1887. N°. 130. Donderdag 3 November. 74sle jaargang. -CfCÏJCSscïsCÏ^- De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a ƒ1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. GOES, 2 November 1887. Men wijst ons op eene onjuistheid of leemte in onze maaadelijksche afvaartlijst van stoomboot diensten, spoorwegen enz. Door de nieuw georganiseerde verbinding tusschen Amsterdam en Parijs vertrekt de trein, die vroeger te 3 5 uur uit Amsterdam vertrok, ongeveer éen uur later van daar. Voor de Zeeuwsche lijn is deze wijziging nog al belangrijk, daar men dan met dien trein uit Holland komende nog om 7.8 uit Rozendaal kan ver trekken en alle stations op de lijn RozendaalVlis- singen kan bereiken. In de gisteravond onder presidium van dan heer J. J. Ochtman gehouden vergadering van de vereeni- ging «De Ambachtsschool" alhier, werd na lezing en goedkeuring der notulen van de vorige ver gadering door den penningmeester rekening en verant woording gedaan over het afgeloopen jaar, waaruit bleek, dat de ontvangsten hadden bedragen ƒ3379,33 (waarondergoed slot 1886 758,44 en verdiend loon ƒ660,39) en de uitgaven ƒ2947,87, zoodat de reke ning een goed slot aanwees van 431,46, terwijl nog 300 subsidie van de provincie blijft te ontvangen. De begrooting voor 1888 werd goedgekeurd en vast gesteld in ontvang en uitgaaf op ƒ3451,46, met een post voor onvoorziene uitgaven ad 400 40. Daarna werd het jaarverslag uitgebracht, dat ter anderer plaatse in dit blad is opgenomen, terwijl de periodirk aftredende bestuursleden, dhrn. A. De Beste en J. W. Van de Weert, beiden met 13 van de 14 stemmen werden herkozen. De heer B. M. Den Boer verkreeg telkens 1 stem. Ten slotte had nog eene korte discussie plaats over de vraag, waarom wel door koperslagers en niet door zilversmeden werk aan de smederij der school kan worden opgegeven. Onder opmerking, dat de eersten werkelijk het smidsvak uitoefenenwat van de laat- sten niet kan worden gezegd, verklaarde de voorzitter deze quaestie, die meer eigenaardig bij het bestuur tehuis behoort, daar ter sprake te zullen brengen. Kapelle. Door het overlijden van dhr. M. Bruin- ooge zijn vacant geworden de betrekkingen van voor zitter van het Calamiteuse Waterschap de Willem Annapolder, lid van het college van zetters en lid van het Burgerlijk Armbestuur van Kapelle, Biezelinge en Eversdijk. Waarde. Ook onze gemeente werd Maandag door den Commissaris des Konings bezocht. Omstreeks half 3 arriveerde hij, om na een uur toe- vens de gemeente te verlaten. Bij zijne aankomst werd hij door den Burgemeester verwelkomd, waarop hij, vergezeld van den Burgemeester en de leden van den raad, het kerkgebouw bezichtigde. Van hier spoedde het gezelschap zich naar de school, waar de kinderen den Comm. een gepast lied toezongen, waar over hij zijne tevredenheid te kennen gaf. Na zich eenige oogenblikken met het hoofd der school te hebben bezig gehouden en naar een en ander betrek kelijk het onderwijs te hebben vernomen, zoDgen nog maals de kinderen, waarop de Commissaris de school vetliet, ten einde zich nog eenige oogenblikken met den raad der gemeente in het gemeentehuis bezig te houden. Bij beschikking van den minister van waterstaat, handel en nijverheid is bepaald dat de nagenoemde ambtenaren bij de administratie der posterijen hunne functiën zullen uitoefenen als volgtde commies 3e klasse W. C. C a 11 e n f e 1 s ten postkantore te Leeu warden de commies 4e klasseL. C. W. Ten Brum- meier ten postkantore te Vlissingen. Tot technisch administrateur bij de Ooster-stoom- trammaatschappij is benoemd de heer Van Voorst Vader. Bij het kabinet van het ministerie van buiten- landsche zaken is