De tentoonstelling van levende meesters In A r t i. Rechtszaken. Buiteniassdsch Overzicht. Gemengde Berichten. Laatste en telegraphische berichten. Ingezonden Stukken, lijden, hem aangedaan omdat hij de oogen had durven opheffen tot de schoone Vorstin Eleonora van Este. Thans gevonden stukken moeten aantoonen, dat Tasso op vrij wat minder dichterlijke wijze stierf. Zijne ver volging door den hertog van Ferrare moet een sprookje zijn, en Tasso is in 1595 te St. Onuphre overleden, aan de gevolgen van eene indigestie, juist toen hij, op last van Paus Clemens VIII, gehuldigd zou worden op het Kapitool. (N. ijott. Cl.) Het is een verblijdend verschijnsel, dat de levende kunst tegenwoordig veel meer een voorwerp van pu blieke belangstelling is dan voorheen. Zonder dat men aan platgedrukt worden blootstaat op een eersten ex positiedag; zonder dat de inzender van een excentriek doek voor een huée behoeft te vreezen, zijn toch tal van menschen verheugd en geïnteresseerd, als de zalen van Arti opengaan, en de journalistenpennen komen achtereenvolgens in de weer, beurtelings in gal of honig doopanda. De voornaamste oorzaak van die verande ring in de houding van het publiek is: er bestaat in Holland weer een zelfstandige school van groote schil ders. Als alle groote scholen bevat deze veel, dat af wijkt van de conventioneele opvatting, en dit verzet tegen de traditie verwekt strijder wordt gepraat en geschreven met passie, en zie, de oorlog, de vader van alles, wordt ook de vader van de algemeene be langstelling. Het ontstaan en de beteekenis van de nieuwe groote school, de zoogenoemde Haagsche, be hoort in korte trekken aangeduid te worden. Holland heeft den onsterfelijken roem het vaderland te wezen der echte schilderkunst; de bakermat van een ras artisten, die zonder vrees de werkelijkheid aan schouwden, en in de kleurenweelde, die de Hollandsche natuur aanbood, bet middel vond om de aandoeningen uit te drukken, welke het aanschouwen van de werke lijkheid opwekte. Wellicht is dit streven geen der schilders geheel duidelijk geweest vóór den grooten, die de ontdekkingen zijner voorgangers met de ver overingen van zijn eigen genie verrijkte, vóór Rem brandt, bedoel ik. Zijn voorgangers maken gewoonlijk maer den indruk nauwgezette waarnemers geweest te zijn, die poogden geen kleurverschijnsel onbespied en ongeconstateerd te laten bij Rembrandt trad eerst het volle bewustzijn opdat de kunst is de reproduktie van het gevoel, niet van de stoflijke voorwerpen dat di kunstenaar de binnenwereld, niet de buitenwereld weer geeft. Doch wijl de mededeeling vau gevoel alleen door werking op de zinnen kan geschieden, was, om de binnenwereld in zijn tallooze schakeeringen na te bootsen, de kennis noodig van de oneindige kleurnuances, die de natuur oplevertaan iedere golf van aandoening moet een kleursensatie beantwoorden, en hoe rijker de aandoeningen, hoe grooter het materiaal der kleur- gewaarwordingen moet wezen. Dit nieuwe door Rem brandt in de kunst gebracht is kenmerkend voor velen zijner tijdgenooten, die veelal leerlingen van hem waren. De binnenhuisjes van Pieter De Hooghe, als onderwerp ordinair, worden intbme poëzie door de heerlijke kleuren. Het blauwe vrouwtje van Van der Meer in het Rijksmuseum en de melkschenkende vrouw van denzelfden in de collectie Six zijn openbaringen. Hst kenmerkende van de goede oud-Hollandsche kunst is derhalve: zij vertoont in haar werken een lyrisch karakter en put haar uitingsmateriaal uit de werke lijkheid. Uitzonderingen daargelaten, kan men zeggen, dat na de periode van Rembrandt de kunst heeft stilge staan tot het jaar '30 ongeveer, toen in Frankrijk het Hollandsche beginsel weder opleefde, en de eerst verguisde en nu als klassiek erkende groote school ontstond van Corot en