1887. N°. 120. Dinsdag 11 October. 74ste jaargang. GOESCHE Da uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Bedenkelijke overeenstemming. Les extrêmes se touchent (de uitersten raken elkan der) zeggen de anti-revolutionairen en daarom beweren zij punten van overeenkomst te hebben met de radicalen. Ons wel, als zij daarbij maar bedenken dat zij dan ook punten van overeenstemming moeten hebben met de anarchisten, vijanden van het koningschap. De anti revolutionairen toch beweren dat er een koningschap bij de gratie Gods bestaatde anarchisten dat het koningschap een onding is. Ook dit ziju uitersten, die consequent dan ook elkaar raken. De punten van overeenstemming met de radicalen blijken schier dagelijks uit de betuigingen van instem ming door da anti-revol. pers met de artikelen van de Amsterdammer. Wij weten wel, dat deze bron niet heel zuiver is, aangezien zij door de anti-revol. wateren gevoed wordt, maar dit neemt niet weg, dat de Am sterdammer toch een radicaal blad wil zijn, dat onder den schijn van liberalisme nooit iets anders doet dan het liberalisme en al wat liberaal is verdacht maken en afbreken. Misschien wel daarom ondervindt de Amsterdammer de instemming der antirev. pers. Deze laatste toch ver smaadt geene bulp, aan welke zijde dia ook gegrepen moet worden. En, al wordt Oroen Van Prinsterer steeds als het model van den waren anti-revolutionair aangewezen, zijne volgelingen uit den tegenwoordigen tijd geven zijne fiere leuze»in ons isolement ligt onze kracht", o zoo gaarne prijs, als er maar iets meê te verdienen is tegen de liberalen. Het goed recht der antirevolutionairen om zich te verbinden met wie bun goeddunkt zal niemand be twisten. Maar dan moeten ze daarvan ook de volle consequentie op zich nemen, en dan mag het op zijn minst vreemd heeten, dat den goedgeloovigen anti revolutionairen telkens en telkens wordt wijsgemaakt, dat het liberalisme op radicalisme, socialisme, ja zelfs op anarchie uitloopt. Immers voor de anti-revolutio nairen kunnen deze voorgewende gevolgen van het liberalisme bezwaarlijk als schrikbeelden worden voor gesteld, wanneer hunne pers de woordvoerders ten voordeele van al deze vreeselijke dingen toejuicht en daarmede instemming betuigt. Dezer dagen is men weder eene schrede verder gegaan op den reeds betreden weg. De antirevolutionaire bladen nemen den Apeldoornschen leeraar dr. Smit in bescherming tegenover hen, die gemeend hebben hem te moeten ontslaan. Die bladen applaudisseeren voor de toosten, die de radicalen en, dwaas genoeg, ook enkele liberalen uitbrengen op de rechten van den staatsburger Smit. Alsof die rechten in het minst verkort werdenJa als men recht noemt, dat een leeraar buiten da school, zonder eenige overweging mag doen en prediken wat hij maar wil; als men recht noemt, dat een leeraar ernstige doch welwillende vermaningen van de boven hem gestelde autoriteiten in den wind slaat, dan is den heer Smit groot onrecht aangedaan. Maar dit groote onrecht wordt het grootste recht, wanneer, zooals hier, niet den staatsburger Smit, maar den leeraar Smit beteekend wordt, dat hij in de publieke uiting zijner politieke gevoelens te ver gaatdat zijn openbaar optreden en de theorieën, welke hij daarbij verkondigt, volgens het oordeel van hen, die voor de belangen van het onderwijs hebben te waken, niet vereenigbaar zijn met zijne taak als opvoeder der Nederlandsche jeugd en met de belangen der school, waaraan hij verbonden is. De juiste tekst van het raadsbesluit, waarbij den heer Smit ontslag is verleend, is dezer dagen gepubli ceerd. Er bestond ernstige vrees, dat vele ouders niet langer hunne kinderen eene school zouden laten bezoe ken waaraan een leeraar verbonden is, die door de wij'e waarop hij in het openbaar propaganda maakt voor zijne staatkundige meeningen, aanstoot geeft. Duidelijk