1887. N°. 129. Dinsdag 1 November. 74sle jaargang. QEcoiiomiscIie Spijsuildecling, Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Rechtszaken. Boekaankondiging. Buitenlandsch Overzicht. (iOESCII De uitgave deter Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd ep feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van I5 regels 50 cent, elke regel meer 10 oent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derielfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. De commissie voor de bestaande uit de heeren J. a. A. FRANSEN VAN DE PDTTE, Eere-Voorzitter, j. KOOMaN Az. Voorzitter, j. j. RAHONDT, b. M. DEN BOER, E. VAN DEN BOSCH, m STERK, a. DEKKER, j A VAN HEEL, L. A. KN1TEL, I. D. FRANSEN VAN DE PUTTE eu D. HILDËRNISSE, Secretaris en Thesaurier, heelt hare werkzaamheden voor het aanstaande winterseizoen her vat en de biljetten ter inschrijving aan de ingezetenen doen uitreiken. Burgemeester en Wethouders voldoen gaarne aan het verzoek der commissie, om tot milde bijdragen aan te sporen, en vertrouwen, dat de ingezetenen door eene ruime inteekening of bijdrage zullen doen blijken, dat de werking der commissie en haar voortdurend bestaan op hoogen prijs worden gesteld. Goes, den 29 October 1887. Burgemeester en Wethouders van Goes, 1. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 81 October 1887. zEao werkman" waarschuwt in het Sociaal Weekblad zijn standgenc oten voor het zoet gefluit des vogelaars. Hij haalt onder andere een woord aan van Karl Marx»De arbeiders hebben niets te verliezen dan hun ketenen, een wereld hebben ze te winnen", en zegt dan Het volk laat zich bij den nens nemen, anders zou het door bovenstaand woord van Marx zich beleedigd Hoede arbeider zou niets te verliezen hebben Bestaat er dan voor hem geen huiselijk geluk, geen vrouw en kind, voor wie hij zorgen moet, en die hem niet kunnen missen? Heeft hij dan geen besef meer van plichten tegen over zijn medemenschen Is er voor hem op aarde geen geloof, geen liefde, geen vriendschap meer? Heeft zelfs zijn leven geen waarde, zoodat hij dit zonder schade kan verliezen? Arme werkman, hoe diep zoudt gij dan te bekla gen zijn 1 Maar neen, driewerf neen 1 Nog is de werkman menschnog weet hij met eere zijn plaats in de maatschappij in te nemen, en door zijn levenswandel de achting zijner medeburgers te verdienen en te ontvangen. Zeer dikwijls mag hij zich verheugen in een huiselijk geluk, dat in menig rijk gezin onbekend is. Marx ontzegde met zijn woor den den arbeiders alle goede eigenschappen; bijmaakte zich schuldig aan de groote fout der meeste volks leiders hij kende het volk niet. Men vleit de arbeiders en noemt hen vrienden", in werkelijkheid veracht men ze. Men werkt niet mede tot hetgeen hun toestand reeds nu zon kunnen verbeteren; wel wetend, dat, hoe slechter de toestand wordt, des te meer vruchtbaarheid der propaganda beschoren is. D»t dan alle menschenvrienden in eiken stand zich beijveren dat zaad te verstikken, door naar hun ver mogen weg te nemen de bezwaren, die tengevolge van maatschappelijke instellingen den arbeiders beletten een men8chwaardig leven te leiden. Help hen met woord en daaddoor weldadigheid, waar die noodig is, door nw wetgeviDg en door uw persoonlijken omgang. Dan blijft het uitgestrooide zaad des oproers zonder vrucht, en gij redt den vooruitgang en de beschaving. Dan zal de arbeider zich afwenden van die gevaarlijke vrienden, die hem trachten te berooven van huiselijk geluk en vrede, en die hem een levensbeschouwing willen geven, krachtens welke een der standen zooals onlangs door Van der Stadt