1887. N°. 135. Dinsdag 15 November. 74ste jaargang. Den Agent van Politie Longziekte onder hel Rundvee GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. DESIRÉ EVERAARD is. op eigen verzoek en eervol, ontslag verleend uit die betrekking, zulks met ingang van 9 November jl. Goes, den 14 November 1887. De Burgemeester van Goes, J. G. DE WITT HAMER. Tengevolge van het uitbreken der in den polder KEETENISSE, gemeente C ALLOO (België) wordt den belanghebbenden veehouders de noodige waakzaamheid aanbevolen en worden zij gewaarschuwd tegen de toelating van vreemde kooplieden in hunne stallen. Goes, den 12 November 1887. De Burgemeester van Goes, J. G. DE WITT HAMER. GOES, li November 1887. Bij den Vrijdag jl. gehouden schietwed strijd vanwege de kadervereeniging «Oefening kweekt kennis" der dd. schutterij alhier werd de le prijs, een waterstel, behaald door korporaal Delnaaijde 2e prijs, een album en de rozenprijs, een remontoir horloge, een geschenk van de heeren officieren, door den sergeant-majoor Tempermande 3e prijs, een kistje sigaren, door den korporaal Hartog en de 4e prijs, een portretstaander, door den sergeant Compeer. De 2e prijs, door den winner ter beschikking gesteld voor de leden, die nog geen prijs gewonnen hadden, weid daarna behaald door korporaal Den Boer. De nieuwbenoemde officieren baron Schimmelpen- ninck V. d. Oye en Fransen Van de Putte woonden den wedstrijd bij. Een alleraangenaamste verrassing werd den leden der vereeniging bereid door het onverwachts optreden van het Goesche muziekgeselschap «Euphonia". Na den directeur en leden van het muziekgezelschap daarvoor dank betuigd te hebben, werd door den voor zitter aan beide officieren het eere-lidmaatschap aan geboden, dat door hen werd aanvaard. De leden van het muziekgezelschap werden onthaald, gaven nog eenige nummers ten beste en woonden daarna het schermen en het verdere gedeelte van den wedstrijd bij. Te Leiden is voor het eerste gedeelte van het arts-examen geslaagd de heer J. J. Berdenis van Berlekom; te Amsterdam de heer J. H o c k e Hoogenboom. De heer Ch. M. Van Deventer te Am sterdam, vroeger leeraar aan de H. B. S. alhier, kondigt aan, dat hij voornemens is in Felix Meritis een cursus in scheikunde voor dames te openen. In den loop van het jaar 1888 zal voor den tijd van vijf jaren worden gedetacheerd bij het leger in Nederlandsch-Indië de le luit. P. G 1 e r u m van de hoofdcursus-compagnie te Kampen. Sprekende over het incident-Ketj en wenscht het Dagblad op te komen tegen het feit, dat men diens zaak tot een soort van cause célèbre heeft gemaakt. «Dat men er in slaagde om velen tot eenzijdige sympathie voor den heer Ketjen te bewegen zegt het blad moet worden toegeschreven aan een der eigenaardigheden van ons volkskarakter. De stem des klagens vindt hier al zeer licht gehoor. Op zichzelf is dit eene deugd in onze natie, maar door overdrijving loopt zij groot gevaar in eene ondeugd te ontaarden. Zoodra iemand zich door de Regeering verongelijkt acht en dit maar luide en bij herhaling verkondigt, zijn er dadelijk vele lieden die zich, zonder voorafgaand onderzoek, aan zijne zijde scharen." En waar het Haagsche orgaan dan o. a. nagaat, of het eervol ontslag, den heer Ketjen verleend, moet worden gebillijkt, schrijft het: «Door den Minister van koloniën, van wien niet kan worden ondersteld, dat hij door een parti-pris tegenover den heer Ketjen zou worden beheerscht, wordt de vraag bevestigend beantwoord en de meer derheid der Kamer heeft in de