74sle jaargang. 1887. N°. 146. Zaterdag' 10 December. Politiek Overzicht. GOESCHE De uitgave deter Courant geschiedt Haandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH Sc VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. 59 December. Reeds geruimen tijd geleden is er verzekerd, dat bij de Tweede Kamer, althans bij een groot deel harer leden, de meenirg voorzat, dat, met het oog op het overgangstijdperk, waarin onze binnenlandsche politiek zich bevindt, de aanhangige staatsbegrooting als eene credietwet zou worden beschouwd. Daarop afgaande had men mogen verwachten, dat het algemeen debat binnen de engste grenzen zou zijn teruggevoerd en al moet erkend worden, dat menig redenrijk lid der Kamer een prijzenswaardig zelfbedwang heeft in prak tijk gebracht door óf geheel stil te zwijgen zooals de heer Keuchenius, óf in korte woorden zijne meerling uit te drukken zooals de heer Van Baar, toch heeft het tweedaagsch algemeen debat over de staatsbegroo ting een zeker gewicht ontleend aan de onderwerpen, die daarbij ter sprake zijn gekomen. Het gebruik brengt nu eenmaal mede. dat bij dit algemeen debat het zondenregister van het Ministerie door de Kamer wordt opgeslagen en dat ieder lid, dat daartoe lust gevoelt, vrij daaruit een artikel kan pensen om der Regeering naar aanleiding daarvan op zijne feilen te wijzen. Waarom zou dus dhr. Gilde- meester nog niet even terugkomen op de vroeger ge bleken achterhoudendheid van den Minister van finan ciën, in zake de conversie Waarom ook zou diezelfde afgevaardigde zich niet nog eens duidelijk uitspreken over wat hem verbaast in 's Ministers opinie omtrent de splitsing van gewone en buitengewone uitgaven of over diens optimisme over het evenwicht in Neèrland's financiën Waarom zou dhr. De Savornin Lahman, overvol van rechtsgevoel, niet pleiten voor het goed recht van de doleereaden en van dr. Smit, al beging hij daarbij ook het onrecht aan de regeering te ver wijten, dat zij in de kerkelijke twisten partijdig was en aan de liberalen, dat zij aan het socialisme het aanzijn hebben geschonken 7 De eenige reden, waarom al deze punten bij het algemeen debat hadden kunnen blijven rusten, zou hebben moeten gelegen zijn in de overtuiging, zoowel van de Kamer als van het Ministerie, dat hunne dagen zijn geteld en dat men dus zijn taak als afgedaan beschouwt, ook en vooral wat betreft dat deel ervan, waarbij het er meer bepaald op wordt toegelegd om elkander onaangenaam te zijn. Wat zullen wij dan uit dat algemeen debat grijpen om er meer bepaald de aandacht op te vestigen Slechts even de zaak van dr. Smit, die waarlijk al meer dan genoeg is besproken, om medetedeelen dat door nie mand minder dan door dr. Zaaijer, zelf leeraar en zeker niet conservatief-liberaal, werd getuigd, dat hij geheel instemde met hetgeen het hoofdbestuur der vereeniging van leeraren in deze zaak had gezegd en dat hij geenszins behoorde tot hen, die het ontslag van dr. Smit voorstellen als een martelaarschap. Slechts even ook het zeer lange betoog van dhr. Lobmanten gunste der doleerenden, waarbij hij trachtte aantetoonen, dat er in ons land geen vol doende rechtszekerheid bestaat, een betoog hoofdzake lijk gegrond op geruchten en mededeelingen omtrent de houding van de politie en de rechterlijke ambtenaren, van burgemeesters en Commissarissen des Konings, en welke houding onbegrijpelijkerwijs niet altijd was ten gunste van de doleerenden en derhalve niet onpartijdig. Nog éen punt is er, waarop even de aandacht moet worden gevestigd en dat ter sprake werd gebracht door dhr. Rooseboom, namelijk de wenschelijkheid om eene staatscommissie te benoemen voor de nieuwe regeling onzer strijdkrachten, zooals die zal voort vloeien uit de bepalingen der nieuwe Grondwet. De Arnhemsche