sioneerde opper- en hoofdofficieren «an het Nederland- sche en Indische leger waren aanwezig, ook de besturen der «ereeniging «Krijgswetenschap" en «Anti-dienst- vervangingsbond". De generaals Knoop en Mac Leod huldigden den overledene als krijgsman van zeldzame talenten, prof. Bosscha als hoogstbekwaam leider der vereeniging «Krijgswetenschap", terwijl majoor Laman Trip bedankte namens de familie. Zooals bekend is was bij da eerste lezing der Grondwetsherziening in de Eerste Kamer de tegenstand tegen hoofdstuk VIII (defensie) niet gering, zoodat het lang niet zeker is, dat dit hoofdstuk door dat deel der vertegenwoordiging zal worden aangenomen. Te Kampen heeft zich daarom eene commissie gevormd met het doel om te trachten uit alle deelen des lands adressen naar de Eerste Kamer te zenden om op de aanneming ook van dat deel der Grondwet aan te dringen. Naar wij vernemen, zullen eenige heeren hier- terstede eerstdaags een dergelijk adres doen circuleeren in de hoop, dat een groot deel der burgerij daarop zal willen teekenen. Aangezien het hoofdstuk defensie tamelijk wel buiten de politieke geschilpunten staat, mag verwacht worden, dat het beoogde doel zal worden bereikt. Eene ver werping van het bedoelde hoofdstuk zou inderdaad een groote ramp zijn. De Minister van Oorlog heeft afwijzend beschikt op het verzoek van het hoofdbestuur van Volksonder wijs", om het lager onderwijs in de kazer- n e uitsluitend door bevoegde onderwijzers te doen geven, hoofdzakelijk op grond der kosten. De benoo- digde gelden, die aan de Staten-Generaal zouden moeten worden aangevraagd, worden op een halve ton geschat. Uitsluitend voor de bakkers, inteekenaren op de Ned. Bakkers Cf., zal binnen kort de gelegenheid open gesteld worden om scheikundig onderzoek voor hunne waren te verkrijgen voor 0,50, in plaats van voor 3. De heer J D. Sipman t) Anna Pau'owna wendt krachtige pogingen aan tot de stichting van een weeshuis te dier plaatse, hetwelk zal moeten dienen tot opneming van weezen uit alle oorden van ons vader land, die elders geene plaatsing kunnen verkrijgen. De aannemiDg der weezen en hunne opvoeding zal op dezelfde wijze en in denzelfden zin geschiden als in de bekende philanthropische inrichting te Neerbosch. Wanneer de goedkeuring des Konings op de statuten verkresen is, wat eerstdaags verwacht wordt, zal de heer Sipman zijne collecte openen. NR. Ct.) In de «Statistiek van het koninkrijk der Neder landen" betreffende de opbrengst der belas tingen vindt men ook uitvoerige opgaven omtrent den a c c ij n s op het gedistilleerd. Voor zoover men uit de opbrengst van den accijns het verbruik kan bepalen, is het gebruik van sterkedrank in de laatste zes jaren verminderd. De accijns bedroeg in 1886 5.40 per hoofd, vertegenwoordigende 8 99 literin 1885 5,50—9.16 literin 1884 5 49—9 46 liter; in 1883 5 39=9 46 liter; in 1882 5,37= 9 43 liter; in 1881 5,59=9 81 liter. In 1885 was dat gebruik in Noord-Brabant 6.96 liter per hoofd, in Gelderland 8.70, in Zuid Holland 10.69, in Noord-Holland 11.90. in Zeeland 5.67, in Utrecht 10.91, in Friesland 7.73. in Overijsel 9.29, in Groningen 10.62, in Drente 7.35, in Limburg 3 04. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. gem. te St.