1887. N°. 136. Donderdag 17 November. 74slc jaargang. LOSSE SCHETSEN. UOKSCIIE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. --eï:>^^sCS:'Cfc<Cï■*- COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om eu vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. OPENBARE VERGADERING van cbn Raad der gemeente Goes, in de Trouwzaal, op VRIJDAG den 18 NOVEMBER 1887, des namiddags te 2 oren precies. Goes, den 16 November 1887. De Secretaris, HARTMAN. Punten van behandeling: I. Notulen. II. Mededeelingen. III. Ingekomen stukken. IV. Voorstel van B. en W. omtrent den naam der straat, buiten de 's-Heer Hendrikskinderen- barrière. V. Tarief van Sas- en Havengeld. VI. Oprichting van een fonds tot onlersteuning van weduwen van gemeente ambtenaren, met vast stelling van bet reglement. VII. Wijziging der begrooting van bet Burgerlijk Armbestuur voor 1887. VIII. Begrooting van dezelfde instelling voor 1888. IX. Bijdrage van die instelling in de verpleegkosten van arme krankzinnigen met wijziging der be grooting van de gemeente voor 1887. X. Rapport der Commissie van Toezicht naar aan leiding der interpellatie van den beer C. L. M. Lambrechtsen, betreffende het onderwijs aan de H. B. School. GOES, 16 November 1887. Voor het bestuur van den Onrustpolder te Kamperland werden door den heer Kronenburg van Culemborg op de schorren van dien polder dezer dagen grondboringen gedaan. Een en ander staat in ver band met de grondafschuiviugen, die nu eu dan van die schorren plaats hebben. Thans is echter het werk voorloopig moeten worden gestaakt, wijl gebleken is, dat de onderste bnis krom gebogen was. De snrnumerair der posterijen J. M. Van den Driessen Mareeuw is, met ingang van 16 No vember, overgeplaatst van Zieriksee naar Rozendaal. Middelburg. In de gisteravond gehouden vergade ring der liberale kiesvereeniging lEendracht maakt Macht" is tot kandidaat voor lid van den gemeente raad gesteld de heer mr. M. J. De WittHamer, advocaat en procureur alhier. Bij Kon. besluit is aan eene commissie een onder zoek opgedragen naar de wenschelijkheid eener wijzi ging van de bij Kon. besluiten vastgestelde bepalingen tot voorkoming van aanvaringen op de rivieren, stroo men, kanalen, reeden, havenmonden en zeegaten des Rijks. Tot leden dier commissie zijn o. a. benoemd de heeren: 3. Spanjaard, kapitein ter zee titulair, permanent commissaris van toezicht voor de Schelde- vaart, inspecteur van het loodswezen in het zesde district, te Vlissingen en A. De Bruyne, kapitein luitenant ter zee titulair, inspecteur van het loodswezen in het vierde en het vijfde district te Rotterdam, tevens secretaris. Aan het regeeringsantwoord op het voorloopig verslag over hoofdstuk Binn. Zaken der begrooting voor 1888 is het volgende ontleend: De subsidie-aanvrage voor landbouwonder- VI. Dezer dagen vernam ik de volgende geschiedenis. Een oppassend baas moest een wissel betalen, waar voor hij het geld niet in kas had, eene omstandigheid, die menigen baas in dit gedeelte van het jaar over komt. Hij trekt de stoute schoenen aan, wendt zich tot een heer, die over het loopende jaar voor ruim het benoodigde bedrag bij hem te boek staat en legt hem zijn nood bloot. De heer valt hem reeds bij de helft zijner mededeeling in de reden en zegtj>ik laat nimmer werken dan op het jaar en als je zoo lang niet wachten kunt, dan zal ik mij van een ander moeten voorzien." Dat was hard. De man had immers voor het ge vraagde geld werk geleverd, aan eigen werkvolk en aan materialen uitgaven daarvoor gedaan. Waarom kon hij daarvoor niet