1887. N°. 105. Dinsdag 6 September. 74sle jaargang. Z. D. Van der Bilt La Motthe, Z. D. Van der Bilt La Motthe Z. D. Van der Bilt La Motthe, HERSTEMMING Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Boekaankondiging. GOESCHE De nitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van t8 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Men maakt het ons inderdaad wel gemakkelijk met de aanbeveling van den heer als candidaat voor het lidmaatschap van de Prov. Staten. In dit nommer toch vinden de kiezers een ingezonden stuk, waarin een verge lijking gemaakt wordt tusschen den heer LA MOTTHE en den anti-revolutionai ren candidaat en het is te begrijpen, dat die vergelijking ten gunste van eerst genoemde uitvalt. Veel heeft onze tegen partij trouwens ook niet gezegd ter aan beveling van haren candidaat. Bovendien ontvingen de kiezers heden nog eene circulaire ter aanbeveling voor den heer waarbij een aantal kiezers, en daaronder ook de heer Vereeke, hunne medekiezers uitnoodigen den heer LA MOTTHE te stemmen. Wij kunnen niet anders raden dan: geeft aan die uitnoodiging gehoor! Laat u niet tot andere gedachten brengen door aanbevelingen ter elfder ure ten gunste van den anti-revolutionairen candidaat verspreid, maar wekt veeleer anderen op om Woensdag 7 Sept. a. s. met u hunne stem uittebrengen op den heer een man in het geheele district bekend om zijne kunde op het gebied van ge meente- en polderzaken en algemeen geacht om zijn rechtschapen, flink en degelijk karakter. De stembus is geopend van 9 tot 5 uren. Een reeds geschreven naam mag worden doorgehaald en door een ande ren vervangen. Wie zijn stembiljet heeft verloren, kan aan het stembureau of ter gemeente secretarie een ander bekomen. Den kiezera wordt herinnerd dat de voor éen lid ran de Provinciale Staten tusachen de heeren C. J. HOVERS en Z. i>. VAN DER BILT LA MOTTHE zal plaatshebben op Woensdag den 7 Septem ber a. s. en wel van 's morgene 9 tot 's namiddags 5 uren. Goes, 5 September 1887. Burgemeester en Wethouders van Goes, i. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN GOES, 5 September 1887. Na het afdrukken van ons bulletin ontvingen wij nog per telegraaf den volgenden uitslag der ver kiezing voor de 2e Kamer in het hoofdkiesdrict Dokknm. Uitgebracht 1923 geldige stemmen. Ge kozen dhrn. mr. W. J. VAN WELDEREN Baron RENGERS (I.) met 1188 en E. B. KIELSTRA (1.) met 1157 stemmen. Dhr. U. H. Huber (a.) had 780 en dhr. Keuchenius (a.) 721 stemmen. Wij brengen onzen lezers en lezeressen nog in herinnering, dat Woensdag a. s. de lessen aan de zangschool vanwege de afdeeling Goes der maat schappij t. b. d. toonkunst weder een aanvang nemen. Zij, die hunne kinderen van deze nuttige instelling wenschen te doen proflteeren, kunnen daarvan aangifte doen bij den directeur, dhr. C. Samans. Gelijk wel te verwachten was, schrijft het Vad., hebben ook de districten, waarvan de uitslag der ver kiezingen eerst Zaterdag bekend werd, geen verande ring gebracht in de samenstelling der Kamer. De liberale meerderheid zal dus blijven bestaan uit 47: de herstemming te Winschoten brengt in elk geval éen liberaal in de Kamer. De rechterzijde, die samengesteld was uit 19 anti-revolutionairen, 19 Katho lieken en 1 conservatief, verliest den eenen conservatief, wiens zetel door een Katholiek is ingenomen, doch het zal van de herstemming te Leiden afhangeD, waar twee Katholieken tegenover twee anti-revolutionairen staan, of de verhouding zal zijn 21 Katholieken tegen 18 anti-revolutionairen, of 19 Katholieken tegen 20 anti-revolutionairen, misschien ook 20 Katholieken tegen 19 anti-revolutionairen. Een opmerkelijk verschijnsel is, dat de anti-revolu tionaire candidaten bijna overal in stemmental sterk zijn achteruitgegaan, niet alleen in districten waar hun kiezers maar komen getuigen, maar ook in distric ten, waar zij ons na op de hielen zitten. Alleen in Tiel hebben zij het stemmenaantal van 1886 bijeen gebracht, bevreesd voor een liberale overrompeling. De liberalen hebben zich daar echter slecht gehouden, in tegenstelling met Middelburg, waar zij wakker hebben