1887. N°. 145. Donderdag 8 December. 74ste jaargang. Nieuwjaars-Commissie GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de beeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 60 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking bobbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 et. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Door eene meer dan dertigjarige ervaring daartoe geleid, is weder de zoogenaamde in bet leven geroepen, en terwijl de heer J. A A. Fransen Van de Putte, om te eerbiedigen redenen, van de leiding der zaken verschoond wenscht te blijven, verklaarde de heer dr. J. ROOMAN Az. zich volgaarne bereid de leiding op zich te nemen. Voorts bestaat de commissie voor 1 Januari 1888 uit de heeren M STERK lid van het Burgert Armbstuur. E. SLOOVER de Diac. derHerv gem. E. F. T KALMTHOÜT het R K. Par. Aranbest. A. DEKKER Jz. de Commissie voor de (Economische Spijsuitdeeling en is de heer A. A. VAN DELLEN, commies ter secre tarie aan de commissie toegevoegd om het schrijfwerk te verrichten Deze Commissie zal op WOENSDAG DEN 14den DECEMBER a. s hare gewone collecte honden Burgemeester en Wethouders gelooven, dat iedere aanbeveling tot het schenken van mime bijdragen overbodig mag heeten, als men bedenkt welke gunstige resultaten de Nieuwjaarsbedeeling steeds heeft gehad. Goes, den 7 December 1887. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. U. DE WITT HAMER De Secretaris, HARTMAN. GOES, 7 December 1887. Ook in Zeeland heeft zich eene provinciale com missie gevormd voor de oprichting van een standbeeld van Jan Pietersz. Coen. Voor Goes zijn lid van die commissie de burge meester mr. J. G. De Witt Hamer en dhr. J. M. Kakebeeke, lid der Prov. Staten. Van de gelegenheid voor leerlingen der R. H. B. S. opengesteld om onderricht te ontvangen in den wapenhandel te Middelburg, is geheel vrijwillig door alle leerlingen boven de 17 jaren gebruik gemaakt. Sedert 1 Dec. ontvangen er nu 24 theoretisch en practisch onderwijs. Ingevolge de nieuwe Grondwet zijn tot lid der Eerste Kamer van de Staten-Generaal niet alleen de hoogstaangeslagenen in de Rijks directe belastingen verkiesbaar, maar ook degenen, die eene of meer hooge en gewichtige betrekkingen, bij de wet aangewezen, bekleeden of bekleed hebben. Bij de Additioneele Artikelen is bepaald, dat deze betrekkingen voor de eerste maal aangewezen worden bij maatregel van algemeen bestuur. Deze maatregel van algemeen bestuur is thans bij den Raad van State om advies. Eene aardige parodie geeft Bet Vad. op de zonderlinge bepaling van den Min. v. Binn. Zaken, dat een kamerbewoner minstens 9 maanden, voorafgaande aan den 21 Dec., zijn kwartier moet hebben bewoond om kiezer te kunnen zijn. Het blad vermeldt daartoe de volgende samenspraak. A. iBen jij kiezer?" B. »Neen." A. »En je verwoont f 500?" B. »Ja, maar mijn kiesrecht is verbrand." In Augustus is er brand bij mijn hospita geweest en we moesten verhuizen. De Minister van Bin- nenlandsche Zaken heeft nu beslist, dat bij die ge legenheid mijn kiesrecht een prooi der vlammen is geworden. A. »En berust je daarin B. Zeker niet ik zal vergoeding vragen van de assurantie 1" De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan Gedeputeerde Staten der provinciën de volgende aanschrijving gericht: Bij de wet van 6 Nov. 1887 Staatsblad no. 193) houdende veranderingen in de Additioneele Artikelen der Grondwet, wordt de tabel, bedoeld in art. 99 der kieswet, regelende de verdeeling des rijks in kiesdistric ten voor de verkiezing van leden der Tweede Kamer