1887. N°. 137. Zaterdag 19 November. 74sle jaargang. GOESCHG De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecht» tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. GOES, 18 November 1887. Het bestuur der liberale kiesvereeniging iGoes'' had tegen gisteravond de leden opgeroepen ter beslissing over een bestuursvoorstel tot ontbinding der vereeniging met het oog op de nieuwe Grondwet en de daaruit voortvloeiende uitbreiding van het kiezers personeel, gepaard aan eene sterke inkrimping van het kiesdistrict. In de vergadering, die door 19 leden werd bijge woond, openbaarde zich tweeërlei strooming. De eene, voorgestaan en verdedigd door de leden van het bestuur, dhrn. J. Fransen Van de Putte, Lambrechtsen. Ocht- man en L. A. Bybau, bepleitte de wenschelijkheid van ontbinding der bestaande vereeniging om daarna op eene meeting, waartoe alle belangstellenden zouden worden opgeroepen, tot het stichten eener nieuwe vereeniging overtegaan, waartoe dan die nieuwe kiezers, die de liberale beginselen waren toegedaan, zouden kunnen medewerken. Sommigen meenden bovendien, dat het zwaartepunt van het nieuwe district thans meer in Tolen moet worden gezocht, omdat van Zuid- Beveland behalve Goes slechts acht gemeenten tot het nieuwe district Goes zouden blijven behooren, terwijl bij het stichten eener nieuwe vereeniging ieder meer vrijheid zou verkrijgen en daardoor een gezonder toe stand in het leven zou worden geroepen. Bovendien meende men, dat eene nieuwe vereeniging meer levens kracht zou bezitten en daarom krachtiger zou kunnen optreden, vooral omdat reeds gebleken was, dat vooral in Tolen veel opgewektheid voor den aanstaanden ver kiezingsstrijd bestond. Eene andere meening openbaarde zich bij monde van de heeren J. J. Ramondt, Van Gorkom en J. M. Kakebeeke, die wel in vele opzehten de denk beelden van het bestuur deelden, maar daardoor juist geleid werden tot de conclusie, dat de vereeniging moest behouden blijven. De statuten der tegenwoor dige vereeniging konden met eene paar zeer geringe wijzigingen pasklaar gemaakt worden voor het nieüwe kiesdistrict en op deze gewijzigde statuten konden nieuwe kiezers even goed toetreden als dat er eene geheel nieuwe vereeniging werd gesticht. De belang stelling in Tolen werd met genoegen vernomen, doch ook zij kon geen aanleiding zijn tot ontbinding, in tegendeel veeleer tot handhaving van het bestaande, dat voor d - Toolsche belangstellenden een kern was, waarmede zij zich konden in verbinding stellen en samenwerken. Het was bovendien niet waar, dat in het eiland Tolen thans meer het zwaartepunt van het nieuwe district zal liggen. De negen gemeenten op Zuid-Beveland toch tellen nog 3000 zielen meer dan de gemeenten van het eiland Tolen. Voorts werd opgemerkt, dat de bevoegdheid om zich aan de vereeni ging te onttrekken voor de leden dezelfde vrijheid van beweging medebracht, ais ontbinding der vereeniging, alleen met dit groote verschil, dat men eerder besluit lid ta blijven dan lid te worden. Men mocht toch volgens deze woordvoerders niet voorbijzien, dat de tegenwoordige vereeniging, ra aftrek van Birgen-op- Zoom en Hulst, nog ongeveer honderd leien zou blij ven tellen en dat dit een niet te versmaden corps is, dat na ontbinding met zoo spoedig weder zal zijn gevormd. Bovendien beoogt de kiesvereeniging niet alleen de bevordering van liberale candidaturen voor de Kamer, maar ook voor de Provinciale Staten en als zoodanig blijft zij een goede band ook met het deel van Zuid-Beveland, dat thans voor de kamerver kiezing van het district Goes is afgesneden. Waarom zou men