1887. N°. 126. Dinsdag 25 October. 74stc jaargang. G0ESC1I De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd sp feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN D1TMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecht* tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. swat™®?"! rass OPENBARE VERGADERING van den Raad der gemeente Ooes, in de Trouwzaal, op DONDERDAG den 27 OCTOBER 1887, des middags te 1 uur precies. Goes, den 24 October 1887. De Secretaris, HARTMAN. Ponten van behandeuno: I. Notulen. II. Mededeelingen. III. Ingekomen stukken. IV. Benoeming van een voorzitter van het Bur gerlijk Armbestuur. V. Verzoek van N. A. M. Van den Thoorn om ontslag als lid der plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs. VI. Aanvulling van het besluit tot het in pacht geven van grond aan D. Boel. VII. Aanvrage van P. Buitendijk om afstand van grond. VIII. Reclames tegen den aanslag in den Hoofde- lijktn Omslag. IX. Rekening van ontvangsten en uitgaven voor het Gasthuis over 1886. X. Begrooting van idem voor 1888. XI. Begrooting der ontvangsten en uitgaven voor de Gasfabriek voor 1888. XII. Idem voor de Gemeente. Er is thans nog maar éen punt van gevaar voor het slagen der Grondwetsherziening en dit is gelegen in de mogelijke verwerping van hoofdstuk VIII (defensie). Dit ontwerp toch is in eerste lezing met 23 tegen 15 stemmen aangenomen; blijven derhalve alle leden bij hunne aanvankelijke meening, dan zou dit hoofdstuk worden verworpen en, aannemende dat de minister Heemskerk bij zijn uitgesproken meening blijft, zou daarmede de geheele Grondwetsherziening vallen. Het is daarom te hopen, dat velen onzer sena toren zullen doen evenals de heer Viruly in de Tweede Kamer en terwille van het goede doel hunne bezwaren tegen het hoofdstuk defensie zuller, lattn varen, iets dat te meer wenschelijk is, omdat de kansen er door de geringe wijziging, die de samenstelling der Eerste Kamer heeft ondergaan, er ni-t rp verbet-rd zijn. De drie leden, die zijn uitgevallen, waren allen voor standers van het nieuwe ontwerp, terwijl men in het duister verkeert omtrent de meening hunner plaats vervangers. Ja, het is zelfs te verwachten bij den tegen stand, dien hoofdstuk VIII van Katholieke zijde onder vindt, dat de plaatsvervanger van den heer Huyde- cooper van van Maarsseveen, dhr. Van Nispen, die door de antirevolutionairen in de Eerste Kamer is ge bracht, zich onder de tegenstemmers zal scharen. Met het oog op een en ander kan het zijn nut hebben, dat men ook hier besloot om een adres naar de Eerste Kamer te zenden om op aanneming van hoofdstuk defensie aan te dringen, zoowel in het belang der her ziening in het algemeen als van 's lands verdediging in bet bijzonder. Moge dit adres, dat, voorzien van p. m. 130 handteekeningen, is vei zonden, zijne uit werking niet missen I Aannemende alzoo, dat hoofdstuk VIII en daarmede de geheele herziening in de oogen der le Kamer ge nade zal vinden, dient langzamerhand overwogen te worden, wat onze partij te doen staat met het oog op de aanstaande Kamerontbinding. Het Dagblad van Zuid-Holland droomt van eene nieuwe conservatieve partij en zoekt tot verwezenlijking daarvan stiun bij de Katholieken; de Standaard betoogde dezer dagen, dat de kracht der anti-revolutionaire partij na de reform-bill andermaal moet gezocht worden in haar isolement. Hoewel het niet tot de onmogelijkheden behoort, dat zij onder bepaalde omstandigheden nog een enkele maal zal kunnen samenwerken met de Ka tholieken of wel met de radicalen, het hand in hand gaan, alleen ter bestrijding van de liberale partij, moet uit zijn. De vriendschap wordt aan de Katho lieken opgezegd en, zooals de Maasbode terecht op merkt, de minderheid der Katholieke Kamerleden, die