1887. N°. 110. Zaterdag 17 September. 74ste jaargang. BRANDWEER FEUILLETON. DE BEDRIEGER BEDROGEN. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Trijdagarond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. Da prijs der gewone advertentiën is van i5 regels 50 centj elke regel meer 10 coat* Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing der zelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct« Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Het register van de ingeschrevenen voor den dienst der zal ter visie liggen van VRIJDAG DEN 10 SEPTEM BER tot en met VRIJDAG DEN 30 SEPTEMBER a. s. Goee, den 15 September 1887. Burgemeester en Wethouders van Goes. J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 16 September 1887. Volgens berichten uit Amerika kan tusschenl7 en 20 September hevige storm, ook in Neder land, worden verwacht. Deze storm zal eiken anderen storm der 19e eeuw, die in Europa gewoed heeft, iu hevigheid overtreffen. Naar een onzer correspondenten meldt zou zelfs de aandacht van den rijkswaterstaat op dit naderend onheil gevestigd zijn. Het zal ons benieuwen of de voorspelling uitkomt. Het schijnt, dat de storm reeds in 188i is voor speld en dat het een periodiek wederkerende is, die na 5461 dagen zich op nieuw vertoont. Deze «Sareby- storm" woedde echter volgens prof. Weggins het laatst op 7 Oct. 1869, zoodat, keert hij werkelijk op 17 Sept. weêr, er een tijdsverloop zal bestaan hebben van 6553 dagen. Dit geeft ons een kleine hoop, dat wij den storm reeds eenige jaren geleden hebben genoten en dat men elkander a. s. Woensdag zal kunnen begroeten zonder stormschade te hebben geleden. Wij vestigen de aandacht van belanghebbenden op de aanbesteding van steenkolen ten behoeve dezer gemeente, op morgen, Zaterdag, te houden. Ia de gisteren alhier gehouden vergadering van de coöperatieve vereeniging voor den oesterhandel is tot secretaris dar vereeniging benoemd de heer Van Ëmbden te Oosterbeek. Tot kassier der vereeniging werd aangewezen de firma Fransen Van de Putte Zoon te Goes. Wolfertsdijk. Gistermorgen 10 uren hield de g e- meenteraad eene openbare vergadering, die door al de leden werd bijgewoond. Nadat de notulen van de vorige vergadering waren gelezen en goedgekeurd, werd ten le een schrijven voorgelezen van J. P. Van Wel, dat hij de benoeming van plaatsvervanger-tele- 2) Naar het Duitsch. (Slot.) De volgende dag was een Zondag. De zon scheen vriendelijk en de majoor lag uit zijn raam te kijken. Fritzelwitz kwam voorbij met den veerkrachtigen tred van een man, die in volle teugen de rust van den Zondag geniet. De majoor moest op hetzelfde oogen- blik hoesten en Fritzelwitz keek naar boven en nam eerbiedig zijn hoed af. «Kom je niet een oogenblik oploopen?" riep de majoor hem toe. «Houd mij een beetje gezelschap!" Fritzelwitz kwam naar boven. Zij praatten over koetjes en kalfjes, rookten een sigaar en dronken een glas wijn. Ten slotte stelde Sheimotin voor een spelletje écarté te spelen. «Het is eigenlijk zonde met zulk heerlijk weder te zitten kaartspelen, maar" voegde hij er op neerslachtigen toon bij, «ik arme kerel mag helaas niet uitgaan!" De goede Fritzelwitz maakte geen tegenwerpingen: een spelletje kaart had bij hem de voorkeur boven het prachtigste weder. En hij had een goede kens gedaan, want hij won een aanzienlijke som gelds. Na een half unr sprong de majoor van zijn stoel op; hij gaapte luid en zeidesik heb van daag geen geluk Laten wij samen koffie drinken. Van avond moet gij mij revanche geven. Ik geloof, dat ik meer dan 3,00 thaler verloren heb Fritzelwitz was in de wolken en