vergeleken wordt bij roofdieren, waarvan niet enkel het hoofd des gezins maar de geheele familie moet worden uitgeroeid. Van heeren Ged. Staten ontvingen de ingezetenen uit B o r s e 1 e en omliggende gemeenten de vorige week beschikking op hun verzoek om bij het stoom- bootveer in eerstgenoemde gemeente een steiger te maken. Na overweging dat de Zuidnol (bij het veer) het bouwen van een steiger niet toelaat, wordt te kennen gegeven dat een voorstel zal worden ge daan om een steiger te maken aan de Staartnol, wan neer zekerheid zal zijn gegeven dat de betrokken wegen als kunstwegen zullen worden ingericht en onderhouden. In eene te Nieuwerkerk bij Zieriksee gehouden vergadering is besloten eene liberale kiesver- e e n i g i n g op te richten voor de gemeenten Oos- terland c. a. en Nieuwerkerk, onder den naam van zMidden-Duiveland". Tet voorzitter is gekozen de beer lob Van der Have. Reeds zijn 31 personen als lid toegetreden. De Jfiddelb. Ct. verneemt, dat ten einde meer zekerheid te hebben dat het onderhanden zijnde werk op bepaalden tijd gereed zal komen, van heden (Maan dag) af op de fabriek sDe Schelde" te Vlissingen in de machinewerkplaats eene nieuwe wijze van werken zal worden ingevoerd, tengevolge waarvan aanhoudend dag en nacht zal worden doorgewerkt, en alleen des Zondags rust zal gehouden worden. Ten einde dit mogelijk te doen zijn, treedt van Maandag af eene zoo genaamde dag- en nachtploeg alléén in bovengenoemde afdeeling in werking, waardoor de draai-, boor-, schaaf- en andere banken voortdurend aan den gang zullen worden gehouden. Het tegenwoordige 2 maal in de week 's nachts werken door dezelfde personen, die overdag hebben gewerkt, vervalt hierdoor geheel. Bij brief van 30 September 11. no. 46 heeft de bij Koninklijk besluit van 18 September 1886 no. 28 ingestelde Landbouwcommissie aan den Minis ter van waterstaat, handel en nijverheid haar advies betreffende het oprichten van proefsta tions voor den landbouw doen toekomen. De daarin vervatte beschouwingen leiden de com missie er toe, zijn Excellentie als hare overtuiging te kennen te geven, dat het belang van den Nederland- schen landbouw dringend vordert de volgende maat regelen te nemen: lo. behalve het proefstation te Wageninger. worden opgericht drie rijkslandbouwproefstations, te vestigen te Groningen, Hoorn en Breda; 2o. de administratie dezer proefstations wordt ge voerd door den directeur der inrichting, volgens door den Minister van waterstaat, handel en nijverheid te geven voorschriften. De directenren dezer inrichtingen vereenigen zich jaar lijks onder het voorzitterschap van den directeur te Wageningen, ten einde over de belangen der stations en over de richting van het onderzoek te beraadslagen. In deze vergadering worden de methodes van analyse, de reglementen en voorwaarden voor de openbare en bijzondere contr&le, alsmede dia voor de appel-analyses besproken en vastgesteld en de tarieven ontworpen. Deze reglementen, voorwaarden en tarieven worden vervolgens aan den Minister ter goedkeuring voorge legd, die ze, na het curatorium gehoord te hebben, vaststelt; zij worden daarna met de methodes in de Staatscourant bekend gemaakt. Directeuren zenden jaarlijks een uitvoerig verslag van hunne werkzaamheden aan den Minister van water staat, handel en nijverheid. Deze verslagen worden gepubliceerd. 3o, Wanneer proefvelden kosteloos beschikbaar worden gesteld, zullen deze van staatswege in gebruik kunnen worden genomen voor den tijd en ter opper vlakte door den Minister van waterstaat, handel en nijverheid te bepalen, tot het nemen van cultuur- of besmettingsproeven, door of onder leiding van den directeur van het naastbij gelegen proefstation. 