de Standaard-politiek zoo trouw heeft gediend, »wel wat ruw aan den dijk gezet". Eene algemeene wijziging van tactiek gelooven wij joiet, dat de liberale partij behoeft te bewerkstelligen. Haar program wijzigt zich van zelf naar den eisch des iijds, hare beweging is steeds voorwaarts gericht, en «oo zal ook van zelf, wanneer de nieuwe toestand nieuwe eischen schept, haar werkkring z ch moeten wijzigen, mits daardoor geen afbreuk worde gedaan aan hare hoofdbeginselen. Bovendien zal die werk kring ten deele bepaald worden door de houding der tegenpartij. Blijft die den schoolstrijd voortzetten, dan kan de liberale partij dien niet ontwijken; en komen de liberalen in de minderheid, wat nagenoeg zeker is, dan zullen zij allereerst te strijden hebben b gen die maatregelen der meerderheid, welke tegen hare hoofd beginselen indruischen en ook daarbij zal zij nog ge noegzaam gi l-eer.beid hebben om, al of niet ontdaan van de radicale elementen, die nu nog met haar samengaan, de kracht ten toon te spreiden, die zij ge durende een reeks van jaren heeft kunnen ontwikkelen. Zij toch heeft bij haren politieken strijd, althans in de laatste jaren, geen steun ondervonden van an dere partijen, integendeel de anderen vormden eene coalitie om haar ten onder te brengen. Of zij voor het vervolg hulp zal verkrijgen zal niet van haar, maar wel van de andere partijen afhangen, maar het zal dan toch altijd een toevallig samengaan, geen bond genootschap worden. Het zal intusschen wel niet kun nen worden tegengesproken, dat al lag ia haar isole ment niet bepaald haar kracht, toch uit haar isole ment haar kracht is gebleken, wijl zij zich tegen de triple-alliantie van conservatieven, anti-revolutionairen en katholieken steeds heeft kunnen staande honden. Dat daartoe de uiterste krachtsontwikkeling noodig was valt niet te ontkennen, maar toch zal de toekomst nog veel meer inspanning vordaren. De nieuwe kiesregeling toch zal aan de liberale partij ongetwijfeld nadeelig zijn. Daardoor komt een deel van het volk in de gelederen der kiezers plaats nemen, dat tot nogtoe weinig politieke ontwikkeling genoot en dat veel voorlichting zal behoeven om eeniger- mate te komen op de hoogte, die onontbeerlijk is om een juist oordeel te vormen van den staatkundigen toestand van ons land, de eischen des tijds en de wijze waarop de verschillende partijen aan die eischen wenschen tegemoet te komen. Daartoe is leiding n od- zakelijk, maar waar de kerkelijke partijen als vanzelf hunne leiders hebben, naai' wier stemmen het volk gewoon is op ander terrein willig het oor te neigen, daar doet zich bij de liberale partij het gemis daar van dubbel gevoelen En toch moet die leiding ,er komen en wel spoedig. Het is volkomen waar, wat het anti-revolutionair orgaan Het Vaandel dezer da gen schreef: sDoor de Tweede Kamer is de Reform bill aange nomen. Welliiht dus, dat deze ontbin ïiog der Kamer eerder komt dan men verwacht. Voorbereidende werkzaamheden van onze kiesver- eenigingen zijn derhalve dringend noodzakt-lijk. Wacht men toch, totdat de ontbinding een feit is, of zoolang het maar even kan, dan is het schier onmo gelijk om op tijd klaar te komen." Wij hebben hierbij tegelijkertijd het antwoord op de vraag, wat er gedaan dient te worden? De samenstelling van elk nieuw district is reeds volkomen bekend en het terrein voor iedere kiesver- eeniging nauwkeurig afgebakend. Alle vooi bereidende werkzaamheden kunnen derhalve reeds worden aange vangen, opdat, zoodra de tijding door het land weer klinkt: »de Grondwetsherziening is aange >omen", het plan van reorganisatie der kiesvereenigingen klaar ligt en de verkenning van het terrein kan aanvangen. Inzonderheid in districten als het onze is voorbereiding gebiedend noodzakelijk, want