ter opleiding tot gezantschaps-attaché geplaatst de heer jhr. mr. Van C i 11 e r s te 's-Hage. «Een nieuwe ramp is uit den vruchtbaren schoot der Grondwetsherziening op onze hoofden nedergedaald, klaagt Venl. Weekbl. «Het houdt niet op. En wat het ergst is de rampen worden hoe langer hoe grooter. Verbeeld u, tengevolge der reformbill houdt het samengaan van anti-revolutionairen en katholieken op. Dit ontbrak er nog aan 1 Goede hemel, waar moet het heen Nu is Nederland voor goed aan de liberalen overgeleverd. Alle hoop op eindelijke verlossing is Hoe komt gij zoo mistroostig? zal men vragen. De duivel zou niet mistroostig zijn. Men verzekert u dat de anti-liberalen de meerderheid in de Kamer zullen krijgen, wanneer het kiesrecht uitgebreid en de districten enkelvoudig worden, met één woord, wanneer de reformbill er door gaat. Gij troost u met dit vooruitzicht en denkt: «Al wordt de Grondwet er niet beter op, onze positie verbetert toch". Maar jawelNauwelijks staat het vast, dat de reformbill komt, of een man, die daar het meest naar verlangde en u zoodoende het meest in den waan bracht, dat de anti-liberalen er zetels bij zouden winnen dr.^ Koyper met é-n woord, komt u vertellen: Dat het hem volstrekt niet om meer zetels in de Kamer te doen is (Maar waar is het u dan om te doen? mijnheer Kuyper. Om minder zetels te krijgen? Het heeft er allen schijn van.) Dat het hem niet schelen kan, al blijven er slechts 5 of 6 anti-revolutionairen in de Kamer (Plei- zierig voor de tegenwoordige anti-revolutionaire leden 1) Dat hij er voor bedankt om in het vervolg nog anti-revolutionairen met behulp van katholieke kiezers in de Kamer te zien brengen. Dit heeft hem lang verveeld en moet nu ophouden. (Pleizierig voor de katholieke kiezers die zich afgesloofd hebben, maar vooral voor dr. Schaepman, die zorgde dat zij dikwijls tegen heug en meug op anti-revolutio nairen gingen stemmen.) Dat voor de anti-revolutionaire partij de tijd ge komen is om terug te treden in haar politiek isole ment Is de kerel dan Verzoeke van dr. Kuyper met meer eerbied te spreken. Ik geef u toe, bet is om te vertwijfelen, maar gij moet niet vergeten, de redacteur van den Standaard is een profeet en zonder hem is met de anti-revolutionaire kiezers niets te beginnen." Het V. Wbl. wijst voorts op het zoete broodjes bakken van dr. Schaepman, die zich bereid verklaart met dr. Kuyper te zoeken naar een nieuwen grondslag van samenwerking, maar betwijtelt of deze daarop zal in gaan. En wat de verklaring van de Tijd betreft, dat de Roomsche kiezers op anti-revolutionairen zullen blijven stemmen, zoolang zij dit in het belang des lands oirbair achten, ten spijt van dr. Kuyper, merkt het V. W. op, dat dit spoediger gezegd is dan gedaan. «Wanneer de ar.ti-revolutionairen niet meer op ka tholieken stemmen (en daartoe kan dr. Kuyper de zijnen gemakkelijk brengen, veel gemakkelijker dan het wel te doen), dan zullen de katholieke kiezers op den duur niet te bewegm zijn, kwaad met goed te vergelden. Dit zou bovenmenschelijk wezen. «Dus, het ziet er bedroefd uit. Voor ons wel te verstaan. De liberalen hebben alle redenen zich te verheugen." Zouden mr. Haffmans en dr. Kuyper nu werkelijk meenen, dat één liberaal dupe werd van beider geschrijf? Alsof dergelijke snoevende praatjes over eigen zelfstan digheid niet honderden malen reeds gehoord werden als er geen verkiezingen aan de orde zijn I Maar tijdens de verkiezingen och, dan drukken de booze heeren elkander weder de hand oude veeten zijn vergeten en hun kiezersvolkje is gedwee! Aan de JV. li. Ct. schrijft men uit Ierseke: De oesterverzendingen uit Ierseke beginnen in de laatste weken eenigszins