4o. Het toezicht op de proefstations wordt uitge oefend door een curatorium van minstens drie leden, door de regeering te benoemen. Men verneemt dat in December een examen zal plaats hebben voor de betrekking van adspirant- ingenieur van den waterstaat. De uitkomsten van het geneeskundig on derzoek der 1 o t e 1 i n g e n was in het jaar 1886 gunstiger dan sinds 1875 het geval was. Van de op gekomen miliciens werd wegens ziekte of lichaams gebreken slechts 12.81 pet. afgekeurd. Dit bedroeg in 1885 ruim 13 pet., in 1880 ruim 14 pet., in 1879 ruim 15 en in 1878 ruim 16 pet. Het grootst aan tal ongeschikten kwam uit Overijsel, 16.66 pet.; het minst uit Zeeland, 8.24 pet. In de vergadering der Kon. Academie van We tenschappen is Zaterdag medegedeeld, dat de Min. van Binnen). Zaken jaarlijks 700 toestaat, tot uitzending van jeugdige botanici naar den Kruidtuin te Buitenzorg. Men schrijft uit Rubrort aan de N. R. Ct. Door Z. M. den Koning der Nederlanden is de heer Aug. Holtkott alhier tot vice-consul aangesteld. Dit bericht is door de vele in deze streken wonende Neder landers met vreugde begroet en is ook voor de zeer talrijke hier verkeerende schippers van belang, terwijl ook de Nederlandsche handel bij voorkomende gevallen zich tot dezen vice-consul wenden kan. Behalve uit vele gemeenten uit ons land is ook een adres van adhaesie aan het wetsontwerp tot wij ziging van hoofdstuk VIII der Grondwet aan de Eerste Kamer gezonden door de staatsraden Boot en Swart, den voorzitter van de rekenkamer De Roy en het lid van dat college Six, de gewezen mi nisters Engelvaart, Booms en Geerling en de gepensi- onneerde vice-admiraals Uhlenbeck en De Casembroot. Het bestuur van de «Vereeniging ter beoefening van de krijgswetenschap" zond aan de Kamer mede een dergelijk adres. Aan al de postdirecteuren is eene circulaire ge zonden, houdende verzoek om het in te zenden adres aan Z. M. den Koning in zake het pensioen voor weduwen en weezen van burgerlijke amb tenaren, waartoe besloten werd in eene vergade ring van rijkstelegraaf-ambtenaren, den 19 Oct. jl. te Amsterdam gehouden, te willen steunen door een op zegel gesteld adres van adhaesie, door hen en alle ambtenaren in bunnen kring onderteekend. Ook het wetsontwerp tot beperking van de uitoef-ning van het recht van vereenitsing en vergadering is weder ingediend De Regee ring heeft echter de laatste alinea van art. 1 laten vervallen, omdat daardoor aan den Minister van Bin- nenlandsche Zaken eene macht werd verleend, welke aanleiding zou kunnen geven tot te groote centralisatie en de zorg van het plaatselijk bestuur voor het weren en voorkomen van wanordelijkheden zou kunnen ver minderen, Ook art. 8 van het ontwerp is vervallen, omdat er geen reden bestaat om zijdelingsche opruiing bij monde hier afzonderlijk strafbaar te stellen, terwijl art. 131 Strafwetboek zou blijven gelden voor schrif telijke opruiing. O.-Indië. Overgeplaatst bij de genie: bij den geweste). en plaatse!, geniedienst van Patembang (Palembang) de le luit. L. G. Krol Van der Hoek. Kolijnsplaat. Bij de stemming voor vijf leden van het kiescollege der Ned. Herv. gemeente op Zaterdag 29 Oct. zijn alle aftredenden, zijnde de heeren K. Schippers, G. Bouman, J. Caljouw, G. Israel en A. D. Snoep, herkozen. Vrijdag werd in de R. Kath. kerk te Zieriksee het prachtige nieuwe Altaar plechtig ingewijd. De ZEw. heer Everstein, pastoor en deken te Goes, geadsisteerd door de ZEw. hh. pastoors te Middelburg en Vlis singen, droeg