van de Staten-Generaai, vastgesteld. Gaarne zal ik, overeenkomstig de laatste alinea van art. 99, uw gevoelen vernemen omtrent de noodig ge worden nieuwe aanwijzing der onderkiesdiestricten in nwe provincie. Ik verzoek u den gemeentebesturen te vragen daaromtrent aan u hun gevoelen mede te deelen, wanneer het werk van de herziening der kiezerslijsten voor de Tweede Kamer zoover gevorderd is, dat zij kunnen nagaan hoe groot ongeveer het aantal kiezers zal zijn. Het komt mij wenschelijk voor als regel aan te nemen, dat elke gemeente een onderkiesdistrict uit- make tenzij om bijzondere redenen vereeniging van gemeenten tot éen onderkiesdistrict of verdeeling van eene gemeente in meerdere onderkiesdistricten de voorkeur verdient. Men herinnert zich wellicht, dat wij onlangs in eenige cijfers mededeelden de groote voordeelen, die er in Duitschland voortspruiten uit de aanplanting van ooftboomen langs de publieke wegen. Thans meldt men uit Utrecht, dat daar het volgende adres ter teekening ligt: r>Aan Zijne Majesteit den Koning. Geven met diepen eerbied te kennen, de onderge- teekenden, Uwer Majesteits getrouwe onderdanen; dat zij met belangstelling kennis namen van ver schillende mededeelingen, uit ons land en uit het buitenland, waaruit blijkt, dat eene belangrijke ver meerdering van inkomsten voor het rijk, de provinciën en de gemeentes zou zijn te verkrijgen door het be planten der wegen met vrucht- en andere boomen; dat zoodanige beplanting niet alleen geldelijk groote voordeelen kan schenken, maar ook aan de nog vlakke wegen in ons vaderland een schooner aanzien zal gev n dat Uwer Majesteits zucht om 's lands bloei en welvaart met alle gepaste middelen te bevorderen, hen bescheidenlijk de vrijheid doet nemen Hoogstderzelver aandacht ook op deze zaak te vestigen en Uwe Maje steit eerbiediglijk te verzoeken, dat het Haar behagen moge »te bevorderen dat een grondig onderzoek worde «ingesteld naar de wenschelijkheid en uitvoerbaarheid >om rijks-, provinciale en gemeentewegen, naarmate ader geschiktheid van den grond, met vrucht- of met «andere boomen te beplanten, en dat maatregelen a worden genomen om dit denkbeeld te verwezenlijken, aindien uit dat onderzoek blijkt, dat de zaak wensche- alijk en uitvoerbaar is, zooals naar hunne vaste «overtuiging het geval zal zijn." De heer J. R. Meesters, lid der Tweede Kamer, wenscht wegens zijn benoeming tot lid der Ged. Saten van Overijsel niet weder candidaat gesteld te worden. Bij Kon. besluit zijn j h r. m r. E. J. J. Van E ij s i n g a, voorzitter van de Eerste Kamer der Staten- Generaal, en m r. E. J. J. B. Cremers, voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, benoemd tot minister van staat. Door de lib-rale kiesvereeniging «Het Algemeen Belang" te Leiden is gisteren voor het lidmaatschap der Tweede Kamer candidaat gesteld de beer mr. P. L. F. B 1 u s s lid van Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland. In het Volksblad geeft prof. Do Vries een ant woord op de vraag, of men, den beleefdheidsvorm u in plaats van gij schrijvende, daarbij den tweeden dan wel den derden persoon van het werkwoord moet bezigen. De hoogleeraar, ofschoon hij zijn gezag niet wil opdringen, verdedigt, in strijd met Van Lennep, het gebruik van den derden persoon, op grond dat het eene samentrekking is van Uwe Edelheid. Hij ziet in dit u eene vergoeding voor het verlies van du en dijn. Volgens kennisgeving van den Commissaris des Konings in Friesland zal op 12 December, 's mor gens te 8 uur, de ingang van de oude haven te Lemmer gesloten en die van de nieuwe haven aldaar geopend worden. De Gouv.