Bedankt voor het beroep naar Aagtekerke door den cand. D. Bax te Doornspijk. De commissie, die zich indertijd te Middelburg heeft geconstitueerd ter viering van het 50jarig jubi leum van Z. H Paus Leo XIII, op 31 Dec., zal die feestviering doen plaats hebben op Dinsdag 3 Jan. a. s. Op dien dag zal des morgens te 10 uren eene so- lemneele mis worden opgedragen, waarbij het zang koor zeer versterkt zal zijn, terwijl onder de H. Mis door den heer pastoor eene korte toespraak zal ge- houdeu worden. Dien dag worden de weeskinderen in het gesticht op de Heerengracht onthaaldnatuurlijk worden de armen ook dien dag niet vergeten. Des avonds te 7 uren wordt in de groote zaal van het Schuttershof een luisterrijk concert gegeven, waarop o. a. ten gehoore zal worden gebracht de Leo-cantate, voor soli en gemengd koor, muziek van den Zeereerw. heer M. J, A. Lans, pastoor te Schiedam, woorden van den Zeereerw. Hooggel. heer J. A. De Rijk, pro fessor aan het seminarie te Hageveld. Op denzelfden avond wordt in hetzelfde lokaal door den Zeereerw. Hooggel. heer abbé J. W. Brouwers, pastoor te Bovenkerk, eene feestrede uitgesproken. (Af. Cf.) Baarland. Zaterdag jl. had de verkiezing plaats voor twee notabelen bij de Hervormde kerk. Aftre dende leden waren de heeren A. De Mol en 6. Ste- ketee. Van de veertig stemgerechtigden namen 34 aan de verkiezing deel. Uitgebracht werden 17 stem men op O Steketee, 17 op J. Murre, 17 op A. De Mol, 16 op C. Van de Perel en 1 op C. Arnoijs. De herstemming tusschen de 4 eerstgenoemden zal plaats hebben 5 December a. s. Te Kloetinge zijn de aftredende leden herkozen, zijnde de heerenJ. Trimpe Az., L Bruijnzeel en C. Kole. De voordracht voor de betrekking van hoofd der openbare school te Ellewoudsdijk bestaat, in alphabetische rangorde, uit dhrn.A. M. Van Driel te Goes, J. De Meijer te Aardenburg, G. P. Mo i man te Rotterdam, G. Verhoog te Rotterdam en A. W Wisse te Aksel. De heer M. Hertogs, van Middelburg, is geslaagd voor de Wiskunde M. O. Te Bergen-op-Zoom is een afdeeling van het Nederl. Onderw. Genootschap opgericht. De heer J. Kloosterman, hoofd eener bijzondere school te Amsterdam, is met ingang van 1 December benoemd tot directeur der gesubsidieerde dag- en kost school te Amerongen. Op de voordracht voor leeraar aan de Hoogere Burgerschool te Apeldoorn (vacature dr. Smit) staan de heeren dr. Van Rijn van Alkemade van Hoorn, Van Buysen van de Kon. Militaire Acad> mie en Kuypers van Harlingen. Het aantal scholen met dén bijbel in ons land is thans 450. Hiervan worden er 200, welke zich bij de vereeniging voor chr. nat. schoolonderwijs te Am sterdam hebben aangesloten, door deze vereeniging met eene jaarlijksche toelage van f 200 en f 100 elk, gesubsidieerd. Landbouw en Veeteelt. Aardappelloof-mest. Het doorgaans als nut teloos beschouwde aardappelloof is gebleken van veel waarde als meststof te zijn, hetgeen te meer van be lang is, daar de aardappelboer gewoonlijk zich be klaagt dat er van den aardappel niets op het land blijft, zooals b.v. bij den roggeverbouw, waar de stoppel in het land blijft en het stroo den oogst goedmaakt. Dikwijls wordt het aardappelloof maar eenvoudig verbrand en aan de winden prijs gegeven. Verbrandt men nu 100 kilo aardappelloof dat goed droog is, dan koudt men 17 a 18 kilo asch over. De scheikunde nu heeft nitgemaakt dat 100 kilo dezer asch 45 kilo kali en 10 kilo phosphorzuur bevat. Daar eene met aardappelen bezette hectare gronds nu 900 kilo loof min of meer geeft, levert dit 9 maal 18 of 162 kilo asch, waarin dus 72 kilo kali en 16 kilo phosphorzuur. De kali a 12 Cfnts en het phos phorzuur a 30 ets. per kilo gerekend, bedraagt de waarde daarvan f 13,44, waaruit volgt dat dit loof te veel waarde bezit om als waardeloos te worden verbrand, te meer nu wij weten dat er voor kali en superphosphaat jaarlijks aanzienlijke sommen worden uitgegeven. Ook wil dit resultaat wat zeggen in aard appelstreken, waar een enkele landbouwer dikwijls tot 20 en meer hectaren aardappelen poot. Sommige boeren zijn intusschen reeds begonnen het loof tot compost te bereiden. Ook heeft de Landbouw school te Woims er proeven mede genomen. 