1887. N°. 111. Dinsdag 20 September. 74ste jaargang. Obligaliëo in de geldleening van 1886: Troonrede. -GS<2s«S=«£>CS*- GOESCH De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Trijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. Da prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,- berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Heden zijn ten Raadhuize uitgeloot, om met 1 Januari 1888 te worden afgelost, de navolgende no. 16, oorspronkelijk uitgegeven aan de llrina Fransen Van de Putte Zoon; nos. 91, 98 en 101, idem aan <le (Irma Van de Vegte en Van Reede te Zwolle. Goes, den 17 September 1887. Burgemeester en Wethouders van Goes, 3. G. DE WiTT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 19 September 1887. De zitting der beide Kamers van de Staten- Generaal is heden door den Koning in persoon geopend met het uitspreken van de volgende Mijne heeren Met genoegen bevind ik mij te midden der vertegen woordigers van het Nederlandsche volk, dat in den loop van dit jaar duidelijke blijken heeft gegeven van zijne verknochtheid aan mij en mijn huis. De wetsontwerpen tot bekrachtiging der verande ringen in de Grondwet, die in de voorgaande zitting zijn goedgekeurd, zullen U worden aangeboden. Ik hoop en vertrouw dat op dien belangrijken arbeid in deze zitting het zegel zal worden gedrukt. Mijne betrekkingen met alle mogendheden zijn zeer bevredigend. De zee- en landmacht, zoowel hier te lande als in de overzeesche bezittingen, geven mij reden van te vredenheid. Voor maatregelen in het belang van het landbouw onderwijs en van de zeevaart zal uwe goedkeuring worden ingeroepen. De toestand van 's lands financiën is voldoende; geene vlottende schuld is in omloop gebracht en voor het volgende jaar behoeft geen buitengewone belastiDg te worden voorgesteld. Mogen uwe werkzaamheden, onder Gods onmisbaren zegen, strekken tot welzijn van het vaderland. Ik verklaar de zitting van de Staten-Generaal te zijn geopend. Het was wel Diet te verwachten, dat de troonrede ditmaal door belangrijkheid zou uitmunten. Het afge- loopen zittingsjaar toch werd bijna uitsluitend gewijd aan de behandeling der Grondwetsvoorstellen, de nu aangevangen zitting zal worden die voorstellen aan genomen van korten duur zijn. Een terugblik op wat is tot stand gekomen moet zich dus bepalen tot de eerste lezing der herziening, maar naar aanleiding daarvan had men van de regeering een wel wat krach tiger uiting mogen verwachten dan in de troonrede wordt gevonden. In de hoop, dat er «het zegel op zal worden ge drukt" ligt weliswaar opgesloten, dat de voorstellen zooals zij thans luiden der regeering niet ongevallig zijn, maar dit wist men eigenlijk reeds, daar de re geering ze niet heeft teruggenomen. Maar een ietwat krachtiger uitspraak van de Kroon over het groote belang der Grondwetsherziening had toch wel mogen worden verwacht en zou ook, met het oog op het verschil in zienswijze daaromtrent bij de vertegen woordiging, nuttig hebben kunnen zijn. De nieuwgekozen leden van de beide Kamers der Staten-Generaal hebben Zaterdag de vereischte eeden in handen des Konings afgelegd met uitzonde ring van de afgevaardigden Van Wassenaer van Cat- wijk en De Bruijn Kops, beiden door ongesteldheid verhinderdVan Kerkwijk die zich buitenslands be vindt; prof. Drucker die zich nog niet omtrent de aanneming van het lidmaatschap had verklaard, en dr. Schaepman. Alle leden waren in ambtscostuum gekleed, behalve de heer Heldt, die burgerkleeding droeg. Uit Winschoten wordt bericht, dat de heer Drucker bedankt voor het