1887. N°. 142. Donderdag 1 December. 74sle jaargang. De PATENTEN G0ESC11E De uitgave dezer Courant geschiedt Haandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd ep feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van i5 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. In no 210 van het Staatsblad van 1887 ia opgenomen de volgende PUBLICATIE, van den 15 November 1887, betreffende de plechtige afkondiging van de vastgestelde vernederingen in de GRONDWET. W(j WILLEM III, bij de Grntie Gods, Koning der Neder landen, Prins van Oranje-Nassan, Groot-Hertog van Luxemburg, enz., enzenz. Aan allen, die deze zullen zien of hooren lezen, salut 1 Gedurende den loop onzer Regeering zijn vele be langrijke maatregelen genomen, ten einde de bij de Grondwet van 1848 gehuldigde beginselen leven «n werking te geven. Intnsschen is bij de Grondwet zelve voorzien dat hare kerziening in den loop des tijda noodig zou kunnen worden. Na een nanwgezet onderzoek tot de overtuiging gekomen zijnde, dat eenige harer bepalingen voor de wet. gering en den gang der Regeering belemmerend waren, hebben Wij niet geaarzeld eene nadere herziening der hoogste Staatswet te bevorderen en, dank zij de ijverige medewerking der Staten- Generaal, zijn thans elf wetten tot herziening der Grondwet op de door haar voorgeschreven wijze tot stand gekomen, welke in de nummers 183 tot 193 van het Staatsblad van 1887 zijn opgenomen. Wij verklaren dat de in die wetten vastgestelde be palingen met de onveranderd gebleven hoofdstakken en artikelen der Grondwet voortaan, en wel van het oogenblik harer plechtige afkondiging, de Grondwet van het Koningrijk der Nederlanden zullen uitmaken Kn hebben Wij goedgevonden en verstaan, gelijk Wij goedvinden en verstaan bij deze, dat de wetten van 6 November 1887 «Staatsblad no. 183 tot 193) op den 39sten November 1887, des middags te twaalf ure in eene plechtige openbare zitting van den Hoogen Raad der Nederlanden en van leder der gerechtshoven en arrondissements-rechtbanken door den griffier zuilen worden voorgelezen en alzoo plechtig afgekondigd, van welke voorlezing proces-verbaal zal worden opge maakt; alsmede dat deze publicatie op hetzelfde uur in iedere gemeente zal worden afgelezen van de puie of voor de dear van het huis der gemeente. Onze Ministers van Justitie en van Binnenlandache Zaken zijn belast met de uitvoering van deze publicatie, welke in het Staatsblad zal worden geplaatst. Gegeven ep het Loo, den 15den November 1887. (geteekend) WILLEM. De Minister van Buitenlsndsche Zaken, (geteekend) V. KARNEBEEK. De Minister van Justitie, (geteekend) Dü TOUR VAN BELLINCHAVE. Da Minister van Staat Minister van Binnenlandache Zaken, (geteekend) HEEMSKERK. De Minister van Marine, (geteekend) TROMP. De Minister van Financiën. (geteekend) BLOEM. De Minister van Oorlog, (geteekend) WEITZEL, De Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, (geteekend) BASTERT. De Minister van Koloniën, (geteekend) SPRENGER VAN EIJK. Uitgegeven den zestienden November 1887- De Minister van Justitie, (geteekend) DU TOUR VAN BELLINCHAVE. Welke publieatie hiermede door het aflezen van de puie van het kuis der gemeente en door aanplakking ter openbare keonis wordt gebracht. Goes, den 30 November 1887. