r DE HERBERG een fooiiis u Erf, OESTERPUT, Jh-ci-vertentien. SCHOUWING Watergangen, Heulen enz. op Woensdag 14 September 1887. op Woensdag 14 September 1887, openbaar verkoopen: met STEIGER en WERK PLAATS, ZAAIOESTERS 5o. Een partij Oesterkweekbak- ken en Pannen. 6«* Ongeveer 23,000 aangesla gen en ongeveer 40,000 ledige oude PANNEN, en Een ROEIBOOT, KRUIWA GENS, PLANKEN, RICH TERS, KALKBAK, SLIJP STEEN, BANKEN en ver dere gereedschappen. Openbare Verkooping 2° 45.a0.13 HA. Bouw-en Weilanden Bouw- en Weilanden Bouwland Openbare Verkooping. op Zaterdag 17 September 1887, Openbare Verkooping. op Zaterdag 17 September 1887, Domela Nieuwenhuis vertrekt «tot herstel van gezondheid" naar het buitenland. Te Tilburg had Vrijdag een brutale diefstal plaats. Terwijl zeker J. De L. met zijne koopmans goederen naar de markt was, is bij hem eene ijzeren geldkist met eene aanzienlijke som gelds, men zegt ƒ200, ontvreemd. De kist werd later ledig terugge vonden. De politie, die terstond met de zaak in kennis werd gesteld, heeft nog niets omtrent den dader ontdekt. Nabij de Belgische gemeente Zand li t is de machine omgeslagen van de tram Bergen op-Zoom Antwerpen. Twee werklieden geraakten er onder. Naar men verzekert, is hnn toestand geruststellend. Een kleine dreumes te Rotterdam werd Vrijdag door een zwaarlijvig m politiedienaar aangemaand om door te loopen. Zeer uit de hoogte antwoordt daarop onze kleine held, »heb ik jelui daarvoor gisteravond zoo goed geholpen (Historisch.) Volgens een der bladen uit zuidelijk Frankrijk is Sara Bernhardt, die steeds voor een vrijgeest gehou den werd, dezer dagen te Lourdes geweest, niet om er een kijkje te nemen of hare studiën der uitdruk kingen op het menschelijk gelaat aan te vullen, maar om getuigenis at te leggen van haven vromen zin. Zij iB daar, te midden der bedevaartgangers, knielende ge vonden aan de grot en antwoord gevende aan een grijzen priester, die voor haar gebeden en vragen tot haar gericht heeft. Ten kantore van het «Crédit Mobilier" te Parijs is een diefstal gepleegd van 100,000 francs in bank biljetten, uit een kartonnen doos, welke men verzuimd had in de brandkast te sluiten. Een der bedienden wordt verdacht van dien diefstal. De Amerikaansche dagbladen deelen mede, dat de groote landbouwers in de omstreken van Kokoma, een stad in Indiana, onlangs den graanoogst des nachts bij gaslicht hebben voortgezet. In de nabijheid dier stad bevindt zich een natuurlijke gasbron, toebehoo- rende aan de firma Schrader, die per etmaal 15 mil- lioen kubieke voeten gas oplevert. Door middel van buizen voorziet de firma de stad en de omstreken van gas. Op de uitgestrekte graanvelden werd het te veld staande koren niet slechts machinaal gemaaid en ge bonden, maar zoowel des daags als des nachts. Versche ploegen arbeiders vervingen des avonds het volk, dat des daags had gearbeid, hgt gas werd ontstoken en het fraaie weder stelde de landbouwers in staat binnen veel korteren tijd dan elders h6t graan ter markt te voeren. Een baviaan, die te Grahamstad, in Zuid-Afrika, bij een wagen behoorde, geraakte los, werd gejaagd en zocht een wijkplaats in de bibliotheek, waar hij terstond eenige boeken ging inzien. Volgens de Eas tern. Star wilde het toeval dat hij een boek kreeg met een prent van een aap, en dit boezemde hem zulk een belangstelling in, dat het gemakkelijk