1887. N°. 132. Dinsdag 8 November. 74slc jaargang. VERHUIZING C4Xl%XfcC»>- De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH 8c VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzdfde advertentie wordt de prijs slecht» tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Den ingezetenen wordt herinnerd, dat zij verplicht zijn, bij daarvan aangifte te doen ter Secretarie der gemeente, alsmede dat het hoofd van een gezin tot gelijke aan gifte verplicht is bij elke verandering, die er in het gezin, met bel rekking tot de bevolkingsregisters, voorvalt. Goes, den 5 November 1887. Burgemeester en Wethouder van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 7 November 1887. Prov. blad van Zee'and no. 107 bevat de mede- deeling van een Koninklijk besluit tot vernietiging van een besluit van Gedep. Staten in zake de bekende voordracht voor een gezworene van het Water schap Oud-Wolfaartsdijk. Bij het Koninklijk besluit is overwogen «dat uit de toedracht der zaak volgt dat de Voorzitter vaa het College van kerkvoogden der Nederd. hervormde kerk in de vergadering der ingelanden van 23 Mei 1887 niet heeft bezeten het bij het derde lid van art. 43 van het algemeen polderreglement gestelde ver- eisehte om voor het genoemde College als stembevoegde op te treden, welk vereischte immers door een beweerd oud gebruik niet vervangen worden kandat mits dien de door hem als zoodanig uitgebrachte stemmen bij de opmaking der voordracht in geschil ten onrechte zijn medegerekend «dat daarentegen de Voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur het bedoelde vereischte wel heeft bezeten, vermits de aangehaalde bepaling niets meer vordert dan de uitdrukkelijke aanwijzing door de overige leden van het bestuur, die ten zijnen aanzien heeft plaats gehad -, «dat aangezien om deze reden de Voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur in de meergemelde verga dering zijne stem wettig heeft uitgebracht, terwijl de onwettig uiigebrachte stem van den Voorzitter van het College van kerkvoogden op zich zelve geen invloed op de opmaking der voordracht heeft kunnen uitoefenen, het besluit der vergadering van ingelanden, waarbij die voordracht is opgemaakt, behoort te worden ge handhaafd «Gezien het algemeen reglement voor de polders of waterschappen in Zeeland Hebben goedgevonden en verstaan «te vernietigen het besluit van Gedeputeerde Staten van Zeeland van 17/24 Juni 1887 no. 46, 2e afdeeling". Ook onder de Rijksontvangers der dir. belastingen en accijnzen circuleert een adres van ad- haesie in zake het adres aan Z. M. den Koning tot verkrijging van pensioen voor weduwen en weezen van burgerlijke ambtenaren. Krnininge. Door een twintigtal personen is Zater dag alhier onder den naam «Zachtaan vooruit" eene zangvereeniging voor gemengd koor opgericht. De heer A. v. d. Wiele heeft het directeurschap op zich genomen, terwijl tot president dhr. J. Ten Napel, tot secretaris dhr. H. C. Dek en tot penningmeester dhr. H. J. Okker werd gekozen. Tolen. Gisteren herdacht dr. J. Van der Burght den dag, waarop hij vóór 25 jaren zijn doctoraal examen te Leiden aflegde. Na nog eenige maanden in het binnengasthuis te Amsterdam doorgebracht te hebben, vestigde hij zich te Tolen, alwaar hij nu ruim 10 jaren de betrekking van gemeente-geneesheer waar neemt. Zoowel van binnen als buiten de gemeente ontving ZEd. talrijke blijken van belangstelling, terwijl de geneeskundige faculteit op het eiland Tolen hem een souvenir aanbood. De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen Maandag 14 November