uitspraak berust. Trouwens men zal moeten toegeven, dat zijn positie in het leger onhoudbaar was geworden, als men er op let, hoe de heer Ketj-n van het tijdvak van 3 April 1881 tot 9 Maart '82 niet minder dan zestien maal door zijn chefs werd gestraftdat hij wegens elf van die straffen reclameerde bij den krijgsraad, die slechts in twee gevallen zijn bezwaren gegrond achtte, drie malen gedeeltelijk gegrond, en 6 gevallen ongegrond, terwijl in twee v«n die 6 gevallen door den krijgsraad aanleiding gevonden werd om hem een nadere be straffing op te leggen] wegens verregaande oneerbie digheid, en voorts dat de eind-uitspraken van het Hoog Militair Gerechtshof voor hem meermalen on gunstiger waren dan die van den krijgsraad. Door een Raad van onderzoek werd hij wel vrijgesproken van de beschulding van insubordinatie en herhaalde ongehoorzaamheid, doch die vrijspraak doet niets af aan de gegrondheid van de stelling der Indische Re geering, volgens welke het bei ng van den dienst vor derde dat hij 't leger verliet. Gelijk wij reeds vroeger constateerden, kon hij ook met goed fatsoen niet aan het leger verbonden blijven, nu hij steeds m6er blijken gaf van eene prikkelbaar heid om een zeer zacht woord te gebruiken welke hem voerde tot uitingen, welke het karakter van insubordinatie droegen. Als men ziet hoe de heer Ketjen hier ageert, dan kan men zich wel voorstellen, dat hij in Indië niet bij het leger kon worden ge handhaafd. Niemand, ook wij niet, zullen den heer Ketjen de eigenschappen betwisten, in een bekwaam officier ge- eischt, maar die uitstekende qnaliteiten worden practisch onbruikbaar door zekere eigenaardigheden van zijne persoonlijkheid, welke in den militair niet te verdragen zijn, waar in het leger de eischen van de tucht moeten domineeren." Volgens de zeer besliste overtuiging van het Dagbl. is er in geenendeele reden voor verontwaardiging aan wezig. «De onbevangen lezing van al de gewisselde stukken en van de debatten in de Kamer hebben zegt het Dbl. die conclusie by ons gewekt en gevoed. Aanleiding voor eene soort van Ketjen-beweging bestaat allerminst. Der openbare meening mag dus wel eens een caimans worden toegediend. Ontdaan van alle politieke inmengselen, komt het incident hierop neer, dat een eervol ontslagen kapitein van het Indisch leger van de Regeeriug eischt, dat zij hem er nog een baantje bij geve. Dien eisch noemen wij hoogst onbillijk." Omtrent het lot van den gewezen kapitein Willink Ketjen schijnen velen in dwaling te verkeeren. Bijna iedereen denkt, dat de klager door de regeering op straat is gezet, zonder een cent pen sioen of onderstand hoegenaamd, waardoor de man is vervallen tot de armoede, waarvan hij zelf in zijn ge schriften spreekt. De heer Ketjen trekt echter wel degelijk pensioen, het bedraagt 1550 's jaars en is betaalbaar te 's-Hage. VI. BI. v. A. Naar men aan het R. N. bl. uit Bergen-op- Zoom meldt, hebben eenige oesterkweekers bij hun collega's een adres ter teekening aangeboden, waarin den Minister van Financiën verzocht wordt, de bepa ling omtrent het betalen van de pacht der o e s - ter-perceelen in de Ooster-Schelde (Iersche oesterbank) te wijzigen, en wel in dier voege, dat men in plaats van uiterlijk tot 15 November, zooals thans, b.v. tot ultimo December, daarvoor den tijd zal hebben. Als redenen werdt opgegeven de moeie- lijkheid waarin velen verkeeren om reeds in Novem ber aan hun verplichtingen te voldoen, omdat dan nog bijna geen oesters verkocht zijn, en gewoonlijk juist in de