-Gen. van Ned.-Indië heeft het noodig gevonden bepalingen vast te stellen tot tegengang van sluikhandel in opium langs spoor- en stoomtramwegen en ook de maatregelen tot wering van den sluikhandel in opium op Java en Madoei a uit te breiden. Tengevolge daarvan bevat de Jav. Ct. twee ordonnantiën, volgens welke alle gebouwen, terrei nen en wagens, vracht- en passagiersgoederen van spoor- en stoomtramwegen mogen worden onderzocht door de bevoegde personen, en huiszoeking ook mag geschieden door hoofdschouten, schouten en onder schouten. De President der Preanger-regentschappen is door de Regeering gemachtigd, om maandelijks over een som van 150 te beschkiken, voor uitgaven tot tegengang van den sluikhandel in opium. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Door den Min. v. justitie is tot godsdienstleeraar in de strafgevangenis alhier benoemd ds. P. Huet. Beroepen bij de Ned. Herv. gem. te Schiedam ds. C. L. Laan alhier. Ds. P. Huet, pred. bij de Ned. Herv. gemeente alhier, ontving heden bij gelegenheid van zijn OOiten geboortedag, behalve andere blijken van sympathie, van een groot aantal gemeenteleden eene net geënca dreerde gravure, voorstellende «Christus op de trappen van de gerechtzaal, toen hij naar Pilatus geleid werd". Bedankt voor het beroep naar Arnemuiden door den heer J. G. W. Gobius du Sart, cand. te Nieuw en. St. Joosland naar Kats door ds. H. J. Hulscher, te Reeuwijk. De heer J. W. F. Gobius du Sart, predikant te Nieuwland, heeft 2 toezeggingen van beroep naar gemeenten in Z.-Holland; terwijl zijn broeder, candi daat te Nieuwland, 2 beroepen heeft naar gemeenten in Zeeland. Baarland. Bij de herstemming voor twee notabelen bij de Hervormde kerk waren van de veertig kiezers 37 opgekomen. Uitgebracht werden 19 stemmen op A. De Mol, 19 op J. Murre, 18 op G. Stekette en 18 op K. Van de Perel, zoodat verkozen zijn de heeren A. De Mol en J Murre. Kortgene. Door stemgerechtigden alhier zijn tot notabelen gekozen dhrn. L. Maas en P. Wondergem, in de plaats van dhrn. S. Rademaker en C. Marcusse, die benoemd zijn tot kerkvoogden. In de 8ste zitting der algemeene synodale com missie werd behandeld het verzoek van de heeren Neomagus te Breda en C. P. Buyze te Hulst tot uit- keeiiog van ƒ100 uit het hulppeusioeufonds voor pre dikanten aan de erven van wijlen den heer K. H. ter Winkel te Sas van Gent. De gronden door adressanten aangevoerd werden door de vergadering billijk bevon den, eu mitsdien werd besloten hun verzoek toe te staan. Aan het verzoek van eenen kerkeraad om voorlichting over de te volgen gedragslijn tegenover de doleerende lidmaten in zijne gemeente werd door de vergadering voldaan door het antwoord, dat de daarop betrekke lijke synodale circulaire geene bevelen maar slechts wenken gaf, die de vrijheid van eenen kerkeraad, om in dezen met plaatselijke toestanden te rade te gaan, niet verkortte; dat zij echter in het algemeen geraden achtte tegenover hen, die in de kerk bleven om met de rechten, die aan dat blijven verbonden waren, haren bloei en welstand te ondermijnen en verwarring en onrust in de hand te werken, eene gedragslijn te vol gen, die wel van zachtheid maar niet minder van be slistheid getuigde, en dat de kerkeraad in bijzondere voorkomende gevallen zich om inlichting kon wenden tot het classicaal bestuur, waaronder hij ressorteerde. De uitslag van de in het najaar van 1887 ge houden examens, ter verkrijging van de akte van be- kwaamh il als onderwijzer of onderwijzeres, is blijkens in de Staatscourant openbaar gemaakten verzamel- staat, dat in alle provinciën te zamen opgekomen zijn 88S candidaten, zich teruggetrokken hebben 11, afge wezen zijn 468 en geslaagd 409. In 1887 zijn in het gt-heel geëxamineerd 2259 can didaten, van welke 1167 geslaagd zijn. In 1886 was deze verhouding 2325 en 1152 in 1885: 2347 en 1259; in 1884: 2191 en 1223; in 1883: 1921 en 1155; in 1882: 1660 en 936, en in 1881: 1441 en 865. TV. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Bij het voortgezet algemeen debat over de Staats- begrooting kwam dhr. Reuther gisteren op tegen de benoeming eener staatscommissie voor de defensie. De heer Levy achtte de bejegening in zake dr. Smit te Apeldoorn in strijd met het rechtsgevoel, maar be streed 's heeren Lohmans bewering, dat de gemeente eigenares is van het kerkelijk goed. De heer Beelaerts achtte de kerkrechterlijke beschouwingen van den heer Lohman in strijd met historie en rtcht. De heeren Donner en Lobman hielden vol, dat de regeering tegen de doleerenden partij trekt. De heer Zaayer achtte bet ontslag van dr. Smit gerechtvaardigd. De heer Gleichman wees er op, dat de belasting-hervorming in de nieuwe kamer aan de orde blijft. Het algemeen debat is daarna gesloten. Hoofdstuk I en II zijn met algemeene stemmen aangenomen. Het debat over Hoofdstuk III (buitenl. zaken) is daarop aangevangen. Landbouw en Veeteelt. In de gewone driemaandelijksche vergadering der vereeniging: «Landbouw en Veeteelt", te Wol- fertsdijk, gehouden op Maandagavond den 5 dezer, zijn de aftredende bestuursleden, G. De Jager en C. Zuijdweg, als zoodanig herkozen. Na de verloting van een drietal voorwerpen onder de aanwezige leden, werd de samenkomst gewijd aan bet onderling bespreken van onderscheidene proefnemingen op landbouwkundig gebied, waaruit onwillekeurig het besluit voortvloeide tot het oproepen van alle belangstellenden, ten einde in eene comparitie op 17 dezer het plan te beramen voor een gemeenschappelijk aankoopen van kunstmest stoffen. Rechtszaken. Door het kantongerecht te Middelburg zijn gis teren o. a. wegens dronkenschap veroordeeldJ. R. te Ierseke tot 2 boeten van 3 s. 2 d. elke boete en P. R. te Ierseke tot 2 boeten van 1 s. 1 d. elke boete. (Af. Cf.) De arrondissements-rechtbank te Maastricht heeft thans rechtsingang verleend tegen: lo. M. G., dag- looner te Heugem-Gronsveld, 2o. G. H., herbergier te Heer, en 3o. F. B., huisvrouw van F. B., landbouwer te Heer, ter zake van het opzettelijk onttrekken en wegvoeren der minderjarige A. M. A. M. aan het wettig gezag en opzicht harer moeder en voogdes, en de zaak verwezen naar de openbare terechtzitting voor straf zaken. (N. Ii. Ct.) Beursoverzicht. Het publiek, dat zoo dikwijls klaagt over de onbe stendigheid der beurzen, is gedurende de laatste week in die beschuldiging vrijwel beschaamd geworden. Zoo er toch ooit reden bestond om in de Europeesche beleggingswaarden groote koersverschillen te verwach ten, dan was het wel deze week toen ieder met angstige spanning de gebeurtenissen in Frankrijks hoofdstad gadesloeg wel overtuigd als men was dat voor het oogenblik niet alleen de toekomst van de Republiek zelve maar ook die van gansch Europa aldaar kon verborgen liggen. Met de meeste kalmte ja haast met een minachtend schouderophalen heeft men den zonderlingen gang in de regeeringscrisis aldaar behandeld en met uitzondering van de aandeelen der Groote Russische Spoorwegmaatschappij,die door andere invloeden werden beheerscht, weken de anders toon gevende soorten bijna niet van hare plaats. Zelfs de