was hem te vangen. Een eigenaardig verschijnsel heeft zich voorge daan in de Alpen. In den nacht van 4 Sept. is het water van het meer Merjolen plotseling verdwenen. Reeds verleden jaar was er sprake van dit meer droog te leggen, nu heeft de natuur zelve dit werk gedaan. Men zegt, dat in dien nacht ook een schok van aard beving in die streek is gevoeld en daarmede het ver dwijnen van bet meer in verband staat. De knecht van een zwaardveger te Bar-le-Duc had de gewoonte cigarettes te rooken, terwijl hij bezig was patronen met kruit te vullen. Het gevolg is dan ook niet uitgebleven. De kruitmassa, welke naast hem lag, ontvlamde, de plafonds der eerste en tweede ver dieping vlogen in de lucht, de gevel van het huis werd vernield en de man zelf, met een gebroken been en verbrand gelaat en handen, moest naar het zieken huis vervoerd worden. De begrafenis van de slachtoffers van den brand te Exeter werd door eenige duizenden bijgewoond. Men berekent dat 20.000 pd. st. noodig zullen zijn om de hulpbehoevenden te kunnen ondersteunen. In het geheel kwamen er volgens de laatste opgave 188 menschen om. De gemeenteraad heeft een inschrijving geopend reeds is ruim 25,000 gd. bijeen. Een man, die met zijn vrouw omkwam, een verwer, laat 11 kinderen achter een vrouw, die haar man bij den brand verloor, blijft met 7 kinderen zitten en is krankzinnig geworden. Men schat het aantal hulpbehoevenden op 1000; 50 a 60 menschen zijn voor het leven verminkt. In Egypte neemt de bezorgdheid over het stij gen van den Nijl toe. Vele landerijen aan den rech teroever van de rivier tusschen Assuan, Girget tot voorbij Luxor zijn vernield. Te Lnxor zijn de inboor lingen in den grooten tempel gevlucht. De oogst, die bijna rijp was, is op vele plaatsen verloren. Cairo is, dank de voortreffelijke voorzorgsmaatregelen, veilig. Te Boulac is een 3 voet dikke muur, die tusschen den spoorweg in de rivier was gebouwd, ingestort. Blangy Poure k Co. te Parijs hebben een hoogst doelmatig en beknopt werktuigje uitgevonden om het openen van brieven, door niet geadresseerden, te voor komen. Vooral bij verzending van brieven met gelds waardig papier, kan dit toestel, waarvan de behandeling uiterst eenvoudig is, groote diensten bewijzen. Het is in verschillende magazijnen van kantoor- en schrijf behoeften verkrijgbaar gesteld. De Ftio Apa, een Braziliaansch transportschip, is met man en muis vergaan. Op de kusten worden dagelijks lijken door de zee opgeworpen. Men begraaft ze op het strand. Benden zeeschuimers dwalen op het strand rond, om de aangespoelde lijken te plunderen Die kerels plegen de grootste barbaarschheden, die men bedenken kan. Zij snijden de vingers der lijken af om de ringen te rooven. Men heeft een vlot op- gevischt, waarop een aantal lijken lagen. Deze onge- lnkkigen moeten van honger en kou zijn omgekomen. Da schipbreuk heeft plaats gehad 40 a 60 mijlen van het strand en op klaarlichten dag. Alles doet zien dat die menschen hebben gevochten, denkende aan hun zelfbehoud. Een kok werd teruggevonden, die door een aantal ponjaardsteken gedood was. Die man had 60,000 fr. bij zich. Mevrouw, wiet' zoon voor een toelatingsexamen niet is geslaagd, komt over haren spruit met den meester «spreken", die er zijn er waarvan men het weet niet hoog timmert. De man wascht zich schoon door te wijzen op het gebrek aan ijver en andere