hij beloofde hem 's avonds revanche te zullen geven. Zij speelden en speelden tot laat in den nacht. Aanvankelijk won Fritzelwitz, doch eensklaps liet vronw Fortuna hem in den steeken ten slotte ver loor hij alles wat hij bij zich had en nog achthonderd thaler bovendien. De majoor beloofde hem den vol genden avond verder te spelen. Die avond kwam en het spel begon opnieuw. De majoor gaf voor de an dere heeren belet om ongestoord met zijn gast alleen te zijn. Niet dat hij valsch speeldemaar hij speelde kalm en bedaard, terwijl Fritzelwitz in hooge mate zenuwachtig was. Dezen avond won de majoor weder, nagenoeg het dubbele van den vorigen avond. Natuurlijk zou den volgenden avond opnieuw worden gespeeld. De schuld bleef voorloopig onbetaald en werd een eereschuld 1 De arme kleine Fritzelwitz bevond zich in een vree- phonist aanneemt; ten 2e een verzoek van P. Van de Voorde om ontslagen te worden als klokluider der gemeente tegen 1 Nov. a. s. of zooveel vroeger als er een ander in zijne plaats is benoemd. Dit verzoek werd met algemeens stemmen ingewilligd. Eveneens werd goedgekeurd een voorstel van den Voorzitter, om eene oproeping van sollicitanten te doen voor deze betrek king, en ten tweede om door het dagelijksch bestuur een concept-instructie te maken voor dezen ambtenaar, om dan in de volgende vergadering te behandelen, daar voor dezen ambtenaar tot heden nog geen in structie bestaat. Alsnn werd overgegaan tot het benoemen van een gemeente-ontvanger. De Voorzitter verzocht dat P. Van der Voorde zich even zou verwijderen, tot deze zaak is behandeld, en deelde toen den leden mede dat P. Van der Voorde de eenige sollicitant is, terwijl op de aanbeveling door B. en W. zijn geplaatst P. Van der Voorde, gemeente-secretaris alhier en C. N. Van der Heijden, ambtenaar op de secretarie te Wissekerke. De beer Philipse gaf zijne verwondering te kennen dat er niet meer sollicitanten zijn opgekomen. Uit de stemming bieek dat waren uitgebracht op P. Van der Voorde 5 en op M. Weststrate 2 stem men, zoodat eerstgenoemde is gekozen, die dadelijk den gewonen eed aflegde en de betrekking na i Oct. zal aanvaarden, zoodra de goedkeuring van Ged. Staten is ontvangen en zijne borgstelling in orde zal zijn. De heer Philipse deed nu een voorstel om den ont slagen gemeente-ontvanger M. Weststrate een eervol ontslag te verleenen, dit werd met 5 stemmen aan genomen tegen de heer Koert, terwijl de heer De Jager buiten stemming bleef. Op de vraag van den Voorzitter of nog iemand in het belang der gemeente iets had in het midden te brengen, zei de heer De Jager dat hij indertijd was benoemd tot het uitdeelen van het breiwerk, dat door bet burg. armb. was geweigerd, doch dat hij tot hiertoe nergens van had gehoord, hij wenschte wel dat die zaak in orde werd gebracht. De Voorzitter antwoordde, dat er op 8 Juli jl. een brief aan het burg. armb. was gezonden met verzoek de bewuste goederen terug te zenden, doch dat tot heden nog geen antwoord was ontvangen. De beer Philipse zeide dat hij de laatste vergaderingen niet had bijgewoond en dus niet op de hoogte is, doch hij is van meening, daar het armbestuur die goederen geweigerd heeft selijken toestand. De uren schenen hem dagen toe. Eindelijk kwam de avond en zat hij weder tegenover den majoor. Deze verloor. A propos" zeide hij terloops, «overmorgen moet ik vertrekken. Dr. Comte heeft mij volkomen genezen verklaardpas dos op, dat ge van avond behoorlijk wint, want morgen kan ik tot mijn spijt niet met u spelen, daar ik eene uitnoodiging heb om bij onzen gezant te komen dineeren!" Arme Fritzelwitz! Het angstzweet parelde hem