereid om het hun daartoe aangeboden vleesch etc. mikroskopisch te onderzoeken. öoes, 12 December 1887. De Burgemeester van Goes, J. G. DE WITT HAMER. Door eene meer dan dertigjarige ervaring daartoe geleid, is weder de zoogenaamde in het leven geroepen, en terwijl de heer J. A. A. Fransen Van de Putte, om te eerbiedigen redenen, van de leiding der zaken verschoond weoscht te blijven, verklaarde de heer dr. J. KOOMAN Az. zich volgaarne bereid de leiding op zich te nemen. Voorts bestaat de commissie voor 1 Januari 1888 uit de heeren: M. STERK lid van het Burgerl Armbstuur. E. SLOOVER r t de Diac. derHerv gem. E. F. v. KALMTHOUT v het R K. Par Armbest. A. DEKKER Jz. de Commissie voor de (Economische Spijsuitdeeling. en is de heer A. A. VAN DELLEN, commies ter secre tarie aan de commissie toegevoegd om het schrijfwerk te verrichten Deze Commissie zal op WOENSDAG DEN 14den DECEMBER a. a. hare gewone collecte houden. Burgemeester en Wethouders gelooven, dat iedere aanbeveling tot het schenken van ruime bijdragen overbodig mag heeten, als men bedenkt welke gunstige resultaten de Nieuwjaarsbedeeling steeds heeft gehad. Goes, den 7 December 1887. Burgemeester en Wethouders van Goes. J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. op Zaterdag den 24 December 1887, des namiddags te 1 uur iu bet Raadhuis ran gemeentewerk en leverantiën voor 1888, te weten: lo. het timmerwerk en de levering van touwwerk 2o. metsel-, stukadoors- en steenbouwwerk 3o. i leidekkers-, lood-, zink-en pompmakerswerk; 4o. z smids-, kachel- en slotenmakerswerk 5o. schilder-, behang- en glazenmakerswerk 6o. stoffeerderswerk 7o. aard-, kram-, rijs- en glooiingswerk 8o. de levering van grint en griutzand 9o. borstel- en mandenwerk en voor 1888, 1889, 1890 en 1891 lOo. het jaloeziemakerswerk Ho. snoeiwerk 12o. tuinmanswerk en 13o. vrachtrijderswerk 'alles volgens tarief. De levering der artt. 19 en 23 van het tarief worden niet afzonderlijk aanbesteed, maar aan verschillende aannemers opgedragen Het bestek ligt op de gewone uren in het Raadhuis ter inzage Biet ingevulde tarieven (nieuwe druk) zijn aldaar verkrijgbaar a f 0,50 per exemplaar. Inlichtingen geeft de gem ente-bouwmeester. Goes, den 10 December 1887. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, H A R T M A M. GOES, 12 December 1887. Bij Provinciaal blad no. 121 doen Ged. Staten van Zeeland mededeeling van het volgend schrijven van den geneeskundigen raad dezer pro vincie, dd. 23 Nov. >De voor eenige maanden te Middelburg voorge komen vleescbvergiftiging heeft aanleiding gegeven, dat de geneeskundige raad voor Zeeland in zijna ver gadering van 8 Nov. jl. de wijze, waarop in Zeeland de vleeschkeuring wordt toegepast, heeft overwogen, en dat hij besloten heeft nwe aandacht op deze aan gelegenheid te vestigen. Te Middelburg zijn gevallen van vleeschvergiftiging tengevolge van in consnmtie gebracht ziek vleesch meermalen voorgekomenten platten lande is zulks wel minder het geval, maar ook daar wordt dit feit een enkele maal waargenomen, doeh krijgt door min der uitgebreidheid ook mindor ruchtbaarheid. Opmer kelijk is het in ieder geval, dat gelijktijdig met de vleeschvergiftiging te Middelburg ook te Axel en te St. Maartensdijk ziek vleesch is in consumtie gebracht. Te oordeelen naar eenige door rijksveeartsen den raad verstrekte gegevens, zal het gevaar voor het in consumtie brengen van slecht vleesch met den tijd toenemen, indien de conti 61e niet verschei pt wordt. Naar hunne meening is alsnu de vleeschkeuriDg aan tot oordeelen onbevoegden opgedragen en is het een natuurlijk gevolg van den steeds klimmenden strijd om het bestaan, dat meer en meer langs clandestine wegen pogingen worden aangewend, om vleesch van runderen, die tengevolge van bloedvergiftiging (septi- chaemie, pyaemie) gestorven zijn, aan den man te brengen. De raad heeft daarom besloten deze zaak onder uwe aandacht te brengen, met verzoek, om de ge meentebesturen op het dreigend gevaar te wijzen en bij deze op verscherping der bepalingen omtrent vleesch- keur aan te dringen. De keuring behoort zooveel mogelijk aan veeartsen te worden opgedragen, terwijl bij keuring van vleesch van uit nood geslachte beesten