westkust van alle zijden deor vijanden omringd zijn en dat dus onze waardigheid zoowel als onze veilig heid medebrengen, steeds gereed te zijn om ons te doen gelden, wanneer dit noodig is. «Ons optreden te juister tijd werkt dubbel heilzaam. Indien ons prestige op Sumatra aan het tanen is, dan is het, omdat de machthebbenden op Java steeds van het onzalige denkbeeld zijn uitgegaan, dat ook ten be hoeve van de handhaving van de eer van ons gezag, evenals in alle andere opzichten, buiten Java met half werk kan worden volstaan. Een ieder echter, die het karakter van den Sumatraan kent, zal inzien, dat een weifelende houding op Sumatra in hare gevolgen hoogst verderfelijk is. Dat bijv. Atjehers nu een her haling beoogen van de strooptochten in Langkat van het afgeloopen jaar, is te wijten aan het daarbij ver kregen succes. En mochten, nu onze autoriteiten in zoo overvloedige mate de noodige ondervinding hebben kunnen opdoen om die invallen tegen te gaan, weder eenige landbouwondernemingen daaraan ten prooi vallen, dan zou, zeker niet zonder grond, door de eigenaars als van zelf de ondervonden schade op rekening worden gebracht van het Delische bestuur". Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroèpen te Biggekerke de heer C. Plug, cand. te Amsterdamte 's-Heer Hendrikskinderen c. a. dr. J. Z. Schuurmans Stekhoven, cand. te Katwijk- Binnen. Beroepen (toez.) te Gouda dr. J. Th. De Visser, te Almeloo. De heer A. Littooy, pred. te Middelburg, is be roepen bij de Chr. Geref. gemeente te Franeker. De R.-K. bisschop te Breda heeft benoemd tot pastoor te Sas van Gent den heer A. G. Blankers tot kapelaan te IJzendijke den heer A. Vissenberg, en tot kapelaan te Eede den heer J. M. Stoffelen, priester van het seminaire. Tot onderwijzer aan de Rijks-normaallessen te Middelburg -is benoemd de heer A Lysen aldaar. Op voorstel der inspecteurs van het L. O. is be sloten alle beurzen aan de Rijks-normaallessen te doen vervallen. Zij zijn nu voor de laatste maal verle nd. De verandering bij de normaallessen (opheffen van beurzen en vermindering van lessen) heeft eene bezuioiging van 25000 opgeleverd. Op de begrooting voor 1888 is deswege voor dien post ook een minder bedrag aangevraagd. Voor den nieuwen cursus aan de Utrechtsehe universiteit hebben zich drie vrouwelijke cand. doen inschrijven bij de faculteit der geneeskunde. Kunst, Wetenschap en Letteren. Naar het U. D. verneemt, houdt een ingezetene van Utrecht zich bezig met de vertolking van den tekst van de opera Lohengrin" van Wagner, ten behoeve van het Neierlandsche Opera gezelschap te Amsterdam. Rechtszaken. De Arr.-rechtbank te Middelburg veroordeelde gisteren wegens beleedigingH. De R.,22j., te Hoe- dekenskerke, tot ƒ12 b. s. 10 d. h. en H S., 30 j., aldaar tot 12 b. s. 10 d. h. Naar men meldt heeft de krijgsraad uitspraak gedaan in de zaak der huzaren-officieren op Seinpost. Twee hunner zijn veroordeeld tot eene boete van ƒ50; de derde is vrijgesproken. Beursoverzicht. Het geduld van diegenen die indertijd beweerden dat met het najaar ook de beweging in fondsen zoude wederkeeren, wordt wel op eene harde proef gesteld. Ook nu valt van de jongste beursdagen slechts te Vermelden dat zij in groote kalmte werdtn doorge bracht en de omzetten van weinig beteekenis bleven. Wanneer wij daarbij, althans voor zooveel de Ameri- kaansche Spoorwegaandeelen betreft, toch ook op voor uitgaande koersen kunnen wijzen dan volgt hieruit tevens dat het weerstandsvermogen der markten nog al groot moet zijn geweest, te meer daar de belem mering in zaken in de hand werd gewerkt door de ultimoverrekeningen te Londen die niet allerwege zoo gelukkig afliepen en voor sommige zwakke obligatie soorten, met name de Peruanen, treurige herinneringen hebben nagelaten. De Europeesche