1887. N°. 123. Dinsdag 18 October. 74ste jaargang. DE NöVEMBER-VEEMVRKTEN Personeele Belasting, Uilloling aangegeven Obligation LOSSE SCHETSEN. Goraie De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd ep feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 eent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 80 ot. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. TE GOES zullen dit jaar gehouden worden op Dinsdageu den 8, 15, 22 en 29 wan die maand. Goes, den 15 October 1887. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. J. RAMONDT, 1. b. De Secretaris, HARTMAN. De belanghebbenden worden herinnerd aan de sup pletoirs aangifte voor de bij uitbreiding, vermeerdering, verwisseling of het aanschaffen van voorwerpen der grondslagen van die belasting; kunnende daarvoor een biljet ter invulling bij den ontvanger worden afgehaald. Goes, den 15 October 1887- Burgemeester en Wethouders van Goes, J. J. RAMONDT, 1. b. De Secretaris, HARTMAN. De ingeschrevenen voor de BRANDWEER worden herinnerd aan de JBITTIWG DER COMMISSIE voor de beoordeeling van reclames op Donderdag den 20 October a. s., des middags te 12 uren De redenen van vrijstelling moeten vóór laatstge noemden dag ter secretarie worden opgegeven. Goes, den 15 October 1887. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. J. RAMONDT, 1. b. De Secretaris, HARTMAN. De lijst van de ter in de gevestigde schuld der gemeente is opgemaakt en zal ter secretarie gedurende de laatste heltt dezer maand ter visie liggen, terwijl de uitloting zal plaats hebben ten raadhuize, op Zaterdag deu 5 November 1887, des namiddags te éen uur. Goes, den 15 October 1887- Burgemeester en Wethouders van Goes. J. J. RAMONDT, 1. b. De Secretaris, HARTMAN IV. In den Utrechtschen gemeenteraad moesten op 6 September jl. drie wethouders gekozen worden. Voor iederen wethouder werd eene afzonderlijke stemming gehouden. Het eerst werd gekozen jhr. De Muralt. Op de vraag van den voorzitter of jhr. De Muralt de be trekking aannam, antwoordde deze toestemmend en hij bedankte de leden voor het blijk van vertrouwen. Gelukkige jonkheer, die het eerst verkozen werd Hij had voor zijn antwoord aan den voorzitter een nog onaangeroerd veld van welsprekendheid en hij zette er de zeis krachtig in. In de tweede plaats werd benoemd mr. Royaards Van den Ham. De voorzitter deed hem natuurlijk de zelfde vraag als aan den eerstverkozene. Ik was be nieuwd te vernemen wat mr. Royaards antwoorden zon. Zou ook hij dankbaar zijn voor het blijk van vertrouwen 7 Dat zou wel wat erg eentonig worden Daar klonk de stem van mr. Royaards; bij was ge voelig voor het bewijs van vertrouwen. Mij dunkt, dat deze nieuwe wethouder er zich tamelijk goed uit redde en met die gevoeligheid een aardige afwisseling gaf op de dankbaarheid. Meester Pennewip's pruik zou rechts zijn gegaan. Alsnu moest no. 3 benoemd worden. Ik had mede lijden met den aanstaanden wethouder. Zou hij nog «enige vrucht kunnen lezen op het veld, waarop slechts «enige stoppels waren overgebleven 7 Nog ergens een veile aar ontdekken en zich daarvan meester maken 7 De stembriefjes werden ingeleverd en geteld. De opening begon en weldra bleek gekozen te zijn de heer Reiger. Dus niet eens een jonkheer of meester in de rechten I Hoe zou zulk een titellooze wethouder er zich uitredden met zijn antwoord op 's voorzitters vraag? In zekere spanning werd het antwoord verbeid en, gelnkkig, de heer Reiger had nog een onaangeroerde aar gevonden: hij waardeerde het in hem gestelde verti ouwen I Prachtig! Pennewip's pruik zou met een krachtigen ruk in de hoogte zijn gegaan. Jhr. Muralt was dank baar; mr. Royaards gevoelig; de heer Reiger waar deerde. Welk eene verscheidenheid! Het komt mij voor dat het laatste woord nog wel het krachtigste was. Dankbaar toch is zoo algemeen. Wie is niet van tijd tot tijd dankbaar? 