1887. N°. 117. Dinsdag 4 October. 74sle jaargang. DE AVONDSCHOOL, GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abomiementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH Sc VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels aft,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. De LOTING van de ingeschrevene» voor de BRANDWEER zal plaats hebben op Donderdag 13 October a. s., des middags te 12 uren, ten raadhuize der gemeente. Goes, den 3 October 1887 Burgemeester en Wethouders ran Goes, J. 3. RAMONDT, 1. b. De Secretaris, HARTMAN. zijnde HERHALINGSSCHOOL (Hoofd de heer Ittmann), zal dit jaar een aanvang nemen op Maandag den 7 November, des namiddags te 5 uren Aangifte van leerlingen, onverschillig van welken leeftijd, mits onder overlegging eener schriftelijke ver klaring van bet hoofd eener school, dat zij het gewone schoolonderwijs hebben genoten, kan geschieden ter secretarie der gemeente, van Dinsdag den feu tot en met Zaterdag den 22 October aanstaande. Goes, den 1 October 1887. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 3 October 1887. Het gezelschap van den nieuwen Rotterd. Schouw burg te Rotterdam, directeur dhr. Alex. Faassen, heeft het voornemen, op Donderdag 13 October a. s., in de Schouwburgzaal der Sociëteit V. O. V. alhier, op- tevoeren het nieuwe blijspelde reis naar den Kaakasus. De agent van politie S 1 i m m e n s alhier is bevorderd tot agent le klasse. Met leedwezen verneemt de N. B. Ct. en onge twijfeld velen met haar dat het lid der Tweede Kamer mr. J L. De Bruijn Kops, die sedert geruimen tijd lijdende was, te 's-Gravenhage is overleden. In de Kamer, waar hij jarenlang zitting had, nadat hij zijn hoogleeraarschap aan de Polytechnische school te Delft had vaarwel gezegd, was hij algemeen geëerd om zijn degelijke economische kennis en de vastheid van zijne overtuiging. Verliest de liberale partij in hem een voortreffelijk lid, niet minder is zijn dood een zware slag voor de wetenschap, die hij o. a. door zijne bekende Hand leiding en zijn tijdschrift De Economist met gezag en eere diende. Krniningen. Vierde Donderdag de geheele gemeente feest, Zaterdag deed dit inzonderheid de jeugd, 's Mor gens toch werd de openbare school vereerd met een bezoek van onzen burgemeester, vergezeld van de leden van den raad, de leden van het schooltoezicht en de feestcommissie. Het hoofd der school richtte eenige woorden tot den Edel Achtb., waarna de jeugd hem verscheidene liederen toezong. Tusschenbeiden werden de kinderen, zeer tot verhooging der feestvreugde, ruimschoots onthaald. Om 11 uur trok de schooljeugd, voorafgegaan door het fanfarengezelschap «Eendracht maakt Macht", het dorp door, plaatste zich daarna om de tent op het marktplein en zong onder bege leiding der muziek eenige volksliederen. Voor de jeugd was bet feest geëindigdzij, die er de behulpzame hand aangeboden hadden, waren nog aenigen tijd ge noeglijk bijeen. Moge het feest bij de jeugd in dankbare herinnering blijven en onzen nieuwbenoemden burgemeester in ruime mate de genegenheid vau ouders en kinderen doen verwerven. De geheele gemeente zal zeker met mij instemmen, wanneer ik bij deze dank breng aan de feestcom missie, aan de fanfaren-gezelschappen van het dorp en Hansweerd en aan de zangvereeniging van Hans- weerd, voor de feestvreugde, die zij ons hebben doen smakeD. Kolijnsplaat. Voor de vacante betrekking van postbode van Kolijnsplaat naar K a t s v. v. op een jaarwedde van 300 gulden hebben zich 16 liefhebbers aangemeld, als 12 van hier, 1 van Kats, 1 van Wissekerke en 2 uit Goes. Daar