al maken wij ons geen enkele illusie, dat de liberale partij in ons district het bij de samenstelling der nieuwe Kamer tot eene overwinning zal brengen, het valt aan den anderen kant niet te ontkennen, dat zij dit groote voordeel heeft, dat zij in het vervolg in plaats van twee slechts éene partij tegenover zich heeft staan. Nagenoeg alle gemeenten, waar de Katholieken een integreirend deel der bevolking uitmaken, ontvallen aan het tegenwoordige districtBe.rgen-op-Zoom en omstreken zullen voortaan op zich zelf staan, evenzoo het vijfde dictrict, waaraan nog worden toegevoegd Borsele, Driewegen, Nisse, Ovezand, Hoedekenskerke, 's-Heeivnhoek, Oudelande, Ellewoudsdijk, Baarland, Ril- land-Bath, Waarde, Schore, Kruiningen, Krabbendijke, Ierseke en Kapelle. Behalve de laatstgenoemde zeven kunnen al de an dere gemeenten tot de meer Katholieke gerekend worden en de keuze blijft dus beperkt tusschen libe raal en anti-revolutionair. Ds kiezers tijdig te onderrichten, wat die keuze beteekent, achten wij in den eersten tijd de taak der kiesvereenigingen en de thans bestaande liberale kies- vereeniging in ons district, gereorganiseerd naar de samenstelling van dat district, zij daartoe tijdig in staat. Wij hopen en verwachten, dat daartoe spoedig de voorbereidende maatregelen zullen kunnen worden ge troffen. GOES, 24 October 1887. Wij vestigen de aandacht op ons feuilleton van heden van de hand van den bekenden populairen schrijver J. v. M. Jr. Het werd ons in den vorm eener circulaire door het bestuur der Prins Hendrikstichting toegezonden met het verzork er onze lezers op te wijzen. Wij wisten daartoe geen beter middel dan het in ons blad te plaatsen en wij ondersteunen gaarne het ver zoek om gaven tot instandhouding en uitbreiding dezer stichting ten behoeve van oude zeelieden. Volgaarne vei klaren wij ons dan ook bereid aan ons bur> au in i ntvangst te nemen de gelden die men voor alt edele doel zou willen afzonderen. Wcuieldinge. Aanstaanden Woensdag zal de Com missaris des Konings ook deze gemeente bezoeken. Door het vervallen van den gewonen perso nentrein, die vóór de zomerdienstregeling van dit jaar te 11 u. 42 m. in de richting RozendaalVlis- singen te Kruiningen arriveerde, ondervindt de o e s - terhandel een groot ongerief. Die trein bracht de brieven voor Ierseke uit Engeland aan, en daar deze ongeveer te 1 uur besteld waren, konden de orders voor dat land met den trein van 4 u. 33 m. nog juist uitgevoerd worden. Nu evenwel bedoelde trein een sneltrein geworden is, welke te Kruiningen niet stopt, komen dezelfde brieven met den vo'geriden trein ruim een uur later en zijn dan te laat in handen van de geadresseerden om vóór 4 n. 33 m. nog oesters in te pakken en naar 't station Kruiningen te vervoeren. Dit inconvenient is door de heeren Schipper en Kakebeeke ter kin nis van de bevoegde autoriteiten gebracht, die zich niet ongenegen toonden er zoo mo gelijk in te voorzien. Dit zou kunnen gebeuren door een uitwerp-pakket met den straks bedoelden snel trein, al of niet met terzijdestelling van de nu bestaande post van 12 u. 52 m. te Kruiningen. Geschiedde het eerste, d. i. werd die post opgeheven, dan zou dit misschien aan anderen voor hunne brieven naar Goes, Middelburg en Vlissingen weer ongerief kunnen ver oorzaken. Daarom hebben genoemde heeren eene ver gadering van belanghebbenden belegd, om hun gevoelen omtrent eene betere postregeling in te winnen. De oesterhandel was goed veitegenwoordigd en allen verklaarden zich hoogst ingenomen met het denk beeld van een uitwerp-pakket met den voormiddag- sneltrein. Daardoor zou men niet alleen de Engelsche brie»en, maar ook die uit Duitschland en een deel van Belgie bijna 2 uren vroeger ontvangen. Alleen die uit een ander deel van