1887. N°. 140. Zaterdag 26 November. 74'"' jaargang. fiOBÖI De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd ep feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. GOES, 25 November 1887. De commissie voor het St. Nicolaasfeest verzoekt ons hun, die geschenken voor dit feest hebben toegezegd, in ons blad te willen uitnoodigen, die zoo spoedig mogelijk te willen laten bezorgen bij mej. Van Heel. Wij vestigen de aandacht op de achterstaande advertentie, waarbij de werklieden-vereeniging Eigen Hulp" alhier bekend maakt, dat van harentwege dhr. G. A. Vorsterman Van O ij en uit Aardenburg Zondag 27 Nov. a. s. eene lering zal komen houden. De goede naam, dien dhr. Vorsterman Van Oijen zich ook als spreker heeft verworven, zal, hopen wij, dit maal velen doen besluiten hem te gaan hooren en aan den spreker een talrijker gehoor verschaffen dan waarop de sprekers, die vanwege deze vereeniging worden uitgenoodigd, gewoonlijk mogen bogen. Men vraagt ons, wat ten opzichte van de kies bevoegdheid de w#t eischt omtrent de betaling van de verschuldigde belastingen. Wij kunnen daarop antwoorden en doen dit in het openbaar, omdat wel licht ook anderen daaromtrent in twijfel verkeeren dat de aanslag in personeele- en grondbelasting over het laatst verloopen dienstjaar ten volle moet be taald zijn. Wij kunnen ons bijaa niet voorstellen, dat dit nog bij iemand niet het geval zal zijn, althans niet voor zooverre de personeele belasting betreft, waarvan de laatste termijn versalt met 31 Maart. Zij, die in ge breke zijn gebleven het verschuldigde geheel aftebe- talen, zullen vermoedelijk na 31 Maart jl. daar toe wel langs wettigen weg gedwongen zijn geworden. Een ander geval kan het zijn met de grondbelasting, waarvan de laatste termijn vervalt met 30 November. Daarmede kan nog wel eens iemand achterstallig zijn en hem kunnen wij ten zeerste aanraden hst ver schuldigde zoo spoedig mogelijk aantezuiveren. Een en twintig personen, waaronder drie dames, waren gisteravond in het koffiehuis «De Prins van Oranje" alhier saamgekomen om eene a f d e e 1 i n g van den Neder1 andschen Protestan tenbond opterichten. De heer W. J. Van Gorkom, die de vergadering leidde, begon met eene verklaring te geven waarom hij dit deed. Toen dr. Soetbrood Piccardt besloten had binnen een niet te lang tijds verloop zijn emeritaat te vragen, werd dezen verzocht maatregelen te willen nemen om in de behoefte aan cbatechetisch onderwijs voor zijne leerlingen te voor zien en hij had zich aaartoe gewend tot ds. Kielstra, doopsgezind predikaat te Middelburg, die zich bereid verklaarde aan die roepstem gehoor te geven doch die daarbij den wensch uitdrukte, dat toch te Goes pogingen mochten worden aangewend om eene afdeeling van den Nederlandschen Protestantenbond opterichten. Men kan dan op fioanciëalen en materiöelen steun van het hoofd bestuur van den Bond rekenen, terwijl ook van die zijde dikwerf catechiseermeesters of predikanten wer den aangewezen om ter plaatse werkzaam te zijn. Bij een persoonlijk bezoek van ds. Kielstra aan den heer Van Gorkom en nog enkelen wist deze hen optewekken de handen ineen te slaan en de poging tot oprichting eener afdeeling is uitnemend geslaagd, daar zich bereids 57 leden hebben aangemeld. De heer Van Gorkom noemde het op grond van deze feiten eene dwaling, dat dr. Piccardt het initiatief tot de stichting der afdeeling zou hebben genomen, al valt het niet te ontkennen, dat hij de zaak sympathie toedraagt. Maar ds. Kielstra heeft inderdaad den eersten stoot aan de zaak gegeven en hem er het eerst over gesproken. Op dien grond had hij dan ook de