1887. N°. 125, Zaterdag 22 October. 74stc jaargang. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd ep feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COIKANT. De prijs der gewone advertentiën is van I5 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecht» tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. GOES, 21 October 1887. Wie gisteravond de soirée van de vereeniging »H er cu le s" heeft bijgewoond, zal wel met ons moeten erkennen, dat zij sedeit hare jongste uitvoe ring aanmerkelijk is vooruitgegaan en niet het minst op tooneelgebied. De beide opgevoerde stukjes«Het spreekuur van den dokter" en Dirk Nergensthuis" werden vlug en goed afgespeeldvooral bet eerste viel zoowel om den inhoud als om het spel zeer in den smaak, wat voor een groot deel te danken was aan Jan Spreeuw, die zijn lol zeer goed vertolkte. Wat de afdeeling gymnastiek betreft, ook op dat gebied was weder vooruitgang te bespeuren. Nieuwe leden waren toegetreden en brachten nieuwe krachten aande oude hadden in kracht en juistheid van uit voering gewonnen. Zoowel voor de spelers en werkers als voor het publiek was het gisteren een hoogst aan gename avond. Vóór het nastukje bleek bovendien nog de dank baarheid der leden aan hunne leiders: dhrn. P. Van der Meulen en Z. D. Van der Bilt la Motthe. Nadat de gansche vereeniging zich in een breeden kring op het tooneel had geschaard met het vaandel, versierd met de medaille van 19 Februari jl door de sociëteit «de Unie" alhier eraan gehecht, in het midden van den kring, sprak een der leden in hartelijke bewoor dingen den beiden genoemden heeren toe om hun dank te zeggen voor de moeite, die zij zich getroosten om de vereeniging «Hercules" te leiden en bood beiden daarbij een keurig bewerkte photographie in zwarte lijst, een nette groep van de leden der vereeniging, aan. De heeren Van der Bilt la Motthe en Van der Meulen toonden zich beiden zeer erkentelijk voor de hun gebrachte hulde en gaven de verzekering, dat zij steeds bereid zouden bevonden worden de vereeniging met raad en daad bij te staan. De photographie is vervaardigd door dhr. J. J. Quist alhier en levert weder bet bewijs, dat in diens atelier uitstekend geslaagde photographieën kunnen worden vervaardigd. Mochten wij eene opmerking maken dan zou het deze zijn, dat het programma te uitgebreid is en daardoor de soi'ée te lang duurt. Om half acht be ginnen en eerst te kwart vóór twaalven eindigen is te lang. Het best ware dit te vinden door éen tooneel- stukje wegtelaten. Ware dit gisteren geschied, dan zou de voorstelling om elf uur afgeloopen zijn geweest, wat voor niet-dansers een geschikt uur is om huis waarts te gaan en voor dansers om die bijzondere soort gymnastiek te gaan beoefenen. De A. R. Ct. bevat het bericht, dat er van de oprichting eener schietbaan alhier vermoedelijk niets zal komen vanwege de hooge kosten. Ongetwijfeld hebben wij hier te doen met een sprekend voorbeeld van clairvoyance, aangezien tot hiertoe van de deskundigen, die een onderzoek naar het terrein om deze plaats hebben ingesteldgeen rapport bij het gemeente bestuur is ingekomen. Provinciaal blad van Zeeland no. 103 bevat de volgende circulaire van den Commissaris des Konings aan de burgemeesters in Zeeland «Het is den Minister van Koloniën wenschelijk voor gekomen in het belang der koloniale werving eenige officieren en gepensionneerde officieren van het leger in Nederlandsch-Indië uit te zenden, met opdracht zooveel mogelijk in overleg met de burgemeesters ten platten lande voorlichting en waar noodig ook eenige geldelijke hulp te verleenen aan personen, die zich naar Harderwijk wenschen te begeven ten einde aldaar dienst te nemen. Aan die officieren wordt tevens