reeds nu eenige betaling krijgen, terwijl zoovele andere zaken contant worden betaald? Gelukkig voor den betrokken baas was de klant geen hardvochtig persoon. Toen hij zag dat den baas een paar tranen langs de wang biggelden, gaf hij hem het noodige op rekening en hij onttrok hem zijne klandizie niet. Dit geval deed bij mij de vraag opkomen, wie toch de ongelukkige gewoonte om op het jaar te leveren w ij s wordt door den Minister breedvoeriger toegelicht en nader verdedigd. Ook na het tot stand komen der rijkslandbouwschool blijft er op het gebied der organi satie van het landbouw-onderwijs nog veel te doen over. Voor de intellectueele ontwikkeling van den kleineren landman moet nog alles worden gedaan. Bij het par ticulier initiatief ontbreekt alle organisatie, en als land- bouwlezer kan ieder optreden, die zich daartoe, zelfs al is het ten onrechte, geroepen voelt. Toch zal stelsel matige uitzending van omgaande leeraren, bij de voort gezette behandeling van het onderwerp, bij de land- bouwcommissie zeker een punt van ernstige overweging nitmaken. In de tweede plaats is het voor alle jonge land bouwers van groot belang, dat zij, voor zoover het uitvoerbaar is, ook van de practijk vooitdurend het beste kunnen zien en leeren. Ook voor de landbouwers, op wier weg het niet kan liggen de rijkslandbouw school te bezoeken, of zich elders eene afgeronde theore tische voorbereiding te verschaffen voor hunne practijk. Dit allee is door de landbouwcommissie ingezien. Met hare voorstellen kan de Minister zich over het algemeen zeer wel vereenigen. Worden de gevraagde gelden toegestaan, dan zullen allereerst in behandeling komen de ontvangen adressen van de Friesche maat schappij van landbouw en van de maatschappij van weldadigheid te Frederiksoord. De Minister meent met vertrouwen de aanvrage der gelden voor de gewenschte subsidiën te mogen hand haven, met dien verstande dat ook tot het tot stand brengen van andere inrichtingen de gevraagde mede werking zal worden verleend. Over de toekenning van elk subsidie afzonderlijk, en over de te stellen voor waarden zal de landbouwcommissie telkens worden gehoord. Uit verschillende ambtsberichten is den Min. gebleken, dat niet overal met bekwamen spoed tot de b e n o e- ming van het ontbrekende personeel bij het lager onderwijs is overgegaan. Intus- schen laat het schooltoezicht niet na, de aandacht van Gedeputeerde Staten op de nalatige gemeentebesturen te vestigen, ten einde langB dien weg overal de ver- eischte aanvulling van het onderwijzend personeel te bevorderen. Ten aanzien van de beurzen bij de normaallessen, die voornamelijk strekken als middel om kweekelingen te verkrijgen, heeft de Min. in overeenstemming met de inspecteurs bepaald, dat de jongelieden die in het genot eener zoodanige beurs gesteld zijn, deze kunnen behouden uiterlijk totdat zij den vierjarigen cursus der normaallessen tot het einde toe hebben gevolgd. Ia het belang der aanvulling van het onderwijzers personeel acht de Minister het niet wenschelijk de inkrimping van het aantal noi maallessen gelijktijdig met kracht voort te zetten. Het denkbeeld om de normaallessen meer te con- centreeren en, voor zooveel noodig, uit te breiden op kruispunten van spoorwegen, waar zij door jongelieden uit de omliggende gemeenten zouden kunnen worden bezocht, zal een punt van overweging kunnen uit maken, nadat omtrent de inrichtingen die nog voor opheffing in aanmerking moeten komen, zal zijn beslist. De ongunstige uitslag van het akte-examen voor hoofdonderwijzer in 1887 wijt de