a. s. De Voorzitter der Eerste Kamer deelde in de zitting van Zaterdag mede, dat van den heer E 1 o u t van Soeterwoude eene missive was ingekomen, waarin hij mededeelt dat, nu het werk der Grondwets herziening volbracht is, hij meent niet langer een plaats te moeten blijven vervullen, waarvan de behoorlijke waarneming door een 82j»rigen leeftijd en een verzwakt gezichtsvermogen niet langer wordt toegelaten. Hij neemt daarom zijn ontslag als lid der Kamer en wel tegen den 5den December e. k. Hoe men over de staatkundige beginselen van Elout van Soeterwoude oordeele, met zijn persoon verdwijnt uit ons staatsleven niet slechts een cijfer, dat gewicht legt in da schaal der stemming, maar eene figuur, die aantrok door de eerlijkheid der overtuiging. De vorige week herdacht de heer dr. II. Goe- m a n s Sr. den dag, waarop hij voor 60 jaar zijn doctoraal examen aflegde en zich te Zieriksee als ge neesheer vestigde. De 85jarige grijsaard ontving vele blijken van belangstelling en besloot zijne praktijk tegen 1 Jan. a. s. neer te leggen. Mtj. de wed. C. Boo tVan Westen, ge meente-verloskundige te Zaamslag, heeft voor de benoe ming in dergelijke betrekking te Hoofdplaat bedankt. Naar aanleiding van h»t bericht dat te Ter- Neuzen eene afdeeling is opgericht van den bond voor Algemeen kies- en stemrecht, zegt de T.-N. Ct. dat haar van deze stichting niets bekend is. Niettemin werd ons het bericht uit officiëele bron gemeld. Prov. Staten van Noord-Brabant hebben een aan den Koning te richten adres vastgesteld, waai bij mach tiging gevraagd wordt om met de Staten van Zeeland te kunnen regelen de inrichting van het waterschap de Damespolder. Eervol ontslag is op zijn verzoek bij K. B. verleend aan A. K. Dron kers als le luit. bij de dd. schutterij te Middelburg en benoemd bij die schut terij aldaar tot len luit. J. J. Goetzee, thans 2e luit. Naar do Midd. Ct. verneemt, staat het thans vast, dat alle postpakketten van Engeland naar Nederland voortaan niet meer te Vlissingen ingeklaard en door de douanen gevisiteerd zullen worden, maar te Rozendaal. De nieuwe regeling zal thans hoogst waarschijnlijk 1 December a. s. aanvangen. Aanleiding tot de verandering is niet om te Vlissingen te bezuinigen, maar in het belang van het algemeen verkeer van geheel Nederland wordt het beter geacht de inklaring in Rozendaal te doen plaats hebben. Het aantal post pakketten van Engeland, voor de provincie Zeeland bestemd, is zeer gering. Daar de afstand tusschen het postkantoor te Vlissingen en het havenstation aldaar waar de inklaring moet plaats hebben zoo groot is en de weg, vooral bij slecht weder en in warme zomerdagen, alles behalve aangenaam, veroorzaakt dit veel moeite aan het personeel, terwijl te Rozendaal de inklaring beter kan plaats hebben, daar aldaar reeds een kantoor op groote schaal bestaat, expresselijk voor het inklaren van postpakketten uit vreemde lan den en in de nabijheid van post, douane en stations. Men schrijft uit Middelburg aan de Amst. Het hoofdbestuur der Vereenigingen van leeraren bij het middelbaar onderwijs heeft in de Donderdag avond alhier met den inspecteur Van Eyk gehouden vergadering de zaak van dr. Smit behandeld. Het resultaat schijnt niet gunstig voor dr. Smit. Het hoofdbestuur moet de meening zijn toegedaan, dat het ontslag van dien leeraar niet ongerechtvaardigd is. Weldra zal een rapport worden openbaar gemaakt, waarin de gronden zullen worden blootgelegd, waarop het oordeel van het hoofdbestuur steunt. Hoedekenskerke. De verkiezing voor een 1 i d van den gemeenteraad, ter