ADVERTENTIEN. 3 Dankbetuiging. Begrafenis-Maatschappij „bil Voorzorg" te Middelburg. overtuigen, door eerst dit schilderij aan te zien, en dan links en rechts te kijken. Lieve hemel, hoeveel doeken moet men niet overslaan vóór men aan iets komt, dat spreekt, dat niet laf en lam is. Ik weet niet zeker of de in de buurt hangende landschappen van de heeren Rip en Hoogewegen verdienen dood geslagen te worden, doch dezen uitgezonderd, moet m»n links tot Gabriel en rechts tot den muur loopen, vóór men iets ontmoet, dat niet naar verdienste geëxe cuteerd wordt. Ik denk, dat vele toeschouwers, die het meisje zoo afschuwlijk vinden, niet weten, hoe weinig zij zelf op hun avantage uitzien onder een bladerrijken boom, die zijn groene tinten over hun gelaat weerkaatst. Maar moet men dan menschen in dien leelijken toe stand schilderen Dit schilderij is niet de nabootsing van die peisoon om haar zelve; het is een kleurge- heel, waarbij een persoon voorkomt en de afschuw is grootendeels toeteschrijven aan de verkeerde gewoonte om het «onderwerp" te isoleeren van het geheel en aan onbekendheid met natuureffekten, die toch bepaald zoo zeldzaam niet zijn. De heeren Bastert en Tholen zijn ouder artisten dan de meesten der tot dusver genoemden, en hebben hun stijl beet, doch hebben schoonere zaken geëxposeerd, dan zij ditmaal doen. Vooral geldt dit van den laatst genoemde, die op de voo'jaarstentoonstelling in den Haag een buitengemeen fraai doek had. Doch e>n kunstenaar is gelukkig en minder gelukkig, en blijkt in allen geval een zondag>kind, wanneer hij het in zijn macht heeft ook zonder medewerking van een ongemeen oogen- blik een doekje te maken als het boomweitje met de plekken zonlicht van den heer Tholen. Van de vele dam.s, die hun werk tentoonstelden, bezitten mej. Robertson en mevrouw Mesdag het meeste temperament. Zij veroorloven zich de vrijheid een eigen blik op de zaken dezer wereld te hebben, en even vrijmoedig met haar sensaties vo r den dag te komen, als ein flinke man. Dat m. vrouw Ronner charmante katjes schildert, weet iedereen, en zij zijn thans niet minder bekoorlijk, dan haar ontelbare broertjes en zusjes van vroegere jaren, doch veel per soonlijkheid vindt men er niet in. Voorts zijn er dames, die geleerd hebben de natuur door eer.s anders oogen te bekijken; anderen die haar zien als Jan en all man, anderen doch ik wil niet den indruk geven, dat alleen op de dames valt af te dingen. Zij zouden zich anders kunnen troosten met de complimentj s haar geschonken door een beleefden heer Alberdink TUijm, die daarenboven professor in de aesthetiek is. Moeilijk is het schoone. Doch waarom berispt nie mand Schumann of Brahms of Beethoven of Bach als hij hem niet begrijpt, doch acht zich gerechtigd een impressionist te minachten? Omdat de muziek zich- zelve terstond aanwijst als een kunst van gewaarwor dingen, terwijl de schilde! kunst bij een eerste beschou wing schijnt haar doel te hebben in de exacte naboot sing van voorwerpen of voorstellingen. Wanneer men echter leert begrijpen, dat alle kunst slechts als uiting van zielsaandoeningen die hooge waarde heeft, waar om een kunsti naar, hij zij schilder, musicus of dichter, als een bijzonder wezen wordt beschouwd, dan zal men een schilderij niet meer afkeuren, wijl bet geen photografenwerk is, en de Haagsche