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. over het tweede kwartaal van het dienstjaar 1887/88 kannen ter secretarie worden afgehaald tot en met den 7en December a. a op eiken werkdag tuaschen des voortniddags 9 en des namiddags 2 uren. Goes, den 29 November 1887. De Burgemeester van Goes, J. G. DE WITT HAMER. GOES, 30 November 1887. Men maakt ons opmerkzaam op eene vergissing in ons entrefilet van Maandag omtrent de vereischten voor het kiesrecht. Aangezien de huurwaarde berekend wordt naar de bevolking in de kom der gemeenten en niet naar de totale bevolking, wordt ook voor de gemeenten Kruiningen en Wiesekerke (N. B.) slechts eene huurwaarde vau 24 vereischt om den bewoner kiezer te doen zijn. Voor Goes is die huurwaarde minstens 33, voor Ierseke minstens 28. Op een vraag ons van andere zijde gedaan, merken wij ter verduidelijking nog op, dat met de door ons genoemde 10 voor de grondbelasting bedoeld zijn alleen hoofdsom plus de rijks-opcenten. Wanneer deze samen f 10 bedragen, is de aangeslagene kiezer. De stampvolle zaal gisteravond bij de algemeene repetitie voor de soirée van Donderdagavond, alsmede de daverende toejuichingen na afloop van ieder nommer van het programma, doen ons overtuigd zijn, dat er wel niet veel menschen in Goea meer zullen zijn, aan wie deze soirée nog in herinnering moet gebracht worden. De faam zal daaromtrent heden hare taak wel hebben volbracht. Toch achten wij ons daardoor niet geheel ontslagen van den plicht om het publiek te wijzen op den feest avond van moigen, al ware het alleen maar met het oog op het goede doel, waarvoor men zijn penningske offert. Maar ook buit-ndien mag men gerust tot bij woning dor soirée aansporen. Er valt veel te genieten en inzonderheid de kinder-operette (n'en déplaise da beide koninginnen) «Sneeuwwitje" zal voorzeker ieder in verrukking brengen. Wij verwachten dan ook, dat er morgenavond geen plaatsje in de zaal onbezet zal zijn. Nog hebben wij de aandacht te vestigen op eene andere feestelijkheid, namelijk de tooneelvoorttelling op a. s. Vrijdag door de rederijkerskamer «Eloquentia" te geven. Het is jammer, dat deze opvoering juist daags na de bovengenoemde soirée plaats heeft, maar wij hopen dat desniettegenstaande ook deze voorstel ling goed bezocht zal worden. Vroegere opvoerin gen leverden het bewijs, dat de s kamer" over goede krachten beschikt, althans op het gebied van bet blij spel. Nu zij zich ditmaal ook op dramatisch gebied zal wagen, hopen wij, dat zij haren goeden naam zal handhaven. Mogen velen zich daarvan komen over tuigen Hedenmiddag te 12 uren werd alhier zooals vermoedelijk overal elders in het land van de pui van het stadhuis gelezen de publicatie betreffende de afkondiging der nieuwe Grondwet, ter wijl van den stadhuistoren de vlag wapperde. Heinkenszand. Maandagavond werd door den heer C. N. Vermeulen van Ovezand in de herberg van L. J. Modde alhier eene lezing gehouden over veeverzekering. De spreker bracht een woord van dank aan den cor respondent der Goesche Courantdie in dat blad vooraf de aandacht op deze lezing had gevestigd, waarna hij achtereenvolgens sprak overlo. het nut der veeverzekeriug; 2o. de zedelijke verplichting daar toe; 3o. de lage premiëu tegenover het kapitaal dat men bij aiet-verzekering in de waagschaal stelt, en 4o. het verschil tusschen onderlinge veeverzekering en die op vaste premiën. De opkomst van veehouders liet veel te wenschen over, doch niettemin is het te hopen dat deze lezing goede resultaten moge afwerpen. Middelburg. In eene gisteren gehouden algemeene vergadeiing van stemgerechtigde deelgenooten in »d e Commercie-Compagnie" alhier, werd door den waarnemenden voorzitter medegedeeld, dat de voorzitter jhr. P. Damas Van Citters Srna een 44jarigen dienst, wegens zijnen hoogen leeftijd zijn ontslag had genomen; in zijne plaats werd tot lid van den raad van toezicht verkozen de heer J. P. Fokker, die voor de benoeming bedankte; in eene volgende bijeenkomst zal