er tot nogtoe geen nit benoemd is, is voor Kats de nieuwe postregeling nog niet aangevangen. Voor de kosten van personeel van het beheer der visscberijen op de Schelde en Zeeuwsche stroomen wordt 31,310,00 en voor onderhoud en huur van vaartuigen voor het beheer der visscherijen op de Schelde en Zeeuwsche stroomen enz. 13,950,00 op de staatsbegrooting voor 1888 vastgesteld. Ylissingen. De heer G. M. L. Van D a a 1 e n geagreëerd klerk bij de administratie der belastingen te Haarlem, die naar de betrekking van hoofdcommies bij de plaatselijke belastingen alhier solliciteerde en als zoodanig op 24 September werd benoemd, heeft thans voor die benoeming bedankt. Het stoomvaartuig ten dienste der h y d r o- graphie zal door de Maatschappij aDu Schelde" te Vlissingen voor 61,000 worden gebouwd, met inbegrip der noodiga uitrustingsgoederen. Bij de afdoe- - ling hydrographie zal een eervol ontslagen luitenant ter zee werkzaam worden gesteld, ter vervanging van een luitenant ter zee tot het vaste korps behoorende, waardoor derhalve een officier, thans bij het Departe ment werkzaam, beschikbaar wordt voor den actieven dienst. Tot gemeenschappelijke regeling ter zake van de oprichting van een waterschap van de ingedijkte schorgronden onder Woensdrechten Rilland-Bath, thans genaamd de Damespolder, zijn door Ged. Staten van Zeeland uit hun midden benoemd de heeren J. P. J. B u t e u x en J. H. C. H e y s e. De commies der posterijen 3e klasse M. J. D e Jongh is overgeplaatst van Leeuwarden naar Gouda. In het eerste Nederlandsch Natuur- en Genees kundig Congres, de vorige week te Amsterdam ge houden, leverde dr. A. W. Van Renterghem, van Amsterdam, eene bijdrage rover het hypnotismus en zijne toepassing in de geneeskundige praktijk". Spr. verklaarde het denkbeeld als zouden alleen ner- veuse en hysterische personen aan den hypnotischen invloed onderhevig zijn, voor een dwaliDg. Wel zijn te onderscheiden drie toestanden van onder hypnose ver- keerende personen. Slechts weinigen komen in den toestand van diepen slaap, velen in dien van lichten slaap, de meesten ondervinden slechts in zooverre den invloed, dat zij wel is waar een voldoende vatbaarheid erlangen om de genezende kracht van het hypnotisme te ondervinden, maar zich zeiven toch bewust blijven. De eersten herinneren zich bij het ontwaken niets, de anderen iets, die der derde categorie alles van hun hypnotischen toestand. Met dezulken kan de hypnotiseur gesprekken voeren en door redeneering een therapeutisch effect verkrijgen. Spreker achtte het hypnotisme volkomen onschadelijk, mits deskundigen, die zich rekenschap kunnen geven der waar te nemen verschijnselen, het beoefenen. Waar leeken zich met de zaak, als voor de aardigheid af geven, achtte hij haar wel degelijk schadelijk. Van Mei tot Augustus dezes jaars past spreker met den heer F. v. Eeden het hypnotisme met gunstig gevolg, en somtijds in verbinding met andere geneeswijzen, in de praktijk toe. Aan het slot zijner rede gaf spreker een overzicht der behandelde gevallen en van de uitkom sten, die verkregen zijn. Deze voordracht bleef niet zonder tegenspraak. Dr. Van Deventer vooral verklaarde, dat de uitkomsten, door hem en anderen verkregen, verre van bemoedigend waren voor deze geneeswijze. Dr. Van Renterghem noodigde hem daarop uit zijn geneeswijze van nabij te komen waarnemen. Toen een der leden nog de wen- schelijkheid uitdrukte, dat dr. Van Renterghem proeven zou afleggen in de dagen van dit Congres, opdat alle aanwezigen er leering uit zouden kunnen trekken, trad de voorzitter, prof. Donders, tnsschenbeide, met