1887. N°. 114 Dinsdag 27 September. 74ste jaargang. FEUILLETON. LOSSE SCHETSEN. -GS»üt«ï»e£>CÏ*- GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boek ver koopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. OPENBARE VERGADERING van den Raad der gemeente Goes, op DONDERDAG den 29 SEPTEMBER 1887, des namiddags te 2 uren. Goes, den 26 September 1887. De Secretaris, A. A. VAN DELLEN, L. S. Punten van behandeling: I, Notulen. II. Mededeelingen. III. Ingekomen stukken. IV. Aanvrage van dr. Ch. M. Van Deventer om eervol uitslag als leeraar aan de inrichtingen van ;idelbaar onderwijs en voorziening in die vacature. V. Opmerkingen van Gedep. Staten omtrent het Reglement van orde met voorstel van B. en W. VI. Voorstel van Burg. en Wetb. tot bestemming van in kas zijnde gelden o. Verbetering van het riool uit de Korte Nieuwstraat. b. Restauratie der raadzaal. VII. Rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1886. VIII. Benoeming van twee leden in de commissie voor het nazien der rekening van de Blaau- beenbeurs. GOES, 26 Sepember 1887. Het Ontwerp-Adres van Antwoord op de Troonrede, door de Tweede Kamer heden te behandelen, luidt als volgt: «De Tweede Kamer der Staten-Generaal waardeert het ten hoogste, dat de zitting wederom door Uwe Majesteit mocht worden geopend. «Innig gehecht aan Uwe Majesteit en Hoogstdeszelfs Huis, herdenkt zij met ingenomenheid, hoe de geboorte dag van Uwe Majesteit door het geheele Nederlandsche volk met geestdrift werd gevierd. «Bovenal geroepen tot overweging der vastgestelde voorstellen tot verandering in de Grondwet, hoopt zij dien gewichtigen arbeid zoo spoedig mogelijk te vol brengen. «Voor de mededeelingen betreffende onderscheidene andere belangrijke aangelegenheden betuigt zij Uwe Majesteit haren eerbiedigen dank. «Mogen de werkzaamheden van Uwe Majesteit en van de Staten-Generaal, onder Gods onmisbaren zegen, tot welzijn van het vaderland strekken". De centrale afdeeling heeft bepaald, dat daags na afloop van de discussiën over het adres van antwoord op de troonrede het allereerst in de sectiën der Tweede Kamer aan de orde gesteld worden de wetsontwerpen betreffende de herziening der grondwet. Eerst daarna volgen de Indische en de Staatsbegrooting, met tusschen- voeging wellicht van eenige kleinere wetsontwerpen. Op de tentoonstelling, te Oostburg door de Mij. tot bev. van Ooft- en Tuinbouw in 't kanton Oostburg gehouden, is de heer D. J. Van der Have te Kapelle bekroond met een Isten prijs voor «de fijnste tafelperen, 3 soorten op naam, vijf van iedere soort", en met een bestuursprijs voor 70 soorten van peren. Als 't U en uwen lezers aangenaam kan zijn wenschte ik, als aspirant-journalist, van tijd tot tijd onder de zen titel eenig onderwerp in uw blad te behandelen. Ik had eerst gedacht als titel te kiezenGoesche om trekken, maar men zou dan kunnen denken, dat ik eenige naaperij van Damas beoogde, en al zal Damas evenmin als ik zich onder de apen rangschikken, zoo bestaat nu eenmaal dat woord in onze taal en drukt het iets uit, waarvoor men zich wachten moet, of schoon 'tde vraag is of het woord niet wederrechte lijk op menschen wordt toegepast Volgens Darwin stammen wij wel allen van de dieren af, maar wie is er gesteld op eenige verwant schap met het griezelig wezen, dat men aap noemt Ik kom dan ook tot de conclusie, dat het bedoelde woord alleen in het woordenboek der apen eene plaats waardig is. Ook had ik bezwaar tegen het woord omtrekken. Wat is een omtrek? Men zou zoo zeggeniets wat