1887. N°. 113. Zaterdag 24 September. 74sle jaargang. cxa(v-~ï - GOESC De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75, Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH 8c VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecht» tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van t8 regels a l, berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. GOES, 23 September 1887. Omtrent de met 1 October a. s. beginnende winterdienstregeling der staatsspoorwegen schijnt, wat de Zeeuwsche lijn betreft, het volgende te zijn bepaaldDe uit Rozendea! komende treinen blijven zooais tegenwoordig, doch bij de van Vlissingen vertrekkende treinen hebben eenige veranderingen plaats. De thans om 7 uur 39 's avonds van Vlissingen vertrekkende treindie te 8.19 te Goes aankomt vervalt; daarentegen rijdt een trein van Bergen- op-Zoom om 9 uur 16 's avonds naar Rozeudaal. Hieruit blijkt dus, dat wij weder voor dezelfde quaestie staan ais toen de zomerdienst zou worden ingevoerd, nl. dat de trein, die te 8,19 uit Goes naar Rozendaal vertrekt, zal komen te vervallen. Toen is zoo van alle zijdon op behoud van dien trein aangedrongen, dat de directie der Exploitatie-maatschappij besloot hem te doen voortbestaan. Thans, enkele maanden later, stelt zij het publiek voor hetzelfde feit. Dit komt ons niet net voor. Twee gevallen toch zijn mo gelijk: het behoud van dien tr.in komt der maatschappij zoo duur te staan, dat zij daardoor een financieel nadeel zou lijden, waarvan zij tegenover hare aandeelhouders de verantwoording niet meent te kunnen op zich nemen. Is dit het geval, dan b 'grijpen wij niet, dat de maatschappij dezen zomer zoo grif aan hit verlangen van het publiek heeft gehoor gegeven. Of het financieel nadeel is niet overwegend, en dan achten wij het een stout stuk op deze wijze het publiek te dupeeren. Het wil ons altijd nog toeschijnen of de maatschappij te veel over het hoofd ziet, dat zij sfaals-spoorwegen exploiteert, d. w. z. spoorwegen, die van het geld der ingezetenen van Nederland zijn aangelegd. Zoo ooit, dan mag van die lijnen ia de eerste plaats geëiscbt worden, dat zij gebruikt worden ten gerieve van het publiek en niet uitsluitend ten bate der aandeelhouders. Het is trouwens altijd een fout geweest, dat da staat niet zelf zijne lijnen exploiteert en onze ooste lijke naburen zien dit zoo goed in, dat in Duitsch- land verreweg de meeste lijnen in handen van den staat overgaan. Zoolang deze toestand in Nederland niet bestaat, achten wij het de taak der regeering voor het publiek bij de maatschappij in de bres te springen en wij twijfelen niet of wij hebben het voor een groot deel aan den betrokken Minister te danken, dat met den zomerdienst de laatste trein uit Vlis singen behouden bleef. Wij hopen, dat er thans we derom maatregelen zullen genomen worden om hem van deze zaak inteüchten. Men bedenke echter, dat de winterdienst reeds op 1 October aanvangt en dat dus spoed een eerste vereischte is. In de Amsterdammer van gisteren komt een schrijven voor van dr. Smit uit Apeldoorn, waarin hij eenige naders inlichtingen verschaft omtrent de zaak van zijn voorgedragen ontslag-als leeraar. In d t schrij ven, dat te groot is om in zijn geheel door ons te worden opgenomen, tracht dr. S. te bewijzen, dat het bezijden de waarheid is, dat hij door de boven hem gestelde autoriteiten zou gewaarschuwd zijn. Hij deelt daartoe een drietal ontmoetingen mede. De eerste maal nu 2 jaren geleden Het da burgemeester hem bij zich roepeu en verzocht hem in eene vergadering van de door dr. S. te Apeldoorn op gerichte vereeniging voor algemeen kies- en stemrecht, waarin hij dien dag zou optreden, geene sociale vraag stukken te behandelen; op welk verzoek dr. S. ant woordde, dat hij