1887. N°. 134. Zaterdag 12 November. 74ste jaargang. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van i5 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per. regel. GOES, 11 November 1887. Sommigen onzer lezers en lezeressen hebben vermoedelijk reeds huil penningske geofferd voor het St. Nicolaasfeest voor arme kinderen. Toch willen wij, nu de lijst ter inteekening circuleert, nog een opwekking schrijven tot het geven van milde bijdragen. Het zal wel overbodig zijn te wijzen op het goede doel, dat de commissie met haar feest beoogt, maar met het oog op het groot aantal kinderen, dat in de termen valt om begiftigd te worden, is een krachtige steun noodig. Meerdere jaren heeft de com missie dien reeds mogen ondervinden en wij hopen dan ook, dat hij haar ditmaal in niet mindere mate zal ten deel vallen. Vooral ook geschenken voor de kinderen ziju der commissie hoogst aangenaam; wie dus ook in dien zin iets wil afzonderen, doet mede aan een goed en nuttig werk. Door den Minister van Justitie is met ingang van i Januari 1888 op verzoek eervol ontslag verleend aan dr. R. A. Soetbrood P i c c ar dt als pre dikant in het huis van bewaring alhier. In de deze week te Middelburg gehouden ver gadering van den geneeskundigen Raad van Zeeland kwam o a. ter sprake de vleeschvergiftiging te Mid delburg, onlangs voorgekomen. Met het oog op deze quaestie was o. a. dhr. C. Mazure, veearts, uitgenoo- digd deze vergadering bij te wonen. Aan het desbe treffend verslag in de M. Ct. ontleenen wij het volgende In de eerste plaats vroeg de heer Couvée of er geene mogelijkheid bestond dat, behalve van de be ruchte Heinkenszandsche koe, ook hier vleesch kon zijn ingevoerd van een rund dat te Goes geslacht en be graven was, doch dat spoorloos moet zijn verdwenen. De voorzitter meende dat dit zeer onwaarschijnlijk was. Ofschoon de mogelijkheid niet betwistende, wees bij erop dat het geconstateerd is dat de bewuste koe uit Heinkenszand bij den slager Leijnse is afgeleverd en deze met den slager Van Riel, die eveneens een gedeelte daarvan ontving die in consumptie heeft gebracht. De heer Mazure deelde hieromtrent nog mede dat, blijkens mededeeling van zijn collega te Heinkenszand, de daar geslachte koe naar Middelburg is vervoerd en het aan geen twijfel onderhevig is of dat rund heeft aanleiding gegeven tot de geconstateerde verschijnselen. De voorzitter gaf daarop aan den heer Mazure ge legenheid om zijne stelling toetelichten dat het vleesch van aan kalfziekte overleden koeien voor de gezond heid van menschen niet nadeelig zou zijn. De heer Mazure begon met erop te wijzen dat op eene in 1885 te Utrecht gehouden vergadering deze zaak in het breede is besproken en daar algemeen is ingestemd met de conclusie, dat vleesch van aan kal- verziekte gestorven koeien niet schadelijk is voor de gezondheid der gebruikers. Datzelfde is ook gebleken uit sprekers ervaring. Hij toonde met cijfers aan hoe gevaarlijk het zou zijn te decreteeren dat het vleesch van aan kalverziekte overleden dieren onbruikbaar zou wezen voor de consumptie, wijl daardoor zonder reden aan de natie jaarlijks een kapitaal van drie ton en aan de volksvoeding een hoeveelheid vleesch tot gelijk bedrag zou worden onttrokken. De voorzitter meende, naar aanleiding van gevoerde besprekingen met verschillende deskundigen en in ver band met in onderscheidene vergaderingen gehouden beraadslagingen, te mogen constateeren dat er met betrekking tot de benaming kalverziekte een zekere spraakverwarring beerscht, welke noodzakelijk moet opgehelderd worden. Spreker ging in het breede de verschillende vormen van die ziekte na en toonde aan dat kalverziekte