blijkt hieruit het dwaze en belachelijke der voorstelling, ook van sommige liberale bladen, alsof alleen het propaganda maken voor algemeen stemrecht, het toegedaan zijn van eene meening op politiek gebied hier den doorslag zouden hebben gegeven. De uiijze waarop dr. Smit zijne theorieën verkon digde, m. a. w. bet belachelijk maken van onze tegen woordige staatsinrichtingde regeeringsvorm tot welken hij voor ons land aanspoorde, dat was het wat men meende aanstoot te geven en niet geduld te kunnen worden van een leeraar, die, volgens de wet op het midd. onderwijs, niet mag aansporen tot ongehoorzaam heid aan de wetten des lande. En nu staat het niet aan hem, die aanstoot geeft, te bepalen, dat hij geen aanstoot geeft. Dat hebben zij te beoordeelen, die in dezen voor den bloei der school en voor haren goeden naam waken moeten. Dat men op het punt var. contr&le en censuur te ver kan gaan, zal niemand betwisten. Maar is dit hier geschied 7 Men heeft dr. Frowein in het geding geroepen. Bij dezen was het slechts bij waarschuwingen gebleven. Louter verzinselDr. Frowein heeft tijdens zijn leeraar- schap hier nooit waarschuwingen ontvangen I En dat was ook niet noodig, want zijn optreden iu het publiek, tijdens hij hier leeraar was, was altijd van dien aard dat het geen aanstoot gaf. 't Is ons althans niet bekend, dat dr. Frowein ijverde voor een republikeinschen regeeringsvorm en bijgevolg ons Koningshuis wegredeneerde, zooals dezer dagen in de bladen vermeld wordt dat door dr. Smit in het Noorden is geschied. En is het nu zoo aftekeuren, zelfs al zouden de betrokken autoriteiten niet buiten den invloed van de nabuurschap met »het Loo" gebleven zijn, dat zij onzen grijzen Vorst het grievend denkbeeld wilden besparen, dat een leeraar, die voor zulke staatkundige beginselen ijvert, verbonden blijft aan de koninklijke school te Apeldoorn 7 En toch, het is alweder de anti-revolutionaire pers, die in 't koor van de Amsterdammer en het Schoolblad meezingt en het opneemt voor den ontslagen leeraar. De voorstanders van een koningschap bij de gratie Gods verdedigen den republikeinschen ambtenaar I Inderdaad, de uitersten raken elkaar, maar wij be twijfelen het of deze aanraking, deze overeenstemming den vaderlandslievenden anti-revolutionairen wel aan- ger aim zal zijn. Zij mogen wel gewaarschuwd worden voor de bedenkelijke overeenstemming, welke in dezen door hunne leiders ia de pers ten toon gespreid wordt. Nog enkele schreden en de anti-revolutionairen worden op dezelfde lijn gevoerd met radicalen, socialisten enz. Wij rekenen het den liberalen, die men tegenwoor dig zoo gaarne den titel geeft van conservatieven, tot eer op deze punten de oud-vaderlandsche begrippen toegedaan te blijven. GOES, 10 October 1887. In de N. R. Ct. van Zaterdag komt eene be schouwing voor over het bewuste adres van de ver- eeniging van leeraren bij het M. O waarin de schrijver ongeveer tot dezelfde conclusie komt als wij in ons vorig nommer. Belangrijk is intusschen nog het vol gende, dat wij uit bedoeld stuk in de N R. Ct. over namen «Als toelichting van het verzoekschrift der leeraren kan gelden een artikel van dr. J. H. H. Hiilsmann, directeur der handelsschool te Amsterdam, dat, blijkens het verhandelde in de vergadering van leeraren enz. te Amsterdam onlangs gehouden, aan het verzoekschrift tot richtsnoer heeft gediend. Een der bezwaren tegen de examens voor verschil lende vakken van dienst wordt aldus geformuleerd: Verder strekt zich het admissie-examen aan de «militaire acadmie niet slechts over het in het 3e jaar onderwezene uit, maar ook over het in de vroegere «jaren behandelde. Derhalve kan dit admissie-examen «niet gelijkgesteld worden met het overgangs-examen «van de 3e naar de 4e klasse der hoogere burgerschool, «daar eene repetitie, door het leeraarspersoneel in de «schooluren