voorloopige leiding maar op zich genomen. Vervolgens bracht dhr. Van Gorkom een klein concept reglement ter tafel, dat na voorlezing door de verga dering en bloc werd aangenomen, waarna besloten werd een bestuur van vijf leden te verkiezen. Hiertoe werden verkozen Mevrouw GoemansIsebree Mosns, mej J. Fransen Van de Putte en dbrn. W. J. Van Gorkom, J. D. Van den Berge en Ph. M. Van der Mandere, resp. met 19, 12, 20, 12 en 19 stemmen, welke zich allen bereid verklaarden deze benoeming aan te nemen. Dhr. J. J. Ramondt stelde daarop voor dr. R. A. Soet brood Piccardt uittenoodigen het bestuur met zijn raad te willen ter zijde staan, wanneer dit daaraan behoefte mocht hebben, met welk voorstel de vergadering zich bij acclamatie vereenigde. Ten slotte sprak dhr. Van Gorkom een enkel woord over het doel van den Protestantenbond. Hij deelde mede, dat zich aanvankelijk iemand als lid had op gegeven, die zich later weder had teruggetrokken, omdat die persoon meende, dat het doel was een nieuwe gemeente te stichten. Dit was allerminst waar. Het doel van den Protestantenbond is te protesteeren tegen die lauwe onverschilligheid op godsdienstig ge bied, die zich uit in een schouderophalen hetzij uit medelijden, hetzij uit minachting of uit een gevoel van superioriteit. De bond vraagt niet naar iemands kerke lijke belijdenis, maar hij wil vrije ontwikkeling van het geestelijk en godsdienstig leven en spr. wekte alle aanwezigen op in dien geest werkzaam te zijn. Hij deelde voorts mede, dat binnenkort ds. Haverkamp uit Bergen-op-Zoom hier zal optreden, terwijl ook ds. Kielstra eene lezing zal komen houden. Z. M. heeft benoemd tot lid van het college van regenten over de strafgevangenis te Goes dhr. J A. Vaz Heel. Bij het examen ter verkrijging van het diploma der Kweekschool voor machinisten is o. a. nog geslaagd dhr. B. A. B o s d ij k. Dhr. W. D e M a n, die volgens de Z, N. no. I staat op de voordracht voor ingenieur van Delfland, woont niet te Zieriksee zooals abusievelijk is gemeld, maar te Ter-Neuzen. Tot lid van den gemeenteraad van Middelburg is gekozen de heer H. P. Den Bouwmeester met 221 stemmen. Mr. C. Lucasse verkreeg 68 st. In het geheel waren 335 geldige stemmen uitgebracht. Kolijnsplaat. Gisteren had alhier de eerste Nuts- vergadering van het departement «Noord-Beve- land" in dit seizoen plaats. De voorzitter deelde o. a. mede, dat de heer A. A. Beekman van Zutfen den 4 Januari 1888 hier zijne lezing over Noord-Beveland zal houden, en dat in Februari '88 de door het hoofd bestuur aangewezen spreker, de heer H. Snijder uit Middelburg, zal optreden en spreken over »Da strijd op maatschappelijk gebied in de 19de eeuw." Het voorstel van het bestuur om hier eene proef voor één jaar met eene Floralia-vereeniging, uitgaande van het departement, te nemen, werd zonder eenig bezwaar aangenomen, terwijl de regeling der geheele zaak aan genoemd bestuur werd opgedragen. Eene lijst welke dien avond circuleerde voor leden a 2 per jaar en begunstigers a 1 bevatte al spoedig verscheidene namen. Leden en begunstigers kunnen ook zij worden, die geen lid van het departement zijn, maar de goedo zaak fmanciëel willen steunen. Daarna trad de heer H. T. Chappuis van Geertrui- denberg als spreker voor eene zeer talrijke vergadering, ook van dames, op. Met de meeste aandacht volgden allen den spreker in da keurige voordracht zijner boeiende en aangrijpende novelle, getiteld: «Een kind van de heide". Na de pauze gaf de spreker eene alleraardigste schets getiteld «Een raadselachtige geschiedenis", die met <le laatste voordracht, Apenkooi", de lachspieren der aanwezigen niet