min prijzenswaardige eigen schappen van den knaap. Eindelijk begint de moeder van stelling te verande ren en klaagt er over dat de kinderen tegenwoordig ook zoo «verschrikkelijk veel" moeten leeren. Ik zal den kinderen niet te veel leeren!" zegt de man met zekeren paedagogischen trots. Neen, daar ben 'k van overtuigd!" roept mevrouw en haar zoon was gewroken! In de kleedkamers van een Parijschen schouw burg was 't eiken avond vol met oude dames, die de actrices «behulpzaam" waren. De directeur zon op een middeltje om wat ruimte te krijgen en liet eindelijk de volgende bekendmaking aanplakken: «Het is aan de tot den schouwburg behoorende dames streng verboden, meer dan éene moeder te gelijk mede te brengen." Van een bedriegerij op groote schaal wordt uit Luxemburg het volgende gemeld Een smid in Luxemburg woonachtig, Italiaan van geboorte, Balthasar Valentini genaamd, kreeg dezer dagen bezoek van een landsman, die zich Mignone noemde en zeide een groote erfenis te hebben ontvan gen van een oom. De beide landgenooten sloten spoe dig vriendschap en maakten uitstapjes in den omtrek, waarop zij toevallig een derden Italiaan ontmoetten, die zich Fama noemde. Na een goed diner deelde Mignone aan zijn vriend Valentini mede dat hij een grooten wissel moest betalen, waarvoor hij voor den tijd van slechts twee dagen 16,000 francs noodig had; als pand wilde hij een kist met Engelsche goudstukken gevuld, achterlaten. Valentini nam uit de kist vier goudstukken en nadat zij echt bevonden waren, telde hij den geheelen inhoud, die 40.000 francs bedroeg. Hierdoor gerust gesteld, nam Valentini bij de bank 16000 francs op en leverde die som tegen ontvangst der kist met goudstukken gevuld aan Mignone af, die later nog 6000 francs er bij vroeg en ook kreeg. Ondertusschen had Fama zijn reiskoffer gehaald en na tot afscheid een glas wijn te hebben gedronken, gitgen de twee nieuwe vrienden van Valentini op reis om na een vastgestelden tijd terug te keeren. Toen zij echter niet terugkeerden en niets van zich deden hooren, werd de kist geopend en in plaats van goudstukken zag de ontstelde Valentini niets dan looden pijpen. Fama heeft waarschijnlijk in zijn koffer een kist gehad, geheel gelijk aan die met goud gevuld, en de afwezigheid van Valentini te baat nemend, hebben zij de kisten verruild. In Italië komen dergelijke sluw over legde bedriegerijen meermalen voor. Tegen de beide bedriegers is bevel tot inhechtenis neming uitgevaardigd, dat echter waarschijnlijk wel tot niets zal leiden. De Kola-noot. Twee Fransche reizigers hebben een onderzoek ingesteld naar de eigenschappen der Kola-noot, waarvan Succi voor zijn vasttijd een drank had gebruikt, ten einde den vasttijd te kunnen door komen. Deze noot is de vrucht van een mooien 10 a 12 meter hoogen boom, vrij wel gelijkende op den wilden kastanjeboom, terwijl men hem vindt in West- Afrika alsook in Zuid-Amerika en Britsch-Indië. Na tien jaar begint de boom tweemaal per jaar te bloeien en rijke vruchten voort te brengen, welke aan den Niger als cacao worden gebruikt, terwijl zij in Soedan veel worden gekauwd. Als symbool onder de inboorlingen is de Kola-noot veel in gebruik. Ontvangt de bezoeker een roode noot dan is dit een teeken dat bij niet welkom is. Op hof felijke verzoeken is een witte noot het antwoord, waar door dan een gunstig resultaat kan worden