1887. N°. 128. Zaterdag 29 October. 74sle jaargang. Bij di( itoriimer behoort een bijvoegsel. G0ESC11 De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COIMNT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. GOES, 28 October 1887. Voor een dertigtal menscben trad gisteravond vanwege het hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van het Algemeen voor het departement Goes op dr. J. W. L i e f t i n c k uit Rauwerd, die eene voordracht hield over «de Maatschappij t. N. v. h. A., haar ver leden en haar roeping in het heden". Nadat da voorzitter van het departement, dhr. W. J. Van Gorkom, da vergadering had geopend en zoowel do hoorders eu hoorderessen als den spreker het wel kom had toegeroepen, gaf hij het woord aan den spreker, die begon te z-ggen, dat er misschien geen tweede instelling in ons vaderland is. die dieper in ons volksleven is ingedrongen en duidelijker dat volksleven afspiegelt dan de Maatschappij tot Nut van 't Alge meen. Een groot deel van het tegenwoordig geslacht is met die Maatschappij opgegroeid en samengegroeid. De oprichters van het Nut begrepen de nooden en be hoeften van hunnen hoog ernstigen tijd ten volle. Die tijd ging zwanger van gewichtige gebeurtenissen. Een storm zou losbarsten over de volken van het Westen; in 't kort: men stond aan den vooravond der Fran- sche revolutie, op het einde der vorige eeuw losge broken. De stichters van het Nut zagen in, dat, als die steeds wassende vloed der groote Fransche omwente ling geen hoogst verderfelijken, maar integendeel een gezegenden invloed zou uitoefenen, dan het volk bijtijds ouder goede leiding moest worden gebracht. Het volk, zoo zeiden zij, moest worden opgevoed, om van den welkomen dag der verlossing een goed gebruik te kunnen maken. Daarom vooral wilde spr. hulde gebracht hebben aan de nobele manDen, die vóór 100 jaren met zooveel ongeveinsde en hartelijke toewijding aan het heil des volks hebben gearbeid. Verder schetste spr. den strijd, waarin het Nut in zijne eerste levens jaren in verschillende opzichten gewikkeld was en hij toonde aan, hoe de Maatschappij later van haar hoofd zetel Amsterdam uit, heeft gearbeid voor het waar achtig volksgeluk, door goede verstandsontwikkeling, reine zeden en echte rechtschapenheid te bevorderen. Op het gebied van het volksonderwijs, zeide spr., heeft het Nut zijne sporen ruimschoots verdiend. De geschiedenis van het openbaar lager onderwijs in ons land en de geschiedenis onzer oude, meer dan lOOjarige Maatschappij vloeien in verschillende tijd perken ineen. Hierna toonde spr. aan, dat het Nut nog steeds veerkracht bezit eo altijd nog een macht is in het land. Doch vooral in dezen tijd, met al zijne maatschap pelijke nooden, heeft onze Maatschappij behoefte aan steun. Zij is ontstaan uit gemeenschapsgevoel, uit het besef, dat allen voor elkander verantwoordelijk zijn. Dat gevoel moet thans meer dan ooit tot zijn recht komen en toegepast worden, opdat de maatschappelijke banden niet geheel verscheurd worden. Het Nut ga daarom voort kennis te verspreiden, van da bewaar school af tot de ambachtsschool toe. Het moet zijn ar beidsveld ook niet minder zoeken in het bedachtzaam voorzien in de maatschappelijke behoeften des volks; verder begrippen van voorzorg en beleid verspreiden, pensioenfondsen voor werklieden, verzekeringen tegen ongelukken en ziekten oprichten, een passend zelfgevoel en daardoor de zoo noodige nself-help" bij de lagere klassen aankweeken en zoo al me3r. Bovenal mag de Maatschappij de veredeling van het volkskarakter niet uit het oog verliezen, want aan de karakters behoort de toekomst. Moge aldus eindigde spr. onze oude, maar nog niet verouderde Maatschappij (en allen, die tot haar wer.