lidmaatschap der Tweede Kamer. Prov. Staten van Noord-Holland zullen in bui tengewone vergadering bijeen worden geroepen op 21 Sept. a. s., ter verkiezing van een lid van de Eerste Kamer, in de plaats van mr. M. J. Pijnappel, die de benoeming tot lid dier Kamer niet heeft aangenomen. De Tijd rechtvaardigt nader, in antwoord aan de Stand, en de N. R. Ct., hare houding in zake de Grondwetsherziening. Het blad handhaaft in het drietal artikelen, daaraan gewijd, o. a. zijne meening, dat het voor de gezamen lijke rechterzijde verkieslijk zou geweest zijn om ruiter lijk deze Grondwetsherziening tegen te staan, liever dan de hand te leenen, om ook maar een gedeelte er van tot stand te brengen. «Maar wanneer eenmaal die uitbreiding (van het kiesrecht) tegen onzen zin en zonder onze medewerking heeft plaatsgehad, wat zou ons dan beletten, den toestand te aanvaarden gelijk de tot nog toe bestaande door ons aanvaard werd? Wat zou ons verhinderen om ra de revisie alle krachten wederom te vereenigen op de groote quaestie, die zooveel jaren ons bezig hield en door onze krachts inspanning eenmaal een voor ons bevredigende oplos sing moet verkrijgen? «Een ding alleen zou het kunnen verhinderen: de onwil namelijk der anti-revolutionaire rechterzijde. Dat de Stand, dergelijken onwil van onzen kant vreest, bevreemdt ons meer dan we zeggen kunnen. Het n monsterverbond", wij gelooven het te mogen verzeke ren, heeft aan onze zijde geen trouwer verdediging dan in ons blad gevonden. Het zal die blijven vinden zoolang er van «samenwerking voor een gemeenschap pelijk belang ad hoe spraak kan zijn." De lijd eindigt met een enkel woord, naar aan leiding van de voor de zóoveelste maal herhaalde betuiging van de Standaard en haar partijgenooten «Wij zijn aan de Roomsch-Katholieken voor hun steun bij de stembus geen dankschuldig." Wij hebben zegt de lijd het zoo dikwijls gehoord, dat we het in vredesnaam maar zullen geloovenMen vergunne ons evenwel a propos van dit geloofsartikel der anti revolutionaire politieke belijdenis een enkele vraag. Twee mannen worden door een derde van een brug in 't water geduwd. Het water is diep, maar, gelukkig, ze kunnen beiden zwemmen. De eene echter doet krachtiger slagen dan de andere. Hij neemt zijn com pagnon d'infortune bij den kraag en rept zich naar den oever. Wat dunkt u: zal deze niets beters te doen hebben dan zijn kameraad aanhoudend in 't oor te bijten: nik heb je er niet om gevraagdals we aan den kant komen, ben ik js niets schuldig, hoor!"? De sergeant der infanterie G. P. Janssen heeft met goed gevolg examen afgelegd voor den hoofd cursus te 's-Hertogenbosch. lerseke. Zaterdagavond hield de gemeenteraad eene vergadering, waarin alleen de heer Van Oeveren afwezig was wegens ongesteldheid. Naar aanleiding der aanmerkingen op de rekening van 't Alg. Armbestuur door de desbetreffende com missie indertijd gemaakt, deelde de Voorz. mede dat in de gemaakte bezwaren is voorzien. De aankoop van den put van de wed. Van Hoorn werd door Ged. Staten goedgekeurd. Hij zal tot brand put worden gereed gemaakt, zoodra er kadastrale op meting is gedaan. De Min. van W., H. en N. had inlichtingen ge vraagd omtrent den bonw van het postkantoor. Daarop werd geantwoord, dat het binnen 14 dagen onder dak, en den 20en Oct. voor den dienst gereed zal zijn. Krachtens de opdracht aan B. en W. is aan ver schillende fabrikanten van torenuurwerken de gelegen heid tot inschrijving onder bepaalde voorwaarden aan geboden. Maandagavond is de termijn voor de in schrijving gesloten, doch nu kon de voorz. reeds