nu door ontbinding der vereenigiDg alles op losse schroeven gaan zetten, meetings gaan beleggen, eene nieuwe vereeniging stichten, in éen woord veel arbeid gaan scheppen, om ten slotte toch den be- staanden toestand terug te krijgen? Bestaat er in Tolen of waar elders in het district meer lust om zelfstandig op te treden, welnu dit wordt door niets belet en het is niet noodig daarvoor deze vereeniging te ontbinden. Na ampele discussie, waarvan wij hier slechts den hoofdinhoud weergaven, deed de heer Kayser het voor stel de denkbeelden van het bestuur en van de bestrij ders zoo mogelijk te vereenigen en, terwijl althaus voorloopig deze vereeniging blijft bestaan, het bestuur te verzoeken met Tolen enz. zich in contact te stellen en zoodra de nieuwe kiezers bekend zijn ook te trach ten met dezen voeling te verkrijgen. Blijkt dan dat eene vereeniging, op andere wijze geregeld, gewenscht wordt, welnu, men kan dan nader daarover overleg plegen en beslissen. Het voorstel van het bestuur werd, als hebbende de verste strekking, in stemming gebracht en ver worpen met 11 tegen 8 stemmen, waarna het voorstel van dhr. Kayser werd beschouwd als te zijn aan genomen. De heer J. Fransen van de Putte deelde daarop mede, dat hij, voor het geval er eene nieuwe vereeni ging ware gesticht, voornemens was geweest in geen geval weder in het bestuur daarvan zitting te nemen en het logisch gevolg van dat besluit was, dat hij, nu de vereeniging bestaan blijft, zijn ont-lag als be stuurslid neemt. De heer J. M. Kakebeeke betreurde dit besluit zeer en sprak een warm woord van dank voor het vele goed», dat dhr. Fransen van de Putte voor de ver eeniging had gedaan, waarmede de vergadering door applaus hare instemming betuigde, evenals met de hoop, dia de heer Van Gorkom uitte, dat dhr. Van de Putte wellicht nog op zijn besluit zou willen terug komen, waartoe deze echter verklaarde in geen geval te kunnen besluiten. De heer Ochtman deed daarop nog het voorstel, waarmede de aanwezigen instemden, dat aan de over blijvende leden van het bestuur, die zich in ieder geval bij de plaats gehad hebbende districtswijziging en met het oog op eventueele nieuwe toestanden ook slechts als voorloopig bestuur beschouwden, het recht werd gegeven, om voor de taak, die thans op hunne schouders was gelegd, die personen te assumeeren, die zij daaitoe wenschten. Nadat nog in hoofdtrekken de stand der financiën was aangegeven, waaruit bleek, dat er nog een vrij aanzienlijk kassaldo was, sloot de voorzitter de ver gadering. Door de heeren H. G. Hartman Jz., secretaris en Z. D. Van der Bdt La Motthe, ontvanger der ge meente Goes, is eene uitnoodiging aan hunne ambt- genooten in Zuid- en Noord-Beveland gericht, tot het houden van eene bijeenkomst in de Trouwzaal te Goes op Dinsdag den 22 November a. s., des namiddags te 2 uren, ter bespreking van a. de meerdere werkzaamheden, welke voor de secretarissen voortvloeien uit de gewijzigde kieswet b. pogingen, in het werk te stellen om gemeente ambtenaren deelgerechtigde te maken in het burgerlijk pensioenfonds. Z. M. de Koning heeft bepaald, dat de plech tige afkondiging van de nieuwe Grond wet zal plaats hebben op Woensdag 30 Novembej as. des middags te 12 uren. Wemeldinge. Naar wij m9t zekerheid vernemen, is door dr. E. Brandts alhier tegen 15 Dec. ont slag gevraagd a's gemeente-geneesheer, om zich te Papendrecht te gaan vestigen. Velen zullen met leed wezen het vertrek van den kundigen arts vernemen. Hoedekenskerke. In de vacature van den gemeen teraad, ontstaan door het overlijden van den heer J. Duinkerke, is met 25 van