1887. N°. 118. Donderdag 6 October. 74slc jaargang. LOSSE SCHETSEN. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de beeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking bebbeade dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. GOES, 5 October 1887. De Staatscourant van heden bevat de goedge keurde Statuten der Werkliedenvereeniging «Eigen hulp" te Goes. De heer Faassen uit Rotterdam bericht nader, dat het plan der tooneelvoorstelling op 13 Oct. s. s. in zoover gewijzigd is, dat in plaats van «de reis naar den Kaukasus", zal worden opgevoerd het nieuwe blijspel van Köhler teen pikante roman." Bij de verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Winschoten zijn uitgebracht 1018 geldige stemmen. Gekozen is de heer mr. J. W. J. baron DE VOS VAN STEENWIJK (1.), met 547 stemmen. Voorts zijn uitgebracht op de heeren A. Winkler Prins (I.) 303, Van Swinderen (a.) 67 en dr. Smit 90 stemmen. Het verslag omtrent het onderzoek der e 1 f ontwerpen van wet, houdende verande ringen in de grondwet en in de addi tioneels artikelen, in de afdeelingen der Tweede Kamer, bevat o. a. bet volgende omtrent de algemeene beschouwingen. Ondanks gewichtige bezwaren, bij velen tegen deze wetsontwerpen bestaande, betoonde de groote meer derheid zich tot aanneming daarvan gezind. Voorzeker was, in het bijzonder na de verwerping van het voor stel betreffende het tiende hoofdstuk, deze herziening der Grondwet naar de meening van een aantal leden hoogst onvolledig. De bedoelde beslissing der Eerste Kamer had hen tevens versterkt in bun gevoelen, dat meer ingrijpende veranderingen in de wijze van samen stelling van dat Staatslichaam bij deze gelegenheid niet hadden mogen achterwege blijven. Van andere zijde werden tegen den inhoud van het voorstel tot verandering der additioneele artikelen verschillende bedenkingen ingebracht. Doch beide groepen der meer derheid wenschten zich ten deze op het standpunt te plaatsen, door den voorzitter der Tweede Kamer bij de aanvaarding van het voorzitterschap aangewezen. In de overtuiging, dat met name de bestaande rege ling van het kiesrecht onhoudbaar is geworden en dat bet minder goede in de aangeboden voorstellen door het betere wordt overtroffen, meenden zij in 's lands belang te zullen bandelen door deze grondwets herziening te helpen tot stand brengen. In eene der afdeelingen werd door leden, die zich in het algemeen met de gedragslijn der meerderheid konden vereenigen, eene uitzondering gemaakt ten op zichte van het voorstel tot verandering van het achtste hoofdstuk der Grondwet, waartegen huns inzien de in. iDie timmert aan den weg lijdt last". Ik onder vind dit al dadelijk. Terwijl ik mij voorgenomen had achtereenvolgens eenige onderwerpen te behandelen, moet ik reeds van dat plan eenigszins afwijken om eerst van repliek te dienen. Behalve toch, dat het artikel van den heer Geill in het vorig no. eenig antwoord vordert, deelde de redac teur van dit blad mij mede, dat eene dame hem eene opmerking naar aanleiding van mijn eerste stukje had gemaakt, en wel, dat ik voor een aspirant wat veel ondernam door kritiek op gedichten uit te oefenen, en dat het vers van Brederoo niet gelukkig gekozen was. Galant man als waarvoor ik meen dr. Geill te mo gen houden, zal hij het mij niet euvel duiden, dat ik eerst bedoelde dame te woord sta. En dan begin ik met haar er dank voor te betuigen, dat zij het oog op mijn geschrijf heeft laten vallen, en bet nog wel de moeite waard heeft geacht er eene opmerking over te maken. Ik waardeer dit zeer; maar ik moet toch ook eene opmerking maken en wel, dat kritiek van