't Is bekend, dat zelfs teen kleine hond" dankbaar is 1 En gevoelig doet aan iets weeks, iets vrouwelijks denken en dat bij een wethouder 1 Maar ivaardeeren er zit mannelijke kracht in dat woord en mij dunkt, in dezen edelen strijd der GOES, 17 October 1887. Sprekende over het ontslag van D r. Smit als leeraar aan de H. B. S. te Apeldoorn zegt het Sociaal Weekblad «Er rees twijfel bij ons, of het verzet, hetwelk wij wilden aanteekenen, wel gerechtigd wezen zou, som dat de heer Mollerus nit het verslag, in de Goesche Courant van een voordracht des heeren Smit gegeven, voorlas deze woorden, als door hem gebezigd «Hef volk moet als éen man opstaan revolutie zal aan brengen wal men verlangtZie, wanneer een amb tenaar een ambtenaar van welken aard ook, laat staan een opvoeder der jeugd zóo zich uitlaat, wan neer hij aldus ondubbelzinnig revolutie predikt en aanzet tot ongehoorzaamheid aan 's lands wetten, dan komen wij er zonder schroom voor nit, dat wij, indien wij stem hadden in het kapittel, er niet voor zouden terugdeinzen, tot zijn voorgesteld ontslag mede te werken. Ea dan zouden wij dus ook geene vrijheid vinden, hem het verleende ontslag af te keuren". Tot zoover het Sociaal Weekblad. Eerlijkheids- en billijkheidshalve achten wij ons ver plicht op te merken, dat de aanhaling nit het verslag in ons blad niet geheel juist of liever niet volledig is. Volgens ons verslag, dat door dr. Smit in hoofd zaak als juist is erkend, heeft deze gezegd: «het volk moet als éen man opstaan en zijne rechten opeischen, of, wat wijlen mr. Modderman voorspelde, zal ge beuren, en eene bloedige revolutie zal aanbrengen wat men het volk onthoudt". Ofschoon dit al wel is, is het toch niet zoo erg als de bovenbedoelde aanhaling. De heer J. Z. D e B u i s o n j nit Oostburg zal op Donderdag 27 October in «De Prins van Oranje" eene volksvoordracht houden. Blijkens het oor deel van bevoegden verstaat de heer De Buisonjé uit muntend de kunst van voordragen. Hij beweegt zich altijd in het genre van Justus Van Maurik en van Cremer. In geheel Oostelijk-Zeeuwsch-Vlaanderen mag hij zich in steeds toenemend succes verheugen. De entree, 25 cent, en 10 ct. voor den werkman, is voor niemand een beletsel. Zaterdag werden te Borsele twee g u 1 d e|n s f—1SBB—WW welsprekendheid komt de eereprijs toe aan den heer Reiger, die wel dankbaar mag zijn aan zijne twee collega's, dat zij hem dat woord niet voor de voeten weggemaaid hadden. Ik zal niet beweren, dat het voor benoemde wet houders geen vereischte is om bij de verklaring, dat zij de betrekking aannemen, ook iets van hunnen ziels toestand te doen blijken. Integendeel, bij een bewijs van vertrouwen past een woord van dank, al was het uit pure beleefdheid. Maar ik stipte het geval der Utrechtsche wethouders aan om te doen uitkomen hoe moeielijk het is voor sprekers over dezelfde zaak om eenige afwisseling in hunne speech te brengen. Daarbij komt dat niet ieder zekere mate van wel sprekendheid bezit. Nochtans is de gewoonte van spee ches te houden schier tot iedere vereeniging of tot ieder gezelschap