afgebakend is. Mis; de praktijk van het woord leert ons, dat een omtrek oneindig is. Het illustre voorbeeld van Damas doet zien dat Haagsche omtrekken zich verwijden, uitbreiden naar gelang zijne dichterlijke ziel behoefte heeft zich uittezetten. Maar ik gebruik dan liever een woord, dat mij meer vrijheid laat. Want zoo'n rek baarheid, zoo'n dichterlijk uitzettingsvermogen wensch Kapelle. Met ingang vap I October aanstaande is alhier benoemd tot postbode P. Baaijens Mz. alhier. Krnininge. Benoemd tot gemeenteveldwachter alhier F. Van der Maas van Driewegen. Uit Wolfertsilijk wordt ons het volgende bericht: Het aandeel in de gebreide goederen der schoolleerlingen, hetwelk door den gemeenteraad op den 20 Juni, gelijk aan de beide kerkelijke diaconieën, zoo ook aan het Burgerlijk of Algemeen Armbestuur alhier, was toegewezen tot uitreiking aan de armen dezer instelling, doch waartoe dit bestuur zich destijds bij herhaling niet gezind betoonde, is, terug gevorderd zijnde, door eene daartoe benoemde commissie uit den gemeenteraad thans aan 10 huisgezinnen van de be deelde algemeene armen uitgereikt, welke zulks met erkentelijkheid in ontvang hebben genomen. De drie nieuwbenoemde leden van dit armbestuur hebben zich bereid verklaard tot het aanvaarden van de hun opgedragen betrekking, als niet opziende tegen de taak van een tiental armen des zomers en hoogstens twintig huisgezinnen des winters behoorlijk te ver zorgen. Zaterdag namiddag hebben zij zich reeds ge constitueerd en tot hunnen voorzitter gekozen den heer Jan Op 't Hof, aan wien tevens eene wettige machtiging is uitgereikt om gemeld armbestuur te vertegenwoordigen in de polder-vergaderingen der in gelanden van het waterschap Oud-Wolfertsdijk. Op de tijdelijke tentoonstelling van pluimge dierte, op de expositie van voedingsmiddelen te Am sterdam, is de heer J. Van der Have te Nieuwer- kerk bekroond met een tweeden prijs voor sierhoenders en zes tweede prijzen voor zwemvogels. Z. M. heeft ongegrond verklaard het beroep, door den Raad van Hontenisse ingesteld tegen een besluit van Ged. Staten, waarbij goedkeuring was onthouden aan de gemeente-begrooting voor 1887, op grond dat daarbij niet voldoende voorzien was in jaarwedden voor onderwijzers. (Het geschil liep over de vraag of ODder het getal der op 15 Januari van eenig jaar als werkelijk school gaande kinderen ook garekend moeten worden kinderen die tot November, daaraan voorafgaande, de school bezocht hebben en die na Paschen weder aldaar kun nen verwacht worden. Van de beantwoording dier vraag was het getal onderwijzers, dat als minimum aanwezig moet zijn, afhankelijk) De Koning heeft thans beslist dat ook kinderen, die tijdelijk verhinderd zijn de school te bezoeken, zooals in casu wegens het elders ontvangen van godsdienst onderwijs tot voorbereiding voor de eerste communie, vermeld behooren te blijven op de lijsten, opgemaakt ingevolge art. 80 der onderwijswet. De elf wetsontwerpen, houdende ver anderingen in de Grondwet, zijn door de Regeering ingezonden met een korte Memorie van Toelichting waarin wordt medegedeeld, dat de indie ning geschiedt krachtens art. 197 in verband met art. 195 der Grondwet. Voor de toelichting wordt verwezen naar de over dit onderwerp bereids tusschen de Regee ring en de Staten-Generaal gewisselde stukken "n de daarover in de beide Kamers gevoerde beraadslagingen. Als bijlage is toegevoegd de tekst van de Gr ndwet, zooals die zal luiden na aanneming der thans voorge dragen veranderingen. ik ook voor mijne