1887. N°. 138. Donderdag 10 November. 74ste jaargang. GOESCIl De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd ep feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van I5 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande ea contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. De volgende OToli Q" atiën van de gevestigde schuld dezer gemeente: No. 241 groot 600, 3 pet. restant van't vorige jaar. 359 157 171 184 248 370 179 316 7 1800, 1200, 1000, d 600, 1200, 600, v 1200, 1300, 3 600, 2 pet. kunnen in de maand Januari ten kantore van den gemeente-ontvanger, tegen overgifte der stukken,worden afgelost. Goes, den 5 November 1887. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 9 November 1887. De agent van politie Everaard alhier heeft ontslag uit zijne betrekking gevraagd. Het volgend jaar zal de Noelle'sche Handelsschule te Osnabrück haar vijftig jarig bestaan berdenken. Ook de oud-leerliDgen wenschen dit feest opteluisteren en tot lid der regelingscommissie is o. a. benoemd dhr. A. 8. Fransen Van de Putte Jr. alhier. Onze vroegere stadgenoot, de heer W. Bier steker, thans eenige jaren te Leiden in betrekking, is verleden week ook benoemd tot boekhouder bij de diaconie aldaar, in de plaats van den heer Smit, die overleden is. De heer B. was reeds eenigen tijd adsis- tent-boekbouder. In de Maandag gehouden vergadering van de afdeeling Walcheren der Zeeuwse he Maat- schappij van landbouw vestigde de heer Snijders er de aandacht op, dat reeds meermalen in de afdeelingsvergaderingen klachten werden vernomen betreffende nadeelen, door jagers veroorzaakt. In het vorige jachtseizoen vond hij in eene derge lijke klacht van een pachter aanleiding, de bevoegde macht daarmede in kennis te stellen en ontving den raad, gebruik te maken van art. 461 van het nieuwe wetboek van strafrecht. Hij heeft thans aan de pachters zijner verschillende perceelen bouw- en weiland bordjes ter hand gesteld om die op het land te plaatsen onder aanbeveling zich, van de vereischte bewijzen voorzien, tot de be voegde macht te wenden, wanneer eenige handeling in strijd met genoemd art. 461 door hen zou kunnen worden geconstateerd. De bedoeling is, te voorkomen, dat jagers zonder vergunning over eens anders landen loopen met hunne stokkedragers en honden en schade toebrengen aan de vruchten, of, wat nog erger is, door een onverwacht schot, schrik of verwonding veroorzaken als bijv. nog zeer onlangs in onze omgeving schijnt te zijn geschied. De heer Snijders Jioopt en vertrouwt dat door den genomen maatregel al het kwade zal mogen worden gekeerd, waartegen door hem en anderen van het genoemd wetsartikel hulp wordt verwacht. Zijne mededeeling lokte in de vergadering van de eene zijde ondersteuning en van eene andere bestrij ding uit. Zij, die het denkbeeld ondersteunden, waren van oordeel dat een maatregel als door den heer Snijders bedoeld is, nuttig -werken kan evenals zij dat, naar hun bekend is, doet in Noord- en Zuid-Holland. De tegenstanders beriepen zich op de ambaebts- heerlijke rechten, die hier nog geldende zijn, en waren van oordeel dat door het pachten der jacht de jagers het recht hebben om den grond te betreden. De heer Snijders lichtte zijn denkbeeld nader toe en herinnerde daarbij aan de bepaling in art. 2 der jachtwet, dat schriftelijke toestemming van de eigenaars of rechthebbenden van den betrokken grond vereischt werd, evenals aan de bepalingen van het nieuwe straf wetboek betreffende de bescherming van eigendom. Door een der leden werd de opmerking gemaakt dat de maatregel geen