1887. N°. 106. Donderdag 8 September. 74ste jaargang5. Hel Kohier vau deu Hoofdelijken Omslag Wethouder eu Ambtenaar van den Burgerlijken Stand. (10ESOI De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH Sc VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechte tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. voor het jaar 1887 is alphabetisch en klassikaal ge drukt en ter secretarie van de gemeente tegen betaling van vijf-en-dertig cents verkrijgbaar gesteld. Goes, den 6 September 1887- Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. In de vergadering van den gemeenteraad, gisteren gehouden, is de heer J. J. RAMONDT herbenoemd als Goes, den 7 September 1887. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. der plaatselijke inkomsten en uitgaven van de gemeente voor het jaar 1888 is aan den gemeenteraad, in zijne openbare vergadering van gisteren, aangeboden en op de secretarie dezer gemeente nedergelegd, alwaar zij tot den 23 September eerstkomende voor een ieder ter lezing zal voorhanden zijn, terwijl afschriften tegen betaling der kosten verkrijgbaar gesteld worden. Goes, den 7 September 1887. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN GOES, 7 September 1887. Het muziekgezelschap «Scheldegalm" gaf Zon dagavond concert in den tnin van «De Prins van OraDje". Om het ongunstige weder moest de uitvoe ring van enkele nos. in de zalen plaats hebbenhet spreekt van zelf dat die nos. van het programma daar door minder goed tot hun recht kwamen. Afgescheiden van deze omstandigheid, die de direc teur natuurlijk niet verhelpen kon, maken we dezen, den heer G. Wolf Jr., ons compliment voor de uit stekende leiding van zijn gezelschap, blijkbaar uit de uitmuntende wijze waarop de verschillende stukken werden ten gehoore gebracht. Hebben we bij andere burgergezelschappen wel eens gezien, dat de executanten tot het laatste oogenblik voor de uitvoering bleven rooken en enkelen zelfs in de pauzen nog eens een «trekje" deden bij de leden van »Sch°ldegalm" was daarvan geen sprake. Met bijna militaire stiptheid werd de directeur gehoorzaamd. Het meest trok ons aan Frissche Moed", een marscb zoo levendig en zoo opgewekt, als we zelden door zulk een weinig talrijk gezelschap op zoodanige wijze hoor den uitvoeren. Dat de leden van «Scheldegalm" maatvast zijn en goed acht geven op den dirigent, bleek uit de «Fan- taisie Satan". »Air et Cavatine ie Trouvère" werd eveneens onbe rispelijk ten gehoore gebracht. iSchelilegalrn" is nog van zeer jeugdigen leeftijd; dit is eene reden te meer voor het publiek om ten aanzien van het concert op Zondagavond zich niet alleen dankbaar maar ook voldaan te betuigen. Wolfertsdijk. Gistermorgen vergaderde de gemeen teraad, die door al de leden werd bijgewoond. Nadat de herkozene leden M. De Kater en J. Kallemein en het nieuw gekozen lid C. Koert de gewone eeden hadden afgelegd, sprak de burgemeester hun in dezer voege aan: Het is voor mij eene aangename taak, u mijne heeren De Kater en Kallemein geluk te wenschen met de on derscheiding u te beurt gevallen, door het vernieuwd blijk van vertrouwen door de kiezers u geschonken. De uitspraak der stemming heeft beslist, dat de meerderheid der kiezers instemde met uwe handelingen, en u, De Kater en Kallemein, daarom opnieuw gaarne de belangen der gemeente toevertrouwde. De heer Koert neemt voor het eerst zitting in 's Raad vergaderzaal, ook hem zij geluk gewenscht. De voor komende zaken betreffende de gemeente zijn hem natuurlijk vreemd. Niettemin hond ik mij er van over tuigd, dat de heer Koert zijne beste krachten zal in spannen om den bloei en de welvaart der gemeente te helpen bevorderen. Ten