1887. N°. 109. Donderdag 15 September. 74ste jaargang. VEEMARKT FEUILLETON DE BEDRIEGER BEDROGEN. GOESCII De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van I5 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Den belanghebbenden wordt herinnerd, dat weder eene TK GOES. «al gehouden worden op Dinsdag den 27 September 1887. Goes, den 14 September 1887. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 14 September 1887. Den 30 September a. s. zal de najaarsvergade ring der Vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen in Zuid- en Noord-Beveland gehouden worden in het lokaal der Sociëteit «Eens gezindheid" aan de Groote Markt alhier. Behalve het uitbrengen van rapporten over zaken, die in de laatste bijeenkomst besproken werden, zooals de jaarwedden van de Burgemeesters en Secretarissen in Zeeland, en de wijziging van het journaal van den gemeente-ontvanger, alsmede de ballotage van nieuwe leden, moet ook een lid van het bestuur gekozen wor den, tengevolge van het overlijden van den heer D. P. Dominicus. Daartoe is door het bestuur het volgende drietal opgemaakto. J. J. Ramondt, wethouder van Goes; b. J. G. P. Timans, secretaris van 's-Heerenhoek; c. P. J. Van der Mandere, burgemeester van Kapelie. Voorts zullen de volgende stellingen behandeld worden 1. De 3e Dinsdag in Juli, bij art. 7 der Gemeente wet vastgesteld als de dag, waarop de verkiezing van gemeenteraadsleden, wegens periodieke aftreding, plaats heeft, levert voor dat doel bezwaren op. Wenschelijk ware het door wijziging van dat artikel een anderen dag voor die verkiezing te bepalen. Inteleiden door den heer J. J. Ramondt, wethouder van Goes. 2. De Gemeentewet geeft in art. 95 en art. 106 eene te willekeurige bevoegdheid aan den gemeenteraad. Inteleiden door den heer H. G. Hartman Jz., secretaiis van Goes. 3. De kosten, voortvloeiende uit de toepassing van art. 180 der Gemeentewet moesten bij parate executie kunnen ingevorderd worden. Inteleiden door den heer J. G. P. Timans, secretaris van 's-Heerenhoek. 4. Art. 2 der wet van 28 Juni 1881 (Stbl. no. 97) legt de gemeentebesturen te veel aan banden en ver leent te groote bevoegdheid aan Gedeputeerde Staten. Inteleiden door den heer D. Mulder, burgemeester van Ovezand. 5. De strijd tusschen art. 13 van het Burgerlijk Wetboek en art. 149 der Gemeentewet behoorde op te houden. Laatstgenoemd artikel moest overeenkom stig het eerstgenoemde gewijzigd worden. Inteleiden door den heer L. F. Fagel Jr., surnumerair ter secre tarie van 's-Heer Abtskerke. i De heer dr. A. Kuyper te Amsterdam ver zoekt aan de M. Ct. opname van de volgende regelen «Tijdens de verkiezing wierd door u een stuk uit de Goesche Courant overgenomen, waarin ds. J. Verweij, pred. te Ovezand, verklaardelo dat ik een zeer vreemd kerkideaal najoeg; 2o dat ik dit kerkideaal geput had 1) Naar het Duitsch. Generaal Poltrikoff leunde achterover in zijn stoel en na eenige oogenblikken in gepeins te zijn verzonken geweest, draaide hij zich om en keek naar zijn secre taris, majoor Shelmotin, die telegrammen en brieven zat te doorsnuffelen. Zij zaten in een ruim luchtig vertrek, dat op een groot plein uitzag. Aan da muren, rechts en links van de ramen, hingen reusachtige kaarten en teeke- ningen, terwijl de vierde muur door een groote boeken kast was gevuld. Een groote tafel, waarop zich een aantal tijdschriften, brieven en schrijfmateriaal be vond, stond ongeveer in het midden van de kamer. Aan deze tafel was de generaal gezeten; de majoor zat aan een kleinere, dicht bij het venster. Shelmotin