1887. N°. 127. Donderdag 27 October. 74slc jaargang. DE NOVEMBER-VEEMARKTEN Kerkelijke Zaken en Onderwijs. fiOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH Sc VAN D1TMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. TE GOES zullen dit jaar gehouden worden op Dinsdagen den 8, 15, 22 en 29 van die maand. Goes, den 15 October 1887. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. J. RAMONDT, 1. b. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 26 October 1887. Hoewel ongaarne, achten wij ons verplicht nog maals terngtekomen op de zaak van d r. Smit. Zoodra wij onlangs vernamen, dat volgens het So ciaal weekblad een onjuist of liever onvolledig citaat uit ons verslag van de bewuste lezing tegen dr. Smit werd aangewend, hebben wij onmiddellijk volledig den zin in quaestie medegedeeld. Nu lezen wij in de Amsterdammer het volgende van de hand van dr. Smit «Het stelsel van bewijsvoering (de rechtsgeldig heid van een dagblad-verslag), door jhr- mr. G. W. Moüerus uitgevonden, schijnt nogal aanhangers te vinden. Zoo zijn nu weer eenige bladen, onder aan voering van het Handelsblad bezig allerlei venijn te zuigen uit de bekende, thans herstelde, zinsnede der Goesche Ceurant. Ik voel mij daarom gedrongen te verklaren,! dat die zinsnede, onschuldig of niet, door mij niet gebruikt is; zij geeft hoogstens in beknopten vorm een gedeelte van mijn voordracht te Goes terug". Wij kunnen ons voorstellen, dat dr. Smit in den tegenwoordigen stand der zaak liever wenschen zou den bedoelden zin niet te hebben uitgesproken; maar haar nu eenvoudig onwaar te verklaren getuigt niet van flinkheid en heeft bovendien den schijn zeer tegen zich. Men zal zich herinneren, dat in de N. Rott. Ct. van 26 April jl. evenzeer een verslag van de door dr. Smit te Goes gehouden lezing is voorgekomen, waarin nog vrij wat krasser uitdrukkingen werden gereleveerd, o. a. dat het koningschap eene onnoodige zaak zou zijn, een ding, waaraan wij geene behoefte hebben. Hiertegen is dr. Smit in de N. Rott. Ct. van 8 Mei d. a. v. opgekomen en hij schreef toenthen, die iets naders over bedoelde voordracht wenschen te weten verwijs ik naar het in hoofdzaak juiste verslag, voorkomende in de Goesche Ct. van 26 April". Waarom is dr. Smit toen niet tegen de nu ge wraakte uitdrukking in ons verslag opgekomen in plaats van dit als in hoofdzaak juist te erkennen Wij zullen voor het oogenblik er niets meer van zeggen. Trouwens de verklaring waartoe dr. Smit in het hierboven aangehaalde zich «gedrongen" gevoelde heeft werkelijk wel eenige kenteekenen van gedrongen heid, aangezien in het slot weder eenigszins de erken tenis van het ontkende te vinden is. Aan bet einde der gisteravond gehouden vergade ring van het Burgerlijk Armbestuur alhier, de laatste welke de heer J. A. A. Fransen Van de Putte in zijne hoedanigheid van voorzitter van genoemd bestuur bijwoonde, werd hem bij monde van het lid dr. J. Kooman Az. op de meest hartelijke wijze ook de dank van dat bestuur gebracht voor alles wat de heer Van de Putte in zijne betrekking en in het algemeen voor het armwezen in deze gemeente heeft verricht. Voor hen, die de uitstekende verstandhouding kennen, welke gedurende eene reeks van jaren tusschen den afgetreden voorzitter en de leden van het Armbe stuur bestaat, behoeft het geen betoog, dat hier meer dan officiëele plichtpleging plaats haddat hier wer kelijk banden werden verbrokendat hier sprake was van gehechtheid en waardeering als zelden bij een officieel lichaam voorkomen en die ons daarom weer houden meer uitvoerig van deze laatste bijeenkomst melding te maken. Alleen meenen wij te mogen vermeiden eene treffende en eigenaardige hulde, den heer Van de Putte door de weezen