impressionisten in 't bijzonder dankbaar wezen, dat zij ons leeren boe godlijk schoon ons kleine landje is. J. v. C. Rechtszaken. Heden is door dhr. Rechter-Commissaris, belast met de instructie van strafzaken bij de Arr. Recht bank te Middelburg, in behandeling genomen de zaak tegen P. M., oud 51 jaar, landbouwer te Serooskerke, verdacht v-m op den 31 October jl. opzettelijk de af sluiting te hebben verbroken der tot de Hervormde kerk te Serooskerke behoorende consistoriekamer, welke sluiting was aangebracht opdat de doleerende partij de consistoriekamer niet in bezit zou nemen. Buitenlandsch Overzicht. De Dnitsche Rijksdag is gisteren geopend met eene troonrede, waarin na vermelding van de ernstige ziekte van den Kroonprins, gezegd wordtDe buitenlandsche staatkunde des rijks streeft naar het behoud van den Europeeschen vrede, door de vriendschappelijke batrekking tot alle mogendheden te bevestigen door tractaten en bondgenootschappen, weiketen doel hebben, het gevaar voor oorlog te voorkomen en onrechtmatige aanspraken gemeenschappelijk af te wijzen. Het Duitsche rijk is niet gezind iemand aan te valleniedere on christelijke neiging om naburige volken te overrom pelen is ons vreemd, doch wij willen sterk zijn om ons te kunnen verdedig-n. Zoo min de staats- als de legerinrichting van het Duitsche rijk is er op berekend, den vrede met onze naburen door willekeurige aan vallen te verstoren. Maar in het afslaan van derge lijke aanvallen en in het verdedigen onzer onafhanke lijkheid zijn wij krachtig, en willen wij met Gods hulp zóo krachtig worden, dat wij ieder gevaar gerust onder de oogen kunnen zien. Sommige bladen, zooals de Vossuche Zeit. en de Post geven, volgens de Berlijnsche correspondent van de Al. R. Ct., hunne bezorgdheid te kennen over het geen in de troonrede ter kenschetsing van den buiten- landschen toestand wordt gezegd. De Post ziet reeds voorteekenen van een oorlog tusscben Rusland en Oostenrijk. Andere bladen zijn wel eenigszins minder pessimistisch, maar achten toch, wegens de crisis in Frankrijk, den toestand zorgwekkend. In Frankrijk is thans bij de ministriëele crisis nog een presidentiëele gekomen. De heer Grévy heeft be sloten zijn ontslag te nemen. Hij heeft eerst den heer R bot gevraagd een ministerie te vormen, teneinde de boodschap van des presidents aftreden aan de Kamers medetedi-elen en deze had die taak aanvaard, doch later meldt Ilavas toch weder, dat het ministerie- Rouvier de mededeeling van de boodschap zal doen. Men verwacht, dat het congres reeds Dinsdag zal bijeenkomen. Wat de gevolgen zullen zijn van het besluit van den heer Grévy is natuurlijk niet te beslissen, maar men zal in deze dagen nog al eens tegenstrijdige berichten lezen en aan candidaten voor het presidentschap zal I het wel niet ontbreken. Reeds nu wordt gemeld, dat de vrienden van den heer Ferry hebben onderhandeld met de rechterzijde over de candidatuur van generaal Saussier, doch dat de recht rzijde niet geneigd was daartoe medetewerken. Gen engde Berichten. Een landbouwer en koemelker onder Goes werd op de veemarkt voor eene koe slechts 35 geboden. Die spotprijs deed hem besluiten het dier zelf te slachten en tegen 0,35 per kilo af te zetten Ook een spotprijs, maar hij is overtuigd, dat het beest nu toch nog f 70 zal opbreDgen. In den