weinig in beweging bracht. De voorzitter was dan ook gewis de tolk der ver gadering, toen hij den heer Chappuis ten zeerste dankte voor het genot, door zijne lezingen gesmaakt en hem een welgemeend «tot weerziens" toeriep. Bij het leggen van de tweede spoorbaan tusschen Kruiningen en Middelburg, waarvan de aan besteding op 22 dezer plaats vond, zal door een korps genietroepen aan de werkzaamheden worden deelge nomen. Ook de heer Van der Sleyden zal, naar het Vaderland verneemt, zich niet meer verkiesbaar stellen voor de Tweede Kamer. De Minister van binnenlandsche zaken heeft be paald, dat tengevolge van het overlijden van den heer O. baron van Wassenaer van Catwyck eene verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Leiden zal plaats hebben op Dinsdag 13 December e. k., en dat de herstemming, is die noodig, zal ge schieden op Dinsdag 27 December daaraanvolgende, De oud-Minister Van Limburg Stirum, oud-voor zitter van den Anti-Dienstvervangingsbond, heeft een adres tot Z. M. den Koning gericht, waarin hij, als vervolg op den brief van 21 October jl., Z. M. drie afdrukken aanbiedt van zijn schrijven van 5 November betreffende de edele houding van den heer Biegi-laar, geestelijke van het aartsbisdom Utrecht, sinds 1875 te Rome werkzaam, met opzicht tot het beginsel der onvervreemdbaarheid van dienstplicht. Dit stuk be reikte de Eerste Kamer intijds. De heer Van Limburg Stirum schrijft voorts «De nieuwe Grondwet is bekrachtigd. Daarin is, in het VUIe Hoofdstuk (van de defensie) het moderne beginsel wel niet bij naam aangeduid, maar zijn toch alle hindernissen aan de beste krijgsregeling zorgvul dig vermeden, zoodat, volgens mij, de gewone wetgever dat beginsel zal moeten aannemen. Dat de Koning dien grondslag zal goedkeuren ligt in de bekrachtiging en in den gang vaa zaken sedert Uwe Majesteit voor het eerst in November 1871 da afschaffing van dienstvervanging liet aanhangig maken". Naar vernomen wordt, zal tusschen Amsterdam en Indië eene Nederlandsche zeilvaart maatschappij werden opgericht door de heeren Dlxon te Londen of Liverpool en Duinker en Goed koop te Amsterdam. DeNederlandsch-Indische Stoomvaartmaatschappij zal, bij verlenging van haar contract, eene stoom vaartlijn tusschen Indië en Nederland, in concur rentie met de bestaande lijnen, oprichten. Over de vraag van het Indische brie f- p o r t is een advies van den Gouv.-Generaal ontvangen. Er bestaat uitzicht, dat de verzending van postpaketten naar vele plaatsen in Indië zal kunnen worden uit gebreid. Ten opzichte der portverlaging in 't verkeer met België heeft de Minister nog geen gevestigde opinie. Hij meent echter, dat er grond is voor de vrees, dat portverlaging ten bate zou komen der Fransche pers, omdat in ons land meer Fransche bladen, dan in België Nederlandsche worden gelezendan zou het doel, bevordering van belangen van taal- en stamver wantschap, worden gemist. Het bestuur der Nederlandseh-Zuid- Afrikaansche v ereeniging zegt in zijn ver slag over het jaar 1886/87, dat door de ijverige be moeiingen van verschillende personen het ledental dier vereeniging de 1000 overschreed, doch dat niettemin dat aantal nog belangrijk kan en moet stijgen. Voorts geeft het verslag een kort overzicht van hetgeen in het afgeloopen jaar door de vereeniging is verricht, terwijl daaraan nog zijn toegevoegd de naamlijst van leden en donateurs en een paar bijdragen, waaronder een van prof. Spruijt over de bibliotheken in de Zuid- Afrikaansche republiek. 