alsnu in die vacature worden voorzien. Tot plaatsvervangend lid werd benoemd de heer Alexander Luteijn, die zich die keuze liet welge vallen. De heer mr. N. C. Lambrechtsen Van Ritthem die met 1 Jan. a. s. als lid van genoemden raad aan de beurt van aftreding was, werd met bijna algemeene stemmen herkozen, doch verklaarde de al of niet aan neming eenige dagen in beraad te zullen nemen. Hierna werd aan de orde gesteld het rapport der comm. benoemd in de buitengewone vergadering van den 17 Mei 11. tot onderzoek naar eene verbetering in den kwijnenden toestand dezer inrichting. Vermits ver schillende deelgenooten zich met de gedane voorstellen niet konden vereenigen, is de verdere behandeling tot eene binnenkort te beleggen vergadering verdaagd. In de Maandag te Rozendaal gehouden verga dering van de nKatholieke kiesvereeniging" in het hoofdkiesdistrict Breda is tot candidaat gesteld voor de Provinciale Staten van Noord-Brabant (district Bergen-op-Zoom), in plaats van wijlen den beer P. H. Maas, de heer Cb. DeMeulemeesterte Bergen-op-Zoom. De Minister van Waterstaat enz. heeft naar aan de Amh. Ct. wordt bericht het plan opgevat, op Zon - en feestdagen slechts ééne be stelling van brieven enz. te doen plaats heb ben, teneinde de ambtenaren zooveel mogelijk om de zeven dagen van een rustdag te doen genieten. Om het verkeer echter niet geheel te doen ophou den, zou hij dan tevens de telegraafkantoren gelijk matig over ons land op Zon- en feestdagen open wil len stellen, van 812 voormiddags en van 59 namiddags. Belanghebbenden kunnen dan door middel van de telegraaf 's morgens en 's avonds, zij het dan ook met meerdere kosten, correspondeeren. Vooral, nu langzamerhand de ambtenaren der vroe ger gescheiden diensten met beide vakken vertrouwd zijn geworden, kau dit stelsel worden ingevoerd, zonder schade en tot verlichting van allen. De heer v(an) G(orkum) vestigt in de Ind. Mer- cuur andermaal de aandacht op de wenschelijkheid om Indische vruchten, versch, gedroogd of geconserveerd, in den handel te brengen. Hij schrijft o. a. Voor onze Oost- en West-Indische gewesten is deze aangelegenheid van een groot belang. Sommige vruchten kunnen versch, ar dere gedroogd of geconserveerd worden aangeboden, en men heeft zich niet te bepalen tot boom vruchten, aangezien er nog zoovele koloniale producten zijn, die, behoorlijk bereid en verpakt, in Europa en Amerika een goed onthaal zullen vinden. Herinneren wij hier andermaal aan arrowroot, cassave-meel, wel riekende oliën, harsen, vetten, kleurstoffen enz. Nu de afstanden aanmerkelijk zijn verkort door eene gere gelde stoomvaart, die door de groote mededinging bare vrachten aanzienlijk reduceerde, kunnen artikelen en producten in aanmerking komen, welke vroeger slechts plaatselijk waarde hadden. En, nu de groote onder nemingen, de oude stapelproducten al minder en minder beloven, de tijden ook voorbij zijn dat men alleen oog behoefde te hebben voor groote 2aken, nu is het waar schijnlijk en schier zeker, dat in vele streken door ijverige en volhardende, practische mannen, die de handen uit de mouw willen steken, nog vele kleine bronnen geopend kunnen worden, die hun een ruim bestaan en van lieverlede ook eene ruime winst ver zekeren". De heer mr. Z v. d. Bergh te Amsterdam wijst in het D. v. IV.naar aanleiding van het nadeel, dat in verschillende streken van ons land de landman lijdt ter wille der eigenaren van heerlijke jachtrechten, op het nog steeds van kracht zijnde Souverein besluit van 8 Februari 1815 (Stbl.no. 11), waarin twee artikelen voorkomen die het jacht recht sterk beperken. Artikel 5 gebiedt den