Minister voor een groot deel aan de lichtvaardigheid waarmede vele adspiranten zich aan het examen onderwerpen. Eene nadere wijziging van het koninklijk besluit tot regeling van den omvang en van de wijze van afne ming van het examen acht ook hij thans onraadzaam. in de wereld heeft geholpen Ik begrijp zeer wel, dat sommige werkzaamheden niet betaald kunnen worden op de wijze als waarop men bij den bakker om een brood gaatmaar ik zie niet in, dat de betaling b. v. niet om de drie maanden zou kunnen plaats hebben! Het gevolg der gewoonte om op het jaar te werken is eenvoudig, dat de werkzaamheden eenige percenten duurder worden berekend dan anders noodzakelijk zou ziju en dat de baas, die er het warmst inzit of zelf het meeste krediet heeft, ook het meeste werk bekomt, omdat hij zijnen klanten niet lastig behoeft te vallen met het vragen van geld. Voor een anderen baas, die minder gemakkelijk zit, is de gewoonte een waar kruis. Menigeen, die meer of minder belangrijke posten in zijn boek heeft staan, durft geen nota uitschrijven, uit vrees dat hij zich bf een lagen dunk van zijne zaken op den hals halen, öf een klant verliezen zal. Hij moet geduld hebben tot de maand Januari in 't land is en dan nog is het niet «fatsoenlijk" reeds in de eerste dagen dier maand de rekening te zenden. In de tweede helft gaat het, anders wordt er al licht gezegd «nou, die is er ook vroeg bij 1" En kreeg hij dan nog maar onmiddellijk zijn geld Maar tusschen het zenden der rekening en het betalen komt dikwijls nog een groote tijdsruimte en zoodoende loopt bet krediet dikwijls tot om de twee jaren 1 Menigeen wordt het nog kwalijk genomen wanneer hij, zoo de betaling wat lang uitblijft, eene herinnering zendt. «Wat, denkt die man dat ik niet betalen zal? Een wetsontwerp is bij de Regeering in bewer king, waarbij vr ij stelling van grond b «tl a s- ting wordt verleend voor scholen, behorende aan vereecigingen die als rechtspersoon zijn erkend. Bij kon. besluit van 3 Nov. jl. is gewijzigd de organieke regeling der inrichting van het personeel der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen. Daarbij is o. a. bepaald, dat voor de waarneming van kleine ontvangkantoren, door den Koning aan te wijzen, de betrekking van kommies ontvanger wordt ingesteld. Deze kantoren worden ver deeld in twee categorieën, de eerste met eene bezol diging van 1100 'sjaars en, zoo noodig, vergoeding van bureaukosten, de tweede met eene bezoldiging van 744 'sjaars. De aanstelling van boekhouders bij de kantoren wordt opgeheven. De kantoren worden ver deeld in negen klassen. De diensttijd, dien kommiezen- verfleateur nu voortaan bij hunne benoeming tot ont vanger zullen medebrengen, wordt beperkt tot een maximum van twee jaren. Voor de ambtenaren bij het Departement van financiën is de benoembaarheid tot ontvanger uitgebreid tot de eerste klerken werkzaam in afdeelingen voor het beheer der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, die na 12 jaren dienst een traktement van 1000 hebben bereikt. Deze klerken, benevens de kommiezen-verificateur, boekhouders en klerken bij ontvangkantoren zullen zich, om als ont vanger of kommies-ontvanger te kunnen optreden, aan een eenvoudig examen hebben te onderwerpen. Aandeelhouders der »Siak Tabakmaatschappij" hebben den heer J. C. Koning ontslag verleend als directeur en den heer J. G. C. Schlencker, commissaris der Maatschappij, in zijn plaats benoemd. De heer Schlencker nam de benoeming aan onder voorbehoud dat zij als eene tijdelijke is te beschouwen, tot eene definitieve