de H. Mis op, waarna door Z.Eerw. een gepaste toespraak werd gehouden. ZN.) De civiele strijd tusschen de synodalen en do- leerenden em de goederen en archieven der Ned. Herv. kerk, zoomede over bet beheer, is in de provincie Friesland in vollen gang. Voor de rechtbank te Leeuwarden hebben de synodalen vorderingen ingesteld tot ontruiming der pastorie te Kollum en die te Augus- tinusga, zoomede tot afgifte der archieven te Kollum, Wons, Garijp en Hijlaard; terwijl de doleerenden te Anjum bij dezelfde rechtbank eene vordering hebben ingesteld tegen de synodalen, om zich te onthouden van daden van beheer over het kerkgebouw. In November wordt het 25 jaar, dat de heer J. Bevelander Schoo benoemd werd tot hoofd der ge meenteschool te Groededen 2en Januari daarna trad hij in functie. Later werd hij onderwijzer aan de oefen school en eindelijk directeur van de rijksnormaalschool te Oostburg. Tai van jongelui hebben in die drie be trekkingen hunne opleiding bij hem genoten. Aan de Theologische school te Kampen is door wijlen Jhr. J. L. De Jonge te Zieriksee 500 vermaakt. Kortgene. Jl. Zaterdag hield de Onderwijzersver- eeniging nNoord-Beveland" onder presidium van den arr.-schoolopziener mr. L. A. Bybau alhier hare laatste vergadering voor dit jaar. Ondanks het gure weder waren de meeste leden trouw opgekomen. De heer J. Sturm van Kats, die als vice-president moest aftreden, werd met groote meerderheid herkozen. Daarna kreeg de heer Robijn van Kamperland het woord en sprak overAanschouwings- en spreekoefe ningen. Eerst schetste hij hoe weinig ontwikkeld, vooral ten platten lande, de kinderen gewoonlijk ter school komen; daarna hoever de ontwikkeling op de gewone school gaan moet en hoe noodzakelijk het is, dat in de aanvangs- of laagste klasse het onderwijs aan een uitstekend onderwijzer is opgedragen. Zoo ergens, dan moeten daar de leervakken met zorg gekozen worden. Volgens den spreker was de meest gevolgde weg om gl dadelijk met het lees- en schrijfonderricht te be- einnen, verkeerd. Eerst wenschte hij aanschouwings an spreekoefeningen met hen te houden. Leer den kinderen opmerkzaam en juist waarnemen en laat het waargenomene in goed, beschaafd Nederlandsch weergeven. Eerst de zaak en dan het woord. De voor werpen, die van alle zijden bezien worden, moeten eenvoudige, bekende zaken zijn. Zoo kunnen goede voorstellingen bij de scholieren ontstaan, die alweder bij uitbreiding tot goede begrippen leiden. Van platen bij de kleinen toonde de inleider geen groot voorstander te zijn de plaat geeft toch den per soon of de zaak slechts van eene zijde te zien, be halve dat nog vele jonge leerlingen zeer weinig idee van eene teekening hebben. Ten laatste somde de inleider de vele voordeelen op, die goede spreek oefeningen kunnen opleveren. Hoe vaak wordt toch niet geklaagd, dat de Nederlanders zich over 't alge meen slecht uitdrukken. Als een geschikt boekje voor aanschouwings- en spreekoefeningen wees de inleider op de bekende werkjes van KoenenSpreken, lezen en schrijven. Door een der leden werd opgemerkt, dat men bij het vele schoolverzuim en het te vroeg verlaten der school niet zoo lang met het lees- en schrijfonderwijs dient te wachtenook, dat de meer genoemde oefe ningen tut de hoogste leerjaren kunnen voortgezet wordeo. Een ander wees op het groote nut van platen,' zooals die van Ykema e. a., ook op die, welke op zaken uit de natuurlijke historie of de geschiedenis betrekking hebben. Het leesonderwijs kon z. i. in alle klassen dienstbaar gemaakt worden aan 's inleiders doe). Nadat nog het voor en tegen der kooroefeningen