België zou m in dan pas met de avondpost in handen krijgen dus een groote winst tegenover een klein vei lies. Men zal nu verdere stap pen bij de bevoegde macht doen, dis misschien te gemakkelijker aan den billijken wensch der ojstei hande laren kan voldoen, nu Ierseke in plaats van hulppost een postkantoor wordt. Hoewel de quantiteit beetwortelen grooter is dan in de laatste jaren, laat de qualiteit veel te wenschen over. Het suikergehalte, dat verl den jaar ruim 9 pet. bedroeg, is thans gedaald tot ruim 7 pet., aldus meldt men uit Bergen-op-Zoom aan de N. R. Ct. Het volgens de denkbeelden en onder toezicht van den ln luit. F. E. II. Liebert van het 8e reg. inf., voor pakj stading ingericht geweer klein kali ber onzer infanteiie, heeft bij de pro fmming te Delft uitstekend voldaan eu is naar het depaitem»nt van oorlog te 's-Hage opgezonden. De losse blikken maga- zijntjes bevatten 5 patronen en vallen na het verschieten der laatste patroon van zelf uit het geweer, waardoor, evenals bij het Oosteniijksche fysteem Mannlicher, een groote snelheid van vuren kan worden verkregen. Men verwacht dat dit geweer, evenals dat door den kapitein Vitali, van het Italiaansche leger, voor eene proef in het groot bij den troep in aanmerking zal komen. (,V. R. Ct De Staats-Ct. bevat een verslag over de v I eesc fa- vergiftiging in Augustus 1887 te Middelburg waargenomen, ontleend aan de dasbetri ffende inge komen ambtsberichten. Het vleesch, dat de ziektever schijnselen veroorzaakte, was inge>oerd van eene koe, die den 26en te Ileinkenszand, stervende aan ka'.fziekte, uit nood geslacht was. Dit vleesch was, volgens zeggen, te Heinkenszand reeds bestemd voor de militairen. Het werd volgens den commissaris van politie te Middelburg in den nacht van den 27en op den 28en Augustns ostvangen door den slager, tevens leverancier van het garnizoen, in wiens winkel toen ook vleesch voor de militairen, door de voedingscommissie goedgekeurd, voorhanden was. Het des nachts ingevoerde vleesch werd echter eerst den volgenden morgen door den stedelijken keurmeester onderzocht en, volgens de aanteekening op zijn register, goedgekeurd. De slager kon echter het bij d« gemeente- veroidening voorgeschreven bewijs niet vertoonen. De ziekteverschijnselen in casu kwamen het meest overeen met die, welke eigen zijn aan vergiftiging door ptomainen (lijkengift), organische alcaloïden, welke zich bij het uit nood geslachte zieke dier blijkbaar snel en in betrekkelijk groote hoeveelheid hebben ontwikkeld. Deze ptomainen worden door verwarming niet ver anderd, waardoor zich b at verklaren dat het vleesch en de soep, na uren gekookt te hebben, hunne schade lijke eigenschappen hadd-n behouden. Daardoor wordt tevens duidelijk, waarom in dezen niet aan georganiseerde kiemen (parasieten, bacteriën) als oorzaak der ziekte kan gedacht worden. Uit het op verzoek der regeering door den officier van justitie te Middelburg ingesteld onderzoek is niet gebleken, dat de singer L ynse drsbewust bedorven vleesch heeft vei kochtwel wordt hij verdacht dat hij bedrog heeft gepleegd bij den verkoop van vleesch aan het garnizoen, doordien hij in plaats van het ge keurde vleesch, dat ten bewijze daarvan met loodjes was voorzien, ander vleesch, waaraan hij bedriegelijk diezelfde loodjes had weten te bevestigen, heeft gele verd en zoodoende het misdrijf begaan bedoeld bij art. 329 van het Wetboek van Strafrecht. Door den officier van justitie wordt het onderzoek in die richting voortgezet. B. en W. van Middelburg hebben bij den Raad rapport uitgebracht over den aanleg en de exploitatie van de gemeentel ij ke waterleiding nit de duinen in het Noorden van Walcheren. Zij stellen den Raad voor, omtrent de levering der plannen en be stedingsstukken