mede- deelen, dat men voor 600 niet in 't bezit van het geëischte uurwerk zal kunnen komen. Nu kwam de begrooting in behandeling, waarover de volgende discussiën plaats hadden Bij den postjaarwedde bouwmeester 300, meende de heer Sauer dat, nu de groote bouwwerken voltooid zijn, en gelet op den ongunstigen fmanciëelen toestand der gemeente, men zulk een ambtenaar wel kon missen. Hij stelde dus voor dien post te schrappen. De Voorz. verklaarde zich daartegen. Hij achtte het niet in overeenstemming met de achtbaarheid van den Raad, een ambtenaar te ontslaan in tijden van minder drukke werkzaamheden, terwijl hij in den tijd van drukte slechts een matig traktement had genoten. Hij waagde het ook niet een brevet van bekwaamheid in dit opzicht te aanvaarden. Men kon het advies van een bouwkundige zoo licht noodig hebben, en dan betaalt men aan een particulier architect 5 pet. Het ontslag zou dus ook niet in het voordeel der ge meente zijn. De heer Sinke herinnerde, dat men het geven van een instructie aan den gemeente-architect onnoodig had gekeurd. Zonder een instructie had hij liever geen architect. Overigens vond hij het niet mooi dien ambte naar zoo maar aan den dijk te zetten. De Voorzitter wilde ook liever een instructie, maar had toch nog liever, een architect zonder instructie, dan in 't geheel geen architect. De tegenwoordige ambtenaar heeft ontegenzeggelijk zijn best gedaan en hoe moest het gaan met de werk6D, die vóór 1 Jan. niet klaar zijn. De heer Sauer zeide, dat die werken voor 1 Jan. klaar moeten zijn en drukte er op, dat er bij hem geen sprake was van een persoonlijke quaestie. Het voorstel vau den heer Sauer werd ten slotte met 5 tegen 1 stem aangenomen. Bij den postvaste arbeiders, vroeg de heer Sinke of men den persoon, die tegen een bezoldiging van 450 belast is met de inzameling van straatvoil en meststoffen, niet kon missen en die inzameling ver pachten De Voorzitter antwoordde, dat zulks naar zijn mee ning [geen voordeel zou aanbrengen, daar er weinig voor den mest besteed wordt (bet vorige jaar slechts 112). De bezoldiging is niet te hoog, daar de ver zamelaar een paard en wagen en een knecht moet houden. De heer Sinke meende, dat bij beter behandeling de mest meer zou opbrengen. De heer Sauer had iemand, die mest weet te waar- deeren, gesproken, die de inzameling voor 250 zou willen aanvaarden, mits dan de mest voor hem was. Maar spreker wilde voor zulk een gering verschil een mensch zijn brood niet ontnemen. De Voorz. achtte het goed dan ook de inzameling van beer er bij te voegen en de heer Schipper bracht nog het denkbeeld ter sprake om geen vast man aan te stelleD, daar men in dezen tijd van gebrek aan werk goedkoop menschen krijgen kon doch ten slotte stelde de heer Sauer voor (gedachtig aan de verzeke ring van straks bedoelden persoon, dat hij toch den persoon, die thans den mest ophaalde, zou willen ge bruiken voor de inzameling), om den post voorloopig te schrappen en zoolang onder de onvoorziene uitgaven te breDgen. Men kon dan in overleg treden met een bepaald persoon of verpachten. Dit werd met algemeene stemmen aangenomen. De post «onderhond der haven 250" was volgens den heer Sinke te laag. Er was nog het een en ander tot vei betering der haven te doen. De Voorzitter antwoorde daarop dat hij huiverig geworden was om veel voor de haven uit te geven. Het remmingwerk had f1200 gekost, het werd op verzoek van deskundigen klaar gemaakt, en nu het er eenmaal was, hoorde hij uit meer dan een mond «'t Is zonde van 't geld, 't is in 't water gegooid." Desniettemin