een schriftelijke ver klaring van een deskundige behoort te worden overgelegd, dat het dier niet aan bloedvergiftiging door ziekten of door hst gebruik van geneesmiddelen lijdende was", 's Heer Arendskerke. De gemeenteraad benoemde eergisteren tot onderwijzeres aan de openbare lagere school alhier mej. Anna Rijkaard, thans werk zaam te Borsele. Nog werd benoemd tot lid van het algem. armbestuur te 's-Heer Hendrikskinderen dhr, M. Vermeule, in plaats van den heer J. Vermeule, overleden. De gewone commissies voor de Nieuwjaarsbedeeling aan de armen op 1 Jan. a. s. werden mede benoemd deze zullen eerstdaags voor dat doel aan de huizen der ingezetenen een beroep doen op hunne mede werking. Crescendo, de zangvereeniging voor gemengd koor alhier, is voornemens Woensdagavond in de Kerst week eene openbare uitvoering te geven, toegankelijk voor niet-leden tegen eene geringe entréede leeraars der Zondagsschool, mede alhier, zullen aan hunne ruim 100 leerlingen bij gelegenheid van het aanstaande Kerstfeest, evenals vorige jaren, prijzen en geschenken uitreiken, gedeeltelijk daartoe in staat gesteld door bijdragen van de gegoede ingezetenen. Oudelaude. Iu de raadsvergadering van Zaterdag is herbenoemd tot lid van het Burgerlijk Armbestuur dezer gemeente de heer Joh. Van Wingen Pz. Kolijnsplaat. Donderdag den 29 December zal de heer J. Z DeBuisonjé van Oostburg. op uitnoo- diging van eenige leden der Nuts-afdeeling «Noord- Beveland", eene lezing in het logement »de Patrijs" houden. De heer L. Kuiler, opzichter bij 's rijks wa terstaat te Middelburg, is als zoodanig met ingang van 1 Januari overgeplaatst naar het 6e district, stand plaats Breda. In zijne plaats is benoemd de heer A. Maas van Rozendaal, welke standplaats onvervuld blijft. (Af. Ct.) Bij kon. besluit is tot tijdelijk leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Heerenveen, van den dag af dat bij zijne functiën zal aanvaarden tot en met 31 December 1888, benoemd R. D. Nauta, leeraar aan de hoogere burgerschool te Zieriksee. Naar aanleiding van het besluit, door een aantal leden der Tweede Kamer genomen om zich bij de aanstaande verkiezingen niet herkiesbaar te stellen, schrijft de Haagsche correspondent der Zaanl. Grt. Moet in het aftreden van zoovele verdienstelijke, krachtige, voor 's lands belang nog zoo onmisbare mannen geen veeg teeken worden gezien Inderdaad ik geloof, dat het verschijnsel van moedeloosheid, waarvan dat wijken getuigt, tot nadenken moet stem men. Bedrieg ik mij niet, dan zijn de meesten van de leden, die zich niet herkiesbaar stellen voor de Kamer van Honderd, het politiek geharrewar moede en gelooven zij niet, dat de nieuwe toestand, die zich voor ons land opent, veel goeds zal brengen. De oor zaak ligt voor de hand. Er heerscht in alle partijen een groote mate van verdeeldheid; links en rechts openbaren zich kenteekenen van verwijdering, van scheuring, waar juist samenwerking, toenadering noodig zijn om 's lands belang te dienen. De gematigde elemen ten der liberale partij, waartoe vooral de heeren Van Gennep, Buteux, Van der Sleijdec, Willink en De Vos behooren, dreigen langzamerhand te worden overscha duwd en overheerscht door de meer geavanceerde, meer radicale krachten. Op den duur kan dit niet anders dan op een scheuring in de liberale gelederen uitloopen en ik kan mij voorstellen dat mannen, wien de eenheid en kracht der liberale partij ter harte gaat, die scheuring niet wenschen te aanschouwen. In de anti-revolutionaire en katholieke partijen is 't niet heter gesteld; ook daar heerscht groote tweedracht tusschen gauche en droite, of erger nog tusschen de leden individueel. Bovenal moet de stemming onder de katholieken zeer veel te wenschen laten en men zegt dan ook dat deze leden (o. a. de heer Reekers) ernstig plan htbbe.n zich nog terug te trekken, ten deele ook door de inmenging van de hooge geestelijkheid in de staatkundige aangelegenheden der partij. IggWat daarvan intusschen ook zij de vele vaca tures iu de Kamer en de aanvulling van het ledental mei. 14 nieuwe leden, verzekeren ons dat er tamelijk veel nieuw bloed in de Kamer van Honderd zal komen. Daardoor wordt misschien een nieuwe partijlormatie