Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Rechtszaken. 4> FEUILLETON Twee en twintig wachten nog Kunst, Wetenschap en Letteren. Buitenlandsch Overzicht Gemengde Berichten. Laatste en telegraphische berichten. Ingezonden Stukken. moét hebben vergewist, dat de hertog van Nassau, op wien, na 's Konings dood, de rechten op het groot hertogdom overgaan, onder geen voorwaarden van zijn rechten afsand zou doen. Te Helder is eene anti-revolutionaire kiesver- eeniging opgericht, die tot candidaat veor de Tweede Kamer heeft gesteld jhr. C. H a r t s e n. De regeering heeft voorgesteld het verbod tegen het visschen met den wonderkuil in de Zui derzee met 2 jaar te verlengen, in afwachting van nadere uitkomsten der proefvisscherijen, ook met behulp van een aan te stellen wetenschappelijken adviseur. In eene talrijk bezochte vergadering van r ij k s- teleg raaf ambtenaren te Amsterdam is be sloten, zich in zake de verkrijging van pensioen voor de nagelaten betrekkingen van burgerlijke ambtenaren met een verzoekschrift te wenden tot Z. M. den Koning. De onderhandelingen tusschen Frank rijk en Engeland over het Suez-kanaal zijn, naar door Beuter gemeld wordt, ten einde gebracht. Tot grondslag is aangenomen de volkomen onzijdigheid van het kanaal, onder den waarborg der Europeesche mogendheden. Eene commissie, aan wie zal worden opgedragen de onzijdigheid van het kanaal te doen eerbiedigen, zal worden ingesteld met medewerking van de ver tegenwoordigers der mogendheden te Cairo. Haar zal de bevoegdheid gegeven worden om te bepalen of eenigerlei fortificatie, militaire vestiging of troepen emplacement eene bedreiging zou kunnen zijn voor deze onder den waarborg van Europa geplaatste on zijdigheid. ■twwramncr.i r i BOM m >'i B»i«aanmatvaMmm De heer L. Meijler heeft zijne benoeming tot lid van het kiescollege der Ned. Herv. kerk alhier m'ef aangenomen. Zondag vóór 8 dagen werd te Gapinge door den consulent ds. Klaarhamer, de hulpkerk der Gerefor meerde gemeente (Doleerende) ingewijd. De kerkeraad dier zelfde gemeente te Middelburg heeft besloten in een schrijven aan de kerkeraden van de aldaar gevestigde gemeente, der Christelijke Gerefor meerde kerk officieel kennis te geven, dat de Nederd. Geref. kerk van Middelburg met het Ned. Herv. genoot schap voor altijd heeft gebroken, en teruggekeerd is tot de kerkenorde van 1618/19; en tevens dat het de hartelijke begeerte van den kerkeraad is om tot ineensmelting te komen met die deelen der eene Gere formeerde kerk aan deze plaats, welke reeds vroeger met genoemd genootschap hebben gebroken. (Zeeuwsche Kerkbode.) Het Nederl. Godsd. Traktaatgenootschap telt, blijkens het jaarverslag, 834 leden en 338 begunsti gers. Het bedrag der inkomsten en uitgaven sluit ad 18,678, waaronder een saldo van 676,38%, en ook een drietal legaten van 6000, 500 en 500. In de vergadering der Afd. Krabbendijke van 't Ned. Onderwijzersgenootschap werden tot leden van het Hoofdbestuur der Vereeniging gekozen de heeren Terweij te Amsterdam en Den Boer te Botterdam. Tot leden van het bestuur der Gewestelijke Vereeni ging Zeeland werden alle 7 de aftredende leden her kozen. In zake het beroep van den Baad van Rilland- Bath, van een besluit van Ged. Staten, waarbij goed keuring onthouden was aan de verlaging der jaarwedde voor het hoofd der school te Bath van 800 tot 700, heeft Z. M. beslist dat eene jaarwedde van 700 voor Bath voldoende kan worden geacht, zoo dat de jaarwedde is bepaald overeenkomstig het besluit van den Baad. Kantongerecht te Goes. In de zitting van Vrijdag 21 October 1887 zijnde navolgende personen veroordeeld, allen