vervulling der vacature, ontstaan door het overlijden van den heer Jan Duijn- kerke, is bepaald op Woensdag 16 November a. s. Tot Rijksveldwachter der 3de klasse is aange steld J. Sturm, gemeente- en onbezoldigd rijksveld wachter te Phillippine, (standplaats Kolijnsplaat), in de plaats van J. Merrelaar, overleden. In de November-J&omeA der Stemmen wijst dr. Bronsveld op het weinige voordeel, dat de anti revolutionairen hebben behaald bij deze grond wetsherziening. In strijd met alle vroegere plechtige verzekeringen, hebben zij tot dit werk medegewerkt, ofschoon art. 194 ongewijzigd bleef. Zij hopen kennelijk op voordeelen, die hun partij zal behalen, wanneer de 180,000 nieuwe kiezers, die verwacht worden, in het veld zullen komen. Dr. B. wijst op het talent, waarmee de anti-revolu tionaire partij is geleid en haar kracht versterkt ge worden. Toch vermocht zij niets, tenzij dan geholpen door de roomsch-katholieken. En 't was wel een der spekendste bewijzen voor den invloed van «den leider", dat hij rechtzinnige hervormden heeft weten te be wegen tot het steunen van en ijveren voor ultramon- tanen. Zal ook bij de aanstaande verkiezingscampagne dat bondgenootschap zich handhaven 1 De Stand, is aan het berekenen van zijn kansen, en peinst, naar het schijnt, op nieuwe combinaties. Misschien zijn uit de aanstaande kiezers, hier en daar, genoeg recruten te winnen, om den steun der roomschen te kunnen missen, en wat er aan ontbreekt, zouden wellicht de radicalen kunnen aanvullen. Het verschil tusschen de Amster dammer en de Stand, is dan ook niet zoo groot als dat tusschen de Stand, en de Tijd. De neiging der anti-revolutionairen, om nu zoo radicaal mogelijk te worden, is zeker opmerkelijk, en de verkiezingen voor den gemeenteraad te 's-Graven- hage en elders hebben geleerd, dat er combinaties mogelijk zijn, waaraan vroeger niet werd gedacht. Te Leiden is met goed gevolg het 2e candidaats- examen in de theologie afgelegd door den heer W. B. H. Van L i n s c h o t e n en het candidaats-examen in de rechten door den heer H. Lenshoek, beiden van Middelburg. Naar het Dagblad verneemt, is de heer O. baron Van Wassénaer Catwijck, die van eene ernstige ziekte aanvankelijk herstelde, weder ingestort, en is zijn toestand op dit oogenblik zelfs zorgelijk. Volgens particulier bericht is Zr. Ms. stoom schip Banda, hetwelk blijkens berichten uit Indië vermist werd, door Zr. Ms. stoomschip Macassar ge vonden. Blijkens het Voorloopig Veislag over dr begroo- ting van Waterstaat bleken onderscheidene leden weinig ingenomen met de instelling der I a n d b o u w-c o na mis si e. De voorgestelde benoeming van een weten schappelijk adviseur voor de zeevisscherijen vond mede geen onverdeelden bijval. Bij Kon. besl. is bepaald dat de benoeming van 's Konings adjudant in buitengewonen dienst, den ge- pensionneerden luitenant-generaal van het leger in Nederlandsch-Indië, K. Van der Heyden, tot commandant van het Koloniaal Militair Invalidenhuis op Bronbeek, ingaat op 5 November jl. De heer Van der Heyden heeft dan ook Zaterdag het commando over dat invalidenhuis aanvaard. Het hoofdbestuur der Maatschappij van landbouw in Limburg heeft zich bij adres tot den minister van waterstaat gewend, met bet verzoek bij de wetgevende macht eene voordracht in te dienen tot het verleenen, voor een bepaald aantal jaren, aan den Nederlandschen landbouw en aan de veeteelt, bij wijze vau buitengewone tegemoetkoming, van eene jaarlijksche subsidie van 2 tot 2% ton, te verdeelen onder de verschillende provinciën van het rijk en het