afgevaardigde achtte terecht het minis- triëele leven in Nederland van te korten duur om die regeling aan den Minister van Oorlog zelf overtelaten en toen dhr. Reuther zijn denkbeeld bestreed, wees dhr. Seret dezen zeer snedig op het ministerie-Van Lijnden, waarvan dhr. Reuther zelf deel uitmaakte en dat vier jaren aan het bewind is geweest, zonder dat de Minister van Oorlog, hoe geroemd ook om zijne werkzaamheid, kans heeft gezien zijne regeling der strijdkrachten bij de Kamer aanhangig te stellen. De Minister deelde daarop mede, dat eea dergelijk voor stel bij de regeering in overweging was, waardoor aan dhr. Rooseboom althans meer licht werd gegeven dan aan dhr. Van Kerkwijk op zijne vraag omtrent de lijst van hen, die in het vervolg verkiesbaar zullen worden gesteld voor de le Kamer. De maatregel van algemeen bestnnr, waarbij die lijst zal worden vast gesteld, was bij den Raad van State in onderzoek en dos kon de Minister daaromtrent geene inlich tingen geven. Als tnsschengerecht op de verschillende scho tels van de staatsbegrooting behandelde de Kamer Woensdag het wetsontwerp tot bekrachtiging eener provinciale inkomstenbelasting in Groningen. Eene hui vering doorliep de rechterzijde bij het hooren van het woord «inkomstenbelasting" en gesterkt door een vier tal liberalen wist zij het ontwerp te doen vallen. Deze belasting zou voor een deel den druk van het platte land op de stad hebben overgebracht en het is te be grijpen, dat dhr. Van Houten, de zelfstandige afge vaardigde uit Groningen, in dit geval een deel zijner zelfstandigheid opofferde. Hij stemde dan ook tegen het ontwerp en met hem de heeren Van Kerkwijk, De Ranitz en Farncombe Sanders, de laatste vooral op grond, dat het niet goed zou zijn op dit oogenblik ten opzichte van het belangrijke belastingvraagstuk eene beslissing te nemen, die zou praejudiciëeren op hetgeen de nieuwe volksvertegenwoordiging, voor wie volgens dhr. Gleichman de belasting-quaestie een der eerste zaken zal moeten zijn, die zij onder handen moet nemen, daaromtrent zal willen beslissen. Gisteren werd daarop het begrootingsdebat vooit- gezet. De belangstelling der Kamerleden is zoo ge ring, dat bij den aanvang der zitting niet eens genoeg leden aanwezig waren. Het debat over hoofdstuk bui- tenlandsche zaken (hoofdstuk I en II waren Dinsdag reeds met algemeene stemmen aangenomen) kenmerkte zich dan ook door weinig bijzonders. Dhr. Farncombe Sanders besprak de veiligheid voor vaartuigen op het Kanaal, van welke gelegenheid de Minister gebruik maakte om holde te brengen aan de uitstekende menschlievendbeid en hulpvaardige wijze waarop de ongelukkige schipbreukelingen op Engelschen bodem, speciaal te Dover, zijn bejegend. Nadat op voorstel van dhr. Reuther het hoofdstuk met 300,-- was verhoogd, terwille van den kanselier te Londen, die aan dat sommetje groote behoefte schijnt te hebben (men herinnere zich, wat ten vorige jare over der gelijke quaestie in de Kamer is voorgevallen), werd hoofdstuk III met algemeene stemmen aangenomen. Thans is hoofdstuk Justitie aan de orde, dat, niet tegenstaande de vele vragen, die men aan den Minister bad te doen, vermoedelijk ook wel spoedig zal worden aangenomen. GOES, 9 December 1887. Wij herinaeren belanghebbenden eraan, dat ter gemeente-secretarie verkrijgbaar zijn de biljetten ter invulling, om te doen blijken van hun verzoek om op de kiezerslijsten te worden geplaatst, hetzij als bewoner van een deel van een huis, waarvan de te schatten huurwaarde vermoedelijk de vereischte som zal bedragen, hetzij als deelhebber in een onverdeelden eigendom, waarvan grondbelasting verschuldigd is. Ook zij, die in eene andere gemeente in de personeele of grondbelasting zijn aangeslagen, moeten daarvan ter secretarie aangifte doen, alles vóór 21 December a. s. Der traditie getrouw gaf de vereeniging voor Volksvermaken gisteravond haar jaarlij ksch St.