gebracht. Alvorens de vergadering gesloten werd, verschenen zij allen, vergezeld van den «vader" en de «moeder", benevens alle andere geëmpioieerden van de inrichting in de regentenkamer. De oudste der weesjongens bracht namens de ouderloozen, in welge kozen woorden, zijn dank aan dhr. Van de Putte voor alles wat hij in hun belang had gedaan en drukte den wensch uit, dat de heer Van de Putte, mocht het zijn in beteren gezondheidstoestand, nog langen tijd met voldoening mocht terugzien op zijne nuttige werkzaamheid voor het gesticht en de rust mocht genieten, waarop hij na een werkzaam leven ruimschoots aanspraak had. Als blijk van erkentelijkheid verzocht hij den heer Van de Putte tot blijvende herinnering te mogen aanbieden eene photografische groep van de weezen en van de over hen gestelde beambten. Met eene hartelijke toespraak werd de keurige in het atelier van den heer Quist Vervaardigde photo- graphie door den heer Van de Putte aanvaard en hier mede werd een werkkring besloten, die gedurende verscheidene jaren een zegen voor de gemeente in het algemeen en voor de weezea in hst bijzonder is ge weest en waarvan wij vertrouwen, dat de takt- en talentvolle uitvoering zal blijven voortleven ook onder andere leiding. Het mag gezegd worden dat de heer J. A. A. Fransen Van de Putte zich ook op dit gebied verdienstelijk heeft gemaakt en een waardig opvolger is geweest van de heeren J. W. Van Kerkwijk en dr. R. B. Van den Bosch. Zooals uit achterstaande annonce blijkt zal er Vrijdag a. s. een extra-trein rijden van Middel burg naar Goes, na afloop van de voorstelling door dhr. Possart te geven. Wellicht zal dit nog eenigen doen besluiten, die voorstelling te gaan bijwonen, die voorloopig zich daarvoor nog niet hadden aangemeld. Bovendien wijzen wij erop, dat dit tevens eene uit stekende gelegenheid is voor hen, die in Middelburg vrienden en familie willen bezoeken, iets waartoe na de inwerkingtreding der winterdienstregeling van de staatsspoorwegen de gelegenheid vrijwat verminderd is. Tot lid der Commissie voor de Oeconomi- sche Spijsuitdeeling alhier is gekozen de heer I. D. Fransen Van de Putte. De kapitein G. Feenstra, thans op non activiteit, heeft verzocht weder in actieven dienst te worden hersteld. Maandag werd te Middelburg in eene vergade ring derrijksveeartsen in deze provincie eene Zeeuwsche afdeeling geconstitueerd van de Maatschappij van veeartsenijkunde in Nederland. De vergadering werd bijgewoond door twaalf heeren, onder presidium van den heer C. Mazure, provinciaal veearts le kl. Allen traden toe en benoemden den heer C. Mazure tot voorzitter, den heer M. Lucieer te IJzendijke tot secretaris en den heer L. Van Mervennée te Goes tot penningmeester. Na afloop der vergadering vereenigden de leden zich aan een déjeuner dinatoire, dat hen aangeboden werd door den heer M. Luteijn Mazure te Oosburg, als contra-beleefdheid voor de hem bij zijn 50jarig jubiié betoonde blijken van sympathie. Bij Kon. besluit is bij de rustende schutterij in Zeeland op zijn verzoek, eervol ontslag verleend ais 2e luit. bij het 2e bat., aan dhr. M. Van Bendegom. Benoemd tot commies der 4e kl. bij de admini stratie der Directe Belastingen, Invoerregten en Ac cijnzen te Malderen (tijd.) C. Van der Weele, thans tijd. commies te water 2e kl. te Hansweerd. Bij Kon. besl. is bevorderd tot commies der pos terijen van de 3e kl. W. C. C a 11 e n f e 1 sthans commies der posterijen van de 4e kl. Onze vroegere stadgenoot baron Van Heem stra, thans burgemeester van Brielle, heeft als zoo danig zijn ontslag aan den Koning gevraagd, nadat de gemeenteraad bij de behandeling der begrooting zijn voorstel verworpen had om de gemeentelijke politie, bestaande uit den commissaris