1887. N°. 141. Dinsdag 29 November. 74ste jaargang. W aarschuwingf. BRANDWEER Kerkelijke Zaken en Onderwijs. GOGSCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Haandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd ep feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de beeren NIJGH VAN DITMAH te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1, berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 30 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. TRICHINEN-ZIEKTE. Op grond dat in deze gemeente wederom trichinen zijn gevonden in een bij een particulier gekweekt en geslacht varken, terwijl reeds bij twee der huisgenooten de bekende verschijnselen der trichinosis zich voordoen, worden de ingezetenen op nieuw gewaarschuwd voor het gebruik van varkensvleesch, ham en worst, tenzij dit vóór het gebruik goed gekookt of ge braden zij. Wil men voor de ernstige gevolgen van het gebruik van trichineas varkensvleesch gevrijwaard zijn, dan zorge men dat het vleesch door en door gaar zij gekookt of gebraden. Men wordt herinnerd, dat de deskundige leden der gezondheids-commissie bereid zijn om het hun tot dat doel aangeboden wordend varkensvleesch, ham, spek en worst te onderzoeken. Goes, 28 November 1887 De Burgemeester van Goes, J. G. DE WITT HAMER. Aan den ontvanger der directe belastingen is op heden uitgereikt het 2e kwartaals-kohier van het PATENTRECHT dezer gemeente, voor het dienstjaar 1887/88, zoodat ieder aangeslagene, na bekomen kennisgeving, verplicht is, zijn verschuldigde binnen den bepaalden tijd te voldoen. Goes, 29 November 1887. De Burgemeester van Goes, J. G. DE WITT HAMER. Aan den Ontvanger der directe belastingen zijn op heden uitgereikt de kohieren no. 3 en 4 van de PERSONEELE RECASTING over 1887/88, zoodat ieder aangeslagene, na bekomen kennisgeving, verplicht is zijn verschuldigde binnen den bepaalden tijd te voldoen. Goes, 26 November 1887- De Burgemeester van Goes, i. G. DE WITT HAMER. De termijn voor afkoop Tan den dienst bij de voor 1887 is op Zaterdag den 3 December aanstaande geëindigd en moet alsdan de quitantie van den ge meente-ontvanger voor de betaalde afkoopsom ter Secretarie bezorgd zijn, omdat daarna dadelijk wordt overgegaan tot het opmaken van het register der dienst plichtigen. Goes, 26 November 1887. Burgemeester en Wethouders van Goes, 3. O. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Wie zullen nu eigenlijk kiezer worden Reeds in ons nommer van Zaterdag 8 October jl. gal dhr. D. Stigter alhier onder bovenstaanden titel in een zeer duidelijk overzicht aan, wie volgens de nieuwe Grond wet of liever volgens de daarbij gevoegde additioneele artikelen, in het vervolg kiezer zullen zijn. Toen heb ben echter vermoedelijk velen nog niet de vereiscbte aandacht aan dat artikel gewijd, allhaDS nu de tijd voor het opmaken der kiezerslijsten nadert, komt men ons nog van verschillende zijden vrag n of deze of die persoon nu kiezer wordt. Wij willen daarom nog in het kort aangeven, welke de vereischten zijn om tot het kiezerskorps te behooren. In de eerste plaats dan is men kiezer, wanneer men in het laatstverloopen dienstjaar (dat is het dienstjaar dat nu 30 November a. s. eindigt) in de grondbelas ting is aangeslagen voor 10 of meer en men dien aanslag vóór of op Woensdag a. s. geheel heeft af betaald. Wie daarmede dus nog in gebreke bleef, haaste zich 1 In de tweede plaats is het kiesrecht afhankelijk gesteld van de huurwaarde van het huis, waarin men woont. Daarmede wordt niet bedoeld de som, waar voor men een huis heeft gehuurd, maar de huurwaarde, welke het Rijk er aan toekent. Daartoe zijn de ge meenten naar hare bevolking in verschillende klassen verdeeld, doch voor ons kiesdistrict hebben wij slechts met de eerste drie klassen te maken. In Go es moet aan eene woning eene huurwaarde van meer dan 33 zijn toegekend, om den bewoner ervan kiezer te doen zijn. In Wissekerke (N.