-Annaland door ds. R. Bokma, predikant te Krabbendijke. Drietal te Leeuwarden dd. Chr. L. Laan te Goes, J. A. De Vlieger te Welsrijp en P. II. Versteeg te St. Pancras. De heer P. Van Paassen, pred. bij de Vrije Ev. gem. te Franeker, heeft voor de beroeping naar Oude- Leije bedankt. De Herv. gemeente te Zoutelande is reeds sedert 5 December 1869, dat is bijna 18 jaren, zonder eigen predikant. Alle beroepen gedurende dien tijd uitge bracht waren vruchteloos. Nisse. Zaterdag jl. hield het onderwijzersgezelsehap i's Gravenpolder" zijne laalste vergadering in 1887. De voorzitter gedacht bij de opening der bijeenkomst het overleden lid, den heer P. J. De Groot. Was de Groot oud, hij was geenszins verouderd. Met jeugdigen ijver wist hij menig vak van onderwijs alzijdig te be handelen nog vóór enkele weken nam hij een kracht dadig aandeel in onze discussiën over het aanvankelijk leesonderwijs. Het waren de laatste woorden, die hij in ons midden zou spreken. Moge zijne nagedachtenis nog lang bewaard blijven 1 Eene lezing van den heer I. Kousemaker over «de onderwijzefrstaatsburger" naar aanleiding der Apel- doornsche quaestie lokte uit tot eene levendige discussie. Men was het eens, dat het den onderwijzer niet vrij staat zich op te werpen als verkondiger van beginselen, welke in strijd zijn met de grondslagen der heden- daagsche maatschappij en den bestaanden regeerings- vorm. Zoo zou het hem niet vrij staan de republiek te prediken of als leider der socialisten op te treden. Wel mocht hij naar de meening van een gedeelte der vergadering als leider eener partij optreden, wier be ginselen niet in strijd waren met de grondslagen der bestaande orde van zaken, bijvoorbeeld eener antirevolu- tionnaire, liberale of katholieke partij. Enkelen kenden hem ook het r3cht toe het algemeen stemrecht te verdedigen, wanneer dit niet gepaard ging met soci al!?'itche of republikeinsche beginselen aan te bellen. Volgens spieker en over het algemeen was men hef met hem eens moest het zwaarste wegen, wet het zwaai ste is, daaiom behoorde de onderwijzer niet als politiek-agitator op te tredenin de school daar is zijn werkkring. Van de voorstellen tot wetsherziening door het Ge nootschap aan de Afdeelingen verzonden kon voorstel IV slechts één stem verwerven. Alle andere voorstellen werden met algemeene stemmen aaDgenomen. Voor een lid van het Hoofdbestuur in Amsterdam woonachtig werd gekozen de heer T. Terweij. Voor een lid buiten Amsterdam werd met algemeene stem men de heer T. II. Den Boer te Rotterdam gekozen. Naar de Bazuin meldt, was de opkomst ter vergadering van de vereeniging tot oprichting van een Christelijk Gereformeerd gymnasium «bedroevend klein" en hebben de besprekingen tot geen uitkomst geleid. De Bazuin bevat het verslag van de samenkomst van de drie deputaten van het Synodaal convent der doleerende kerken en de door hen uitgenoodigde docen ten der theologische school te Kampen. Het doel van de samenkomst was uitsluitend van gedachten te wis selen over de wederzijdsche verhouding om zoo de eigen lijke beslissing, die alleen door de bevoegden kon ge schieden, voor te bereiden. Eenparig kwam men over een, dat het wenschelijk was eene breedere conferentie te doen plaatshebben; als datum werd daarvoor 17 Nov. vastgesteld en als plaats van bijeenkomst Kampen aangewezen. Deze nieuwe conferentie zal bestaan uit alle zes de deputaten van het convent en alle docenten uit Kampen en zal twaalf vraagpunten behandelen, o. a.