opgedragen hunne komst in eenige gemeente steeds te voren aan te kon digen aan het hoofd dier gemeente, met uitnoodiging tijdig bekend te maken, dat en waar hij daar ter plaatse zal zijn te ontmoeten. Voor deze provincie is aangewezen de gepension neerde kapitein J. J. Van Poll". De Raad der gemeente 's-Gravenpolder besloot gisteren tot den aanleg van een telephoonver- binding met Goes, indien de kosten van aanleg voor 's-Gravenpolder niet te groot mochten zijn. Der halve verzond de Raad een schrijven aan den Minister van W. H. en N. om, gelet op art. 2 van de wet van 22 Sept. '86 St.bl. 164, ZEx. te verzoeken mede- deeling te doen van de kosten en voorwaarden eener telephonische verbinding van 's-Gravenpolder. Voorts werd, op voorstel van den heer Overman, besloten de acht achterliggende gemeenten uit te noodigen 's-Gra- venpolder in de kosten van aanleg te gemoet te komen. (M. Ct.) 's-Heer Abtskerke. Onze gemeente zal a. s. Maan dag bezocht worden door den Commissaris des Konings. Ierseke. Gisteravond hield de gemeenteraad eene vergadering. Bij de opening waren afwezig de heeren Lemsun, Sauer en Hartoog, waarvan de beide eersten evenwel later ter vergadering verschenen. Ingekomen waren de goedkeuring le van de ver ordening op de tapperijen, 2e van bft contract tol verhuring van het post- en telegraafkantoor aan het Rijk en 3e van de traktementsregeling voor een 4en onderwijzer aan school 1. Eene mede ingekomen aanbieding van de Wed. Massee Zoon te Goes tot levering van brandspuit slangen volgens bijgevoegde prijscourant zou pas later ter sprake kunnen komen. De Voorzitter deelde mede, dat de levering van een torenuurwerk is toegewezen aan den heer Van Bergen te Midwolda voor 690. Daar evenwel om het uur werk een houten of glazen kast moet worden aange bracht stelden Burgemeester en Wethouders voor, voor het uurwerk eene leening uit te schrijven groot f 800 ad 4 pet., aflosbaar in hoogstens 8 jaar. Dit werd met algemeene stemmen aangenomen. Van het Burg. Armbestuur was ingekomen het verzoek, dat het Gemeentebestuur aan Ged. Staten machtiging zou vragen tot de schenking door bet Armbestuur eener bijdrage van 600 voor den genees kundigen dienst en van eene andere groot 800 voor die kosten van bet lager onderwijs, waarvan het rijk geen 30 pet. vergoed. (De laatste som was het vorige jaar bijgedragen voor bestrating en rioleering.) Naar aanleiding van het tot heden behandelde wer den in de begrooting eenige wijzigingen gebracht, en werd deze ten slotte in ontvang en uitgaaf vastgesteld tot een bedrag van 23594,8914. Daarna vroeg en verkreeg de Voorzitter machtiging tot het uitbetalen van f 135,38 (te nemen uit de onvoorziene uitgaven) o. a. voor drukloon van bestek en teekening van den toren, en van eene gratificatie groot 10 aan ieder der veldwachters Bles en Koster alhier, Aarts te Goes en Hendriks te Rilland-Bath. Van Ged. Staten was nog ingekomen de kennisge ving, dat zij het raadsbesluit van 17 Sept. II., waarbij aan 3 onderwijzers hunne gratificatie groot 25 voor ieder vol jaar verblijf wordt ontnomen, niet kunnen goedkeuren. Volgens de bewoordingen van het raads besluit, waarbij indertijd aan die onderwijzers die toe lage was verstrekt, moeten de 25 niet als gratificatie maar als traktementsverheeging beschouwd worden. Zij (Ged. Staten) achten dus de terugname n:et billijk en willen de onderwijzers tegen willekeurige trakte mentsverlaging vrijwaren. Hiertegen voerde de Voorz. aan, dat in de redactie van laatstbedoeld raadsbesluit een fout is ingeslopen. Die 25 gulden kunnen niet als traktement beschouwd worden, want zij worden in eens uitbetaald en komen bij de berekening van de bijdrage voor het pensioen fonds niet in aanmerking. Het