Wilhelminapolder zijn Dinsdagavond of nacht, uit een hoop, die reeds in 't winterkwartier en onder 't Sas ligt, aardappels ontvreemd. Het spoor wees uit, dat zij met een hondenkar in de richting Kattendijke vervoerd zijn. Zelfs op 2 plaatsen onder weg was er een hoeveelheid neergeworpen, misschien omdat de last te zwaar was. De politie is den dader of de daders nog niet op het spoor. Te Kruiningen is opgericht een bakkersbond Kan dit in 't voordeel van de broodetenden gerekend worden? zoo vraagt men ons van daar. Heinkenszand. In deze gemeente is een geval van Diphteritis voorgekomen bij een zes-jarig kind. Heinkenszand. A. s. Maandag zal door den heer C. N. Vermeulen van Ovezand in de herberg van L J. Modde alhier een vooi dracht gehouden worden over veeverzekeringentrée vrij. Gisterenochtend zijn met de mailboot van Queen- boro' te Vlissingen aangebracht 27 geredde schip breukelingen van de »W. A. Scholten", allen behoorende tot de equipage. Zij vertrokken te 9 uren 55 van het station Vlissingen (stad) naar Rotterdam. 43 geredde passagiers van de «Scholten" vertrokken eergisteren van Dover over Ostende naar Rotterdam. Aan het Beursstation aldaar waren gisteren eene menigte belangstellenden verzameld om de geredde equipage te verwelkomen Bij aankomst van den trein, toen de schipbreukelingen zich vertoonden, werden zij met daverende toejuichingen door bloedverwanten, vrienden en bekenden ontvangen, welke hen zoodanig omringden, dat zij er letterlijk tusschen verdwenen. Een jeugdig schepeling werd door zijne bpjaarde moeder en liefhebbende zusters als het ware luid snik kende van aandoening weggedragen, hoewel hij oogen- schijnlijk zeer welvarende was. Aan sommigen der ge redden, onder anderen aan den heer Hennekamp, lsten hofmeester, was het wel te zien dat zij geleden hadden. De geredde passagiers, die mede in denzelfden trein aankwamen, weiden naar het Centraalstation vervoerd en daar vanwege de Nederl. Amerikaansehe Stoom vaartmaatschappij ontvangen en verder verzorgd. Een bouwman onder Alfen heeft bij het graven in zijn grond gevonden twee aarden potjes met acht tien zilveren munten, van verschillende grootte; op een daarvan komt het jaartal 1573 voor. De munten schijnen van SpaanscheD oorsprong te zijnde potjes zijn zeer beschadigd, terwijl ter plaatse waar ze ge vonden zijn, de overblijfselen van eene zeer oude fun deering aanwezig waren, blijkbaar uit den greoten vorm dei gebezigde metselsteenen. De vondst is op gezonden naar het Penningkabinet te Leidt n. Wel zesmaal had juffrouw Smits in verschil lende kranten gelezen, dat een eetlepel zaagsel in iedere laars de voeten droog en warm houdt Meneer Smits klaagde altijd over koude voeten, en om hem daar af te helpen, wierp zijn liefhebbende eebtgenoote op een go- den morgen in elk zijner laarzen een lepel zaagsel. Smits trok zijn laarzen aan, ontbijtte en ging naar zijn kantoor. Hij was echter geen vijf-en-twintig passen van huis, of hij kwam terug en begon hevig uit te varen. Zootira was hij niet in de huiskamer, of hij trok éen schoen uit en wierp hem woedend weg, zoodat een spiegel er het leven bij .inschoot. De andere schoen ging een anderen weg uit en trof Smits zevenjarigen spruit, die een keel opzette als een mager varken. «Wat is er toch, lieve man?" vroeg juffouw Smits. Hij bromde wat