de 35 uitgebrachte stem men benoemd de heer L. Van Doeselaar. Kloetinge. Gisterenavond leed deze gemeente een groot verlies door het overlijden van den heer Pau las Wisse, eersten Wethouder en lid van 't al gemeen armbestuur alhier. Verscheidene jaren (van 1871 al) was hij raadslid; in 1878 werd hij lid van 't armbestuur en in 1881 Wethouder. In elk dezer betrekkingen toonde hij steeds te zijn een oprecht, verstaudig man, die met bedaardheid en kloeken moe 1 naar verbetering streefde, die nimmer schroomde, zonder aanzien des persoons, voor zijne overtuiging nittekomen. Zijne plaats zal moeielijk te vervullen zijn, en de overgroote meerderheid der bevolking in deze gemeente zal hem ongetwijfeld met dankbaarheid in gedachtenis houden. Naar de Af. Ct. verneemt heeft de heer mr. M. J. De Witt Hamer bedankt voor de candidatuur van de liberale kiesvereeniging «Eendracht maakt Macht". Bij Kon. besluit van 16 Nov. is A. Landman, te Zieriksee, benoemd tot leeraar aan de Rijks hoogere burgerschool met öjarigen cursus te Groningen, voor het tijdvak ingaande met den dag waarop hij zijne functie zal aanvaarden en eindigende met 1 Sept 1889. De gemeenteraad van Brielle heeft toegestaan de vermeerdering van het personeel der politie, met het gevolg dat de burgemeester baron Van Heem stra gezind is zijn ontslag terug te nemen. Door de officieren van de verschillende wapens te Bei gen-op-Zoom in garnizoen is aan den kapelmeester bij het 3de reg. inf een zeer fraai milieu de table aangeboden, waarop de volgende inscriptie »De officieren van het 3de regiment infanterie en die van andere wapens in garnizoen te Bergen-op-Zoom aan den kapelmeester N. A. B o u m a n ter herinne ring aan den, op het internationaal concours te M 'chelen behaalden eersten prijs. Bergen-op-Zoom, 3 Octo ber 1887". Op den 25sten dezer maand zal te Rozendaal eene vergadering plaats hebben van den Neder- landschen beetwortelsuiker fabrikan ten bond. In deze vergadering zal de prijs worden vastgesteld van de suikerbieten, benoodigd voor de campagne 188889. Naar aanleiding der jongste mailberichten, over de gebeuitenissen in het landschap Padang, ter Oostkust van Sumatra, is aan de N. H. Ct. mede- deeling gedaan van een particulier telegram, gedag- teekend Tebing-Tinggi 6 November, waaruit blijkt, dat een tocht tegen de radjahs met goed gevolg be kroond is. Binnen weinige weken zal prof. Van der Hoeven met de samenstelling van een voorloopig ontwerp van een wetboek van strafrecht voor zee- en landmacht gereed zijn. Dat ontwerp zal woiden onderzocht door eene commissie, hoofd zakelijk uit officieren der zee- en landmacht bestaande, na welk onderzoek het zal worden openbaar gemaakt. Het denkbeeld is bij de Regeering in overwe ging om, ten einde in 1888 eene ruimere keus te hebben onder de adspiranten voor adelborst, ook hen toe te laten die op 1 Januari 1889 den 17jarigen leeftijd nog niet zullen zijn ingetreden. Ook is het wenschelijk voorgekomen, een paar ar tikelen van het keuringsreglement in milderen zin te wijzigen. De conferentie ter vaststelling der a. s zomer- dienstregling op de spoorwegen zal den 18>n en 19en Januari 1888 te Franfort a/M. ge houden worden. Niet minder dan 100 maatschappijen en instellingen in Duitschland, Oostenrijk, Frankrijk, Engeland, Nederland en België zijn uitgenoodigd, deze vergaderingen bij te wonen. In Friesland heeft men eene uitmuntende me thode om de wegen hard te maken: na er een laag mac-adam op gebracht te hebben, wordt daarop eene laag hem gelegd. De heer S. C. M. Soer, arts te Tilburg, heeft ter verkrijging van den graad