hield dadelijk met lezen op en keek naar zijn chef, want hij wist wel, dat wanneer de generaal zich in zijn leunstoel omdraaide, dit zooveel beteekende als «ik heb je wat te zeggen!" «Het is om duivelsch te worden, Shelmotin", bromde de generaal. «Wij komen met Knutkoff niets verder. Hij is nu al drie maanden in C., hij scheept ons weke lijks met allerlei berichten af, waarvan het eene al meer hoop op succes geeft dan het andere en nu bekent hij op eens met de meest mogelijke kalmte, dat het hem onmogelijk is zijn doel te bereiken. Eere wien eere toekomt, maar hij is een «Het is ellendig" antwoordde Shelmotin. «Ik meende uit een EDgelschen romanen 3o dat ik zelf in mijn geschrifti'ene Confidentie erkend had, dat ik dit aan een Engelschen roman had ontleend. Overmits er nu niets van aan is, dat ik mijne kerkideeën uit een roman putte en er in de Confidentie niet eene regel voorkomt, waarin ik dit zou verklaard hebben, had ik gehoopt dat de heer Verweij, als eerlijk man, op een vraag desbetreffende, in de btand. voor komende, erkend zou hebben, dat hij zich in dit opzicht had vergist. Nu hij dit niet doet, maar zich verbergt achter een algemeen betoog, dat hij eerlang publiek wil maken, herhaal ik hiermee persoonlijk mijn eisch, dat de heer ds. Verweij de bladzij uit mijne Confidentie aangeve, waar ik zelf verklaard zou hebben, mijn kerkideaal aan een Engelschen roman te hebben ontleend. Is hieraan binnen veertien dagen niet door hem voldaan, dan zal ik de vrijheid nemen, het er voor te houden, dat hij hiertoe buiten machte is; en daar ik, als mijn naam voluit genoemd wordt, liefst geen impertinente onwaarheden daarbij vermeld zie, is het mijn recht ook voor het publiek in uw blad dit te constateeren". Men meldt ons dat aan de gemeente Hoedekens- kerke de voor den bouw der dokterswoning benoodigde 12000, tegen 4 pet. 'sjaars, verstrekt wordendoor de firma Fransen Van de Putte Zoon alhier. Op de landbouw-tentoonstelling te Ossendrecht zijn o. a. toegekend aan den heer M. V. W. B ij 1 e- velt te Rilland-Bath een 1ste prijs voor groene erwten en een dito voor mangelwortelen en voorts aan de firma wed. J. C. Massee en Zoon te Goes de volgende prijzen: Voor de volledigste en doelmatigste verzameling werktuigen, om den grond te bewerken, bestemd voor paardenkracht een le pr.; voor de vol ledigste verzameling handgereedschappen voor land-, hooi- en boschbouw een 2e pr.voor dorschmachiues met molen een 1 e pr.voor stoomdorschmachines een le pr.voor een wanmolen een le pr.voor een trieur een le pr.voor een hakselsnijder een le pr.voor een wortelsnijder een le pr voor de beste inzending vlaswerktuigen een 2e pr.voor de beste inzending lantarens voor schuur en stal een le pr.voor het beste kooktoestel tot bereiding van veevoeder een le pr. Aan de universiteit van Amsterdam is voor het studiejaar 1887/88 o. a. benoemd tot adsistent bij het scheikundig laboratorium d r. C. M. V a n Deventer te Goes. 's-Gravenpolder. Aan de leden der kolenver- e e n i g i n g «de Kolenmijn" alhier is Maandagavond in de kolfbaan bij Zaaijer door den secretaris reke ning en verantwoording gedaan van zijn gehouden beheer over 1886/7. Uit de rekening bleek dat er aan de leden geleverd waren ruim 1200 H.L. le soort kachelkolen tegen den prijs van 49 ct. de Hectoliter vrij op den wagen te Hoedekenskerke. De officier van gezondheid 2e kl. dr. H. A' Janssen is van het le reg. inf. uit Helder over geplaatst bij het 5e reg. inf. te Nijmegen. De opbrengst der Rijksmiddelen eerst, dat het wel moeielijk, maar