jagers «zich (te) onthouden van in de moestuinen te jagengelijk mede in lusthoven en bosschen, waarin geschoffelde lanen zijn, of die met staketsels, rasters of slooten omgeven en daardoor kennelijk van opene velden of bosschen on derscheiden zijn". Verder wordt in artikel 6 «aan allen en een iege lijk wel expresselijk verboden, om binnen een af stand van twintig roeden van woonhuizen, met schiet geweer te jagen, zonder daartoe van de bewoners dier huizen te hebben bekomen uitdrukkelijke schriftelijke permissie". Belangrijke stukk n grond vallen óf ouder de moes tuinen van art. 5 en de twintig roeden van art. 6, öf zijn feitelijk reeds overeenkomstig artikel 5 afge scheiden en kunnen het anders gemakkelijk worden, omdat van de afsch iding slechts gevorderd wordt, dat zij bet terrein «kennelijk van open velden of bosschen onderscheidt". Het hoofdbestuur der Maatschappij tot Nutjvau 't Algemeen heeft het perceel te Utrecht, dat aanvan kelijk was aangkoebt om te dienen voor eene kweek school voor bewaarschool-houderes sen als feestgave aan het Nederlandsche volk bij gelegenheid van het lOOjarig bestaan der Maatschanpij (een besluit waarop de algemeene vergadering in 1885 terugkwam), weder vei kocht voor 56,650, een bedrag hooger dan waarvoor het werd gekocht. Ook de heeren Willink en F. W. J. baron Van Aylva van Pallandt, leden van de Tweede Kamer, stellen zich bij de eerstvolgende verkiezingen niet weder beschikbaar. De heffing eener belasting van 30 pet. als inko mende rechten in Pruisen op ongeschilderde en geschilderde muurtegeltjes, is geen ge ringe slag voor de bier te lande bestaande en bloeiende tegeltjesfabrieken, als men in aanmerking neemt, dat het fabrikaat voor twee derde naar het buitenland gaat en daarvan een goed gedeelte naar Pruisen. De nu ingevoerde belasting staat gelijk met een verbod. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. In de zitting van gisteren is bet hoofdstuk uitgaven in Indië van de Indische begrooting aangenomen met 54 tegen 1 stem. Omtrent da portverlaging naar Indië zijn nieuwe voorstellen in overweging. Indien een nieuw contract met de Billiton-maat- schappij op voordeelige voorwaarden kan gesloten worden, zal in elk geval de wetgevende macht het contract moeten bekrachtigen. Een afzonderlijke rijksinstelling voor Indische amb tenaren bleef de Minister bestrijden evenals inkrimping van het Koloniaal werfdepöt. Het hoofdstuk uitgaven in Nederland is aangenomen met 57 tegen 1 stem. De hoofdstukken der middelen zijn eveneens aan genomen. Heden is er sectie-onderzoek en morgen worden eenige kleine ontwerpen behandeld. Daarna komt de etaatsbegrooting aan de orde. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Het kiescollege der Ned. Hervormde gemeente te Rotterdam heeft gisteravond uit twee der onlangs vermelde drietallen de volgende beroepingen gedaan: Vacature Lion Cachet, ds. Ch. L. Laan, pred. te Goes. Vacature Geesink, dr. J. Th. De Visser, pred. te Almeloo. De algemeene synodale commissie heeft de uit gebrachte stemmen van de Leden der prov. kerkbesturen over de door de synode dezes jaars vastgestelde wijzi gingen in de reglementen, opgenomen. Het bleek, dat vóór alle vastgestelde wijzigingen zich de overgroote meerderheid der stemmenden verklaard had en deze mitsdien aangenomen zijn. De samenspreking van de deputaten van het synodaal convent der ger. kerken (doleerende) en de docenten der theologische school te Kampen voor eenigen tijd bij de samenkomst van een zestal dier heeren te Utrecht reeds beraamd heeft eenige dagen geleden te Kampen plaats gevonden. Als voor zitter fungeerde de