gestemd, bevreesd denkelijk voor overrompe ling door de tegenpartij. Aan liberale lauwheid echter is het te wijten, dat Utrecht niet herwonnen is en wij in Leiden niet in herstemming zijn. Intusschen, de uitkomst is met het oog op de taak der nieuwe Kamer bevredigend. Een leelijke insinuatie! «Voor ons staatsonderwijs zijn in 30 jaar tijds uitgegeven 156 miilioen gulden" roept men van antirevolutionaire zijde uit, om de spilzucht, het egoïsme der liberalen op de kaak te stellen. Onedeler insinuatie is, als stembus-manoeuvre, zeker in lang niet te berde gebracht, zegt de Zutphensehe Ct. 156 Miilioen in 30 jaar, dat is 5 miilioen 'sjaarr. Is dat nu voor het onderwijs in gansch zijn omvang zoo reusachtig veel Is dat zooveel voor een volk, dat jaarlijks 20 mii lioen besteedt voor een weerbaarheid, die land en volk nog niet eens weerbaar maakt? Is 5 miilioen 's j aars voor algemeene volksontwikke ling, die ten slotte allen ten goede komt, een zoo reusachtige som voor een natie als de onze 1 Zouden de antirevolutionairen, indien zij in die 30 jaar hadden geregeerd, het onderwijs voor niets heb ben gegeven? Geven zij hun onderwijzers geen traktementen? Kosten hun scholen dan niets «En wij voorstanders der bijzondere school", roepen ze uit, «ontvingen in al dien tijd niets!" Eerst smalen ze op de openbare school als moderne secteschool, om in naam dezer onwaarheid het zoo genaamd onrecht, hun secteschoien aangedaan, in het licht te stellen. Millioenen kosten Hollands waterwegen. Wij, Gel- derschen, kunnen ervan gebruik maken als we willen, maar omstandigheden beletten het onszoo kunt gij, antirevolutionairen en katholieken, van het openbaar onderwijs gebruik maken en hier en daar doet ge het ook maar in de meeste gevallen wilt ge 't niet, omdat uw beginselen het u belettenomstandigheden in het eene, beginselen in het andere geval is hier de Staat te beschuldigen, omdat hij noch op die om standigheden noch op die beginselen letten kan, maar in aller belang eenvoudig doet, wat zijn plicht als zoodanig is? En welke is die inzake onderwijs anders dan te zorgen, dat de natie een welonderwezene zijeen eisch, bij een gemengde bevolking niet anders te be vredigen dan door een neutrale school, die, de gods dienstige denkbeelden van niemand krenkende, voor allen toegankelijk is? Wil iemand huis- of bijzonder onderwijs voor zijn kinderen, dat hij het betale, even als men een rijtuig betaalt om ergens heen te gaan, wanneer men van de staatsspoor geen gebruik wil maken. Moet er daarom geen staatsspoor zijn? Heeft de man van het rijtuig recht op subsidie? Ierseke. Donderdagavond hield de Afd. Ierseke derVereeniging voor de Visscherijenin Nederland eene vergadering. Daarin deelde de Voorz. o. a. mede, dat het verzoek aan den Min. van W., H. en N. om te Ierseke een politie-vaartuig te statio- neeren, van de hand is gewezen, evenals een ander om aldaar de gelegenheid open te stellen tot het lichten van consenten, hetwelk, nu het bij het bestuur te Tolen moet geschieden, met tijdverlies en onkosten gepaard gaat. Indertijd zijn 2 afgevaardigden der afd. bij den Minister op audiëntie geweest om bedoeld request nader toe te lichten en te ondersteunen. Volgens een vroeger genomen besluit der afd. zou de medewerking van het hoofdbestuur worden inge roepen om van hoogerhand een verbod uit te lokken tot het zaaien van vreemde oesters ook buiten Zeeland, maar het hoofdbest. had daar bezwaar in, omdat znlk een verbod noodwendig gepaard ging met verbreking van pachtcontracten, waaraan natuurlijk niet gedacht mocht worden. Wel wilde het medewerken tot eene trapsgewijze verwezenlijking van het denkbeeld, nl. door vrijkomende perceelen, waarbij de staat vrij is nieuwe voorwaarden te stellen, aan het bedoeld verbod te onderwerpen. Nog kwam ter sprake de assurantie van vaartuigen, naar aanleiding van een verzoek, onlangs door een assurantie-maatschappij tot het hoofdbestuur gericht, dat dit zijn invloed zou aanwenden tot eene verzeke ring der geheele Nederlandsche visschersvloot, omdat daaidoor de premie lager zou kunnen worden. Het is toch van