op het voorhoofd Hij goot het eene glas champagne voo en het andere na naar binnen en sprong op. Hij liep de kamer met groote passen op en neder. De majoor zat kalm aan de tafel met de kaarten in de hand. Eindelijk nam Fritzelwitz weder plaats, de majoor schudde de kaarten, maar zijn partner was met zijne gedachten niet bij het spel. «Wat scheelt U?" vroeg de majoor. «Ach", riep Fritzelwitz wanhopend uit, «ik kan U mijn verlies immers niet betalen!" Hij bedekte zijn gelaat met beide handen. De majoor stond op en borg de kaarten weg. «Speelschulden zijn eereschulden!" zeide hij zacht, met bijzonderen klem op het laatste woord. «Ik reken er vast op, dat gij mij vóór mijn vertrek betaalt, anders zou ik genoodzaakt zijn den overste Von P. medetedeelen, dat gij de winst opstrijkt en beweert nw verlies niet te kunnen betalen." »Om Godswil, majoor, gij wilt mij toch niet in het ongeluk storten. De kleinste zinspeling op deze schul den heeft onmiddellijk mijn ontslag tengevolge." »IIet spijt mij zeer", zeide de majoor op plechtigen toon, «maar speelschulden zijn eereschulden. Wie geen geld heeft, moet ook niet om geld spelen!" «Dan", riep Fritzelwitz vol vertwijfeling uit, «blijft mij niets over dan mij een kogel door de hersens te jagen mijne arme Pauline!" De majoor haalde de schouders op. «Ik zal u bij gedeelten betalen, ik zal eene levens verzekering stellen, ik zweer u, dat gij geen cent aan mij te kort zult komen." «Ik verwacht bepaald, dat gij uw eereschuld voor mijn vertrek zult afbetalen." «Dan ben ik zoogoed als verloren, geruineerd. Waar toe een leven voortteslepen, dat toch eigenlijk ver loren is 1" Hij nam zijn hoed en opende de deur. «Wacht nog even" zeide de majoor. Fritzelwitz sloot dejdeur ,weder en wachtte met den hoed in de hand. «Luister", begon de majoor, «ik wil u een voorslag doen. Gij weet, dat gij verloren zijt, wanneer ik de zaak aan uw superieur mededeel, niet waar? Welnu, aantenemen en uittedeelen, zij nu weer opnieuw aan de gemeente behooren, en er dus over beschikt kan worden. Be heer De Kater antwoordde dat zij door C. Philipse als lid van het armbestuur zijn aangenomen, en door hem op de kamer van het armbestuur zijn bezorgd en zij dns daar achter slot liggen; het gaat niet op, om ze daar maar weg te nemenwaarom hij voorstelde dat er opnieuw aan het armbestuur zal geschreven worden om de bewuste goederen aan de gemeente terug te bezorgen. Dit werd aangenomen, en de vergadering gesloten. In de Woensdag gehouden openbare vergadering van den Raad van State, afdeeling voorde geschillen van bestuur, zijn o. a. behandeld de beroepen van de leden van het burgerlijk armbestuur en van A. Op 't Hof te Wolfertsdijk, van een besluit van Gedep, Staten van Zeeland, betreffende eene voordracht van ingelanden van het waterschap Oud-Wol- f a a r t s d ij k, ter benoeming van eenen gezworene van het waterschap. Rapporteur de staatsraad Des Amorie van der Hoeven, 's Konings beslissing volgt later. Middelbnrg. In de vacature van deur waarder alhier ontstaan door het eervol ontslag van den heer A. M. Van Heuven, wordt vooralsnog niet voorzien. Naar de Midd. Ct. verneemt heeft het schei kundig onderzoek van het vleesch, dat onlangs te Middelburg tot de bewuste vergiftiging aanleiding moet hebben gegeven, aan 't licht gebracht, dat zoo wel het vleesch als het braaksel der lijders lijkgift of Ptomaïnen bevatte. Het is bekend, dat deze stoffen, in het menschelijk lichaam gevoerd, ernstige vergiftigingsverschijnselen, zelfs den dood kunnen veroorzaken. Het Parmac. Weekblad deelt mede dat ter ver vanging van den heer A. Spruyt, die bedankt