1887. N°. 131. Zaterdag; 5 November. 74stc jaargang. 3- DB NOVEMBER-VEEM\hKTEN GAGEIIËNTËN LOSSE SCHETSEN. I iOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. TE GOES zullen dit jaar gehouden worden op Dinsdagen den S, 15, 23 en 39 van die maand. Goes, den 15 October 1887. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. J. RAMONDT, 1. b. De Secretaris, HARTMAN. Bij Koninklijk besluit van 8 September 1887 no. 24, is bepaald dat, te beginnen met het jaar 1888, de van gewezen militairen van het leger in Nederlandsch Oost- en West-Indië door het Departement van Koloniën niet meer, zooals tot dusver, na afloop van elk kwar taal, maar in den aanvang van elk kwartaal zullen worden betaalbaar gesteld. Er is dus voor de gegageerden geen reden meer om zich voorschotten op hunne gagementen te doen geven tegen beleening van hunne gagementsakten, daar zij voortaan het hun toekomende bedrag rechtstreeks van het Gouvernement kunnen ontvangen omstreeks den zelfden tijd waarop zij tot dusver van anderen, tegen betaling van renten en kosten, een voorschot tot dat bedrag ontvingen. De benoodigde op getint papier gedrukte formulieren van attestatie de vita en quitantie uitsluitend tot de ontvangst van het gagement over het eerste kwartaal 1888 zullen weldra verkrijgbaar zijn Tegen overlegging van die stukken, behoorlijk ingevuld en onderteekend en van de vereischte legalisatie voorzien, kan het gagement door den gegageerde of uit zijn naam door een gemachtigde tenzij door een ander volgens de wet recht op de uitbetaling mocht zijn verkregen, worden opgevorderd ten kantore van denzelfden betaal meester alwaar en op hetzelfde tijdstip waarop het gagement ovsr het vierde kwartaal 1887 is betaal baar gesteld. Goes, den 4 November 1887 Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 4 November 1887. «Ik spreek voor den werkman", aldus begon dhr. J. Z. DeBnisonjé gisteravond in het koffie huis «De Prins Van OraDje" zijne volksvoordracht. Maar op enkele uitzonderingen na ontbraken de werk lieden geheel. Het is wel te betreuren, dat lezingen, die zoowel ontspannend als beschavend werken, zoo slecht bezocht worden door hen, die zich zoo menig genot moeten ontzeggen. Te meer valt dit te betreuren, wanneer van eene lezing zooveel goeds valt te zegen, als van deze. Inderdaad de heer De Buisonjé bezit een uitmuntende voordracht en ai waren er bij «Teun, de nachtwacht" van Justus Van Maurik vele punten van verschil tusschen den auteur en dezen spreker De grijze grimmige winter staat weder voor de deur. «Grijs en grimmig" 7 hoor ik u vragen. Ja, doch niet voor u, die zich vermeit in 't vooruitzicht van aangenaam gezellige avonden, als de kachel eene weldadige warmte in uwe kamer verspreidt; niet voor u, die des daags, warm gekleed, een gezonde wandeling over sneeuw en ijs kan maken en thuis komende alles voorhanden vindt wat hij verlangen kan om lichaam en geest in behagelijke stemming te houden. Helaas, dat er zulke schrille contrasten bestaan in dit ondermaanscheWant grijs en grimmig is de winter voor duizenden menschen, die allean door ge boorte of omstandigheden vooral in dien tijd het noodige ontberen. Denk niet, dat ik de sociale qnaestie ga behan delen. Ik zou het gaarne doen als ik maar een bruik baar middel wist aantegeven om de menschen- onge lijkheid opteheifen, of haar althans minder sterk te maken. Er is m. i. maar één middel om de kwaal, waar aan onze maatschappij lijdt, op den duur te genezen, en dat ishet trouwen te verbieden aan hen, die Diet geacht kuDnen worden in staat te zijn een gezin te onderhouden Welke wetgever zou dit echter aandurven En toch: de