in te stellen, niet strookt met het algemeen «organisatie plan eener h. b. s. met 5 j. cursus."" «Het wil ons toeschijnen", zegt de schrijver, «dat de toelichting door den heer Hülsmann eene schaduw werpt op het onderwijs aan de hoogere burgerschool, althans op de regeling van dat onderwijs. Zij versterkt ons in het gevoelen, dat de wet op het middelbaar onderwijs ten driogendste wijziging behoeft". Ik ben niet bekend met het gevoelen van gezagheb bende opvoedkundigen in dezen, maar ik waag het als mijne persoonlijke meening uit te spreken, dat vrucht baar onderwijs, zonder voortdurend herhalen van het vroeger geleerde, ondenkbaar is. Treedt hier de wet werkelijk belemmerend tusschenbeide, zoodat zij den leeraar feitelijk verhindert een gezond paedagogisch beginsel toe te passen, dan behoort te worden aange drongen op radicale hervorming der wettelijke organi satie. Nooit kan eene poging worden gebillijkt om de eene wettelijke regeling in overeenstemming te brengen met leemten in de andere, gelijk de leeraren dit, blij kens hun verzoekschrift, voorstellen. Die gebreken het wordt tijd dat wij, voorstanders van het middel baar onderwijs, ze goed onder de oogen zien die gebreken hangen samen met de inrichting van dat onderwijs, met de leest waarop het geschoeid is. Had dit onderwijs slechts dit bijzondere nadeel, dat het minder geschikt blijkt om jongelieden denoodige examen vaardigheid te doen verkrijgen voor Breda, Willems oord, belastingen en posterijen, en stond daartegen over het belangrijke voordeel eener harmonische ont wikkeling, die opvoedt voor het leven, wij zouden er het zwijgen toe doen. Want niet is het middelbaar onderwijs ten onzent in het leven geroepen, om voor officiëele kweekplaats van aanstaande ambtenaren te dienen, maar om eene om wenteling in hoofden en harten der burgers voor te bereiden, door eenen stroom van kennis over het land te doen gaan, weldadig vruchtbaar als de Nijlwateren over dorre akkers van Egypte. Het doel was kennis te verbreiden, die de sleutel zou zijn tot meer alge- meene welvaart op het gebied van handel, nijverheid, landbouw. Het denkbeeld, dat een koopman, een boer zijn bedrijf met goeden uitslag kan uitoefenen, zonder dat hij deelneemt aan den wetenschappelijken vooruit gang in het algemeen, moest met alle macht worden bestreden! «Een koopman?" vroeg Potgieter reeds voor veertig jaren «een koopman 7 is er nuttiger beroep ter wereldeen man, die verstand moet hebben van allerlei dingen en van allerlei menschen, een man, die zin moet hebben voor alle wetenschap en alle kunst, om zijne mededingers op zijde, om op de hoogte van zijnen tijd te blijven 7" Er is het blijkt uit de, door het verzoekschrift der leeraren bevestigde bekentenis van dhr. Hülsmann iets niet in den haak aan onze hoogere burgerscholen. Het middelbaar onderwijs stelt zich ten doel het hoo gere te bereiken het kweeken van algemeen ont wikkelde menschen, mannen van sta-vast in de zoo moeielijke practijk van het leven en wat blijkt ten slotte 7 Dat de kweekelingen zelfs niet aan den min deren eisch, welken een examen te Breda, of voor de posterijen stelt, kunnen voldoen! Of worden die examens op zoo onredelijke en onverantwoordelijke wijze afge nomen, dat de minst ontwikkelden de meeste kans van slagen hebben 7 Dat men dit dan ronduit zegge 1" Blijkens het officieel verslag aan den Koning omtrent de rijkspostspaarbank over 1886 bedroeg het saldo der inlagen en terugbetalingen op 31 Dec. 1885 aan het postkantoor te Goes 17,633,35, het bedrag der inlagen over 1886 17,111,59, het bedrag der terugbetaling 74.390.20 en alzoo het saldo ove.r dat dienstjaar 2,721,39. Het saldo der inlagen en terugbetalingen op 31 Dec. 1886 bedroeg totaal 20,354,74 en het aantal boekjes op laatst genoemden datum in omloop 586. Do kantoren van N. en Z.