doorgedrongen en terwijl die gewoonte voor den een het kruid der gezelligheid is, is zij voor den ander oorzaak van groote kwelling, 't Is niet te zeggen wat al voorbereiding, wat al slapelooze nachten die gewoonte veroorzaakt! Er is feest gevierd, eene uitvoering gegeven of wat ook, en de leden der vereeniging of der betrokken commissie zullen de gewichtige en uitstekend geslaagde werkzaamheden met een soireetje besluiten. In het eerst is men zeer genoegelijk bijeen. De ernst van den een, de geestigheid van den ander vormen vol doende stof tot gezellig samenzijn. Daar naakt het uur van het souper. «Mijne heeren, ik stel u voor ons feest waardig te besluiten, en ons nog eenige oogenblikken genoegelijk aan den disch te plaatsen". Alzoo de Voorzitter, wien een eereplaats aan den «disch" wordt aangewezen. Da tweede en derde bestuurs leden scharen zich zoo dicht mogelijk om den Voor zitter; de overigen zoeken zoo goed mogelijk eene plaats. De gulle toon van zooeven maakt plaats voor zekere stijfheid. Slechts hij, die zijne speech behoorlijk klaar heeft en als een der eerste sprekers minder bang bn- hoeft te zijn, dat hem het gras voor de voeten weg gemaaid zal wordeD, behoudt zekere ongedwongenheid. Bij velen is een akelige stilte ingetreden, slechts nu en dan met zekere toostverachting afgebroken door een geforceerden lach. Wat eet-ge weinig; je broeit zeker op eene speech, vraagt er een uit loutere goedhartigheid, die voor den aangesprokene met wreed sarcasme gelijk staat. «O, volstrekt niet, luidt 't antwoord, ik eet 's avonds zelden iets." En met dat noodleugentje tracht hij de erkenning te voorkomen, dat hij geen brok door de keel kan krijgen, juist omdat de onverbiddelijke nood- in beslag genomen, die vermoed werden v a 1 s c h te zijn. De een was voorzien van het jaartal 1843 en de andere van dat van 1845. Beiden droegen de beel tenis van Willem II. Te Nieuwdorp, 's-Heerenhoek en Borsele heeft een adres gecirculeerd aan de maatschappij tot exploi tatie van staatsspoorwegen om eenige verbetering te verkrijgen in den dienst der spoorwegbalte Noord- kraaiert. Tot dusver wordt het tarief berekend van de voorliggende stations en niet naar den kilo meter afstand der halte en wordt alleen des Dinsdags en Donderdags een retourtrein aangewezen, uitsluitend voor reizigers die 's morgens zijn ingestegen. Adressanten verzoeken zoo mogelijk wijziging van van het tarief, het stoppen van meer treinen per dag en het verkrijgbaar stellen van plaatsbewijzen van en voor alle andere stations. Kats. De nienwe postregeling voor deze gemeente is Zaterdag den 15en dezer ingetreden. De pas benoemde bode P. Boer heeft toen 's morgen zijn bodeloop begonnen. Kats heeft dus ook 2 gaande en komende posten daags en deelt nu ten volle in de voor geheel Noord-Beveland zoo gewichtige verandering der verzending van de postpakketten, die sedert primo October met de postboden over Goes gaan. Vroeger, toen alle Noord-Bevelandsche pakketten over Kortgene Middelburg gingen, waren soms enkele verzonden ar tikelen al bedorven, voor ze ter bestemde plaatse arriveerden. Te Stavenisse is in de Vrijdag gehouden raads vergadering het nieuw gekozen lid, de heer M. V a n Luik, geïnstalleerd, en werd met algemeene stemmen tot wethouder der gemeente benoemd de heer Cs P o t a p p e 1 Lz. Men verwacht de bijesnroeping van de Eerste Kamer tegen het einde dezer maand, tot behande ling in tweede lezing van de grondwetsherziening. De heer C. Donker