Rousseau, van Diaz, Courbet en Millet, meerendeels landschapschilders. Men zegt dat inderdaad deze meesters den stoot hebben gekreg-n van ond-hollandsche schiler ij en in den Louvre, eu het is wel merkwaardig dat zij daardoor opgewekt werden, terwijl de Hollanders zei ven bij het conventioneele bleven. Altijd in het algemeen gesproken, hebben de Hagenaars niet geleerd in het Mauritshuis of het Trippenhuis, doch de Franschen hebben bun de oogen geopend en getoond, dat men in de natuur, niet in een scboolmeestersboekje, moet lezen. Een sterk voor beeld van dien invloed levert Jozef Israels, zooals hij zich in het Rijksmuseum vertoont. Men vindt daar van hem Oen ouderwetsch akadem sch schilderij «De edelen bij Margaretha van Parma", zonder eenige superioriteit, en treffend door onbeholpenhedendan in dezelfde zaal het bekende «Langs het Kerkhof" uit het overgangstijdperk, toen hij de akademie had vaarwel gezegd, niet meer napraatte en zelf zocht een doek vol neigiDgen en streven en reeds karakte ristiek voor den schilderen eindelijk het wonder- schoone «Alleen op de wereld" waarin de kunstenaar volkomen heeft gevonden wat bij zocht, en geworden is wat hij in zijn beste stokken blijven zon: een groot lyricus. Een ontwikkeling als Israels hebben de meesten zijner tijdgenooten min of meer doorgemaakt, en nu is er geen der grooten, die geen lyricus meer is. Als de meest universeele kunstenaar, d. i. die de meest verschillende aandoeningen uitdrukt, wordt Jacob Maris genoemd. Andere beroemde namen zijn bijvoorbeeld Willem Maris, Israels, Mauve, Albert Neuhuijs. Te samen vormen dezen en anderen de Haagsche school, die in de geschiedenis te boek zal staan als de school der tweede groote Hollandsche periode. Wordl vervolgd.) Amsterdam. I. v. C. Bij bevelschrift der Arr.-rechtb. te Middelburg van den 11 dezer, hetwelk den 12 dier maand is beteekend, werd naar de opi-nbare terechtzitting dier rechtbank verwezen M. P. A. P.. 34 jaar, geboren te Breskens, wonende te Middelburg, directeur der kunstboterfabriek aldaar, ter zake dat hij als directeur dier fabriek in den loop van 1886 te Middelburg opzettelijk lo. ten verkoop in voorraad heeft gehad kunstboter door hem verpakt in papier valschelijk voorzien van het navolgend m rk namelijk een driehoekig gekroond schild, waarop zich in het midden een ossenkop en aan de drie hoeken klaverblaadjes bevinden, welk schild wordt gesteund ter rechterzijde door een Mercuriusbeeld, ter linkerzijde door een beeld den landbouw voorstellende, terwijl het geheel wordt gedragen door twee gestrikte eikentak ken, nagebootst met eene geringe afwijking naar hetzelfde merk gebruikt wordende door de firma Hageman Co., kunst- en natuurboter-fabriekanten te Rotterdam en op welk merk deze firma recht heeft 2o. boter aldus verpakt heeft verkocht en afgeleverd als a aan James Keniston te Bristol op 17 Augustus 1886, 10 kistjes, inhoudende 12 stukken elk van 1 Engelseh pond, en 2 kistjes, inhoudende 24 stukken elk van een half Engelseh pond op 7 September 1886 10 kistjes inhoudende 12 stukken van een en 25 kistjes, inhoudende elk 24 stnkken van een half En gelseh pond; op 25 September 11. 20 kistjes, inhou dende ieder 12 stukken van één Engelseh pond, en op 2 October 11.10 kistjes ieder inhoudende 12 stukken van één Engelseh pond; b. aan John Kemble te Reading op 24 September 1886, 2 kistjes elk inhoudende 24 stukken van één Engelseh pond misdrijven voorzien bij art. 10 der wet van 25 Mei 1880 (St.bl. no. 85) gewijzigd bij art. 4 der wet van 22 Juli 1885 (St.bl. no. 140) en art. 337 van het Wetboek van Strafrecht. Naar men verneemt zal mr. M. J. De Witt Hamer, advocaat te Middelburg, als verdediger voor den be klaagde optreden. De ziekte van den Dultsehen kroonprins beheerscht thans de geheele