-Beveland) moet daartoe die huurwaarde bedragen meer dan 28, in al de overige gemeenten van ons kiesdistrict (dat zijn de gemeenten: 'a-Gravenpolder, Kloetinge, Wemel- dinge, Kattendijke. Wolfertsdijk, Heinkenszand, 's-Heer- Arendskerke, 's-Heer-Abtskerke, Kolijnsplaat, Kats, Rortgene, Tolen, St.-Annaland, St.-Maartensdijk, Scher- peni8se, Stavenisse, Poortvliet, Oud-Vosmeer, St.-Philips- land en Arnemuiden) moet die huurwaarde zijn meer dan 24. Om nu te weten welke huurwaarde aan uwe woning is toegekend behoeft ge maar te zien op uw aanslagbiljet voor de personeele belasting of ge daarop wegens de huurwaarde zijt aangeslagen voor meer dan van de genoemde bedragen, omdat de Staat 5 pet. belasting van de geschatte huurwaarde heft. Eindelijk zijn nog kiezer zij, die slechts een deel van een huis bewonen, mits dit huis het dubbele of meer van bovengenoemde sommen aan huurwaarde geldt en mits het bedoelde deel een geschatte huurwaarde heeft grooter dan de helft van de huurwaarde van het ge- heele huis. Om dit laatste te weten te komen heeft de bewoner zich slechts te wenden tot den burgemee ster zijner gemeente met verzoek om het door hem bewoonde gede.lte te laten schatten. Men moet echter minstens 9 maanden vóór 15 Februari 1887 zulk een gedeelte hebben bewoond. Recapituleerende zijn derhalve kiezers lo. allen, die 10 of meer in de grondbelasting verschuldigd zijn en hebben betaald, onverschillig of ze in éen of meer gemeenten zijn aangeslagen, als het totaal maar minstens 10 bedraagt; 2o. allen, die een geheel huis bewonen en in Goes op hun aanslagbiljet in de personeele belasting voor de huurwaarde het vorige jaar waren aangeslagen voor meer dan 1.65, in Wissekerke (N. B.) voor meer dan 1.40, in de overige gemeenten voor meer dan 1.20; 3o. zij, die een deel van een hnis bewonen, waar voor de eigenaar aan belasting voor huurwaarde be taalt in Goes meer dan 3.30, in Wissekerke meer dan 2,80 en in de overige gemeenten meer dan 2.40, mits dat door de schatters is uitgemaakt, dat het bewoonde deel ongemeubeld aan huurwaarde meer doet dan 1.65 in Goes, 1 40 in Wissekerke of 1.20 in de overige gemeenten. Wat hierboven voor Wissekerke is gezegd, geldt ook voor Kruiningen en Ierseke; de overige gemeenten van Zuid-Beveland vallen onder dezelfde bepalingen als 's-Gravenpolder enz. GOES, 28 November 1887. Wederom zijn hier terstede een drietal personen aan trichinen-ziekte lijdende, ditmaal door het gebruik van rauw vleesch, afkomstig van een varken, dat voor eigen consumptie gemest is bij de leerlooierij en huidenzouterij in de Voorstad, een ter rein, waar uit dan aard der zaak zich nog al ratten bevinden, en waardoor misschien ook verklaard wordt het inden aanvang van dit jaar voorgekomen trichineus varken op de hofstede Welgelegen", die in de on middellijke nabijheid der looierij ligt. Het vermoeden wordt hierdoor bevestigd, dat de trichinen door ratten worden overgebracht en het is dus zeer wel mogelijk, dat nog meerdere varkens in den omtrek der stad zijn of worden besmet. Het is daarom van 't grootste belang, dat met het gebruik van varkensvleesch groote om zichtigheid plaatshebbe en dat njen