«In hoeverre het van Godswege geëischt en dus noodzakelijk is, dat geloovigen, die in belijdenis en kerkenordening overeenstemmen, ook onder eenzelfde kerkregeering leven." «Wat staat ons te doen om «enerzijds de algemeene overtuiging in de onderscheiden kerken te bewerken en anderzijds de hereeniging der kerken voor te bereiden 7" Voorts zal aan de confe rentie o. m. worden voorgesteld het initiatief te nemen tot eene derde conferentie, waaraan dan wellicht de vorm van eene samenkomst kan woidan gegeven. Landbouw en Veeteelt. Te Maastricht zal eene varkensfokker ij op groote schaal worden ingericht. Reeds zijn de noodige ter reinen aangekocht. Rechtszaken. Het vonnis van den krijgsraad in zake het ge beurde in het «Seinpost" te Scheveningen is door het Hoog Militair Gerechtshof goedgekeurdde luitenants W. en V. zijn tot 50 veroordeeld en de luitenant P. is vrijgesproken. Voor de openbare terechtzitting der rechtbank te Middelburg van Dinsdag d November 1887 zal terecht staan A. J. V., 33 jaren, lid van den gemeen teraad en landbouwer, geboren te Biervliet, wonende te Hoofdplaat, ter zake dat hij le. in een door hem in April 1886 te Hoofdplaat ingevulde, onderteekende en aan den staat ingediende declaratie wegens vergoeding voor reis-en verblijfkosten ter zake eener door hem als lid van den Raad der gemeente Hoofdplaat gedane reis van Hoofdplaat naar IJzendijke, naar aanleiding van artikel 30 der wet van 19 Augustus 1861 (Stbl. no. 72) valschelijk en in strijd met de waarheid heeft verklaard, dat door hem als vrachtprijs voor een rijtuig met een paard was betaald vier gulden en vijftig cent 2e. in Sept. of Oct. 1886 toen hem van Regee^lngs- wege verzocht was het bewijs over te leggen van de betaling van den hiervoren bedoelden door hem gede- clareerden vrachtprijs voor rijtuig met paard, valsche lijk en met het oogmerk om het als echt te gebruiken, heeft geschreven en met den naam van J. Lijbaart onderteekend een stuk van den volgenden inhoud «Ontvangen van A. J. Verplanke, raadslid te Hoofd plaat, wegens het verhuren van paard en rijtuig op dato 16 Februari 1886, van Hoofdplaat naar IJzen dijke en terug de som van vier gulden en vijftig cents. Voldaan den I October 1886, get. Lijbaart, ver huurder van paard en rijtuig te Biervliet." En dat stuk daarna aan den burgemeester van Hoofdplaat overgegeven ten einde als bewijs te dienen, dat door hem het gedeclareerd bedrag van vier gulden vijftig cents werkelijk was betaald. Buitenlandsch Overzicht. Het is nog altijd de firma Llmouzin, Caffarel, d'An- dlau en hoe verder de firmanten mogen heeten, die den bladen stof levert voor het buitenlandsche nieuws. Wij kunnen ons echter met al de fijne intriges dezer per sonen niet inlaten en wij bepalen er ons daarom toe te vermelden, dat volgens getuigenis van verschillende beschuldigden de schoonzoon van den president der re publiek, dhr. Wilson, bij deze zaken ni*,+ betrokken. Aanvankelijk had men zijn naam esin gemengd in de hoop, dat daardoor de zaak zou zijn gesmoord, doch nu het bleek, dat dit doel r d zou worden be reikt, zijn die personen op hun eerste getuigenis terug gekomen. Generaal Boulanger is, zooals wij nog in ons vorig nommer konden mededeelen, gestraft met 30 dagen arrest wegens het door de bladen medegedeelde oor deel, dat de generaal over den minister van oorlog heeft uitgesproken en dat door hem ten volle als waarheid werd erkend. Men beweert, dat de generaal non-activiteit zal aanvragen. De gemoederen der Pa- rijsche bevolking, die aanvankelijk nog al opgewonden waren, zijn al weder bedaard en men legt er zich bij neder, dat het troetelkind gestraft is. Nu de Bulgaarsche verkiezingen gunstig voor de regeering zijn uitgevallen en Rusland, na het Duitsch Oostenrijksch-Italiaansch verbond, vrijwel geïsoleerd staat, wil Turkije niet meer