de op merking, dat dit een onmogelijke eisch is. Men behoorde de zaak kalm en met waardigheid te beoordeelen, en zich zoowel voor geringschatting als voor overschatting te hoeden. Uit een samenwerking in deze van een zóó bekwaam man als dr. Van Deventer met dr. Van Renterghem, beloofde hij zieh veel goeds, want van dr. Van Deventer was een rapport te wachten, dat de zaak van een onpartijdig standpunt zou leeren beschouwen. Vóór enkele dagen is aan den oever van den Anna-Friso-polder (Noord-Bev.) eene ver zakking voorgekomenzij boezemt vooralsnog geen vrees voor ernstige gevolgen in, ofschoon zij zich uit strekt over eene lengte van bijna 90 M., terwijl de breedte 60 en de veroorzaakte verdieping 4.50 M. bedraagt. (D.) A»n de N. R. Ct. wordt medegedeeld, dat de uitkomsten van het afdeelings onderzoek van de wets ontwerpen tot verandering der Grondwet van zoo- danigen aard zijn, dat een algemeen eindverslag mag worden tegemoet gezien. De zaak zou alzoo spoedig in staat van wijzen worden gebracht, zonder dat op een antwoord van de regeering ware te wachten. On waarschijnlijk is het niet, dat de openbare behandeling nog in de eerste helft van October zal plaats hebben. Op voorstel van het Hoofdbestuur der Ned. ver- eeniging tot afschaffing van sterkedrank is tot voor zitter dier vereeniging benoemd de heer E. J. W. K o c h, in plaats van wijlen jhr. J. L. De Jonge. Tot lid van dat bestuur is o. a. gekozen ds. J. Montagne Az. te Vlissingen. Aan het Hbl. schrijft men uit Londen: ïUw landgenoot dr. Snouck Hurgronje wordt door de Engelsche bladen met lof overladen, omdat hij drie maanden wist door te brengen in Mekka, waar, 1 gelijk men weet, de Christenen niet mogen komen. De moedige Hollander heeft, volgens het oordeel nzer pjrs, de daden van Burckhardt, Palgrave en sir Richard Burton in de schaduw gesteld." Zeker zal ieder den grooten moed van den hter Snouck Hurgronje erkenneD, maar wat de Londensche berichtgever er niet bijvoegt, is diens zeldzame kennis van de Oostersche talen, waardoor het hem ook moge lijk werd voor een Arabier door te gaan. Telkens hoort men nog beweren, dat de R o o m - sche bevolking van ons land tot de Onroom- sche in verhouding staat als 2 tot 3, als 2/5 tot 3/5. «Dat was zoo, zegt een inzender in de Baarl Ot in het jaar 1829 in dat gedeelte des lands, dat later tot Nederland is gerekend. Bij iedere volgende tien jarige volkstelling is die verhouding veranderd, zooals uit de officieels stukken blijkt. Ten overvloede is er steeds bijgevoegd, dat de R. K. bevolking in ons land het minst van de verschillende gezindheden is toege nomen. De verhouding is nu ongeveer als 9 tot 16. Dr. D. Hulst, geneesheer van de koudwater- inrichting «Bethesda" te Laag-Soeren, heeft, wegens redenen van gezondheid ontslag nit deze betrekking aangevraagd. Uit Den Haag wordt aan de N. R. Ct. mede gedeeld dat de heer B. Blok verleden week onver wachts eenvoudig bericht ontving van een besluit om hem met 1 Januari eervol te ontslaan als redacteur van het Dagblad. De heer Blok was 26 jaren lang als redacteur aan het Dagblad verbonden. Aan de klacht der tijdelijke ambtenaren bij de Staatsspoorwegen, die het volgend jaar zullen worden ontslagen, wenscht de Regeering eenigszins tegemoet te komen. Althans de begrooting van Waterstaat bevat een post van 26,500 bestemd voor onderstand aan die ambtenaren, voor zoover zij meer dan tien jaren dienst hebben. Zij zullen onderstand genieten gedurende twee vijfde van den tijd, dien zij in dienst zijn geweest, en het bedrag is bepaald op de helft der laatst