keuze kan gedaan worden uit de personen, die zich voor het directeurschap hebben Te Amsterdam is Zaterdagavond eene radicale vereeniging gesticht, met het doel geld bijeen te brengen tot verspreiding van de radicale beginselen, door uitzending van sprekers, verspreiding van geschrif ten en propaganda in de provinciën. Reeds 50 leden zijn toegetreden. H. M. onze Koningin heeft, naar wij vernemen, aan mevrouw Lina Schneider eene aanzienlijke bijdrage geschonken om leerlingen van het Conserva torium te Keulen en kunstenaars uit te noodigen tot de Vondel-feestvoorstelling aldaar. Uit Neerbosch meldt men Thans worden in de Weesinrichting reeds meer dan 800 kinderen verpleegd. Ruim 1200 weezen hebben de inrichting weder verlaten, die het maatschappelijk leven zijn ingetreden. Velen hunner hebben het zelfs zoo ver gebracht, dat zij in staat zijn den directeur met ruime giften te steunen. De aanvrage tot op neming van kinderen neemt vooral gedurende den laatsten tijd aanhoudend toehonderden weezen wachten op plaatsing toch is het niet mogelijk vóór den winter er meer op te nemen, daar de huizen overbevolkt zijn, en het nieuwe weeshuis nog niet gereed is. Dat de belangstelling in deze inrichting steeds toeneemt, is weder gebleken. Behalve veie goederen en levensmid delen ontving de directeur over het derde kwartaal van dit jaar de aanzienlijke som van ƒ23,997.2914, waarbij eenige giften van f 1000. en met inbegrip van de nationale tombola, die 3921 heeft opgebracht. Ik wou het juist doen, maar nu kan hij voor zijne onbeschaamdheid nog wat langer wachten 1" De goede betalers behoeven zich deze tirade niet aan te trekkenmaar ik kan hun verzekerenzoo zijn erEn ik aarzel niet, dit ook uit een socialistisch oogpunt voor onvergeeflijk te verklaren. De werkman moet opgeheven, zijn lot verbeterd, zijn loon verhoogd worden. Goed, maar men zie niet voorbij dat als een der middelen daartoe, de bazen in staat gesteld moeten worden tijdig datgene te ontvangen, waarop zij recht bebben. 't Is bijna spreekwoordelijk gewor den, dat in het najaar vooral de meeste bazen moei lijk zitten. Zij hebben dan veel in de boeken, maar weinig in kas. Dat dit nadeelig moet werken op de loonen der knechts behoeft geen betoog. Wat ruimte van kas bij den baas zou vooral tegen den winter, als het werk schaarsch wordt, voor de knechts zeer gewenscht zijn. Die ongelukkige gewoonte om op het jaar te leveren heeft bovendien hare schaduwzijde voor de werkgevers zeiven. Het is zoo verleidelijk iets te laten doen of te laten leveren met het ideeik heb zoo en zooveel tijd om het te betalen. Men wordt tegen nieuwjaar wel wat beknepen bij de gedachte aan de te verwachten rekeningen, maarals deze komenwelnu, men hoeft dan toch ook nog niet terstond te betalen. En met dergelijke drogredenen wordt ook het denkbeeld van gepaste zuinigheid overeenkomstig zijne inkomsten in slaap gewiegd. Koloniën. Van den civielen en militairen gouverneur van At]-h en onderhoorigheden is, onder dagteekening van 4 October, een telegram ontvangen van den volgenden inhoud. Bende Tengkoe Tirou ruim 400 honderd man sterk drong nacht dertig (September) een October binnen linie. Even sterke macht wilde een op twee (October) volgen, werd door hinderlaag uit elkaar geslagen eerste bende nestelde zich tusschen Moesapi Radja bedil, tweeden October nit stellingen verdreven vluchtte in moeras, vonden 41 dooden. Ons verlits vier dooden, zeventien gewonden, waar onder lieht doctor Prochnik. Dit schijnt weder een belangrijke inval van d.n vijand in onze linie