1887. N#. 138. Dinsdag 22 November. 7 b"' jaargang. WESTERSTRAAT, D« uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd ep feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN D1TMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent* Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecht? tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Door den Raad der gemeente is in zijne vergadering van gisteren besloten, dat de nieuwe wijk, buiten de 's Heer-Hendrikskinderen barrière den naam zal dragen van zulks ter herinnering aan de vroeger aldaar gestaan hebbende Westerpoort. Goes, den 19 November 1887. Burgemeester en Wethouder van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 21 November 1887. De M i d d. C t. is te discreet geweestIn haar no. van Zaterdagavond zegt dat blad, het be kende antwoord van de Comm. van toezicht M. O. op de interpellatie-Lambrechtsen niet te hebben op genomen lo. omdat het niet voorgelezen is; 2o. omdat het in eene besloten zitting besproken was. Wanneer het voorlezen van een in behandeling zijnd rapport of ander stuk voor de Ai. Cf. het criterium is van het al of niet «publiek domein" zijn, dan heeft zij op dit punt een zwaren last op het geweten, want slechts hoogst zelden worden in den Raad in extenso voorgelezen de eenigszins uitvoerige stukken, die voor de leden ter visie hebben gelegen. Alleen wanneer een of meer der leden niet in de gelegenheid geweest is de stukken te lezen, dan verklaart de Voorzitter zich, desverlangd, Jaartoe nog altijd bereid. En nu kunnen wij de M. Ct. de verzekering geven, dat zij in haar verslag herhaaldelijk uittreksels uit rapporten of adviezen heeft gepubliceerd, waarvan alleen de con- clusiën werden voorgelezen. Nog kort geleden was dit O. a. het geval met de stokken betrekkelijk het Gasthuis. Dat het bedoelde antwoord der Comm. v. toezicht eerst in eene besloten zitting besproken is, daarvoor zal de Raad zijne licht te begrijpen gronden hebben gehad, maar de behandeling zelve had in openbare zitting plaats. Het kan der M. Ct. niet onbekend zijn, dat zoo iets vaak voorkomt. En wat in dezen alles afdoet, ook omtrent dit stuk werd in de openbare zitting gezegd, dat voorlezing Diet verlangd werd, omdat alle leden het kenden en het stuk publiek ge maakt werd. Er was dus geen de minste aanleiding voor de M. Ct. om te meenen, dat het stuk niet publiek was. Maar als de Af. Ct. den nadruk wil leggen op die besloten zitting en met eenigen ophef zegt: het ter visie liggen voor de leden van den Raad stempelt een stuk «nog lang niet" tot publiek domein, eiliere, begaat de M. Ct. dan niet een groote onhandigheid door in den aanhef harer boutade te zeggen, dat haar verslaggever haar een résumé had gezonden van den geheelen inhoud van het bewuste rapport Hoe kwam hij daaraan? Blijkt daaruit niet, dat tijdens het rap port ter visie lag en dit krachtens het eigen betoog der M. Ct. nog geen publiek domein was, zij er reeds een afschrift van had? Of is wat geen publiek domein is of worden zal in allen gevalle wel domein voor de Midd. Ct. 1 Niet glad, zou dr. Callenfels zeggen. Een bewijs dat het haai van «zekere zijde" aan medewerking ontbreekt is het zeker niet. Veeleer het tegendeel. En de M. Ct. had dan ook beter gedaan hare gevoeligheid in dezen niet tot publiek domein te maken, maar de zaak af te handelen met haren verslaggever. Want alleen aan de opvatting óf van dezen óf van de redactie zelve hebben wij dit herinne- ringswaardig voorbeeld van discrétie te danken. Bij het late uur, waarop jl. Vrijdagnamiddag de vergadering van den Raad onzer gemeente was afge- loopen, konden wij niet alle punten