mogelijk, waarin eenerzijds de onverzoenlijken onder de clericalen, anderzijds de radicalen zullen plaats nemen aan de uiterste grenzen eener breede gematigde partij, uit de vooruitstrevende, doch bezadigde elemen ten van rechts eu links gevormd. Aan dit «centrum" is in mijn oog da toekomst; en in dat centrum kan de liberale partij van heden den boventoon behoudeD, wanneer zij, haar beginsel gotrouw, zich losmaakt van alle uiterste fractiën, zoo wel op kerkelijk als op staatkundig terrein. De Standaard voert een paar merkwaardige grieven aan tegen het kiesrecht der additio- neele artikelen. «Geld is en blijft de eenige grondslag, waarop ons kiesrecht steunt." r. Het blijft ergerlijk, dat ook nu tal van personen, die ten plattelande kiezer zijn, door naar een stad te verhuizen, weer kiezer af worden." Weina, het zijn de vrienden van De Standaard, die belet hebben, dat de pogingen van 5 liberalen, om aan deze twee grieven eenigermate tegemoet te komen, konden slagen. Als éen man stemden zij tegen de capaciteiten en tegen de verlaging van census in de groote gemeenten. Vad Het Wag. Weekbl. zegt, dat het bekend is, dat het de wensch van wijlen den heer Van Wasse- naer was, dat zijn neef een naamgenoot O 11 o Van Wassenaer hem als lid der Kamer te Leiden zou opvolgen. Zeer natuurlijk en billijk is het, dat iemand bij uitersten wil zegt wat gebeuren moet met het ver mogen, hetwelk hij nalaat. Zelfs wenschen en begeerten van anderen aard worden iu den regel opgevolgd, al moet men niet zelden erkennen dat het beter ware geweest, indien de dooden de verdere zorg maar aan de levenden hadden overgelaten. Zóóver als de over leden baron Van Wassenaer, die een neef van hem aanbeval voor het lidmaatschap der Tweede Kamer, dat door zijn verscheiden vacant werd, gelooven we echter niet, dat men gaan kaa. Het mandaat voor de Volksvertegenwoordiging is geen familiestuk, geen adellijke titel, die bij versteif kan overgedragen worden op zonen of neven, en wijlen de heer Van Wassenaer had beter gedaan deze zaak maar over te laten aan de kiezers te Leiden zei ven. ArnhCt.) Een gemeenteambtenaar schrijft aan het Dagblad In verscheidene gemeenten is door al de aangesla- genen in de grond- en personeele belastingen, die thans als kiezers in aanmerking komen, hun aanslag reeds ten volle aangezuiverd, zoodat de opgaven der rijks ontvangers, waaruit de kiezerslijsten moeten worden opgemaakt, reeds inkomen; daaruit blijkt, dat iu som mige plattelandsgemeenten het getal kiezers voor de Tweede Kamer en de Provinciale Staten met ongeveer 60 en voor den gemeenteraad met ongeveer 40 pet. zal vermeerderenin gemeenten, waar uitsluitend land bouw en veeteelt uitgeoefend worden, is de vermeer dering veel kleiner, omdat men daar ook onder den vorigen toestand reeds vrij algemeen stemgerechtigd was. De Arnh. Ct. maakt melding van iemand die zijn kiesrecht verloor, omdat ziju huisbaas hem het ontnam. Deze wist, dat zijn huurder in politieke meening van hem verschilde, en hij zeide hem de huur op. Daardoor kou hij niet beantwoorden aan den eisch, negen maanden op dezelfde kamers gewoond te hebben, aan welken eisch, volgens dan minister Heemskerk, moet worden voldaan, wil men kiezer zijn. In de Vrijdag gehouden vergadering van het Centraal Comité is besloten, de Deputatenver- g a d e r i n g saam te roepen tegen 20 December e. k., des voormiddags te tien uur, in het Gebouw van Kunsten en Wetenschappen te Utrecht. Naar men ver neemt zal door het Centraal Comité aan de Deputaten- vergadering worden voorgesteld, een project in gereed heid te brengen voor een program van actie, ten einde de tweede Deputatenvergadering, die uit de nieuw gevormde districten waarschijnlijk in Februari zal saamkomun, zulk een program definitief vaststelle. De R. K. kiesvereeniging te Leiden heeft tot candidaat voor de Tweede Kamer (vacature Van Wasse naer) gesteld mr. J. P. S m e e 1 e, oud-lid der Kamer. De Noordbr. verneemt dat ook de heer F. H. H. B or ret, afgevaardigde ter Tweede Kamer voor Til burg, besloten heeft zich niet weder herkiesbaar te stellen. Door de commissie van rapporteurs over de begrooting van Binnenlandsche Zaken is aan de Twee de Kamer voorgesteld het