dit niet voornemens was, maar wilde hij het doen, dit wel te mogen zonder toestemming van de commissie van toezicht. (Welk antwoord de burgemeester hierop gaf, vermeldt dr. S. niet). Eene tweede ontmoeting had dr. S. een jaar later met een ander lid der commissie, doch daarin werd volgens de beschrijving, die daarvan gegeven wordt, niet veel belangrijks omtrent de handelingen van dr. S. gezegd. De derde ontmoeting had in de eerste helft van de maand Mei van dit jaar plaats en hoewel dr. S. ge roepen was bij den burgemeester, vond hij ten gemeente huize de geheele commissie van toezicht, benevens den directeur der H.B. S. en den inspecteur dr. VanEyk. Veel deelt dr. S. van het gesprokene in die bijeenkomst niet mede, maar het weinige, dat hij er van geeft, is niet onbelangrijk. Hij zegt namelijk, «dat door den burgemeester de vraag werd gedaan, of ik, wat mijne voordrachten betrof, op den ingeslagen weg dacht voort te gaan 7 Het antwoord was, dat ik gebruik dacht te blijven maken van de rechten die mij, evenals ieder ander Nederlander, bij de grondwet waren gewaarborgd. Ten slotte wees de inspecteur er op, dat ik rechten en plichten als staatsburger bezat, maar eveneens rechten en plichten als ambtenaar en dat hij het aan mij overliet te beslissen in hoeverre ik het eene zou moeten opofferen voor het andere En niettegenstaande deze samensprekingen en vooral de door ons gecursiveerde woorden durft dr. S. zijn epistel eindigen met de woorden «ziedaar wat de commissie eene «ernstige waarschuwing" noemt". Wij vragen, als hoedanig dr. S. dan de woorden van den inspecteur beschouwt 7 Muet dan bij eene waarschuwing bepaald met den vinger worden gedreigd en gezegd ik waarschuw 7 Ons dunkt, dat dr. Van Eyk in zeer beleefde termen heeft gezegd gij hebt te kiezen of te deelen. Opmerkelijk is wat onder het stuk van dr. S. staat (veimoedelijk van de redactie, hoewel dit niet duide lijk blijkt). Daarin wordt de vraag geopperd of de inspecteur de docenten verdedigt tegen willekeur, dan wel of dia willekeur hem welkom is, en even te voren of z jne persoonlijke maening hem ertoe kan leiden den plicht uit het oog te verliezen om te waken voor de rechten der aan zijn toezicht onderworpen docenten 7 Het komt ons voor, dat de redactie van de Amster dammer de verhouding van den inspecteur tot de docenten wel wat vreemd opvat Ze9r zeker heeft een insp cteur te waken voor de rechten van de docenten in hunne betrekking, b. v. dat hun geen zwaardere taak word) opgedragen dan in billijkheid kan worden geëischt, maar altijd moet die zorg zich bewegen op het gebied van het onderwijs. Dat echter een inspec teur ook te waken heeft voor de rechten der docenten als staatsburger, kunnen wij minder goed beamen. Veronderstel, dat een leeraar eens beticht wordt, te recht of ten onrechte, van diefstal, moord of iets der gelijks, zou dan de betrokken inspecteur wellicht voor hem moeten pleiten 7 Het is ook bij «de Amsterdammer" als bij de meeste radicalenmen geeft hoog op van de rechten der in gezetenen, maar wijdt weinig aandacht aan de plichten en altijd is men bij verschil van zienswijze tusschen autoriteiten en ondergeschikten gereed om per se de zijde der laatsteri te kiezen. Ook de hoogere beambten bij het onderwijs hebben eene moeielijke taak en zij hebben Vecht op waardeering van bun pogingen om het raderwerk van het openbaar onderwijs zoo goed mogelijk te doen loopen. Eischen zij daarbij te veel van de krachten der onderwijzers, dan verdient dit strenge afkeuringmaar waar zij alleen eischen, dat er iets wordt nagelaten, daar achten wij het niet zoo zwaar aan dien eisch te voldoen. Maar wij herhalen, wat wij in ons vorig nommer schrevenKan dr. S. dien eisch niet inwilligen, dan neme hij zijn ontslag