toe te nemen. De oesters zijn in de maand October belangrijk bijgekomenzij zijn dit jaar niet bijzonder zwaar van schelp, doch de visch is op dit oogenblik reeds vrij goed en ver betert schier dagelijks. De overvloedige regens zijn voor het vet worden van de visch zeer bevorderlijk geweest. Toch zullen de zware gewichten der beide laatstvoor- gaande jaren niet bereikt worden; het gemiddelde gewicht in 1885 en 1886 was ongeveer 86 kilo, ter wijl thans niet meer dan 80 gehaald wordt. Men kan evenwel in het verdere seizoen met grond verwachten, dat de oesters dit jaar nog zeer goed zullen worden. De prijzen blijven dobberen tusschen 44 en 48, naar gelang van qualiteit; voor zware prima oesters, die tot nutoe schaarsch zijn, worden zelfs gaarne hoogere prijzen betaald. Nog slechts weinige oesterkweekers zijn met kracht met het oesterkorren aangevangen, de visscherij bepaalt zich tot voorziening in de dadelijke behoefte. Tweede soort, dat zijn kleine onvolwassen oesters, worden, jammer genoeg, nu reeds verzonden; de prijzen hiervoor zijn van 30 tot 32. Deze soort is nu vooral nog inferieur, en het is te betreuren, dat men, door deze oesters in de consumtie te brengen, den goeden naam der Zeeuwsche oesters, vooral in het buitenland, veel benadeelt. De berichten uit Duitechland bevestigen het totaal mislukken der oesterkweekerij in de Oostzeede wate ren blijken, zooals trouwens door deskundigen voorspeld was, ongeschikt voor de oestercultuur. Ook uit Enge land zijn de berichten, dat er dit jaar weinig zooge naamde «Natives" ter beschikking zijn. De onlangs opgerichte «coöperatieve oestervereeni- ging" is met de verzending ook aangevangen. Van Tolen en Bergen-op-Zoom zijn de verzendingen tot heden, in vergelijking met vorige jaren, nog ten achteren; r trouwens de groote annvragen uit het buitenland komen in den regel eerst in November. Wanneer de oester producenten niet te dringend aanbieden en niet te veel jacht maken op vroege verkoopen, waardoor de markt spoedig gedrukt wordt, dan heeft men gegronde voor uitzichten om later in het seizoen voor goede oesters ook goede prijzen te maken. Het ruwe en onstuimige wiér der laatste weken werkt zeer belemmerend op het binnenhalen der aan geslagen pannende broedval was dezen afgelooptn zomer bijzonder mooi. Te Ter-Neuzen is een afdealing opgericht van den bond tot verkrijging van Algemeen kies- en stemrecht. De heer H. J. C. Van Lent. Rijksveearts te Tiel, doet (in het IV. v. d. Dopmerken, dat in het rapport omtrent de vleeschvergiftiging te Mid delburg ten onrechte kalfziekte is gelijkgesteld met Septicaemie. De kalfziekte schrijft hij brengt jaarlijks zooveel schade teweeg, dat het een groot verlies zou wezen, wanneer het vleesch van de dieren, daaraan lijdende, aan de consumptie onttrokken moest worden, daar bij noodslachting e. a. de helft der waarde te recht komt. Was dit vleesch nadeelig voor de gezond heid van den mensch, dan zou zeer zeker genoemd voordeel niet in aanmerking mogen komendoch nooit is mij gebleken, noch uit ondervinding, noch uit mede- deeling of literatuur, dat dit vleesch schadelijk was, wanneer noodslachting tijdig had plaats gehad en geen schadelijke geneesmiddelen waren toegediend. Daar dit vleesch door de keurmeesters steeds wordt toege laten, wanneer overigens geen aanmerkingen te maken zijn, zou genoemd ambtsbericht door zijn verwarring kalfziekte septicaemie aanleiding kunnen geven tot wantrouwen van het publiek tegenover de keurmeesters en voorts oorzaak zijn, dat op plaatsen, waar geen keurmeesters zijn, veel vleesch zonder reden aan de consumptie onttrokken werd. De Tweede Kamer zal waarschijnlijk op 14 of 15 