beheer en de beschikking over die gelden, ouder hooger toezicht en conti óle, toe te vertrouwen aan de besturen der provinciale maatschappijen van landbouw, daartoe al dan niet bijgestaan door speciale comm'ssiën. De commissiën belast met het afnemen van de examens van apothekersbediende zullen zit ting houden te Breda op Maandag 14 November en te Kampen op Maandag 28 November en volgende dagen. Het dezer dagen verschenen November-nommer van het Maandblad der Vereeniging tegen de kwak zalverij is bijna geheel gewijd aan «en uitvoerige be spreking van het gesticht van Windelincx te Brussel. Personen, die in dit gesticht genezing van kanker of andere kwalen willen zoeken, doen zeker goed eerst dit maandblad te lezen. Het nommer is gratis ver krijgbaar voor ieder, die het aanvraagt, bij den uitgever H. Van Belkum Kz. te Leeuwarden. De hoofdredactie van de Zutf. Ct. blijft, volgens dat blad, ook bij de a. s. vergrootiug op 1 Jan. in dezelfde handen als tot nu toe. Dit wordt medegedeeld ter weerlegging der »on-dit's" in verschillende bladen. Uit Pretoria wordt van 2 Nov. gemeld, dat President Kruger oa zijn terugkomst uit Bloem fontein constateerde, dat een Vereeniging van de Zuid- Afrikaansche Staten onmogelijk was, sedert het ge bleken was, dat noch de Kaapkolonie, noch de Trans vaal van haar vlag afstand wilde doen. Enkel was een unie tusschen den Vrijstaat en de Transvaal mogelijk en vooistellen ten dien opzichte zouden aan het oordeel van den Volksraad worden onderworpen. Staten-Generaal. EERSTE KAMER. Bij het Zaterdag gehouden algemeen debat over de Grondwetsherziening verklaarde de heer De Bruijn voor de additioneele artikelen en het Kiesrecht te stemmen. De heer Elout van Soeterwoude zou nu voor het defensie hoofdstuk stemmen evenals de heer De Sitter en de 5 liberalen, die eerst tegen stemden De heer Van Nispen heeft voor alle hoofdstukken gestemd uitgenomen voor hoofdstuk VIII. De Regeering verklaarde uitvoerig de herziening der Grondwet niet willekeurig te zullen vertragen. De afkondiging zal geschieden einde November of begin December. De Minister van oorlog deelde mede dat het schema van de toekomstige regeling van den militairen dienst reeds gereed ligt en de schutterijen als gemeentelijke instellingen zullen verdwijnen, en niet als organisatie onzer strijdkrachten zullen beschouwd worden. Alle hoofdstukken zijn daarop aangenomen. Het hoofdstuk defensie is aangenomen met 30 tegen 9 stemmen, evenzoo het hoofdstuk regelende het kiesrecht. Landbouw en Veeteelt. In de gemeente Opsterland heeft men het in- kuilingssysteem toegepast om kool te bewaren. Men graaft eenen kuil in den grond, legt daarin de roode en witte kool, dekt ze met eene laag droog stroo en daarover een dikke laag zand. Het vorige jaar werd op die wijze door enkele landbouwers gehandeld, en de kool bleef vaster dan in de kelders. NTi. Cl.) Rechtszaken. De arrond.-rechtbank te Haarlem veroordeelde Donderdag den beklaagde, die 27 October 11. terecht stond wegens het namaken van Catz-elixter, tot 100 boete, subs. 1 maand hechtenis en tot plaatsing van het vonnis in de Haarl. Ct. en het Nieuws v. d. Dag. Kunst, Wetenschap en Letteren. De BerKjnsche correspondent der N. R. Ct. meldt De beroemde tooneelspeler Ernesto Rossi laat thans zijne gedenkschriften uitgeven. Door eene be vriende hand zijn mij uit dat werk een paar afge drukte vellen toegezonden, waarin Rossi verhaalt van zijn verblijf in Nederland ten jare 1876, zijne toen aldaar gespeelde gastrollen en zijne ontvaBgst bij het koninklijk Hof. Met betrekking