moerziekte, melkziekte, benamingen zijn door de vee houders gegeven aan ziekteprocessen bij koeien na het afkalven, (kraamkoeien). Van deze ziekten zijn twee vormen de meest voor komende lo. de nerveuse vorm, onder verschijnselen van aandoeningen van hersenen en ruggemerg. Deze ziekte komt veelvuldig voor, gewoonlijk 620 uren na het afkalven, vertoont stuipen, verlamming enz., en eindigt meestal doodelijk. Deze vorm wordt door de veeartsenij- kundigen in Nederland de kalverziekte genoemd. Het vleeBch van de aan deze ziekte geleden hebbende dieren wordt als onschadelijk beschouwd. 2o. de erelische vormonder verschijnselen van ontsteking der baarmoeder c. a. met opvolgende ver ettering en bloedbederf. Deze ziekte vertoont zich ge woonlijk enkele dagen na het afkalven, gaat gepaard met pijn, koorts, zwelling van den buik enz. Het vleesch van wegens deze ziekte uit nood geslachte koeien is bepaald schadelijk voor den mensch. Dit werd door den heer Mazure toegestemd. De heer Nauta Van der Grijp uit Zieriksee deed de vraag of de keuring van vleesch in deze provincie voldoende is geregeld, waarop een ontkennend antwoord volgde, ja zelfs de keuring over het algemeen slecht genoemd werd. Dit gaf den heer De Ligny aanleiding om erop te wijzen dat het op den weg van den geneeskundig'n raad ligt middelen to beramen om aan dien toestand een einde te maken. Zijns inziens zou het beste middel zijn om aan de verschillende veeartsen in de provincie het oppertoezicht over de keuring van vleesch op te dragen. De voorzitter verklaarde met dat idee in te stemmen en er werd besloten dat de geneeskundige raad zich wenden zal tot Gedeputeerde Staten van Zeeland en deze, onder mededeeling van het in deze vergadering besprokene, zal verzoeken de aandacht der gemeente besturen te vestigen op de noodzakelijkheid dat door verbeterd toezicht op de keuring schadelijk vleesch, vooral vleesch van koeien, die na het afkalven wegens ziekten der geslachtswerktuigen, met verettering en bloedbederf gepaard, uit nood zijn geslacht, buiten de consumptie worde gehouden. Vervolgens werd door den heer Carsten mede deeling gedaan van den uitslag der pogingen van de commissie, belast met het vormen van desinfecteurs. De commissie is in de gelegenheid gesteld om met vrucht werkzaam te zijn. Zij heeft een paar desinfec teurs gevormd en ook iemand gevonden in staat het toezicht op de desinfectie te houden. Allen hebben te dezer zaken bewijzen van bekwaamheid geleverd. Der commissie is het echter wenschelijk voorgeko men om de aandacht van het gemeentebestuur van Middelburg te vestigen op de noodzakelijkheid van een lokaal, waarin personen, bewoners van een enkele ka mer die gedesinfecteerd moet worden, tijdens die desin fectie kunnen verblijven. Naar aanleiding van die mededeeling vroeg een der leden of de maatregel om desinfecteurs te bekwamen alleen voor Middelburg zou worden ingevoerd, waarop de voorzitter antwoordde dat de bedoeling is te Mid delburg eene kern te vormen, maar andere plaatsen gelegenheid te geven daar te leer te gaan. Besloten werd het gemeentebestuur van Middelburg uit te noodigen eenig vereischt ontsmettingsmateriaal beschikbaar te stellen en ook te trachten een voertuig, uitsluitend bestemd tot het vervoer van besmette zie ken, aan te sclvaffan. De bespreking omtrent de krankzinnigen-verple- ging in Zeeland is tot eene volgende vergadering aan gehouden. Z. M. de Koning heeft het verzoek van d r. J. M. Smit, om het bekende besluit van den gemeente raad van Apeldoorn nietig te verklaren, afgewezen. Aan de D. Ct. wordt opgemerkt, dat aan het recht om te zijn kiezer van de leden der Tweede Kamer van de Staten-Generaal, voor de Provinciale