met Rusland samen han delend optreden en heeft de Porte zich tot de overige mogendheden gewend met een nota, dat zij nu het varkentje in Bulgarije maar moeten wasschen. Ver moedelijk zal er wel niet veel gebeuren. Dj Czaar van Rusland is verplicht geworden zijn verblijf te Konstantinopel te verlengen, omdat twee zijner kinderen aldaar door het roodvonk zijn aangetast. Geoengde Berichten. Kolijnsplaat. Zaterdagmorgen omstreeks half acht baiste even voor eene geweldige hagelbui een geduchte windhoos boven de Ooster-Schelde los. Het vaartuig van schipper W. Borsje van Papendrecht, genaamd de «Hoop op Welvaart", dat ledig naar ons haventje zeilde om suikerpeen te laden, moest het ontgelden. In minder dan geen tijd lag het schip overzij en ver dween in de diopte. Gelukkig dat de schipper en de knecht hunne tegenwoordigheid van geest behielden, In de roeiboot sprongen en het touw nog net bij tijds kapten. Ondanks het ruwe weder bevonden zich hon derden toeschouwers, zeer beangst omtrent het lot der opvarenden, op de kade en den zeedijk, van waar men den mast van het schip zeer goed boven de golven zag (uitsteken. Al spoedig ging de boot van schipper C. Kranendonk met eenige wakkere varensgezellen de schipbreukelingen tegemoet, wier geroep uit de verte, dat allen gered waren, hen veel geruststelde. Was de vrouw, zooals anders altijd, aan boord geweest, hoogst waarschijnlijk was ze het slachtoffer der zeeramp ge worden. Het schip is met behulp van een paar vaartuigen naar de slikken in de richting der Katsche schorren gedreven. Daar heelt men het 's avonds voor anker gelegd, doch 's nachts is het losgeslagen en west waarts tot bij het dorp gedreven. Zondagmorgen is er eene sleepboot ter hulp gekomen, maar de tros of ketting, dien men om den mast geslagen had, deed dien breken. Onverrichter zake is de boot daarna ver trokken. Het wrak drijft thans met de getijden heen en weer, maar slechts weinig is er van boven water te zien. Het bericht betreffende eene villa, door de directie van het Amstel-hotel dr. Mezger aangeboden, wordt tegengesproken. De brik heldahl heeft schipbreuk geleden bij het Oosterhoofd, gemeente Vrouwepolder (Walcheren). Door stormweer en het breken van den mast is het schip buiten koers geraakt. Het was bestemd naar Oostende, kwam van Christiania en behoorde thuis te Garmstad. Het schip is wrak en kan niet afgebracht worden. De lading (balken, planken enz.) zal op het strand gelost worden. De kapitein Emil Nicolai Jorgense heeft de behartiging zijner belangen opgedragen aan den consul De Groof, te Vlissingen. Bij den dienst der posterijen hier te lande waren, ;n het vorige jaar 85 vrouwelijke beambten werkzaam. In Januari a. s. zal het 25-jarig bestaan der schippersvereeniging «Schuttevaer" feestelijk worden herdacht. De beide jongens, die zich verleden week uit Wijk-bij-Duurstede met een schuitje naar Vreeswijk begaven, zijn van daar op weg gegaan naar België maar te Brussel tot inkeer gekomen, hebben zij van daar de terugreis aanvaard en zijn bij hunne respec tieve familiën te Woerden en Oostwoud aangekomen. Te Wester Blokker, bij Hoorn, sloeg Vrijdagavond een bliksemslag den watermolen, bij het stoomgemaal in die gemeente, gedeeltelijk uit elkaar, zonder biand te veroorzaken. Een kind ontving daarbij eene lichte wond in den hals. Ingezonden Stukken. Aan de Redactie van de Goesche Courant. Onder waardeering van de zorg, die de geachte «reporter" heeft willen besteden aan een verslag in uw blad, van mijne laatst gehoudene