maanden November en December de afname, en bijgevolg ook de ontvangst het grootst is. Dezer dagen zal een begin worden gemaakt met de voorbereidende werkzaamheden voor de drink waterleiding te Zieriksee. De concessionarissen hebban den ingenieur N. Bie- zeveld te 's-Hage belast met het ontwerpen der plan nen en het eventueel uitvoeren der werken. Den heer J. S t a s s e gezagvoerder der pro vinciale stoomboot Zeelandia, is vanwege Gedep. Staten van Zeeland het volgend schrijven gezonden «Door den directeur van den Provincialen Stoom- bootdienst op de Wester-Schelde is aan de commissie van toezicht mededeeling gedaan van hetgeen door u en de verdere bemanning van de Zeelandia op 30 October jl. is verricht tot redding der in nood ver- keerende bemanning van een tjalkschip. Het is ons aangenaam u en de verdere bemanning der Zeelandia onze bijzondere tevredenheid te betui gen over het bij die gelegenheid betoond manmoedig en menschlievend gedrag. Wij verzoeken u, ook de bemanning met dit schrij ven in kennis te stellen". Werd eerst gemeld, dat mej. de wed. C. Boot' van Zaamslag, voor hare benoeming tot verloskundige te Hoofdplaat bedankt had, thans kunnen wij met zekerheid melden, dat zij, om ons onbekende redenen, te dien opzichte van beslnit veranderd is en zij die benoeming heeft aangenomen. Schenkt Hoofdplaats gemeentebestuur aan dat veranderd besluit zijne goed keuring, dan hoopt zij hare nieuwe betrekking met den 1 Januari a. s. te aanvaarden. (T. N. Ct.) Aan M. Wesdorp, opziener late klasse bij de visscherij-politie op de Schelde en Zeeuwsche Stroo men, is 521 pensioen toegekend. Het Sociaal Weekblad, er de aandacht op ves tigend dat de Nederlandsche Drankwet van 1881 telkens tot leiddraad wordt genomen bij het ontwei p in van dergelijke wetten elders, zoo in België, Luxemburg, Duitschland, Oostenrijk, wijst er tevens op dat in sommige opzichten het Oostenrijksche ontwerp verder gaat dan onze wet. Zeer ingrijpend is o. a. de bepaling, die betrekking heeft op de sluiting van de herbergen des Zondags. Terwijl toch de Nederlandsche wetgever zich hiervan heeft afgemaakt, zegt het Sociaal Weekblad, door eene geldelijke premie uit te loven voor het niet- schenken van Zaterdag tot Maandag eene bepaling welke geen practisch resultaat geeft wil men in Oostenrijk den knoop doorhakken door den drank verkoop zoowel op Zaterdagavond als den geheelen Zondag te verbieden. Da overtuiging, dat het mogelijk is het drankmis bruik door wettelijke maatregelen althans te temperen, wint meer en meer veld. In Zweden is, door het gemeenschappelijk optreden van den Staat en particu lieren, het verbruikscijfer van 54 liters per hooft in het jaar gedaald tot 8 liter; in Noorwegen is bet gemiddeld verbruik van 16 tot 3% liter per hoofd 's jaars verminderd; terwijl in Nederland van 1881 tot 1886 in een tijd dat de verkoopplaatsen van den drank met 16000 afnamen het verbruik slechts gedaald is van 9.8 tot 8.6 liter per hoofd. Hier te lande is echter de wet nog maar gedeelte lijk uitgevoerd. Doch de openbare meening, zegt het S. W., helpt ook nog zoo weinig mee en het leger der drankbestrijders bestaat altijd nog slechts uit weinige duizenden. Het Dagblad heeft onder zijn ingezonden stok ken een verheven ode op Heemskerk, den Grondwets- herziener. Hij wordt vergeleken met Heemskerk, den ijszeedoorploeger, die onvervaard blijft, hoeveel ijsberen hem ook tegenbrommen en hoeveel ijsbergen hem tegen houden. De nazaat moet zijn glorie melden en de Nederlandsche maagd