50 cen tenaar loof (2500 kilo) werd met aarde tot compost bereid. Een herhaald omwerken van den hoop maakte dat deze specie reeds in Februari op groenland kon worden gebracht. In den zomer bracht het op als gemaaid gras: bemest. 1ste jaar 34 2de jaar 41 3de jaar 49 centr. terwijl onbemest. 27 23 26 124 76 De compostbemesting gaf dus een meerdere opbrengst van 48 centenaar in 3 jaren. Wel de moeite waard om er eens eene proef mee te nemen, daar de grondstof toch in aardappelstreken in zoo ruime mate voor handen is. Nlï. Ct.) Rechtszaken. Kantongerecht te Goes. In de zitting van Vrijdag 24 November 1887 werd onder meer behandeld de zaak tegen J. K. te Ierseki beklaagd van openbare dronkenschap. In deze zaak, waarin 13 getuigen a charge en dé charge werden gehoord en de heer mr. De Witt Hamer uit Middelburg als verdediger optrad, deed de heer Kantonrechter terstond uitspraak. Bij gebrek aan bewijs werd de beschuldigde vrij gesproken. Bij «xploot van den deurwaarder Zoeller dd. 26 Ncember 1887 zijn ten verzoeke van de Nederduitsche Hervormde gemeente te Vrouwepolder, ten deze ver tegenwoordigd door het classicaal bestuur van Mid delburg, doende wat des kerkeraads te Vrouwepolder is, den consulent en de overig gebleven leden van den kerkevaad tegen de terechtzitting der arr.-rechtbank te Middelburg van 9 December 1887 gedagvaard: lo. A. Maas, 2o. M. Louws, 3o. J. Klemepier en 4o. P. Geerse Gz., vroeger diakenen bij voormelde gemeente (thans doleerende), ten einde zich te hooren veroor- deelen tot het doen van rekening en verantwoording van hun vroeger beheer met afgifte van alle boeken, papieren en andere bescheiden tot die rekening be- hoorende, met hunne veroordeeling in privé in de kosten van het geding. Een en ander geschiedt op grond ge melde diakenen den 4 Mei 1887 door het Provinciaal kerkbestuur van Zeeland van hunne kerkelijke betrek kingen zijn ontzet, doch weigerachtig zijn de gelden en goederen der diaconie aftegeven. Voor de Nederduitsche Hervormde gemeente te Vrou wepolder treden op als advocaat mr. W. A. Van Hoek, als procureur mr. F. N. Van der Bilt, terwijl mr. G. Lucasse voor A. Maas c. s. als advocaat en procureur optreedt. Het bericht in de Kerk. Crt. was voorbarig, daar in dien tijd A. Maas c. s. slechts waren opgeroepen om door rechter -commissarissen te worden gehoord over het verzoek der Ned. Herv. kerk te Vrouwepoldef om gratis te kunnen procedeeren, maar eene dagvaar ding nog niet was uitgebracht. Eerst met de dag vaarding begint de procedure. Het O. M. bij het gerechtshof te 's-Gravenhage requireerde bevestiging van het vonnis der Middel- burgsche rechtbank tegen C. J. K. te Camperland, veroordeeld wegens mishandeling. Uitspraak 3 December. Bultenlandsch Overzicht. Men beweert, dat de Czaar van Rusland in vol doening aan eene aan prins Bismarck gegeven belofte, tene nauwkeurige mededeelirg over de bewuste ver- valschte nota's naar Berlijn heeft gezonden. Deze mede- d eling waarbij de vervalschte stukken bf in afschrift bf in o igin 'fci gevoegd waren, moet reeds eergisteren aangek mei zijn. Over het onderhoud van Bismarck