volledig mede- deelen. Wij laten daarom thans hier nog volgen de discussiën over het ontwerp-reglement voor het wedu- wenfonds van gemeente-ambtenaren. Bij art. 7 luidende: De verplichting om bij te dregen vangt aan met den eersten dag van het kwartaal, volgende op dat, waarin de ambtenaar in functie is getreden. Zij houdt op met het kwartaal waarin het overlijden plaats heeft. stelt de heer jhr. Flugi Van Aspermont voor, het laatste gedeelte duidelijkheidshalve te lezen: «Zij houdt op met het kwartaal, volgende op dat waarin het over lijden plaats heeft". Dit wordt goedgekeurd. Bij art. 10 wijst de heer Lambreehtsen erop, dat de mogelijkheid bestaat, dat eene portie geen 30 bedraagt. Voor dat geval stelt hij voor eene toevoe ging aan het art. waaruit blijkt, dat alsdan de ge meente het tekortkomende van 30 per portie bijpast. De heer Ramondt zegt, dat deze bepaling natuurlijk niet in overleg met de belanghebbenden kon gemaakt worden; maar dat eene dergelijke vrijgevigheid van den Raad bij hen zeker geen bezwaar kan ondervinden. De bijvoeging wordt met algemeene stemmen goed gekeurd. Art. 15 luidt als volgt: De weduwe van een ambtenaar, die gedurende minstens vijf jaren de ver ho.ogde contributie, bedoeld in art. 8, heeft gestort, zal voor bare jaarlijksche toelage ook in de daaraan evenredige berekening vallen. Heeft de storting der verhoogde contributie gepn 5 jaren plaatsgehad, dan wordt de toelage naar de middelsom der laatste 5 jaren berekend. Eene vrouw, welke gedurende het leven Van ha ren echtgenoot gerechtelijk van hem is gescheiden geweest, wordt geacht geene aanspraak op eenige toe lage te hebben. Jhr. Flugi Van Aspermonf\cht in dit artikel eene onbillijkheid gelegen, nl. dat de verhoogde oitkeering, bij verhoogde contributie na verhoogd salaris, slechts zou intreden nadat die verhoogde contributie 5 jaren was betaald. Komt vóór het einde der 5 jaren de ambtenaar te sterven, dan heeft hij gemiddeld moer gestort dan voor de aan zijne weduwe alsdan vallende uitkeering vereischt werd. Daarom stelt hij voor in dat geval de uitkeering te berekenen naar de middel som der contributie in de laatste 5 jaren. De heer Ramondt kan zich daarmeê niet vereeni gen. Hij merkt op, dat in het gansche ontwerp het systeem is gelegd, dat genot eerst ontstaat na 5 jaren deelneming iu het fonds. Z. i. maakt het voor stel van dhr. Flugi daarop eenigszins inbreuk. Na nog eenige discussie hierover wordt het amen dement van jhr. Flugi in omvraag gebracht en ver klaren zich 6 st. daarvoor en 6 daartegen. Vóór stem den jhr. Flugi Van Aspermont, M. De Jonge Jz., B. Quist, dr. Callenfels, Van der Hoek en Van Asperen Vervenne. Tegen de heeren Hildernisse, Lambreehtsen, Ramondt, Ochtman, Jonquière en Den Boor. Mitsdien wordt de verdere behandeling van het ontwerp tot de volgende vergadering verdaagd. Ook de maatschappij Arti et Amicitiae, Vereeni- ging tot Bevordering van Beeldende Kunsten" lijdt onder de algemeene malaise en klaagt over het ver minderen van haar ledental. Het bestuur wijt dit voor een deel aan de mindere bekendheid met de vereeni- ging. Het heeft daarom eene circulaire verspreid, die wij hier -p verzoek overnemen: «De Vereeniging tot Bevordering van Beeldende Kunsten, opgericht in den jare 1845 door de Maat schappij «Arti et Amicitiae", heeft gedurende haar 42jarig bestaan niet zonder vrucht gewerkt tot het doel, bij hare oprichting voorgesteld. Zij mocht in dien tijd, van circa 300 verschillende kunstenaars, ongeveer 1200 schilderijen, ruim 360 aquarellen achter lijsten glas, benevens verscheidene andere kunstwerken aan- koopen, terwijl zij 40 staalgravuren deed vervaar digen