van Doctor in de Ge neeskunde, 27 October 11., aan de Utrechtsche Hooge- school een proefschrift verdedigd «over bier en de kunstmatige spijsvertering". Verschillende belangrijke proeven door hem genomen gaven het resultaat dat drinken, gedurende den maalt ij d, de spijsvertering belem mert; dat bier zulks veel meer doet dan gewoon zuiver waterdat grootere hoeveelheden vocht, bij het eten gebruikt, niet evenredig maar in klimmende mate schadelijk zijndat andere dranken, als aftreksel van koffie en thee, en wijn, evenals bier, zoo niet in hoogere mate, de spijsvertering belemmeren; dat het alcohol gehalte van bier eene geringe, doch goed merkbare ver traging te weeg brengtdat vocht met hooger alcohol gehalte dan in bier voorkomt, grooter nadeel levert; dat «de storende invloed niet evenredig klimt met het procent-gehalte van alcohol, doch deze g' ens verre overtreft"; dat men lijdei s aan «armbloedigheid" nitt genoeg kan waarschuwen tegen het gebruik van Ale, Stout en Beiersch bier tijdens den maaltijd. De slotwoorden van dit met zorg bewerkte geschrift zijn «Der Wotenlehap en den Staat zij het aanbevolen te zorgen, dat de verbruikers geen alcoholisch knoeisel voor goed bier worde verkocht en vooits mogen voor uitgang en beschaving er het hunne toe bijdragen dat ook deze aloude drank niet te zeer worde misbruikt". Da eerste stelling achter het proefschrift luidt: «Bier, bij het eten gebruikt, vertraagt de spijsver tering." Nog altijd bestaat de meening, dat men aan den zoeteren smaak koloniale suiker (riet suiker) kan onderscheiden van beetwortelsuiker. Op eene onlangs ta Manchester gehouden vergadeiing van de «Society of chemical Industry" werden proeven genomen, om eens vooral de zaak uit te maken. Ge lijkelijk geraffineerde suikers van beide soort werden door de leden geproefd. Men kon geen verschil waar nemen. Ja, de aanwezigen beslisten voor 3A zóó, dat de suiker, die zij het zoetst vonden, bleek beetwortel suiker te zijn. Woensdag herdacht de hoogleeraa dr. C. H. D. Buijs Ballot te Utrecht den dag, waarop hij 40 jaren geleden het hoogleeraarsambt aanvaardde, leer lingen en oud-leerlingen vereerden der geliefden leer meester op dezen dag belangrijke geschenken door eene commissie uit da oud leerlingen was het slaan eener medaille bezorgd, waarvan den jubilaris drie afslagen in goud, zilver en brons werden vereerd. Aan de eene zijde prijkt zij met de welgelijkende beeltenis van den jubilaris, aan de keerzijde met een toepasselijk opschrift. De medaille gaat vergezeld van een album met de namen en woonplaatsen der deelnemende oud leerlingen. Nog werd den jubilaris overhandigd eene oirkonde van de stichting eener Buijs Ballot medaille, elke 10 jaren uit te reiken aan don binnen- of buitenlandschen geleerde, die zich op het gebied der metereologische wetenschap het meest verdienstelijk zal hebben gemaakt, i De tegenwoordige leerlingen boden hunnen leer meester aan een marmeren beeld van Dove (den grooten voorganger van Buijs Ballot op physisch en metereologisch gebied) op zwarts zuil. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Het algemeen debat over de Indische begrooting werd gisteren voortgezet. De heer Cremer drong nader aan op decentralisatie. De Minister bleef de mogelijk heid der uitvoering betwijfelen. De heer Heldt bracht de zaak-Willink Ketjen ter sprake en betoogde, dat als deze waarheid vertelde, de houding der regeering zeer onbegrijpelijk was en niet in staat was tot verhooging van den eerbied voor het gezag mede te werken. De heer Reuther, gewezen voorzitter der Ketjen- commissie, achtte de