toch niet onmoge lijk zou zijn. Ik ken C. goed. Knutkoff had zijn doel kunnen bereikenhij doet in ieder geval verkeerd het op- tegeven. Hij is nog te jong om voor diplomaat te spelen 1" «Wat zullen wij nu doen, Shelmotin vroeg de commandant, terwijl hij dacht aan de eerste klasse van de orde van den heiligen Nicolaas. De majoor was zijn rechterhand, zijn denkvermogen, zijne vraag baak, in éen woord zijn factotum, zonder wien hij niets kon uitrichten. «Wij moeten een ander officier naar C. zenden", sprak Shelmotin op fluisterenden toon. Hij kende zijn chef en had het oog op zichzelf, daarbij denkende aan de tweede klasse van de orde van den heiligen Nicolaas en aan een brevet als overste. «Maar wien ter wereld zullen wij zenden!" vroeg de generaal. Shelmotin stond op en zeide«Zend mij Excellentie 1" »U u zenden? Dan liever de duivel 1 Wat zal ik dan alleen uitrichten, waar wij nu samen niet kunnen klaar komen Gij alleen kent mijne zaken neen, Shelmotin, gij, gij kunt niet gaan!" «Zeer wel, Excellentie, het was maar eene inval lende gedachte", antwoordde de majoor op koelen toon. «Uwe Excellentie weet, dat wij het hebben moeten. Onze goede naam en onze carrière staan op het spel en ik noemde den man, die naar mijne meening het best kan verkrijgen, wat wij noodig hebben". «Maar wat zal ik zonder u beginnen?" vroeg de generaal weder, hoewel reeds op geheel anderen toon dan straks. «Uwe Excellentie schat mijne verdiensten te hoog i n voor een of twee maanden kunt u het best zonder in Augustus jl. bedraagt 9,398,479.62%, tegen 8,533.543.37 in die maand van 1886. Sinds 1 Jan. jl. bedroeg de opbrengst 68,325,323.87 tegen 68 999 524 02 in 1886 en eene raming voor 8 maanden van 71,306,932.80. Blijkens den staat der middelen heeft de schatkist in de maand Augustus ruim 8.6 ton meer ontvangen dan in dezelfde maand van het vorige jaar. Tot deze vermeerdering hebben, met uitzondering alleen van de domeinen, alle groepen van middelen bijgedragen, en van deze het krachtigste de indirecte belastingen, wier gezamenlijke opbrengst van 1 679,700 voor de maand eenen vooruitgang met bijna 16.8 pet. aanwijst. Voor de accijnzen beloopt de vermeerdering bijna 16 pet. de loodsgelden zijn met ruim 8.95 pet. en de invoer rechten met 8.2 pet. vooruitgegaan; de posterij wijst eene vermeerdering aan met 4.4 pet. en de telegraphie eene met 2 pet. De algemeene indruk, dien de uitkomsten der maand Augustus teweegbrengen, is zeker niet ongunstig. Door het ruimer vloeien der staatsmiddelen in die maand is het nadeelig verschil van ruim anderhalf millioen gulden, hetwelk er bij het einde van Juli in vergelij king met het vorige jaar bestond, thans tot 6.7 toD ingekrompen. Bij koninklijk besluit is tot voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, gedurende de ver gadering die zal aanvangen op den derden Maandag van September 1887, benoemd jhr. mr. F. J. J. Van E y s i n g a, benoemd lid van die Kamer. Volgens schrijven uit de rrsidentie aan de Zwol- sche Courant is tot burgemeister van Den Haag aan den koning voorgedragen mr. W. K. baron van D e d e m, afgevaardigde ter Tweede Kamer voor Hoorn. Naar het Haagsche Dagblad echter verneemt, zou mr. A. J. Roest, officier van justitie te Rotterdam, door het Kabinet zijn voorgedragen voor het ambt van burgemeester der residentie. Tegen 18 October zullen weder pupillen op da Pupillenschool te Nieuwersluis worden geplaatst. De Staats-Ct. No. 214 bevat daaromtrent nadere bij zonderheden. De uiterste tijd van aanmelding, bij het Departement van Oorlog, is 