wegens open bare dronkenschap J. W. te Kolijnsplaat, P. De S., C. S. te Elle- woudsdijk. A. De F. te Kamperland, N. D. te Prinsen- hage, P. K., C. K., P. S. te Kapelle, H, v. Z. te Zaan dam, P. W. te 's-Heer Arendskerke, P. H. te Waarde, J. S. te Hansweerd, P. v L., J. De K te Heinkens- zand, M. V. te Bergen-op-Zoom, M. L., J. v. D. te Ellewoudsdijk, J. K., J. H. zwervend, S. S., J. De G. te Goes, J. G. v. D. te Ierseke en M. V. te Kloetinge, ieder tot 1 boete subs. 1 d. h.P. J. A. D. te Arnhem en C. S. te Goes, ieder tot 1 boete subs. 2 d. h.C. S., C. J v. Z. te Hans weerd, A. G. te Bergen-op-Zoom, C. S. te Kolijnsplaat Nacht, stikdonkere nacht! In de Prins Hendrik Stichting te Egmond aan Zee brandt nog licht; t beschijnt een aantal verweerde, rimpelige gezichten. Ze konden niet besluiten om naar bed te gaan, die oude zeelui, en daarom zitten ze uog bij elkaür en luisteren naar den wind naar de zee. Hoe zouden zij ook kunnen slapen als de storm in woeste vlagen uit het Noord-Westen aanvliegt en over strand en duinen giert, als de onmetelijke zee van uit de verte haar stem doet hooren, brullend en schuimend met verslindend geweld. O 1 zij kennen dat wilde lied van den storm I Hij heeft het hua immers zoo dikwijls in de ooren ge bulderd, toen zij nog jong waren, veerkrachtig en sterk en nauw zjn woeden vreesden. En nu Met beklommen hart luisteren zij naar het trillen der vensterruiten in bun kamer, naar het loeien van den wind in den schoorsteen, naar het verwijderd bruisen der zee, want ze zijn oud. Veel stormen zijn over hun hoofd gevaren en met ieder jaar, met iedeien storm, is een deel van hun veerkracht, van en C. J. R. te Rozendaal, ieder tot/3 boete subs, 3 d. h.J. B. te Kruiningen, tot 3 boete subs. 2 d. h. J. P. te Goes, tot 10 boete subs. 3 d. h.J. De H. te Boschkapelle, tot 2 maal 1 boete subs. 1 d. h. voor iedere boete; J. S. te Ellewoudsdijk, tot 2 maal 2 boete subs. 2 d. h. voor iedere boete A. P. te Goes, tot 2 maal 5 boete subs. 3 d. h. voar iedere boeteJ. T., H. C. te Goes en G. D. te Baarland, ieder tot 3 d. h. G. T. te 's-Graven- polder, tot 3 maal 3 d. h.C. K., P. E. te Hans weerd, ieder tot 8 d. h.P. V. te Ellewoudsdijk, tot 2 maal 8 d. h J. De L. te Borsele, tot 4 maal 3 d. h.P. L te Hansweerd, tot 3 maal 8 d. h. Allen tevens in de kosten. Het O. M. bij de Rechtbank te Amsterdam eischte 3 maanden gevangenisstraf voor Jan Kapteyn, ter zake dat hij dr. Arends, van Nieuwer-Amste], in den avond van 1 September opzettelijk in een sloot geworpen heeft, en voor zijnen broeder Dirk, als mede plichtige, 45 dagen. Naar men verneemt zal ter herdenking van Von dels geboortedag door het «Nederlandsch Tooneel" eene buitengewone voorstelling te Amsterdam gegeven wor den van den «Gysbreght Van Aemstel". Aangaande de feestviering door de rederijkerskamer «Joost Van den Vondel" te Amsterdam te geven, ver neemt men nader dat de Kamer eene openbare uit voering zal geven in den Stadsschouwburg, waarvan de opbrengst zal strekken tot het oprichten van een monumentaal gedenkteeken in het Vondelpark, gewijd aan de nagedachtenis van den grooten dichter. Op het programma komen voorvoordrachten van werken des dichters, en van gedichten op hem vervaardigd verder uitvoering van zang- en muziekstukken toepas selijk voor deze gelegenheid, en ten slotte de opvoering van het blijspel; «De Zegepraal der Schoonheid", door prof. J. A. Alberdingk Thijm vervaardigd in 1879, ter gelegenheid der herdenking van Vondels sterfdag. (JY. R. Ct.) Het buitenlandsch nieuws ontleent alleen eenige belangrijkheid aan het feit, dat thans ook de officieuse