waarden bleven met gering onder scheid alzoo op eene hoogte, hoewel het incident op de Fransch-Duitsche grens voor eene fondsenmarkt genoeg beteekenis had om daarvoor niet ongevoelig te zijn. Doch de kalme en waardige houding door Duitsch- landis regeeriüg aangenomen bracht alle verstoringen spoedig in het effen en zoo er nog luttele variation overbleven dan waren omstandigheden van localen aard daarvan alleen oorzaak. Zooals te voorzien was, was bij het einde der vorige maand de geldmarkt nog iets stijver en werd zelfs ém dag voor prolongatierente 4% pet. betaald. Naauwelijks echter was de nienwe maand aangebroken of de markt liep tot 4 pet. terug, wat bij den aanvang der nieuwe week met nog lager koers werd vervolgd. Volgens den staat der Nederlandsche bank op 24 September zijn in de vorige week bij haar vermeerderd de wisselportefeuille m»t een millioen en de rekening- couraat-saldos met een half millioenhiertegenover staat eene vermindering van de beleeningrekening met een ton en van den goudvoorraad met een millioen. De markt was voor onze nationale schuldsoorten zeer onvruchtbaar. De Integralen alsmede de 3pcts. schuldsoort leden een gering verlies; de 3% pet. soort bleef bij de flaauwe tendenz die allerwege heersehte ook in teruggaande richting. Zaterdag volgde hierin eene kleine reprise vermoedelijk naar aanleiding van het loskomen van sommige Octoberrenten. Over de meeste Europeesche waarden valt weinig belangrijks te vermelden; voor de meesten kromp het verschil in koeiscijfer tot een minimum in. Hongaarsche fondsen bleven mat gestemd en ondervonden de gevol gen van het nu gepubliceerde budget over het volgende diensljaar, dat oneindig slechter cijfers blootlegt dan algemeen werd verwacht. Onder die omstandigheid leden hoewel in mindere mate ook de Metalliebsoorten en valt voor deze een teruggang van pet. aan te wijzen. Russische soorten leden onder de voortduring der geruchten als zou eene nieuwe leening, buitenlandsche wel te verstaan, voor de deur staan. Vermoedelijk moet hieronder niet anders worden begrepen dan dat de Petersburger banken hebben getracht zich van een deel der door hare jongst genomen binnenlandsche goudleening te ontdoen. Bijzonder levendig was de handel in Russische Zuid- Westersporen welke tot klimmende prijzen van de hand werden gezet. Het was voornamelijk voor reke ning van Berlijnsche bankiers, dat op breede schaal werd ingekocht en zulks in verband met het bericht dat het ministerie van openbare werken het verzoek der Maatschappij heeft ingewilligd om haar eene uit breiding van het goederenvervoer toe te staan, ten einde aan de dringende behoefte van graan-export te kunnen voldoen. De overige Russische Staats- en Spoorwegsoorten bewogen zich op de koersen van acht dagen geleden met tragen handel. Evenzoo werd aan de Zweedsch-Noorweegsche spoor- wegobligatiën eene rnime aandacht geschonken. Ge noemd fonds, sedert nu een groot jaar door de heereq Matthes en Co. ter Amsterdamsche beurze ingeleid, heeft zich sedert zoowel kunnen verheugen in de sterke verdediging van een deel van het beurspubüek als het heeft blootgestaan aan de aanvallen eener niet weinig krachtige contraminepartij. De laatsten hadden sedert eenigen tijd de overhand en brachten den koers van 69 pet. successievelijk op 50 pet. Deze week kwam hierin eene niet zonder bef teekenis zijnde reactie waarvan de reden is, dat dé haute finance zich met de zaak is gaan bemoeien en o. a. gedelegeerden naar het terrein heeft gezonden teneinde over den toestand der zaken een deugdelijk rapport uit te brengen. Tevens sprak men van eene combinatie die besloten zou hebben 100,000 vlot- tend materiaal van de markt te nemen terwijl een gerucht van invoering van het fonds op den London en Frankforter beurs