gedichten volstrekt niet in mijne bedoeling ligt. Ik heb alleen willen aangeven de reden, waarom ik weinig met gedichten opheb. En, willens of onwillens, nu moet ik het voor Brederoo opnemen en een bewijs le veren, dat hij in dezen in voornaam gezelschap ver keert, waarin het nochtans niet altijd beter wordt gemaakt. >0 bloem van onze steden, Die tusschen bosch en ziltenvloed, Rijk in bekoorlijkheden, Uw vijverzwanen voedt" Wat dunkt u hiervan, Mevrouw? Van de strekking van dit vers wil ik niets zeggen. Het is een gedeelte van een lofzang op het werkelijk schoone 's-Gravenhage. Ik stip ook slechts even aan, dat het niet duidelijk is wat hier «rijk is aan bekoorlijkheden." Letterlijk zou ik zoo zeggen, dat de bekoorlijkheden bij het laatst genoemde woord «ziltenvloed" behooren. Nu wil ik niet betwisten, dat een ziltenvloed bekoorlijk kan zijn, ofschoon «bekoorlijke oceaan", «bekoorlijke zee', zelfs «bekoorlijke ziltenvloed" zeer onbekoorlijk klinken. Vermoedt u dan ook niet met mij, dat de bekoorlijk meerderheid der bevolking gekant was en waaraan zij hunne stem niet zouden kunnen geven. Hiertegen werd opgemerkt, dat bedoeld voorstel de mogelijkheid opende tot versterking van 's lands weerbaarheid zonder boven matige offers voor de natie, zoodat verwerping daar van in hooge mate zou zijn te betreuren. Tegenover de zienswijze der meerderheid stond dia van eene minderheid, welke in de ontworpen herziening volstrekt geen verbetering der bestaande Grondwet zien kon. Van deze zijde werd verwondering betuigd over de zenuwachtige gejaagdheid, waarmede deze voor stellen behandeld werden, en over de buitengewone schraalheid der toelichtig. Toch ware ten aanzien van bepalingen als bijv. die omtrent de troonopvolging, die nog onlangs door alleszins bevoegde beoordeelaars zijn bestreden, eenige nadere toelichting niet overbodig geweest. Het antwoord op deze bedenkingen luidde, dat de eindbeslissing over de onderwerpelijke, reeds zoo lang aanhangige voorstellen inderdaad zoo spoedig mogelijk behoorde te worden genomen, en dat na de uitvoerige voorbereiding en behandeling, welke daaraan was ten deel gevallen, de Regeering voor de toelichting met eene verwijzing naar de gewisselde stukken en gevoerde beraadslagingen volstaan kon. Eenige leden betuigden alsnog hun leedwezen over de indeeling der voorstellen, waarbij niet zelden gelijk soortige onderwerpen gescheiden, ongelijksoortige ver- eenigd werden. De vrijheid van beslissing der Vertegen woordiging zou beter dan thans geëerbiedigd zijn, indien de Regeering hare ontwerpen zoo had ingericht, dat elk daarvan materiëel op zich zelf stond en onderling verwante onderwerpen regelde. Eindelijk werd door sommigen opgemerkt, dat bij deze nieuwe overweging, waarbij het aanbrengen van wijzigingen is uitgesloten, aan eene zoogenaamde authen tieke uitlegging slechts eene beperkte waarde kan worden toegekend. Daarom wenschten deze leden niet dan op zeer enkele punten verklaringen der Regeering omtrent den zin, dien zij aan voorgestelde bepalingen toekent, uit te lokken. Kolijnsplaat. In de gemeenteraadzitting van Dinsdagavond 4 Oct. werd de begrooting voor het dienstjaar 1888 in ontvang en uitgaaf op f 16247,64 vastgesteld. Zoo ook de rekeniDg van het Burgerlijk Armbestuur over 1886, bedragende in ontvang 493,62, in uitgaaf 439,40; dus met een batig saldo van 54,22. Met algemeene stemmen werd voorts aangenomen weder schoolgeld te gaan heffen, tot een bedrag van 300 'sjaars. Ook zal eene rijkssubsidie in de kosten van het onderwijs aangevraagd worden tot een bedrag beden bij de «bloem der steden" bedoeld zijn? Maar