heer S. Van Velzen, docent van genoemde schoolsecretarissen waren dr. Bavinck en dr. Van den Bergh, terwijl de vergadering ook nog werd bijgewoond door den heer Bavinck, predikant te Kampen. Men ging bij de overleggingen uit van de gemeenschappelijke, door allen beleden overtuiging, dat inwoneis in eenzelfde stad of dorp, die eenzelfde taal spreken, één in belijdenis zijn en eenzelfde kerken ordening erkennen, van Godswege gehouden zijn, om ook kerkelijk saam te leven. Het resultaat was, dat eene commissie van zes per sonen werd benoemd de heeren dr. Bavinck, dr. v. d. Bergh, dr. Kuyper, doe. Noordtzij, dr. Rutgers en doc. Van Velzen om de slotsom der gedachten- wisselingen zoodanig te formuleeren, dat deze formu leering tevens dienst zou kunnen doen als agendum voor eene meer publieke vergadering, waartoe in den aanvang des volgenden jaars het initiatief zal worden genomen. Daar de deputaten echter geen bijzondere lastgeving hebben ontvangen, kunnen zij hiertoe niet anders dan als particuliere personen meewerken. In de raadszitting te Apeldoorn deed het dage- lijksch bestuur gisteren mededeeling, dat het dr. J. M. Smit heeft geschorst in zijne betrekking als leeraar aan de burgerschool, naar aanleiding van zijnen in de Amsterdammer van Zondag en Maandag opgeno men brief. Tot leeraar, in plaats van dr. Smit, werd benoemd de heer Van Buysen te Breda. (A.) In de Zaterdag jl. te Amsterdam gehouden ver gadering van leeraren van het M. O. werd de volgende motie aangenomen naar aanleiding van bet rapport, door het hoofdbestuur uitgebracht in zake dr. Smit: «Het departement Noord-Holland van de Vereeniging van leeraren aan inrichtingen voor het M O., gelezen hebbende het verslag van het onderzoek, ingesteld door het hoofibestuur in zake het aan dr. Smit verleend eervol ontslag, en van oordeel zijnde dat er na dit onderzoek, noch voor het hoofdbestuur, noch voor het departement Noord-Holland aanleiding bestaat in deze zaak handelend op te treden, dankt het hoofd bestuur voor de genomen moeite en gaat over tot da orde van den dag". De Commissie van Toezicht op het lager onder wijs te Amsterdam heeft aan den Raad een voorstel ingediend om het onderwijs in de Fiansche taal weder op te dragen aan de gewone klasse-onderwijzers en daarvoor geen vakonderwijzers aan te stellen. Die onderwijzers zijn meestal vreemdelingen en kennen ODze taal niet. 't Is waar, zooals nu het onderwijs in de talen wordt gegeven, met de spraakkunst als hoofdzaak en opstellen maken als noodzakelijk uitvloeis d, verdiemn personen de voorkeur die ook onze taal kennen. Maar leerde men eens Fransch, Duitsch of Engelsch op meer prac tische manierleerde men de jongens en meisjes eerst de taal verstaan en spreken, gelijk de Fransche, Duitsche en Ergelsche kinderen toch ook eeist hunne moedertaal leeren, om hen daarna met de regelen der spraakkunst bekend te maken, wij gelooven dat het onderwijs meer vruchten zou dragen. Menig leerling die vier, vijf of zes jaar eene vreemde taal op school heeft geleerd, ziet nog geen kans er zich behoorlijk van t« bedienen, en wie een half jaar ie het buitenland heeft doorgebracht, zal de taal goed verstaan, vlot spreken en met weinig fouten schrijven. En dit is toch de hoofdzaak; niet of men weet dat orgue, délice, amour in 't meervoud een ander geslacht hebben dan in 't enkelvoud of het juiste ge bruik der Engelscbe voorzetsels en wat dies meer zij. Maar 'tis waar, zoo komt men weer in botsing met de exaraen-pogramma's, en dat is in Neder land de spil, waarom alles draait vaak den ver keerden kant ujt, (dmh. Ct.) I

Goessche Courant | 1887 | | pagina 1