Staten en voor den Gemeenteraad, volgens de nieuwe kieswet onder anderen verbonden is de voorwaardp, dat de aanslagen in d e grondbe 1 asting en personeele belasting ten volle voldaan z ij n. Zonder die betaling van den geheelen aanslag, kunnen derhalve de belastingschuldigen geen kiesrecht uitoefenen. De bekendheid van deze voorwaarde kan er toe leiden om te bevorderen, dat niemand van zijn kies recht verstoken blijft. De nieuwe Grondwet heeft al aanstonds eenige wijzigingen noodig gemaakt in de aanhan gige staatsbegrooting voor 1888. In de eerste plaats zijn op hoofdstuk III hoogere credieten aangevraagd, met het oog op het grooter aantal leden der beide Kamers, en wel 7000 meer voor reis- en verblijfkosten van de leden der Eerste Kamer, 28,000 meer voor schadeloosstelling aan de leden der Tweede Kamer, en 460 meer voor vergoeding van reiskosten dezer leden. Op hoofdstuk VII B (Financiën) is 18,000 meer aangevraagd voor vergoeding aan de ontvangers der directe belastingen enz. wegens in 1887 en 1888 ver- eischte voorbereidende werkzaamheden voor de ver kiezingen van 1888. De werkzaamheden der ontvan gers ter voorbereiding van de verkiezingen zullen aan zienlijk vermeerderen. Door hunne opgaven moeten zij niet alleen Gede puteerde Staten gelegenheid geven, tijdig voor de lijst der hoogstaangeslagenen te zorgen, maar ook de ge meentebesturen in staat stellen, de kiezerslijsten in overeenstemming met de onderscheidene nieuwe wette lijke bepalingen op te maken. Al dat werk is voor zeker van hen niet te vergen zonder vergoeding, al ware het alleen voor de kantoorhulp, die zij daarbij niet missen kunnen. Daar de ontvangers eerlang met de samenstelling der opgaven moeten beginnen en een gedeelte van het werk derhalve nog in dit jaar zal worden verricht, is de post zoo omschreven, dat twijfel ten opzichte van de aanwijzing van het dienstjaar, waarop de hun toe te kennen vergoeding te verevenen zal zijn, wordt uitgesloten. In het verslag van den staat der Nederlandsche zeevisscherijen over 1886 wordt gezegd, dat de uit komsten van de groots oestercultuur in Zee land in 1886 slechts middelmatig waren. De visch was klein van stuk, en zoowel deze omstandigheid als de toenemende concurrentie van de Fransche en Poitugeesche oesters die op de Zuid-Hollandsche banken worden neergelegd om daar tot volle ontwikkeling te geraken, deden afbreuk aan den goeden naam van het Zeeuwtcha product en oefenden slechten invloed uit op de prijzen die bedongen werden. Naar aanleiding van de opmerking van dhr. Hannink over een bericht van onzen correspondent te Ierseke, als zou bij den storm van 30 October jl. de stang op den nieuw gebouwden toren zijn krom gebogen, (wat dhr. Hannink tegensprak) schrijft onze correspon dent het volgende Het bericht omtrent de stang, waarop de haan van den toren draait en die door den wind zou zijn krom gebogen, berust op een misverstand. Het is niet die stang, maar het ijzeren boveneinde of de prang van de vogelstang der boogschutterij St. Bastiaan" die zoodanig letsel heeft bekomen. Het kan wel zijn, dat het door het krimpen der touwen, meer dan door den wind werd veroorzaakt. Uw berichtgever had in geen geval de bedoeling den bouwmeester van den toren te kwetsen. Ierseke. Weldra zal de toren alhier voltooid zijn* Deze week zijn de wijzerborden van wijzers voorzien en de volgende week zal het uurwerk in orde komen en zijn dienst kunnen beginnen. Het mag gezegd worden, dat de heer Bouwens door nauwgezette vervulling van zijn taak het gemis van een algemeenen tijdaan- wijzer zoo veel mogelijk heeft vergoed. Hij luidde steeds zoo nauwkeurig op den waren ^Amsterdamschen) tijd, dat men er gerust