slotte kan ik niet nalaten, de gemeente geluk te wenschen met den uitslag der stemming Ik mag de gegronde hoop uiten, dat onze gemeente een tijdperk van rust tegemoet gaat, na een tijd van vele onaangenaamheden te hebben doorleefd. De personen De Kater en Kallemein zijn ons bekend, en ik zie in den persoon Van Koert iemand, die 't goede wil, wars is van het uitbrengen zijner stem om de eene of andere partij te believen, maar gezind om steeds volgens zijn verstand en geweten te handelen. Dat onze vergaderingen voortaan mogen uitmunten door hoogen ernst, omtrent de belangen der gemeente door degelijkheid, zelfstandigheid en onderlinge waar deering, en dat zoo een eerlijk daarop gegrond debat moge leiden tot eensgezindheid De heer De Kater werd herkozen als ambtenaar van den Burgerlijken stand en ook als wethouder, waarna de burgemeester hem aldus toesprak Mijnheer De Katerbehoef ik u de overtuiging te geven, dat ik mij zeer verheug in uwe herbenoeming als wethouder? Voorzeker neen Wij hebben nu reeds twee jaar met het lid De Jager samen het college van B. en W. uitgemaakt. De ver gaderingen kenmerkten zich steeds door eensgezindheid, waar het gold het belang der gemeente, zoowel in het bespreken als bij het besluiten, ook wanneer aanvanke lijk de zienswijzen uiteenliepen. Gij verleendet altijd uwe hulp, wanneer die werd gevraagd, en buitendien hieldt gij steeds een open oog voor de belangen der gemeente. Moge het u gegeven zijn nog eene reeks van jaren met denzelfden ijver en voortdurende opgewektheid deze dikwijls ondankbare betrekking te bekleeden: het zal gewis ten voordeele strekken van de gemeente Wol fertsdijk Nn werd overgegaan tot het benoemen van een secretaris. Op de aanbeveling van B. en W. stonden P. Van der Voorde, ambt. op de secretarie alhier, en C. N. Van der Heijde van Wissekerke. Vóór het benoemen werden op voorstel van den heer De Kater de artt. 4 en 5 van de instructie van den secretaris gewijzigd en wei art. 4 in dier voege, dat hij nu verlof behoeft van B. en W. als hij niet op den be paalden tijd op de secretarie kan zijn. Vroeger mocht de secretaris 48 uren of 2 dagen afwezig blijven zonder verlof of kennisgeving. De heer P. Van der Voorde verkreeg daarop 6 en dhr. C. N. Van der Heijde i stem, zoodat eerstgenoemde tot secretaris was gekozen, die daarop door den bur gemeester aldus werd toegesproken Pieter Van der Voorde 1 daar staat gij nu als se cretaris der gemeente tegenover mijIk wensch U met uwe benoeming van ganscherharte gelukAan wien hebt gij het te danken, dat gij het zoover hebt gebracht Geheel aan U zeiven 1 Geboren uit en op gevoed door liefdevolle brave ouders, niet vermogend genoeg om U in uwe jeugd van veel openbaar onder wijs te doen genieten, eensdeels wegens ziekten, anderdeels door de behoefte aan uwen steun bij het veldwerk ter vermeerdering van de inkomsten voor de huishouding, waartoe echter door een lichaams ongemak voor U die arbeid te bezwarend werd. In uw voordeel was het, dat er op de secretarie iemand als ambtenaar werd gezocht, en daarvoor werdt gij aanbevolen. Het was op den 12 Juli 1884 en sedert dien tijd hebt gij II zoodanig beijverd en U zoo goed op de hoogte gebracht van de gemeenteza ken, dat er bij het vertrek van den secretaris, den lieer Ribbius, op den 21 Februari 1887, bij het dagelijksch bestuur geene de minste zwarigheid bestond, om U als plaatsvervangend secretaris te benoemen. Gij hebt die betrekking tot den 6 Juli daaraanvolgende vervuld tot het grootste genoegen van B. en W., en op grond daarvan, konden zij U met het volste ver trouwen bij den heer Commissaris des Konings voor de benoeming van secretaris aanbevelen. Niet