medewerkten om den koers té doen stijgen. Het verschil in koers bedroeg ten slotte 3 ft pet. Geheel verlaten daarentegen bleef de markt der In) dische Bankwaarden waarop alleen de aandeelen der Nederlandsche Handel Maatschappij eene uitzondering maaktenevenzoo bleven de Indische Spoorwegwaarden zich in bescheiden kring bewegen. Aan het verloop der Amerikaansche waarden kan nog worden toegevoegd dat de berichten uit de Unie weer gunstiger luiden en de loop van dergelijkep handel weer ietwat is toegenomen. Nochtans zijn de Banken zeer omzichtig bij het disconteeren de;' hun aangebodene wissels, waaruit dus mag worden afgeleid dat het vertrouwen nog niet is wedergekeerd; Intusschen heersehte in de Obligatiesoorten merkbaar meer kooplust dan te voren en kan men veilig aan nemen dat een deel der opbrengst van de October- coupon hiertoe is aangewend geworden. Union-Cëriiral Pacific, St. Louis en San Francisco hebben daarvan het meest geprofiteerd. Buitenlandsch Overzicht. Zooals begrijpelijk is brengen de bezoeken van Kal- noky en Crispi aan Bismarck nog steeds heel wat pennen in beweging. Een Dtiitscli-OosteiirijkHrii-Itiy- liaausch verbond kan in deze dagen wel niet ander dan groote sensatie wekken en overal de vraag doen rijzen, wat op die bijeenkomst der drie staatslieden is verhandeld. Met de vraag komen natuu lijk ook de antwoorden, hoewel niemand iets met zekerheid kan weten, daar de inhoud der gevoerde beraadslagingen, hoewel behoorlijk genotuleerd, strikt geheim wordt gehouden. De Italiaansche bladen Voce delta Verita en Osservatore Romans beweren, dat er over de Ro- meinsche quaestie en de verhouding tusschen het a- ticaan en Italië is gesprokendoch de Reforma, het orgaan vau Crispi zelf, spreekt dit tegen. De Kölnische Zeitung meent, dat de handelspolitiek het onderwerp van beraadslaging is geweestmaar verreweg de meeste bladen houden het ervoor, dat er eene hechte combi natie tusschen de drie regeeringen is tot stand gebracht ter zake van de Europeesche quaesties. Duitschland heeft herhaalde malen getracht Rusland fe bewegen zicb nauwer aan het Duitsche Rijk te ver- binien om het zoodoende van Frankrijk af te trekken. Doch Rusland, zeer goed begrijpende, dat een Russiscb- Fransche coalitie de schrik voor Duitschland is, heeft voor iedere toenadering bedankt. Hieruit volgt nog niet dat de Russische regeering onbeperkt samenwer king met Frankrijk beoogt, maar de vrees voor een dergelijk samengaan blijft toch bij Duitschland levendag en dit is voorshands genoeg. Daar tegenover moest Bismarck zijne kracht zoeken in eene nauwere aan sluiting met andere mogendheden en toen die met Oostenrijk was verkregen, lag het voor de hand, dpt de rijkskanselier het oog liet vallen op Italië. De sym pathie voor Rusland bij Èngeland en de Porte is niét zoo groot of deze beiden zullen zich als vanzelf meer aangetrokken gevoelen tot de nieuwe combinatie van Bismarck dan tot een Rnssisch-Fransch verbond. Magr van Italië was Duitschland vermoedelijk niet zoo zekef; Crispi toch heeft meermalen vrij sterke Franschgè- zinde sympathieën aan den dag gelegd. Door zijn handig spel is Duitschland thans zeker van Italië ook en tegen over RuslandFrankrijk staat thans Duitschland OostenrijkItalië met Engeland en Turkije in de achterhoede. Dat de Italianen met de onderscheiding hun te beurtgevallen zeer zijn ingenomen, laat zich begrijpen en even zoo dat Frankrijk de gebeurtenissen der Uatste dagen met leede aogen aanziet. Men had in Frankrijk altijd nog een kleine hoop, dat Italië, sedert Crisjii minister-president was geworden, niet al te vijandig tegenover Frankrijk zou staan. Thans begrijpt men, dat alle hoop op steun van die zijde verloren is en dat Rusland evenmin gewapenderhand in Bulgarije zal kunnen optreden als Frankrijk