losse schetsen te hebben. Niet, dat ik mij vermeten zou iets van een dichter in mij te gevoelenDe hemel beware meik heb zelfs 't land aan verzen. Het komt mij altijd voor, dat in verzen aan de taal en aan de woordvoeging een ongeper mitteerd geweld wordt aangedaan, alleen om in zekere maat te blijven en een rijmwoord te vinden. En al erken ik, dat sommige dichters werkelijk de gave be zitten van zonder die geweldenarijen wegsleepende verzen te leveren, zoo ben ik toch van meening, dat dezelfde denkbeelden, in zuiver gestyleerd proza door dezelfde dichters weergegeven, een niet minder grooten indruk zouden maken en winnen aan duidelijkheid. Want als men gedichten op den keper beschouwt, och, dan moet men een verbazend poëtische ziel bezitten om met den inhoud altijd vrede te hebben. In 't eerste het beste werk, dat mij in handen komt, vind ik het volgende liedje van Dredero aangehaald. »'t Zonnetje steekt zijn hoofdjen op En beslaat der bergen top Met zijn lichtjes. Wat gezichtjes, Wat verschietjes, ver en flauw. 't Dommelt er tusschen 't groen en blauw." Ik heb geen gelegenheid de aanhaling aan de bron zelve na te zien. Maar zoo zij juist is, dan verzoek ik den lezer dat liedje eens op den keper te beschouwen. En dan vraag ik in de eerste plaats, of al die ver kleinwoordjes vau pas zijn bij de schildering van het majestueuse tafereel, dat de opgang der zon aanbiedt Men spreekt van een zonnetje als eens een enkele straal door eene sombere of bewolkte lncht doorbreekt Onder de ontwerpen van wet, bij de Tweede Kamer irg. komen, behoort nog een tot verlenging van -den termijn betreffende de heffing en de verzekering 1 van de invoerrechten en accijnzen. Bij kon. besluit is Zr. Ms. adjudant in buiten- gew. dienst, de gepens. luit.-generaal van het leger in Nederl.-Indië K. Van der Heyden, met ingang van 19 Febr. 1888, benoemd tot kommandant van het Koloniaal Militair Invalidenhuis op Bronbeek. In den loop der maand April van het jaar 1888 zal een vergelijkend examen worden gehouden voor de betrekking van surnumerair der registratie en domeinen, waarvoor twaalf plaatsen ter ver vulling worden opengesteld. Zij, die tot dat examen wenschen te worden toege laten, moeten vóór of uiterlijk op den len Februari e. k. het bij ait. 4 van voormeld besluit bedoeld verzoekschrift indienen, met overlegging van de bij dat artikel gevorderde stukken. Wordt de Indische begrooting goedgekeurd, dan zal te Rotterdam en Amsterdam een commissariaat van afmonstering worden gevestigd, waarvan het per soneel zal gekozen worden uit de gepensioneerden en gegageerden van het Indische leger. Daardoor zal de repatriëerende militair in de gelegenheid worden ge steld om uit de haven van aankomst terstond naar de zijnen terug te keeren en niet zooals tot heden ge schiedde, via Harderwijk. N.) Op de boerderij der Rijks-Landbouwschool te WageniDgen is dit jaar weder een belangrijke hoe veelheid groene maïs, circa 30.000 kilo ingekuild, om in den a. s. winter te dienen voor groen voeder voor het vee, 't welk het steeds met graagte nuttigt. De Koninklijke familie zal aanstaanden Woensdag met een extra Rhijnspoortrein naar «het Loo" vertrekken. (D.) De Vereeniging tegen de kwakzal ver ij hield Zaterdag hare jaarvergadering te Amster dam onder leiding van dr. Vitus Bruinsma. Uit het verslag over het afgeloopen jaar bleek dat het leden-, tal daalde van 1102 tot 1082 en verder dat de kas door den ongelukkigen afloop van twee processen een nadeelig saldo heeft van ƒ2061. Toch wordt de