onberaden huwelijken in onze beschaafde maatschappij zijn de grootste oorzaak van armoede. Terwijl de meer ontwikkelde meestal wacht met trouwen tot hij zich iB staat gevoelt, zonder last voor anderen, een gezin te onderhouden en ook aan de dure ver plichting te voldoen om zijnen kinderen althans eene opvoediDg te geven, die dezen op hunne beurt in staat stelt voor zich zeiven te zorgen vallen onder de minder ontwikkelden en onder hen die tenauwernood optemerken, men volgt den heer De Buisonjé met ni< t minder aandacht dan Van Maurik zelf. De eerste geeft de type niet zoo sprekend weêr als de laatste gewoon is te doen en daardoor mist men vaak dia schrille tegenstellingen, die bij Van Maurik zoo «pakken"; maar daartegenover staat, dat juist het gemis van dat plastische element aan de voordracht van dhr. De Buisonjé iets meer beschaafds geeft. Mochten we éene opmerking maken, dan zou het deze zijn, dat de spreker die gedeelten, waarin geene personen sprekend optreden, wat te veel voordraagt, in plaats van de daarin geschetste toestanden op vertellenden toon ving medetedeelen. Dit geeft iets stijfs, iets gemaakts, wat Van Maurik meesterlijk weet te ontgaan. Behalve het genoemde stukje gaf de heer De Buisonjé nog een «schets van Hannes" van zichzelf ten beste, die meermalen de lachspieren van het publiek in be weging bracht. Na de pauze droeg hij «de Koningin der tronw" van Hofdijk voor, waarbij hij zich ook op dat gebied een meester toonde. Wij hopen, dat de wensch van dhr. Van Gorkom, die aan het einde den spreker dankzegde voor het verschafte genot en de hoop uitsprak, dat de heer De Bnisonjé het bij deze eerste kennismaking niet zal laten, moge bewaarheid worden. Een talrijker publiek zij hem dan van harte toegewenscht 1 De Werkmans-vereeniging te Mid delburg, die langs practischen weg tracht ten nutte van den wei kman werkzaam te zijn en door onderlinge bijdragen de leden in moeielijke levensomstandigheden zooveel mogelijk te heipep, heeft in eene Woensdagavond gehouden algemeene vergadering besloten, dat de leden die geen geneeskundige hulp voor rekening der Ver- eeniging erlangen, in het vervolg eene wekelijksche uitkeering van 4 zullen genieten. Bij overlijden zal aan de nabestaanden 30 worden uitgekeerd, en voor de weduwen zal gedurende 3 maanden door de leden wekelijks worden gecontribueerd. (N. R. Ct.) Ierseke. Meer en meer blijkt, dat de storm van Zondag op de verschillende oesterbanken hier en daar een ware verwoesting heeft aangericht. Enkele perceelen zijn geheel onder het zand bedolven. Onder Herkingen is de toestand verschrikkelijk. Een onder nemer alhier ging daar oesters korren en bij bracht mossels mee. Zij waren van andere perceelen op het zijne geslagen; het naastbijgelegen mosselperceel was ongeveer 500 M. van het zijne verwijderd. Van een anderen kweeker is op de Bergsche bank een perceel met leverbare oesters en op de Iersche bank een met zaaigoed geheel verzand, zoodat van oesters geen spoor te ontdekken is. Aan het eindverslag van de commissie van rap porteurs uit de Eerste Kamer omtrent de Grondwets voorstellen ontleenen wij het volgende betreffende hoofdstuk VIII (defensie): «Enkele leden, die tegen dit wetsontwerp gekant waren en bleven, helden er niettemin toe over er ditmaal hunne stem aan te in hun eigen onderhond voorzien kunnen, steeds vroeg tijdige en onberaden huwelijken optemerken. Een teer puntInderdaad, maar juister den oor sprong van ellende aanwijzende dan door hen geschiedt, die de kwalen onzer maatschappij door algemeen stem recht meenen te genezen Het klinkt wellicht wat hard het huwelijk te ver bieden aan eene zekere