voorloopig Elzas-Lotha- riögen weder zal kunnen heroveren. Voor het behoud van den Europëeschen vrede is de tactiek van Bis marck alleszins bevorderlijk, terwijl hij zelf andermaal meester is van de positie. In hunne woede trachten sommige Fransche bladen het denkbeeld ingang te doen vinden, dat Italië be paalde voordeelen zijn voorgespiegeld, wanneer het zich tot een verbond met Duitschland liet vinden. Hoewel dit natuurlijk niet onmogelijk is, is het toch geenszins noodzakelijk. Misschien heeft Bismarck zich verbonden om tusschen Italië en het Vaticaan niet tusschenbeide te treden en dit is voor Italië veel waard. Bismarck kon het licht beloven, want voor shands heeft hij den Pans vermoedelijk niet noodig. Het is wellicht in verband met een en ander, dat reeds nu het gerucht loopt dat Rusland van eene gewapende interventie in Bulgarije zou hebben afgezien. In Spanje schijnen weder onlusten op til te zijn, althans de regeering heeft maatregelen tegen een even- tueelen opstand genomen. De berichten uit dat land zijn echter gewoonlijk zoo onduidelijk en zij geven den waren toestand zoo zelden terug, dat men nooit recht weet, hoe men het er mede heeft. Uit Madrid wordt gemeld, dat de sultan van Marokko aangetast is door typhus en op sterven ligt. De Spaan- sche regeeriDg heeft zich tot de Engelsche gewend, teneinde eene nieuwe Europeesche conferentie over Marokko's aangelegenheden hijeen te roepen, zoodra de door typhus aangetaste Sultan overleden zal zijn, teneinde tot eene collectieve handhaving van den status quo te geraken, tijdens de minderjarigheid van den zoon des Sultans. Gemengde Berichten. Den brievenbesteller Enters alhier is met ingang van 1 October jl. een tractementsverhooging van 50 'sjaars ten deel gevallen. Als een proeve van taal en stijl van een sinjo zendt men ons het volgende briefje met de vergunning het in ons blad overtenemen Ngoempak, den 11 Februarij. WelEdele Heer M, Met alle eerzaamelijk neem ik de vrijheid UEd. deze paar letters durft te schrijven indien dat ik geheel ongesteld niet zelf koomen kan worden ten hoopen van UEd. verschooning gelieve deze dienelijke met be hartig te mogen ontvangen. Ten tijde deze mijne ver noemende dat Uwe eene ondergescheek dienaar zijn reeds van het zijne werkzaam zich af volbragt hiertoe deze met alle beleefhoorzaamheid verzoek mij van Uwe belieftelijk om mijne persoon in het plaats werkzaam heden te mogen aannemend daarvan met mijne harte lijke verlang van UEd. toe te stemming. Ter eerzaamheid dient ik deze mijne gehoorzame coinplemint aan UEd. Uwe Dienaar A. VAN DE V. Heinkenszand. In deze gemeente heeft zich een ge val van typhus voorgedaan. Een kip van den 1 tndbouwer P. B. alhier heeft een )'fei gelegd dat een gewicht heeft van 98 gram en eenen omvang'van 19 bij 16 centimeter. Een gewoon kip- penei weegt van 55 lot 60 gram. Bij A. Spruit te 's-Heerenhoek is een aardappel- struik gerooid (magnum bonum) waaraan drie aard appels zaten met een gezamenlijk gewicht van 2% kilo. Twee ervan hadden eene lengte van 25 centi meters en een omvang van 24 centimeters. In de afgeloopen maand werden te Borsele nog 360 reizigers met de Prov. stoombooten vervoerd, niettegenstaande de dienst sedert 15 Sept. is in gekrompen. Door den jachtopziener in den polder Borsele zijn rn een betrekkelijk kort tijdsbestek ongeveer 30 bunziz gs gevangen en gedood. Kolijnsplaat. Het kindje, waarvan in het vorig nummer dezer courant gemeld werd, dat het zoo deerlijk gebrand was, is Maandagmorgen aan de ge volgen zijner brandwonden overleden. Met de mailstoomboot «Engeland" der maat schappij «Zeeland" werd Zaterdag te Vlissingen aan gebracht en naar zijne woning vervoerd het lijk van zekeren P., aldaar woonachtig en vuurstoker op ge noemde boot. Bedoelde persoon