heeft voor de benoeming tot leeraar bij den cursus ter op leiding van apothekersbedienden, de heer F. Reen Cannegieter, gemeente-apotheker te Arnhem, is benoemd. Bij kon. besluit van 12 dezer is benoemdbij het wapen derinf.totkapt.de le luit. G. Feenstra, van het wapen, thans op non-act. ik zal u uwe schuldbekentenis teruggeven en bovendien nog duizend thaler uitbetalen, wanneer gij mij morgen ochtend vóór elf uur de plans en al de detailteeke- ningen van de nieuwe versterkingen van de stad P. kunt overhandigen." Fritzelwitz staarde den majoor sprakeloos aan. «Gij kunt doen zooals ge wilt", ging de majoor voort. «Die nieuwe plans wekken mijne belangstelling. Wanneer gij ze mij brengt, zijt ge vrij en hebt ge nog duizend thaler bovendien! Adieu, goeden nacht; denk er nog eens over na Hij groette met de hand en Fritzelwitz ging heen. Hij was schier krankzinnig en hij wist niet wat hij moest doende verzoeking was groot. Het was voor hem zeer gemakkelijk de bewuste plans machtig te worden, maar zijne eer, zijn plicht, zijn geweten kwa men er tegen opHij liep als een d die door de straten, hij wist zelf niet waarheen. Eensklaps voelde hij een hand op zijn schouder. «Wat duivel, Koert, wat is er met je voorgevallen?" Het was zijn vroegere collega en toekomstige zwager Frits Dimpel, de broeder van Pauline. «Ach Frits", zeide Koert, «Frits, ik ben verloren Red mij 1" «Wees niet dwaas, Koert! Wat is er dan toch gebeurd Koert vertelde hem de geschiedenis en toen hij aan het einde was, klapte Frits eens met de tong. «Gij zijt leelijk in den val geloopenEigenlijk verdient gij niet, dat gij geholpen wordtmaar ter wille van Pauline zal ik u helpen, maar dan moet gij vast be loven nimmr meer een kaart aan te raken. Ga maar mee «Gij wilt toch niet" zeide Koert verbaasd. «Ga maar meê en laat de zaak maar aan mij over" 1 Den volgenden morgen precies om 11 uur werd Fritzelwitz bij den majoor aangediend. Hij sloot de deur zorgvuldig dicht en baalde vervolgens een gesloten pakje uit de zak van zijn jas, dat de majoor aandach tig beschouwde en daarna in zijne bureau sloot. Het bevatte een aantal plans en teekeningen, afstandstatels en beschrijvingen met het onderschrift: «Koninklijke vestingwerken te P". De majoor knikte tevreden met het hoofdhij gaf Fritzelwitz zijne schuldbekentenis terug en telde hem tien bankbiljetten van honderd thaler uit. Vóór de majoor den volgenden dag de residentie verliet, ontving hij eene quitantie van het «algemeens fonds voor invalieden", vergezeld van een schrijveD, waarbij hem hartelijk dank werd gezegd voor zijne belangrijke gift van duizend thalers aan deze nuttige Z. M. de Keizer van Duitscbland heeft jhr. mr. A. P. C. Van Karnebeek, Minister van Buiten- landsche Zaken, benoemd tot ridder le klasse van de orde van den Rooden Adelaar van Pruisen. Blijkens bij het departement van marine ont vangen telegrammen is Zr. Ms. schroefstoomschip 4de klasse «Ceram", onder bevel van den luitenant ter zee J. J. De Bruyne, den 8sten dezer van Vlissingen vertrokken, in den namiddag van den 14den dezer te Gibraltar aangekomen. Aan boord was alles wel. De uitslag der herstemmingen ter verkieziDg van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal is, dat te Winschoten zijn uitgebracht 1118 stemmen. Van onwaarde 8. Gekozen is de heer prof. mr. H. L. DRUCKER (I.) met 606 stemmen. De heer A. Winkler Prins (I.) verkreeg 504 stemmen. Te Leiden zijn uitgebracht 2469 stemmen. Gekozen zijn de heeren O. baron VAN WASSENAER VAN CATWIJCK (a.) met 1415, en J. H. DONNER (a.) met 1393 stemmen. De heer mr. P. J. Smeele (k.) bekwam 1042, de heer J. P. Th. Van