met den Czaar zegt de PeSther Lloyd o. a. het volgende: Nadat Bismaick zijne ver ontwaardiging over do in de omgeving van den Czaar gppleegde vervalschingen had te kennen grgeven, verzekerde Czaar Alexander ten stelligste, dat hij in het algemeen de handhaving van den vrede wenschte en thans zeer gaarne de verzekering her haalde, dat het hem noch in den zin kwam Duitsch- tand aan te vallen, noch deel te nemen aan eene tegen Duitschland gerichte coalitie. Bismarck verzocht, dat de Czaar ook denken zou aan de door Duitschland gesloten allianties, en maakte er geen geheim van, dat wie met Duitschland in vrede leven wil, ook Duitsch- lands bondgenooten niet mag aanvallen. Hij stelde den Czaar rechtstreeks den casus foederis vooroogen. De Czaar verklaarde .er akte van te nemen, dat Duitschland' de verplichtingen, die het bij verdrag heeft op zich genomen, ernstig opvat, en vulde zijne verzekering, dat hij Duitschland niet wilde aanvallen, noch aan een aanval van andere zijde deelnamen, hiermede aan, dat hetzelfde ook geheel voor Oostenrijk gold, voorop gezet, zooals van zelf spreekt, dat van die zijde geen provocaties tegen Rusland zouden plaats hebben. In Frankrijk is de toestand nog weinig opgeklaard. Da heer Gréty aarzelt nog steeds met het zenden van zijn boodschap naar de Kamers. Vermoedelijk zal hij het morgen doen en in dat geval zou het congres Woensdag bijeenkomen om een nieuwen president te verkiezen. Hiervoor zijn natuurlijk verscheidene candi- daten. De rechterzijde h< eft instruction gevraagd aan den graaf van Parijs. Zij schijnt voornemens bij eerste stemming zich te vereenigen op den candidaat van den graaf van Parijsbij tweede stemming op den heer Ferry. Intusschen melden heden sommige bladen reeds weder, dat Grévy er andermaal toe zou neigen om niet van h t presidentschap afstand te doen. Men vreest voor oproerige demonstraties, wanneer Grévy niet spoedig vertrekt. Het schijnt in Belleville reeds onrustig te worden en ook het algemeen comi van de radicale federatie heeft volgens het Journal de Paris in alle wijken biljetten aangeplakt, waarin de werklieden worden uitgenoodigd in opstand te komen. Gemengde Berichten. Ierseke. Vrijdag is van hier weer een huisgezin naar Amerika vertrokken. Had de man zijn zaken wat vroe ger in orde kunnen hebben, dan zou het gezin met de «Schollen" vertrokken zijn. Van achteren beschouwd heelt hij wel reden zich over die vertraging te verheugen. Wilhelminadorp. Bij het dekken van een aardappel- hoop dicht aan het Goesche Sas is op eene diepte van plra. 5 dM. eene doodkist ontdekt, waarin het geraamte werd gevonden van een volwassen mensch. Wilhelminadorp. Door eenige jagers zijn hier ver leden week in den tijd van drie dagen 292 hazen geschoten. Kruiningen. Vrijdag had alhier, voor een zeer tal rijk publiek, het aangekondigde concert plaats, hetwelk geopend werd met het spelen van een drietal stukken door het fanfarencorps t Eendracht maakt Macht". Het gezelschap handhaafde hier weder zijn ouden roem de stukken werden keurig uitgevoerd, getuige de on verdeelde aardacht van het publiek. Op de muziek volgde »De gestoorde serenade", komisch zangspel van A. Jansen, waarin de rollen goed vertolkt werden en de zang uitmuntend tot zijn recht kwam. Daarna kreeg men het liedDe marketenster en, het moet gezegd worden, de marketenster zong keurig en ver wierf dan ook algemeenen bijval. Met het spelen van een paar nummers muziek was het eerste deel van het programma geëindigd. Na de pauze werd nog opgevoerd «Het wisselrecht", blijspel mtt, zang van A. Ruisch. Een daverend applaus bewees hoe ook de opvoering van dit stuk de