artikel voor subsidies ten behoeve van landbouwonderwijs te ver minderen tot ƒ43.500, zijnde het bedrag der twee nu voor afdoening vatbare aanvragen. Ook de rapporteurs wenschen dat eerlang voor die zaak meer kunne wor den uitgetrokken; maar het schijnt hun ongemotiveerd, thans een post van 20.000 uit te trekken, daar inrichtingen, welke nu nog geene aanvraag dedeo, in 4888 wel geen uitgaaf zullen eischen. Het beginsel kan men daarom goedkeuren door toe te staan wat thans noodig schijnt te zullen zijn. Ook de subsidies voor restauratie van de torens te Delft en Groningen, ad 5500, wenschen zij te schrap pen, omdat hier Rijkshulp niet volstrekt noodig schijnt, alsook om de consequentie, die het toestaan dezer bijdragen zou medebrengen. De Nedeilandsche Maatschappij tot bevordering der geneeskunst hieft zich tot de Tweede Kamer der Staten Generaal gewend met het verzoek, bij de vast stelling der wetsontwerpen, betreffende het geneeskundig staatstoezicht, door den Minister van binnenlandsche zaken bij de Kamer aan hangig gemaakt, daarin alsnog op te nemen, dat de geneeskundige inspecteurs van hunne administratieve werkzamheden zullen worden ontheven; dat de ad viseurs alleen tijdelijk en voor een bepaald doel zullen worden benoemd en naar tarief zullen bezoldigd worden dat in elke gemeente van 5000 zielen eene gezond heidscommissie, als door den Minister voorgesteld, zal moeten opgericht wordenen dat de gemeentebesturen bij de wet zullen verplicht worden, binnen de grenzen hunner bevoegdheid die maatregelen te nemen, welke door het geneeskundig staatstoezicht urgent worden verklaard. Dit adres is afgezonden ingevolge het besluit der laatste algemeene vergadering te Winschoten, waar met de aanhangige wetsontwerpen in het algemeen instemming werd betuigd. Z. M. de Koning heeft het plan om een ge deelte van het voorjaar aan het meer van Genève of elders in Zwitserland door te brengen, opgegeven. In Amsterdam schijnt de gewoonte te bestaan om op St.-Nicola as aan onderwijzers en onderwijzeressen geschenken te doen ge ven door de leerlingen. Burgemeester en Wethouders hebben nu aan de Schoolcommissie een brief gericht, waarin zij als hunne meening uitdrukken dat dit niet wenschelijk is, omdat de kinderen daardoor in scheeve verhouding komen tot de onderwijzers en tot elkander. De bedoeling is zeker prijselijkmaar we zouden toch aan Burgemeester en Wethouders van Neerland's hoofdstad in overweging willen geven om niet al te veel te reglementeeren. Er is een spreekwoord, dat zegt: «kleine geschenken binden de vriendschap aan", en 't kan toch geen kwaad dat er tusschen leerlingen en onderwijzers ook nog eene andere verhouding be staat dan tusschen hen, die de les opgeven, en hen, die de les opzeggen. De aardigheden op St.-Nicolaas behooren tot de poëzie, ook van het schoolleven, en Burgemeester en Wethouders moesten zich daar nu maar buiten houden. Die scheeve verhoudingen groeien vanzelf wel weer recht. (Arnh. Ct.) Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Bedankt voor het beroep naar Kampen door ds. D. Wijting, predikant bij de oad-Geref. gemeente alhier. Baarland. Tot kerkvoogd bij de Hervormde Kerk is de heer A. J. A. Hoogvliet gekozen. Bedankt voor het beroep bij de Ned. Herv. Ge meente te St.-Annaland door dr. Wentink, predikant te Nieuwe-Tonge. Beroepen te Uitwijk en Waardhuizen ds. Ch. C. J. W. Wierts van Coelioorri, te Nieuwerkerk. Beroepen bij de Christ. Gereform. gemeente te Katendrecht ds. J. Westerhuis te Ter-Neuzen. Kolijnsplaat. Vrijdag II. zijn tot kerkvoogden door het college van notabelen alhier met algemeene stem men herkozen de heeren J. Voogd en J. Caljouw. Door de synode der hervormde kerk zijn thans 35 predikanten uit hunne bediening ontzet, tei wijl nog vier anderen zich van het synodale kerkverband hebben losgemaakt, zoodat het geheele aantal, dat zich bij de doleerenden heeft gevoegd, 39 bedraagt. Ook hier ter stede heeft zich eene commissie gevormd om het gouden priesterjubileum van Paus I Leo XIII te vieren. Ia den loop dezer week zal die commissie zich tot de parochianen wenden om voor I dat doel giften in ontvangst te nemen. De commissie

Goessche Courant | 1887 | | pagina 1