de meesten op eene grootte, als hier te lande weinig voorkomt. Al deze kunstwerken weiden vervaardigd door- en rechtstreeks aangekocht van Nederlandsche kunstenaars op openbare tentoonstellingen. De vereeniging heeft dus recht te zeggen, dat zij een belangrijken steun aan de verspreiding van beeldende kunst en van aanmoediging aan hare beoefenaars in Nederland gegeven heeft. Bovendien werd eene niet onbelangrijke som gestort in het weldadig weduwen- en weezenfonds der maat schappij »Arti et Amicitiae", door de korting van 5 pet., die de kunstenaars van hunne aankoopprijzen tot dat doel zich laten welgevallen. Al deze vruchten werden verkregen door de mede werking van de leden der vereeniging, die daarvoor eene jaarlijksche contributie van f 5 betalen. Zij ont vangen daarvoor een lot in de jaarlijksche verloting van kunstwerken en een exemplaar van de gravure als premieplaat. Mochten velen van hen, die belangstellen in den bloei der Nationale Beeldende kunst, tot het doel der Vereeniging toetreden, door zich als lid te doen in schrijven vóór den dag der aanstaande verloting, die den 29 December a. s. op de groote kunstzaal der maatschappij «Arti et Amicit'ae" zal gehouden worden. Die inschrijving kan geschieden aan het Bureel der maatschappij «Arti et Amicitiae" te Amsterdam of bij H.H. correspondenten in de Provinciën. De correspondent voor Goes is de heer Dr. J. Kooman Az. te Goes. Ierseke- Vrijdag hield de Gemeenteraad eene openbare vergadering, waarin alle leden tegenwoordig waren. Voorzitter was de oudste Weth. de heer Lpmson. Na eenige mededeelingen werd aan de orde gesteld een verzoek van den gemeente-geneesheer A. Van Salms, arts alhier, om eervol ontslag, en een later ingekomen verzoek van denzelfde om zijne aanvrage om ontslag als niet gedaan te beschouwen. Da Voorz. zeide, dat het laatste verzoek is ingekomen tusechen het tijdstip dat de oproepingsbriefjes aan de raadsleden zijn verzonden en het uur der vergaderinganders zou deze vergadering wel bespaard kunnen geworden zijn. Hij stelde voor het laatste verzoek in te willigen en dus den heer Van Selms geen ontBlag te geven. De heer Sauer meende in deze handeÜDg wel eenige wispelturigheid van den dokter te zien, er bijvoegende dat hij over een week of vier weer wel ontslag kan vragen. De heer Van Oeveren meende, dat de heer Sauer de zaak niet goed inziet. Hoofdzaak is, dat de ge meente en vooral de armen goed door den geneesheer worden bediend. De Voorz. zeide, dat men den dokter natuurlijk niet eeuwig kan houden, maar stemde toch wel eenigs zins met het oordeel van den heer Sauer in. Na nog eenige discussie, waaraan de Voorz. en de heeren Van Oeveren, Sauer, Sinke en Hartoog deel nam n en waarvan de korte inhoud was, dat h t heengaan vaa den dokter toch betreurd zou worden, werd het verzoek om intrekking van ontslagaanvrage in stemming gebracht en met 6 tegen 1 stem inge willigd. Op de vraag van den Voorzitter of nog iemand iets in het midden had te brengen, wevden door de heeren Schipper en Sauer nog enkele wenken gegeven omtrent de straatverlichting, rioleering enz., die door den Voorz. aan het college van B. en W. zouden worden overgebracht. Benoemd tot directeur van het post- en telegraaf kantoor te 's-Gram-nzande D. H W. Laeyendecker, thans in gelijke betrekking te Ierseke. Blijkens antwoord van den directeur-generaal der «Maatschappij tot expl. van staatsspoorwegen" op het adres van ingezetenen uit Nieuw- d o r p en omstreken om uitbreiding van den dienst der spoorweghalte in den Noordkraai. rt, wordt Dins dag a. s. de gelegenheid geopend voor elders wonende reizigeis om aan de halte uit te stappen, hetgeen