- Nicolaasfeest. De voorzitter, de heer Jonquière, opende het feest met een welkomstgroet tot de leden, waarbij hij nog in herinnering bracht, dat het feest ten vori- gen jare door de mazelen-epidemie niet heeft kunnen plaatshebben. Ook vestigde hij de aandacht op het volksfeest, den vorigen avond door deze vereeniging gegeven en hij achtte zich gelukkig te kunnen consta- treren, dat dat feest uitnemend goed geslaagd is. Ruim 300 toegangsbewijzen waren voor dien avond afgegeven en den ganschen avond had de beste orde in de zaal geheerscht. De leden behoefden bovendien niet baDg te zijn, dat de gelden voor het volksfeest aan hun feest waren onttrokken, want het bestuur was toch in de gelegenheid geweest daarvoor dezelfde som te besteden en evenveel prijzen aan te koopen als andere jaren. Daarna deed het harmoniegezelschap «Euphonia' een paar marschen hooren, waarna de rederijkerskamer «Eloquentia" de dramatische schets «Alles voor moeder" van Jan 0. De Vos opvoerde, welk stuk over het alge meen vrijwel werd afgespeeld, boewei het slot weinig aandoening opwekte bij de spelers en dus ook niet bij het publieken toch zit daarin juist de kracht van de geheele schets. Vervolgens kwam de great attraction, de tombola, die als altijd tot veel gelach aanleiding gaf, maar waar bij wij toch weder de gelegenheid hadden optemerkrn met hoeveel zorg het bestuur de prijzen had uitgezocht. Na de pauze andermaal optreden van de harmonie «Euphonia" en van «Eloquentia" met het blijspel «Tooneelstudiën" van Van Maurik, dat nog beter werd afgespeeld, dan de vorigs week. Vooral de heer Raasberg voldeed ditmaal veel beter. Nadat alle prijzen waren verloot sloot de harmonie het feest met een marsch, die zoo luide werd toegejuicht, dat andermaal een nommer moest worden toegegeven. Toen sloot dhr. Jonquière de samenkomst met een hartelijk woord van dank aan allen, die tot het wel slagen van dit feest hadden medegewerkt, inzonderheid ook aan de vereenigingen «Eloquentia" en «Euphonia", waardoor het bestuur in staat was gesteld, dit feest met uitsluitend Goesche krachten te geven. Terwijl het publiek de zaal verliet deed de harmonie zich nogmaals hooren, als een bewijs van dankbaarheid voor de warme sympathie, waarmede de Goesche burgerij deze jeugdige vereeniging in de laatste twee weken bij haar eerste optreden heeft begioet, eene sympathie, die ongetwijfeld 'l den directeur èn den leden hot bewijs heefc geleverd, dat hun streven door hunne m-'deburgers wordt gewaardeerd en die hun een spoorslag zal zijn om met onbegrensden ijver de eenmaal op zich genomen taak voorttezetten. Gepassaerden Woensdagavond hield de heer C. D'__ Van der Valk, lid van het hoofdbestuur der Ne derlandsche Zendingsvereeniging te Rotterdam, de aan gekondigde lezirg in het gebouw der Chr. Jong.-Ver- eeniging alhier. Spr. had onlangs een boek in eigen dom gekregen, geschreven door Prof. Gaussen uit Zwitserland: «over de profetiën van Daniël" en daaruit had hij het een en ander verzameld, hetwelk hij nu zijnen hoorders ten beste gaf, om aan te toonen, hoe die profetiën reeds g-deeltelijk hare vervuling hebben erlangd. «Het oude testament schuilt in het nieuwe, en het nieuwe testament wordt geopend in het oude". Bij eene vergelijking van die profetiën met de Open baring van Johannes komt men tot het resultaat, dat alles wat gebeurt en wat gebeuren zal, voorspeld is. De 73jarige man sprak met jeugdig vuur en bijna ge heel improviseerend over dit zeer moeielijk onderwerp, waarvan ds. Laan aan het slot der bijeenkomst ver klaarde, dat men wel goed zijne hersens moest bij elkander houden, om den spreker te volgen. Aan