categorie personen. Maar men zal het toch moeielijk kunnen tegenspreken, dat een groot aantal huwelijken wordt aangegaan, waarvan de gevolgen eenvoudig een last voor de maatschappij zijn, terwijl de individuen zeiven weinig geluk op aarde ondervinden. Nochtans geloof ik niet, dat de sociale quaestie ooit door een dergelijk verbod zal worden opgelost. Indien al de staathuishoudkundige mij gelijk zou geven, de geestelijke zou met groote bezwaren uit een oogpunt van zedelijkheid komen aandragen en ik herhaal de vraagwelke wetgever zou een dergelijk verbod durven Uitvaardigen Ik heb hierbij niet op het oog den zoogenaamde» gezeten werkman, die met vast werk 7 a 10 per week verdient. Ook deze heeft zijne idylle, welke ik hem gaarne laat. Op zijne wandeling van 't werk naar huis, komt hij gedurig voorbij een woning, waar een aardige verschijning, in de quaiiteit van eerzaam dienstmeisje, hem door de openstaande ramen liefelijk toelacht of waar dit met eenigszins opgebonden rokjes buiten het huis eenig werk verricht. In 't voorbijgaan wordt een aardigheid gedebiteerd en in beider hart wordt het denkbeeld van eigen haard en eigen huiselijk geluk geboren. Zaterdagsavonds of des Zondags heeft eene nadere ontmoeting plaats; beiden zijn door goede voeding vroolijk en vol levensmoed, en men beslnit «een heden zonder zorgen" te ruilen «voor een toekomst De laatste woorden vul ik niet in; ik wil hopen, dat het woord van den dichter ditmaal faalt. Het paar geven. Zij waren toch niet overtuigd, dat in den tegen woordige» poülieken toestand de nadeelen eener ver werping van dit hoofdstuk de nadeelen der aanneming niet zouden overtreffen. Zij namen vervolgens in aan merking dat zij, door tegen te blijven stemmen in eene zaak, die niet het beginsel der landsverdediging, maar slechts de aanwijzing der daartoe aan te wijzen middelen raakt, feitelijk met eëne dubbele stem zich zouden verzetten tegen hetgeen de groote meerderheid der Vertegenwoordiging in het belang van het land raadzaam en noodzakelijk had g-keurd". Mej. de wed. C. Boot geb. Van Westen, ge meente-vroedvrouw te Ter-Neuzen, is als zoodanig benoemd te Hoofdplaat, op eene jaarwedde van 450 gulden. (T. N. Ct De heer H. J. B a s t m e ij e r vierde Dinsdag den dag, waarop hij vóór 40 jaar tot hoofd der school te Zieriksee werd aangesteld, nadat bij reeds in het land van Over-Maas, zijn geboortegroud, en te Nieuwerkerk was werkzaam geweest. Zijn leer lingen boden hun leermeester een prachtig cadeau aan, terwijl vele zijner oud-leerlingen, waaronder ook de arrondissements-schoolopz. en vele leden van den raad, den jubilaris kwamen gelnkwenschen. Het Hbl. brengt eene belangrijke uitspraak van de rechtbank te Zieriksee ter sprake, die, als zij door andere rechtbanken wordt beaamd, in menige bestaande overeenkomst verwarring kan brengen. In een polderreglement was bepaald, dat de schat ting der pachtwaarde van zekere gronden moet plaats hebben door drie deskundigen, te benoemen één door den dijkgraaf, een door Ged. Staten en een op aan vraag van dat college door de rechtbank tot wier rechtsgebied de polder behoort. Volgens die bepaling wendden zich de Gedeputeerde Staten van Zeeland bij procureur tot de rechtbank van Zieriksee, met verzoek, den derden deskundige^te benoemen. De rechtbank heeft zich onbevoegd verklaard op dat verzoek te beschikken. Dat verzoek betreft de zooge naamde vrijwillige rechtspraak, waarbij de belangheb bende, zonder dat er een geschil bestaat, de tnsschen- komst van de rechterlijke macht inroept. Nu is de rechtbank van oordeel, dat de omvang en de grenzen ook van die rechtspraak moeten worden gezocht in