ge noten bezoldiging tot een maximum van 1500. In zijn laatste nommer deelt Recht voor Allen mede dat het proces wegens het stuk, getiteld: „Jeanne Lorette en Domela Nieuwenhuis in den kerker," ge richt zal worden tegen zeker M e t h f e r, tot voor enkele weken ambtenaar aan de gevangenis te Arnhem waar Jeanne Lorette wordt verpleegd, thans op ver zoek eervol ontslagen. Metböfer was vroeger korporaal bij het 5e reg. inf. Ongeveer 6 jaren geleden schoot hij in een berucht huis te Nijmegen eene publieke vrouw, met wie hij verkeering had aangeknoopt, op haar bed dood, en richtte daarna de revolver op zich zeiven, met het doel ook zich zeiven van het leven te beiooven. Het schot miste echter het doel, en na een langdurig lijden herstelde hij van de verwonding, die hij zich had toe gebracht. Wegens den moord op bedoelde vrouw werd hij door den krijgsraad veroordeeld tot 5 jaren tucht huisstraf en vervallen veiklaard van den militairen stand. Z. M. de Koning verleende hem echter in zoo verre gratie, dat de straf in 2 jaren cellulaire gevan genis werd veranderd, terwijl Z. M. tevens de eerloos heid, aan de tuchthuisstraf verbonden, ophief. Die 2 jaar celstraf onderging hij bij wijze van gunst echter niet in de gewone cellulaire gevangenis, maar hij werd als geëmploieerde werkzaam gesteld op het bureau van den directeur van het Huis van burgerlijke en militaire verzekering te Arnhem, zoodat hij aldaar meer als ambtenaar dan als gevangene werd beschouwd. Na het einde van zijnen straftijd werd hij ingedeeld bij het 7e reg. inf., doch op zijn verzoek werd hij van zijne militaire verbintenis ontslagen, en daarop benoemd tot schrijver in hetzelfde Huis van burgerlijke en mi litaire verzekering te Arnhem, waar hij als gevangene geëmploieerd was geweest. De Soerabaia-courant meldt dd. 18 Augustus dat de gouv. - Java-koffie-oogst een nog grooter dt ficit zal laten dan algemeen verwacht wordt en dat zij met grond meent te mogen voorspellen dat, indien het zoo blijft voortgaan, het totaal ver beneden de 300/m. pikols zal blijven. Zoo wordt haar gemeld dat in de gouv. koffiapak- huizen van het district Toempang, welk district ao. po. pl.m. 200/m. pikols opleverde, en waarin verleden jaar om dezen tijd reeds 21 000 pikols waren binnen gebracht, nu niet meer dan 3100 pikols zijn ingewogen. Met de qualiteit is het niet minder slecht gesteld. Het weinige, dat door de bevolking geoogst wordt, moet uit ruim 35 pet. inferieur bestaan. Dat het met Toempang niet alleen, maar ook met elders gelegen districten even ongunstig gesteld is, bevestigen de van daar ontvangen berichten. liet kofflepakhuis van het district Toelong-Agoong bevat op het oogenblik niet veel meer dan 6 pikols, terwijl in ao. po. om dezen tijd reeds 1500 pikols ingewogen waren. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Kolijnsplaat. Nadat ds. De Later van Wissekerke Zondagmorgen den nieuwen predikant ds. G. E. Meloen bevestigd had, trad laatstgenoemde des namiddags voor zijne nieuwe gemeente op. Eene groote menigte had zich naar het kerkgebouw begeven, waar ds. Meloen naar aanleiding van de woorden»En bij leidde hem tot Jezus" Joh. 1 vers 43 eerste ged. zijne intreêrede hield. Tolen. De afdeeling van den Protestantenbond al hier, den 26 Mei met 69 leden opgericht en die nu 122 leden telt, bezit reeds een eigen kerkorgelhetwelk Zondag 2 October is ingewijd. De beer De Bruin, muziekonderwijzer te Bergen-op-Zoom, daartoe uitge- noodigd, bracht eerst voor het talrijk publiek de Mes sias van Handel ten geboore, waarna door een koor, bestaande uit 53 