1887. N°. 124. Donderdag 20 October. 74ste jaargang. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd ep feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN D1TMAR te Rotterdam en verder <5*^3 bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecht» tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. GOES, 19 October 1887. Wij herinneren het publiek aan de soiree, morgen (Donderdag) in de sociëteit V. O. V. door de gymna- stiekvereeniging «Hercules" te geven. De beid9 vorige voorstellingen mochten zich in een talrijk publiek ver hengen, wat zeer ten bate kwam van de liefdadige instellingen, waarvoor het netto-bedrag der opbrengst toen was bestemd. liet is te hopen, dat ook ditmaal over de opkomst van belangstellenden niet zal te klagen vallen. Het is thans zeker, dat de groote Duitsche tooneel- speler Ernst Possart ook te Middelburg zal op treden en wel op Vrijdag 28 October a. s. in de rol van «Nathan der Weise". Men hoopt en verwacht, dat ook uit Goes de kunstliefhebbers deze voorstelling zullen willen bijwonen en dientengevolge zal eerstdaags een lijst circuleeren, teneinde tijdig te weten op hoeveel plaatsen men van uit deze streken moet rekenen. Bovendien zullen er pogingen worden aangewend om een extra-trein van Middelburg naar Goes te doen rijden. Tot deelneming aan een en ander behoeven wij voor zeker wel niet optewekken. De volksvoordracht van den heer D e Buisonjé is nader bepaald op 3 November a. s aangezien op 27 October de heer Lieftinck voor de leden van het Nut optreedt. Gistermiddag hield de afdeeling Hein- kenszand der maatschappij tot bevor dering van landbouw en veeteelt in Zee land eene vergadering, waarin de Voorzitter, de heer E. Van den Bosch, allereerst rapport uitbracht van het behandelde in de voorjaars- en zomervergaderingen van het hoofdbestuur. Daarna kwam aan de orde een voorstel om ontslag te verleenen aan jhr. C. A. J. Van Citters als secre taris der afdeeling, aangezien deze door zijn vertrek naar Noord-Amerika deze betrekking niet langer kon waarnemen. De Voorzitter drukte den wensch uit, dat het jhr. Van Citters in de Nieuwe Wereld moge welgaan en dat hij daar een ruim veld moge vinden voor de werkkracht, dia hij ook hier eenmaal getoond heeft te bezitten. Onder dankbare herdenking van het vele goede, dat ook wijlen jhr. mr. C. Van Citters, vroeger voorzitter der afdeeling, in het belang der Maatschappij heeft verricht, stelde hij voor het ontslag aan den secretaris eervol te verleenen, welk voorstel zonder discussie en hoofdelijke stemming werd aangenomen. Overgaande tot de benoeming van een nieuwen si-cre- taris deelde de Voorzitter m«de, dat het bestuur aan vankelijk had gevreesd, dat zich voor die betrekking, welke veel lasten en weinig lusten met zich brengt, niemand zou laten vinden. Het bestuur had daarom dankbaar kennis genomen van een tweetal brieven, een van dhr. Ph. M. Van der Mandere en éen van den heer J. M. Kakebeeke, waarbij da eerste zich voor het secretariaat aanbeval, terwijl de laatste dit deed voor zijn oudsten zoon, die eerstdaags na een kort verblijf in Noord-Amerika van daar in het vaderland terugkeert. Het bestuur meende zich van iedere aan beveling in dezen te moeten onthouden, aangezien het vooropstellen van de goede eigenschappen van den een onvermijdelijk achteruitstelling van den ander zou ten gevolge hebben en hij noodigde daarom de vergadering uit tot eene benoeming te willen overgaan. Nadat nog was geconstateerd, dat men ook buiten de beide ge noemde personen eene keuze kon doen, had de verkie zing voor een secretaris plaats, waarbij 29 stemmen werden uitgebracht op den heer I. G. J. Kakebeeke, 41 op den heer Van der Mandere, 1 op den heer G. J. Van den Bosch, 4 op den heer A. Nijssen, 1 op den heer C. Koert en 1 op den heer Z. D. Van der Bilt La Motthe, terwijl éen briefje in blanco was. De heer Kakebeeke, alzoo benoemd zijnde, zeide