tusschen de tanden, 't was een vloek. En toen zocht hij zijn schoenen weer op, liet er het zaagsel uit vallen, trok ze weer aan en ging naar zijn kantoor. Hij had niet alleen warme voeten, maar gloeide van top tot teen. De volgende historie deelt men mede aan liet R. N. Dezer dagen vertrok een welbekend heer, die een betrekking aan de maatschappij «Zeeland" had, naar Indië; hij was eenige jaren geleden, met onderling go dvinden zijner vrouw, gescheiden, en zou nu met een ander, die hij sedert jaren beminde, het reisje gaan ondernemen. Maur wat gebeuit r.u? In plaats van zich met haar inteschepen naar het beloofde land, nam hij voor zijn liefste op een der schepen een kaartje voor Hamburg. Zij wist niet beter of zij zouden binnen een half uur naar de Oost ver trekken. Mijnheer zegt tot zijn aanstaande «Kind, ik moet nog eens telegrafeeren, ik kom dadelijk terug". Maar wat gebeurt er Het schip vertrok naar Hamburg, zijn liefste medevoerende, doch mijnheer ging eenige uren later met de boot naar Indië, De vader van bet meisje ontving eenige dagen later een schrijven uit Hamburg, waarin zij hem het schan delijke gedrag van baar beminde mededeelde, en ver zocht hem dringend haar geld te willen zenden, ten einde de terugreis naar Vlissingen te kunnen ondene- men. Aan dit verzoek werd voldaan en onze schoone keerde verlaten en bedrogen terug. De slachtoff rs van de schipbreuk der iW. A. Scholten" zijn gisteren te Dover onder groote bewijzen van deelneming van de zijde der bevolking ten grave gebracht. De lijken der protestanten zijn over vier graven verdeeld. De Israëlieten hebben bij de begra fenis hunner geloofsgenooten een plechtigen lijkdienst gehouden. Zeer vele winkels in de stad waren gesloten. 326a Staatsloterij, Ie kl. Prijzen van 100 en daarboven. Trekking van Donderdag 24 Nov. 4e lijst. No. 18900 400. Laatste en telegraphische berichten. Ierseke. OESTERBEURS. Heden geen handel. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Heden zijn o. a. veroordeeld J. G. v. D., 15 jte Ierseke, wegens beschadiging tot 3 of 3 d.M. De P., 21 j., te Kapelle, wegens mishandeling tot 8 of 6 d. W. Van H., 28 j., te Goes, wegens mis handeling tot 1 maand;lo. P. K., 22 j., 2o. C. K., 21 j., beiden wonende te Kapelle, wegens mis handeling van ambtenaren; de le tot ƒ12 of 8 d., de 2e werd vrijgesproken. In de zitting van heden werd nog behandeld de zaak van de 25jarige ongehuwde moeder te Veere, beschuldigd van het in den avond van 30 September te vondeling leggen van een kind van 2 maanden in kleeren gewikkeld op eene stoep eener woniDg te Veere. De verdediger mr. Brevet vroeg een zitting met gesloten deuren. De Rechtbank weigerde. De beklaagde legde bekentenis af. De eisch van het O. M. is 3 maanden. De verdediger pleitte vrijspraak. De zitting werd verdaagd tot morgen ter verdere behandeling der overige zaken. 