November weder bijeenkomen. De Minister van Financiën heeft dezer dagen beslist, dat het gedeelte van de winst eener naamlooze vennootschap, hetwelk onder den naam van salaris, belooning of tantièmes wordt uitgekeerd aan de directeuren, commissarissen en ver dere beambten, behoort onder de «uitgaven" der Maat schappij en, voor het patentrecht, niet als dividend moet worden aangegeven. Van die bedragen is door de beheerders en beqjnbten persoonlijk patentrecht verschuldigd naar tabel XI der wet. De heer mr. J. H. J. Hoek, te Apeldoorn, heeft, vooral naar aanleiding van het gebeurde in de zaak-Bulkb y, een adres tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal gericht, houdende betoog dat voor de waardigheid van den Staat dringend gevorderd wordt: lo. dat een zeer gestreng onderzoek omtrent de Neder- landsche rechtspleging, rechtsbedeeling en rechtspraak ingesteld worde; 2o. dat voor eene eerlijke en ge trouwe toepassing der wettelijke bepalingen, in het bijzonder van artikel 3 der Grondwet, gezorgd worde, en 3o. dat de tractaten, die dat behoeven, aangevuld worden voor zooveel betreft het punt der ontvoering van minderjarigen. Naar men mededeelt, is de heer C rem er, lid van de Tweede Kamer van Amsterdam, voornemens nog in dit jaar, na afloop der behandeling van de Indische begrooting voor 1888, op reis naar Oost-Indië te gaan. Het bericht uit Recht voor Allen overgenomen, als zou de strafvervolging wegens h* t bekende stuk «Domela Nieuwenhuis en Jeanne Lorette in den kerker" niet worden voortgezet, is volgens de Avondpost min stens zeer voorbarig. Eerst dezer dagen is tegen den schrijver rechtsingang verleend. De instructie zal nu moeten aanwijzen, of aan de zaak verder gevolg zal worden gege.ven. Possart nam Zondagavond als Shylock af scheid van Amsterdam. De zaal was stampvol. Aan kransen en bloemen ontbrak 't ook nu weder niet, In hartelijke woorden bracht de kunstenaar, onder luide toejuichingen, dank aan het publiek en aan de j-ug- dige directie Van Lier. Namens de heeren Van Lier ontving Possart bij monde van den regisseur Saalborn een fraai geschenk. Naar aan de Zuiolsche Ct. gebleken is moet het bericht, dat het rijk alle Zuiderzeehavens zal gaan onderhouden, op een misverstand berusten. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen te Vlissingen (vacature Klomp) ds. A. Van Veen te Ter-Neuzente Harderwijk ds. J. Post te Charlois. Aangenomen het beroep naar Zuiderwoud door ds. G. J. Brutel de la Rivière, te Houtrijk en Polanen, die voor het beroep naar Durgerdam heelt bedankt. De administratie der Ned, Herv. kerk te Goes heeft zich genoodzaakt gezien, de toelagen, die inder tijd aan de predikanten ad 100 en aan den koster ad 50 tot wederopzeggens toe per jaar werden ver leend, op de begrooting voor 1888 niet uit te trekken, aangezien de landerijen in de laatste jaren zooveel minder opbrengen. Ook staat zij nog voor een tekort en zal zij dientengevolge een beroep op de leden doen tot vrijwillige bijdragen; en zoo noodig nog tot het lullen van een hoofdelijken omslag overgaan. Gedurende de maand October werd aan school B alhier bij de rijkspostspaarbank ingebracht op formu lieren van 1 cent 24, van 5 cent 7, zonder for mulieren 13, samen 44. Landbouw en Veeteelt. Naar aanleiding van de mededeeling in ons no. van 25 Oct., dat de heer B. van Wemeldinge dit jaar als een bijzonderheid een pompoen gewonnen heeft van 23 kilogr., meldt ons een onzer abonné's (uit Temsche), dat hij jaarlijks die vrucht plant en dat dit jaar uit oorzaak van groote droogte zijn zwaarste pompoen slechts 55 kilogr. woog. Vóór twee jaren was het beter; hij had er toen twee, ieder van 80 