het zijn vooral die vijverzwanen, die mij hin deren. Niet om de dieren zelf; o neen! ik vind ze prachtig en een sieraad van elke waterpartij. Wij kunnen dit hier dagelijks rondom onze gemeente op merken. Maar is het te verwachten in eene dichter lijke beschrijving van het vorstelijk 's-Gravenhage, tusschen bosch en ziltenvloed, dat het voeden (voede ren van zwanen daarin een hoofdmoment inneemt? Is er na de ontboezeming«bloem van onze steden" niet wat beters aan te wijzen dan die dieren voedering? En dan «uyeerzwanen" Ik betreur het nu weer, niet wat meer aan natuurlijke historie gedaan te heb ben ik zou dan misschien weten of tit/uerzwanen een afzonderlijk soort zwanen vormen. Zijn de zwanen in onze vest vesfzwanen Worden zwanen in het algemeen verdeeld naar den naam der wateren, waarin zij zich bewegen Wat is dat 's-Gravenhage dan gelukkig juist zwanen in een vijver te hebbenWant zoo iemand ooit Goes woii bezingen, hij zou het met vesfzwanen te kwaad krijgen O Goes, gij bloem der steden, Die tusschen poel en ziltenvloed, Rijk in bekoorlijkheden, Uw oesfzwanen Daar hokt het gedicht al omdat vest een lettergreep minder heeft dan vijver Ziet u, mevrouw! bij al het schoone dat dikwerf in gedichten te vinden is, hindert het mij, dat zij ook zoo vaak door dergelijke regelen ontsierd worden; dat men, ter wille van rijm en maat, tot zeer onbe duidende en dikwijls onjuiste voorstellingen de toe vlucht moef nemen. En nu was hier niet Brederoomaar niemand min der dan Nicolaas Beets aan het woord, wiens proza in zijne vijftigjarige «Camera Obscura" nog terecht ten huidigen dage ieders bewondering trekt! Ik heb mij verplicht geacht aan de welwillende op merkster deze kleine opheldering te geven en beloof haar gaarne het dichterlijk gebied niet nader te zullen betreden. En nu een woordje met onzen wakkeren dr. Geill! 't Is bekend, dat hij het niet opgeeft als hij meent van 700. Nog werd besloten eene geldleening van f 1700 aan te gaan, ten einde de houten beschoeiing der haven door eene van bazalt te vervangen. Het Nutsdepartement Tolen heeft voor algemeen secretaris gekozen den heer Nieuwenhuijzen Kruseman. Bij de Effecten veiling, gisteren gehouden te Am sterdam, zijn twee aandeelen Oester-Mij. «De Bank san Ierseke," gevestigd te Ierseke, directeur G. Verburg, groot 1000 elk, voor 34% pet. opgehouden. Het hoofdbestuur van de vereeniging van leeraren bij het midd. onderwijs heeft een adres gezonden aan de Ministers van oorlog, marine, finan ciën, binneul. zaken en waterstaat, waarin aangetoond wordt dat voor vele takken van openbaren dienst de opleiding aan de hoogere bur gerscholen bijna niet of in het geheel niet mogelijk is. Voor de betrekkingen bij de posterijen, de belastingen en het kadaster, de marine, voor de toelating tot de rijksveeartsenijschool, worden examens van algemeene voorbereiding afgenomen, welke in het geheel geen rekening houden met de organisatie van het midd. onderwijs en met het leerplan, aan de hoogere burger scholen in 't algemeen gevolgd. Daardoor worden de leerlingen, welke zich voor genoemde en wellicht nog andere takken willen voorbereiden, van de openbare middelbare school naar de bijzondere school gedreven, omdat de middelbare school niet de geschikte plaats is waar de voor hun loopbaan geëisebte kundigheden in den voor hen meest geschikten vorm worden op gedaan. In eene vergadering der vereeniging is daarom het gevoelen uitgesproken, dat het in het belang niet alleen van de verschillende takken van openbaren dienst, maar ook van de financiën van rijk, gemeenten en ouders wenschelijk is, de toelating tot tal