5 October. Een der herkozen raadsleden te Oud-Alblas heeft wegens gemoedsbezwaar geweigerd den eed af te leggen, niet omdat hij bezwaren had tegen een eed als zoodanig, maar omdat hij niet tot uitvoering van sommige wetten kon medewerken. De wet tot regeling van het onderwijs en die tot wering van be smettelijke ziekten waren de voornaamste oorzaken van zijn gemoedsbezwaar. Op verzoek van den burge meester heeft hij terstond voor het lidmaatschap be dankt, zoodat eene nieuwe verkiezing noodzakelijk is geworden. Het aantal instellingen van onderwijs te Leiden wordt met het aanstaande najaar naar het L. D. meldt weder met ééne vermeerderd de N o t a r i- aatschool. Reeds sedert geruimen tijd heeft tot de oprichting daarvan het voornemen bestaan. Het doel der instelling is, om bij het onderwijs in de wetenschap van het mij doen", zeide de majoor. «Kapitein IVykoff kan mijn taak overnemen, zoo lang ik weg ben. Wat komt het er bovendien opaan of wij met deze zaken wat ten achteren zijn, wan neer wij dat eenmaal hebben 1" De generaal dacht een oogenblik na en sprak toen «Goed, Shelmotin, gij zult gaan 1 Zijt gij er zeker van, dat gij het zult krijgen «Ongetwijfeld, Excellentie". Twee dagen later zat de majoor in den spoortrein, die naar C. ging. Toen hij in deze residentie van den naburigen staat aankwam, huurde hij een geheel bo venhuis in de nabijheid van het ministerie van oorlog Hij leed aan eene oogziekte en wilde zich onder be handeling stellen van dr. Comte, den beroemden oogarts. De majoor at iederen dag aan de table d'hóte in een voornaam hótel, waar verscheidene hooggeplaatste burgerambtenaren van het ministerie van oorlog het middagmaal gebruikten, zoodat hij spoedig met hen in kennis kwam. Zij kenden zijn rang, want hij had zich in groot uniform aan het ministerie gemeld en allen waren verrukt over zijne innemende manieren. Hunno stafofficieren behandelden hen vrijwat minder beleefd dan hij het deed. Tot hun spijt verbood de dokter hem veel uittegaau, vooral des avonds. «Dokter Comte heeft mij streng verboden mij aan de avondlucht bloot testellen. Ik ben helaas aan mijne vier muren gekluisterd. De heeren zouden mij daarom zeer verplichten, wanneer zij uit medelijden des avonds een uurtje bij mij wilden komen doorbrengen." Zij hadden werkelijk medelijden met hem en kwamen des avonds bij hem; eerst een uurtje en zoo maar een enkele maal; later meermalen en eindelijk iederen notariaat de bezwaren weg te nemen, zoowel aan het gewone privaat-onderwijs als aan de studie bij de aca demische instellingen verbunden, en dus vooreerst te voorkomen dat het onderwijs in eenig opzicht als bij zaak zou kunnen woiden beschouwd, en tevens de practische vorming meer bepaald op den voorgrond te stellen. De gewone cursus zal een 3- of 4jarige wezen, naar gelang van omstandigheden, terwijl de instelling ook zal geopend zijn voor hen, die niet het bepaalde voor nemen hebben om voor het notariaat te studeeren, maar b. v. door deelneming aan de klasse der meer gevorderden in het privaatrecht, langs bijzonderen weg hunne kennis daarvan mochten willen vermeerderen. De centrale anti-revolutionaire kiesvereeniging in het district Winschoten heeft zich verklaard voor de eandidatuur van den heer Winkler Prins. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Toezegging van beroep naar Oude- en Nieuwe Wetering aan dr. W. v. d. Beke Callenfels, te Biezeliuge. Op het drietal te 's-Hertogenbosch staat no. 2 dr. J. Th. De Visser te Almelo. Zondagnamiddag predikte ds. F. Beumer, be roepen te Kortgene, afscheid te 's-Heer Abtskerke naar aanleiding van 2 Cor. 13: 13. De heer J. J. Six Dijkstra Pzn., pred. te Kad- zand, heeft Zondag den dag herdacht, waarop hij vóór 45 jaren de evangeliebediening te Ellewoudsdijk aan vaardde, na van 1840 tot 1842 aldaar eerst als hulp prediker gevestigd te zijn geweest. Ia 1852 ontving hij een beroep naar zijne tegenwoordige standplaats, waar hij den 2en Mei van dat j aar zijne intrede hield. Nisse. Zaterdag jl. hield het Gezelschap 's-Graven- polder hier zijne vergadering. Niettegenstaande het ongunstige weder waren nog acht leden opgekomen. Het is opmerkelijk, dat deze vergaderingen het ge- trouwst bezocht worden door ouderen van dagen. Zij zien niet op tegen ongunstige weersgesteldheid en groote afstanden, terwijl de jongeren meestal schitteren door afwezigheid. De heer P. Meijers hield eene lezing, getiteld Leekegedachten over kunst. Na aangetoond te hebben, dat bij dichters, beeldhouwers, schilders, enz. de ge moedstoestand invloed zal hebben op hunne kunstvoor- brengselen, sprak hij over de kunst op de school. De school moet niet alleen voeling houden met het ware en goede, maar ook met het schoonede aesthetische opvoeding mag volstrekt niet verwaarloosd worden. Spreker was tegen platen met onjuiste afbeeldingen en prenten met grillige figuren. De sprookjes werden door hem in bescherming genomen als een zeer ge schikte stof om het kind oog te doen krijgen voor het schoone. De heer P. Steunoer betwijfelde of het wel nuttig was de kinderen in idealen te doen leven, hij achtte het beter het kind met de werkelijkheid bekend te maken; ook meenden sommige leden, dat het vertellen en lezen van sproukjes aanleiding kon geven tot het zoogenaamd verslinden van romans op ouderen leeftijd. Nadat de discussiën over dit onderwerp gesloten waren, gaf de heer J. Kouxemaker nog eene bijdrage ^1 avond, want de majoor was een uitnemend gastheer Er werd een partijtje kaart gespeeld, heerlijke Veuve Cliquot gedronken en uitstekende sigaren werden ge rookt: echte regalia's, zwaar of licht naar verkiezing, iedere sigaar in zilverpapier verpakt en voorzien van het portret van een der eerste staatslieden van dien tijd. «Mijn neef, de consul-Generaal, zendt ze mij direct uit Havannah. Cabanas maakt ze uitsluitend voor hem". «Maar uwe oogen, waarde majoor", zeide een der heeren, toen de kamer met een dichten nevel was gevuld. «Ja, ziet gij", zeide de majoor, terwijl hij de kaarten schudde, «om u de waarheid te zeggen, hoe vreemd het ook schijne, de rook doet mij volstrekt geen kwaad, integendeel I" «Dat laat zich ook eigenlijk best begrijpen, want er worden toch ook allerlei bijtende middelen gebruikt om de oogen te genezen". Zoo gingen een paar weken voorbij. Iedere avond werd er een partijtje gemaakt, doch er werd niet hoog gespeeld, want geheimschrijvers hebben geen groot inkomen. De majoor zelf speelde zeer kalm en maakte onderwijl eene studie van zijne gasten. Als zij weg waren, opende hij het venster en zat dan te peinzen, te peinzen hij woog hen allen zorgvuldig tegen elkander en ten slotte tot een resultaat ko mende, sprak hij in zichzelf «Fritzelwitz, dat is de man, dien ik noodig heb". Die is een hartstochtelijk speler. Men heeft maar te zien hoe hij zijn gewonnen geld opstrijkt en hoe zijne handen beven en zijne oogen glinsteren. Bovendien werkt hij in de afdeeling voor fortificatie en het kereltje schijnt duchtig in geldnood te zitten. Met hem zal ik het eens beproeven!" Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1887 | | pagina 1