en slechts éen agent, met éen persoon te versterken. Hij verklaarde met zulk gering personeel de gemeente-verordeningen niet te kunnen handhaven en aan de klachten der inge zetenen bijna niet tegemoet te kunnen komen. In de gehouden vergadering van aandeelhouders der stoombootmaatschappij te Zieriksee, die den dienst van daar op Rotterdam sinds eenige jaren met de schepen «Zierikzee I" en II heeft gedaan, in concur rentie met eene andere onderneming, die de «Zeeland" liet varen, is besloten de laatstgenoemde boot van de eigenaars over te nemen, zoodat er voortaan slechts éene maatschappij den dienst zal doen. De «Zeeland" zal, naar men verneemt, met 1 No vember uit de vaart gaan, en na van eene andere machine voorzien te zijn, met Maart a. s. in den dienst der Zierikzeesche stoombootmaatschappij gaan varen. Door deze transactie is een einde gekomen aan eenen voor het publiek wel voordeeligen, doch voor vele be trokkenen hoogst onaangenamen toestand. De Haagsche correspondent van de Zulph. Ct. schrijft «Ik ben vast overtuigd, dat er bij de eerstvolgende verkiezingen niet alleen scheuring zal komen tusschen Katholieken en anti-revoiutionairen maar ook tusschen anti-revolutionairen onderling. De Katholieken, die de politiek van dr. Schaapman toejuichen, hebben bij de laatste verkiezingen reeds alleen die anti-revo lutionairen gestemd, van wie men kon verwachten dat zij vóór de geheele Grondwetsherziening zouden zijn. Dr. Schaepman komt er ook in de Kamer meer en meer voor uit dat hij geheel wil breken met de oude conservatieve staatkunde en het radicalisme wil ver eenigen met de belangen van Rome. Zijne laatste groote speech bij de behandeling van Hoofdstuk III was in dat opzicht een meesterstuk. Daarin verdedigde hij tegelijkertijd het algemeen stemrecht en de afschaf fing van den eed, en kwam hij er rond voor uit dat hij tot de bekeerlingen moet worden gerekend. Vooral zijne bekeering met betrekking tot den eed wordt hem hier in de conservatieve Katholieke kringen, waar van de Tijd het orgaan is, zeer euvel geduid. Niets meer of minder wordt hem verweten, dan dat hij het ongeloof in bescherming genomen en het beginsel van l'état athée verdedigd heeft. Ondertusschen is de heer Schaepman d or die aan vallen niet uit het veld geslagen. Reeds heeft hij ver scheidene kleinere organen te zijner beschikking, die warm voor hem partij trekken. Hij zelf schrijft meestal in de «Grondwet", een uitstekend geredigeerd blad, dat allengs in invloed toeneemt. Bij zoo felle verdeeld heid kan het bijna met uitblijven, of ook de Katholieke kiezers zullen straks moeten kiezen tusschen de Schaep- mannianen en de anti-Schaepmannianen. De geestelijk heid tracht de breuk zoolang mogelijk te voorkomen, maar is zelf ook reeds verdeeld. De hoogere geeste lijkheid is voor het grootste deel te behoudend om met de nieuwe radicale theorieën mee te gaan, maar bij de jongere geestelijken heeft blijkbaar de heer Schaepman grooten aanhang". In het N. v. d. D. bespreekt G. (dr. K. W. Van Gorkom) den noodkreet van den oud-Minister Van Bloemen Waanders. Den geest van deze beschou wingen leert men kennen uit het volgende citaat: «Bloedt het harte van onze brave behoudsmannen bij 't betreuren van de oude toestanden, wij worden beschaamd door de herinnering en blijven ook in de Javanen menschen zien van gelijke beweging als wij, mits wij hen niet, door geweld en drogredenen, in boeien gesloten houden. «De oude beschermende politiek verarmde Iodië, ter wille van de Nederlanders. De politiek gaf ons aanzienlijke koloniale baten, waaruit de Staats schuld gedeeltelijk gedelgd en in Nederland een net van spoorwegen gelegd is! Ja, zoo is het veel meer nog dan dat. Maar zulke voorstellingen