van takken van openbaren dienst niet uitsluitend afhankelijk te stellen van de speciale examens, daarvoor ingesteld, maar daarbij ook rekening te houdeu met het bezit van etn einddiploma eener hoogere burgerschool, hetzij van driejarigen, hetzij van vijfjarigen cursus. Ten einde bij het eindexamen eener hoogere burger school met 3jarigen cursus de noodige waarborgen te verkrijgen, dat het diploma niet aan ongeschikten wordt uitgereikt, verdient wel het stelsel van gecom mitteerden, thans bij de gymnasia ingevoerd, de meeste aanbeveling. In dit stelsel zou het dan gewenscht zijn, om, even als voor de toelating tot de universiteit, jaarlijks aan die leerlingen, welke geen hoogere burgerschool hebben eene goede zaak voortestaan. Mag ik het daaraan toe schrijven, dat hij zijn jongste artikel de wereld inzond Het keuren van levensmiddelen door wetenschappelijk gevormde deskundigen acht ik toch op zich zelf even zoo nuttig als hij. Maar ik moet er toch op wijzen, dat dit in vele gemeenten, ook in de onze, reeds plaats vindt. Hebben wij hier niet eene gezondheidscommissie, welke, op ongeregelde tijdstippen, dus telkens onver wachts, in den goeden zin des woords grepen doet in artikelen, ten verkoop aangeboden, om dia te onder zoeken en rapport uittebrengen wanneer da commissie verkeerde praktijken ontdekt? Wellicht ware het wenschelijk, dat van de handelingen dier commissie wat meer publiek werd gemaakt, maar dit stilzwijgen kan ook een bewijs zijn, dat onze Goesenaren bijzon der rechtschapen lui zijn en dat g 'ene vervalschingen worden aangetroffen. In ieder geval hangt het zwaard van dit toezicht den verkoopers van levensmiddelen altijd bovon het hoofd en dit met het politietoezicht en het welbegrepen eigenbelang der ver koopers samen geloof ik wel eenigen waarborg te geven, dat niet zoo angstvallig gevraagd behoeft te worden: «wat zullen wij gebruiken, dat onschadelijk en zuiver is." Of ik d larom niet aan een toestand, als dr. Grill voorstaat, de voorkeur zou geven? Zeer zeker; hoe meer waarborgen hoe liever; maar, ofschom ik vol houd. dat ook dan nog geen volkomen waarborg wordt verkregen, zoo moet het financiëele bezwaar niet over het hoofd worden gezien. Eén man in iedere gemeente, met het universeel onderzoek van allé levensmiddelen belast, komt mij voor ten eenenmale onvoldoende te zijn. En mannen van dergelijke wetenschappelijke opleiding en kennis behoor den een ruim inkomen te hebben. Bovendien, da zorg vóór de naleving van het welje op den kinderarteil en van de wet op het misbruik van sterkedrank is aan de gewone politie overgelaten. Met ons nieuw strafwetboek, met gezondheidscommissiën en met al thans eenigszins geoefende keur meesters, kun de politie ook ten opzichte der voedingsmiddelen veel tot de levensveiligheid toebrengen. En nu wil ik niet tegenspreken dat alles nog niet veel beter kon zijn; maar ik meen dat er toch ook geen reden bestaat tot overdreven bezorgdheid, bezocht, gelegenheid te geven, examen af te leggen voor een afzonderlijke commissie, die diploma's zoo kunnen uitreiken, gelijk staande met het einddiploma der hoogere burgerscholen met 5jarigen cursus. Het instructieschip «Nautilus", liggende te Vlissingen, zal naar men verneemt in den loop dezer maand naar Hellevoetsluis vertrekken en aldaar ver blijven gedurende den aanstaanden winter. De voor genomen reis naar den Atlantischen Oceaan wordt uitgesteld tot het volgende jaar. De heer dr. L. Mulder heeft met I Octo ber zijne betrekking tot de Landbouw-Courant neder- gelegd. De uitgever deelt mede, dat een alleszins bevoegd landbouwkundige zich bereid heeft