motief, waarop de gra tificatie is verleend, is door de vermeerdering van onderwijzers vervallen en dus vervalt ook de gratifi catie. B. en W. kunnen zich dus niet met de ziens wijze van Ged. Staten vereenigen en stellen den Raad voor tegen hunne beslissing bij den Koning in hooger beroep te gaan. Dit werd met algemeene stemmen aangenomen. Ten slotte deelde de Voorzitter mede, dat de Comm. des Konings deze gemeente op a. s. Woensdag ongeveer 12 uren denkt te bezoeken en dat hiervan bij publi catie kennisgeving aan de inwoners is gedaan. De heer Sinke verzocht nog, dat in het gedeelte der zaal, hetwelk voor het publiek en de verslaggevers is bestemd, eene lamp zou opgehangen worden. Van dit verzoek zou nota genomen worden. Hierna werd de vergadering voor het publiek ge sloten, maar bleef de Raad naar aanleiding van het te wachten bezoek van den Comm. des Konings nog in gesloten zitting bijeen. Wemeldinge. De loop van den postbode alhier heeft heden eene belangrijke wijziging ondergaan, die tevens verbetering is. Ging hij sedert Juli 1868 twee maal per dag via Kapelle naar het Station Biezelinge, zoodat hij 's zomers om den zwaren zandweg nog al vaak een grooten omweg moest maken thans is de verbinding met bet station Vlake bewerkstelligd, waar door de bode èn in tijd èn ia gemakkelijkheid van weg gewonnen heeft. Woensdag ontving de gemeente Borsele een bezoek van den heer Commissaris des Ko nings. De ingezetenen van het dorp toonden reeds vroeg in den dag hunne ingenomenheid met de komst door het uitsteken der vlaggen, die in grooten getale werden ontpldoid. Omstreeks half een arriveerde jhr. De Brauw, waar van de inwoners werden verwittigd door het luiden der klok. Na in het gemeentehuis verwelkomd en door den gemeenteraad gecomplimenteerd te zijn, wer den achtereenvolgens bezocht de openbare school, de kerk der Herv. gemeente, de begraafplaats en de be waarplaats der brandbluschmiddelen. Intusschen on derzocht de heer Hartman de gemeente-administratie. In het gemeentehuis teruggekeerd, gebruikte de Com missaris aldaar een collation, na afloop waarvan de rondreis werd voortgezet naar Driewegen. Ter audiëntie had zich niemand aangemeld. Zeer ten gerieve der landbouwers zijn thans ook op de kaaien der gemeenten St. Annaland en Scherpe- nisse vaste weegbruggen geplaatst. Hebben de aandeelhouders dier inrichtingen eenig voordeel er bij, de levera' ciers van suikerbieten, aardappelen, ajuin, enz. hebben alle zekerheid, dat het gewicht van hun geleverde producten juist bepaald wordt. Behalve aan de losplaatsen te Oud-Vosmeer en Nituw Strijen (ge meente Poortvliet) zijn thans in alle gemeenten van het eiland Tolen zulke weegtoestellen geplaatst. Bij Kon. besluit is pensioen verleend ten laste van den staat aan A. M. Van H e u v e n, gewezen deurwaarder bij de arrondissements-rechtbank te Mid delburg, en vroeger deurwaarder bij het opgeheven provinciaal gerechtshof in Zeeland, ten bedrage van 149 's jaars. Volgens berichten uit Zwitserland zal Z M. de Koning der Nederlanden zich in het voorjaar niet naar Evian (aan den Zuidelijken oever van het meer van Geneve) begeven, maar gedurende geruimen tijd verblijf houden te Territe-Montreux, aan den Oosthoek van dat meer gelegen. Te Bergen-op-Zoom is overleden de heer Adal bert De Bourbon, kapitein der infanterie. Zooals men weet, is deze familie overtuigd afstam melingen te zijn van Lodewijk XVII, die niet op jeug digen leeftijd in den Temple bezweken zou zijn. Omtrent de geschiedenis van hunne aanspraken leest men in de Encxjclopaedie van Winkler Prins (in deze grootendeels het Conversations Lexikon van Brockhaus volgende) deze bijzonderheden. «Terwijl Hébert te Parijs terechtstond, zag men een zekeren Morel de