8 falen-Generaal. TWEEDE KAMER. Gisteren werd het debat over de Indische begroo ting voortgezet en kwamen in behandeling de amen dementen van den heer Keuchenius om voortaan het plantloon met fl te verhoogen en van dhr. Goeman Borgesius om voor 1888 eene tegemoetkoming aan de bevolking te geven en daarvoor te bestemmen éen mil- lioen gulden. Verschillende leden bestreden de amen dementen, terwijl de minister beweerde, dat voor de bevolking veel meer voordeel van eene partiëele ver hooging kan verkregen worden door den druk der cultuur te verminderen Dhr. Lohman stelde voor het plantloon met f 2 to verhoogen. te doopen, maar de predikant weigerde dit bij herha ling, zoolang het andere kind niet naar de Chr. school gestuurd werd. Zelfs reeds 3 maanden vóór de geboorte van den verwachten wereldburger dreigde de dominéé al, dezen niet te zullen doopen, indien hij zijn zin niet kreeg. Zou die predikant (of die kerkeraad, indien hij namens dezen weigerde), daartoe het recht hebben? Wij weten het niet; maar men schijnt het vonnis toch eindelijk wel wat hard gevonden te hebben, want deze week kregen de bedoelde ouders namens den kerkeraad een briefje, waarin hun werd bekend gemaakt, dat het kind ditmaal zou gedoopt worden, maar tevens aangezegd, dat, als zij dan niet hun ander kind van de openbare school namen, de kerkelijke censuur op hen zou worden toegepast. Zou die kerkeraad ook daartoe het recht hebben? vragen wij nozmaals. Ja of neeu, het middel lijkt ons wel een al te letterlijke opvatting van het: «dwing ze om in te gaan." (M. Ct.) Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Te 's-Heer Abtskerke zijn g kozen tot notabelen bij de Hervormde gemeente de heeren J. St-eketee en L. De Jonge. Biezelinge. Tot ouderling en diakenen der N. H. Kerk alhier zijn herkozen de heeren C. Lansen en J. Rottier. Beroepen bij de Ned.-Herv. gemeente teScher- penisse ds. J. Ormel van St. Miartensdijk. Beroepen te Oostburg ds. A. Scholten van Hontenisse. Door het kisscollege d :r Ned. Herv. gemeente te Middelburg heeft de verkiezing plaats gehad van 8 ouderlingen en 7 diakenen, ter voorziening in de bestaande vacaturen en de periodieke aftreding. Al de door de vereeniging «Trouw aan Evangelie en Belijdenis'' (irenische) aanbevolen candidaten werden gekozen. Bij vorige verkiezingen werden de candidaten dezer vereeniging steeds geslagen door de ultra-ortho doxe vereniging «Evangelie en Belijdenis", wier aan voerders thans tot de doleerenden behooren. In den nacht van Woensdag op Donderdag heeft de laatst overgebleven doleerende bewaker der consi storie te Ssrooskerke deze vrijwillig verlaten. De Ned. Herv. partij heeft nu twee b>wakers in de consistorie geplaatst en is nu weder in het feitelijk bezit van het kerkgebouw. Naar men mededeelt zal a. s. Zondag van harent wege eene godsdienstoefening worden gehouden. Bij de akte-examens Middelbaar onderwijs is voor wiskunde k. geslaagd de heer I. C. De Masier van Zieriksee, thans te Roermond. Te Amsterdam is benoemd tot onderwijzer aan een lagere school dhr. A Den Herder te Hardingsveld. Onder de middelen om de kinderen naar de Chr. school te drijven komt het volgende, dat in eene Zeeuwsche gemeente wordt aangewend, ons nog al kras voor. Voor de waarheid staan wij in, al laten wij, daar hst ons om de zaak te doen is, namen achterwege. In bedoelde plaats is een ouderpaar, tot de Chr. Ger. gemeente behoorende, dat een kind op de open bare school heeft. Zij willen dat kind daar liever laten, omdat het er goed leert en go d behandeld wordt. Nu hadden die ouders voor ernigen tijd >>>«i j m ;er k-u 1 De tentoonstelling van levende meesters in Art i. IV. (Slot.) Het is viel, wanneer een land in één eeuw één goede kunstperiode voortbrengt. Holland heeft