verklaard, de redac tie van bet blad op zich te nemen. Leiden's ontzet werd Zondag weder gods dienstig herdacht in de kerkgebouwen der Hervormde, Christ. Gereformeerde en Ou 1-Gereformde gemeenten aldaar, en ook Maandag door de beide laatstgenoemden, getrouw aan de instelling der vaderen, die den dag van 3 October «tot een eeuwgen jubeldag en danktijd der burgerij hadden afgezonderd" Een hevige regenbui had niet verhinderd, dat reeds te 8 uren eene zeer talrijke menigte geschaard stond aan den Nieuwen Rijn, waar een koraalmuziek op de Korenbeurs zou worden uitgevoerd door het muziek korps der Schutterij, door de officieren aangeboden. Ta 9 uren was er niet minder drukte op de Aal markt, toen haring en brood aan 1800 vrouwen werden uitgedeeld, en op de Pietersker kgracht, waar een ander half duizend mannen tabak en bons voor bier kregen. In den namiddag had een optocht te water plaats, voorstellende den intocht der Watergeuzen binnen Leiden, gevolgd door da stedelijke vereenigingen met hars banieren. Des avonds was er eoncert, groote taptoe, eloctrbche en bengaaUche verlichting, enz. Naar wij vernemen, bestaat het plan, zoo mo gelijk Maandag a. sin de Tweede Kamer de openbare behandeling der Grondwetsherziening aan te vangen. Fad.) Volgens de Echo zou de heer F. Do mei a Nieuwenhuis uit Zwitserland zijn teruggekeerd en zich weder in Den Haag bevinden. Koloniën. Uit de reeds bekende feiten trekt h-t Batav. Handelsblad de gevolgtrekking, dat wij ter Sumatra's gmwgj vooral niet wanneer de burgerij meewerkt en acht slaat op de raadgevingen van deskundigen. Zooals b. v. ten opzichte van trichinen, die onschadelijk zijn wan neer bet varkensvleesch slechts goed gekookt of ge braden wordt. Intusschen zeg ik ook dr. Geill dank voor zijne attentie aan mijne beschouwing gewijd. Hij zal wel overtuigd zijn, dat ik gaarne met hem medewerk aan verbetering van toestanden; maar, waar het niet altijd mogelijk is het volmaakte te bereiken, daar zie men toch ook niet over het hoofd het goede dat bestaat en bereikbaar is. Na dit intermezzo hoop ik eerlang andere onder werpen te behandelen. Voor ditmaal nog alleen het volgen'de, dat ook eenigszins in verband staat met levensbehoeften, en dat mijne attentie heeft getrokken. Blijkens deze courant van Dinsdag 20 Sept. nam eene firma de N.-Castlekolen voor de gemeente Goes aan voor 89 ct., en een ander de Ruhrkolen voor 51 ets. per Hectoliter. In het no. van Donderdag 22 Sept., dus 2 dagen later, wordt gemeld, dat voor het Gasthuis dezelfde firma de N.-Castlekolen aanneemt voor 74 ets., terwijl iemand, die niet voor de gemeente heeft ingeschreven, de Ruhrkolen zal leveren voor 48 ets.1 In twee dagen dus een prijsverschil van 15 ets. per Hectoliter bij dezelfde firma op de N.-Castlekolen, ter wijl een ander, die bij de scherpe concurrentie, ditmaal in afwijking van vroeger, niet meedoet aan de in schrijving voor de gemeente, 2 dagen later nog 3 ets. beneden den laagsten prijs aanbiedt Men deelde mij mede, dat dit verschil in verband staat met de wijze van levering; dat namelijk aan het Gasthuis in eens of in twee partijen en dau dik wijls direct uit het schip wordt geleverd, terwijl de gemeente op onbepaalde tijdstippen vraagt, zoodat kasten van harmeting en van pakhuisruimte in 't na deel van den leverancier komen. Ofschoon mij het prijsverschil zelfs dan nog belang rijk blijft voorkomeu, zoo rijst bij mij de vraag of de gemeente voor vele harer openbare lokalen niet zulk eene regeling kan maken, dat zij evenals het Gasthuis van lagere prijzen kan profiteeren? ASI'IRANT.

Goessche Courant | 1887 | | pagina 1