tot dusver alleen 's avonds werd vergund aan passagiers, die 's morgens waren ingestegen. Deze gunst zal ook Donderdag en alle volgende stopdagen worden verleend. Voor het overige schijnt aan het verzoek van adres santen om een zelfstandig tarief, het dagelijks stoppen van treinen, vervoer van reizigers naar alle stations v. v. en verplaatsing van de halte, niet voldaan te kunnen worden. (AL Ct.) Kolijnsplaat. De bekende schrijver de heer Chap- puis, die hier in Maart 11. met succes als 1 zer optrad, zal Donderdag 24 November andermaal eene leesbeurt in het Nutsdepartement «Noord-Beveland" vervullen. Door den gemeenteraad van Tolen is besloten een nieuw torenuurwerk en carillon aan te schaffen. Het uurwerk te leveren door den heer Volcke te 's Hage en het carillon door den heer F. Klein te Middelburg. Vlissirgen. Heden o' morgen wordt alhier, via Qieen- boro', met de mailboot der maatschappij s Zeeland" voor de eerste maal verwacht de voor Duitschland bestemde post van Amerika, van New-York komende over Queenstown. Het vervoer van die brievenmalen, van hier naar Du.tschland, zal geschi den met de aan den dieast der Maatschappij «Zeeland" aansluitende exprestreinen tn in speciaal daarvoor rijdende waggons van de kei zerlijk Duitsche postadministratie, onder toezicht van Duitsehe postbeambten. Reeds zijn een Duitsche «postsecr. lar" en twee post- conducteurs hier aangekomen, ter afhaling van de eerste Amerikainsch-Duitsche mail. Naar de Amst. verneemt bestaat het plan ook in Limburg ea Zeeland een afzonderlijken provincialen Roomschen Kiezer sbond op te richten. Zoo als men weet zijn in die provinciën de meeste der Kiesverenigingen niet tot den algemeenen Bond toe getreden. De voedingscommissie van het garnizoen te Middelburg is geheel geslaagd met haie plannen be- treffnde het bouwen van eene slachterij voor het garnizoen. Vanwege het ministerie van oorlog is alles goedgekeurd. Men is nu begonnen op het ter rein met de werkzaamheden voor den bouw. Voor ongeveer 600 man (het garnizoen te Middelburg en Vlissingen met het depot van discipline aldaar) is er gerekend vhesch noodig te zijn, zoodat htt jaarlijks te slachten aantal runderen op ongeveer 250 is geschat. (N. R. Ct.) Thans is openbaar geworden het antwoord van het hoofdbestuur der Vereeniging van leeraren aan inrichtingen van Middelbaar onderwijs aan het Depar tement Noord-Holland in zake eervol ontslag van dr. J. M. Smit. Blijkens dit antwoord vastgesteld in de vergadering van 13 November 11. bestond noch voor het Hoofdbestuur, noch voor de Vereeniging aan leiding in de zaak Smit verder handelend op te treden, en de eenparige overtuiging der leden van het hoofd bestuur is dan ook: «dat dr. Smit nief is oitslagen wegens zijne staatkundige meeningen of wegens zijn optreden als politiek redenaar in het algemeen, doch wegens de wijze waarop hij, zelfs na vooraf ontvangen waarschuwing, meende zijne denkbeelden te moeten verspreiden, en wegens den toon zijner aanvallen op Regeering en Staatsgezag". «Het is onze overtuiging", zegt het hoofdbestuur aan het slot zijner Memorie, «dat het belang van het onderwijs eischt, dat de lseraar, waar hij in het open baar optreedt ter verspreiding zijner meeningen, dit met kalmte en bezadigdheid doe, en dat hij in het bijzonder, waar hij bestaande staatkundige of maat- zchappeiijke toestanden aan afkeurende critiek meent te moeten onderwerpen, dient te zorgen, daarbij niet te vervallen in bittere aanvallen op het Staatsgezag en op Regeeringspersonen, niet uit het oog dient te verliezen de Eoodige zelfbeheersching, die men van een leeraar en ambtenaar, belast met het onderwijs aan