had, terwijl de mail boot Zaterdagochtend aan de pier te Queenboro's lag, en hij in de machinekamer was, het ongeluk gehad, van het zoogenaamde bordes op den hoogen-druk- cilinder te vallen, tengevolge waarvan hij zijn nekbeen brak en bijna onmiddellijk een lijk was. Vlissingen. Onder het personeel van de bureaux, stoomschepen en werkplaatsen der maatschappij «Zee land" circuleeren inteekenlijsten ten behoeve van de weduwe en vier kinderen van den jl. Zaterdag in dienst van genoemde maatschappij op zoo noodlottige wijze om het leven gekomen vuurstoker J. Potters, dei- mailboot «Engeland". Zie vorenstaand bericht). Naar men verneemt zal zich ook eene commissie vormen met het doel liefdegaven intezamelen ten be hoeve van het ongelukkige huisgezin. Drie personen, die te Zevenbergen door een dollen hond zijn gebeten, zullen zich op's rijks kosten onder behandeling stellen van prof. Pasteur te Parijs. Te Leerdam viel een meisje bij het scheppen van eenen emmer water in den diepen Schaikschen vliet, waaruit zij eenigen tijd later levenloos werd opgehaald. Te Arnhem is Zondagnacht in een kantoor inge broken. De inbrekers, vermoedelijk twee in getal, wer den, door het aanslaan van den waakhond en het daarop gevolgde ontwaken der bewoners, inhnnwerk gestoord en verwijderden zich met een bedrag van 50, andere waarden en de brandkas onaangeroerd latende. Men schijnt de daders op het spoor te zijn. De arbeider F. H. uit Den Ham (Overijsel) was met zijn vrouw dicht bij hun huis aan 't aardappel- rooien, terwijl zij hun 2-jarig kind zonder opzicht in de wieg thuis achtergelaten hadden. Hun varken, dat losliep, wist bij de wieg te komen en beet het kind stukken vleesch uit het bovenbeen. Door het schreeuwen der kleine opmerkzaam gemaakt, gingen zij in allerijl in huis en vonden daar bun kind in deerniswaardigen toestand. Aanstonds werd een heelkundige gehaald die de wonden verbond, maar verklaarde, dat de toestand van het kind zorgvol is. De vrouw te Middelburg, verdacht van het te vondeling leggen van een kind op de stoep eener wo ning te Veere, is weder in vrijheid gesteld. H. K. II. de groothertogin van Saksen-Weimar (Prinses Sophia der Nederlanden) heeft 400 geschon ken aan den Algemeenen Nederlandschen politiebond ten behoeve van de op te richten weduwen- en wee- zenkas. Zondag avond had zich te Amsterdam voor het gebouw van het «Leger des Heils" eene joelende me nigte verzameld, die met geweld naar binnen wilde dringen. De politie zag zich genoopt van den wapen stok gebruik te maken en slaagde er ten slotte in de bende uiteen te jagen. Aanleiding tot dezen oploop was, dat zich eene Afrikaansche heilssoldaat in een zonderling kostuum en barrevoets aan het publiek had vertoond. Een buitenman, die in eene tapperij te Utrecht eenen biefstuk gebruikte, is plotseling onder het eten dood gebleven. Een stukje van het vleesch schijnt in zijn keel te zijn blijven steken, waardoor hij vermoe delijk gestikt is. LI. Zaterdag avond is, bij het binnenvaren van de Suez-boot in de slnis te IJmuiden, overboord ge sprongen en in de richtiDg van Wijk aan Zee ontvlucht de tot tien jaren gevangenisstraf veroordeelde Oost-Indi sche militair De Wetter, geboren te Amsterdam, oud 24 jaar, lang 1.7 meter, aangezicht bleek, haar blond, gestalte middelmatig, gekleed met wit boezeroen' blauwe broek zonder biezen, zwarte phantasiehoed', schoenen of sloffen; laat onder het sprreken zijne tan den zien. De ontvluchting had plaats doordien de sergeant-geleider den gevangene vrij en ongehinderd op het dek liet rondloopen. De officier van justitie verzoekt zijne opsporing en aanhouding. Gedurende het afgeloopen kwartaal is de kweek school voor zeevaart te Leiden met een 45 tal jongens vooruitgegaan. Hun aantal aldaar bedraagt thans 82. Naar