kilogr., eene van 82% en eene van 118 kilogr. Deze pompoenen zijn op verscheidene tentoonstellingen ge- exposeerd geweest en er zijn vier zilveren medailles mede behaald. Indien er van uwe abonnenten, zoo schrijft onze abonné, lust hebben van dit zaad te be komen, met genoegen zal ik het Ued. franco afsturen. Da vraag betreffende den tegenwoordigen prijs van de voedingsstoffen in de voedingsmiddelen voor het vee, wordt door prof. König, in Munster in dezen zin beantwoord, dat aardnootsesam- en katoenzaadkoe- ken op dit oogenblik de meeste waarde hebben voor het geld. Rogge is nog altijd duurder dan koeken, zemelen en rijstmeel, en het is daarom rationeeler die te verkoopen dan te vervoeren. Het duurst is haver, als specifiek paardevoeder. De aflevering van pulpe is aan de drie suiker fabrieken te Rozendaal in vollen gang. Bij de groote schaarschte aan veevoeder vindt het goeden aftrek en zijn de prijzen hooger dan verleden jaar. Dagelijks ziet men honderden karren van dit veevoeder vervoeren, waarvan een groot gedeelte voor België bestemd is. Bij contract werd vroeger gemiddeld 2 per 1000 kilo betaald, thans wordt echter aao de fabriek reeds 3 geboden. Het is te voorzien dat de prijzen nog hooger zullen worden. (N. li. Ct.) Rechtszaken. De zaak van J. d. B., beklaagd van het lossen van een revolverschot op agenten van politie ten zijnen huize in de Batjanstraat, te 's-Gravenhage, is door de rechtbank naar hare strafzitting verwezen om over 14 dagen in openbare audiëntie te worden behandeld. De aanklacht moet luiden; strafbare poging tot het ten laste gelegde misdrijf, waartoe het voornemen des daders zich door een begin van uitvoering heeft geopen baard en de uitvoering alleen ten gevolge van omstan digheden van zijnen wil onafhankelijk niet is voltooid. Naar wij vernemen zal jhr. mr. J. C. Reijnst, advocaat en procureur te 's-Gravenhage, lid van het hoofdbestuur der homoeopathische vereeniging in Ne derland, als verdediger optreden bij het hooger beroep in zake de beschuldiging van het onbevoegd uitoefe nen der geneeskunde door den heer B. Quist alhier. Voor de arrondissements-Rechtbank te Middel burg. stond gisteren als beschuldigd van valschheid in geschrifte terecht A. J. V., 33 jaren, landbouwer, ge boren te Biervliet, wonende te Hoofdplaat, die op eene door hem zelf vervaardigde quitantie een declaratie had ingeleverd voor reiskosten (rijtuighuur) in dienst van den staat. Bekl. erkende de overlegging van het valsche stuk, doch verklaarde van meening geweest te zijn recht te hebben op de door hem gedeclareer de som. Ook erkende hij de ingediende kwitantie zelf te hebben geschreven, doch gemeend te hebben dat daarin volstrekt geen kwaad stak. De ambtenaar van het O. M., de heer jhr. mr. J. F. Schuurbecque Boeije, wees erop dat daaruit geble ken is dat de declaratie is opgemaakt in overeenstem ming met de waarheid, doch betwijfelde of dit was geschied met een bedriegelijk oogmerk, wijl het te Hoofdplaat gewoonte was op die wijze te handelen. De ambtenaar was dus van oordeel dat beklaagde van het bedrieglijk oogmerk en dus van het le hem te laste gelegde feit zal behooren te worden vrijgesproken. Wat betreft evenwel de overlegging der kwitantie was de ambtenaar echter van een andere meening daarin zag hij wel het bedriegelijke oogmerk. Wanneer bekl. te goeder trouw ware geweest, dan had hij eene kwitantie van zich zelf overgelegd en niet eens van een ander, die bovendien door hem zelf was geschreven. Het feit van valschheid ten deze en gebruik maken van het vervalschte stuk achtte de ambtenaar wettig en overtuigend bewezen, weshalve hij wegens het 2e

Goessche Courant | 1887 | | pagina 1