lezing over Augustinus", zij het mij evenwel vergund, in di uw volgend nommer plaats te vragen voor een paar «rectificatien" Dat er licht een schrijf- of drukfout kan insluipen in het weêrgeven van niet alledaagsche namen, is even begrijpelijk als het in mij verschoonbaar zou zijn, bij aldien ik die namen hier en daar weder in hunne historische rechten ging herstellen. Doch daarvoor wil ik geene plaatsruimte afnemen. Des te meer nadruk wensch ik te leggen op eene «alinea" in des reporters verslag, die aanleiding geeft tot misverstand of tot verkeerde gevolgtrekking, wat evenmin in zijne bedoeling, als op mijnen weg van wenschelijkheid kan liggen. En dan heb ik op te komen tegen eene zinsnede, als de navolgende, die door mij zou uitgesproken zijn „algeheele onthouding, waarvoor ook in Goes geijverd wordt, is evenmin goed." Wanneer zulke eene uitspraak in- den gang van mijn betoog over de «ware Christelijke levensbeschouwing" over mijne lippen ware gekomen, dan zou het scheepke mijner redeneering tegen twee klippen zijn gestrand: ik zon mij dan hebben vergrepen aan het feit, dat de Dgeheel onthouding'eene plant van Engelschen bodem, zich niet beweegt op het terrein der eenzijdige, door mij bestredene, Puriteinsche levensopvatting, maar op zuiver-sociaal gebied een protest indient tegen den kacker der onmatigheid en dronkenschap. Zoodoende zou ik dan ook, tegen mijne wijze van doen, en tegen mijne zienswijze in, eenen pijl hebben gericht tegen hetgeen mijn geachte ambtgenoot op dit hem geliefkoosd terrein beoogt tot stand te brengen. Nu eenmaal aan het woord zijnde, laat mij mogen uitspreken, dat ik begeer goed te zijn verstaan ga- worden in hetgeen mijne uitgesprokene meening is ten aanzien eener «ware Christelijke levensbeschou wing." Hoezeer het stroeve, afgetrokkene, vaak stugge ge laat van den strengen Puritein niet op den weg ligt van een gezond Christendom, en het mag afgekeurd worden, dat men zou gaan verbieden, om met vrijen oogopslag en met geoorloofden tred het leven door te gaan zoo eischte nochtans de bedachtzaamheid en de waarheid, dat ik bij mijn beroep op Jezus' woorden Ik bid niet, dat Gij hen uit de wereld weg neemt", heb latan volgen «maar dat Gij hen bewaart van den booze." (Joh. 17 vs. 15.) Deze gaping dient beslist te worden aangevuld in het overigens gewaardeerd verslag, opdat het duidelijk uitkome, dat juist ter oorzake van de veelszins booze, verontreinigde, besmettelijke levenskringen ook in de hedendaagsche maatschappij, het min of meer afge zonderde" onwillekeurig een der plooien wordt van het gewaad, dat de Christen dragen moet in deze wereld. Alsook dat juist, omdat de wereld, die naar het diep gevoelde woord van 1 Joh. 5 vs. 19«in het booze ligt" zoovele bezoedelde vermaken aan biedt, gevaarlijke wegen openstelt, dubbelzinnige be ginselen huldigt, en de «ware Christelijke levensbe schouwing" zoo weinig wil opgenomen hebben en aan 't woord wil laten komen,de nood blijft opgelegd, om zich van veel te onthouden, wat in eene normale samenleving geoorloofd zou zijn. Ook hier is wederzijds een droevige grenslijn on betwistbaar nog op te merken tusschen ideaal en werkelijkheid. U dankende voor de verleende plaatsruimte, en zoo wel den verslaggever, als het beoordeelend publiek bescheidenlijk deze regelen ter lezing gevende, heb ik de eer met hoogachting en dienstvaardigheid te zijn C. L. LAAN, Goes, 17 Oct. 1887. Predt. Laatste en telegraphische berichten. 