St. Dilier optreden, die in naam van den echten, waren Lodewijk XVII tegen de aan matigingen van dien gelukzoeker protesteerde. De pretendent van dezen Morel was een Duitscher, Karl Wilhelm Naundorf geheeten en afkomstig uit de Neder- Lausitz. Hij woonde vroeger als horlogemaker en vader van een talrijk gezin te Krossen, en stond algemeen bekend als een oprecht en oppassend man. Reeds lang beschouwde hij zichzelven als Hertog van Normandië. Hij leverde een verhaal van zijne vlucht uit den Temple en wendde zich tot verschillende Mogendheden, alsmede tot de Hertogin van Angoulême (de dochter van Lo dewijk XVI). «Na de Juli-omwenteling begaf hij zich met xijn gezin naar Frankrijk, waar hij, ook wegens de overeen komst van zijn gelaatsvorm met dien der Bourbons en wegens de treffende gelijkenis zijner dochter met Marie Antoinette, vele aanhangers vond. «Hij wendde zich tot de Kamers, maar deed afstand van de kroon ten behoeve van het Huis van Orleans, onder voorwaarde dat men hem in staat stelde om als Prins van den bloede te leven. «De stichting van een dagblad, waarin hij zijne rechten wilde bepleiten, bracht hem evenwel spoedig in geldverlegenheid, zoodat hij als oplichter en be drieger werd aangeklaagd. De Rechtbank besliste echter dat Naundorf niets was. niet eens een bedrie ger, en sprak hem vrij. Later vestigde hij zich te Delft, waar hij in vrij goede omstandigheden leefde en in 1845 overleed, met den ijver der innigste over tuiging verdedigd door zijnen trouwen vriend graaf Gruau de la Barre. «Ook nog veel later in den laatsten tijd van het tweede Keizerrijk en geholpen door Jules Favre heeft zijn zoon vruchtelooze pogingen aangewend om te Parijs de rechten zijns vaders, en alzoo ook de zijne, te doen gelden." De Bourbon was als volontair in dienst getreden bij het 6e reg. inf., en werd in Jan. 1864, nadat hij als Nederlander was genaturaliseerd (hetgeen met veel moeilijkheden gepaard ging) tot 2e luit., in 1867 tot le luit, benoemd. In dezen rang werd hij spoedig over geplaatst bij het reg. grenadiers en jagers, en bleef daarbij dier.en, tot hij in Mei 1883 tot kapitein bij het 3e reg. inf. werd benoemd. Zijn overlijden zal door zijn vele vrienden zeer worden betreurd. De lijkkist, welke zijn stoffelijk overblijfsel bevat, draagt op eene koperen plaat de volgende inscriptie Adal berth da Bourbon Prince de France Gapitaine d' Infanterie de I' Armée Néarlandaise né le 26 Avril 1840 a Ealing (Angleterre) décédé le 18 Octobre 1887 a Bergen-op-Zoom. Een berichtgever houdt in de Tijd vol, dat de dood van het als student aan de Groninger Hoogeschool ingeschreven jongmensch, indirect wèl moet geweten worden aan het groenloopen. Hij schrijft: »'s Avonds was er zoogenaamde «donderjool" bij den heer Fr., student alhier. De overleden groen moest daarheen en zag er vreeselijk tegen op, omreden dat ze daar vreeselijk worden geplaagd. Om die plagerijen des te beter te kunnen verdragen, heeft dat ongelukkige jongmensch er wat couragewater opgezet, dat, zooals ge weet, de doodelijke uitwerking heelt gehad. Dit is de zuivere waarheid, algemeen te Groningen bekend en publiek verteld, maar door alle couranten hier verzwegen". Toegevende, dat de dood van den student geen recht- stre.ksch gevolg was van het groenloopen, zal men toch niet beweren, dat deze veroudeide instelling glansrijk en smetteloos uit bet debat komt. In geen geval wordt de sympathie verhoogd voor deze wijze, waarop de leden worden opgenomen in de kleine maat schappij, die uit de kern onzer jongetir gschap bestaat, teekent de Arnh. Ct. hierbij aan. Het wetsontwerp houdende bepalingen omtrent den zoutaccijns, dat in de vorige zitting der Kamers onafgedaan bleef, is door de Regeering bijna