- schen toe te treden), zich opnieuw tot dezen arbeid aangorden, ons goede vaderland zal er wel bij varen Deze met kracht en overtuiging uitgesproken rede werd door de aanwezigen met de meeste aandacht gevolgd en luide toegejuicht. Na de pauze droeg dr. Lieftirrck eene korte schets voor, die ten doel had optewekken om het vertrouwen in onzen tijd met al zijne malaise niet te verliezen. Aan het eind sprak de voorzitter nog een woord van dank en waardeering tot den spreker en riep hij hem een «sans adieu" toe. Ook wij hopen, dat dr. L. nog eens weder in ons Nutsdepartement zal optre den en wij twijfelen niet of de aangename indruk, dien hij gisteren op zijne hoorders heeft gemaakt, zal het publiek een volgend maal talrijker doen zijn. Op uitnoodiging van een vijftal heeren zal de welbekende schrijver van «Nederland als polderland", de heer A. A. B e e k m a n, die ook als novellist een goeden naim heeft, op Donderdag 5 Januari 1888 alhier eene lezing houden. Wemeldlnge. Jl. Woensdag om 11 uur arriveerde de Commissaris des Konings alhier, onder het spelen van de volksliederen door ons fanfaren-gezelschap, waar van de leden, met oraoje-sjerpen versierd, voor de meentekamer stonden geschaard. 8eDie attentie was den hoogen titularis zeker welge vallig althans, na door den burgemeester verwelkomd te zijn, lichtte de Comm. eenige vleiende woorden tot den directeur. Nadat de wethouders en de ieden van den Raad waren voorgesteld, werden achtereenvolgens de Herv. kerk (waar Z.Ed. door den predikant met zij nen kerkeraad werd opgewacht), de brandbluschmid- delen, de bewaarschool en de school op het dorp be zichtigd, waar hem door de kinderen der hoogste klasse een welkomstlied werd toegezongen, waarvoor zij een hartelijk complimentje ontvingen. Na in de gemeentekamer nog eenige verversching gebruikt te hebben vertrok de Comm. om half éen, blijkens zijne getuigenis zeer voldaan, naarlerseke; maar stapte nog even uit om het schoolgebouw in de baan te bezien. Behalve van den toren en uit de gemeente-gebouwen, wapperde ook uit de meeste woningen de driekleur. Het fanfaren-gezelschap is door den burgemeester namens den Comm. eene herinneringsmedaille toegezegd. Ook van Kruidingen en Ierseke bericht men ons het bezoek van den Commissaris. Ierseke. Met ingang van 1 Nov. is tot adsistent bij de posterijen alhier benoemd de heer W. O 1 r e e thans telegraafbeambte alhier. Krniningen. 's Woensdagsmiddags is het geen school. Omdat de Comm. des Kon. komt, wordt er voor dezen middag eene uitzondering gemaakt. «Nou kun je eens zien'', zegt een vrouwtje uit de arbeidende klasse, «nou kun je eens zien, hoe die meesters der plicht doen". «Nou de Onderkoning komt houen ze wel school". «De man most eens weten, dat ze 't op dezen middag anders nooit doen". Rilland-Bath. De Commissaris des Ko nings denkt Maandag a. s. onze gemeente te bezoeken. In de gemeenteraadszitting te Wol- fertsdijk van Woensdagnamiddag is de begrooting voor 1888 behandeld en vastgesteld in ontvang en uitgaaf op 13652,68%. Voor jaarwedden van het onderwij zend personeel is uitgetrokken ƒ5600, waarvoor, we gens de 30 perc. vergoeding van het Rijk te ontvan gen is 1672 50. De hondenbelasting is geraamd op 126, en de hoofdelijke omslag op 5100, alzoo 400 minder dan in 't loopenda jaar. Vervolgens heeft de raad goedgekeurd het contract, hetwelk 8 dagen te voren in eene conferentie tusschen het dage- lijksch bestuur en het kerkbestuur der Herv. gemeente voorloopig was aangegaan, over het gebruik van toren, klok en uurwerk, als in eigendom toebehoorende aan de Herv. kerk, waarna J. P. Van Wel alhier, bij meer derheid van 5 stemmen, tot klokluider vanwege de burgerlijke gemeente werd benoemd, op eene bezoldi ging van 50, en daarvoor tevens belast, volgens de gewijzigde en op nieuw vastgestelde instructie, met