alge- meene goedkeuring van het publiek wegdroeg. Het bal^ waarmede het concert besloten werd, was zeer geani meerd. Dhr. Prins was zeker de tolk van bet gansche pu bliek, toen hij hartelijk dank bracht aan alle mede werkers aan het concert, maar vooral aan dhr. Baarens voor zijne flinke leiding, die hem zooveel opoffering kost. Ook de meeste onderwijzers op Schouwen hebben bezoek gehad van een ontslagen onderwijzer en de meesten hebben hem 0.50 verstrekt om daarvoor later een door hem geschreven werkje: Spreekwoorden met korte aanteekeningen, te ontvangen. Dat hij hoofd eener school geweest is, bleek uit zijne papieren niet. Hij staat daarin genoemd als: Fokkens, ontslagen onderwijzer te Surhuisterveen. Hij deelde mede, dat tusschen den burgemeester en hem eene scheeve verhouding bestond, omdat hij een courantartikel geschreven had tegen den burge meester. Later werd hem ontslag gegeven wegens dronkenschap. Om in het onderhoud van zijn talrijk gezin te voor zien, begon hij een handel in koffie, thee, enz., dien hij echter spoedig moest laten varen. Hij reist nu rond om inteekenaren op zijn uit te geven werkje te verkrijgen. Ongeveer twintig onderwijzers uit de buurt doen in een brief, dien hij bij zich heeft, beroep op de offervaardigheid der onderwijzers. Velen (ongeveer 1000) hebben aan die uitnoodiging gevolg gegeven. Wij hopen spoedig de beloofde Spreek woorden" te ontvangen, opdat blijke dat Fokkens geen oplichter is. Te Vlissingen is Zaterdag door den Belgischen loodskotter no. 13 aangebracht de equipage, 5 man, van den Engelschen schoener «Queen of the isle", gezagvoerder Pallot, van Villanova naar Antwerpen, welk vaartuig verongelukt ig op de rassen van West- kapelle. (Af. Ct.) Naar men aan het U. D. mededeelt, was aan de exploitatiemaatschaj pij telegrafisch verzocht, toe te staan, dat 70 der geredden van de »W A. Scholten', gratis van Vlissingen naar Rotterdam zouden worden vervoerd. Evenals dit reeks geschied was door de London Chatham and Dover R ilway en de stoomvaart maatschappij Zeeland", werd dit verzoek toegestaan. Over Vlissingen werd van dit aanbod echter slechts door 27 personen gebruik gemaaktde overigen zijn uit Engeland via HarwichAntwerpen naar Nederland teruggekeerdvan de grens Rozendaal af tot Rotter dam werd hun evenwel dezelfde gunst verleend en eveneens kosteloos vervoer toegestaan. Tconeel: Een stampvolle spoorwegcoupé; de rook van 10 sigaren is om te snijden, de raampjes zijn potdicht. Iu een hoek zit een passagier die nu en dan een onderdrukten kreet slaaktals leed hij hevige pijnen. De medereizigers vragen deelnemend, wat hem scheelt, en met een benauwde stem geeft hij ten antwoord: lik ben eergisteren door een dol len hond gebeten mijn eenige hoop is nog Pasteur!" De trein is het naaste station voorbij, de pijnen van den reiziger h-bben opgehouden, hij zit alleen in de coupé. Een aantal der schipbreukelingen van de Schol ten" vertrok Zaterdag met de »P. Caland" weder naar Amerika. Tot de geredde tusschendekspassagiers der Scholten" behoort ook een boerenknecht uit Spijk, die, evenals zoovelen uit dat boerendorpje, als land bouwer in Amerika zijn geluk wilde beproeven. In het proces tengevolge van den brand in de P.irijsche »Opéra-Comique" heeft het openbaar Mi nisterie zijn requisitoir uitgesproken. Het concludeert tot het opleggen van straf (niet alleen een boete) aan Carvalho, den chef-machinist Varnout en den spuit gast André. De overige beschuldigden zouden er ge makkelijker afkomen. Aanvaring van de „W. A. Scholten". Den 24n November werd te Dover door den «Marine Surveyor" de schade onderzocht, geleden door de •Rosa