de firma wed. J. C. Massee Zoon alhier is ten behoeve van het departement van koloniën bij onderhandsche inschrijving de levering gegund van 200 HL. groene erwten. Ter benoeming van boekhouder aan de gasfabriek te Groningen is door burg. en weth. als no. 1 voor gedragen de heer H. M o 1 e m a. Z. M. heeft, met ingang van 12 Januari 1888, benoemd tot directeur van het post- en telegraafkan toor te Ierseke, R. Nicolaï, thans in gelijke betrek king te Blokzijl. Bij Koninklijk besluit zijn benoemd: totgezworene van den Deurloopolder, G. C. M. Geluktot gezworene van den Nieuw-Óthenepolder, C. P. Butler; tot plaats vervangend dijkgraaf van den Magdalenapolder, C. J. Sturmtot lid van het bestuur der waterkeering van den Calamiteusenpolder Burgh en Westland, I. Van Zuijen. Ierseke. De heer P. D ij k w e 1 heeft zijne benoe ming tot lid van het Burg. Armbestuur aangenomen. Sedert de verandering in de postverbin ding voor Ierseke is een vierde of hulpbesteller in dienst, enkel voor telegrammen, tegen een belooning van 5 cent per telegram. Daartoe is aangewezen Jb. Polderman, wiens woonhuis heden door middel van een electrische schel met het kantoor ir verbonden. Zoo dikwijls noodig wordt de genoemde of een zijner kinderen door de schel gewaarschuwd. Door de anti-revolutionaire kiezers te Aksel, Ziamslag, Ter-Neuzen en Hoek is besloten eene kies- vereeniging op te lichten voor da verkiezing van leden voor de Tweede Kamer. Zij zal bestaan uit drie af- deelingen Aksel, Zaamslag en Ter-Neuzen c. a. De leden voor het hoofdbestuur, alsook voor de afdeelings- btsturen Aksel en Zaamslag, zullen eerstdaags worden gekozen, terwijl in eene vergadering te Ter-Neuzen, op gisteren, tot leden van het afdelingsbestuur aldaar werden gekozen de heeren P. Moes. H. Wolfert Dz., G. Wieland en J. P. Scheele te Ter-Neuien, en M. De R'gt te Hoek. In die vergadering zijn 26 kiezers als leden toegetreden. In de buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders der nml. venn. de Vlissingsche havendienst waren 267 aandeelen, uitbrengende 120 stemmen, vertegenwoordigd. Uit het verslag van de exploitatie gedurende dit jaar tot 1 December bleek, dat het aantal vervoerde personen aanmerkelijk was toegenomen. Ook de sleepdienst gaf betere uitkomsten. Evenwel vond het bestuur geen aanleiding de zaak voort te zetten, daar er weinig vooruitzicht bestaat om rente en afschrijving volgens de statuten ook in het vervolg te verwachten. Hierna zijn door de vergadering de volgende besluiten genomen do. de vennootschap te ontbinden, tenzij er voor d Januari J888 bij het bestuur toezeggingen van subsidiën komen, waarin het bestuur voldoenden waarborg vindt om de zaak voort te zetten 2o. het bestuur zoo noodig te belasten met de liqui datie en te machtigen tot het verkoopen van de eigen dommen der vennootschap, hetzij in hun geheel of bij gedeelten. Naar onze bescheiden meening zegt De Tijd moeten wij, als partij, onze hoofdkracht niet zoeken in een bondgenootschap met aniere pirtijen, maar in de flinke organisatie van onze eigene partij. Wij moeten weten, wat wrj willenen wat wij willen, kan en mag het geheele land weten. Voor onszelven vragen wij niets dan hetgeen wij op grond der ons bij de Grondwet gewaarborgde vrijheid en gelijkstelling als recht kunnen vragen. Al steunt onze politiek op godsdienstige beginselen, daarom beoogen wij nog niet een exclusief kerkelijk o! kerkgenoot- schappelijk belang. Die beginselen leeren ons ook op het staatkundig gebied strikte rechtvaardigheid jegens aller, zorg voor het algemeen we>zijo en hulpvaar digheid j gens de hulpbehoevenden te betrachten. Het lot der arbeidende klasse is aan onze zorg en werk zaamheid aanbevolen. Waarom zou de katholieke partij ten onzent niet evenzeer als