de Voor zitter dat hem daarvan zal kennis gegeven worden, terwijl hij den heer Van der Mandere dank zeide voor zijne bereidwill gheid om zich voor de bedoelde betrek king beschikbaar te stellen, alsmede voor zijne mede werking tot hiertoe aan de afdeeling bewezen. De beide periodiek aftredende bestuursleden dhrn. C. J. Labrijn en H. Minnaard werden vervolgens als zoodanig herkozen de eerste met 34 van de 47 stem men, terwijl 6 stemmen waren uitgebracht op dhr. M. De Kater, 3 op dhr. C. Koert en 1 op elk der heeren I. Rottier, J Woutersen en I. Tolhoek, en 1 biljet in blanco de laatste met 23 van de 47 stemmen, terwijl 6 stemmen waren uitgebracht op dhr. M. De Kater, 5 op dhr. C. Koert, 2 op dhr. I. Rottier en 4 op elk der heeren M. De Bockx, A. Sandee, A. Nijssen, G. Meulenberg, C. Polderman, I. Tolhoek, P. Priem, J. Woutersen en P. Nieuwkamer en 2 biljetten in blanco. Beide herbenoemden aanvaardden onder dankzegging voor het in hen gestelde vertrouwen hunne benoeming. Alsnu kwam aan de orde een voorstel tot verleening eener bijdrage ad f 10,72 aan de commissie in zake de suikerpenencontracten. De heer C. J. Labrijn verklaarde, dat het hem be vreemd heeft, dat, waar indertijd de vergadering, waarop de quaestie dezer contracten was besproken, door een lid van het hoofdbestuur was gepresideerd, het hoofdbestuur zelf thans weigert de onvermijdelijke kosten uit een en ander voortvloeiende geheel of ge deeltelijk te dragen, te meer daar een paar jaar ge leden de eerste stem voor het verkrijgen van betere suikerpeiienconiracten was geweest die van den heer Snijders, mede lid van het hoofdbestuur. De Voorzitter wees erop, dat het hoofdbestuur voor grootere uitgaven staat dan de afdeelingrn en dat het toekennen van eene dergelijke tegemoetkoming door het hoofdbestuur een gevaarlijk antecedent zou op leveren. Het hoofdbestuur kon z. i. alleen gelden af staan voor zaken van algemeen belang en hij herinnerde eraan hoe b. v. indertijd de afgevaardigden naar de internationale landbouwtentoonstelling te Amsterdam ook op eigen kosten daarheen waren gegaan. De heer Labrijn zeide, dat hij er vóór is om het gevraagde toe te kennen, maar hij kon toch niet na laten erop te wijzen, dat de onderhavige zaak een algemeen Zeeuwsch belang is, veel meer dan de ten toonstelling waarop de voorzitter wees. Een vraag van den heer G. J. Van den Bosch of de commissie voor de contracten door deze afdeeling was benoemd, beantwoordde dhr. J. J. Van Weel ont kennend. De vergadering van belanghebbenden en be langstellenden was indertijd bijeengeroepen door de landbouwvereeniging Wolfertsdijk en daaraan waren door het hoofdbestuur toegevoegd dhr. 3. M. Kake beeke als voorzitter en dhr. E. Van den Bosch als secretaris. In die vergadering is toen besloten aan de vereeniging te Wolfertsdijk te verzoeken eene commissie te benoemen. De commissie heeft naderhand de finan- ciëele hulp van het hoofdbestuur ingeroepen ter ver goeding van da gemaakte kosten (hoofdzakelijk druk kosten,) doch daarop is afwijzend beschikt, zooals blijkt uit het desbetreffend antwoord, dat hij in zijn geheel voorlas. Het kwam hem voor, dat het hoofdbestuur gepiqueerd was, dat men zich niet vooraf tot dat college had gewend om opening van zaken te doen en ver goeding der kusten te vragen. Hij herinnerde ten slotte eraan, dat de commissie wel is waar is benoemd door de vereeniging te Wolfertsdijk, doch dat zulks geschied is op voorstel van de beide afgevaardigden vaa het hoofdbestuur, dhrn. E. Van den Bosch en J. M. Kake beeke en hij bad wel gewenscht, dat de voorzitter dezer afdeeling daarop wat meer de aandacht had gevestigd. Nu het hoofdbestuur weigert de kosten te dragen is hij er tegen, dat de afdeeling een deel daarvan voor hare rekening zal nemen. Dhr. J. Welleman verklaarde het eens te zijn met dhrn. Labrijn en Van Weel, maar niet met de con clusie van den laatste. De quaestie