hem sieren met een lauwerkrans, terwijl De Tijd (het Katholieke hoofdorgaan geroepen wordt op de nieuwe wetten, «gegriffeld door zijn mees terhand", «het gulden stempel" te zetten: «Tot heil voor 't Volk van Nederland 1" Deze lofrede op de Grondwetsherziening en haar vader komt voor in Het Dagblad en is geteekend nit Kampen 1 Maar Het Dagblad heeft zorg gedragen ditmaal met grooter en sprekender letter dan anders hierboven te zetten: «De plaatsing van ingezonden stukken brengt niet mede, dat de Redactie met den inhoud daarvan altijd instemt". Kan men den premier fijner in het ootje nemen t (Fad.) De opbrengst van 'sRijks middelen over de maand October jl was 10,690,534.69 tegen 10,429,070,08% in Oct. 1886. De opbrengst over de eerste tieo maanden was dit jaar ƒ90,148,944. tegen 89,759,173 44% in het vorige. Het ontwerp betreffende eene definitieve regeling van het onderwijs aan de Kon. Milit. Aca demie is door de Regeering opnieuw aan den Raad van State toegezonden. Waarschijnlijk zal spoedig een wetsontwerp kun nen ingediend worden tot wijziging van sommige be palingen der Comptabiliteitswet. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Aan het einde der gister gehouden voormiddag godsdienstoefening bij de Ned. Herv. gemeente alhier maakte ds. Cbr. L. Laan bekend, dat hij voor het beroep naar Leeuwarden had bedankt. De gemeente zong onmiddellijk daarop staande Ps. 66 vers 10. Bij den uitslag der herstemming voor een lid van het kiescollege der Ned. Hervormde kerk alhier werden uitgebracht 183 stemmen, van onwaarde 4. Gekozen werd dhr. J. Pijke met 101, terwijl dhr. C. Glerum 78 stemmen bekwam. Bedankt voor het beroep naar Tolen door dr. H. Franssen, te Ankeveen (cl. Amsterdam.) Kolijnsplaat. Zaterdag 12 Nov. zijn bij de stemming van vier leden voor het college van Notabelen der Ned. Herv. gemeente alhier herkozen de heerenK. Schipper, J. Swemer en M. Van Oeveren en voor de vacature van wijlen den heer J. De Regt de heer M. J. De Regt Jz. O.- en Yf.-Sonburg. Do weinige doleerenden in deze gemeente, die een lokaal hadden gehuurd, waar in hun geest godsdienstoefening zou worden gehouden, hebben zich door te geringe deelneming en door de afkeuring van vele notabele en invloedrijke personen genoodzaakt gezien, hun plan te laten varen. Als waarborg van de rust in de gemeente is dit zeker verblijdend. Ter vervulling van de vacature-Lion Cachet werd door het kiescollege der Ned. Herv. gemeente te Rot terdam als eerste op het drietal geplaatst ds. Cb. L. Laan te Goes. Dinsdag zal dit drietal worden aan gevuld en zullen ook twee drietallen werden geformeerd ter voorziening in de vacatures van de predikanten dr. Geesink en Deeleman. (Vod.) Naar aanleiding der berichten omtrent de ker kelijke quaestie te Axel schrijft men aan de M. Ct. het volgende. Volgens de thans geldige reglementen van de Nederd. Herv. kerk moet op iedere predikantsberoeping de ap probatie worden verleend, niet door het classicaal bestuur, onder hetwelk de gemeente van den beroepm predikant ressorteert, maar door het classicaal bestuur, onder hetwelk de gemeente of de kerkeraad, die be roepen heeft, ressorteert. In het geval van Axel moest dus het classicaal bestuur niet van Wijk, maar van IJzendijke de approbatie der op ds. Wolf van Odijk door deD kerkeraad van Axel uitgebrachte be noeming verleenen. Ooder de stukken, die hij de aan vraag om approbatie aan het classicaal bestuur, dat de approbatie verleeneu moet, behooreu te worden overgebracht, behoort in de