handelingen der Indische-leger- autoriteiten volkomen wettig. De Minister van Koloniën constateerde dat de heer Ketjen eervol ontslagen was en een pensioen van 1550 geniet, dat hij de waarheid verdraaide en beweerde misdrijven te plegen, die hij niet pleegde. Zoo was zijn dreigement met de hondenzweep totaal onwaar. Minister Heemskerk bevestigde dit, anders zou hij hem later niet meer ten gehoore hebben ontvangen. Enkel uit medelijden met zijn persoon werd getracht hem e.n post te bezorgen of te helpen. En dat wordt nu geëxploiteerd. De heer Keuchenius drong aan op een beslissing ten behoeve V3n de heeren Sol en De Sturler en op meerdeie decentralisatie in Indië voor zooveel de finan- ciëele autonomie der gemeenten betreft. Hij wenscht ook verhooging van plantloon, voor koffie. De heer Goeman Borgesius ondersteunde dien aandrang, hopende dat alsnog een crediet daartoe zal worden aangevraagd of anders de regeering daartoe het initiatief zal nemen. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Bij di gisteren gehouden verkiezing van drie leden in de commissie van toezicht op 't beheer der kerkelijke goederen der Ned. Herv. gemeente te Goes, ter vo rziening in de vacature ontstaan door het over lijden van den heer A. Timmerman en wegens perio dieke aftreding der heeren L Meijler en J. Brouwer, waren ingeleverd 158 briefjes, van onwaarde 1, vol strekte meerderheid 78. Gekozen zijn de heeren E. Van den Bosch met 90, W. Cenze met 88 en A. Steketee met 83 stemmen. Verder verkregen de heeren H. J. Roskes 63, J. Pijke 61, M Van Liere Cz. 8. D. T. Van de Vijver 2, J. P. Boshoflf 2; J. Brouwer 2, M. Dekker, J. Engel- blik, C. Den Hollander, A. Foudraine, C. Marinusse en J. Van Liere ieder 1 stem. 's Heer Abt9kerbe. Bedankt voor 't beroep naar deze gemeente door ds. E. Loen pred. te Grijpskerke. s-Gravenpoliler. Herbenoemd als oulerling bij de Hervormde gemeente J. De Graag en als diaken J. Kruijs Voorberge Jr. Oostburg. In de Middelb. Ct. van Woensdag onder de categorie«Kerknieuws" lezen we hst volgende «Het door ons aan het Dbld ontleende bericht in het nommer van Maandag aangaande de traktements- verhooging van den predikant te Oostburg is naar men ons van daar meldt geheel biz jden de waarheid". Dat belicht was inzooverre bezijden de waarheid, dat het traktement van den te b 'roepen pred. naar die gemeente niet gebracht is vau ƒ1400 op ƒ1600, maar van ƒ1200 i p ƒ1400. Ds. Hötte, in den zomer van 1886 van Oostburg naar Sittard vertrokken, ge noot ook eene jaarwedde van 1400maar bij zijn vertrek is deze met 200 verminderd. Sedert dien tijd zijn achtereenvolgens vier predikanten naar de Herv. gemeente te Oostburg beroepen op een trakte ment van 1200, doch telkens tevergeefs. Thans hebben de heeren kerkvoogden dit weder op 1400 gebracht, zoodat van traktementsverhooging wel degelijk sprake is. De heer A. Van Veen, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Terneuzen, heeft voor het beroep naar Vlissingen bedankt. Te Scherpenisse zal met 1 Dec. naast de bestaande herhalingsschool nog eene gewone avondschool worden opgericht, toegankelijk voor leerlingen en niet-leerlingen der dagschool. In overleg met de inspecteurs van het midd. onderwijs heeft de Regeering verklaard het niet wen schelijk te achten, te voldoen aan het verzoek van de Vereeniging van leeraren, om het eind-examen der H. B. scholen in te krimpen. Wel houden de inspec teurs de wijziging voor wenschelijk, zoo niet nood zakelijk, maar zij behoort verband te houden met een herziening der wet op het midd. onderwijs.

Goessche Courant | 1887 | | pagina 1