practisch gevolg hebben zal Hij vroeg toeh wat meer kwaad doen zal, het ver trappen van de vruchten door de jagers, dan het op eten ervan door het wild. Nog een ander lid wees erop, dat bij het koopen van eigendommen deze worden gekocht met al hunne vrij- en onvrijheden; is dus een eigendom belast met het jachtrecht, dan neemt de kooper van dat stuk grond ook dat servituut voor zijne rekening. De heer Snijders zeide, naar aanleiding van het gesprokene, dat z. i. van de bezitters van heerlijke jachtrechten in eik geval kan worden geëischt het bewijs te leveren dat zij tot hetgeen zij doen gerech tigd zijn. Ook was hij van meening dat het bekend is, dat er door bezitters van jachtrecht zeer veel misbruik gemaakt wordt van hunne rechten en wees erop dat juist daartegen te waken het hoofddoel van den door hem gewenschten maatregel is. Aan jagers, die bekend staan geen misbruik te maken van hunne rechten, zal door de boeren steeds gaarne toegang tot het land wojden verleend. Wij achtten het van belang dit uittreksel uit het verslag der vergadering, in de M. Ct. voorkomende, in ons blad te plaatsen, omdat het hier werkelijk eene zaak geldt voor alle jagers en landbouwers van belang en omdat, wanneer zich te eeniger tijd omtrent deze quaestie eens eeu proces mocht voordoen, onze lezers op de hoogte zouden zijn. Ten slotte laten wij hier volgen den inhoud van art. 461 van het nieuwe Wet boek van Strafrecht. ïHij die, zonder daartoe gerechtigd te zijn, over eens anders grond waarvan de toegang op eena voor hem blijkbare wijze door den rechthebbende is ver boden, loopt, rijdt of vee laat loopen, wordt gestraft met geldboete van ten hoogste vijftien gulden." Ons dunkt, dat de Ietter van dit artikel niet pleit voor de meening van den heer Snijders. De vereeniging van burgemeesters en secretarissen in 't voormalig IVe district van Zeeland heeft in hare jongste vergadering besloten zich aan te sluiten aan de uNederl. VereenigiDg van Gemeentebelangen", in den geest der circulaire van laatstgenoemde vereeni ging dato 14 Sept. jl. Als afgevaardigde ter algemeene vergadering is be noemd de heer J. G. Gerritsen, burgemeester van Groede c. s., terwijl de heer Neetesou, secre taris der gemeente Schoondijke, is benoemd tot 2en secretaris der Oostburgsche vereeniging, met het doel de onderwerpen, aan de aandacht der algemeene ver gadering onderworpen, in te leiden en daarover te correspondeeren. MCt.) Het hoofdbestuur van de Maatschappij tot Nut van 't algemeen heeft uit zijn midden den heer A. C. Wertheim tot voorzitter benoemd. Z. M. heeft benoemd tot lidjjvan den Hoogen Raad van Adel A. baron Schimmelpennink van der Oye van Nijenbeek, te 's-Gravenhage. Aangezien de woorden: ^burgerlijke en burger schapsrechten" niet meer voorkomen in de nieuwe additioneels artikelen, mogen nu, bij aanneming der nieuwe Grondwet, de gefailleerde n, wier aange boden accoord gehomologeerd is, weder op de nieuw op te maken kiezerslijsten worden geplaatst. Door de homologatie van het accoord bekomen zij de beschik king en het beheer over hunne goederen terug," zegt de bevoegde autoriteit, en zullen ze dus, de wettelijke vereischten bezittende, als kiezers moeten worden in geschreven. De Regeering heeft aan de Tweede Kamer de bekrachtiging gevraagd op de provinciale in komstenbelasting te Groningen. De minister Heemskerk, hoewel de bezwaren eener algemeene en provinciale inkomstenbelasting niet voor bijziende, wenseht echter eerbiediging der autonomie van de provincie, en heeft geen wettelijk bezwaar, omdat het stelsel van landsbelastingen