mogen verheffend zijn voor een Nederlandschen Minister van Financiën, voor een beheerder van <le Koloniën kunnen die herinneringen slechts drukkend en beschamend wezen. Wij hebben ons in weelde gebaad ten koste van den Javaan, omdat wij dezen veel, zoo niet alles ontnamen, met onthouding van het noodige tot onder houd zoowel als tot ontwikkeling; daarom en daar door alleen hebben wij mogelijk gemaakt, dat men heden durft spreken van een verarmd Java. Hadden wij uit de kunstig bewerkte saldo's van Java een deel van de nationale schuld gedelgd, maar voor het andere deel spoorwegen ginds gebouwd en de irrigatiemidde len verbeterd en uitgebreid, Nederland zou niets te klagen gehad en Java heden een geheel ander aanzien hebben, want gansch onnoodig ware geweest het op schroeven en uitzetten van knellende belastingen, om althans ten deele nu nog in de steeds dringender behoefte aan behoorlijke gemeenschaps- en irrigatie middelen te voorzien. De hemel beware ons en Indië voor nieuwe toenadering tot het oude stelsel." Tegenover de lofredenen, door den heer v. Bloemen Waanders gehouden op het vroeger stelsel der ge dwongen culturen, schrijft G.«Zien we liever wat vrijheid vermocht, h"e een land tot ontwikkeling en bloei kan komen, schatten kan verbreiden, indien de regeering zich bepaalt tot besturen en aan de in dividualiteit recht laat wedervaren. Is het noodig te wijzen op Deli 1 Hebben beschermende stelsels de vrije tabaksindustrie daar ontwikkeld, tot een hoogte waar over de wereld zich verbaast! Vergelijk Banka met Billiton, de Hitkomsten van een vrije kinacultuur, tegenover die van de oude dwangcultures «De Sultan van Deli was maar een inlander, doch van economie en staatkunde gaf hij stellig goede be grippen, toen hij de vestiging van Europeanen niet bemoeielijkte door hooge eischen aan wakkere onder nemers te stellen. Hoe anders zou Java er hebben uitgezien, indien ook daar sinds 40 jaren de beginselen waren gehuldigd, waartegen de heer v. Bloemen Waan ders te velde trekt, tot schreiens toel Het particulier initiatief zou het land hebben overdekt met bloeiende cultuur- en industriëele-ondernemingen. Spoorwegen zouden, als op Deii, gebouwd ziju zonder nieuwe be lasting van de bevolking en over het den landbouw beheerschend water, zouden degelijke kunstwerken hebben gezegevierd, alles en alles tot zegen voor de bevolking en tot verrijking van de Nederlanders. «Is die voorstelling overdreven? Waarom ware op Java met zijn dichte bevolking en natuurlijke gegevens onmogelijk, wat in het woeste Deii tot feiten is ver heven Hebben de honderde ondernemingen, sinds 1882 tot stand gekomen, dan niet de kracht van Nederlandsch kapitaal en initiatief gepleit, en is het onwaar, dat wakkere ingenieurs concessie vroegen tot drooglegging van uitgestrekte moerassen op Java? Dat alles is geschied, in weerwil van den ouden deesem die Indië nog onder ons bewind doorzuurt. Niet aan de vrijzinnige beginselen danken wij de malaise, die den oud-minister een noodkreet slaken deed. Aan het niet vierkant en loyaal sinds lang prijsgeven van de oudere begrippen, zijn wij het heden verschuldigd, waar dit te wenschen overlaat. De noodkreet kan er opnieuw voor getuigenze is een ware kreet in nood, d. w. z. in de klem". Maandagavond is te Arnhem overleden de ge pensioneerde generaal-majoor titulair van het Indische leger J. C. J. Smits, commandant van het koloniaal militair invalidenhuis op «Bronbeek". De overledene, die als majoor het Indische leger verliet en met den titel van luitenant-kolonel werd gepensioneerd, heeft op de meest eervolle wijze ia Indië het vaderland gediend. Gedurende zijn militaire loopbaan verwierf hij het ridderkruis 3e klasse van de Militaire