steeds terugkeerende ontstemming, die men gewoon is bij de ultimoserrekeningen waar te nemen, had weinig of geen invloed op het koersverloop, eensdeels omdat het bleek, dat de engagementen niet uitgebreid waren, en anderdeels omdat de gang der zaken werd gesteund door eene overvloedige geldmarkt. Geheel anders was het verloop der Amerikaansche Spoorurejrwaarden, waarvan echter verschillende re sultaten zijn te vermelden. Terwijl toch voor de Pa- cific-soorten eene verbetering valt aan te wijzen van it tot 154 pet., maakten de andere soorten een val van y% tot 2% net. Minder gunstige berichten om rent de toestanden in Amerika zelve voornamelijk echter geruchten omtrent oneenigheden en tariefver lagingen waren van deze depreciatie de aanleiding. Gelukkig is het gebleken, slechts eene tijdelijke te zijn, want niet alleen dat de sluitingslag ons eene blijvende gunstige stemming vermeldt, maar ook het debuut in de nieuwe week was zeer voordeelig voor de bezitters en op het oogenblik dat wij dit vermelden, hebben bijna allen het verschil in prijzen al weder ingehaald. Ook de markt der Koloniale JSart&waarden had een gunstig verloop. Aangemoedigd door de betere prijzen in koffie, suiker en andere koloniale producten, zijn voornamelijk de aandeelen der Nederlandsche Handel-Maatschappij bij percenten gestegen, terwijl de vroeger vermelde inschrijving op honderd aandeelen Deli Maatschappij tot een koers van 800 a 810 pet. medewerkte om die rijzing het meest opgewekte aan zijn te geven. De andere instellingen bleven niet achter en wanneer men de aandeelen Internationale Crediet- en Handelsvereeniging Rotterdam uitzondert, bedraagt de verbeteringeprijs 1 V» a 2 H pet. Voor onze Nationale Schuldsoorten is van eene ferme stemming te gewagen, hoewel de omzet zich tot enge grenzen beperkte. Van de drie pets. en de drie «n halfpercentssoort valt mede te deelen dat zij onver anderd slotende Integralen wonnen H pet. Volgens den staat der Nederlandsche bank kwamen bij dat lichaam gedurende de afgeloopen week de volgende wijzigingen voorde discontoportefeuille ver minderde met een half millioen, de beleeningrekening met millioen, de rekeningcourant-saldo's vermeer derden met 2 millioen in het cijfer van den goud voorraad kwam geenerlei wijziging. 0>er het algemeen had de Russische markt een vast voorkomen, hoewel de levendigheid zich alleen vertoonde bij de behandeling der 5 pet. Russen 1873, die willig waren zoowel uithoofde der liquidatiën aan de buitenlandsche beurzen als tengevolge der ophanden zijnde uitloting. Het slot was pet. beter. Evenzoo mogen de 5 pet. aandeelen Groote Russische Spoor niet onvermeld blijven, die een uiterst willige mar kt hadden en 2 pet. boven de noteering der vorige week sluiten. Er bestaat eenige gegronde hoop dat de hangende quaestiën met den staat minnelijk zullen worden geschikt en wel uit het feit dat St. Petersburg zelf kooper op die verhoogde koersen bleet. De Mor- schansk-Sysran en Riask-Wiasma-aandeelen bleven almede niet onopgemerkt. Juist had het comité tot behartiging der belangen van obligatiéhouders zich geconstitueerd en was het gereed om ernstige vertoogen tegenover de Russische regeering te houden, toen de emit- tenten, de heeren Lippman, Rosenthal en Wertheim Gompertz bekend maakten dat zij van hun represen tant de mededeeling hadden ontvangen dat de Regee ring er over dacht om de helft der nominale waarde in 3 pets. staatsschuld te verwisselen. Dat zulks op den koers in gunstigen zin influenceerde behoeft geen betoog.

Goessche Courant | 1887 | | pagina 1