's-Gravenhage. TWEEDE KAMER. Besloten is tot een tweede sectie-onderzoek van het achtste hoofdstuk op de Indische begrooting Verworpen werd met 57 tegen 9 stemmen een amendement-Lohman om het plantloon met 2 te verhoogen en verworpen werd met 44 tegen 17 stemmen een amendement-Keu- chenius tot verhooging van het plantloon met 1. Het amendement-Borgesius, om voor een jaar 1 mil- lioen voor verhooging van plantloon toetestaan werd verworpen met 41 tegen 18 st. Maandag voortzetting. Ingezonden Stukken. Aan de kadervereeniging der dienstdoende schutterij te Goes. Met mij hebben de leden uwer vereeniging stellig geen ander besluit verwacht van onzen gemeenteraad in zake de schietbaaD, als dat waartoe de raad be sloten heeft. Van de gemeente kan dus grondwettelijk geen schietbaan meer verwacht worden. Nochtans zijn we verder dan ooitgeconstateerd heeft men, dat er werkelijk gelegenheid bestaat tot den aanleg van zulk eene baan (ik heb daar trouwens ook nooit aan ge twijfeld), eene begrooting van kosten is opgemaakt; welnu, met deze twee gegevens u gewend tot den Minister van oorlog, daarbij den steun inroepende van uwe officieren. Het ijzer moet gesmeed worden, terwijl het heet is. Met recht kunt en moogt ge van Zijne Excellentie verwachten een gunstig onthaal op uw rekest. Wilt dezen wenk van mij overwegen, maar denkt er aange moet het ijzer smeden, terwijl het heet is. Goes, 21 Nov. 1887. H. J. ROSKES. Afloop Aanbestedingen en Verknopingen. Door den notaris A. Gallis Merens te Kapelle werd Donderdag in de herberg van C. Daane te Wemel- dinge, voor de erven C. Wabeke J.C z. geveild: lo. Een woonhuis, schuur, varkenshok, erf en boomgaard groot 83.20 Ares, gekocht door de wed. Adr. Linden- bergh, voor 3540 bijkomende 235 voor olme- boomen en 30 voor los goed. 2o. Een perceel tuin grond groot 10.30 Ares, gekocht door Jacs. Wabeke Cz., voor 330. 3o. Een perceel bouwland groot 97.60 Ares, gekocht door Jacob Ode te Kloetinge, voor 1056,83. 4o. Een perceel bouwland groot 1.58.90 Hectare, gekocht door B. en P. KosteD, voor 1437,75. 5o. Een perceel bouwland groot 42.20 Ares, gekocht door de wed. Adr. Lindenbergh, voor 215,33 bijkomende 25 voor boomen. 6o. Een perceel tuingrond groot 1.24 35 Hectare, gekocht door J. Wabeke, voor 1030,25. 7o. Een perceel weiland gelegen te Ierseke, groot 2.13.60 Hectare, gekocht door P. Sonke, voor 1224,75. 8o. Een perceel bouw land gelegen te Kapelle, groot 1.01.20 Hectare, gekocht door H. De Jonge te Kapelle, voor ƒ798,77. De per sonen waar geen plaatsen bij vermeld staan wonen te Wemeldinge, zoomede de ligging der perceelen. Bij de heden ten overstaan van notaris Mulock Houwer gehouden verkooping van een woonhuis en erf te Ierseke, op Bekhof, kad. sectie G no. 1324, groot 93 c.A., is d arvan kooper geworden M. Poel man Dz. voor 460, Burgerlijke Stand Goes van 22 tot 25 Nov. 1887. Geboren: 22, Judith Elisabeth, d. v. Jan Abraham Van Heel en Cornelia Jacoba De Bruijne. Overleden 23, Jan Kosten, 66 jgehuwd met Willemina Adriana Verburg24, Pieter, 3 m„ z. v. Cornelis Marinus Lindenberg en Lrijntje Van Anrooij. Rectificatie. In het ingezonden stuk van dr. Piccardt (zie ons vorig nommer) staat abusievelijk «Ik breng gaarne hulde aan de nagedachtenis van den verdienstelijken Nazaat", dit moet natuurlijk zijn«Voorzaat". Politie. Aan het commissariaat van politie zijn terug te verkrijgen Een rood lintje met drie belletjes. Een schaar met ketting. Een ring met drie sleuteltjes. Marktberichten. KRUININGEN, den 23 November 1887. Tarwe f 6,80 a f 6.40. Rogge f 4,80 a f 4,50. Win- tergei st f 5,a f 4,70 Zomergerst f 4,70 a f 4,40. Haver f 2,90 a f 2,Erwten f 7,25 a 1 6,—, per hectoliter. MIDDELBURG, den 24 November 1887 Jarige Tarwe f 7 a 7,25. Nieuwe dito f 6,76 a 6,86. Rogge f4,90 a 5 