Mary", door de aanvaring met de »W. A. Scholten". De boeg, die nu door het lossen der lading uit het voorschip hooger boven water is gekomen, toont dat de schade door een vlak voorwerp is ver oorzaakt dat van stuurboord naar bakboord er langs schuurde. Het belangrijkste deel van het onderzoek echt' r letreft de ankerketting, welke Vrijdag onderzocht werd. Men heeft bevonden dat deze op een gedeelte zwaar geschuuid en geheel blank is. Dit is op ongeveer de halve lengte der ankerketting en pleit voor de be wering van den gezagvoerder van de «Rosa Mary", dat hij tijdens de aanvaring ten anker lag. Er drijven veel wrakstukken in het Engelsche kanaal, en dewijl de rW. A. Scholten" en het bij Hythe gezonkens Amerikaansche schip »E. T. Sawayer" beginnen op te breken, is dat zeer gevaarlijk voor de scheepvaart bij deze plaats, waar dagelijks honderden schepen passeeren. Het weder is nog niet gunstig voor het duikerswerk geweest. Doch zoodra hun werk afgeloopen is, zulleri de wrakken van beide schepen vanwege de Trinity autorit» iten worden vernield en opgeruimd. Het geborgens der mail van de »W. A. Scholten" is naar de bestemming verzonden. De Londensche correspondent der N. R. Ct. be richt nog: De Coroner's Jury heeft in zake de verdronkenen der »W. A. Scholten" uitgesproken, dat de verdrinking heeft plaats gevonden door de aanvaring der «Schol- ten" met de »Rosa Mary", terwijl deze geankerd lag nabij Dover. De gezworenen oordeelden dat de kapitein en de officieren der Scholten" eene fout hebben be gaan door geen rekening te honden met de sterke strooming der zee, toen zij beproefden de «Rosa Mary" voorbij te stoomen. De jury prijst de menschlievende pogingen van den kapitein en de bemanning van het stoomschip »Ebro", waardoor veel menschenlevens ge red zijn. Verscheidene leden der jury merkten nog op, dat reeders van particuliere schepen gebruik maken van verschillende vuurpijlen, waardoor de verwarring ver meerderd wordt. Voor de jury te Dover uitspraak deed betreffende de oorzaak van den dood der verdronken schepelingen zeide de Coroner nog, in zijne opsomming der feiten: dat van strafbare nalatigheid aan de zijde van de •Scholten" noch van de »Rosa Mary" gebleken is. Laatsgenoemde had twee lichten, hetgeen de officieren van de »Scholten" kan misleid hebben. Stellig is het zonderling, dat eenig gezagvoerder iets toe heeft ge laten in strijd met de voorschriften. De Coroner verklaarde voorts, van oordeel te zijn dat de vergissing der officieren van de »Scholten" oorzaak is geweest van de aanvaring. De bestaande sterke zeestrooming was hun blijkbaar onbekend, ook werd na de aanvaring niet alles op de »Scholten" gedaan tot redding van menschenlevens, waarbij een jurylid opmerkte, dat eene mailboot van de klasse der Scholten" betere sloepen behoorde te hebben. Deze spreker was mede van oordeel dat er veel ongi daan was gebleven na de aanvaring. De Coroner zeide ook dat de getuigenissen nopens den toestand der booten van de »Scholten" zeker ongunstig luiden. De booten moesten van de davits losgehakt worden, terwijl er slechts twee beschikbaar waren, doch merkte tevens op dat, aangezien de »Scholten" een uitheemsch schip is, het oordeel der jury nopens den toestand van de sloepen geen practische waarde zoude hebben, en verklaarde het verder noodig, er op te wijzen dat er vele noodlottige misverstanden ontstaan dcor ver keerde opvatting der noodsignalen van schepen, het geen spreker herhaaldelijk gebleken is. Doorgaans worden door in nood verkeerende vaartuigen vuur pijlen opgelaten, die echter iederen nacht op de kusten waargenomen worden, zoodat zij niet meer