algemeene bekendheid, dat de hooge premie velen van de verzekering van hun vaartuig afschrikt. De heer Sinke merkte daarbij op, dat die hooge premie (ongeveer 3 pet,), behalve dat zij voor de meeste visschers bij de oestercultuur een financiëel bezwaar vormt, ook in vergelijking van het gevaar van averij veel te hoog is, omdat wegens de ondiepte der banken bijna nooit een vaartuig geheel verloren gaat. Af en toe gebeurt het wel eens, dat er een zinkt, doch bij de eerstvolgende ebbe is het scheepje weer gered. Hij achtte het daarom beter eenigszins van het denkbeeld van het hoofdbestuur af te wijken en tot algemeene deelname eener verzekering van visschersvaartuigen op de Ooster-Schelde werkzaam te zijn, afgescheiden van eene verzekering der geheele Nederlandsche visschersvloot. Nam men daarbij als oostelijke grens aan eene lijn van de Goesche haven op den toren van St. Maartensdijk getrokken, dan kreeg men een terreinOoster-Schelde, Pluimpot, Bergsch diep en Eendracht, groot genoeg om eene verzekering tegen aanmerkelijk lagere premie mogelijk te maken, daar men het aldaar werkzame aantal scheepjes op 3 a 400 mocht schatten. Dit denkbeeld vond ingang en met algem. stemmen werd besloten eene meeting van visschers te beleggen en daarbij vertegenwoordigers eener assurantie-maat schappij uit te noodigen, om de bedoelde zaak te be spreken en te overleggen. Kolijnsplaat. Ia de vergadering van het N u t s - departement Noord-Beveland" op Vrijdag 2 September werd door den afgevaardigde, den heer J. Vermeulen, een beknopt verslag uitgebracht van de algemeene vergadering, te Amsterdam in de Pinkstor- week gehouden, en werden door den heer P. Verburg P.Junz. wetenswaardige bijzonderheden medegedeeld van het museum van kunstnijverheid te Utrecht en het tweetal onderwijs-cursussen, daaraan verbondeD. Opnieuw is een bijdrage van 10 gulden aan het hoofd bestuur gezonden, om daarvoor evenals het vorige jaar een spreker over eenig sociaal onderwerp te erlangen. De proef, toen genomen, werd door allen beschouwd als uitstekend geslaagd. Waarschijnlijk zal dezen winter de heer A. A. Beek man van Zntfen evenals in het vorige winterseizoen, als spreker alhier optreden en o. a. eene lezing over Noord-Beveland houden. Voor de leden zal in dat getal het recht van introductie roimer gesteld worden. Nog werd aangenomen het bestuur het recht toe te kennen de onderwijzers (geen hoofden van scholen) op Noord-Beveland als begunstigers toe te laten. Omtrent het overschot van 25 gulden, vroeger aan het hoofdbestuur voor de kweekschool voor bewaar- schoolhouderessen opgezonden en thans teruggezonden, besloot de vergadering aan het bestuur de beschikking over die gelden te geven, om met de fondsen, daartoe bestemd, nog een vreemden spreker te doen optreden. Het laatste punt der agendavolksspelen werd druk besproken en het bestuur nitgenoodigd, dezen winter een of ander voorstel dienaangaande aan de vergade ring te doen. De werkzaamheden aan de Inlaagkade te Ellewondsdijk beginnen langzamerhand bare voltooiing te naderen. De kade is grootendeels gelegd, evenzoo de zandweg over den binnenberm, de waterleiding gegraven en de steenen bruggen in den Heeren- en Achterweg zijn gemetseld. Aan een en ander is gedurende ruim vier maanden gewerkt door eene vreedzame nijvere bevolking. Voor hetgeen nog is te verrichten heeft de aannemer nog ruim een maand te zijner beschikking. Op last van het bestuur der visscherijen op de Schelde en Zeeuwsche stroomen zijn Donderdag de mosselzaadbanken op de Grevelingen, voor Bruinisse, en in den Hals, onder Ouddorp. geopend om het mos selzaad aldaar te mogen opvisschen. Zoodra het tijdstip gekomen was, stevenden ruim 300 visschers met hunne vaartuigen naar gemelde banken. Vrijdagmiddag werden reeds pl. m. 6000 tonnen zaad gevischt, door welke groote hoeveelheid de prijzen tot den zeldzaam lagen prijs van 0,40 per ton ge daald zijn. De voordracht voor de benoeming van eenen secretaris der Mij. tot Nut van 'tAlgemeen bestaat uit de heeren ds. J. Nieuwenhnizen Kruseman te Gorinchem, J. Bruinwold Riedel te Hoorn en I. J. De Hussy te Bloemendaal. Met het stoomschip «Soerabaija" arriveerde giste ren alhier nit Batavia, via Marseille, de gepens. O.