Wintergerst f 6,20 a 5,30 Zomergerst f4,66 a 4,75. Witte Boonen f 10,60 a 10.75. Bruine Boonen f 10,50. Paarder.boonen f 5,75 a 5,80 Groene Kook- erwten f8 a 8,25. Winter-Koolzaad f9 gehouden. Kaapolie f 26. Patentolie f 28 per vat op 6 weken, contant fl korting Lijnkoeken. Zachte f 12. Harde dito f10 per 104 stuks. Boter f 1,a f 1,10 per K.G. Eieren f 6,per 100 stuks. t Op aanstaanden Maandag 28 dezer hopen onze geliefde ouders ABRAHAM BOONE en MARIA SCHIJVE hun 50jarige Echtvereeniging te herdenken. Wij bidden den Almachtige, dat het Hem behagen moge hen nog eeBe lange jarenreeks te sparen; dit is de wensch van ons allen. Hunne dankbare kinderenbe huwd- en kleinkinderen. Kruiningen en Ierseke, Nov. '87. -I-C- tf L Aanstaanden Zondag 27 November, hoopt onze geliefde Vader, Behuwd-, Groot- en Overgrootvader HENDRIK BLOK zijn 85sten Geboortedag te vieren. Kruiningen, 25 Nov. '87. Zijne dankbare kinderen behuwdklein- en achter kleinkinderen. ter- -J Heden overleed alhier HENDRIK KRAMER, arbeider, ond 74 jaren. Na van zijne jeugd af op de door mij bewoonde hofstede «Oosterstein" te zijn werkzaam geweest, heeft hij daar bijna 60 jaren onafgebroken mijn schoon-ouders mijn echtgenoot en ook mij eerlijk en trouw gediend. Kals, 21 November 1887. Wed. M. MAATMarkusse en kinderen. Heden overleed, tot diepe droefheid van mij en mijne kinderen, mijn hartelijk geliefde echtgenoot JAN KOSTEN, in den ouderdom van ruim 66 jaar. Uit aller naam, W. A. KOSTEN— Verberg. Goes, 23 Nov. 1887. Voor de talrijke bewijzen van be langstelling, op den 18en dezer ondervon den, betuigen wij onzen hartelijken dank. M. WILLEMSEN. P. WILLEMSEN— Welleman. Ierseke, Nov. 1887. Ondeigeteekenden betuigen hunnen hartelijken dank voor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden bij het overlijden van hunne geliefde moeder CORNELIA WESTSTRATE wed. C. FRANSE. Uit aller naam C. FRANSE. KruiningeD, 23 November 1887. V Met dezen betuigen wij onzen wel- gemeenden dank aan allen, die blijken van belangstelling gaven op den dag onzer 50jarige echtvereeniging. CORNELIS NOUSE en TANNETJE WESTVEER. Wolfertsdijk, 23 November 1887. De ondergeteekende, dankbaar voor de door Z. M. verleende kwijtschelding der 806. die hij als verbeurdverklaring zijner schapen volgens vonnis van 24 Juni jl. moest storten, betuigt bij deze zijne erken telijkheid aan allen, die tot die gunstige beslissing hebben medegewerkt, inzonder heid aan den heer P. DEKKER Jz., bur gemeester alhier. P. J. BURGGRAAF. Wemeldinge, 24 November 1887. Allen die iets te vorderen hebben van of verschuldigd zijn aan den boedel en nalatenschap van wijlen Jan Dainkerke, in leven koopman in de ge meente Hoedekenskerke, wordt verzocht daarvan vóór of op den 6 December a. s. opgave of betaling te doen ten kantore van den heer W. PELLE te Goes. De gewone jaarlijksche Yrijdom van Contribntie gedurende vier maanden, zal voor hen die tijdig waren ingeschreven, aanvangen op 5 December a. s. en eindigen 2 April 1888. De Directeur herinnert bierbij de leden aan de in- of overschrijving der kinderen drie maanden vóór het 4e, 12e of 20e jaar. Gezien door ons Commissarissen J. FAK BROUWER Mz. J. F. FAK BROUWER Mz. J. BORSIUS. De Directeur, HOUPT Jr. Middelburg, 23 Nov. 1887. AgentE. B E S U IJ E NKad», Goes.

Goessche Courant | 1887 | | pagina 2