de aandacht trekken. De Coroner zeide te hopen, dat de ramp van de »Scholten" de Britscbe regeering moge nopen het hare te doen, ten einde de aanneming te verzekeren van bepaalde signalen door in nood vei keerende schepen die niet misverstaan kunnen worden. Uit het onderzoek betr ffende de aanvaringstippen wij nog aan, dat de gezagvoerder van de fiosa Mary aan den advocaat Stokes, die de »W. A. Scholten" vertegenwoordigde, op diens vraag of hij ook reden geven kon waarom zijn ankerketting door de aanva ring niet gebroken was, antwoordde dat hij daar geen reden voor kon opgeven. De advocaat Stokes gaf nog zijne bevreemding te kennen, dat er geene verf aan de ketting van de »Rosa Mary" was, ofschoon de »W. A. Scholten" geverfd was. Op eene vraag van de jury gaf de gezagvoerder ten antwoord, dat er geen beweging in het ankerspil was, toen de »W. A. Scholten" tegen de ketting van de Rosa Mary" voer. De Coroner te Folkestone opende ook het onder zoek betreffende twee aangespoelde lijken van schip breukelingen der •Scholten", waarvan de een bij zich droeg tweehonderd ponden sterling in papier en con tanten. De jury te Folkestone deed uitspraak in den zelfden zin als die te Dover. Het Coroners-onderzoek te Deal werd heden voortgezet. Laatste en telegraphische berichten. De waarnemende Inspecteur van het geneeskun dig Staatstoezicht voor Zeeland, dr. B. Carsten, ver toeft thans in deze gemeente naar aanleiding van de heerschende trichinose. Het getal bekende lijdirs bedraagt thans 5. 's-Heer Abtskerke. In eene vergadering van stem gerechtigden is hedenmiddag alhier beroepen ds. B. M. Mantz, pred. te Breskens. 's-Gravenhage. TWEEDE KAMER. Ingekomen is het handelstraktaat met Spanje. Bij het voortgezet debat over de Indische begrooting bleven de minister en dhr. Keuchenius bestrijden het denkbeeld der heeren De Ranitz en Van Gennep om voor de Indische spoor wegen te leenen. Morgen voortzetting. Burgerlijke Stand Goes van 25 tot 28 Nov. 1887. Geboren den 25, Dirk, z. v. Dirk Klemkerk en Maria Louisa Goossen den 26, Adriaan Cornelis, z. v. Christiaan Nonnekes en Johanna Allegonda Van Hoek Riemen s. Correspondentie. Aan dhr. C. H. Eekman te Kalamazoo. Dank voor het gezondene. Wij willen het liever plaatsen tege lijk met uw volgend epistel, dat wij spoedig hopen te ontvangen. Watergetijen voor Ierseke. DAGEN. HOOGWATER. LAAGWATER. voorm. Nam. voorm. Nam 29 November 2.22 2.39 8 52 9.9 30 2.56 3.12 9.26 9 42 1 December 3.29 3.45 9 59 10.15 2 4.1 419 10.31 10.49 3 1 4.38 4.55 11.8 11.25 4 5.14 5.33 11.44 5 1 5.53 6.13 0.3 0.23 Verkoopingen en Verpachtingen. Datum. Plaat». Voorwerpen, Ioformatiën. 30 Nov. Hoedekensk., lamsehapen en schaaphonden, Pelle. 30 Kolijnsplaat, bouwland en hoveniering, Huvers. 30 Kruiningen, verp. bouwland, Prins. 1 Dec. Vlake, boomen, Prins. 1 Wolfertsdijk, meubil. goederen, Pilaar. 1 Heinkenszand, boomen, De Ronde Bresser. 1 n Kattendijke, houtwaren, Gallis Meren». 2 Kapelle, kaphout, Gallis Merens. 5 h Wilhelminapolder, houtveiling, Mr. Liebert. 7 Kwadendamme, planken, huisr. enz Mulock Houwer. 7 tr Ierseke, winkelhuis enz., De Vos. 2 en 9 Dec. Antwerpen, hofstede en land, Le Clef. 9 f Ierseke, brood bakkerij, Mulock Houwer. 14 Ovezand, houtwaren enz., Hoilmann. 14 Heinkenszand, woonhuis, De Ronde Bresser. 15 e Kapelle, bouwhoefje, Gallis Merens 15 Goes, panden, Bank van leening. 16 Wemeldinge, boomen enz, Gallis Merens. 21 Goes, menbil. goederen, Pelle. 22 'g Heeren hoek, woonhuis, land enz., P. Overman, Ellewoudsdijk, verp. diaconiegronden, P. Overman. 1888. 23/24 Febr., 's-Heerenhoek, inspan, P. Overman.

Goessche Courant | 1887 | | pagina 2