onze geestverwan ten in Duitschland, België en Frankrijk die edele taak aanvaarden 1 Aan de bevrediging van de misdeelden, aan hunne opbeuring, aan hunne verzoening met de maatschappij moet ook op staatkundig gebied gearbeid worden. Zonder een passend ingrijpen van den Staat is de sociale quaestie niet op te lossen. Wellicht kan ook het sociale vraagstuk er toe leiden om de partijdriften tot bedaren te brengen en aan het Land meer inwen- digen vrede te bezorgen. Daaidoor ook zullen wij, zegt het blad, steun vinden bij de katholieke kiezers, die zeer goed de noodzakelijkheid beseffen om voor het ware welzijn der arbeidende klassen op te komen. Hiervan hebben zij meer begrip dan van al de politieke leuzen en partij programma's. De heer mr. P. L. F. B 1 u s s heeft de can- didatuur voor het lidmaatschap der Tweede Kamer voor het uooftkle=district Leiden aangenomen. De heer S. baron van Heemstra te Sassen- heim, door de anti-revolutionaire kiesvereniging «Neder land en Oranje" te Leiden candidaat gesteld voor de Tweede Kamer, heeft bedankt. Door genoemde ver eeniging is nu tot candidaat gekozen de heer mr. T h. Heemskerk, advocaat te Amsterdam, zoon van den ministei. In eene bijeenkomst van Nederlandsche Indu- strieelen te Amsterdam heeft dhr. d'Engelbronner voor gesteld de verspreiding van de volgende proclamatie: «Kiezers. Een nieuw tijdvak is aangebroken. De herziene grondwet bepaalt eene aanmerkelijke uitbieiding van het aantal volksvertegenwoordigers iu beide Kamers der Staten-Generaal. Ook het aantal kiezers is belangrijk vergroot. Zal de wet nu haar doel treffen, zoo behoort ieder die daartoe kan medewerken zijn recht van kiezer te beschouwen als een heiligen plicht. De staatsburger wete, en toone te weten, dat hij gehouden is aan zijne roeping als zoodanig te beant- woooden. De landbouw kwijnt. De meeste takken van nijverheid strijden een wan- hopigen strijd. Terwijl Nederland zijne grenzen voor allen invoer heeft opengesteld, heeft het buitenland, hebben vooral de aangrenzende landeD, heeft Amerika den toegang voor voortbrengselen van Nederlandschen landbouw en Nederlandsche nijverheid door rechten op dan invoer bemoaielijkt, zoo niet onmogelijk gemaakt. Dat mag zoo niet langer! Het werk dat in Neder land kan gedaan, het brood dat in Nederland kan ver diend worden, komt allereerst en allermeest Neder landers toe. Da wetten, hierop betrekkelijk, moeten worden her zien zal de bestaande wanverhouding een einde nemeD. Kiezers, geeft voor het lidmaatschap der Tweede Kamer uwe stem alleen aan mannen, van wie gij u verzekerd hebt, dat zij als vertegenwoordigers des volks in dezen geest willen werkzaam zijn. Kiezers, sluit u aan bij een nationalen bond tot handhaving van den nationalen arbeid. Leve de nationale arbeidl Hij is de beste, de meest natuurt ij ke waarborg voor algemeene welvaart, tevreden heid en orde. Heil Vaderland en Koning!" Velen teekenden op eene lijst van bijdragen om in de kosten dezer propaganda te voorzien. De heer Caspers wees er nog op dat hoewel hij de algemeene strek king van het manifest-d'Engelbronner toejuichte" meer nog bereikt zou worden als men bij de verkie zingen vcor afgevaardigien ter Staten-Generaal meer dan tot nu op vertegenwoordigers der nijverheid het oog wilde richten. In de meeste liberale kiesvereenigingen hier te lande is het verlangen geuit naar contributie-verlaging, om den nieuwen kiezers het toetreden tot het lidmaat schap mogelijk te maken. Bij de kiesvereenigingen, leden der «Liberale Unie", stuitte dit verlangen op het bedrag der contributie, welke aan de Unie-kas moest worden uitgekeerd. Daarom heeft het bestuur d >r «Liberale Uaie", in eene zijner dezer dagen gehouden vergaderingen, besloten

Goessche Courant | 1887 | | pagina 1