fiaan- ciëele toestand niet hopeloos genoemd. Bij de vervulling van drie vacaturen in het be stuur, ontstaan door het bedanken van de heeren dr. H. P. Kapteijn en dr. J. A. M. Sannes en het periodiek aftreden van mr. J. C. Meijer werd laatstgenoemde herkozen en o. a. gekozen de heer dr. Quanjar. Op het terrein van de Tentoonstelling van Voe dingsmiddelen te Amsterdam, in het gebouw, waar op dit oogenblik de tentoonstelling van pluimgedierte geopend is, zou heden weer een tentoonstelling zijn van visschen, schaal- en schelpdieren. De Arnh. Courant merkt op dat, ondanks de strenge contr&le van de Rekenkamer, op het gebied van reis- en verblijfkosten nog zeer kwade gewoonten be staan, die aan haar scherpziend oog ontsnappen: De goeden niet te na gesproken, zijn er in den lande nog tal van ambtenaren en leden van commissiën, die in hunne qnaUteit van burgemeester, een armen drommel van een waterzonnetje, maar bij de schoonheid van den zonsopgang acht ik verkleinwoordjes misplaatst. Daartoe is de pracht en heerlijkheid van het tooneel te groot en te grootsch. Ik heb ook nog nooit van ons «aardetje" hooren spreken. En toch is de zon ontzaglijk veel grooter! Ook moet, om dat verkleinwoordje, de vrouwelijke zon onzijdig gemaakt en dus als mannelijk verbogen worden »'f Zonnetje steekt zijn hoofdjen op." De zon heeft dus een hoofd. Een bolvormig lichaam met een hoofd! Waar ter zonne moeten wij dat zoeken? En dan nog wel een hoofdjen. Op zoo'n reuzin I Wellicht ontsnapt het door zijn kleinheid aan het gezichtsver mogen eener niet-poëtische ziel. vEn beslaat der bergen top." Dat beslaan wil er ook niet bij mij in. 't Komt mij voor dat het begrip van beslaan in dezen weinig strookt met het begrip van top. «Met zijn lichtjes." Die lichtjes doen denken aan den avond van «Drie Koningen." Het is nog niet zoo lang geleden, dat alsdan kleine kaarsjes werden ont stoken, over welke heen gedanst of gesprongen werd. Ook illumineerglazen doen aan lichtjes denken. Maar de zon met haar ontzaggelijk licht1 o Wat gezichtjes, wat verschietjes/" Doet deze uit- rqep niet denken aan iets verrukkelijks dat het oog ontwaart? Hoe zijn nu hiermee die verkleinwoordjes en dat «ver en flauw" te rijmen? Wat zeer klein is en men slechts «ver en flauw" ontwaart, zal bezwaar lijk groote verrukking kunnen teweeg brengen. »'f Dommelt er tusschen 't groen en blauw". zuil n doen straffen voor het stelen van een wortel, doch voor zich zelf er hoegenaamd geen bezwaar in zien, om hunne declaratie tot een hooger bedrag op te voeren dan hun in werkelijkheid toekomt. En zulks ondanks de pertinente verklaring, aan den voet hunner declaratie vermeld, dat zij op de dagen, waarvoor verblijfkosten in rekening worden gebracht, «zich wer kelijk ter plaatse hebben opgehouden en hebben moeten ophouden." Tot staving van dit beweren slechts één voorbeeld uit vele: Tot het bijwonen eener zitting van den Militieraad moesten de leden der commissie eene reis maken van ongeveer zes uren afstand (heen en terug), en zonder aan den te presteeren dieDst iets te kort te doen, kon men binnen een half etmaal uit en thuis zijn. In plaat* daarvan werd en wordt steeds gedeclareerd: een dag voor de heenreis, een dag voor verblijf en een dag voor terugkomst. Na op deze wijze jaren deze algemeene gewoonte te hebben gevolgd, kreeg een der leden eener zoodanige commissie gewetenswroeging en wenschte hij voortaan zijne declaratie naar waarheid op te maken. Hoe dit echter te doen, zonder zijne medeleden aan de kaak te stellen? Na