's-Gravenhage. De Eerste Kamer ie bijeengeroepen tegen Maandag 31 October, 8 uur 's avonds. Brussel, 17 Oct. Het verbond van radicalen en soci alisten had bij de gemeentelijke (verkiezingen een be sliste nederlaag. Alle liberalen met dhr. Buis zijn herkozen op twee herstemmingen na.j Antwerpen, 17 Oct. De liberalen zegevieren met grooter meerderheid dan ooit. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Kolijnsplaat. Door den notaris C. J. Huvers zijn Vrijdagavond 11. ten verzoeke van den heer P. Fortuin alhier in de herberg «De Patrijs" publiek verkocht drie woonhuizen met erf aan den Groenen Achterweg en een woonhuis met erf achter de kerk, alle in deze gemeente gelegen, samen groot 5.60 A. Kooper van de massa werd de heer J. P. Van der Weele alhier voor 952, onkosten 22.5, strijkgeld 12.5 en nog 14 percent onkosten. Daarna werden nog 2 woonhuizen met erf, achter de kerk gelegen, samen groot 75 cA. ten verzoeke van den heer A. Deurwaarder geveild, maar niet ver kocht. Het hoogste bod bedroeg voor elk perceel 200. Posterijen. Staat van brieven, verzonden door het postkantoor te Goes, waarvan de geadresseerden op de plaats van bestemming onbekend zijn, over de 2e helft der maand September 1887. Wed Nieuwenhuizen, Biezelinge. Van Kolijnsplaat: VanWageningen,Zevenbergen. Van Wolfertsdijk: Van den Berge, Amsterdam. Verzonden geweest naar Amerika Van 's-G ravenpolder: J. Riemers, Johnville. Naar België J. Vermeule, Antwerpen. Naar Engeland: Van Ierseke: F. Van Vlijmen Co., London. Naar Indië D. H. Van der Hoek, Passaroean. Van Ierseke: M. De Back, Soerabaija. 325e Staatsloterij, 5e kl. Prijzen van f 100 en daarboven. TrekkiDg van Zaterdag 15 Oct. 17e lijst. No. 14214 1000 en premie 30,000. No. 12439 premie 3000. No. 16802 400. Nos. 4129 en 17291 elk 100. (Op de 16e lijst in ons vorig no. stond dat 100 was gevallen op no. 288dit moest zijn no. 388.) Burgerlijke Stand Goes van 14 tot 17 Oct. 1887. Eerste Huwelijksafkondiging: den 16, van Cor nells Machielse, 33 j., jm., te Goes en Pieternella Minderhoud, 23 j., jd., te Middelburg. Overleden: den 15, Jan Cornelis Van der Mark, 54 j., gehuwd met Neeltje Geertruij Scheele. Liefdadigheid. Diakenen der Ned. Herv. gemeente alhier ontvin gen het verblijdend bericht, dat door wijlen mevrouw de weduwe Baars geb. Swemer, ten behoeve hunner ad ministratie is gelegateerd de som van Vijfhonderd gul den, vrij van successierechten. In afwachting van de Ko ninklijke machtiging, die gevraagd zal worden, wordt dit geschenk dankbaar aanvaard. Goes, 15 October 1887. Namens Diakenen voornoemd, C. SNOEP, Voorzitter. I. WESSEL, Secretaris. Watergetijen voor Ierseke. DAGEN. HOOGWATER. LAAGWATER. voorm. Nam. voorm. Nam. 18 October 3.45 47 10.15 10.37 19 i 4.28 4.51 10.58 11.21 20 5.13 5.35 11.34 21 5.58 6.20 05 0.28 22 6.44 7.7 0.50 1.14 23 7.36 8.6 1.37 2.6 24 8.40 9.17 2.36 3.16 Marktberichten. ROTTERDAM, 17 October 1887. Zeeuwsche Aardappelen f 1,20 a 1,40. Van Vlas ter markt 5725 steen, waaronder enkele van betere qualiteit. Bij levendige vraag werd tot on veranderde prijzen meer verkocht. Prijs 1,50 a 2, Van Ajuin geen opgaaf, granen met grooten aan voer. Gerst 10 ets. hooger. De overige zijn nage noeg onveranderd. Buitenlandsche en Meel vast, stil. Oude TARWE6 50 a 7,30 Nieuwe TARWE- 6,20 a - 7,20 WINTERGERST- 4,40 - ZOMERGERST- 4 30 - f,75 ROGGE- 4,20 - 4,90 HAVER- 2,10 - 3,20 PAARDENBOONEN - 5,10 - 6.— DUIVENBOONEN- 6 50 - 7,50 BRUINE BOONEN - 9,— - 10 75 Blauwe ERWTEN '.25 - 8.— KOOLZAAD8 9-— KANARIEZAAD- 8,25 - 9,50

Goessche Courant | 1887 | | pagina 2