de heffing toe laat, blijkens verschillende voorstellen tot heffing eener rijksinkomstenbelasting. Het bezwaar van gelijktijdige heffing eener provinciale en eener plaatselijke inkom stenbelasting weegt bij den minister niet. Eventueele wanverhouding is te verbeteren. In het vervolg zijn ook de geagreëerde klerkenen adsistenten der poster ij en, die voor tijdelijke waarnemingen van een post-, hulp post- of telegraafkantoor, of van een vereenigd post en telegraafkantoor, bij verlof of ziekte van den directeur of van den brievengaarder, in aanmerking wenschen te komen, gehouden om ten behoeve van het Rijk eenen borgtocht te stellen voor het post- en telegraaf- beheer, dat hun eventueel zou kunnen worden opge dragen, ten bedrage van 500 inschrijving op het Grootboek der 2% pets. Nationale Schuld. In een viertal bijvoegsels tot de Staatscourant is opgenomen het verslag der commissie tot voorlichting der regeeriDg, omtrent eene wettel ij ke regeling betreffende de inrichtingen van levensverzekering. Het voorloopig ontwerp van wet, dat daarbij door de commissie is aangeboden, huldigt in het eerste artikel het beginsel der vrijheid van bedrijf. De ver dere inhoud strekt tot regeling van 1. de eischen door de ondernemingen te vervullen vóór den aanvang van haar bedrijf; 2. de eischen, te vervullen bij de uitoefening van haar bedrijf; 3. de rechten van de polishouders en de wijze waar op ze worden uitgeoefend. In den loop der maand December a. s. zal voor de vervulling der betrekking van adspirant- ingenieur van den waterstaat een ver gelijkend onderzoek plaats hebben. Verdere bijzonder heden daaromtrent vermeldt de St.-Ct. van Maandag. Zij, die zich aan het vergelijkend onderzoek wenschen te onderwerpen, moeten vóór 1 December a. s. daarvan aan het Departement van waterstaat, handel en nijver heid doen blijken bij op zegel geschreven adres. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Ds. Chr. L. Laan alhier komt voor op het drietal ter beroeping van een predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Rotterdam. De jaarwedde van den te beroepen predikant naar de Ned. Herv. kerk te Oostburg is met 200 verhoogd. Ds. Van Melle te Minnertsga staat op het zestal naar Haarlingen. Bedankt voor het beroep naar Willemsoord door ds. J. Dommisse, te Gapinge. Van de zijde der doleerende partij te Serooskerke (Walcheren) was tegen Zondagvoormiddag eene gods dienstoefening aangekondigd, die geleid zon worden door den heer Van da Kodde, terwijl het bekend was dat van den kant der N. H. gemeente een poging zou worden gedaaa om den ringpredikant den heer G. P. Kruijff van Domburg te doen optreden. Waarschijnlijk beducht voor eene overrompeling van het kerkgebouw van de zijde der N. H., werd 's mor gens om acht uur, door de leiders der doleerenden, die nog steeds het kerkgebouw blijven bewaken, bekend gemaakt, dat de godsdienstoefening niet zou plaats hebben. Ofschoon vele leden dier partij opkwamen, bleef de deur der kerk gesloten. 's Namiddags tegen 2 uren begaven zich de aan de N. H. gemeente trouw gebleven kerkvoogd, de geheele kerkeraad met den heer Kruijff naar het kerkgebouw, waar omheen zich een groote menigte, blijkbaar vrij opgewonden, had geschaard. Door de heeren werd toe gang gevraagd, die echter door den zich president kerkvoogd noemenden leider der doleerenden werd ge weigerd. Toen verwijderden zich bovengenoemde heeren, die van hunne bevinding bij den burgemeester proces-ver- baal deden opmaken. (M. Ct.) Bij de opbrengst der jaarlijksche collecte in de Ned. Herv. kerk te O. en W. Souburg