Nunen (k.) 1027 stemmen. De Tweede Kamer zal derhalve 47 liberalen, 20 anti-revolutionaire en 19 katholieke leden tellen. Uit het Leidsche Dagblad is h t bericht over genomen, dat te Leiden eene notariaat-school zou worden opgericht, waar meer bijzonder ook de practische zijde van het vak zou worden onderwezen. Het is niet onmogelijk, dat dit bericht hier en daar bet der.kbeeid gewekt heeft, ais had mea hier te doen met eene geheel nieuwe instelling van onderwijs, van gemeentewege op te richten en te onderhonden. Deze voorstelling nu zon onjuist zijn. De zoogenaamde «no tariaat-school" zal, naar onze uit goede br0n geputte inlichtingen, eenvoudig bestaan in eenen cursus ter voorbereiding voor het examen van candid8at-notaris, geheel voor eigen rekening te openen do0r den heer H. M. J. Wattel, candidaat-notaris te Leiden. Geheel gelijksoortige gelegenheden ter voorbereiding voor genoemd examen bestaan reeds geruimen tijd elders, met name te Amsterdam, waar mr. M. W. F. Treub, en te Utrecht, waar mr. A. J B. Rijke, beiden als privaat-docent aan de universiteit hunner woon plaats. sinds eenige jaren geregeld onderwijs geren. Ook het onderwijs van deze heer a omvat alle vakken, stichting. «Wat een verduivelde kleine schurk!" mompelde de majoor, toen hij in zijn rijtuig sprong. «Judas schaamt zich voor het bloedgeld!" Generaal Poltrikoff was buiten zicbzelven van vreugde. Een telegram had hem verwittigd, dat «majoor Shei motin geheel hersteld was" en zooeven was de majoor aangekomen en had ze medegebracht, die vurig ge- wenschte plans van de nieuwe vesting P. Zij lagen wijd uitgespreid op de tafel. Daar trad generaal Es- pinoff, de directeur der genie, binnen, teneinde dan heer lijken schat, die men verworven had, in oogeoschouw te nemen. «Gij hebt het dan toch eindelijk klaar gespeeld, mijn waa«de Poltrikoff." Poltrikoff dacht aan de eerste klasse van de orde van den heiligen Nicolaas en wees alleen met een veel- beteekenend handgebaar naar de tafel. Espinoff nam plaats en begon zijn onderzoek. Hij knikte, schudde het hoofd en kuchte een paar malen. «Zonderling toeval, hoogst merkwaardige overeen komst, het is bijna onmogelijk. Een oogenblik, mijne heeren Espinoff ging heen en keerde spoedig terug met de plans der vesting X, de groote schepping van zijn eigen geest, in de hand. Hij legde ze naast die van de vesting P. Ze waren tot in de kleinste bijzonderheden gelijk. Espinoff was sprakeloos van woede. Eindelijk barstte hij los: «Gij zijt een Sheimotin 1" riep hij. «Ik dacht het dadelijk, toen ik de plans zag. De grondgesteldheid van P. biedt volstrekt geene gelegen heid om zulke werken aan te leggen. Gij hebt mij een copie van mijne eigene vesting gebracht. Het was waarachtig niet noodig deze plans eerst uit het archief van het ministerie van oorlog te C. te halen 1" «Heilige Nicolaas 1" mompelde generaal Poltrikoff, aan de grootste wanhoop ten prooi. Majoor Sheimotin beet zich de lippen bijna stukhij kon niets zeggen. Generaal Espinoff echter ging lachend heen. want Knut- koff was zijn neef en de nederlaag van Sheimotin was voor hem eene groote voldoening. Natuurlijk was het met de carrière van generaal Poltrikoff en van majoor Sheimotin gedaan. Beiden werden onmiddellijk naar ver verwijderde streken van het land verplaatst en Shei motin vertrok zelfs naar de ellendige Kalmuksche steppen-, want alles wat men door hem was te weten gekomen bestond hierin, dat gebleken was, dat men in het naburige land wel de vesting X kende, maar dat de regeering van zijn land nog altijd zit te wachten! op die van P.

Goessche Courant | 1887 | | pagina 1