eerste plaats een getuig schrift van zedelijk gedrag, aan den beroepene afge geven door het classicaal bestuur, waaronder hij behoort, volgens een gegeven formulier. Zulk een getuigschrift moest dus aan ds. Wolf van Odijk worden verleend door het classicaal bestuur van Wijk bij Duurstede. Dat bestuur schijnt nu geweigerd te hebben, om dat getuigschrift te geven. En daar nu dat stuk ontbrak bij de vraag om approbatie aan het classicaal bestuur van IJzendijke, mocht dat bestuur die approbatie niet geven. Zoo zit in het geval van Axel de zaak in elkaar. En daarmede komt, naar ik meen, noch het bericht in de IV. R. Ck, noch dat in de Standaard overeen. Niet het classicaal bestuur van IJzendijke, maar dat van Wijk is dus terecht of ten onrechte in gebreke gebleven. Kolijnsplaat. Door het Dagelijksch bestuur dezer gemeente is besloten bij het 5e en 6e leerjaar, die toegang tot de gewone avondschool geven, nog te voegen het vierde leerjaar (leerlingen van 9 tot 10 jaar en ouder). Daardoor zijn er reeds 30 leerlingen van dat leerjaar tot de avondschool toegetreden. Benoemd tot hoofd der school te Bath de heer M. Van Dijke, te Dordrecht. (N. R. Ct.) Voor de betrekking van leeraar in de natuur kunde en cosmographie aan de kon. hoogere burger school te Apeldoorn, vacant geworden door het aan dr. J. M. Smit gegeven eervol ontslag, hebben zich zeven sollicitanten aangemeld. Het denkbeeld in het Groningscbe schoolblad aan de hand gegeven om de H. B. S. te Apeldoorn te boycotten, schijnt dus geen weerklank te hebben gevonden. Het besluit van den gemeenteraad van Apeli doorn, waarbij aan dr. Smit ontslag werd verleend, is door den Koning gehandhaafd op grond dat het niet strijdig is met art. 29 der wet op het middel baar onderwijs, in welk artikel o. a. voorkomt, dat directeuren en leeraren der gemeentescholen worden ontslagen door den gemeenteraad, burgemeester en wethouders en den inspecteur gehoord. Kunst, Wetenschap en Letteren. Het nieuwe stuk van Justus van Maurik Jr., dat Zaterdagavond in den Stadsschouwburg te Amster dam voor de eerste maal werd opgevoerd, heeft vooral wat de laatste bedrijven betreft, een gunstigen indruk gemaakt. In den beginne wordt de aandacht te zeer verdeeld over tooneelen, waarvan sommige, hoewel vermakelijk, den gang der handeling vertragen. De auteur werd aan het slot met warmte ten tooneele geroepen. De rederijkerskamer «Joost van den Vondel" te Amsterdam opende Vrijdag de Vondelfeesten met de meervermelde uitvoering in den Stadsschouwburg. De feestrede van dr. Jan Te Winkel was met veel zorg bewerkt en werd met groot genoegen aangehoord. De voordrachten der leden van de kamer waren wel wat talrijk, «des Guten zuviel". Onverdeeld daarentegen wat de bijval, die vier artisten van den Parkschouw burg inoogstten met de voordracht, zonder begeleiding van muziek, van de «Wiltzangh" van Vondel, muziek van Verhulst. Fraai kloDk het quartet door de zaal. Het tweede deel van den avond was mede gewijd aan de vertooning van prof. Alberdingk Thijm's «Zegepraal der Schoonheid, dat met liefde en toewijding werd vertolkt, waarmede de vertooners de schoonste hulde brachten aan den heer Thijm, die met onverdroten ijver de repetitiën had geleid. Het geschiedkundig onderzoek heeft alweder een poëtische legende te niet gedaan. Naar men uit Rome aan de lndipendance bericht, is het nl. gebleken dat Tasso, de dichter van het «Verlost Jeruzalem", niet gestorven is tengevolge van de gevangenschap en het

Goessche Courant | 1887 | | pagina 1