het opkomend geslacht, mag verwachten". «Dat nu de wijze van optreden van dr. Smit bij velen, zoo te Apeldoorn als elders, om die reden afkeuring heeft verwekt, is, zegt het hoofdbestuur, ons ten volle ge bleken en wij zien in het feit, dat door ouders van leerlingen te Apeldoorn aan de autoriteiten van deze afkeuring is blijk gegeven, een zeer bedenkelijk ver schijnsel". De heer O. baron van Wassenaer van C a t w ij c k lid van de Tweede Kamer voor het- district Leiden, is overleden. Door de heeren Goeman Borgesius, W. Van Dedem, De Ruiter Zijlker, Gildemeester en Van der Goes van Diixland is aan de Tweede Kamer voorge steld, op de Indische Begrooting 1 millioen beschikbaar te stellen voor «buitengewone uitgaven ten behoeve van bij de koffiecultuur ingedeelde huis gezinnen." In den loop van het jaar. 488*5 is het getal ver gunningen met 746 verminderd. Sedert 1883 bedraagt de vermindering reeds bijna 3200 of ruim 10 pet. Bi; het ministerie van oorlog is een plan in bewerking om ook in plaatsen, waar geen garnizoen ligt, aan jongelieden van 1 72 0 j a a r, die scholen of andere inrichtingen van onderwijs bezoeken, de gelegenheid te geven zich in den wapenhan del te oefenen, om hen zoodoende in de ge legenheid te stellen te kunnen deelen in de gunstige voorwaarden, die gesteld zijn voor miliciens, welke kort na hunne indiensttreding een zekeren graad van geoefendheid hebben bekomen. Door eene uitgebreide regeling dezer aangelegenheid wil men trachten in de toekomst de noodige reserve-officieren en reserve-kader te verkrijgen. Het centraal-bestuur van het Algemeen Neder- landsch Werkliedenverbond heeft een manifest open baar gemaakt, waarbij de wensch wordt uitgesproken, dat op initiatief van eenige bekwame en invloedrijke mannen, naar de eischen en den geest des tijds, een Nederlandsche Bond voor Volksbe langen werd opgericht, machtig door getalsterkte en aanbod van arbeidskracht, geëvenredigd aan vraag en behoefte, machtig door gehalte, waar hij wordt samengesteld uit alle rangen en standen der maat schappij, onverschillig van welke religie, richting of partij. Machtig dsor zuivevbeid van bedoeling, prac- tischen zin en wijze van samenwerking; hierin boven andere uitstekend, dat hij niet op een afstand of boven, maar nevens den werkman en misdeelden staatsburger werkt aan de oplossing van een groot maatschappelijk vraagstuk. Machtig cok in de weten schap, dat vele handen licht werk maken en de menig vuldige bezwaren niet opwegen t°gen den heilzamen invloed, die er door zal worden uitgeoefend op den peroons, het huisgezin en de maatschappij. De examens voor boekhouden en han delscorrespondentie vanwege de Vereeniging «Mercuiius" te Rotterdam zullen worden gehouden op 22, 23 en 24 November. Het Journal de Bruxelles verklaart waarom htt porto voor drukwerken en dagbladen, die uit België naar Ned. Indië verzonden worden, verdubbeld is geworden. De Bdgieche Regeerirg zag er zich toe genoopt door het tekort, dat voor de Bel gische posterij voortvloeide uit de vele toezendingen van Nederlandsche uitgevers, die den weg over Ant werpen namen, omdat het porto in hnn eigen land zooveel hooger was Thans bestaater gelijkheid van port voor de beide landen naar de Ned.-Indische ie- zittingen. Het Soerabaiasch Handelsblad bericht, dat de heer Musketier, die indertijd den moordenaar van het zoontje des heeren Boogaart bij de politie aangaf, te Modjokerto een einde aan zijn leven heeft gemaakt. Hij zat in een comraensalenhuis aldaar te praten met eenige heeren, van wie enkele hem verweten, dat hij zijnen vriend De Jong had verraden; zonder een woord

Goessche Courant | 1887 | | pagina 1