vooral zorgt het vleesch slechts te nuttigen, wanneer het goed gaar gekookt of gebraden is. Het veiligst is voorzeker het ge kochte vleesch te doen onderzoeken, waartoe de leden der gezondheidscommissie ten allen tijde bereid zijn, zooals uit bovenstaande publicatie van den burgemeester blijkt. Na het gebeurde in den aanvang van dit jaar maghet verwondering baren, dat deze raadgevingen niet algemeen worden opgevolgd. Gelukkig is de toestand der drie lijders, nu eenmaal de oorzaak van hunne ziekte ontdekt is, heden, naar wij vernemen, iets beter, terwijl wij tot geruststelling van het publiek bierbij kunnen vermelden, dat het varken niet in den handel is gebracht. In de Zaterdagavond door het bestuur van de vereeniging voor Volksvermaken alhier gehou den vergadering is besloten bij het aanstaande S t. Nicolaasfeest, naast den traditioneelen feestavond voor de leden der vereeniging, een afzonderlijk feest voor het volk te gevenop 8 December zal bet feest voor de leden plaatshebben, bestaande in de gewone tombola, opgeluisterd en afgewisseld door de harmonie «Eupbonia". Den vorigen dag, alzoo Woensdag 7 December, wenscht het bestuur, bij wijze van proef eenzelfde feestavond voor het volk te organiseeren, tegen een entree van 10 ets. per persoon in vertering. Ook op dien avond zal eene tombola worden gehouden. Wij juichen dit denkbeeld van het bestuur ten zeerste toe en wij hopen, dat de poging om aan het volk een genoegelijken avond te verschaffen, met den besten uit slag mag bekroond worden. Wie nu in dezen tot het volk moeten gerekend worden is moeilijk te bepalen en vermoedelijk zal het bestuur dat wel aan het oordeel van ieder zelf over laten. Niemand zal natuurlijk de toegang worden ge weigerd op grond, dat hij niet zou behooren tot hen voor wie het feest wordt georganiseerd. Maar zeer zeker toont het bestuur, dat het onderscheid wenscht gemaakt te zien tusschen de leden der vereeniging en wie bet bestuur tot het volk rekent; m. a. w. het ligt ongetwijfeld in de bedoeling van het bestuur, dat de leden der vereeniging niet ook op 7 December een deel van het feest zullen komen genieten en wij ver trouwen, dat de leden de goede bedoeling van het bestuur zullen toonen te waardeeren door het feest van 7 Dec. niet met hunne tegenwoordigheid te ver eeren. Gisteravond trad vanwege de werklieden-vereeni- ging «E'gen Hulp" alhier in het koffiehuis «de Prins van Oranjals spieker op dhr. G. A. Vorster- m a n Van O ij e n. In vergelijking met vroegere lezingen was ditmaal een vrij talrijk publiek opgeko men. Nadat de voorzitter van «Eigen Hulp" de bij eenkomst met een enkel woord bad geopend, droeg dhr V. v. Oijen een tweetal schetsen voor. In de eerste brak hij een lans voor het behoud der kermis, mits deze ontdaan zij van alle brooddronkenheid. Hij toonde aan hoe de kermis voor de minbevoorrechten eene kleine vergoeding is voor het gemis van reizen en uitstapjes en dat het niet goed zou zijn dit genot aan het volk te ontn men. Zijne tweede bijdrage «Krijgen is de kunst" strekte tot aanbeveling van de coöperatie. Na opgesomd te hebben op welke, dikwijls min edele, manieren vele menschen rijk worden, betoogde spr. dat voor de werk lieden samenwerking, coöperatie het beste middel was om zich datgene te verschaffen wat hun noodig en nnttig is. Wie dhr. V. v. Oijen als spreker kent, zal wel be grijpen dat hij door tal van grappige voorbeelden zijn gehoor wist te amuseeren en de lachers op zijn zijde had, maar tevens dat hij niemand spaarde waar bet zijn doel was de verkeerdheden