het opwinden van het torenuurwerk. Naardien de benoe ming van gemelden persoon als plaatsvervangend tele fonist was ingetrokken, werd, mede met 5 stemmen, tot die betrekking thans aangewezen J. Van de Kreeke Kz. Het Schoolblad bevat het verslag eener onder wijzers vergadering (het Ned. Onderwijzersgenoodschap), waarin het ontslag van d r. Smit is besproken en deze conclussie door den inleider voorgestelddat de redenen van het ontslag van dr. Smit een inbreuk vormen op de grondwettige rechten van den burger, en dat het bewuste besluit een gevaarlijk antecedent oplevert voor den ambtenaar ia 't algemeen. De motie werd met groote meerderheid verworpen. Wij vernemen dat mr. W. A. Van Hoek zijn ontslag heeft genomen als lid van den gemeente raad van Middelburg. Bij de verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Alkmaar waren 2313 geldige stemmen uitgebracht. Gekozen de heer mr. J. A. LEVY (I.), met 1306 stemmen. Op jhr. Hartsen (c.) waren 988 stemmen uitgebracht; op dr. Smit 16. Het Hbl. maakt, naar aanteiding van de laatste evolutie van de Stand., waarbij de leus: «in ons isolement ligt onze kracht", weder wordt te voorschijn gehaald en aan de Roomsch-Katholieken de medewer king wordt opgezegd, de opmerking: «Als de illusiën, die de Stand, zich van den invloed van het «volk achter de kiezers" schept, wat zullen zijn verbleekt, zal de Hjd zijn ouden bondgenoot wel weer zien terugkeeren. Zoo ernstig moet men trouwens de artikelen van de Stand, niet opnemen. De hoofdredacteur houdt er van nu en dan een steen in het politieke vischwater te gooien. De vis- schers halen dan den hengel verstoord op, spreken over uiteengaan, maar na een oogenbiik drijven de dobbertjes weer vreedzaam naast elkaar op 't spiegel gladde nat. Visschers zijn geduldige menschen! Het Hoofdbestuur der Vereen, tot atsch. van sterkedrank heeft ten behoeve der Vereeniging «vol gens den uitgedrukten wensch van wijlen jhr. J. L. De Jonge" dezer dagen ontvangen van mevr. C. C. De Jonge, zijn weduwe, mede namens hunne kinderen, de belangrijke gift van twee honderd gulden. De heer Charles de Bourbon heeft protest aan- geteekend tegen den vorm der aaDgifte van overlijden van zijnen broeder Adalberth de Bourbon, in leven kapitein der infanterie, omdat uit die aan gifte van overlijden niets blijkt van de rechten zijns broeders als afstammeling van Lodewijlc XVI, terwijl zijn vader, te Delft overleden, ingeschreven werd als hertog vari Normandië. De heer Ch. de Bourbon wenscht, dat de drie zonen van den overledene het wettig bewijs zullen bezitten, dat zij wel degelijk van koninklijke afkomst zijn. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Bedankt voor het beroep bij de Chr. Geref. ge meente te Waddinxveen door ds. P. Van Vlaanderen, pred. te Ierseke; voor Franeker door ds. A Littooy, pred. te Middelburg. De heer H. J. Bastmeijer, die den 1 November 1847 als hoofd der 1ste burgerschool te Zleriksee in functie trad, hoopt alzoo aanstaanden Dinsdag, op bijna 67jarigen leeftijd, zijn 40jarig jubilé als zoodanig te vieren. Gistermorgen werd op de Chr. school te Ierseke eene openbare les gehouden, welke door vele ouders van leerlingen werd bijgewoond. De kinderen werden onthaald op verschillen le versnaperingen en ontvingen allen een prijsje. Na de les kregen zij voor bet overige van den dag vacantie. Rilland-Bath. Nu het Koninklijk besluit is afge komen, waarbij de jaarwedde van het te benoemen hoofd der school te Bath op 700 bleef vastgesteld, zal het vergelijkend examen voor deze betrekking op Zaterdag 5 Nov. plaatshebben. Was de jaarwedde op 800 bepaald, dan zon eene nieuwe oproeping plaats moeten hebben. Thans echter kunnen de zeven sollicitanten, die zich in Juli reeds aanmeldden, aan het examen deelnemen. Vervolg