-Beveland waar het bedrag der inlagen in 18?6 boven twee duizend gulden steeg zijn: Borselemet ƒ2,028, 's-Gravenpolder 3.436,18, Hansweerd ƒ6,476,88, lerseke 6,232,94%, Kapelle ƒ2.352,10 Kortgeno ƒ4 299,06, Ovezand 3,062 84, Wissekerke (N. B.) 2,457,85. Aan het slot van het verslag wordt met vreugde geconstateerd, dat aan de instelling bij voortduring en zelfs in klimmende mate, groote sympathie ten deel valt van da zijde dar jeugd, jongens en meisjes uit allerlei maatschappelijke klassen, terwijl het aan tal onderwijzers, die ter bevordering van het sparen op de lagere school de postzegelformulieren bezigen, steeds stijgende blijft. Het N. Adv. blad van B.-o.-Zoom schrijft «Met de veiligheid schijnt het te Goes niet al te best gesteld te zijn. Aan het Dagblad toch wordt van daar geschreven, dat de commissaris van politie, als maatregel van voorzorg tegen misdrijven, de inge zetenen heeft uitgenoodigd, om bij eventueel uit de stad gaan, hem daarvan mededeeling te doen." We kunnen het B. o -Zoomsche blad op dit punt gei ust stellenalthans we meenen dat het, dank zij den ijverigen bemoeiingen der politie, in Goes zooal niet veiliger dan, toch minstens even veilig is als elders. De maatregel van den commissaris van politie waarvan het eerst in ons blad is melding gemaakt is, zooals bet bericht zelf zegt, slechts uit voorzorg genomen, en we danken hem dan ook meer aan de welwillendheid van dien heer jegens het publiek dan aan de noodzakelijkheid om hier, meer dan elders, zijn erf door de politie te doen bewaken. In de Zaterdagavond gehouden driemaandelijk- sche vergadering der werklieden-vereeniging «Eigen Hulp" alhier werd o. a. het verslag over het derde kwartaal uitgebracht, volgens hetwelk was ontvangen ƒ136 24, en uitgegeven 164,75, alzoo een nadeelig saldo van 28,51. Niet minder dan 160 was er g-durende de laatste drie maanden aan zieken geld uitgekeerd. Niettemin bleef er op 30 September nog in kas ƒ536,3314. Het ledental was weder met 9 personen vermeerderd, terwijl 3 waren uitgetreden, waaronder 2 wegens ver trek naar elders; het bedraagt thans 105. Ook had de vereeniging door vertrek twee buitengewone leden verloren, hetgeen natuurlijk met leedwezen werd ver nomen. Naar aanleiding van een desbetreffend verzoek van den bode, reeds in de vorige vergadering ter sprake gebracht werd het bodeloon, met het oog op de meer dere werkzaamheden aan die betrekking verbonden, met 2 50 verhoogd. Verder werd besloten om te trachten gedurende het winterseizoen nog een paar volksvoorlezingen te houden, aangezien in het voorjaar op verzoek der heeren sprekers twee lezingen niet waren doorgegaan. Men schrijft ons: Aanvankelijk was men van gedachten dat de aard appelziekte, die dit jaar zeer laat kwam, weinig nadeel zou doen; te meer, daar na de langdurige droogte niet overtollig veel regen kwam. Doch de fijne motregen, gepaard met dof betrokken lucht, heeft er in den laatsten tijd nadeelig op gewerkt. Wanneer het door de ziekte besmette loof nog niet geheel ver storven is, is het niet raadzaam om de hoopen gebotte aardappelen, die op het land liggen, daar tijdelijk mede te dekker, want als er regen op komt, gaat de schim mel sterk ontwikkelen en deelt deze zich aan de knollen mede. Van sommige velden komen er dan nog al aangetaste knollen, waardoor diegenen, die reeds pro visie ingekocht hebben en die in hunne bedompte kel ders borgen, tot de ontdekking komen dat er meer zieken in komen. Het bederf vertoont zich als zwarte ronde stipper, die, wanneer de aardappelen eenigen tijd op eene luch tige plaats te drogen liggen, verharden en drogen, zoodat de gezonde knollen niet zullen worden aange tast. Anders is het, wanneer de ziekte zich in ge vlamde strepen vertoontdan is het zoo goed als zeker, dat al liggen ze nog zoo droog, die aardappelen spoedig rotten en daardo ronmidddlijk de