heeft de onlangs door de Staten van Noord-Holland op hem uitgebrachte be noeming tot lid van de Eerste Kamer aangenomen. Door het bureau van het Nederlandsch Taal- en Letterkundig Congres was tot de Tweede Kamer een zakelijkheid eener speech hem loodzwaar op de maag drokt. Als ik eens op, ja, waarop dronk op den Voorzitter 7 maar dat heb ik reeds jaren achtereen gedaan. Neen, dat gaat nietop den Secretaris 7 Die krijgt ook zoo dikwijls een beurtop het schoone geslacht «Mijne heeren, ik wensch een enkel woord te spreken". Met deze krachtige uiting, vergezeld van een flinken hamerslag, wordt de gedachtenloep van het ongeluk kige lid gestuit en hij verslikt zich bijna in een brok, dia door de opkomende welsprekendheid niet verder kan en op zijne beurt de welsprekendheid terugduwt. «Mijne heeren, als Voorzitter dezer vereeniging wensch ik een enkel woord te spreken. De dag, die achter ons ligt enz Aangezien de Voorzitter een goed spreker is, behoeft het geen betoog dat luide bravo's voor zijne speech worden aangeheven. Ieder lid beijvert zich met zijn glas te stooten tegen dat des Voorzitters, die al die stooten pareert en als vertegenwoordiger der Vereeni ging natuurlijk de bolde aan haar gebracbt aanvaar den moet. «Gelukkige Voorzitter; niemand kan u het gras voor de voeten wegmaaien en gij spreekt wèl." Zoo denkt het op een toost broedend lid en hij vindt de gelegen heid om, door een vol glas van het edele vocht te ledigen, zijn denkvermogen en zijn moed wat opte- wekken, nog niet zoo onaangenaam. Bovendien er is wat tijd gewonnen en den schuchtere is het altijd welkom, eenigen moed vereischende handelingen te kunnen uitstellen. Eenige minuten gaan voorbij; het substantiëele ge deelte van het souper is afgeloopen en van nu aan is er niets dat den stroom der welsprekendheid, behoor lijk door wijn onderhouden, behoeft te beteugelen of te belemmeren. Jawel; een mooie uitdrukking: die stroom der wel sprekendheid! Maar wees eens welsprekend als gij niet weet wat gij 6preken zult! De gesprekken worden tamelijk bedaard tusschen de buren aan den disch gevoerdsoms wordt het doodelijk stil. Zou die of die niet eens wat zeggen 1 Hoe stiller het wordt, hoe meer ieder gevoelt, dat hij eens wat dient te z»ggen. Steelsgewijze wordt eens gekeken naar de enkelen, die gewoon zijn het woord te voeren. Zij volharden in een hardnekkig zwijgen. «Dat doen ze er om", pruttelt het bewuste lid bij zich zeiven. Hoewel nu eigenlijk voor bem de kans i schoon is om met eenigen toost de eerste te zijn, en langzamerhand de brok wat weggespoeld is, heeft het aJres gericht, houdende verzoek om bij de Regeering aan te dringen opgelijkstelling van bet port voor drukwerken tusschen Nederland en België ver zonden. Aangezien dit adres echter is ingediend namens eene vereeniging vaa personen, die niet een erkend lichaam uitmaakt, moest de Voorzitter, tot zijn leed wezen, voorstellen het ter zijde te leggen. De Kamer heeft zich hiermede vereenigd. In het hoofdkiesdistrict Alkmaar is door de conservatieven en de ultramontanten beiden jhr. C. H a r t s e n candidaat gesteld voor de Tweede Kamer. De vrijzinnige kiesvereeniging «Helder" te Helder stelde ook den heer mr. J. A. Levy. De Wiener Allg. Zeilung ontvangt uit Amster dam het merkwaardige bericht, dat de Nederlandsche Regeering aan de Staten-Generaal een plan zal voor leggen tot den aanleg van uitgestrekte ver sterkingen langs de Duitsche grenzen. Dit bericht eischt zeker wel eenige