der suikerbieten contracten is een algemeen belang en daarom had het hoofdbestuur de kosten moeten dragennu dit weigert ziet hij niet in, waarom de afdeelingen het niet zouden doen. Het voorstel van het bestuur werd daarna aange nomen met 30 tegen 10 stemmen, terwijl een lid buiten stemming bleef. Als laatste punt stond op de agenda een voorstel van het hoofdbestuur tot wijziging der statuten, wat betreft het houden van wedstrijden en het wensche- lijke om in de plaats daarvan de paardenfokkerij, op rationeele wijze uitgeoefend, aantemoedigen. De voorzitter lichtte dit voorstel nader toe door de mededeeling, dat dhr. Van der Have van Ouwerkeik in de voorjaarsvergadering van het hoofdbestuur erop gewezen had, dat het repertoire der wedstrijden niet groot was, terwijl bij hem tevens meermalen de vraag was gerezen of de uitgaven voor die wedstrijden door het nut, dat dez6 afwierpen, genoegzaam werden ge motiveerd. Hem werd toen echter tegemoet gevoerd, dat als de tijd daar was, gewoonlijk wel weder een onderwerp voor een wedstrijd was te vinden en dat in ieder geval in die afdeelingen, die nog geen we dstrijd hadden gehad, er eerst nog dienden plaats te hebben. Dhr. Van der Have meende echter, dat de gelden voor de wedstrijden nuttiger konden worden aange wend voor de verbetering van het Zeeuwsche paarden ras en wanneer daarmede werd gewacht tot in alle afdeelingen een wedstrijd had plaats gehad, dan konden de toestanden wellicht weder gewijzigd zijn, terwijl thans een goed paard veel geld waard is. Met het oog op den slechten tijd voor den landbouw kwam het hem daarom nuttig voor de aandacht te wijden aan de paardenfokkerij. Tengevolge van een en ander was men in de zomer vergadering van het hoofdbestuur tot de vo'gende con- clusiën gekomenMet het oog op de ligging en op de verschillende typen van paarden kan onze provincie in drie districten word-n verdeeld, waarvan het eerste omvat de eilanden Schouwen, Duiveland, St. Filips- land en Tolen, het tweedeZuid- en Noord-Beveland en Walcheren, het derdeZeeuwsch-Vlaanderen. Men wenschte nu eene permanente commissie te benoemen, die, eenmaal wetende welke richting zij uit wilde, manren om zich kan verzamelen, die bekwaam zijn om het voor gestelde denkbeeld ten uitvoer te brengen. Men moet dan bekroningen toekennen aan hengsten («lie in de provincie moeten blijven), maar vooral aan fokmerries. Men berekende voor dat doel in het le en 2e district 500 elk, in het derde 600 (ten gevolge der slechtere communicatie) noodig te hebben, terwijl de commissie zou bestaan uit twee veeartsen, die ieder eene gratificatie van 100 en zes leden, die ieder 60 zouden genieten, zoodat de geheele zaak 2200 zou kosten. Dientengevolge had men besloten zich tot de provincie te wenden. Aanvanke lijk was men ook voornemens steun te vragen aan den minister van oorlog, wien het ernst schijnt te zijn met de behartiging van de inlandsche paardenfokkerij, doch hieraan zal vermoedelijk geen uitvoering worden gegeven, omdat de voorgestelde fokkerij niet voor het leger zal geschieden. De heer G. J. Van den Bosch juichte het denkbeeld van het hoofdbestuur ten zeerste toe. De verbetering van het paardenras trekt in den laatsten tijd zeer de aandacht; de vraag naar goede werkpaarden, ook naar Zeeuwsche, is zoowel binnens- als buitenslands zeer toe genomen en dit zal nog meer het geval zijn, wanneer getracht wordt het ras te verbeteren. Worden de gelden voor de wedstrijden voor dit doel gebezigd, dan zou men prijzen voor hengsten, fokmerries en veulens kunnen uitloven. Hij achtte echter verplichte hengstenkeuring het eenige middel om doeltreffende verbetering van het ras te verkrijgen. De Voorzitter merkte op, dat dit punt ook bij het hoofdbestuur ter sprake was gekomen, doch dat de verplichte keuring van de regeering moet komen. In Friesland is bovendien gebleken, dat een hengst, die door de commis.de was