besproken waren, en de voorzitter uit zijne ervaring het groote nut van beschaafd, juist en geregeld zijne gedachten te vertolken, had betoogd, en tengevolge daarvan de spreekoefeningen in de school ten zeerste had aanbevolen, bedankte de president den heer Rohijn voor de inleiding van zijn belangrijk onderwerp, dat tot zooveel gedachtenwisseling geleid had. Nog kwam aan de orde de quaestie van dr. Smit de vergadering vond het echter geraden daaromtrent vooralsnog haar oordeel niet uit te spreken. Met den wensch van een der leden, dat art. 39 der wet op het lager onderwijs van 1878 in dhr voege nog eens aangevuld worde, dat ook (hulp) onder wijzers, buiten hunne schuld ontslagen, een wachtgeld gedurende vijf jaar verleend wordt, konden zich allen vereenigen. De deelnemers aan de vechtpartij te Wons, zoo wel doleerenden als classicalen, zijn, voor zoover hunne schuld bewezen was, door de rechtbank te Leeuwarden allen tot geldboeten met subsidiaire gevangenisstraf veroordeeld. De hoogste opgelegde geldstraf bedraagt 100, de geringste 10. Recht voor Allen deelt mede, dat de ingestelde strafvervolging tegen dat blad, wegens het veelbesproken stuk »Domela Nieuwenhuis en Jeanne Lorette in den kerker", niet wordt voortgezet. In 1886 viel op een Pruissisch lot van 1855, hetwelk in het bezit was van een Nederlander, een prijs van 150,000 mark, welke som hij geïad heeft of heeft doen innen. Door een ingezetene van Deventer is thans tegen den toenmaligen houder van het lot eene vordering van 75,000 mark ingesteld, op grond dat deze slechts voor de helft rechthebbende was. De procedure is aanhangig bij de Zutfensche recht bank. De Indische Mail 2de jaargang, no. 21 van 1 Nov. 1887. Uitgave van Blom en Olivierse, bevat: Redactie, Bericht aan den Lezer. Melati van Java, Van Slaaf tot Vorst XXI. Redactie, Litteratuur over Oost en West. Planters-partijen, Soerabaia Cou rant). XXX- Een oordeel en een advies, (Soera baia Cour.). Kronijk van de Soerabaia Courant. Mail-Overzicht van den Java-Bode. Mail-Overzicht van het Bataviaasch Handelsblad. Berichten van gemeDgden aard. Handelsberichten enz. Het buitenlandsch nieuws blijft nog steeds hoogst onbeduidend en bij gebrek aan beter doet de zaak van den heer Wilson, den schoonzoon van den Fransche» president Grévy, nog wat opgeld, hoewel toch ook daarover de bladen langzamerhand raken uitgepraat. Nu de quaestie door het bekende voorstel van het lid der rechterzijde Cuneo d'Ornano in de Kamer is ter sprake gebracht en zelfs tot het instellen van een parlementair onderzoek is besloten, krijgt de zaak meer een politiek karakter en als zoodanig levert zij nog wat belangrijks op. Zooals gezegd is, het voorstel kwam van een lid der rechterzijde en nu blijkt reeds, dat daarin meer moet gezocht worden dan een bloote zucht om het fijne van de zaak te weten te komen. Men schijnt thans te begrijpen, dat het hier een aanval gold op den president en in hem op de republiek. Maar het was noodig, dat de heer Grévy dreigde met weggaan, al vorens de republikeinen dit inzagen. Nu zitten ze wel wat met de handen in het haar en het is niet onmoge lijk, dat er ten slotte niets van het geheele onder zoek komt, minder omdat men den heer Grévy zoo gaarne wil behouden dan wel omdat men niet weet, wie hem zou moeten opvolgen. De heer Wilson schijnt intnsschen het E'ysé) te hebben verlaten. Omtrent de vergadering te Tours, waarin hij zijne verdediging heeft voorgedragen, loo- pen de berichten nog uiteen. Het schijnt echter, dat het hoofdzakelijk zijne tegenstsnders waren, die in de

Goessche Courant | 1887 | | pagina 1