1887. N°. 115. Donderdag 29 September. 74ste jaargang. afstand van Gemeentegrond FEUILLETON. LOSSE SCHETSEN. -<ï<«5GïaC!b>Cï^- GOESGHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Ad ver ten tien voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Door P. BUITENDIJK alhier is aanvrage gedaan om in eigendom, gelegen aan den Oostsingel en wel bij zijn perceel, kadastraal bekend gemeente Goes, sectie B no. 460, waarom belanghebbenden worden uitgenoodigd, indien zij bezwaren mochten hebben tegen dien afstand, daarvan aan Burgemeester en Wethouders te doen blijken vóór of op Zaterdag den 8 October aanstaande, des namiddags te éen ure. Goes, 28 September 1S87. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WiTT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 28 Sepember 1887. De Post ontving volgend schrijven sik vermeen de kaart van bet land vrij goed te kennen en heb daarom de nieuwe kiestabel eens nauwkeurig nagegaan, en beu toen tot de vol gende uitkomst gekomen De Katholieke partij kan zonder hulp der anti-revo- lutionnairen de zege behalen in de districten Vechel, 's-Hertogenbosch, Grave, Weert, Venloo, Roermond, Sittard, Gulpen, Maastricht, Helmond, Eindhoven, Til burg, Waalwijk, Zevenbergen, Oosterhout, Breda, Ber- gen-op-Zoom, Zwolle, Almeloo, Enschedé, Rheden, Eist, Nijmegen, Druten, Hilversum, Haarlemmermeer, Kat wijk, Loosduinen en Schiedam, samen 29 leden. De anti-revolutionairen kunneD zonder hulp der Katholieken de zege behalen in de districten Eede, Amersfoort en Apeldoorn, samen 3 leden. De liberalen zullen vrij zeker de meerderheid ver krijgen in de districten Groningen (2), Znidhorn, Ap- piogadam, Winschoten, Veendam, Assen, Emmen, Leeuwarden, Harlingen, Franeker, Steen wijk, Meppel, Deventer, Loehem, Arnhem, Hoorn, Enkhuizen, Alk maar, Helder, Amsterdam (9), Haarlem, Beverwijk, Zaandam, Rotterdam (5), Brielle, Dordrecht en Zie- riksee, samen 40 leden. De Katholieken kunnen, met de anti-revolutonnairen samenwerkende, vrij zeker van de overwinning zijn in de districten Schoterland, Kampen, Ommen, Deutichem, Wijk-bij-Duurstede, Gorinchem, Breukelen, Gouda, Bode- grave, Delft, Sliedrecht, Middelburg, Oostburg, Goes en Hontenisse, samen 15 leden, terwijl er mijns inziens 13 onzekere districten zijn, dat wil zeggen districten, waar anti-liberalen en liberalen ongeveer van gelijke getalsterkte zijn, te weten Sneek, Dokkum, Bergum, Wolvega, Zutfen, Tiel, Utrecht (2), Leiden, 's-Hage (3) en Ridderkerk". Wanneer deze berekening juist is, dan zou de nieuwe Kamer van ICO leden dus 47 anti-liberale en 40 libe rale leden tellen, terwijl omtrent 13 zetels niets valt te voorspellen. Hieruit volgt, dat de liberale partij in ii. Mijne onderwerpen zullen te prozaïsch zijn voor dichterlijke voorstellingen. Of vindt ge iets dichterlijks in vleesch? In den aanvang van dit jaar hadden wij hier te Goes triehinose. Schrik en verslagenheid dientengevolge onder de varkensvleeschetende menschheid. Er waren er, die het varkensvleesch afzwoeren, alsof ze Israëlie ten of Mohamedanen waren geworden. Mozes wist het wel" en men kon zich te gemakkelijker in de afzweriog van het onreine dier schikken, omdat er nog dieren genoeg overbleven, welker vleesch door de men- schen kon verorberd worden. Immers bij koevleesch was geen gevaar Daar komt de Middelburgsche geschiedenis waarbij geconstateerd wordt, dat half een garnizoen is ver giftigd door het gebruik van koevleesch! Zoo zachtjes aan waren de trichinen vergeten en men begon zelfs den spot te drijven met hen, die den afzweringseed nog hielden. Mozes wist het niet; hij had vermoedelijk