alleen zij wenschten U gaarne genoemde betrekking te zien vervullen, maar er kwam ook een adres van ingeze tenen daartoe in, 202 handteekeningen bevattende. Het bleef dan ook niet uit, dat de Commissaris des Konings, die de aanbeveling, ingevolge art. 127 der gemeentewet, den raad aanbod, uw naam daarop plaatste. In de vergadering van 2 Juli 11. weid een secretaris benoemd, en wel iemand buiten de aanbeveling. Wel liep het toen niet naar uwen wensch uit, maar toch moest het voor u eene streelende gedachte zijn, op de aanbeveling te zijn geplaatst door de hoogste autoriteit der provincie, daarbij de keus op u te hebben zien vestigen door het dagelijksch bestuur en tevens den wensch van zoovele weldenkende ingezetenen te hebben hooren uiten. Door het ontslag nemen van den heer Lenshoek, is de betrekking wederom vacant geworden, en bij besluit van den Raad op heden is n het vereerend ambt opgedragen van secretaris der gemeente Wolfertsdijk! De voorgeschreven eeden hebt gij zoo even in mijne handen afgelegd, en ik vertrouw, dat gij niet minder dan vroeger, voor zooverre dit nog noodig zij, u zult trachten te bekwamen in het vak, waartoe gij zijt geroepen denzelfden ijver betoonen en dezelfde bereid willigheid verleenen zult aan uwe mede-ingezetenen, zooals gij dat steeds gewoon waart, en wat ook de plicht is van een ambtenaar, die in den volien zin des woords zijne taak begrijpt en ten nutte der gemeente behartigt. Gij ziet dan nu in het maatschappelijk leven u op een door u vurig gewenscht standpunt geplaatst. Hand haaf u daarop, voor zooveel dit van u afhangt, door, bij den ijver, welke in u is, te toonen, dat gij nog andere deugden vereert en beoefent, welke den mensch versieren, ook als ambtenaar, dan wellicht zijt gij voor anderen ten voorbeeld, en zult den wellust smaken van een goed geweten, tevens met vertrouwen hopende op de vervulling van hartewensehen, welke ongetwijfeld door u geko.sterd worden. De heer Van de Voorde antwoordde daarop het volgende Dat het heden voor mij een gelukkige dag is, nu mij de onderscheiding is te beurt gevallen van benoemd te zijn geworden tot secretaris dezer gemeente, behoef ik wel niet te zeggen. Ik breng daarom in de eerste plaats mijn dank aan u, burgemeester en wethouders, voor de welwillende medewerking en den steun, welke ik, gedurende den tijd dat ik als ambtenaar ter secre tarie werkzaam was, en voornamelijk sedert het ver trek van den heer Ribbius, van u heb ondervonden, en voor de vele moeiten, welke gij u steeds getroost hebt ter wille van mijne bevordering, waaraan ik verre weg deze benoeming te danken heb: terwijl ik ook den Raad mijn innigen dank betuig voor het vertrou wen mij geschonken, door mij tot deze betrekking te benoemen. Ben ik er voor mij zeiven van overtuigd, dat ik steeds mij beijverd heb, om mijnen plicht jegens de gemeente te betrachten, zoo hoop ik verder ook uw vertrouwen, zoowel als dat der gemeente, welke reeds voor een groot deel bij de vorige vacature getoond heeft in mijne bevordering belang te stellen, door mijne benoeming bij uw college met aandrang aan te bevelen, waarvoor ik mede haar steeds mijne erkentelijkheid wensch te betoonen, dit uw vertrouwen hoop ik mij voortdurend waardig te maken, door ten allen tijde al de plichten, welke aan deze betrekking verhonden zijn, en waarvan ik mij zeer goed bewust ben, in het belang der gemeente te vervullen. Dat dit voorzeker ook uw wensch, uw verlangen is, hiervan houd ik mij ten volle overtuigd, en daarom durf ik dan ook met gerustheid altijd, wanneer dit noodig mocht zijn, uwe hulp en ondersteuning inroe pen, en alzoo beveel ik mij in uw aller medewerking beleefdelijk aan. Tot