personen, eenige psalmen en gezangen werden gezongen. Ds. W. Haverkamp uit Bergen-op- Zoom leidde de godsdienstoefening naar aanleiding van Philippensen 4 vers 8. Aan de Chr. school in de Marnixstraat te Am sterdam is benoemd de heer M. C. Keulemaus van Middelburg. Namens de heeren ds. Van der Horst, ds. Ge selschap, ds. Deetman, ds. Krayenbelt en acht anderen, is aan de hoofdonderwijzers van vijf diaconiescholen te Amsterdam, de beeren Sweers, Lankamp, De Jongh, Meijer en Van Eijken een deurwaarders-exploot be- teekend, waarbij hun gelast wordt op 31 Dec. e. k. school en woning te ontruimen. Zooals we reeds meldden heeft de gemeenteraad van Apeldoorn aangenomen het door de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs ingediend voorstel tot ontslag van dr. J. M. Smit, leeraar in de natuurkunde en cosmographie aan de Kon. H. B. school aldaar. Dit voorstel is niet alleen gegrond op het optreden van genoemden leeraar als politiek agi tator, maar ook op zijne houding tegenover de directie der school en op het gebrek aan medewerking van zijnentwege tot bevordering van den goeden gang van bet onderwijs, welke omstandigheden zijne verwijdering wenschelijk maken. Het eervol ontslag is verleend met 11 stemmen; 3 waren er tegen en een briefje was blanco. Gedurende de maand September is op school B te Goes in de postspaarbank ingebracht op formulieren van 1 cent 19 en op formnl. van 5 cents 1, samen 20. Boekaankondiging. De Indische Mail 2de jaargang, no. 19 van 1 Oct. 1887, uitgave van Blom 8c Olivierse, bevat: Melati van Java, Van Slaaf tot Vorst, XIX. Redactie, Litteratuur over Oost en West. F. L. Geerling, Repliek. E., De grondslag van Neder- land's Koloniaal beleid. (De Locomotief). De suiker-industrie op Java contra de Nederlandsche Beetwortel Icdustrie. (Soeraóaio Courant). P. B., Indische KreDijk van de Locomotief. H., Mail- Overzicht van het Bataviaasch Handelsblad. Be richten van gemengden aard. Handelsberichten. E. Rittner Bos, Financiën, enz. Buitenlandsch Overzicht Het feit, dat de Dnltsche rijkskanselier te Frie- drichsruh achtereenvolgens bezoek heeft ontvangen van den OostenvijkscUcn minister Kalnoky en van den Italioanschen minister Crispi wekt natuurlijk genoeg belangstelling om allerlei gissingen te doen ontstaan omtrent de aanleiding daartoe en hetgeen tnsschen deze drie staatslieden is veihandeld. Voorleopig zal men zich echter met gissingen moeten te vreden stellen, want er lekt niets uit. Alleen de Pester Lloyd, het orgaaD van den Hongaarschen minister Tisza, geeft in grooten omhaal van woorden te verstaan, dat het OostenrijkschHongaarschDuitscb verbond daar op hechten grondslag zon zijn gesteld. Natuurlijk loopen de meeningen der staatslieden omtrent de onderge schikte punten van het verbond uiteen, doch door volkomen oprechte gedachtenwisseling zal men het on getwijfeld ook over die punten eens worden. Wat de Oostersche quaestie betreft, daaromtrent beweert het blad, dat Duitschland en Oostenrijk elk hun eigen weg zullen bewandelen, maar dat ongetwijfeld die wegen elkander meermalen zullen kruisen en een eind samen- loopen. Zeer aangenaam voor Rusland zijn deze onthullingen, als men dien naam aan de vage beschouwingen van het Hongaarsche blad geven mag, niet en er blijkt wel uit, dat het groote Czarenrijk hoe langer hoe meer geïsoleerd wordt. Omtrent de nota's die Turkije in zake de Balgaar- gche quaestie aan Rusland gezonden heeft wordt thans vernomen, dat zij drie voorstellen inhoudeD. In de eerste plaats zou de Porte het denkbeeld geopperd hebben

Goessche Courant | 1887 | | pagina 1