nooit lekker gebraden varkens-car- bonaadjes of ham gegeten, anders zou hij zijnen geloofs- genooten deze delicatessen niet hebben verboden. Gerust heid was in de plaats van vrees getreden, en het varken had weder genade, of liever ongenade gevonden. Het werd weder ten levensonderhoud ter dood ver oordeeld. En thans, koren op den molen! Wat waarde te hechten aan het Mozaïsche voorschrift, nu toch ook de koe niet meer te vertrouwen is, welker vleesch door den eerstbekenden wetgever geapprobeerd is? Nieuwe schrik, bij het verdwijnen van den ouden, slaat den vleeschetenden mensch om het hart. De noodzakelijkheid, dat wij om te blijven bestaan ons met vleesch voeden, dreigt ieder oogenblik oorzaak te worden van ons mei-bestaan. Ook als vegetariër, plantaardig voedseleter, komen wij er aiet. Zij, die er uit dierenliefde de proef mee de minderheid zou geraken, iets waarop zij trouwens volkomen is voorbereid. Van eene krachtige meerder heid, aan welke zijde dan ook, zou echter ook dan geen sprake zijn, te meer, omdat volgens bovenstaande berekening, met name voor ons district, samenwerking van Kitholieken en anti-revolutionnairen wordt in het vooruitzicht gesteld, terwijl het aantal Katholieke kiezers in het district Goes volgens de nieuwe samen stelling niet groot zal zijn. De grootste winst zouden alzoo de Katholieken be halen, terwijl de anti-revolutionnairen zonder anderer bnlp slechts een drietal zetels zonden bekomen. In hun isolement ligt hunne kracht! Volgens loopende geruchten zouden er ten op zichte van den winterdienst op de lijn Vlissingen- Rozendaal weêr eene andere, eene betere regeling gemaakt zijn. De trein van 7.39 's avonds nit Vlissingen zou blij ven terwijl ook de sneltrein van 5.2 van daar ook te Middelburg, ja zelfs te Goes zou stoppen. Wij deelen die berichten onder de grootste reserve mee, zegt de Midd. Cf. en daar was reden voor, want volgens den officiëelen reisgids voor Nederland (extra uitgave) is werkelijk met den win'erdienst, ingaande op 1 Oct. a. s., de trein die te Goes om 8.19 uit Vlissingen aankwam OPGEHEVEN. Gisteren werd hier de tweede en laatste S e p- tember-veemarkt gehouden, die evenals dé vorige zich door een flink getal aangevoerde beesten kenmerkte. Ten vorigen jare zijn deze veemarkten bij wijze van proef door ons gemeentebestuur in overleg met een paar landbouwvereenigingen in deze streken ingesteld en toen reeds werd het bewijs geleverd, dat die veemarkten levensvatbaaiheid hadden. Waar zulks nu ditmaal nader is gebleken, mag daaruit de gevolg trekking worden gemaakt, dat daarin eene nieuwe bron van bestaan zal zijn geschapen, want niet alleen, dat er tamelijk veel vee aan de lijn komt, maar er werd betrekkelijk ook nog al wat verkocht. Het is daarom te hopen, dat de boeren zich allengs meer op dezen tak van handel zullen gaan toeleggen en zoodoende deze veemarkten allengs meer in belang rijkheid zullen stijgen. Dit mag te eerder verwacht worden nu ons van meer dan ééne zijde werd verze kerd, dat de hoeren zelf aan verkoop op veemarkten de voorkeur geven boven handel op den stal, omdat op eerstgenoemde wijze door hen betere prijzen voor bun vee kunnen worden bedongen. Krniningen. Donderdag a. s. zal de i n s t a 11 a- tie van den nieuwbenoemden burgemeester, den Edelachtb. heer C. Der Weduwen, plaats hebben. Er heeft zich een commissie gevormd, teneinde op dien dag de gemeente een feestelijk aanzien te geven. hebben genomen, bebben het bij de proef gelaten. Het bleek, dat men zonder dterenverslinding geen gezond en sterk mensch kon blijven. Wij moeten dus vleesch blijven eten, en al de