plaatsvervanger-telephonist werd benoemd de heer J. P. Van Wel. Door het dag. bestuur werd de gemeente-begrooting aangeboden met eeno ontv. en uitg. van 13642,68%, met een som van 404,33% voor onvoorziene uit gaven de heeren C. Koert, Philipse en Jacobs werden tot eene commissie van onderzoek benoemd. De punten van de agenda waren nu afgeloopen en op de vraag van den voorzitter of iemand nog iets in het belang van de gemeente had voor te stellen, antwoordde de heer De Jager, dat hij voorstelde in het belang van de gemeente om den gemeente-ontvanger M. Weststrate te ontslaan tegen 1 October a. s. Dit voorstel in omvraag gebracht zijnde werd met 4 stem men aangenomen. Tegen de heeren Van Damme, Phi lipse en Jacobsvóór de heeren De Kater, De Jager, Kallemein en Koert. De heer De Jager stelde nu voor, om den borgtocht van den ontvanger opnieuw te regelen. De gemiddelde inkomsten over de laatste 5 jaren be dragen 14140,66 en de borgtocht is 1500. Hij stelde voor dit te bestendigen, doch den koers van 60 pet. te brengen op 70 pet., zoodat in plaats van 2500 nominaal ad 60 pet. bet nu zou worden ongev. 2900 nominaal tegen 70 proc. Dit werd met algemeene stemmen aangenomen. Nu stelde dhr. De Jager voor om de vergadering even te schorsen, om door burg. en weth. eene aan beveling te doen opmaken, en dan dadelijk een ge meente-ontvanger te benoemen, doch dit voorstel werd met 4 stemmen verworpen. De heer Philipse stelde voor om eerst eene oproeping te doen alleen in de gemeente, opdat ieder in de gelegenheid zij daarnaar te kunnen solliciteeren. Dit werd aangenomen. De heer De Kater stelde voor om de verordening op het armbestuur te wijzigendit werd met 4 stem men aangenomen, waarna werd bepaald, dat het aantal leden zal worden teruggebracht op 3 leden en dat 3 dagen na ontvangst van bericht van goedkeuring door Ged. Staten deze verordening in werking zal treden. Iorseke. In de gistermorgen gehouden vergadering van den Gemeenteraad werden de nieuwgeko- zen raadsleden C. A. E Sauer en D. Schipper geïn stalleerd. Tot wethouder werd, in plaats van den ook als raadslid afgetreden heer J. Da Koeijer, gekozen de heer J. Lemson met 4 van de 6 stemmen, en tot Ambtenaren van den Burg. Stand werden benoemd de heeren J. Lemson en W. Van Oeveren. Ingekomen was een schrijven van den heer De Vos te Nunen, waarin hij aanbiedt een torenuurwerk te leveren zonder contante betaling, maar de koopsom af te lossen in 5 jaar, rente 3% pet.garantie 5 jaar. Van het Burg. Armbestuur was een bericht inge komen dat het de koopsom voor het torenuurwerk niet aan de gemeente zal leenen. Er werd besloten de afhandeling dezer zaak geheel aan Burg. en Weth. over te laten. Baarland. Maandag jl. had onze gemeente het feest gewaad aangetrokken. Allerwegen waaide de driekleur en voor het slot «Baarland" was door de jongeÜDgs- vereeniging een fraaie boog geplaatst. De reden der feestvreugde bestond in het feit, dat de heer Ed mund Van Hoboken van Baarland gedurende eene reeks van twintig jaren als ambachtsheer onze gemeente had bezocht en in dat tijdperk zoo menig maal had getoond hart te hebben voor armen en schoolkinderen. Gedachtig aan den 19 Februari jl. begaven de schoolkinderen zich onder geleide hnnner onderwijzers naar het jachtslot. Het hoofd der school, de heer P. Leijs, dankte den heer Van Hoboken voor hetgeen hij zijnen leerlingen had geschonken en drukte den wensch uit, dat Baarland hem en zijne familie nog eene reeks van jaren mocht zien verschijnen. De kinderen werden onthaald op banket. Thans ging de heer A. Bruggeman, burgemeester, met het gemeente bestuur den ambachtsheer verwelkomen. De burge- mees^r dankte voor hetgeen