gemeld wordt, is aan de universiteit te Madrid een leerstoel voor het Volapük ingesteld. Twee knapen, respectievelijk 9 en 10 jaren, zijn verleden week te New-York gearresteerd, beschuldigd van een spoortrein te hebben laten ontsporen, waar aan zij beiden bekenden schuldig te zijn. Een belangrijke historische vondst is dezer dagen nabij het klooster op den St. Bernhard gedaan, be staande uit vijf groote granieten altaren, die blijkbaar uit het steenen tijdperk zijn, daar in de nabijheid steenen offerwerktuigen, als messen tot het slachten der offerdieren, steenen bijlen enz. zijn gevonden. Ook te Washington is een geneeskundig congres gehoodeD. Tal van geneesheeren waren naar de hoofd stad gekomen. Het verschijnsel deed zich nu voor, dat des avoDds en des nachts geen neger op straat te zien was. Bij de negers toch, wier ras zeer talrijk te Washington is vertegenwoordigd, heerscht het volks geloof, dat wanneer de geneesheeren geen lijken kun nen bekomen voor ontleedkundige studiën, zij daartoe negers gebruiken, die zij van de straat doen oplichten. Nu er zulk eene groote menigte beoefenaars 'dier wetenschap bijeen waren, achtten de negers zich niet meer veilig en zoodra het donker was geworden, stelden zij zich buiten bereik der faculteit. Eenige Amerikanen zullen te Tarsus, in Kleln- Azie, de geboortestad van Paulus, een weeshuis bou wen, gewijd aan de nagedachtenis van den grooten heiden-apostel en naar hem genoemd. Zij hebben reeds inschrijvingen ontvangen voor jaarlijksche bijdragen van te zamen f 6000, en hopen zooveel te krijgen, dat zij 50 weezen kunnen ondez'houden. Uit Smyrna wordt gemeld, dat 4 Engelschen, die den 26sten der vorige maand in den omtrek dier stad, terwijl zij op de jacht waren, door roovers ge vangen werden genomen, op vrije voeten gesteld zijn tegen een losgeld van 9000. Een heer te Chatham erfde van zijn halven broeder, die in -1852 naar Australië was vertrokken, 2 millioen pd. st. Gedurende het verblijf van Zr. Ms. schroefstoom- schip «Koningin Emma der Nederlanden" in de maand Augustus te New-York zijn 19 schepelingen aldaar van boord gedeserteerd. Een eigenaardig gebruik van de telefoon wordt uit Engeland medegedeeld. Een handelaar in muziek instrumenten kreeg de opdracht om dadelijk een har monium naar Moseley te zenden, waar dienzelfden avond een piano- en harmonium-concert zou gegeven worden en het was nu maar de vraag om den klank van beide instrumenten zoo spoedig mogelijk met elkander in overeenstemming te brengen. Men kwam op den gelukkigen inval, hiertoe de telefoon tusschen de beide plaatsen te gebruiken. Nadat de verbinding was tot stand gebracht, sloeg men te Moseley eenige toetsen van de piano aan, die te Birmingham zoo duidelijk werden gehoord, dat men daarnaar het har monium stemmen kon. Een predikant te Londen, een uitstekend, zeer goed bekend en bemind redenaar, had onlaDgs Zon dags als tekst gekozen de woorden van Petrus over de wonderbare vischvangst: «Heer, wij hebben den geheelen nacht gevischt en niets gevangen", en bracht die woorden in toepassing op de moeders, die hare huwbare dochters van het eene bal naar het andere leiden, waarbij hij zeer duidelijk schilderde hoe de fa milie na zulk een balnacht de balans opmaakt en zuchtend bekent «den geheelen nacht gevischt en niets gevangen te hebben". Onder een groot deel van het auditorium, dat bijna uitsluitend uit London's highlife bestond, heersehte machtelooze woede, terwijl de heeren duidelijk blijk van instemming gaven met het woord door den rede naar gesproken. Een der gekrenkte moeders heeft zich in een openlijk schrijven namens velen beklaagd dat men hare pogiDgen miskent, die alleen dienen om de wereld voor de zoo geminachte oude jongejuffrouwen te bewaren.

Goessche Courant | 1887 | | pagina 2