de wet, daar «deze alleen, in 't algemeen of in bepaalde gevallen, der rechterlijke macht hare taak kan aan wijzen en, haar attributen regelende, rechtsmacht kan opdrgaen." Buiten die wettelijke grenzen, meent zij, mag de rechter niet gaan, wil hij zich niet schuldig maken aaD overschrijding van rechtsmacht. Nu wordt bij geenerlei wet aan de rechtbank opgedragen te beschikken op verzoeken als het bovenstaande. Wel hebben Provinciale Staten in het polderreglement op grond van de wet vastgesteld hoe de schat ting zal plaats hebben, maar die wet machtigt hen niet, voor een zuiver administratieve zaak gebruik te maken van de tusschankomst der rechterlijke macht, in quaestie althans lacht wat met dichters. Hij ver dient immers vast geld en daar trouwen er zooveel op. En zij, och ze heelt zoo 't land aan 't dienen gekregen niet, dat ze het niet goed heeftintegendeel volop en goed eten, een goede huur, die haar in staat stelt netjes voor den dag te komen en menig hoofd, ook van den niet-werkman, op hol te brengen. Maar altijd zoo afhankelijk te zijn, daar kan een mensch op den duur toch ook niet tegen, en 't is zeker te vergeven, dat een dienstmeisje het niet al te nauw neemt met de sociale quaestie. Bij heeft van deze laatste wel eens gehoord, maar hij haopt gezond en in leven te blijven om voor vrouw en kinderen («hoe aardig" denkt hij, «als er eens éen of twee kleintjes komen, meer hoeft niet") te werken en den kost te verdienen. Zij zal huishoudelijk zijnbeiden hebben nog voor geruimen tijd goede kleeding en de toekomst behoeft dus niet direct zorg te baren. Dit zijn niet altijd de slechtste huwelijken. Integen deel; als de man maar vast werk behoudt, in leven blijft en het gezin niet te veel met tegenspoed heeft te kampen, dan ziet men soms dergelijke gezinnen wonderen doen en menige vrouw uit de hoogere standen zou beschaamd staan, wanneer zij zag wat de vrouw van den gezeten werkman met het schrale weekgeM verrichten kan. Onder deze categorie personen wordt ook het streven opgemerkt om zooveel mogelijk den kinderen goed onderwijs te doen geven en het is een erkend feit, dat dikwijls de fermste leden der maat schappij uit die huisgezinnen komen, waar de jeugd altijd tot krachtige inspanning en tot de zucht naar self-help uit nooddwang wordt aangespoord. Maar ik heb het oog op de categorie van personen, die lager staan dan de gezeten werkman. Zij, die trouwen zonder van vast werk of inkomsten verzekerd te zijn, en zij, die met een certificaat van onvermogen voor de huwelijkskosten, nochtans aan de maatschappij een nieuw gezin gaan aanbieden, zij zijn oorzaak van veel ellende voor zichzelven en voor anderen. Goed wier vrijwillige rechtsspraak daardoor een uitbreiding zou ondergaan, Door op het verzoek te beschikken, zou de rechtbank hare bevoegdheid ontleenen niet aan de wet, maar aan de opdracht van een college, het welk geen jurisdictie toebedeelen kan. Deze opvatting is vooral daarom van zooveel ge wicht, omdat niet alleen in polderreglementen, maar ook in een groot aantal statnten van vennootschappen en in overeenkomsten van bijzondere personen de be noeming van scheidslieden of deskundigen wordt op gedragen aan de rechterlijke macht. Gaat de leer op, dat da rechtbanken Diet enkel niet verplicht, maar zelfs niet bevoegd zijn tot die benoeming over te gaan, dan behooren al die statuten en overeenkomsten te worden gewijzigd. In de Belgische gemeente Calloo aan de Bel- gisch-Nederlandsche grenzen heerscht de besmet tel ij k e longziekte op onderscheidene hoeven. Dientengevolge is thans elke zelfs tijdelijke invoer van vee verboden. Aan 's rijks munt te Utrecht