verwacht. Het wisselen van roode nooten tnsschen de opperhoof den onderling staat gelijk met een oorlogsverklaring. Het scheikundig onderzoek heeft aangetoond dat de Kola-noot zeer veel voedingsstof bevat en evenals de koffie de stofwisseling bevordert. Het zenuwstelsel wordt er door geprikkeld, daar de caféine in groote hoeveel heid er in aanwezig is. In haar vaderland wordt de Kola-noot als genees- en als voedingsmiddel gebruikt. Het moet verwondering wekken dat deze nuttige vrucht in Europa zoo goed als onbekend is en tot nogtoe niet in gebruik is gekomen. De inwoners van Philadelphia maken zich gereed het honderdjarig jubilé van het aannemen der consti tutie van de Vereenigde Staten op 17 September 1787 op grootsche wijze te vieren. Het feest zal drie dagen duren en den 15n beginnen met een op tocht, waarin de werkzaamheden der verschillende industrieën op groote wagens aanschouwelijk zullen worden voorgesteld. Vrijdag zal President Cleveland eene revue houden over 30.000 man. Laatste en telegraphische berichten. Bij het heden gehouden toelatingsexamen voor de Burgeravondschool zijn van de 0 aspiranten ge slaagd voor de Eerste klasseD. J. P. Arentz, A. Mattbijsen, H. Snoep en J. C. Sinkevoor de Tweede klasse: J. F. P. Rohner. Potsdam, 14 Sept. De keizer, de keizerin, prins en prinses Wilhelm en prins Leopold vertrokken om éen aur naar Stettin. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Vrijdag werd te 's-Heerenhotk door den Notaris L. A. Paardekooper Overman, van 's-Gravenpolder, voor K. Duijvenwaarde te Driewegen, geveild en ver kocht: een woonhuis, erf en tuin te 's-IIeerenhoek, groot 04.55 Aren. Kooper werd dhr. A. Smit te 's-Heerenhoek voor 340. Politie. De Commissaris van Politie te Goes noodigt uit hen, die zich bedrogen mochten achten bij de inteekening op het boekwerk getiteld r>De Bedelaar van St.-Mar cus"zich ten bureele van politie te willen aanmelden, hetzij persoonlijk of schriftelijk. Verkoopingen en Verpachtingen. Datum. Plaat». Voorwerpen. Inform atiën. 14 Sept. Kolijnsplaat, hofstede, land en tiendrecht, Huvers. 14 Wemeldinge, oesterput, pannen enzDe Vos. 14 Kruiningen, woonhuis en huisraad, Prins. 14 Heinkenszand, diversen, Gallis Merens. 15 t Goes, hofstede en land, J. M De Graaff, Aardenburg. 16 's-Gravenpolder, woonhuis, schuur en P. Overman en huish. goederen, Pilaar. 17 Goes, herberg, 17 Goes, woonhuis en erf, 17 - Bllewoudsdijk, woonhuis en erf, 20 Goes, woon- en winkelhuis, 21 Goes, vendutie, 2L f Nisse, hoefje, 22 Baarland, verp. bouw- en weiland, 22 Goes, panden, Ierseke, hotel en koffiehuis, Pelle Pelle. Molook Houwer. Mulock Houwer. Hollmann. P. Overman. P. Overman. Bank van leening. De Vos en mr. Ja- cobse Boudewijnse. Te houden Aanbestedingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. Information. 30 Sept. Borsele, onderhoudswerken, Waterschap Elle- woudsdijk en polder Borsele. Burgerlijke Stand Goes van 9 tot 12 Sept. 1887. Ondertrouwd 12, Pieter Marinus Johannes Jo- hannissen, 29 j., jm., te Goes en Leonora Catharina Hermina Hendrikse, 22 j., jd., te 's-Hertogeubosch. Geboren 9Jacobus, z. v. Pieter Bommelje en Maria KarelseDina, d. v. Kornelis Kloosterman en Helena LukaartReneke Meinaard Adriaan, z. v. Anthonie Elisa Janssen en Boukje Ruitenberg; 10, Ignatius Alphonsus, z. v. Johannes Petrus Van der Does en Anna Maria Boltersdorf. Overleden: 11, Willem, 4 m., z. v. Adriaan Ja cobus Van Aken en Alida Boer. Watergetijen voor Ierseke. DAGEN. 