stelde de heer Sinke verhooging voor tot 500 gld., hetwelk met 4 tegen 2 st. werd aan genomen. Voor buitengewone veranderingen van de dokters woning met bijbehoorend koetshuis was f450 uitge trokken. De heer Lemson stelde voor dezen post zoo ver te verminderen, dat er alleen voor gewoon on derhoud overbleef. De heer Sauer kon ziGh daarmee vereenigen, omdat de toestand der financiën zoo treurig was. De Voorz. kon niet begiijpen waarom die toestand 200 ellendig was, men had altijd een goed slot gehad, waarop de heer Sauer antwoordje, dat de lasten zoo verhoogd zijn. Het voorstel van den heer Lemson om de f450 tot 50 te verminderen werd met 4 tegen 2 st. aan genomen. Voor de brandweer was f 200 bestemd, waarbij ƒ180 voor 100 M. slang Mocht men evenwel de manschappen bij de beproeving der brandspuiten een kwartje vacatie geld willen blijven geven, dan zou men 80 meer noodig hebben. Met 4 tegen 2 st. werd tot het tegendeel besloten. De post «jaarwedden der onderwijzers" is op 6060 begroot, waarbij is gerekend op een 4en onderwijzer aan school 1. De heer Lemson stelde voor de grati ficatie groot 25 voor ieder vol jaar verblijf, welke 4 der 6 (hulp)onderwijzers genieten, in te trekken. De Voorzitter wist niet, of Ged. Staten dit wel zouden goedkeuren, en achtte het ook onbillijk omdat die onderwijzers erop aangesteld zijn, waartegen werd aangevoerd, dat het motief, waarop die gratificatie was toegezegd, door den teganwoordigen overvloed van onderwijzers was vervallen. Het verschil tusschen de traktementen dier 4 onderwijzers en dat der hoof den was toch al gering genoeg. Het voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen. Op den post «onderhoud van schoolgebouwen en on derwijzerswoningen" werd een belangrijk gedeelte be snoeid. De heer Sauer stelde gemakshalve voor de 600 maar in eens op f 300 te brengen, doch de Voorzitter was daar sterk tegen. Hij wilde ieder on derdeel afzonderlijk behandelen. Bij den post 20 tot instandhouding van de school bibliotheek op school d vroeg de lieer Lemson of het niet onbillijk was, dat op school 2 geen bibliotheek was. Deze vraag lokte het voorstel uit (van den heer Sauer) om daar een bibliotheek aan te leggen en daarvoor 20 te bestemmen. Dit werd aangenomen. Nu bracht de Voorz. de oprichting eener bewaar school ter sprake zonder daarover nu te willen be slissen. Hij betoogde het nut van zulk eene inrichting en de groote behoefte, die lerseke er aan heeft en meende, dat zij niet veel zou kosten. De stichting eener school voor 100 kinderen was door den architect op 14 a 1500 gullen begroot, en het schoolgeld zou de verdere kosten ongeveer dekken. Hij zou er niet tegen zijn om het particulier initiatief te steunen (bijv. van het Nu») maar liever zag hij, dat de gemeente de school oprichtte. De heer Sauer juichte dit denkbeeld zeer toe, en wilde er uit eigen fondsen f 200 aan geven, maar hij vreesde dat éen bewaarschool niet genoeg zou zijn met het oog op de afstanden. Er werd nog heel wat over gesproken en de Voor zitter eindigde met de zaak aan de ernstige overwe ging der leden aan te bevelen. Daarna bepleitte de Voorz. het ondersteunen van een muziekgezelschap, indien pogingen werden aange wend om zulk een vereeniging op te richten. De heer Sauer verklaarde er zich in beginsel voor, maar op 't oogenblik was hij er tegen, omdat er zóo weinig medewerking bij de ingezetenen was, dat men niet eens een renteloos voorschot kon krijgen en de heer Van Dijk 150 eischte om de leiding op zich te nemen. Daarna werd er niet verder over ge sproken. Alvorens te