Willemsorde, de Gouden Kroon voor eer volle vermelding bij legerorder, en een eeresabel voor betoonde dapperheid. De heer W. C. M. De Jonge van E 11 e - meet, de eigenaar van het Museum Catsianum, heeft thans ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan zijner prachtige verzameling, een tweede vermeerderde uitgaaf van den catalogus bewerkt en aan vrienden en belanestellenden toegezonden. In 1837 is de heer De Jonge begonnen met het verzamelen, niet enkel van de verschillende uitgaven van Cats werken, maar ook van geschriften, die op den dichter en staatsman betrekking hebben, hand schriften van Cats, stukken betreffende zijn nalaten schap, portretten, teekeningen enz. Zijn «Museum Catsianum" is dan ook een hoogst zeldzame collectie, waarvan Thorbecke, toen hem de eerste catalogus was toegezonden, een zeer vereerend getuigenis aflegde. Ten gevolge van da flnanciëele schade door het afsterven van te jong gevangen en weggestormd mos selzaad, gedurende de laatste weken den visschers in Zeeland berokkend, gaat thans te Bruinisse een adres rond aan den Minister met verzoek om voortaan geen zaadbanken meer open te doen stellen, vóórdat het zaad rijp en voor verplaatsing bekwaam is en wel zoo min mogelijk in den herfst, dewijl de laatste gevolgen dier ontijdige opening zich zwaar doen ge voelen. Voor duizenden guldens zaad moet er sedert primo September jl. verwoest zijn. Het hoofdbestuur van den Nederlandschen Weerbaarbeidsbond heeft zich bij gemotiveerd adres gewend tot de Eerste Kamer der Staten-Gene- raal, met verzoek dat zij het gewijzigde achtste hoofd stuk der Grondwet (defensie) in tweede lezing aanneme. Ook te Bergen-op-Zoom gaat een adres rond aan de Eerste Kamer om aan te dringen op aanneming van het hoofdstuk betreffende de Defensie, terwijl in de vergadering van de Vereeniging ter beoefening van de krijgswetenschap op Donderdag 27 Oct. a. s. zal be raadslaagd worden over een van harentwege in te dienen adres, dat zich geheel aansluit bij dat van de heeren uit Kampen. Het Vad. wijdt mede nog een laatste woord aan hoofdstuk VIII van de grondwetsvoorstellen, om te waarschuwen tegen verwerping van dat hoofdstuk. Uit voerig toont het Vad. aan, dat onze bestaande grond wet de oorzaak is, dat wij een leger hebben van on voldoende sterkte, dat wij een zeer duur leger hebben en dat een vertrouwbare reserve ten eenenmale ont breekt, terwijl tevens,juist omdat de schutterijendoor haar gemeentelijk karakter niet ais vertrouwbare re serve mogen gelden, aan de ingezetenen noodelooze militaire lasten worden opgelegd. In het jaar 1886 zijn in Nederland 95,239 personen overleden, een hooger cijfer dan sinds 1880 werd bereikt. Daarbij moet echter gelet worden op de toeneming der bevolking. Het sterfte cijfer berekend op 1000 inwoners bedroeg slechts 21.8. In de jaren 188086 was het achtereenvolgens 21.5, 20.7, 21.8, 22 2 en 21 per 1000 inwoners. Het aan tal geboorten bedroeg 150,851, ongeacht 7807 leven loos aar.gegevenen. Het overschot der levend gebore nen op de overledenen bedroeg 55,612. Van de over ledenen stierven 28.911 beneden het jaar en 13,978 op 15jarigen leeftijd; 5307 personen werden boven de 80 jaren oud. Het grootst aantal levenloos aan- gegevenen kwam voor in Drente en Overijsel. De kin dersterfte beneden het jaar was het grootst in Zeeland, 34.91 pet. van het totaal aantal gestorvenen, in Zuid- Holland 34.08 en Utrecht 31.49, het geringste in Drentel6.91, Friesland 20.07, Groningen21.11, Over ijsel 21.40. Beroepen te Leeuwarden ds. C. L. Laan, te Goes. Beroepen te Renesse en Noordwelle ds. A. Wunder, te Noordgouwe. Bedankt voor Tolen, vacature ds. C. E. Crull, ds. P. S'gboer te Nieuw-Lekkerland.

Goessche Courant | 1887 | | pagina 1