te zijn, althans den 9 October is telegrafisch last gegeven om allerspoedigst uit Padang 100 man met kader Europeanen als voorloopige ver sterking naar Atjeh te zenden, en eveneens is per tele gram aan de chefs der tweede en derde militaire af deelingen gelast te doen onderzoeken en op te geven, hoeveel valide manschappen zij beschikbaar hebben welke last natuurlijk ook aan de eerste militaire af- deeling (Batavia) gegeven werd. Blijkens een gisteren bij het departement van koloniën ontvangen telegram van den Gouverneur- Generaal van Nederlandsch-Indië is den 6den dezer een aanval op Edi (Atjeh) afgesligen, waarbij de vijand een verlies van 51 gesneuvelden (waaronder de aan voerder) bekwam, terwijl onzerzijds éen gewond werd. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Ia de Maandagavond gehouden vergadering van het kiescollege der Ned. Herv. gemeente te Goes waren aanwezig 39 leden. Tot ouderlingen werden herkozen de heeren P C. Van Melle en W. Censetot diaken de heer M. D Dekker. In de plaats van den heer Roskes werd met 19 st. als diaken gekozen de heer P. Verburg. Op den heer Roskes waren 16 st. uitge bracht, terwijl 3 biljetten in blanco waren; 1 stem was uitgebracht op den heer C. Marinisse. Bedankt voor het beroep naar Hardei wijk door ds. J. Post, te Charlois. Bedankt voor St.-Philipsland door ds. E. Loeit, te Grijpskerk. Beroepen te Arnemuiden de heer J. C. W. Gobius du Sart, cand. te Nieuw- en St. Joosland. Ter voorziening in den predikantennood bij de Ned. Hervormden, die voor het tegenwoordige tot 350 vacaturen is gestegen, bestaat het voornemen, bij voldoende medewerking der kerkelijke gemeenten, een studiefonds opterichten voor de opleiding van predikanten nit daarvoor in aanmerking komende zonen van onbemiddelde ouders. Na de reeds vermelde nominatie ter voorziening in de vacature-De Geer, heeft het kiescollege der Ned. Hervormde gemeente te Rotterdam thans nog de vol gende nominatiën opgemaakt: le. (vacature-Lion Cachet), ds. Ch. L Laan, te Goes; dr. J. Th. De Visser, te Almeloo; ds. J. M. Snethlage, te Haarlem. 2e (vacature-G 'esink), dr. J. Th. De Visser, te Almeloo; dr. J. Riemens, te Middelburg; dr. F. E. Daubanton, te Heemstede. Men zal mij wellicht tegen voeren, dat het niet zoo gemakkelijk gaan zal hierin verandering te brengen De jarenlange gewoontegoed, maar moge dan het ter sprake brengen dezer aangelegenheid althans dit nut hebben, dat men niet op betaling laat wachten als de rekening komt. En onmogelijk acht ik het breken met de gewoonte niet. Is zij slecht, dan is het voor iedereen wenschelijk haar te veranderen. Als men bij den bakker om een brood, bij den kruidenier om winkelwaren gaat, dan zal men in den regel contant betalen mij dunkt dat kan men b. v. ook bij een manufacturier, bij een kleer maker, bij een schoenmaker enz. Eu voor die werkzaamheden die moeilijk per stuk te betalen zijn, zooals bij timmerlieden, metselaars enz., zou men toch zeker de driemaaudelijksche reke ningen kunnen invoeren. Hoe meer het leveren op krediet beperkt wordt, hoe beter het voor alle partijen zal zijn. De sociale quaestie zal hiermede natuurlijk niet op gelost zijn. Maar waar men op dat gebied zich dik wijls in zeer geleerde beschouwingen verdiept, daar versmade men niet een eenvoudigen raad, welks uit voering onder ieders bereik ligt en die ten minste de verdienste heeft van praktisch te zijn en weder eene omstandigheid weg te nemen, die op den duur in het nadeel van den werkman moet geacht worden, ASPIRANT.

Goessche Courant | 1887 | | pagina 1