gezocde aantasten. Het spreekt van zelf dat men eenigszins bevreesd is geworden en daarom de handel in de laatste dag n slap is. De hoogste prijs voor de gezonde aardappel -n ter verzending is nu 1,30 de hectoliter, terwijl ze hier voor 10 cent de 5 liter rondgevent worden. In het Algemeen Politieblad van 7 Oct. jl. wordt melding gemaakt, dat onder de te New-York van Z. M. stoomschip «Koningin Emma der Nederlanden" gedeserteerde schepelingen behoorenCornelis Van 't Westende, matroos 3e klasse, geboren te 's-Heeren- hoek, en Abraham De Vos, matroos 2e kb, geboren te Vlissingen. De Unie «Een school met den Bijbel" besloot in algemeene vergadering voor 1888 2000 bijdrage te verleenen aan het fonds ter ondersteuning van nagelaten betrekkingen van Christelijke onderwijzers en 300 aan dat voor bejaarde en hulpbehoevende Christ, onderwijzers. Een voorstel om te bepalen dat elk locaalcomité minstens 5 pet. der opbrengst van de Unie-collecte in de algemeene kas moet storten werd verworpen. Jhr. mr. A. F. De Savornin Lohman is als voor zitter herkozen. Voor de vacature wijlen jhr. J. L. De Jonge is gekozen de heer M. De Jonge Jz te Goes. Tot algemeen secretaris van de «Maatschappij tot Nut van 't Algemeen" is gekozen de heer Bruin- wold Riedel, predikant te Hoorn, met 524 stem men. Uitgebracht waren er 958. De heer Kruseman Nieuwenhuizen had er 297, de heer De Bussy 137. De Regeering wenscht gevolg te geven aan den aandrang van het College voor de Zeevisscherijen om de noodige gelden aan te vragen voor de oprich ting van een zoölogisch station. Blijkens het verslag van dat College werd door een zijner leden het denkbeeld aan de hand gedaan, om over te gaan tot de aanstelling van een wetenschappelijken adviseur, die zich voortdurend en uitsluitend bezig hield met de onderzoekingen, welk hem door de Regeering of van harentwege zouden worden opgedragen. Hat Col lege voor de Zeevisscherijen heeft gemeend zich on verdeeld bij dit voorstel te moeten aansluiten en de Nederlandsche Dierkundige Vereeniging heeft met dit plan hare ingenomenheid betuigd, ten blijke waarvan zij zich bereid heeft verklaard ten behoeve van den eventueel te benoemen adviseur hare bibliotheek en geheelen inventaris van instrumenten en benoodigd- heden kosteloos ter beschikking van de Regeering te stellen. Het is aan te nemen dat tegen eene jaarwedde van 3000 een alleszins bevoegd adviseur kan verkregen worden. Hem zal geene andere vergoeding behoeven te worden toegelegd, dan voor de vooral in deze be trekking onvermijdelijke reis- en verblijfkosten, welke op g;en lager bedrag dan op ƒ1500 per jaar kunnen worden geraamd. Met dit denkbeeld van het college en de voorge stelde wijze om er uitvoering aan te geven, heeft de Minister van W., H. en N. zich zeer goed kunnen ver eenigen. Hij is overtuigd dat de te benoemen adviseur gewichtige diensten aan de Regeering zal kunnen be wijzen. Hij toch zal niet alleen aan het Departement van advies hebben te dienen over onderwerpen van wetgeving of politie op zeevisscherij, oestercultuur of zalmvisscherij, maar ook aan dat van Justitie met het oog op de binnenvisscherij. En na raadpleging met den Minister van Financiën is het gebleken dat ook diens Departement door de aanstelling van den adviseur zeer zou zijn gebaat, zoo dikwijls zich daar de behoefte doet gevoelen aan wetenschappelijke voorlichting in het beheer der Staatsvisscherijen op de groote rivie ren en Zeeuwsche stroomen. Zr. Ms. schroefstoomschepen «Zilveren Kruis" en «Bonaire" liggen te Nieuwediep gereed om in het begin dezer week, respectievelijk naar Oost- en West-Ind e, te vertrekken. Tot den état-major van de «Zilveren Kruis" behoort o. a. de adelborst le kl. Jhr. H. J. A. Pompe van Meerdervoort. Tot het machinistenpersoneel behoort de mach 2a kl. M. FlohiL

Goessche Courant | 1887 | | pagina 1