bevestiging. De minister van Justitie heeft beslo ten zijne tevredenheid te kennen te geven en daRrvan openlijk eervolle meldiDg te doen maken in het Politie blad, wegens het op heeterdaad betrappen van eene poging tot diefstal van twee gevaarlijke personen. «Wij zouden meenen, zegt de Arnh. Ct. dat het heel ongelukkig is dat die diefstal werd verhinderd. Er zijn in ons land zooveel gevaarlijke personen, en als er een paar gestolen werden, had men kans ze voorgoed kwijt te zijn. Nu, de heer du Tour van Bellinchave denkt ook over andere dingen wel eens anders dan wij". Naar men verneemt, bestaat het voornemen om in het laatst van November aanstaande een transport machinisten en machinistleerlingen der Kon. Ned. marine per particuliere 'gelegenheid naar Oost-Indië uit te zenden. Z, M. heeft benoemd tot contr. van het buiten gewoon zegel te Amsterdam W. C. P i c k gepens. Oost-Indisch ambtenaar te 's-Gravenhage. Op het R. K. kerkhof te 's Gravenhage werd Zaterdag de gepensioneerd generaal-majoor P e 1 met veel eerbetoon begraven. Actieve en gepen- lid nog geen juiste woorden gevonden voor het onder werp zijner welsprekendheid. Hij zal het weer maar eens op den Voorzitter wagen. Jnist staat hij echter gereed om den eersten zin uittespreken, ofschoon hij nog niet zeker is, bij den tweeden of derden zin het verband niet te zullen kwijt raken, of verraderlijk als het ware staat een der gewone sprekers op en brengt vlot en vloeiend een toost uit op den Voorzitter! Als de soirée, waarvan ik geen uitvoeriger beschrij ving zal geven, is afgeloopen, verlaat de een de plaats der bijeenkomst overtuigd van zijn succes, de ander dat hij het er maar «zoo zoo" afgebracht heeft, terwijl een derde te nauwernood te bed ligt of ziet, daar schiet hem een toost te binnen, waarvoor hem een vloed van geschikte woorden op de lippen komt, die nu bestemd is als nutteloos en overbodig weg te vloeien. Men denke niet, dat ik tegen het houden van ge- legenheidsspeeches opkom. Integendeel, die wel spreken kan, hij spreke Ook zij, die bij dergelijke gelegenheden de eene of andere geestigheid in goeden vorm weten te debiteeren, zij kunnen verzekerd zijn van succes. Maar het telkens en telkens brengen van eene soort wederzijdsche huldehet spreken als men niet spreken kan, dit beschouw ikhet eerste als nutteloos, dewijl men elkander in den regel te goed kent om dien lof of die hulde te behoevenhet tweede als een ware marteling voor den betrokkene, waardoor het genot van het gezellig samenzijn eer verminderd dan verhoogd wordt. Ik zou daarom in overweging willen geven, dat, bij welke samenkomst ook, niemand, behalve enkele autoriteiten, zich bepaaldelijk geroepen achtte om te spreken en dat in het algemeen de regel ge huldigd werd: Zoo u het hart tot spreken dringt, zoo spreek 1 Maar tevens: Zoo u 't talent tot zwijgen raadt, zoo zwijg! Moge dit laatste niet het geval zijn met dr. Geill, ofschoon hij wel niet van mij vergen zal, dat ik om nadere beschouwingen in hot belang der menschheid van hem uit te lokken, eerst de mogelijkheid zal trachten te weerleggen, dat gebakken trichinen in ratelslangen veranderenBovendien, ik ben niet zeker er van, dat het niet kan, en ik geloof dr. Geill tegen zijne eigen ongeloovigheid een wapen te kannen ver schaffen. Hij leze: George Sand's «Calirrhoé", als ik mij niet bedrieg bij gedeelten verschenen in de Revue des deux mondes van het jaar 1864 of 1865, ASPIRANT.

Goessche Courant | 1887 | | pagina 1