rijp beraad kwam hij op eene geluk kige gedachtehij vulde zijne nota op de gewone wijze in, doch liet de som voor verblijfkosten open, aan den voet der declaratie vermeldende, dat hij deze niet verlangde. Op deze wijze waren zijne collega'» gered, terwijl hij zelf zich voor 't vervolg niet weder benoembaar stelde. Had de Rekenkamer destijds een weinig nagedacht en inlichting gevraagd, waarom geen verblijfkosten werden gedeclareerd, dan duurde dat misbruik thans niet nog voort. In den Werkmansbode leest men het onderstaand oordeel over de hedendaagsche vrouw van den werkman: «Als wij haar beoordeelen, dan mogen wij niet verzwijgen, dat zij naast de vele deugden, die zij beoefent, toch in menig opzicht niet meer gelijkt op haar oud-overgrootmoeder, op die oud-IIollandsche vrouw, welke, spreekwoordelijk gezegd, een gulden tot vijf-en-twintig stuivers wist te maken. Opschik, lust naar gezelschappen, komediespel, zang en dans, ziedaar eenige welputten, waarin, helaas! zooveel dubbeltjes verzwolgen worden, die beter en nuttiger hadden kun nen worden aangewend en welke, nadat zij eenmaal in dergelijke putten verdronken zijn, niet meer ten nutte der offeraars of hun gezinnen op te pompen zijn. Man verdenke ons niet, dat wij de hier genoemde ge nietingen onze vrouwen misgunnen. Integendeel, wij verklaren gaarne, dat zij, als deel der schepping, recht hebben op een evenredig deel der genietingen, die het leven veraangenamen kunnen, die het leven tot een leven maken; maar wij wenschen ook, dat zij, en vooral zij in de eerste plaats, medewerken om onzen stand te verbeteren; juist zóóveel van de wereldsche genoegens als haar deel nemen, dat zij genieten, zonder dat haar genot tegelijkertijd de oorzaak worde van latere ontberingen en ellende." Zaterdagvoormiddag werd te Arnhem onder voor zitterschap van den heer W. I, Van Weideren baron Rengers de vergadering der Nederlandsche Vereeniging voor gemeentebelangen Wat hier dommelt tusschen 't groen en blauw (der bergen) blijkt niet, en ik zie geen kans om uit dat dommelend tsffereel het dommelend onderwerp van den zin te ontdekken. Nu weet ik wel, dat dit alles figuurlijk moet wor den opgevat en dat er iets liefs ligt in de voorstelling van die als 't ware ontwakende zon, die even boven den gezichteinder zich vertoont en met haar eerste zichtbaar wordend licht de sluimerende natuur bestraalt en doet ontwaken. Ik weet het wel hoeveel schoons bergen opleveren zoowel bij zonsondergang als bij zons opkomst. Maar mijn indruk was steeds te grootsch voor verkleinwoordjes en moet men ook in het dich terlijke, in het figuurlijke niet waar blijven? Moeten de beelden niet aan de werkelijkheid getoetst kunnen worden Ook in het proza springt men soms al zeer zonder ling om met beeldspraak. Ik hoorde eens een nog al gevierd predikant van den kansel zeggen: vhoog in de lucht wortelt de boom des levens boven het ge opend graf." Nu vraag ik ui Een boom, die hoog in de lucht (dus in eene voor dit doel ledige ruimte) wortelt I En alsof dat nog niet genoeg warede boom wortelt boven een geopend graf. Te vergeefs heb ik getracht mij eene voorstelling te maken van zulk een wortelenden boom. Toch bedoelde de predikant iets verhevens; eene voorstelling van de opstanding van Jezus en wat daaruit voor de menschheid voortvloeit. Maar was dit nu niet in andere, juiste woorden te zeggen? Van mij dus geene dichterlijke voorstellingen, waar toe trouwens mijne onderwerpen te prozaïsch rullen zijn. ASPIRANT.

Goessche Courant | 1887 | | pagina 1