onveranderd weder ingediend, met eene beantwoording tevens van het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer. De Minister doet opmerken dat de toestand der schatkist geene afschaffing van dezen accijns toelaat, die 3,700,000 'sjrars opbrengt, en die bovendien niet het eerst voor afschaffing in aanmerking zou komen; want door schier alle staathuishoudkundigen wordt de leer gehuldigd dat in beschaafde landen, waar de openbare dienst groots uitgaven vordert, enkele be lastingen onvermijdelijk zijn, die niet uitsluitend door de meergegoeden, maar door alle ingezetenen worden opgebracht. Met de voorstanders van verlaging kan de Minister evenmin medegaan. De tijd is nog niet gekomen om de inkomsten van den Staat te verminderen met minstens 1,400,000, wat noodig zou zijn om. door eene verlaging van het recht van 9 tot 5, de fraude langs de Belgische grens te fnuiken. In de Heldring-gestichten te Zetten waren op 1 Oct. j.i. 307 meisjes en kinderen geplaatst, nl. op Steenbeek 42, Magdelenahuis 23, Bethel 51, Talitha Kumi 138, opleidingshuizen 23 en normaal school 30. Sedert de oprichting van deze gestichten tot heden zijn daarin reeds 3772 meisjes en kinderen verpleegd gewoiden, als op Steenbeek 1328, Magda- lenahuis 194, Bethel 770, Talitha Kumi 1124, oplei dingshuizen 52 en normaalschool 304. Slechts 34 plaatsen ziju meer beschikbaar, terwijl weder 13 aan vragen tot plaatsing zijn ontvangen. O.-Indië. Ontslagen eervol uit 's lands dienst de opzichter 2e kl. bij den waterstaat J. Visser. Landbouw en Veeteelt. Proeven met twintig soorten aardappelen voor consumtie, op de Groningsche kleigronden genomen, deden zien, dat de opbrengst verschilde van 7000 kilo tot 26000 kilo. Vele soorten gaven een minimum van zieke knollen, maar van andere was wel Va aan getast. Terwijl van enkele soorten de opbrengst zeer aanzienlijk was, werd tevens de smaak goed bevonden. Het is opmerkelijk, dat op de kleigronden blijkbaar geheel andere sooiten willen tieren dan op cultuur gronden, zooals b.v. in de veenkoloniën. Friesche jam men en Zeeuwsche blauwe waren vooral zeer goed. Er werden weinig zieke onder aangetroffen. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen te Willemsoord ds. J. Dommisse Cr., te Gapinge. Bij de Woensdag gehouden herstemming voor 2 leden van het kiescollege der Ned. Herv. kerk alhier zijn gekozen de heeren L. Meijler met 102 en E. Kerkhove met 100 stemmen. De heeren C. Gierum en F. J Boone verkregen 97 en 80 stemmen. Bij de eerste stemming waren op genoemde heeren resp:c- tievelijk uitgebracht 62, 58, 84 en 57 stemmen. Kloetinge. Tot leden van het kiescollege bij de Herv. gemeente alhier zijn gekozen de heeren J. Paar- dekooper, H. Ode en A. Leendertse. Bij de stemming voor notabelen bij de Her vormde gemeente te Wolfertsdijk op jl. Woensdag zijn ditmaal 86 stemgerechtigden opgekomen. Met volstrekte meerderheid zijn tut leden van dit college, om 1 Jan. 1892 af te treden, gekozen de heeren H. Van Strien Jz. met 45 en M. Tolhoek Jz. met 43 stemmen. De beide aftredende leden M. Tolhoek Dz. en Adr. Op 't Hof erlangden respectievelijk 33 en 31 stemmen, terwijl nog enkele stemmen op 2 andere personen werden uitgebiacht. 's-Gravenpolder. Benoemd tot onderwijzeres bij het openbaar lager onderwijs in deze gemeente mejuffrouw C. W. Janse te Schore. De raad der gemeente Alkmaar bepaalde inder tijd, dat onderwijzeressen aan de openbare lagere scholen aldaar, die in het huwelijk treden, verplicht zijn ontslag aan te vragen, uiterlijk op den dag, waarop haar huwelijk voltrokken wordt. Z. M de koning heeft thans dit raadsbesluit, als strijdig met art. 29 in ver band met art. 13 der onderwijswet, vernietigd.

Goessche Courant | 1887 | | pagina 1