Nordd. Allg. Zeitung zich waagt aan een bespreking omtrent de voorgestelde samenkomst der keizers van Dnitschland en Rusland. Het blad geeft te kennen, dat dergelijke geruchten worden verspreid door vijan den van Duitschland, met het doel, later, wanneer zij niet worden bevestigd, het te doen voorkomen, alsof ernstige redenen de aangekondigde samenkomst hadden onmogelijk gemaakt. Tevens blijkt uit het artikel, dat de verhouding tusschen Rusland en Duitschland niet meer van dien aard is, dat eene ontmoeting der beide Monarchen te verwachten is. De ministriëele crisis, die in Zweden en Noorwegen dreigde, is voorkomen. De Staatsraden, die tot de linkerzijde behooren, hebben besloten zich te voegen naar den wensch van den Minister-president Sverdvup en trokken hun verzoek om ontslag in. Het gemengde Ministerie blijft dus aan het bewind. In Denemarken blijft de parlementaire en grond wettige strijd des te langer aan het woord. De zitting van den Rijksdag is tot 5 December verdaagd. Tege lijkertijd werd er eene nieuwe voorloopige wet uitge vaardigd, waardoor de Regeeriog gemachtigd wordt om ook in het ingetreden financiëele jaar de gewone belastingen te innen en de noodzakelijke uitgaven daar van te bestrijden. De Spaansche Regeering heeft, zoo wordt uit Madrid gemeld, de traktaat-mogendheden van 1860, onder welke ook Nederland behoort, uitgenoodigd tot een nieuw congres, teneinde het traktaat beti effende Ma rokko aan te vullen. Men verwacht dat de meeste Staten Spanje's voorstel zullen aannemen. Vlissingen. In den nacht van Zaterdag op Zondag, tusschen drie en vier urtn, werd brand ontdekt in eene timmerloods van den aannemer D. Bijl, gelegen achter diens woning aan de Wijnbergsche kade en in de onmiddellijke nabijheid van de gasfabriek alhier. Op het gewone brandalarm werden de bluschmid- delen van de gemeente, het algemeen depöt van discipline en Z. M. kostschip «Vos" ten spoed gste aangevoerd en in werking gebracht en verschenen ook de burge meester en andere autoriteiten weldra ter plaatse. Hierdoor kon evenwel niet worden voorkomen dat het geheele houten gebouwtje met zijn inhoud, bestaande uit onbewerkt en bewerkt hout, timmergereedschap, hun moed en levenslust voortgevlogen in de eeuwigheid. Ze zijn oud, en met de handen in den schoot ge voelen zij nu, dat 't hun wél is tusschen de bescher mende muren, onder het dak, waar hun ouden dag een schuilplaats vindt. En in den storm hooren zij de stem der herinnering, die tot hen spreekt van gevaarvolle oogenblikken, van goede maats en vrienden, die een graf vonden in de golven van uren, waarin zij vreesden voor 't eigen leven, waarin ze gebeden hebben zonder woorden, maar met hun geheele ziel. «Luister, maats"zegt een der oudsten ouwe Jan een acht en tachtig-jarige, wiens heldere oogen de tallooze rimpels op't gebruinde gelaat logenstraffen. «Luister! dat's de branding; je kunt ze hier zelfs hooren't blaast van nacht dan ongenadig uit 't Noord-Westen, 't Is bar wéér, daar gaat weer menige brave jongen meê naar de haaien" I Langzaam neemt hij zijn pet af en, terwijl 't zwart gerookte pijpje uit zijn mond verdwijnt, voegt hij er zachtjes bij«God zij hun zielen genadig I" Een paar van »de maats" zeggen binnensmonds1 «Amen" en allen nemen de petten af, alleen de naast ouwe Jan zittende man schijnt zich om niets te be kommeren en blaast de rook uit zijn pijp onverschillig voor zich uit. «Zeg, aap van een jongen, kun jij ook niet eens •ven aassem geven", bromt de acht en tachtig-jarige, enz., alras in laaie stonden en dan ook binnen betrekkelijk korten tijd in asch verkeerden. Tegen half zes was alles uitgebrand en kon de brandweer uitrukken. De omliggende gebouwen, waar voor men aanvankelijk vreesde, daar de brand zich in den beginne zeer dreigend liet aanzien, bleven ongedeerd. De oorzaak van den brand is onbekend en het ver brande, naar men zegt, onverzekerd. Tijdens den brand had een geëmploieerde bij eene der spuiten het ongeluk over een voorwerp te strui kelen en in 't water te vallen. Hij werd echter on middellijk geredjen kwam met den schrik en een nat pak vrij. Ierseke. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag omstreeks 1 uur ontstond hier brand in een schuur, waarin wat hooi en 3 rijtuigen geborgen waren. Al spoedig waren de brandspuit en de burgemeester en een der wethouders op het terrein aanwezig en de nieuwe spuit werkte zoo uitmuntend, dat de brand, die in 't begin nog al hevig was, lot het brandende perceel beperkt werd en om ongeveer kwartier over 2 geheel gebluscht was. De brand moet op den zolder begonnen zijn, althans de rijtuigen konden geheel ongeschonden gered worden. Men zegt vrij algemeen, dat er houtkrullen met petro leum gedrenkt in gevonden werden, zoodat men dadelijk aan kwaadwilligheid dacht en de justitie te Middel burg verzocht werd over te komen om de zaak te onderzoeken, waaraan werd voldaan. Dit onderzoek schijnt geen genoegzamen grond opgeleverd te hebben om iemand te arresteeren. Het onderzoek wordt echter voortgezet. Wemeldinge. Als een bijzonderheid kan worden vermeld, dat in den tuin van den heer B. alhier een pompoen is gegroeid van 1,3 M. omtrek, wegende 23 kilo. Kolijnsplaat. Een blijk, dat Noord-Beveland goede jachtvelden bevat, is, dat in het jachtveld der heeren Catoire c. s. van Riissel, onder deze gemeente en Kats gelegen, door 6 Fransche heeren en een invité van hier Vrijdag 67 en Zaterdag 76 hazen geschoten zijn, samen dus 143 hazen, behalve nog 7 patrijzen en eenige watersnippen. Breskens. Dat de voerlui uit westelijk Zeeuwsch Vlaaodei en in de stoomtram eene machtigen concurrent hebben gekregen, blijkt vooral in dezen tijd van 't jaar. Dagelijks worden hier, namelijk door den tram, dui zenden kilogrammen suikerbieten aangevoerd, hetgeen de drukte aan de haven niet weinig vermeerdert. Het laden der waggons aan de stations der lijn Breskens- Maldeghem geeft aan die plaatsen eveBeens eenige bedrijvigheid. Zaamslag. Zaterdagavond was het een jaar geleden dat het muziekgezelschap «De Volharding" werd op gericht. Bij deze feestelijke gelegenheid werd door de vereeniging een fakkeloptocht door de gemeente ge houden en werden op enkele punten eenige stukjes uitgevoerd. Deze uitvoering gaf duidelijk blijken dat de werkende leden zich de lessen van hunnen kundi ge1? kapelmeester M. Geelhoedt goed ten nutte gemaakt hadden en tevens dat de leiding hem volkomen kan worden toevertrouwd. Vrijdagochtend zijn in een compartiment le klasse van den sneltrein VlissingenRotterdamAm sterdam blijven liggen een bruinlederen valies en een plaid. De eigenaar was bij ongeluk te Rozendaal achtergebleven en had alleen in het compartiment ge zeten. In valies en plaid waren velschillende voor werpen gepakt. In het valies o. a. een credit-tbrief groot 20,000 francs en aan goudgeld eenige duizenden francs. Het valies en de plaid zijn te Rotterdam terugge vonden. Dat/iet alle personen, die door de politie bedelend worden aangetroffen, behoeftig zijn, bleek de vorige week te Zundert, waar een persoon, genaamd J. V. E., vroeger woonachtig te Biezelinge, door de rijkspolitie werd opgepakl, die in het bezit werd bevonden van ƒ1600 aan bankpapier en 118.50 aan obligatiën, twee Turksche stukken ieder van 400 francs, 