is men weder met de werkzaamheden aangevangen. Er zullen worden aangemaakt 100 000 5 eentsstukken, 6250 25 cents stukken en 1,600,000 10 eentsstukken. Als redacteur van de Zutphensche Courant zal, naar het D. v. JV. verneemt, de heer J. A. Bientjes eerlang den heer B. Cuperus vervangen. Men zal zich herinnereD, dat onlangs geruchten liepen over ergerlijke feiten, die in het militair hospitaal te 's Hage zouden zijn voorgevallen met twee lijken. Daaromtrent deelt de chef van het hospitaal, dr Gratama, thans het volgende mede in de N. R. Ct. Ter voldoening aan mijne belofte, deel ik thans de toedracht mede van het in het militair hospitaal alhier voorgevallene. Mij wordt als chef het volgende ten laste gelegd: lo. dat het lijk van een typhuslijder te lang boven aarde zou hebben gestaan, en 2o. dat bij de be'or ging van het lijk van eenen officier ergerlijke tooneelen zouden hebben plaats ge grepen. Daaromtrent diene het volgende: Wat het eerste punt betreft, is de lijder in quaestie niet overleden aan typhus. In het hospitaal opge nomen met een gastrisch-catarrhale koorts, vertoonden zich daarna verschijnselen van Febris typhoidea. Zoodra deze ziekte was geconstateerd, is de lijder naar de zaal voor besmettelijke ziekten overgebracht, en het door hem verlatene vertrek ontsmethetgeen ook is geschied met de zaal, waarin hij is gestorven. Het lijk is volgens de wettelijke voorschriften van ontsmetting nog bij gezet in het lijkenhuis, in den tuin, en dus buiten gemeenschap gehouden tot de begrafenis welke, ook met het oog op een mogelijk bezoek van verafwonande familieleden, op den 5den dag plaats had Hier is dus niet het minste verzuim geplaagd, ook niet met het oog doordenkende zal m-n tot de erkenning moeten komen, dat deze huwelijken eene schadelijke overbevolking veroorzaken, die ten nadeele strekt van de arbeids kracht van anderen en van het beschikbare aan den algemeenen disch der maatschappij. Maar met deze erkenning zija wij niet verder ge vorderd, want de toestand is niet te veranderen zoo lang het huwelijk vrij en ongehinderd kan plaatshebben. Toch heb ik met deze schets een praktisch doel op het oog. Zooals ik zeide, de winter nadert en daar mede het tijdperk van ellende in den volsten zin des woords. Eerlang zult gij des avonds op schuchtere wijze aan de bel hooren trekken en kinderen of vrou wen zullen u een aandoenlijk tafereel ophangen van nijpende armoede en gebrek in het gezin. Jaag hen niet hardvochtig van uwe deur, maar wees ook niet onverstandig geefsch. Geef niet vóór gij onderzocht hebt, want al gaan sommige eergevoelige zielen er niet zf o spoedig toe over bij hunnen medemansch te gaan vragenvoor anderen valt die vernederende taak tamelijk licht. Er wordt gevraagd uit dringenden nood, maar er wordt in menig huisgezin ook gevraagd, waar de behoefte veel minder is. Gelukkig behoeft niemand in onze maatschappij van honger te sterven. Er zijn in iedere gemeente instellingen, welker besturen waken tegen te groote ellende. Als dus bij u zich een bede laar aanmeldt, dien ge in uwe goedhartigheid gaarne wat zoudt toestoppen, informeer u naar zijn toestand en meld dien aan het liefdadigheidsbestuur. Geef dit uwe gaven en gij kunt verzekerd zijn, dat een on derzoek zal worden ingesteld, indien 't een nog onbe kende geldt en anders kunt gij terstond inlichtingen bekomm. Er wordt door niets meer bedorven dan door te groote goedhartigheid. Uwe giften komen dientengevolge zelden tot haar recht terwijl, zoo ge de besturen steunt en onderricht, verzekerd kunt z:jn, dat in uwe gemeente in den nood wordt voorzien. ASPIRANT.

Goessche Courant | 1887 | | pagina 1