bij gelegenheid van de oogstpreek, bevond zich onder meer een munt biljet van 10 en een bankbiljet van 60 gulden. In diezelfde gemeente hebben eenige doleerenden een lo kaal gehuurd, waarin 's Zondags godsdienstoefening zal worden gehouden. Te Serooskerke kon men 11. Zondag het onver kwikkelijke verschijnsel zien van een drietal rijksveld wachters, met de karabijn gewapend; gelukkig be hoefden die moordtuigen geen dienst te doen. Naar aan de N. R. Ct. wordt medegedeeld, zal ook de Hervormde gemeente te Aksel hare kerkelijke quaestie krijgen. De aanleiding daartoe is het volgende: Op den 29en Juni 11. werd in de aldaar bestaande vacature als predikant beroepen ds. F. W. J. Wolf E.F.Hz., te Odijk, welk beroep 3 weken later werd aangenomen. Het classicaal bestuur van Wijk, waar onder Odijk ressorteert, weigerde echter de gevraagde approbatie en grondde die weigering hierop, dat ds. Wolf in de doleerende kerk te Rotterdam kort te voren eene preekbeurt had vervuld, waarbij een kind was gedoopt. Te Odijk zelf liet het classicaal bestuur hem echter ongemoeid. Een verzoek aan het provin ciaal kerkbestuur van Utrecht leidde evenmin tot een gewenscht gevolg. Daarop schreef de kerkeraad van Aksel, gesteund door eenige kerkvoogden en notabelen, op den dien October 11. eenen brief aan het classicaal bestuur van IJzendijke, waaronder hij ressorteert, en vroeg daarin, of genoemd classicaal bestuur ds. Wolf zonder appro batie van Wijk als wettig predikant van Aksel wilde erkennen. Tevens verlangde het voor den 20en October antwoord te ontvangen. Toen op den gestelden dag geen antwoord was ingekomen, besloot de kerkeraad ds. Wolf te verzoeken, zonder approbatie naar Aksel over te komen. In eene vergadering van manslidmaten, die daarna gehouden werd, gaven velen hun voornemen te kennen, om in de te wachten moeielijkheden den kerkeraad te steunen. De 23e lijst van de collecte voor de Unie seen school met den bijbel" bevat een Uniegift van H. de M. te Driewegen van ƒ5 en onder de nagiften één uit Kamperland van ƒ5 en één uit Ierseke van 3 Voor de betrekking van hoofd der school te Ellewoudsdijk (jaarwedde 800) hebben zich 22 sol licitanten aangemeld, waaronder 14, die thans als on derwijzer in deze provincie werkzaam zijn. Van het vergelijkend examen zal het schriltelijk gedeelte worden afgenomen Zaterdag 19 Nov. en het mondeling gedeelte Zaterdag 26 Nov. Als deskundige zal daarbij optreden dhr. Mooijen, hoofd der school te Kloetinge. De voordracht voor hoofd der school te Rilland- Bath (jaarwedde 700) bestaat uit de heeren A. Van Houte te Nieuw- en St. Joosland, M. Van Dijke te Dordrecht en W. H. Poldermans te Haamstede. H :t getal der nieuw ingeschreven studenten aan de, vrije universiteit bedraagt 21. Wederom kwam de gewone jaarlijksche gift van 2000 voor het hos pitium is. Gedeputeerde Staten van Limburg hebben dit jaar geene begrooting goedgekeurd, waarop niet de jaarwedden voor het op 1 Januari 1888 benoodigd aantal onderwijzers voorkomen. Of nu die onderwijzers op het papier ook in werkelijkheid zullen aangesteld worden, is eene andere vraag. Ieder, die de toestanden in Limburg kent, weet, dat Gsdep. Staten rekening moeten houden met de leden der Provinciale Staten, die meerendeels in de gemeentebesturen zitting hebben. Zij zijn daarom afkeerig van dwang en bepalen zich het liefst tot wenschen, soms tot eenen zachten druk. In hoeverre men daarmede bij onwillige gemeentebesturen terecht komt is te begrijpen, en zoo zou het allicht kunnen gebeuren, dat, niettegenstaande de sommen, op de begrooting uitgetrokken, de aanstelling van het benoodigd getal onderwijzers zich ook in 1888 zal laten wachten. (A7. R. Ct.) Rechtszaken. Volgens de N. G-ron. Ct. is eene instructie ge opend tegen den oui-lndischen kapitein Willink Kitjen, wegens zijn scherpe uitingen tegenover de regeering. Gisteren is door de arr.