afgekeurd, weinig gevraagd werd. De heer J. J. Van Weel was het volkomen eens met den heer Van den Bosch. Verplichte hengstenkeuring is een eerste vereischte. Maar hij wilde deze gelegen heid te baat nemen om erop te wijzen, dat het hoofd bestuur dadelijk bereid is f 800 te bestemmen voor een algemeen belang als paardenfokkerij, terwijl voor een ander algemeen belang als de suikerpenencontrac ten geen 85 disponibel is. De Voorzitter antwoordde, dat dit met eenige spits vondigheid toch wel was te verklaren, omdat, als hij zich wel herinnerde, de quaestie der contracten in de voorjaarsvergadering was behandeld en men toen nog niet wist dat men op den wedstrijd te Hulst 800 zou overhouden. Overigens was die zaak thans niet aan de orde. De heer J. Welleman meende, dat toch altijd wel het meest vraag zou zijn naar de beste hengsten en hij is er daarom tegen iemand te verplichten een be paalden hengst, te vragen en dus ook tegen verplichte keuring. Hij verwachtte goede resultaten van eene vereeniging tot het aanschaffen van goede beesten. Da Voorzitter merkte op dat men zoo licht meent, dat eenige maatregel indruischt tegen de algemeene vrijheid. Het is de plicht der overheid zich boven ons te stellen om eene zaak in het juiste spoor te leiden. Het voorstel tot wijziging der statuten werd ten slotte aangenomen met 34 tigen éene stem, ém lid bleef buiten stemming. De heer G. J. Van den Bosch stelde daarop voor aan het hoofdbestuur te adviseeren, dat het zich niet zou bepalen tot het uitloven van prijzen, maar ook zou besluiten tot het verleenen van fiaanciëe.len steun bij den aankoop van hengsten. Dit voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen. Nadat nog besloten was in het vervolg de vergade ringen met het oog op den beurstijd om 11 uur te doen aanvangen, werd de bijeenkomst door den Voor zitter, onder dankzegging aan de aanwezigen voor hunne belangstelling, gesloten. De agenda voor de najaarsvergadering van de Prov. Staten van Zeeland bevat, be halve het onderzoek der geloofsbrieven van het nieuw- gekozen lid, den heer C. J. Huvers, mededeeling van Koninkl. besluiten, houdende goedkeuring: lo. van de enkel prov. en huishoudelijke inkomsten over 1885; 2e. van wijziging der begrooting van gelijknamige in komsten en uilgaven over 18873e. van de begroo ting van gelijknamige inkomsten en uitgaven over 1888; 4e. van de besluiten tot wijziging van de gren zen der werken tot zeewering of oeververdediging van den calamiteuzen Stad PhilippinepolJer en van de cala- miteuze Margaretha-, Kleine Huissens- en Eendragt- poiders, en ten slotte een IC B. tot machtiging der Staten van Zeeland en Noord-Brabant tot gemeenschap pelijke oprichting van een waterschap «de Damespol der". Voorts zijn ingekomen eene mededeeling van den Min. van Binn. Zaken van hetgeen is uitgetrokken op de Rijksbegrooting voor kosten van het prov. be stuur, voor zooveel het rijksbestuur betreft, voor het jaar 1888; eene mededeeling van Ged. Staten naar aanleiding van een adres van dhr. A. G, V. Hombach als gemachtigde van de bedijkers van den Damespolder om aftezien van het vooi nemen tot het vormen van een waterschapeene mededeeling van Ged. Staten betreffende een omnibusdienst tusschen de buitenhaven en het locaal-station te Vlissingeneene mededeeling omtrent den post voorkomende onder hoofdstuk IX der uitgaven op de prov. begrootingen van 1886 en 1887, tot bestrijding van behoeften, welke hare omschrijving niet vinden in de artikelen dier begrootingen en eene mededeeling omtrent onderhandsche aanbestedingen. Voorts zullen behandeld worden een voorstel van Ged. Staten em de stoombooten, met welke de stoom- bootdienst op de Wester-Schelde wordt uitgeoefend, te verzekeren tegen brandschade en zeegevaar; een voor stel van hetzelfde college om het stoomschip «Zeeuwsch- Vlaanderen" met machine, ketel en inventaris, alsmede den reserveketel ondershands te