zijn uurwerk naar kon regelen of zijn vertrek naar 't spoor er naar kon bepalen. Ook het nieuwe gedeelte van school I is bijna af gewerkt. De nieuwe lokalen, ieder voor 48 leerlingen ingericht, zijn ruim en luchtig gebouwd en van goede ventilatie-middelen voorzien. Sieraad en overtolligs is er niet aan, maar dat is ook niet noodig. Als een schoolgebouw doelmatig en ruim is, mag men al te vreden zijn. Er is waarlijk al genoeg in die richting gewerkt, om het openbaar onderwijs in discrediet te brengen. Ierseke. Dat de oesterverzending nog slap is, zooals de N. R. Ct. verleden week meldde, is met betrekking tot de volgende maanden, misschien niet onwaar, maar in vergelijking met Oct. van verleden jaar valt niet te klagen. Toen werden aan 't station Kruiningen 1395 vaten, en in Oct. 11. 2339 vaten verzonden. Bij K. B. is benoemd tot heemr. van het wa terschap Schouwen M. Locker de Bruyne. De St.-Ct. bevat de wetten, houdende verande ringen in de verschillende hoofdstukken der Grondwet. De aanzienlijke daling der effecten op de beurs te Berlijn, op het laatste valsche bericht van den dood van Keizer Wilhelm, bewijst het bestaan der meening, dat er geen algemeens oorlog in Europa zal uit breken zoolang de Keizer leeft, maar het behoud van den vrede onzeker is wanneer de grijze Vorst het hoofd zal hebben nedergelegd Is dus het leven van één hoogbejaard man de zijden draad, waar aan het lot van duizenden, het fortuin en de welvaart van tienduizenden hangt Omdat er een negentigj vrig potentaat aan het hoofd van een machtig Rijk in Europa gevonden wordt, die zich te oud gevoelt om persoonlijk »het oppergezag over de zee en landmacht" te voeren en, evenals zeventien jaren geleden, da, zij 't ook getemperde en greapitonaerde vermoeienissen van een veldtocht te doorstaan, zal de furie nog tijde lijk aan banden worden gelegd, om misschien zoodra de van jaren en oorlogsroem verzadigde grijsaard den adem heeft uitgeblazen tegen het mensehdom te wor den losgelatenDus is niet de menschelijkheid, maar de persoonlijke convenience van één enkel persoon het motief voor de handhaving van den vrede. Men is geneigd te vragen, of we nog wel verkeeren in de negentiende eeuw, en of wij niet gelijk een Doorn roosje a rebours in 1887 naar bed gegaan; door eene wonderlijke gril van het noodlot in 1100 of 1200 zijn ontwaakt. ArnhCt.) Ongevraagd en zeker ook niet bedoeld, geeft het Venloosch Weekblad de volgende kenspreuk voor het samengaan der Katholieken en anti revolutionairen »Dr. Schaepman wikt, zDr. Kuyper beschikt; «Geen wonder, dat de boel misloopt." Zooals reeds vroeger medegedeeld werd, heeft jhr. mr. W. C. M. De Jonge van Ellemeet, van Oost-Kapelle, een schitterend blijk zijner belang stelling in de Maatschappij der Nederlandsche letter kunde en haro boekerij gegeven, door aan haar zijne beroemde verzameling boeken en handschriften van en over Jacob Cats, het Museum Catsianum, te schen ken. Dinsdagmiddag heeft hij, nadat hij de geheele verzameling in de daarvoor bestemde kasten eigen handig gerangschikt had, in tegenwoordigheid van eenige gencodigden van zijn troetelkind, waaraan hij gedurende 50 jaren zijne zorgen gewijd had, afscheid genomen en het overgedrag-n aan het bestuur der Maatschappij en dat der universiteits-bibliotheek te Leiden. Van die gelegenheid werd door den benijdens waardiger! verzamelaar tevens gebruik gemaakt om de aanwezigen opmerkzaam te maken op het vele merkwaardige dat in deze verzameling voorkomt. Het Leidsch Lbl. schrijftZooals reeds meer malen is vermeld, bedroeg het porto voor druk werken naar Nederlandsch-Indië in België 5 centimes per 50 gram, tegen 5 cents hier te lande. Het gevolg daarvan was dat ieder Neder lander, die veel drukwerk naar Indië te verzenden heeft, dat in België ter post deed, omdat het verschil ruim 100 percent bedroeg. Sedert 1 dezer is daarin verandering gebracht; de Belgische R»geering heeft het port verdubbeld laster tongen beweren op aandrang der Nederlandsche Re geering. Het voordeelig verschil is dus opgeheven en onze broeders in Nederl.