in de maatschappij en in het dagelijksch leven aan te wijzen. Aan het eind dankte de voorzitter, dhr. Schrijver, den spreker voor zijne leerzame en onderhoudende voordrachten. Door den heer J. H. G. M a r t i n is met gunstig gevolg examen afgelegd als machinist 2e klasse bij de K. N. marine. Kapelle. De aanbeveling, door den dijkraad van den calamiteuzen Willem-Annapolder opgemaakt voor de bestaande vacature van voorzitter van het bestuur der waterkeering van dien polder, bestaat uit de heeren: J. De Geus, lid van het dijksbestuur, A. Nijssen, lid van den dijkraad en M. Nieuweuhuize, idem. Met ingang van 1 Dec. a. s. worden de volgende wijzigingen in het postverkeer met Ierseke gebracht, die zoovele verbeteringen mogen heeten. De bodeloop op den trein van 12 u. 52 m. te Kruiningen vervalt. In de plaats daarvan loopt een bode op den trein van 10 u. 29 m. die op den snel trein in de richting RizendaalVlissingen (aankomst te Kruiningen 11 u. 20 m.) wacht en van dezeneen uitwerppakket ontvangt. Dat pakket bevat de Engelsche en Duitsche post, welke dan, zeer ten gerieve der oesterhandelaars, een paar uren vroeger te Ierseke aan komt. Er is dan nog tijd genoeg om bestellingen naar Engeland uit te voeren. De morgen- en avondpost blijven onveranderd. De heer Laeyendecker, directeur van het post- en telegraafkantoor, vertrekt den len Dee. reeds naar zijne nieuwe standplaats 's-Gravezande. In de aanvul ling der daardoor ontstaande vacature is nog niet definitief voorzien. Aan de Rijks Universiteit te Leiden is bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap de heer E. A. O. De Casembroot, geboren te Tolen. met acade misch proefschrift, getiteld «Art. 311 Wetboek van Strafrecht". Rij Kon. bes!, van 23 Nov. is het bij Zr. Ms. besluiten van 5 December 1851 en van 30 December 1866 ingestelde eereteeken tot belooring van eervol len, langdurigen werkelijk-n dienst bij de schutterijen o. a. toegekend aan J. Pervoost, kapt. en W. Cornelissen, serg.-maj., beiden bij de dd. schut terij te Vlissingen en aan A. Adriaanse, serg. bij de dd. schutterij te Zieriksee. Met het oog op het aanstaande St. Nicolaas feest, wordt het publiek andermaal uitgenoodigd, teneinde eene geregelde en onbeschadigde overkomst der met de pakketpost te verzenden pakketten zoo veel mogelijk te waarborgen, voor het stevig inpak ken der te verzenden voorwerpen en het zorgvuldig vasthechten der adressen op de pakketten te willen zorg dragen. St.Ct De Min. van binn. zaken heeft de Commissa rissen des Konings uitgenoodigd, de gemeentebesturen in bedenking te geven, bij gelegenheid van de plech tige afkondiging der herziene Grondwet op 30 November van het hnis der gemeente de nationale vlag uit te steken. De Staten der provincie Utrecht zullen op Za terdag 17 December, voor de verkiezing van een lid van de Eerste Kamer, ter vervanging van jhr. mr. P. J. Elout van Soeteiwoule, bijeenkomen. Thans is ook het Sociaal Weekblad tot eene conclusie gekomen in zake het ontslag van dr. Smit als ieeraar bij de hoogere-burgerschool te Apel doorn. Die conclusie is deze: «Gesteld dat wij geneigd waren den heer Smit in zijn wijze van optreden na te volgen, dan nog zouden wij betuigenwat ons als ambteloos burger vrijstaat, mocht hij als ambtenaar, laat staan als onderwijzer, zich daarom nog niet veroorloven. En waar hij wei gerde, voor da toekomst zijne gedragslijn te wijzigen, is zijne verwijdering uit den openbaren dienst geen schending van die vrijheid van gedachtenwisseling, waarop in Nederland ook de ambtenaar