buitenlandsche pers en hoewel er eigenlijk niet veel nieuws over te vermelden valt, levert ieder blad er toch zijne berichten over, wel wetende, dat ieder belangstellend is om er iets van te vernemen. Toch zijn die berichten over het algemeen nog vrij vaag, al valt het niet te ontkennen, dat ze alles behalve gunstig luiden. Nu eenmaal geconstateerd is, dat de vorst aan kanker in de k-el lijdt, is het de vraag of hij daarvan door een operatie nog zal kun nen worden genezen. Voorshands heeft hij geweigerd zich aan eene operatie te onderwerpen, omdat de ge- neesheeren het omtrent de noodzakelijkheid daarvan nog niet eens waren. Bovendien schijnen staatkundige redenen op dit besluit van invloed te zijn geweest. Vermoedelijk zal de Kroonprins zich zoo spoedig mogelijk naar Berlijn begeven en wanneer de bijkomende keelaandoening zal zijn geweken zal omtrent de meer dere of mindere noodzakelijkheid van eene operatie een definitief besluit worden genomen. Men is in Duitsch- land er over verontwaardigd, dat prof. Maek»nzi». zich in de kwaal aanvankelijk zoo deerlijk heeft vergist. De Duitscbe Kroonprins vierde 18 October jt. zijn 56sten vei jaardag. Zijn oudste zoon, prins Wühelm, telt 29 jaar. In Frankrijk is de zaak Caffarel nog steeds aan de orde en de ontdekking, dat er verschillende belang rijke stukken daaromtrent zijn ontvreemd, zullen haar nog langen tijd aan de orde doen blijven. Heden zou het vonnis over den voortvluchtigen d'Andlau worden geveld. De Czaar van Rusland wordt a. s. Vrijdag te Ber lijn verwacht. 's-Gravenpolder. Met genoegen is alhier het bericht ontvangen uit Hoedekenskerke dat die gemeente wenscht bij te dragen in de kosten van den aanleg eener telephoonverbinding met Goes. De andere omliggende gemeenten hebben thans kennis gegeven, dat zij niet in eenige bijdrage wenschen te treden, vreemd genoeg, darr zij toch ook de voordeelen genieten, want een telegrafisch bericht zal aan hunne ingezetenen nu niet zooveel kosten als vroeger, zonder het tijdverlies nog mede te rekenen. Voor de suikerpeenboeren in kleistreken van Zuid-Beveland zal het najaar van 1887 geen aange name herinneringen achterlaten. Het vervoer der bi-ten toch moet met veel tegenspoed gepaard gaan. Niet alleen dat de wegen door het natte weder slecht zijn, ook het land is ongeschikt geworden om gewone wagenvrachten met twee paarden naar den weg te laten voeren. Terwijl de een halve vrachten transpor teert, spant een ander vier of zes paarden voor een wagen. Men behoeft niet te vragen hoezeer de akker uiteen Wordt gerelen. De pogingen, in het werk gesteld om het in den Bieselingschen Ham gezonken scbip te lichten, falen. De duikers durven op zulk een diepte hun leven niet in de waagschaal stellen, teminder daar het schip toch half eu half als wrak te beschouwen is. Men verwacht dan ook dat vim de gansche lichting tiiets zal terecht komen. (M. Ct.) Gaat men in den regel naar een belastingkantoor om te brengen, naar dat te Groningen ging er een om te halen. Daar heeft des nachts een dief na een glas ruit verbrijzeld te hebben, zich toegang verschaft tot het kantoor van den ontvanger der directe belastingen en ruim 3000 meegenomen, Het wegmaken van vlekken. Schorers Fami- liënblatt geeft het volgende middel om melk- en koffie- vlekken uit geweven stoffen weg te maken. Voor wollen en halfwollen stoffen neme men 1 deel glycerine, 9 deelen water en een half deel ammoniak. Men bevoch tigt met dit mengsel de gevlekte plaatsen en herhaalt het bevochtigen, na het droog worden, meermalen. Dan drukt men het goed tusschen schoone lappen oit, wrijft men deze af, laat het boven heet water uit stromen en strijkt het. Zijden stoffen worden op ge lijke wijze met 5 deelen glycerine, 5 deelen water, 54 deel ammoniak (geest van