van het verslag der Donderdag 27 October gehouden Raadszitting. (Afett zie voor het begin het bijblad, dat binnen de gemeente reeds gisteravond is verzonden.) XI. Alsnu wordt in behandeling gebracht de begroo ting van ontvangst en uitgaaf van de gasfabriek voor 1888, aanwijzende een totaal van 21956,94 aan ontvangsten en van 14236.94 aan uitgaven, zoodat een saldo van f 7720 vermoedelijk aan de gemeente zal kunnen worden uitgekeerd, welk saldo de rente en aflossing van het voor de overname en verbetering der fabriek opgenomen kapitaal vertegenwoordigt. De gascommissie maakt in de begeleidende missive de opmerking, dat, evenals dit bij de vorige begrooting het geval was, ook nu de cijfers nog niet aan de werke lijkheid kunnen worden ontleend. Dit laatste kan slechts plaats hebben, wanneer de exploitatie over een vol jaar heeft geloopen. De commissie heeft gemeend de eerste zes maanden var, 1887 evenmin als maatstaf te mogen aannemen, daar de gebrekkige inrichting en de verbouwing der fabriek, uit den aard der zaak alle betrouwbare gegevens deden missen. Zij doet echter do toezegging, dat mocht na het opmaken der rekening over het nu loopende dienstjaar blijken, dat de begroo ting in haar geheel of geringe onderdeelen wijziging behoeft, te zullen zorgen, dat de daartoe strekkende voorstellen tijdig bij den Raad worden ingediend. De begrooting heeft bij de fiaanciëele commissie geene bedenkingen ontmoet, doch die commissie ont veinst niet, «dat haar eenige teleurstelling baarde, het feit, da gasprijs te zien gehanlhaafd op het be drag van 11 cents per M»". De heer Ochtman brengt in herinnering, dat de commissie nog staat op het standpunt van 1 Januari 1887, namelijk dat zij nog verstoken is van bepaalde en betrouwbare cijfers. Zij is Dog niet in staat eene begrooting in te dienen, die gegrond is op verkregen uitkomsten. Daarbij komt dat de commissie een zeer ongunstig tijdvak heeft doorleefd. De fabriek was niet in orde, of liever er was weinig goed aan en zij moest verbouwd worden, beiden zaken, die een grooten invloed op de gasproductie uitoefendep. Daarom durft de comm. neg geen vermindering van gasprijs voor stellen. Mocht intusschen blijken, dat na afloop van het dienstjaar daartoe gelegenheid is (en de comm. heeft wel hoop) dan zal zij niet in gebreke blijven, in Januari of Februari a. s. eene wijziging van de begrooting voortestellen. Thans durft zij dit nog niet te doen, gedachtig aan het spreekwoordVerkoop de huid niet, vóór de beer geschoten is. De heer dr. Callenfels erkent, dat er veel waars ligt in hetgeen de wethouder Ochtman gezegd heeft; er zijn veel koston gemaakt om de fabriek in goeden staat te brengen, en alles is nu netjes in orde. Toch zou hij wenschen, dat de gasprijs verlaagd wierde; want velen hebben verklaard gas te zullen nemen als da prijs op 10 ets. per M3 komt. Spr. gelooft, dat daardoor niet zooveel minder zou ontvangen worden en herinnert in dezen aan de invoeriDg van het lage uniformport voor brieven. Het getal deelnemers (de ver meerdering is nu nog gering) zal dan zeer toenemen. De Voorzitter wijst in de eerste plaats nrt de Me morie van toelichting aan, dat het getal gasverbruikers met 18 pet. is toegenomen en herinnert, dat voorde fabriek een geldleeuiug gesloten is, waarvan rente en aflossing ten laste der gemeente zijn. Een eerste regel is, dat de uitgaven voor de fabriek ook door de fa briek gedekt worden. Wanneer de gasprijs met 1 ct. per M3 verminderd wordt, geeft dit eene mindere ont vangst van 1100 en zou, om de gemeente in staat te stellen, aan hare verplichtingen te voldoen de Hoofdelijke Omslag met dat bedrag vermeerderd moe ten worden. Spr. vraagt, of da heer dr. Callenfels dat zou wenschen De heer dr. Callenfels antwoordt, dat hij hier sterk