verkoopen, en eindelijk een voorstel van Ged. Staten tot het verleenen van subsidie ter voorziening in de behoefte aan genees kundige hulp aan de gemeente Kolijnsplaat en ter voor ziening in de behoefte aan verloskundige hulp aan de gemeente Westkapelle. Ierseke. Door den heer M. De Korte werd gisteravond vanwege het departement van de Maat schappij tot Nut vaa 't Algemeen een volksvoordracht gehouden over werktuigen. Hij stelde in het licht hoe door het algemeen gebruik van stoom- en andere ma chines de algemeene welvaart is verhoogd en bestreed het nog niet geheel geweken vooroordeel, dat zij den arbeider het brood uit den mond halen. De heeren Nonhebei, Hage en De Korte leverden bijdragen. Ierseke. Voor de twee 4pct. geldleeningen groot 4000 en f 3400 ten laste dezer gemeente, is voor hrt volle bedrag van f 7400 ingeschreven door de firma Van Heel en Co. te Ierseke tegen den koers van 99 pet. Door het Burgerlijk of Algemeen Arm bestuur was ingeschreven voor f 2500 a pari, zoodat aan dit bestuur f 2500 en aan de genoemde firma 4900 is toegewezen. Heinkouszand. Maandagnamiddag omstreeks twee uur arriveerde alhier per rijtuig de heer Commis saris des Konings van Zeeland. Opgewacht door den burgemeester, den secretaris en de gemeenteraads leden, stapte de Comm. aan het gemeentehuis af, al waar hij door den burgemeester werd gecomplimen teerd. Vervolgens bracht de Commissaris een bezoek aan de Roomsch Katholieke kerk, alwaar hij werd op gewacht door den Weleerw. heer pastoor, die hem de kerk rondleidde, waarna ook het kerkhof werd be zocht. Daarna begaf de Comm. zich naar de openbare school, de Hervormde en Chr. Geref. kerken, waar hij ook door de kerkelijke autoriteiten werd verwelkomd en rondgeleid. Hij vertrek van hier naar Nisse. Be halve op den toren, het gemeentehuis, de Roomsch- Kat.holieke en de Chr. Geref. kerken, wapperde uit enkele woningen de driekleur. In de verschillende havens van Noord-Beveland is men bezig met het laden van s u i k e r p e n. Over 't algemeen is de wicht zwaarder dan 't vorige jaar, doch de opbrengst betrekkelijk gering. Aardappelen worden er vele gerooil; er zijn landbouwers die van 450 roeden 300 hectoliter delvenjammer dat het kwaad zich zóo uitbreidt, dat men geen vasten prijs bedingen kan. Enkele vreemde schippers besteden 4,40 a 4 per Heet.de beurtschippers evenwel geven niet meer dan het laatste cijfer. Daar de ajuin, wat beschot betreft, niet is meegevallen hebben vooral de zoogenaamde «krooteboertjes" een slecht jaar. (N. B.) Te Middelburg is eene fabriek gesticht ter vervaardiging van gloeilampen de tweede van dien aard in Nederland. De gloeilampen worden er geheel voor het gebruik gereed gemaakt en dat de fabrikant èn wat prijs èa wat qualiteit betreft met de buitenlandsche huizen kan concurreeren, blijkt uit de reeds vrij aanzienlijke orders, die hij zoo uit het buitenland als van landgenooten ontving. De firma Johan Boudewijnse is er voorshands op ingericht om per week eenige honderden lampen, in verschillende grootten te kunnen afleveren en beweert dat hare gloeilampen ruim duizend uren kunnen wor den gebruikt. De voedingscommissie van het garnizoen te Mid delburg heeft, naar de IV. R. Ct. meldt, aan den mi nister van oorlog reeds een plan ingezonden tot op richting eener militaire slachter ij voor het garnizoen te Middelburg en te Vlissingen. Er wordt o. a. in voorgesteld, om eene inrichting er voor te laten bouwen, daar de gemeente Middelburg er geen gebouw voor beschikbaar heeft. Het vleesch zou den militairen niet of zeer weinig meer kosten dan in den regel bij aanneming het geval is. Blijkens bij het departement van marine ont vangen telegram is Zr. Ms. schroefstoomschip der 4de klasse «Ce ram", onder bevel van den luitenant ter zee der 1ste klasse J. J. De Bruyne, den 16den dezer te Colombo aangekomen. Aan boord was alles wel.

Goessche Courant | 1887 | | pagina 1