ge varen loopen, aan het vleescheten verbonden. Wie redt ons uit dat moeielijk parket? Het ligt in den aard der zaak, dat de akelige ge schiedenissen hier en te Middelburg in de eerste plaats de aandacht op de keuring van het vleesch hebben gevestigd, en onder den indruk van het oogenblik wenschte men daarvoor wetenschappelijk gevormde deskundigen aan te stellen. Nu, daar kan niemand iets tegen hebben. Wanneer elk stnk vleesch, dat we te eten krijgen, eerst scheikundig en microscopisch is onderzocht en goed bevonden, dan zullen we zeker met een gevoel van veiligheid ons daaraan te goed kunnen doen. Maar is dit denkbeeld uitvoerbaar en afdoende Helaas, ik vrees van neen 1 In groote plaatsen zal het minder bezwaar inhebben om eenige dergelijke personen aan te stellen en te be zoldigen. Maar hoe in kleinere gemeenten en op het platteland te handelen Buitendien, is het onderzoek van vleesch door werkelijke deskundigen wel afdoende om de menschheid voor vergiftiging te bewaren In de eerste plaats toch vraag ikwie waarborgt u, dat gij van het gekeurde vleesch koopt En in de tweede plaats merk ik op, dat de mensch niet alleen door vleesch maar door alles wat hij eet en drinkt zich ongesteldheden op den hals kan halen. Moet dan niet const qnent alles door wetenschappelijk gevormde des kundigen onderzocht worden 7 Men denke hierbij voorts niet alleen aan eetwaren, maar aan kieeding, gor dijnen, behangsel, allen artikelen, waardoor herhaalde lijk vergiftigingen geconstateerd zijn, en de lange reeks van levenbedreigende levensbehoeften is daarmee nog slechts voor een klein gedeelte opgesomd. Men ziet het, wanneer men de gezondheid op al deze ponten wilde beveiligen, dan is er nog vrij wat meer te doen dan vleesch te keuren. Of ik dit laatste dan overbodig vind Toch niet als men niet alles krijgen kan wat men wenscht, moet Aan de N. R. Ct. schrijft men uit Bruinisse: In weerwil van de minder gunstige resultaten, die thans ook weer van den mossel- en oesterhandel worden •Verkregen, bonwt men toch loodsen en oesterputten, die nog al van beleekenis zijn. De verzending van mosselen naar Engeland. Duitsch- Jand, Frankrijk en Belgie bedraagt tegenwoordig p. m. 2000 balen per week, doch de prijzen blijven te laag. De oesterverzendingen zijn veel slechter en bedragen omstreeks de helft van verleden jaar om dezen tijd, terwijl de voorraad veel grooter is. Ten aanzien van de weinige, ook hier nog, uitge zette pannen voor de kunstmatige oesterteelt kan wor den bericht, dat de hoeveelheid van den aanslag vol doende, doch de qnaliteit te jong. en bijgevolg te zwak is, om de vereischte bewerking te kunnen verduren. Door den heer K. A. J. F. Pliester, een der directeuren van de Arnh. Bankvereeniging te Arnhem, is een plaD ontworpen van eene voor ons land veel voordeeliger dienstregeling voor de mailtreinen van Berlijn naar Amsterdam en Berlijn naar "Vlissingen. De eerste blijft gaan maar met bekorting van de reis over Rheine, Zntphen en Amersfoort; de laatste zon gaan over Zutphen, Arnhem, 's-Hertogenbosch en Tilburg. De Arnhemsche Kamer van Koophandel heeft dat plan om advies aan de andere Kamers verzonden. De sedert tien jaren op de mailbooten der stoom vaartmaatschappij «Zeeland" als administrateur dienst doende heer P i e t e r s e, bij iederen reiziger naar Engeland over de route Vlissingen Queensborough bekend, zal met 1 October die betrekking verlaten en in den dienst van de Deli-Spoorwegmaatschappij op Sumatra overgaan. Bij Z. M. besluit zijn herbenoemd tot kanton- rechters-plaatsvervar.ger in het kanton Hulst H. A. A. baron C o 11 o t d' E s c u r y en L. J. M. Van Waesberghe. De commies der posterijen le klasse W. M. Van Idsinga is op zijn verzoek, met ingang van 15 October, overgeplaatst van het poetkantoor te 's-Bosch naar dat te Haarlem. Bij K. B. zijn benoemd: tot adjnnct-controleur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Dordrecht G. B. W e n d e 1, thans ontvanger der di recte belastingen en accijnzen te Breskens c. a„ en tot ontv. der reg. en domeinen te Tolen J. A. P. Levenkamp, thans surnumerair. 