tot zijn verblijf in de residentie schrijft hij o. a. sin Den Haag werden mijne voorstellingen vereerd met de tegenwoordigheid der Koningin, wier spoedig daarop gevolgde dood be treurd werd door allen, die in de gelegenheid waren geweest hare hoedanigheden te bewonderen. Hiertoe behooi de ik ook. Niet dikwijls heb ik gekroonde hoofden zoo vertrouwelijk en beredeneerd hooren spreken als deze vorstin, wanneer ik met haar in gesprek kwam over de literarische, artistieke of poë tische verdiensten, nu eens van den eenen dan weder van den anderen schrijver" De Koning, zoo verhaalt hij verder, was destijds op Het Loo en kwam slechts nu en dan in Den Haag, doch wenschte op Het Loo een bezoek van hem te ontvangen. Uit bescheidenheid wil Rossi echter niet zelf ver halen hoe het hem op Het Loo gegaan is, maar ci teert hiertoe een brief van zijn toenmaligen secretaris Brizzi aan den beroemden hoogleeraar Angelo de Gu- bernatis, Rossi's besten vriend. Yolgens dat schrijven was de ontvangst, die aan Rossi ten deel viel, echt vorstelijk. «Ik wenschte", zoo schreef Brizzi, «nog wel meer te mogen verhalen van de ridderlijke en minzame attentie, die de Koning onzen Ernesto bewees. Z. M. verstond niet slechts onze taal, maar sprak haar ook tamelijk vlug, zoodat hij bij elke voordracht eener scène vers voor vers en elke ge dachte kon volgen. Hij gaf telkens aan de dames en heeren van het hof een teeken tot toejuiching en deed dit altoos op het juiste oogenblik, een deugdelijk be wijs van goed begrip en juiste opvatting. Na de voor dracht van eene dezer scènes riep de Koning signore Rossi bij zich en begon met hem te discussieeren, zoo goed als een geleerde professor zou hebben gedaan, over de uitlegging van deze en gene plaats, het harts tochtelijke in de uitdrukking, de zuiverheid van uit spraak, de vereischte houding, enz. Z. M. Dam ver volgens het kruis van de Luxemburgsche Orde der Eikenkroon en hechtte het den Italiaanschen kunste naar op de borst, daarbij zeggende: «De Koning kan «iemand wel tot ridder maken, maar niet tot kunste- «naar; want dat kan alleen God en de natuur. Ont- «vang deze ridderorde als een bewijs mijner bewon- «dering voor uwen persoon en geboorteland". Tevens werd er een prachtig zilveren servies, van 's Konings naamcijfer voorzien, voor Rossi binnengebracht". Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Naar men ons mededeelt was het bericht in ons nommer van Donderdag omtrent het doen ver vallen van de toelagen aan de predikanten bij de Ned. Herv. kerk alhier niet volkomen juist. Wel bestond daartoe aanvankelijk het plan, wijl de fondsen der kerk door de lagere pachten aanzienlijk zijn verminderd, doch men hoopt de ontvangsten door het houden eener driemaandelijksche collecte in de kerk op zoodanig peil te houden, dat de bedoelde toelagen weder kun nen worden uitgekeerd. Er is dan ook op de begroo ting weder een post voor vastgesteld. Baarland. Notab-Ien der Hervormde kerk alhier hebben in hunne vergadering van 5 Nov. jl. tot kerk voogd benoemd den heer A. Burger. Bedankt voor het beroep naar Renesse en Noord- welle door ds. A. Wunder, te Noordgouwe. Aangenomen het beroep tot predikant bij de Chr. Ger. Gemeente te Zaamslag door ds. Kouwenhoven, te Schoonebeek in Drente. Uit het verslag omtrent den toestand van den «Ned. Protestantenbond", uitgebracht ep de algemeene vergadering, te Utrecht gehouden, blijkt dat het eind cijfer der leden weder hooger is dan in 1886. Er kwamen 13 nieuwe af.leelingen bij, met een 584'al nieuwe leden.

Goessche Courant | 1887 | | pagina 1