tegen zou zijn. Hij heeft de stukken, op de begrooting be trekkelijk, niet kunnen lezen, maar hij is afgegaan op de verklaring van den directeur, hem persoonlijk gedaan, dat het getal verbruikers niet veel toeneemt. En de rente vermindert toch jaarlijks door de aflossing. De heer Ochtman herneemt, dat hierop bij de be grooting gerekend is en herhaalt de verzekering, dat zoodra zulks mogelijk is, een voorstel tot vermindering van den gasprijs door de Commissie zal gedaan wor den wellicht reeds in het begin van het volgende jaar. De heer dr. Callenfels zegt, dit in gedachten te zullen houden. De begrooting wordt in omvraag gebracht en aan genomen met algemeene stemmen. XII. Nn blijft nog over de behandeling der gemeen- tebegrooting voor 1888, zooals die in de vergadering van 6 Sept. jl. is ingediend, met een voorstel van B. en W. tot het aanbrengen van eenige wijziging, waardoor het totaal van ontvangsten en uitgaven wordt 105,795,10. De fioanciëele commissie heeft geene bedenkingen tegen deze begrooting. Alleen had zij op sommige posten eenige meerdere toelichting gewenscht omtrent de ver meerdering of de vermindering van het uitgetrokken bedrag, in vergelijking met dat voor 1887. Over de algemeene strekking der begrootiug wordt geen discussie verlangd. De Voorzitter zegt, dat hij, zooals de gewoonte is, beginnende met de uitgaven, post voor post zal voorlezen, en de posten, waarover het woord niet ge vraag! wordt, beschouwen zal als met algemeene stem men te zijn aangenomen. Bij d? volgende artikelen heeft de bij elk vermelde beraadslaging plaats. Jaarwedde klokluiders en klokkenist. Da heer dr. Callenfels vraagt waarom dit jaar niet een ander airtje op het carillon is gekomen 7 De Voorzitter herinnert dat ten vorige jare de gelden zijn toegestaan voor het vergieten van enkele bellen, en dat, wanneer die vergoten klokken terug ontvangen zijn uit Leuven, waar de vernieuwing plaats heeft, ook de verstekiog van het carillon zal bewerkstelligd worden. De heer dr. Callenfels bedankt voor die inlichtingen maar komt nu terug op hetgeen hij vroeger meermalen voorgesteld heeft, doch dat door den raad verworpen is, te weten, dat de klok geluid zal worden op de verjaardagen der leden van het Vorstelijk huis. Hij doet dit te eerder, omdat bij den jongsteo jaardag des Konings, in spijt van het raadsbesluit, de klok geluid is. De Voorzitter antwoordt, dat hij weder zou kuunen herhalen, wat hij vroeger meermalen heeft aangevoerd, dat het klokgelui beter bij brand en onheil past, dan om vreugde op te wekken. Spr. herinnert zich niet of met 's Konings jongsten jiardag de klok geluid is geworden, maar dan is dit gedaan op verzoek van het comité, dat de leiding van het feest in deze gemeente op zich genomen had. Spr. wi! zich niet verdiepen in de vraag of het klokgelui tot de competentie van den raad, dan wel, als Hiting van rumoer, bij h»t hoofd der politie behoort, doch kap niet inzien, hoe klokgelui tot vreugde kan opwekken. De heer dr. Callenfels herneemt, dat Zondags de klok wel driemaal geluid wordt en dat gebrom hoort men dan toch ook en niemand klaagt er over. Waar om zou het dan ook niet bij 's Konings jaardag gehoord worden. Hij doet het voorstel daartoe. Dit voorstel, door de he6ren Lambrechtsen en De Jonge ondersteund, wordt in omvraag gebracht en verworpen met 7 stemmen. Vóór de heeren De Jonge, Van der Hoek, dr. Callenfels, Lambrechtsen en Den Boer. Onderhoud ixw openbare gebouwen. De heer Lambrechtsen vraagt of de wijzerborden van het uurwerk in den toren, niet van minuutwijx-rs zouden kunnen voorzien worden? Da Voorzitter zegt toe, dat een onderzoek hierom trent zal worden ingesteld. Onderhoud van straten. De heer Lambrechtsen vestigt de aandacht van den

Goessche Courant | 1887 | | pagina 1