de heer Van Hoboken den armen had geschonken. De burgerij liet zich mede niet onbetuigd. Eene deputatie uit haar midden bracht een bezoek op het slotde heer I. Middel, predikant bij de Chr. Ger. gemeente, was de tolk van allen, toen zoo menig hartelijk woord door hem ge sproken werd. Na de burgerij bracht de jongelings- vereeniging hare beste wenschen. Bij elke deputatie sprak de ambachtsheer zijnen dank uit voor de be wijzen van vriendschap en genegenheid, terwijl me vrouw Van Hoboken zich minzaam met de burgerij onderhield. In den loop van den avond maakte de familie Hoboken eene wandeling door het dorp, voor afgegaan door het muziekgezelschap van Kwadendamme, Onder de geinviteerden op het slot zag men ook den heer W. Te Gempt, predikant te Hoedekenskerke. Eenig vuurwerk trok 's avonds vele bezichtigers. Middelburg. In de gisteren gehouden zittin'g van den gemeenteraad zijn de nieuwbenoemde leden beëedigd en hebben zitting genomen; tot wet houder is benoemd de heer W. J. Sprenger en tot ambtenaar van den burgerlijken stand de heer M. Volkrijk Liebert. Voorts zijn de verschillende vaste commissiën vernieuwd en is benoemd tijdelijk voor éen jaar tot adsistent bij het rechtlijnig teekenen aan de burgeravondschool alhier de heer L. Kuiler, Rijksopzichter bij den Waterstaat alhier. Middelburg. Heden is in den tuin van het Schut tershof «Do Edele Handboog" door de vereeniging «Uit het Volk Voor het Volk", de tentoon stelling geopend van bloemen, gekweekt door den arbeidenden stand. Er waren 1837 stuks door 417 personen ingezonden, die allen zeer smaakvol waren geschikt. Het aantal aangevraagde planten be droeg 2135 door 448 personen, zoodat 298 planten en slechts 31 personen achter waren gebleven. Uit de inlevering der planten bleek, dat ook nu weder veel liefde en zorg aan de aankweeking was besteed. Aan velen zal dan ook eene bekroning ten deel vallen, waar van de uitreiking hedenavond plaats heeft, terwijl de tentoonstelling morgenavond met een concert en vuur werk wordt besloten. Kloetlnge. Heden werden herbenoemd tot Wet houders de heeren P. Wisse en B. Van Liere De gemeente-rekening is vastgesteld in ontvang op ƒ8771,25%, in uitgaaf op ƒ8121,08%, batig saldo alzoo 650,17. Te 's-Graveupolder zijn benoemd tot Wethouder de heer K. Bakker, tot ambtenaar van den Burgelijken Stand de heer J. Risseeuw. Te Waarde is tot Wethouder herbenoemd de heer M. Geleedstte Kapelle dhr. A. Nijssente Borsele dhr. A. Mol Cz.te Wissekerke (N.-B.) dhr. J. De Neve. «Kan de liberale partij onverschillig blijven bij de herstemming, die te Leiden moet plaats hebben tusschen twee katholieken en twee anti-revo lutionairen vraagt het Vad. «Ons dunkt, in de gegeven omstandigheden neen. De heer Smeele is een vijand van de Grondwets herziening, die aan alle ontwerpen zijn stem heeft geweigerd. Van den heer Van Nunen, die zoo bij zonder door De Tijd wordt gepatroneerd, heeft men denkelijk hetzelfde te wachten. Er is grond om aan te nemen, dat de anti-revolutionaire candidaten een andere houding zullen aannemen. De heer Donner behoort tot den democratischen vleugel der partij en is als zoodanig zeker voor de meeste ontwerpen. De heer Van Wassenaer gaf reeds aan verschillende ont werpen zijn stem, en wat vooral van beteekenis is, hij is een overtuigd voorstander van Hoofdst. VIII. Als men zich herinnert, dat alle katholieken daar tegen zijn, behalve de heer Reekers, dat er drie libe ralen zich tegen hebben verklaard en van de anti revolutionairen, die tegenwoordig waren bij de eerste stemming, de, heer Huber, dan heeft men als de katho lieken in Leiden gekozen worden, reeds 24 stemmen

Goessche Courant | 1887 | | pagina 1