salmiak) behandeld men moet zich echter eerst overtuigen dat de kleur niet onder de bewerking lijdt. Door het goed een voudig met gom-water te besprenkelend, krijgt het zijn glans weder. Een paar honderd personen, waaronder vele op geschoten knapen, vermaakten zich Vrijdagavond met het zingen van het zoogenaamde vrijheidslied, voor het huis van den Amerikaanschen consul in de Doelen straat, omdat te Chicago vier moordenaars wal en opgehangen, van wie de jury als bewezen had aange nomen, dat zij medeplichtig waren aan het werpen van bommen onder politie-agenten, zoodat vele van deze en ook tal van omstanders uit het volk werden ge kwetst of gedood. Toen de betoogers bij het terugkeeren in de Kal- verstraat wat al te rumoerig werden, joeg de politie ben uiteen. Een onzinnig strooibiljet, geheel in den geest van de opruiende taal van Recht voor Allen, was in Amsterdam verspreid. Op het «steenen huis" van het Volkspark woei den geheelen dag de roode vlag half-stok. Dat ge schiedde omdat in Chicago de veroordeelde anarchisten werden opgehangen. De onaangename bijsmaak, dien boter verkrijgt als veel bietenloof en afgesneden kragen van margel- wortels aan het vee gevoerd worden, kan worden ver holpen door slechts 1 54 kilo droge raapkoeken per dag en per beest te voeren. (R. N.) Een Nederlandsche hoogleeraar werd aangewezen zijn Regeering te vertegenwoordigen op het wereld congres voor geneeskunde in Washington, den zetel der Amerikaansche Regeering. Het schip, waarmede hij den overtocht ondernam, had evenwel tegenspoed, tengevolge waarvan hij eenige dagen te laat op de plaats van bestemming kwam. Bij het bureau, waar hij zich aanmeldde, had men blijkbaar niet meer op vreemde bezoekers gerekeDd. Toen hij eindelijk als lid der vergadering was inge schreven, kreeg hij no. 2593, zullende het geheele aantal leden 2600 hebben bedragen. En toen alle vormen waren in acht genomen en onze geleerde aan het werk zou gaau werd het congres gesloten, daar het reeds eene week aau den gang was. Professor had dus wel zoo goed rustig in zijn stu deervertrek kunnen blijven. (Rott. Nwsbl.) Naar aanleiding van eene opmerking over de «geheimzinnigheid" van de benaming «wentelteeftjes", wordt aan de N. R. Ct. het volgende gemeld Ook voor mij lag de oorsprong van dezen zonder lingen naam geruimen tijd in het duister, totdat ik dien onlangs in Friesland hoorde verklaren. Het be wuste gebak prijkte op den menu van eene table d'hóte te Leeuwarden met den naam van wentelteven- tjes. De gewijzigde uitgang bracht mij op het denk beeld, dat de naam niets anders is dan eene samen trekking van of een uittreksel uit een keukenboek recept, aldus luidende«neem een oudbakken sneedje wittebrood, wentelt het eventjes iu een mengsel van eieren, melk, etc. etc." De nieuw benoemde burgemeester vaD Hemelumer Oldephaert en Noordwolde is dezer dagen in het ge meentehuis te Koudum door den oudsten wethouder, y den heer J. U. "Van der Meulen, op ongewone wijze i g.ïnstalleerd. Deze begon namelijk met te zeggen dat hij de benoeming met verontwaardiging vernomen had t en verreweg de meeste raadsleden eu eveuzoo over dachten. «Zooals de Gemeenteraad hier zit, zijn wij achtbare heeren. Neen, mijne heeren I" giDg spieker met vérheffing van stem voort, «dat zijn wij niet. Op ons wordt geen acht geslagen, wij zijn onachtbare heeren1" Het bezwaar van den achtbaren wethouder is dat men gemakkelijk art 61 der Gemeentewet had kunnen toepassen, dat voorschrijft zoo mogelijk den burge meester uit de ingezetenen te benoemen. De nieuwe burgemeester, de heer P. Van Nijmegen Schonegevel, nam eene afwachtende houding aan. Het TJtr. Dbl. bericht dat in 1887 in ons land 667 miliioen steenen zijn gebakken, waarvan 465 mil- lioen Waal- en 80 miliioen IJselsteeUen. Door brand