-rechtbank te M ddelburg'* A. J. V., 33 j., gewezen lid van den gemeenteraad en landbouwer te Hoofdplaat, wegens valschheid in ge schrifte veroordeeld tot 1 maand gev. De vraag of eeu onder-aannemer gebonden is door de voorwaarden aan den aannemer gesteld in het bestek, heeft het onderwerp uitgemaakt van een beslissing van het gerechtshof te Amsterdam, toen de aannemer de op hem toegepaste boete wegens te late oplevering wilde verhalen op zjn onder-aannemer, die van de vertraging in de oplevering oorzaak zou zijn. Het hof heeft uitgemaakt, dat, indien tusschen aannemer en onder-aaauemer deswege geen overeenkomst was aan gegaan, het origineele bestek den onfer-aaunemer niet bindt, zoodat de boete, op dien grond ten minste, niet voor rekening van den onder-aannemer kon worden gebrach t. Baursovarzicht. Het debuut der maand November op beursgebiad is niet slecht te noemen en behalve da rubriek der Zuid-Amerikaansche Staatsfondsen valt over de geheele linie prijsverbetering te noteeren. Edoch zij verkreeg dit niet althans niet wat betreft de Amerikaansche Sjjooruiegwaarden zonder vooraf nog een bang mo ment te hebben doorstaan. Dit was voornamelijk het geval op Dinsdag 1 November, toen de Londensche beurs gesloten bleef, waardoor de handel aldaar uiterst beperkt bleef en men te Amsterdam voor de te volgen strooming slechts de New-Yorker merken tot richt snoer had. De contramine te New-York scheen juist dien dag gekozen te hebben tot mikpunt voor hare bewegingen en zij volvoerde die met succes. Begunstigd door een gerucht vau ontstanen tarievenstrijd in het Zuid-Westen liepen de Missouriwaarden en ditmaal ook de Missouri Pacificaandeelen bij percenten terug, het geen voor de Amsterdamsche beurs waar men op de verlaagde koersen nog al gekocht had een de- primeerenden indruk maakte. Sedert wedijveren liuan- ciëele dagbladen om Gould de meest liefelijke beschul digingen toe te dichten, die, 't is ook onze meening, niet geheel als verdichtsel kunnen worden aangemerkt. De New-Yorker H. Zg. van 29 October gaat zelfs zoo ver, dat zij op gezag van den secretaris der Maat schappij weet mede te deelen dat de coupon, na de betaling der Decembercoupon, zal worden gereduceerd, en tevens dat er een receiver zoude worden aangesteld. De beurzen hebben deze laatste berichten met eene llinke prijsverbetering beantwoord, waardoor in een 24 uren de verloren cijfers werden ingehaald en zelfs Amerikaansche soorten voor een deel boven die cijfers sluiten. De 5 pet. Missouri Kansas en Texas-obligatiën, oorspronkelijk tot 63% pet. gedaald, brachten het sedert tot 68% pet. en sloten Zaterdag maar y» pet. lager. De overige shares meenden de richting van die thans toongevende soorten te moeten volgen en hoewel wij op sommigen hieronder terugkomen, zij nu reeds medegedeeld, dat de prijsverbetering loopt van pet. (Ontario's) tot 4 pet. (Unionshares). Na een valsch gerucht omtrent het overlijden van den Duitschen Keizer, waarop vooral de Russische waarden te Berlijn nog een stoot hadden te doorstaan, is ook voor de beleggingssoorten der Europeesc h waarden per saldo winst te vermelden, waarvan de Hongaarsche fondssoorten het meest konden profi- teeren. Evenzoo hielden zich ook de Metallieken goed

Goessche Courant | 1887 | | pagina 1