46 coupons ieder van 6 francs, benevens zilveren en koperen munt stukken. De rijke bedelaar werd naar Breda getrans porteerd en ter beschikking gesteld van de justitie. Over de werking van natte voeten heeft Petten- koffer onderzoekingen ingesteld, die tot de grootste voor zichtigheid moeten aansporen. Wanneer wij op de straat natte voeten gekregen hebben, dan heeft, zoo dra wij in een kamer met verwarmde lucht komen, eene aanzienlijke verdamping plaats. Wanneer men aan de voeten slechts drie lood natte wol heeft, dan eu een tamelijk krachtige duw tegen den schouder van zijn buurman doet dezen opzien eD, op den doffen toon, aan doove menschen eigen, vragen«Hè, wat is er «Doe je pet van je kalebas, zooals de anderen I Och, maar je verstaat me niet, hè? Nou dan zal ik 't voor je doen." De pet wordt een oogenblik door ouwe Jan van des dooven schedel gelicht en als deze verwonderd vraagt«Wat moet dat nou ant woordt hij; »'tls al goed, hou je gemak maar!" De overige zeelieden lachen om dit zonderlinge voorval en een hunner schreeuwt zoo hard hij kan«Je vaar wil je fatsoen leerer., Dries 1" «Net alsof aan die aap fatsoen te krijgen is", pruttelt ouwe Jao en, zich omwendend, vraagt hij«Heb jelui 't ooit zoo gezien, vair en zoon in éen gesticht, aardig hè? Ja 'tis een casuweel geval!" «Hoe ben jelui zoo samengekomen hier in de Stich ting", vraagt een van de maats, en een ander, die met beide ellebogen op de tafel leunt, voegt er bij «Zeg! 't is nou toch een aangebroken achtermiddag, laat ouwe Jan 't ereis vertellen". «Goed" zegt een derde, die naast den doove zit en meteen schreeuwt hij dezen in 'toor; «Ze hebben 'tover jou, Dries!" «Zoo! vraag 't maar aan mijn vair!" is 'tvrij on verklaarbare antwoord. «Jawel, zoo gaat't altijd", bromt ouwe Jan. «Vraag 't maar aan m'n vair, daarmee maakt die snuiter vordert het water, dat zich daarin bevindt, voor zijne verdamping zooveel warmte, dat men daarmede een half pond water van nul graden tot het kookpunt zou kunnen verbitden, of door diezelfde warmte meer dan eeu half pond ijs zou kunnen doen smelten. Even onverschillig als sommige menschen ten opzichte van natte voeten zijn, zoo sterk zouden zij er zich tegen verzetten wanneer men hunne voeten tot het verhitten van eene zekere hoeveelheid water of tot het doen smel ten van eene zekere hoeveelheid ijs zou willen aanwen den, en toch doen zij niet anders dan dit wanneer zij, natte voeten hebbende, niet tot verwisseling van kousen overgaan. Toen voor eenige dagen een sneeuwbui ons kwam verrassen, was niemand zoo verbaasd als een baboe, die in deu loop van den zomer met een Indische fa milie te Tilburg was aangekomen zij zag voor de eerste maal in haar leven sneeuw, en deze vond ze zoo mooi, dat ze besloot een blikken trommel vol bij het vuur te drogen en later als merkwaardigheid mede naar Indie te nemen. Wat de baboe bedroefd was, toen den volgenden dag haar verrassing in 't water was gevallen Men meldt uit Den Haag aan de Amst. Ct. het vol gende staaltje van sociaal-democratische consequentie «In de volksbakkerij, uitgaande van de sociaalde mocraten, werken twee bakkersgezellen, een meester knecht en een tweede knecht. Deze menschen moeten dagelijks veertien of vijftien uren achtereen werken, zonder schaft- of rustpoos, terwijl zij onder het werk hun voedsel nuttigen. «In deze bakkerij moesten minstens drie volwassen personen werken. Wordt er bij den voorzitter der Vereeniging geklaagd over den vermoeienden arbeid, dan zegt hij dat met twee man best 110 baaltjes bloem verwerkt kunnen worden. «Het aanstellen van een derden persoon behoeft om geldelijke