is de stoommeelfabriek van de firma K. Van Andel te Gorinchem met bijna den geheelen voorraad koren en meel vernield. Naar men verneemt, was er niets verzekeid. Uit Tessel wordt gemeld, dat Vrijdag, terwijl de bewoner met veldarbeid bezig was en zijne vrouw pannekoeken bakte, de vlam in de plan sloeg en zich aan eenige licht brandbare voorwerpen mededeelde. Dit was de oorzaak, dat een boerenhofstede in den Prins-Hendrikpolder door brand in de asch werd gelegd. Den Haag heeft een van de meest bekende straat typen verloren. «Blinde Jeannet", of zooals zij in het doodregister werd ingeschreven: Sara Nathan,jonge dochter", is Vrijdag daar in den ouderdom van 86 jiren overleden. Een reeks jaren leefde de oude straat- zangster van giften. Het Haagsche bosch en de stoe pen van de hotels Paulez en Oude Doelen waren haar lievelingsplekken. Van Z. M. Koning Willem II moet zij eens een guitaar ten geschenke hebben ontvangen. Bij gelegenheid van het zilveren ambtsfeest van een dorpsschoolmeester brengen burgemeester en wet houders aan het hoofd van den leerlingenstoet den jubilaris een ovatie. «Leve onze schoolmeester!" klinkt het alsuitéénen 'mond. Onderwijzer, overstelpt en aangedaan: «Zeer goed, maar waarvan (Dbl.) Uitvoerige berichten zijn ontvangen over de Vrijdag te Chicago plaats gegrepene terechtstelling der vier anarchisten Engel, Parsons, Spiess en Fischer. De politie was in grooten getale op de been en dreef alle samenscholingen uiteen; zij nam Parsons' echtgenoote, eene negerin, gevangen, die de mfenigte wilde toespre ken. Geene ongeregeldheden hadden plaats. Da veroordeelden brachten hunnen laatsten nacht door in onderling gesprek, met het opzeggen en zingen van revolutionaire liederen. De geestelijken, die ban de vertroostingen van den godsdienst kwamen aan bieden, weigerden zij aan te hooren. Toen Spiess den kapelaan gezegd had dat hij geen geestelijke hulp van noode had, antwoordde deze dat hij den geheelen nacht voor de veroordeelden zou bidden, waarop Spiess her nam «bid liever voor uzelf, gij hebt het meer noodig dau ik". Al de veroordeelden begaven zich omstreeks het middaguur met vasten tred naar het schavot, waarbij Engel en Fischer nog met elkander gekscheer den. Gedurende de weinige minuten dat de scherp rechters de laatste toebereidselen maakten, spraken de veroordeelden de menigte toe. Spiess zeide o. a.«ons stilzwijgen is machtiger dan ons spreken", waarop Engel uitriep«Lang leve de anarchie!" Fischer zeide: «Dit is het zaligste oogenblik mijns levens". Parsons begon juist te spreken toen het valluik zicb opende. Des avonds trokken eenige honderden anarchisten, meest vreemdelingen, door de strab n van New-York, met doodkisten en omfloersde revolutie-vlaggen, of andere teekenen van rouw, en begeleid door treur muziek. Velen hunner waren van revolvers en andere wapenen voorzien. Do politie stond overal gereed om wanordelijkheden te onderdrukkendoch deze bleven achterwege. Alle vergaderingen van anarchisten werden te New-York door de politie verboden. In berichten uit Athene wordt melding gemaakt van een belangrijken diefstal van gouden en zilveren munten en andere oudheden nit de verzameling der hoogeschool te Athene. Het kostbaarste verlies is een antiek gouden beeldje, waarvan slechts éen tweede exemplaar bestaat. Alle voorname museums in Europa zijn met het gebeurde in kennis gesteld. De overstroombg van den Nijl heeft dit jaar schromelijke verwoestingen aangerichtin Egypte, vooral in het beneden-gedpelte des lands. Schatten worden jaarlijks vereischt tot het herstellen van dammen en dijken, teneinde de bewoners tegen overstroomiDg te beveiligen. Om onheilen te verhoeden en verbazende uitgaven te besparen, heeft men het plan opgevat een middel aan te wendeD, door de oude