's-Gravenliage. De Koning, de Koningin en de Kroon prinses zijn hedenochtend om 9,19 u. naar bet Loo vertrokken om aldaar tot het einde van December te men niet versmaden wat men heeft. En hoe primitief ik ook de keuring van vleesch en visch b. v. hier ter stede acht, ik zou haar niet gaarne missen. Men be weert, dat onze keurmeester eene treffende gelijkenis in uiterlijk heeft met een hooggeplaatst staatsman maar niemand zal mij tegenspreken wanneer ik beweer, dat die gelijkenis ons nog geen kennis van vleesch waar borgt. Toch geeft deze keuring eenigen waarborg. De man is empiricus. Van jongs af is hij bij het slagers vak geweest en uit die ervaring moet hij zeer wel ziek van g zond vleesch kunnen onderscheiden, en dat kan elk slager die zijn vak verstaat enzijn eigen belang begrijpt. En nu wensch ik geen redmiddel tegen ziek vleesch aan de hand te doen, maar toch wel eenige gerust heid op dit punt in te boezemen. Uit de verschillende berichten over de Middelburg sche geschiedenis blijkt, en het feit is trouwens be kend, dat niet zelden zieke beesten geslacht worden, waarvan het vleesch heimelijk wordt weggevoerd en verkocht. Het gebeurt zelfs op het platteland, dat het vleesch van zieke beesten, op last van den burgemeester begiaven, weder heimelijk opgegraven wordt en ver dwijnt. Waarheen Naar een gewetenloos slager of vleeschverkooper, die den minderen man voor een koopje aan vleesch helpt 9 Ik hoop het niet, maar ik geloof zeker, dat dit soort vleesch bepaaldelijk aan de keuring ontsnapt en ook daaraan zou ontsnappen al had men nog zulk een wetenschappelijk gevormden keurmeester. Wat volgt hieruit Dat zelfs met de beste keurmeesters nog bedorven vleesch verkocht kan worden, maar ook, dat men het middel om vrij zeker te zijn van goed vleesch eenigs- zins onder zijn bereik beeft, althans éen voorzorg kan nemen, die gemakkelijk in praktijk is te brengen. De slager zelf heeft belang bij het leveren van on schadelijk vleesch en dit is voor ons een groote waar borg. Want is er bij hem eenmaal iets voorgekomen wat niet in den haak is, bet is met zijne klandizie gedaan. En dat is goed ook. In 99 van de 100 ge vallen zal de slager zelf over de qualiteit van het door hem geleverd wordende vleesch kunnen oordeelen. verblijven. Een aantal autoriteiten deden HH. MM. uitgeleide. De nieuwe burgemeester der residentie mr. Roest werd aan den Koning voorgesteld. De afdeelingen der Tweede Kamer hebben gisteren het onderzoek over de Grondwetsvoor stellen reeds geëindigd. Tot rapporteurs over deze ont werpen zijn benoemd de heeren Van der Schrieck, Van Osenbruggen, Gleichman, De Beaufort en Schaepman. Heden zou in de afdeelingen de overweging der Indische begrooting beginnen. Het Vaderland meldt, dat tegen de begroo ting van Marine, gelijk die voor den dienst 1888 bij den Raad van State is ingediend, in dat college ernstige bezwaren zijn gerezen, wegens de vermeerde ring van het eindcijfer. Maandagmiddag werd te Veendam eene alge- meene vergadering gehouden van de centrale kiesver- eeniging De Grondwet" in het kiesdistrict Win schoten, ter bespreking van de in de verschillende