beginnen aan de behandeling der in komsten, bepleitte de Voorz. het sluiten van een lee ning groot 1000 voor het aanschaffen van een toren uurwerk. Men moest dan wel rente betalen, maar kon de aflossing over 10 jaar verdoelenkocht men op 5 jaar, dan werd de druk zwaarder en men moest dan ook rente geven. Bij contante betaling zou men waarschijnlijk ook goedkooper klaarkomen. De heer Sauer had een ander denkbeeld. Er was ƒ635 op de begrooting bespaard, men kon die voor eeu uurwerk op de begrooting brengen en de rest leenen. De Voorzitter was daartegen. Hij wilde niet alles door de thans levenden laten betalen, en stelde voor de bespreking van dit punt voor eene vergadering op Maandagavond te besparen. Omtrent de inkomsten zij alleen medegedeeld dat de hoofdelijke omslag op f 7000 is bepaald. Afgezien van de f 1000 voor een torenuurwerk sloot de begrooting op het einde der zitting in ontvang en uitgaaf op f 23584,89%. De post voor onvoorziene uitgaven werd vastgesteld op ƒ1011,14. Kats. Was deze gemeente tot nog toe de eenige op Noord-Beveland, waar per dag maar éen post aan kwam en vertrok, binnenkort zal men hier tweemaal per dag gelegenheid hebben brieven enz. te ontvangen •n te verzenden. Althans er wordt een bode gevraagd op eene jaar wedde van 300, om 's morgens de brieven voor Kats te Kolijnsplaat af te halen en te bestellenom 12 uur de brieven van Kats naar Kolijnsplaat te bren gen en 's avonds bij aankomst van de post te KolijBs- plaat andermaal de brieven voor Kats naar deze ge meente mede te nemen. Om 10 uur 's avonds moet hij dan weder naar Kolijnsplaat vertrekken, om daar de brieven van Kats over te brengen. Benoemd tot brievengaarder te Oudvosmeer da heer C. Timmer te Breskens. Door het departement van marine is aan de koninklijke maatschappij «De Schelde" te Vlissingen opgedragen de bouw van een raderstoomscbip voor den dienst der hydrographie. De le luit. der mariniers J. C. Schraver, dienende aan boord van Zr. Ms. fregat «Evertsen", wordt met 1 October ter beschikking gesteld van den e nmandant van het korps. De 26e algemeene vergadering (tevens feestvie ring van het 25-jarig bestaan) der Maatschappij ter bevordering van veeartsenijkunde in Nederland, werd Zaterdag te Utrecht gehouden en geopend met eene feestrede van den heer H. J. H. Stempel, districts veearts te Groningen en voorzitter der Mij. De heer F. Mazure Sr. uit Middelburg deelde mede, dat er in Z»eland eene afdeeling der Maatschappij is opgericht, waarvan de 14 provinciale veeartsen in Zee land tot leden zijn toegetreden. Naar de Middelb. Ct. verneemt, doet de garni- zoens-voedlngscommissie te Middelburg, met machti ging van hoogerhand, pogingen om eene militaire s 1 a e h t e r ij op te richten, tevens voor het garnizoen te Vlissingen. Da Staats-Ct. bevestigt het bericht, in ons vorig no. opgenomen, dat Z. M., met ingang van 21 dezer, mr. A. J. Roest, oflic. van justitie bij de arr.-recht- bank te Rotterdam, heeft benoemd tot Burgemeester van 's-Gravenhage. Terwijl het Dagblad het der tegenwoordige Regee ring als een grief meent te mogen aanrekenen, dat juist zij tot Burgemeester voor de residentie een zeer bekend liberaal aan de Kroon voordroeg, zegt het Vaderland «De residentie heeft o. i. reden zich te verhengen, dat een man van talent gevonden is, bereid de thans dubbel zware taak van Burgemeester op zich te nemen. Voor afkeurende kritiek over deze benoeming is vol strekt geen reden, en de nieuwe Burgemeester heeft het recht te vorderen, dat men wacht op zijn dalen".

Goessche Courant | 1887 | | pagina 1