in de 19e eeuw de zijne geleverd, en velen gevoelen de angstige gedachte bij zich opkomenzou dat tijdperk zijn afgesloten? Is er uitzicht op een waardige voort zetting Niemand wordt meer door die vrees bevangen, dan de jonge artisten zeiven, die meer dan anderen in staat zijn te gevoelen, hoe lang de kunst is, hoe groot hun voorgangers zijn, en beseffen, dat ijver véél, doch niet alles is. Zij doorleven tijden van bange moedeloosheid, wanneer zij in hun kring niets zien, wat hoop geeft, en worden dan weder opgewekt, waa neer de een of ander een flink werk heeft gemaakt, Degeen van de thans geëxposeerde jongere artisten, die het meest de verwachting wekt, dat hij in de toe komst een figuur zal worden, is de heer Breitner. Niemand in Amsterdam, die niet weet dat zijn schil derij genomen is naar mevrouw Frenkel als Francillon. Doch een portret is het niet, en als zoodanig ook niet door den schilder geëxposeerd. Men ziet een dame, die in de aandoening van een hartstochtelijk moment zich tegen een meubel steunt en wier geheele houding van een sterke zielsbeweging getuigt. De kranten hebben er veel van gezegd en niet veel goeds, doch de hoofdzaak ishet is een kranig en geniaal schil derij en getuigt van een sterk temperament, van epn krachtige, individueel gevoelende persoonlijkheid. En zulk een temperament is noodig om een bestaande periode voort te zetten. Vergelijkt men dit stuk met het portret door den heer G. Muller ingezonden, dan kan men het verschil zien tusschen een krachtige en tusschen een krachtige artistieke natuur. De pose van mej. Roos is ietwat ouderwetsch en conventioneel, doch zij staat precies, zooals de schilder wilde; alsof hij gezegd had: «hier staat zij en het mag niet anders". Ook bij den heer Breitner is de pose gevoeld en gewild, en daarenboven expressief hartstochtelijk. Zij verschilt zoo veel van die van mej. Roos als een geniale actrice verschilt van een akade- mische. Het is ook niet de houding van iemand, die zich laat afbeelden, het is de persoon in een bijzonder en treffend oogenblik. En het is niet alleen de figuur, die een indruk van dat oogenblik weergeeft. Figuur en omgeving vormen éen sterk werkend kleurgeheel, en dit geheel is de uiting van des kunstenaars gevoel. Het schilderij van den heer Muller daarentegen getuigt van den wil om een solide pose te maken, doch niet van den persoonlijken indruk van een artistiek geheel; niet van een gevoel voor een trtffend oogenblik. Het groote mansportret van den heer Jan Veth is een bepaalde nabootsing, doch artistieke genoegens, welke met het streven naar afbeelding gepaard kunnen gaan, ontbreken er niet aan. De pose is natuurlijk en origineel, voor zoover een kalme houding op een stoel dat zijn kan, en met leven uitgedrukt. De kleurwerking is, zooal niet spontaan hartstochtelijk, dan toch ernstig gevoeld en in stilte gesavoureerd. Voor hen, die het model kennen, heeft het portret de bijzondere waarde ongemeen gelijkend te wezen. Voor zoover het in ons kalme landje mogelijk is, heeft het groenblauwe visioen van den heer Van Looij een huée teweeggebracht. Het publiek en de pers waren het er over eens, dat het het afgrijselijk was. Ik kan me dat best begrijpen, hoewel ik van andere meening ben. Het kleine meisje is inderdaad spook achtig, en geschikt om de nachtmerrie te geven, doch het meisje is slechts een deel, en de werkiog van het geheel en daar komt het op aan heeft met dat meisje niet veel te maken het geheel heeft een sterke kleurwerking, en daaraan is de meisjesfiguur onderge- -c'vkt. Men kan zich van het bijsonder kleur-ffeot

Goessche Courant | 1887 | | pagina 1