en omtrent het houden van oppertoe zicht gedurende den aanleg van het eerste jaar van exploitatie, een contract aan te gaan met den heer Th. Stang, directeur van de Haagsche waterleiding. Tot den aanleg van de waterieiding hebben het rijksdomein, het kroon lomein, de gemeentebesturen van Serooskerke, van Vrouwepolder en St. Lanrens, benevens het polderbestuur van Walcheren, hnnne medewerking toegezegd. De geheele aan den staat behoorende duinstre k van den noordoosthoek van Walcheren tot nabij Domburg stelt de staat be houdens goedkeuring der wetgevende macht ten verkoop beschikbaar tegen eene som van 17,200. Onder de door het polderbestuur gestelde voor waarden behoort ook, dat wanneer om welkeredenen ook, genoemd bestuur het verleggen of opruimen van buizen wenschelijk acht, die opruiming zal moeten geschieden uiterlijk binnen 2 jaren, nadat de aanzeg ging hiertoe heeft plaats gehad. Men schrijft uit Bruioisse aan de N. R. Ct. Betreurenswaardige besluiten werden in den laatsten tijd door of namens het vischbestuur genomen ten aanzien der opening van de mosselzaadbanken in Zeeland. Menigmaal moet op het verkeerde daarvan gewezen en openstelling in het voorjaar (Apiil en Mei), gevraagd zijn, doch daaraan is geen gevolg gegeven, omdat terechtwijzingen dienaangaande slechts beschouwd wor den alleen in het belang der Bi uinissenaren te zijn, aangezien men het er voor houdt dat het daar in den herfst te druk is m,t opvangen, inpakken en verzen den van oesters en mosselen, om zich met mosselzaad- visschen onledig te kunnen houden. Dit is echter niet jnist, want op welke mossel- en oestervisschersplaats in Zetland is het in den herfst niet druk? Het ware wel te wenschen, dat de aandacht van hoogere autoriteiten op dezen tak van nijverheid werd gevestigd, vooral nu het weer blijkt dat het mossel zaad, in September gevangen en uitgezaaid, zonder overdrijving voor drievierde gedeelte afgestorven en bijgevolg verloren is, wat noodwendig het gevolg moet worden, omdat het zaai in September nog jong en zwak is waar nog bijkomt dat het zaad, hetwelk in den herfst iu den grond getrapt wordt, dood gaat ter wijl het in het voorjaar, door de natuur zelve geholpen, weer boven komt en blijft leven. Wordt met de openstelling der zaadbanken als tot dusver voortgegaan, dan wordt het Zeeuwsche mossel zaad kunstmatig vermoord, de handel gedupeerd en de visscher genoodzaakt minder goed zaad, voor veel geld, van elders te doen aanvoeren, hetwelk dan toch nooit de bedoeling van het hooger bestuur, en zeer zeker niet in het belang der visscherijen kan zijn. Als vervolg op een vroeger gedane mededeeling meldt de M. Cl. dat Ged. Staten voorstellen aan het gemeentebestuur van Kolijnsplaat een jsar- lijksch subsidie van 200 te verleenen ter voorziening in de. geneeskundige hulp, en aan het gemeentebestuur van Westkapelle een jaarlijksch subsidie van 100 ter voorziening in de verloskundige hulp. Zij wenschen aan het subsidie de voorwaarde te verbindena dat een gelijk subsidie door het rijk worde verleend; b dat uit de gemeentekas eene bijdrage worde gegeven min stens gelijkstaande met het thans door de gemeente daarvoor uitgetrokken bedrag; en verder te bepalen, dat het subsidie voor elke gemeente zal ingaan met 1 J inuari 1888, of zooveel later als de te benoemen titularis in functie zal treden, en bij het bestaan eener vacature zal ophouden. De eerstvolgende oproeping van jongelingen bij het instructie-bataljon te Kampen is bepaald op 16 November, zijnde de laatste in dit jaar. De residentiebriefschrijver van het Zeewsch Daqbl, meldt omtrent de troonsopvolging in Luxem burg, dat Z. M. Koning Willem III, die er piijs p stelt, dat Luxemburg zelfstandig blijve, zich er van

Goessche Courant | 1887 | | pagina 1