mag aanspraak maken". De doorvoer van schapen, versch scha- penvleesch en schapenvachten, herkom stig uit Nederland, is weder in België toegestaan, mits hij plaats hebbe langs de spoorwegen, zonder overlading. Naar wij vernemen is mr. M. G. L. Van Loghem (Fiora della Neve) bezig aan den tekst van «Brinio", groote opera of lyrisch drama in vijf bedrijven. Het onderwerp is ontleend aan Van Lennep's bekend verhaal. (D. v. N.) Onderscheidene telegrafisten in ons land» hebben aanvrage gedaan, om te worden geplaatst aan de maatschappij welke, geldelijk gesteund door de Nederlandsche, Fransche en Engelsche regeeringen, in het volgend jaar eene telegraaflijn za! aanleggen van Cayenne over Suriname naar Demeraiy, in verbinding met het Amerikaansch telegraafnet. Blijkens mededeeling in no. 4 van de «Berich ten en mededeelingen" der Vereeniging voor L ij k - verbranding, heeft weder een lid, door storting van 200 in het fonds voor lijkovens, zich het recht gekocht op crematie voor rekening der Vereeniging. In het geheel hebben nu zeven leden deze storting gedaan. De Nederlandsch-Amerikaansche Stoomvaart maatschappij is eigenares geworden van het Engelsche stoomschip «British-Crown", gebouwd bij de welbe kende firma Harlaud Wolff Belfast, groot 3563 ton register en tot op heden in de vaart tusschen Enge land en Noord-Amerika. Het stoomschip is lang 410 voet, breed 39 voet en 28 voet 9 duim bol. Het zal den naam voeren van «Amsterdam". In de Zaterdag gehouden vergadering van de afdeeling wis- en natuurkunde der Koninklijke Aca demie van Wetenschappen te Amsterdam werd mee gedeeld, dat prof. Buijs Ballot den 70jarigen ouderdom heeft bereikt en dus tot de rustende leden behoort. In eene te Amsterdam gehouden vergadering der commissie tot behartiging van de belangen van Nederlandsche inzenders op de Parijsche wereld tentoonstelling in 1889, deelde de voorzitter mede, dat de Nederlandsche regeering officiéél niet zal deelnemen, en dat het Fransche hoofdcomité geen subsidies verleent. Bij rondgaand schrijven zal nu de industrie tot deelneming uitgenoodigd worden. In een adres aan de Tweede Kamer geven een aantal landmeters der 4e klasse en ad- spirant -1 a n d m e t e r s van het kadaster hun leedwezen te kennen over de voordracht van den minister van financiën, om de instelling eener 4a klasse van landmeters te behouden en de thans nog in dienst zijnde landmeters tot dien rang te benoemen. Waar de minister erkent, dat de billijkheid mede brengt om de adspirant-landmeters te bevorderen tot landmeters, meenen adressanten, dat de billijkheid zou medebrengen, nog eenen stap verder te gaan en tege lijk met den rang ook het traktement te verleenen, dat vroeger door de landmeters werd genoten, en niet hetzelfde effectief traktement dat zij reeds 8 jaar ge nieten. Adressanten verzoeken dan ook der Kamer dringend, te hunnen behoeve gebroik te willen maken van het recht van amendement, in welk geval zij zich vleien, dat eene verbetering van hunne positie steun zal vin den bij den minister van financiën, die toch ten vo rigen jare reeds verklaarde sympathie voor het toen voorgestelde, maar ingetrokken amendement te hebben. O.-Indië. Verleendeen tweejarig verlof naar Europa, wegens twaalf jaren onafgebroken dienst in N.-I., aan den kapt. der inf. C. R. J. Van den B u s s c h e. BenoemdTot opzichter 2e kl. de opz. 3e kl. bij den waterstaat J. K. C. F e h r. B Toepen te St.-Annateh'd ds. Wentink, te Nieuwe Tonga; te Kuinrö ds. J Dommisse, te Gopinge.

Goessche Courant | 1887 | | pagina 1