Egyptenaren ge bezigd. Het meer Moeris, dat voor duizenden jaren bestond, wil men weer in het leven roepen; daar heen zal het water van den Nijl worden afgeleid en een schier onuitputtelijke voorraad daarvan worden verkregen tot besproeiing der akkers gedurende den lagen stand der rivier. Men spreekt van een scheiding van Wilson en zijn vrouwAlice Grésy zou niet moeielijk daartoe te bewegen zijn, daar hiervan reeds een poosje gele den sprake was. En in dat geval zou Grévy zich ge heel van Wilson kunnen losmaken. Een kleinzooD van Vanderbilt zal in den echt treden met een operette-zangeres te New-York, miss Nellie Gouillon ze is noch schoon, noch begaafd, maar de bruigom heeft haar toch per contract 25 miliioen dollars toegezegd. Toen de sneltrein van Londen naar Manchester 's nachts in volle vaart Congleton-station naderde, vloog er plotseling een portier open en viel zekere Richardson uit een waggon. De mede-reizigers trokken aan het noodsignaal en de trein stopte onmiddellijk. De nacht was donker en de conducteurs zochten met lantaarns in de hand of ze den gewonde ook ergens vonden liggen. Eensklaps zagen ze een man tnsschen de rails wandelen. Zij riepen hem aan, en het bleek Richardson te zijn, die nagenoeg ongedeerd zijn reis op minder snelle, maar ook minder gevaarlijke wijze voortzette. Hij had echter geen bezwaar weer mee te rijden en kwam op tijd te Manchester aan.J De persoon van L. De F., die onlangs tusschen Arnemuiden en 's-Heer Arendskerke uit den trein sprong, toen hij als gevangene naar hier werd ge transporteerd, is heden te Dendermonde (België) ge arresteerd. Te 's Hertogenbosch overleed gisteren na eene ziekte van weinige dagen onze vroegere stadgenoot mr. J. P. H. La Grappe Dominions, laatstelijk sub stituut griffier bij het Provinciaal gerechtshof van Noord-Brabant. 's-Gravenhage. De TWEEDE KAMER heeft heden hare werkzaamheden hervat. Dhr. Levy heeft zitting genomen. Woensdag te 11 nnr zijn eenige kleine ont werpen en daarna de Indische begrooting aan de orde. 's-Graveahage. Heden werd voor de rechtbank al hier behandeld de bekende zaak van J. A. De Bergh, beklaagd van poging tot doodslag op twee agenten, op wie hij, toen ze op verzoek zijner vrouw in zija huis traden, na waarschuwing van te zullen schieten als ze nader traden, een revolverschot loste. Bekl. ontkende op hen gemikt te hebben; hij dacht dat ze reeds weg waren en wilde aan zijn woorden kracht bijzetten. Hij ontkende beschonken, wel overprikkeld te zijn. Getuigen verklaarden echter dat hij dzonken was, een schot loste onmiddellijk na hunne waarschu wing en alleen toevallig hen niet raakte. Het O. M. eischte 6 maanden. Mr. D. Simons te Amsterdam pleitte wegens gemis aan opzet tot vrijspraak of bij veroordeeling een mini mum van straf. De uitspraak is bepaald op 21 No vember. Goes, 12 Nov. '87. Aan Dr. Geill. Hooggeachte Doctor 1 Met hartelijke instemming gepaard met gevoel van eigen schuld en nalatigheid las ik uw schrijven over de «Vereeniging voor Weezenverpleging in Zuid en Noord-Beveland", en uwe rechtmatige klacht over gemis aan belangstelling en ondersteuning van dit zoo op aller medewerking aanspraak hebbend liefdewerk. Tot mijn groot leedwezen heb ik, tegen mijn voor nemen in, ook dit jaar verzuimd de Algemeene Ver gadering bij te wonen. Ik hoop mij hieraan niet meer schuldig te maken. Gaarne wil ik trachten te doen wat in mijn vermogen is om de aandacht der kerke lijke gemeenten op de Vereeniging te vestigen en, voor zoover mijn invloed reikt, de deelname er aan te bevor deren. Het is niet recht dat wij deze zoo goede en noodige zaak aan slechts enkelen overlaten. Onze dank aan hen, die den moed hadden ze aan te vangea en daarin tot nu toe met belangelooze liefde en trouw

Goessche Courant | 1887 | | pagina 2