afdeelingen gestelde candidaten. Uit de opneming der stemmingen in de afdeelingen bleek, dat achtereenvol gens de meeste stemmen op zich hadden vereenigd de heeren mr. H. J. Smidt, dr. A. Winkler Prins en J. H. Efeels. Met blijkbaar groote ingenomenheid werd het bericht ontvangen, dat, volgens een zoo juist aangekomen tele gram bij het hoofdbestuur, de heer mr. J. W. J. baron De Vos van Steenwijk zich weder verkiesbaar stelde voor het lidmaatschap der Tweede Kamer. Besloten werd dan ook den heer De Vos van Steenwijk zooveel mogelijk in de verschillende afdee lingen der kiesvereeniging aan te bevelen. Naar men verneemt zijn thans ook de Neder- landsch-Indische koloniën toegetreden tot het algemeene internationale postver drag voor het overbrengen van kleine pakketten zander geldswaarde tot een gewicht van 5 KG. Aan prof. dr. Adolf Mayer, directeur van het rijksproefstation te Wageningen, is wegens ongesteld heid een onbepaald verlof verleend; hij is tot herstel zijner gezondheid naar het buitenland vertrokken. Het hoofdbestuur der Maatschappij van landbouw in Limburg heeft zich bij adres gewend tot de staats commissie, belast met een onderzoek naar den toe stand van den landbouw, met verzoek pogingen bij de regeering te doen, dat deze het daarheen wete te leiden, dat lo. de vrije invoer van schapen nit Neder land naar België, en omgekeerd weder worde toege staan, 2o. ook varkens weder in ons land worden toe gelaten, en 3o. de invoer van rundvee aan minder drukkende maatregelen dan thans worde onderworpen. Begaat hij willens de misdaad van bedorven vleesch te leveren, dan treffe hem ook onverbiddelijk het ver lies zijner klanten. Daarom Koop geen vleesch dan bij goed ter naam staande slagers, die zelf het vee slachten. Want ook hierop dient gelet. Opmerkelijk toch is het, dat ziek vleesch niet op de dorpen blijft, maar altijd naar de steden verdwijnt. Dit is een bewijs voor de schran derheid onzer boeren en boerinnen en tevens, dat ook niet-wetenschappelijk gevormde deskundigen zeer goed tusschen gezond en ziek vleesch weten te onderscheiden. Een slager, die zelf slacht, zal zeker slechts zelden aangevoerd vleesch verkoopen, en een eerlijk vertrouwd slager zal ook geen zieke beesten aankoopen. Gun zulk een vertrouwden slager eene betamelijke winst op zijn vleesch, opdat hij in den strijd om het bestaan niet tot onedele middelen gedrongen worde, en ga niet te spoedig naar een ander als deze zijne waar wat goed- kooper aanbiedt. De concurrentie van onzen tijd is groot genoeg om het kunstmatig te hoog in prijs bonden tegen te gaan. Ziedaar wat wij tot onze gerustheid, in afwachting van andere afdoende middelen, zelf kunnen doen. Ons nieuw strafwetboek helpt ons tegen vervalsching der levensmiddelen in het algemeen. Doch het politietoezicht op het heimelijk invoeren van geslacht vleesch van elders behoort verscherpt te worden. Want daarin zit het kwaad. Vraag den plat telandbewoners wat van hunne dorpen naar de steden ter consumptie wordt gevoerd, en gij zult bij het antwoord verbaasd staan. Daarop nauwkeuriger toe te zien echt ik den duren plicht der overheid, en wan neer het niet wel mogelijk is den heimelijken invoer te beletten of te ontdekken, de politie en de keurmees ters kunnen en moeten weten wie in dezen handel de hand leent, en wie zich met het debiet belast. Als ieder, ook gij en ik, in deze gewichtige quaestie doet wat hij kan en doen moet, dan geloof ik niet dat het noodig zal zijn om vegetariër te worden en kan Mozes althans voor het koevleesch in eere worden hersteld. ASPIRANT.

Goessche Courant | 1887 | | pagina 1