-Indië mogen weder het ver hoogde port voor hunne couranten en tijdschriften uit Patria betalen. Het eenige wat den Nederlandschen boekhandel nu te doen staat is, den weg over Duitsch- land te nemen. De weg over Antwerpen had vee! vooreerstens omdat deze de rechtstreeksche weg was naar Brindisi of Marseille, zoodat nu een omweg moet worden ge maakt, en ten tweede omdat het port in Duitschland 5 pfenning n (circa 3 cents) per 50 gram drukwerk bedraagt. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Tot leden van het kiescollege bij de hervormde gemeente te Wolfertsdijk zijn herkozenJ. Van der Baan met 40 en Andr. Servaas met 39 stemmenterwijl gekozen zijnJ. op 't Hof met 30, J. Polderman met 24 en P. Goetheer met 20 stemmen, allen voor het tijdvak van 1 Januari 18881892. Ter vervanging van J. Dingemanse, thans kerkeraadslid, is J. op 't Hof mede aangewezen om nog in 1887 als kiesgerechtigde op te treden. Bedankt voor het beroep naar Scherpenisse en Westkerke door dr. J. W. F. Gobius du Sart, te Nieuw en St. Joosland. In ons vorig no. kwam een bericht voor omtrent de beroeping van ds. Wolf van Olijk te Aksel, waarin o. a. werd medegedeeld, dat de kerkeraad van Aksel den 11 Oct. een brief aan het classic, bestuur van IJzendijke had gezonden om ds. Wolf zonder appro batie van het classic, best. van Wijk als wettig pre dikant van Aksel te erkennen, waarop echter den ge stelden dag 20 Oct. nog geen antwoord was inge komen en waarom de keikeraad besloot ds. Wolf te verzoeken, zonder approbatie naar Aksel over te komen. Thans meldt De Stand., dat den 3en November ein delijk het schrijven van het classicaal bestuur van IJzendijke inkwam, waarin de goedkeuring werd ge weigerd; tevens werd bericht, dat het verzoet van den kerkeraad van denl2enOct. geen uitvloeisel was van een wettige kerkeraadsvergaderiug. omdat zij plaats heeft gehad zonder de voorzitting van den consulent. Deze is nl. ds. Buyze, predikant te Hulst en lid van het classicaal bestuur van IJzendijke. Hem was ver zocht bij die vergadering tegenwo >rdig te zijn, doch hij bleef weg. Met zekerheid kan nu meegedeeld worden dat te Aksel een pastorie voor ds. Wolf is gekocht, en dat hij den len of 2en Zondag in December zijn intrede zal doen. De Moniteur de Rome maakt het programma bekend dar feestelijkheden ter gelegenheid van s Pau sen jubileum. Leo XIII zal den 31sten December de internationale deputatiën van het jubileum-comité ten gehoore ontvangen en den volgenden dag het jubileum- misoff-r opdragen. Den 2 Januari zullen in de kerk San Lorenzo door letterkundigen van naam gedichten en redevoeringen ter eere van het jubileum worden voorgedragen. Den 3, 4 en 5den daaraanvolgende worden de vreemde bedevaartgangers door den Paus ten gehoore toegelaten. Den 6en opening, in tegen woordigheid van de kardinalen en vreemde gezanten, der tentoonstelling op het Vaticaan. 's Zondags van het octaaf van Driekoningen heiligspreking van eenige personen en den daaropvolgenden Zondag zaligspre king van verscheidene anderen. Oudelnndo. De gemeenteraad benoemde gisteren dhr. I. De Bakker te Wolfertsdijk tot onderwijzer aan de o. 1. school alhier. Middelburg. Op de voordracht voor onderwijzeres in het handteekenen en de han.dwetkn, aai do schooi

Goessche Courant | 1887 | | pagina 1