13 September 14 15 16 17 18 19 HOOGWATER. voorm. 11.12 1.2 1.55 2.43 3.25 48 Nam. 11.52 0.29 1.30 2.19 3.4 3.47 4.31 LA AG WATER. voorm. 4.58 6.22 7.32 8.25 9.13 9.55 10.38 Nam 5.42 6.59 8.— 8.49 9.34 10.17 11.1 Marktberichten. ROTTERDAM, 12 September 1887. Van granen was de aanvoer flink. Wintergerst 20 ets. lager f 4, 4,50overige nagenoeg onveran derd. Meel onveranderdbuitenlandsche flauw. Bevallen van een ZOON C. PENNOCK—Timans. Middelburg, 11 September 1887. Woensdag 14 September, zoo God wil, hoopt onze geliefde grootmoeder COR NELIA PATIST wed. P. DE JONGE te Heinkenszand, haar tachtigsten ge boortedag te herdenken. Hare dankbare kleinkinderen P. DRONKERS. A. DRONKERS—Koster. Ierseke, 12 September 1887. Y DE AMBACHTSHEER VAN BAAR LAND betuigt zijn hartelijken dank voor de vele bewijzen van deelneming, op den 5 September jl. ondervonden. Baarland, 7 September 1887. Voor de veie bewijzen van belang stelling ondervonden bij het overlijden mijner geachte patrones, betuig ik mijnen hartelijken dank. Goes, 12 September. LOUIS VERSÉ. OP lu deNieuwe-, West-, Noord-, Zuid- en de beide Nieuwe NVest-Kraaierf polders, 's-Heerenhoek, 5 September 1887. Namens de besturen L. LUCASSE, Dijkgraaf. I. G. P. TIMANS, Ontv.-Griffier. De Notaris J. DE VOS te Middelburg zal, des voormiddags te half twaalf uren, in het koffiehuis van C. Daane te Wemel- dinge, ten verzoeke van heeren Aandeel houders der Oestermaatschappij «Hoop doet leve n", gevestigd te Wemeldinge, in het lo. Een overvloeleiideu zeer deugdelijke* eu uitstekend gelegen met het recht van pacht op het per ceel 476 in de Ooster-Schelde, waarop zich de put bevindt en met de bijbe- lioorende rechten van erfpacht, conces sie of vergunning enz. 2o. Een flinke Loods, so. Het recht van pacht op de perceelen 2 en 6 in de Zand- kreek en 273 in de Ooster-Schelde 4o. EENE AANZIENLIJKE PARTIJ van 1 tot 8 Centimeters. SV Nummers 5, 6 en 7 worden aan den steiger verkocht. Inlichtingen worden dagelijks verstrekt door den opzichter M. DE JONGE te Wemeldingeen zijn voorts te bekomen ten kantore van den Notaris. 's morgens 10% uren, in het koffiehuis «de Prins van Oranje" te Ooes. ten verzoeke van mej. de wed. A. Van der Meulen te Sluis, van met te Driewegen, in pacht bij den heer H. Van der Heulen. met 19.93.96 HA. te s-Beer Abtskerke, in pacht hij den heer A. Van der Heulen en 1.53.81 HA. te Nisse. Inlichtingen worden gegeven door de ge noemde pachters, door den heer P. VAN DER MEULEN te Goes en door den No taris J. M. DE GRAAFF te Aardenburg. De Notaris J. LANSEN CROIN zal des avonds te 7 uren, op het «Slot O s t e n d e" te Goes, ten verzoeke van Hs. v. d. Straate, publiek verkoopen: GENAAMD „HET GROEN E WOED" aan den dijk te GoesWijk B no. 136, kadaster sectie D no. 2214, H. A. c. HUIS en ERF groot .66 thans bewoond door wed. H. Kramer. Informatiën te bekomen ten kantore van den heer W. PELLE te Goes. De NotBris J. LANSEN CROIN zal des avonds te 7% uren, op het «Slot Ostende" te Goes, ten verzoeke van Jacb. Peels, publiek verkoopen staande en gelegen in de gemeente Goes, in de Voorstad, kadastraal bekend H. A. o. sectie C nummer 868, groot .68 Informatiën te bekomen ten kantore van den lieer W. PELLE, te Goes,

Goessche Courant | 1887 | | pagina 3