en wijde zich geheel aan de verwezenlijking van zijn lievelingsdenkbeeld op maatschappelijk gebied en geve zijne toewijding aan het onderwijs op. Men kan geen twee heeren dienen. Z. M. heeft, met ingang van 6 Nov. a. s., aan jhr. W. A. Teding van Berkhout, benoemd leeraar te Goes, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als leeraar aan de Rijks hoogere burgerschool te Waiffum. Bij Kon. besluit van 22 Sept. zijn benoemd: tot burgemeester der gemeente Kruiningen C. D e r Weduwen; en der gemeente Krabbendijke C. C. W e 11 e m a n. Bij beschikking van den Minister van marine zijn o. a. bevorderd, met ingang van 1 October a. s., bij het Nederlandsch loodswezen te Vlissingentot loodskweekeling le kl. de loodskweekeling 2e kl. G. J. M e ij n d e r t s en tot loodskweekeling 2e kl. de matroos J. B a I j In de Woensdag gebonden openbare vergadering van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, is o. a. behandeld het beroep van den Gemeenteraad van R i 11 and - Batb van een besluit van Gedep. Staten van Zeeland, waarbij goedkeuring is onthouden aan een besluit van dien Raad tot regeling der jaarwedde van het nieuw te benoemen hoofd der openbare lagere school te Bath. Rapporteur de Staatsraad jhr. Van Eysinga. Als ge machtigde trad op een wethouder van Rilland-Bath. 's Konings beslissing in deze zaak volgt later. Niet Zaterdag a. s., maar Zaterdag October zal de Koninklijke familie naar Het Loo vertrekken. Z. M. heeft tot Voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaa], voor het tijdperk der tegenwoor dige zitting, benoemd mr. E. J. J. B. C r e m e r s. In verschillende dagbladen is de vraag gesteld, waarom de Landbouw-Staatscommissie over hare werkzaamheden niet het licht der publiciti it laat schijnen en de pers geheel daar buiten houdt. De reden daarvan is naar aan het Dagblad van bevoegde zijde werd medegedeeld dat de Commissie de adviezen, welke door haar worden uitgebracht, als Staatseigendom beschouwt en zich derhalve niet ge rechtigd acht omtrent die adviezen of de daarmede in verband staande voorbereidende werkzaamheden me- dedealingen te doen, of de vergaderingen voor het publiek of de pers toegankelijk te stellen. Dat die werkzaamheden tot heden nog niet verder gevorderd zijn, moet voor een deel worden toegeschreven aan het feit, dat de post voor reis- en verblijfkosten voor gemelde commissie eerst op de Begroeting voor 1887 voorkwam en er geen zekerheid voor de aanneming yan dien post bestond, waarom de president zich aan vankelijk slechts tot het voorbereiden van enkele werk zaamheden bepalen kon. Bovendien werd na aanneming van gemelden post de tijd van sommige leden der commissie voortdurend door dringende bezigheden, on der anderen door de Grondwetsherziening, ingenomen, zoodat er gedurende dien tijd van convocatie geen sprake kon zijn. De twee adviezen, door de commissie tot heden uitgebiacht, zijn van R geeringswege in de Staa'scourant bekend gemaakt. De Stct. van 21 Sept. (no. 222) bevat eene opgaaf der nummers van de sedert den Isten April na uitloting. aflosbaar gestelde stukken der 3% pets. leening van Nederland van 1886, welke op uit. Au gustus jl. nog niet ter aflossing waren aangeboden. Den houders van die stukken wordt herinnerd, dat die obligatiën met 1 April 1887 hebben opgehouden rente te dragen, en zij worden uitgenoodigd hunne stukken ten spoedigste ter aflossing aan te bieden ten kantore van de Nederlandsche Bank, als agent van 's rijks schatkist, vergezeld van de daarbij be- hoorende onverschenen coupons en van het bewijs tot het bekomen van nieuwe coupons. De heer W. Schram, de bekende aannemer te Sliedrecht, die zich vóór eenige dagen naar een aangenomen werk te Ostende had begaven, is daar van een zandbak gevallen en verdronken. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Dj heer J. Cremers aanvaardde in de zitting van gisteren het voorzitterschap met een politieke rede, waarin hij hoopte, dat allen ernstig zouden nagaan 01 het goede der Grondwetswijzigingen niet overtrof het minder wenschelijke. Besloten is de troonrede met een adres te beant woorden. Heden te 2 nnr aanbieding der staatsbegrooting. Ingekomen zijn Grondwetsvoorstellen, Indische be grooting, verlenging bankoctrooi, verlenging der over eenkomst met de Nederl. Handelmaatschappij. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Op het zestal van predikanten te Leeuwarden (vacature De Hoest) komt voor ds. Chr. L. Laan te Goes. Beroepen te Waarde dr. J. Z Schuurmans Stek hoven, cand. te Katwijk Binn n. Bedankt voor de toezegging van beroep naar Vroomshoop door ds. J. Dommisse te Gapinge. De Standaard vermeldt nog de volgende giften voor de Unie-collecte: Wissekerke (N.-B) met Geers- dijk 79,24%; Kamperland 120,50; Goes met Wolfertsdijk en Wilhelmioadorp (kerken) 308 31 Tolen met Schakerlo, Poortvlie*, N. Strijen, Scherpe- nisse en St. Maartensdijk (huizen en kerk) 63,84 Biezelirtge met Kapelle en Eversdijk 108,70. In de te Amsterdam gehouden bijeenkomst der Centraal pastoraal conferentie van Christ. Geref. predi kanten, ouderlingen en diakenen werden referaten voorgedragen door: Ds. Gispen over «Vergeestelijken" ds. Van den Hoorn (vaD Tiel) over «De ambten in de gemeente", en ds. Beuker over «De solidariteit der gemeenten". Naar aanleiding van deze referaten werden levendige discussies gevoerd. Vooral het laatste referaat, dat over de solidariteit der gemeenten, gaf aanleiding tot een zeer opgewekt debat. De brandende kerkelijke quaestie van den dag werd er dan ook in aangeroerd en, in verband daar mede, de vereeniging van de Christelijke Gereformeerde keik met de Nederduitsch Gereformeerde kerken (doleerende). Geen enkele stem verhief zich tegen de vereeniging, zoo die eerlijk en op goede grondslagen kan geschieden Algemeen werd het echter afgekeuid dat, in de tegenwoordige omstandigheden, leeraren van de Christel. Geref. k-rk in doleertndo gemeenten gaan prediken en sacramenten bedienen, gelijk reeds door een enkele gedaan is. Door de commissie van een op te richten Chris*. Geref. gymnasium werd verslag uitgebracht. Hieruit bleek dat deze zaak, tot nog toe, niet de gewenschte belangstelling en medewerking genoot, waarop men bij het begin gerekend had. Komt er geen spoedige en krachtige medewerking, dan zal deze stichting voorloopig tot de vrome wenschen behooren. Des avonds vergaderden nog eenige broederen, om te spreken over de christelijke verpleging van blinden en doolstommen. Men wenscht voor deze ongelukkigen iets dergelijks tot stand te btengen, als Veldwijk voor krankzinnigen en zenuwlijders is. Deze besprekingen hadden natuurlijk een zeer voorloopig karakter. Men wil het denkbeeld levendig houden, in de hoop dat de tijd der uitvoering eenmaal kom. De leden van het Zuider-departement der ver eeniging van leeraren aan inrichtingen van middelbaar onderwijs kozen op de vergadering van jl. Zondag tot leden van het hoofdbestuur, voor den tijd van 3 jaren, dr. I. I. Couvée, leeraar te Middelburg, voorzitter; H. Snijder, leeraar te Middelburg, secretaris en A. Van de Wijnpersse, directeur der H. B. school te Bergen-op-Zoom, penningmeester. Landbouw en Veeteelt. Walcheren. De opbrengst van den tarweoogst is dit jaar hier over het algemeen zeer ruim. Krijgt men gewoonlijk van 100 schoven iets meer dan een HL,, nu is dit twee. Een gemet levert in andere jaren meestal 10 a 12 HL., thans 20. De bewering, dat ons eiland op landbouwgebied bij andere streken achter staat, wordt hierdoor niet bevestigd, al is het genoemde gunstige resultaat ook ten deele aan den drogen zomer toeteschrijven. Rechtszaken. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. In de zitting van heden zijn veroordeeldN, T., 24 j., te Krabbendijke, wegens mishandeling tot 8 boete of 6 dagen h.W. De W., 11 j., te Krab bendijke, wegens diefstal tot 3 dagen h.J. C. Van H., 20 j., en L. N., 21 j., beiden te Goes, wegens diefstal de le tot 8 en de 2e tot 6 dagen h. J. M., 29 j., te Krabbendijke, beklaagd van over treding der plaatselijke belasting te Krabbendijke, is ontslagen van rechtsvervolging. Aan den op haeterdaad betrapten graandief K. v. d. Bte Sluis (Heille), zie ons nommer van 16 September jl., wiens zaak op 7 October a. s. voor de Arrondissements rechtbank te Middelburg zal worden behandeld, is ambtshalve als verdediger toegevoegd mr. C. Lucasse, advocaat en procureur te Middelburg. Buitenlandsch Overzicht. Er is weinig nieuws en het belangrijkste onder dat weinige, belangrijk voor de mogelijke gevolgen, is de houding der radicalen in Frankrijk tegenover het manifest van den graaf van Parijs. Zij eischen, dat de regeering alle Orleanistische en Bonapartistische prinsen zal verwijderen of liever daartoe het voorstel zal doen bij de Kamer. Natuurlijk is de rechterzijde daarover zeer verwoed en zij waarschuwt de regeering zich niet weder in de armen der uiterste linkerzijde te werpen. Men kan dus in de nienwe zitting eenige interpellaties verwachten en het is niet onwaarschijnlijk, dat het ministerie er niet zonder kleerscheuren zal afkomen. Den Russischen Czaar schijnt het te Kopenhagen zoo goed te bevallen dat hij zijn vertrek nog eenigen tijd heeft uitgesteld. Omtrent een bezoek van hem aan den Duitschen keizer wordt niets meer vernomen. De Russische pers blijft zich afkeerig toonen van het denkbeeld, dat aan Duitschland de regeling der Bulgaarsche quaestie zou zijn te danken. Zij sterkt het wantrouwen tegen Dnilschland en vond daartoe nieuwe gelegenheid in het bezoek, dat de Oostenrijk- sche Minister van Buitenlandsche Zaken Kalnoky te Friedrichsruh aan Bismarck heeft gebracht. Het is waar, dat «de krachtige houding" van Duitschland tegenover de Bulgaarsche Regeering vele organen in Rnsland iets kalmer heeft gestemdmaar het is ook waar, dat andere bladen het nu over een anderen boeg gooien, om de antipathie levendig te houden. Zoo o. a. de Franschgezinde Swjet. Het blad schrijft, dat vriendschap tusschen twee Mogendheden niet mogelijk is, wanneer zij elkander op politiek- en handelsgebied afbreuk doen. Tegen over de Duitsche beschermende rechten kan Rusland niet op zijn gebied de Duitsche industrie begunstigen. Wij zijn overtuigd, zoo gaat het genoemde blad voort, dat d- tpgen de Duitsche politiek vijandige stemming in Rusland niet op vo roordeelen en blinden haat be rust, maar in dit geval het resultaat is van de voort durende aanranding van Rusland's levensbelangen door Duitschland Er wordt dan op gewezen, dat ook in vloedrijke Duitsche bladen erkennen, dat het met de Duitsch-Russische vriendschap gedaan is, omdat de Russen inzien, hoevet 1 nadeel Duitschland hun berokkent. De houding der mogendheden in de Bulgaarsche quaestie schijnt den Sultan niet te bevallen. Hij heeft daaromtrent naar't heet weder eens een notagemnden, ditmaal alleen aan Rusland. In dit stuk wordt g-zegd dat, met het oog op de houding van zekere Euro- peesche Kabinetten, welke het aannemen der Russische voorstellen weinig waarschijnlijk maakt, de Porte, ten einde eene mislukking te voorkomen, zich verplicht acht eene nieuwe gedachtenwisseling uit te lokken, oplat het gemeenschappelijk overleg leide tot eene zoodanige regeling als de goedk- uring van alle mogeud- h. den kan verwerven,

Goessche Courant | 1887 | | pagina 1