redenen niet te worden nagelaten, daar er genoeg winst gemaakt wordt". Kapelle. Heden namiddag werd onze gemeente be zocht door den Commissaris des Konings, die omstreeks half twee uur alhier arriveerde. Na aan het gemeente huis door burgemeester en wethouders te zijn opge wacht en na dit even te hebben bezichtigd, bracht de Commissaris een bezoek aan de school, daarna aan het koor der kerk, alwaar de brandspuiten, benevens de prachtige graftombe van Philibert van Thuil van Serooskerke, door hem in oogenschouw werden genomen. Na nog de kerk en de consistoriekamer te hebben bezichtigd, keerde hij naar het gemeentehuis terug en vervolgde daarna, vergezeld van Burgemeester en Wethouders benevens den Secretaris, de reis naar Biezelinge. Daar werden eveneens de school en de kerk bezichtigd, waarna de Commissaris zijn tocht naar Schore voortzette. Van toren en gemeentegebouwen alsmede uit de gebouwen van enkele burgers werd de vlag uitgesto ken. Van de gelegenheid tot audiëntie werd slechts door éen persoon gebruik gemaakt. 's-Heer Abtskerke. Hedenmorgen om half elf arri veerde hier de Commissaris des Konings, die, na op het gemeentehuis door den gemeenteraad te zijn ge complimenteerd, achtereenvolgens de school en de kerk bezocht, waarna hij naar 's-Gravenpolder vertrok. Al gemeen werd in de gemeente gevlagd. 's HetT Abtskerke. Beroepen tot predikant bij de N d. Her-. Kerk alhier ds. Loen te Grijoskerke. a Aan de Red. der Goesche Courant, Goes. Kalamazoo, 6 October 1887. Geachte Red. In vervolg op mijne laatste letteren, wenschte ik in dezen epistel iets omtrent den Amerikaanschen land bouw mede te deelen, benevens de loonen die er door den Amerikaanschen arbeider worden verdiend. De voortbrengselen van den akker bepalen zich hier tot: tarwe, haver, maïs, aardappelen, ajuin, selderie en bruine klaver. De qualiteit der tarwe is over het algemeen minder dan in Nederland, ook de quantiteit laat zeer veel te wenschen over. De gemiddelde op brengst bedraagt p. m. 18 a 20 Bushel per Acre. De Amerikaansche Bushel is gelijk 36"/i<«, Liter Nederlandsche maat. De Nederlandsche Hectare is ge lijk aan 24'/,0» Amerikaansche Akkers. De haver is over het algemeen goed van qualiteit en levert doorgaans een bevredigend beschot op. Aard- zich van alles af, maar afijn't is non eenmaal zóo en daarom joggieDe oude man klopt zijn aebt en zestig-jarigen zoon goedig op den schouder, «daarom zal ik 't maar doen; je bent nou eenmaal zoo'n ongelukkig doof mirakel geworden en «Waar heb jelui 'ttoch over?" vraagt Dries, en als hij naar zijn vader opziet, is het aan zijn doffe, roode oogen duidelijk te bemerken, dat hij weinig of niets onderscheiden kan. «Over jou, joggieschreeuwt ouwe Jan. «O zooga je gang maarik heb slaap". >'k Zal je temet naar kooi brengen »Hm!" de doove knikt en rookt. z'tGaat toch al wonderlijk in de wereld", zegt ouwe Jan tot de anderen. «Toen die rakker nog met zijn bloote beenen in moeders schoot lag en schreeuwde als een speenvarken, zei m'n wijf dikwijls«Och, Jan leg jij 't wurm eens in zijn wieg, bij jou is hij stil. Nou I ik deed 't met plezierik pakte hem op, och heere't was of je niks niemendal in je handen had, en lei hem in zijn nest en nou op mijn ouwen dag moet ik hem waarachtig nog te kooi leggen, omdat hij alleen geen koers houen kan niet waar joggie «Hij mag van geluk spreken dat jij 'm nog loodsen kunt", zegt een van de maats, die tegenover Dries zit en, tot de overigeu zich wendend, vervolgt hij«Ouwe Jan mag er nog wel wezen, hij is waarachtig nog de kraste van ons allemaal". ^Wordf vervolgd.)

Goessche Courant | 1887 | | pagina 2