-Ind. ambt. Jan Keersemaker, geb. te Middelburg. Den 12 September zal de staatscommissie voor den landbouw wederom in algemeene ver gadering bijeenkomen. Het Sociaal Weekblad schrijft: De heer Domela Nieuwenhuis is weder v r ij man; en de vraag rijstwat nu Zal hij op dezelfde wijze als voorheen, thans nog bovendien geprikkeld door persoonlijken wrok, voort gaan zijne talenten te misbruiken voor bet prediken van den klassenhaat, voor het werken op de lage hartstochten der menschen, voor het verkondigen van het evangelie van het geweld Of zal hij blijken gelouterd uit den kerker te zijn teruggekeerd voortaan getrouw aan hetgeen hij eenmaal zelf schreef»Wij hebben éen godsdienst, dat is de liefdeéen streven, dat namelijk om de edelste beschaviDg der menschen en het hoogste geluk te verspreiden"? Reeds meer dan ééns hebben wij beleden dat onze grootste grief tegen de sociaal-democratie niet betreft hare maatschappelijke en staatkundige denkbeelden (hoezeer wij deze ook wraken), maar de middelen waarmede zij streeft naar de verwezenlijking van haar doel. Mocht de man, die in Nederland baar leider is, gedurende de maanden, in eenzaamheid door hem ge sleten, inderdaad tot het besef zijn gekomen dat hij ten aanzien van die middelen tot nu toe was op den verkeerden weg. De Minister van Waterstaat eDz. heeft op da dezer dagen vermelde klacht beslist: dat, hoewel gelds waardig papier niet als drukwerk mag worden ver zonden, briefomslagen met daaraan gehechte postzegels daarop eene uitzondering maken. De tijd voor de opgaven van deelneming aan de nationale tentoonstelling van oude en nieuwe kunstnijverheid, te houd n te 's-Gravenhage van Mei tot October 1888, is verlengd tot 1 Novem ber a. s. Heinkenszand. Het tweetal voor de benoeming van een predikant bij de Christ. Gereform. gemeente alhier bestaat uit ds. H. Elffers van Wolfertsdijk en dhr. M. Rozeboom, cand. te Dedemsvaait. Bedankt voor het beroep naar Oostburg door ds. D. A. Van Haselen, te Zoeterwoude. Ds. Klaarhamer, te Montfoort, heeft bedankt voor de beroepen naar Scherpenisse en Tolen. Dr. Ph. J. Hoedemaker heeft tegen 1 April 1888 zijn ontslag gevraagd als hoogleeraar aan de Vrije Universiteit. Dr. Hoedemaker heeft de Vrije Univer siteit helpen stichten en heeft haar daarna gediend in de verwachting, dat zij een zegen zou worden voor de Ned. Herv. Kerk, in welke verwachting hij zich bedrogen ziet. Door langer aan te blijven zou hij feitelijk in dienst treden bij de doleerende kerken en dit is in strijd met zijn overtuigingvandaar zijn ontslagaanvrage. Men deelt ons mede, dat de lessen aan de school voor meer uitgebreid lager onderwijs voor meisjes hier ter stede aanvangen met 32 leerlingen. Benoemd tot hoofd der openb. school te Sluis dhr. M. Wit te Alkmaartot ouderwijzer te Biervliet dhr. J. Faro te IJzendijke en als zoodanig te St.-Anna ter Muiden dhr. P. De Bruijne te St.-Kruis. Ia de werkplaatsen der Kon. Maatschappij «De Schelde" te Vlissingen is de volgende kennisgeving, onderteekend door den Directeur der Kon. Mij. »De Schelde", opgehangen «Aan de chefs der afdeelingen en bazen wordt kennis gegeven, dat voortaan geene jongens meer mogen worden aangenomen om op de werf of in de werk plaatsen te werken, zonder voorzien te zijn van een bewijs dat zij alle klassen van lager onderwijs, hetzij op de openbare of bijzondere scholen, hebben door- loopen". «Bij hooge uitzondering, doch niet dan met mijne voorkennis mag hiervan worden afgeweken". De Indische Mail, 2de jaargang, no. 17 van 1 Sept. 1887, uitgave van Blom Olivierse, bevat: Melati van Java, van Sla»f tot Vorst, XVII. -P. C. Huijser, Litteratuur over Oost en West. Dr. Theod. Swart Abrahamsz, Een palaver aan de Congo. H Kanttekeningen op het Verslag der Javasche Bank. Slot, Bataviaasch Handelsblad 1416 Juni. De zorg voor het Indische leger. (Bataviaasch Handels blad.) XXX Kronijk van de Soerabaia Courant, 25 Juni. Mail-O verzicht van het Bataviaasche Han-

Goessche Courant | 1887 | | pagina 1