FEUILLETON. Mijne Schoonmoeder. De heer J. H. Gerlach herdacht Zondag in de Waalsche kerk te Middelburg zijn 40jarige ambts- bekleeding als predikant. Na afloop der godsdienstoefening werd den heer Gerlach namena den kerkeraad, vele leden der ge meente en enkele vrienden, als souvenir een prachtig schilderij aangeboden van den heer J. F. Schutz, voor stellende een gezicht op de reede van Vlissingen. (Eene Duitsche brik een loods aan boord nemende.) Met ingang van 1 September is tot onderwijzer aan de Rijksnormaallessen te Goes benoemd de heer J. D. Van den Berge, hoofd van school D alhier, in plaats van den heer A. S. Mink. Van de 18 aspiranten, die deel hebben geno men aan het toelatingsexamen voor de H. Burgerschool te Goes, zijn toegelaten tot de voorbereidingsklasse A. Markusse, L. Van Dellen, F. E. S. M. Knitel, H. Schneider, P. Walraven, A. J. Sturm, H. J. Stig- ter, J. K. Pilaar, J. C. Bom en G. A. Leverland tot de eerste klasse L. W. Van Puffelen, N. Van Puffelen, J. Osse waarde en W. Van den Hamme tot de derde klasse 3. G. Janssen voor scheikunde. Na afgelegd herexamen zijn alsnog bevorderd tot de eerste klasseJ. De Koning tot de derde klasseC. Snijder, A. Nijssen en W. Koole. Naar de M. Gt. verneemt is mejuffrouw A. M. E. Ringer, onderwijzeres in het teekenen aan de openbare meisjesschool te Middelburg, benoemd tot leerares in dat vak aan eene inrichting voor middelbaar onderwijs te Amsterdam. Bij beschikking van den Minister van Binnenl. Zaken zijn benoemd in de commissiëo, in het najaar van 1887 belast met het afnemen der examens ter verkrijging van de akte, bedoeld in art. 56, onder a van de wet van 17 Augustus 1878, in Zeeland: tot lid en voorzitterde schoolopziener in het district Middelhuig; tot leden: de schoolopziener in het dis trict Goes en in de arrondissementen Tolen, Zieriksee en Oostburg tot led-n plaatsvervangers de school opzieners in de arrondissementen Aksel, Middelburg en Goes. Met leedwezen vermelden wij, dat onze Amster- damsche correspondent, de heer J. A. Snijders J.A.C zu., gisteren, na een langdurig lijden, te Amsterdam in het gasthuis is overleden. Zeker zullen velen onzer lezers zich de nu sinds eenigen tijd, tengevolge zijner ziekte, ge staakte Amsterdamsche brieven herinneren en daarbij den schrijver, wiens talent op journalistiek gebied on miskenbaar was. Uit waardeering hadden wij tot nu toe niet in zijne plaats voorzien. Buitenlardsch Overzicht. Er is omtrent de Bulganrsche aangelegenheden weinig nieuws medetedeelen. De telegrammen, die er komen, worden veelal bij afzending verminkt of veranderd, zoo dat zij weinig geloof verdienen en alleen kan dan ook met zekerheid gemeld worden, dat de Sultan geweigerd heeft prins Ferdinand te ontvangen. Er leopen voorts geruchten omtrent geduchte maatregelen van tegen weer, die zouden genomen worden voor het geval Rus land tot eene bezetting van het vorstendom mocht overgaan. Dit is trouwens begrijpelijk, maar men ver moedt dat noch Turkije noch Rusland gewapenderhand in de Bulgaarsche quaestie zullen intreden. Daarom hangt veel af van de houding, die prins Ferdinand aanneemt en daaromtrent zijn de laatste berichten gunstig. Uit Weenen wordt althans aan het Journal des Lébats gemeld, dat de prins van Coburg eene zeer besliste en krachtige houding aangenomen en aan de Bulgaarsche regeeringspersonen verklaard heeft, dat hij zich in Bulgarije beschouwt als dictator en voor geen middel zal terugdeinzen om de orde en rust te handhaven en zijn gezag op hechte grondslagen te vestigen, terwijl hij er bijgevoegd zou hebben, dat hij 7) Naar het Duitsch van EMMY VON RHODEN. (Slot.) Den volgenden morgen zat Eva met haar vader aan de koffietafel. Hij had haar den vorigen dag niet met zulk een blijdschap ontvangen als zij verwacht had en hij had het verlaten van haar man een ondoor dachte daad genoemd. Zijne redeneering had haar diep bedroefd en beleedigd en zij bad hem van on billijkheid beschuldigd. Voor zijne billijke argumenten bleef haar oor gesloten. «U kunt er niet over oordeelen" had zij verklaard, «want gij kent mijne schoonmoeder niet. Zij heeft mij het leven verbitterd van het eerste oogenblik, dat ik daarginder was". «Gij zijt excentriek, kind, en gij hebt zeer dwaas gehandeld", had hij geantwoord. «Heb de goedheid, papa, niet op die wijze voortte- redeneeren. Ik verklaar u beslist, dat ik vooraf goed heb overwogen welken stap ik ging doen". Met die woorden was zij opgestaan, bad haar vader goedennacht gewenscht en was naar bed gegaan zonder echter des nachts een oog dicht te doen. Nu zaten vader en dochter zwijgend tegenover el kander. Zij liet het hoofd in de hand rusten en roerde met een lepeltje in haar kopje. Het was een onnatuur lijke, een ondragelijke toestand, waarin zij zich be vond, want de gedachte kwelde haar, dat haar papa boos op haar was. Zij hield de onzekerheid daarom trent niet langer uit en daarom stond zij op en ging naast zijn stoel staan. nis u boos op mij, papa?" vroeg zij, terwijl zij hare armen om zijn hals sloeg en haar wang tegen de zijne drukte, zooals zij vropger ook zoo menigmaal vergiffenis had gevraagd als zij iets misdreven had. «Hoe kunt ge zoo iets vragen, lieveling?" zeide hij zich over de bedreigingen van Turkije en de mogend heden niet al te bezorgd maakt. Een man van karakter heeft in zulke omstandig heden altijd het meeste succes. De regentes van Spanje doet thans met den jongen koning een reis door het land en bevindt zich nu in de streken, waar Don Carlos zijne meeste aanhangers vindt. De vorstelijke personen worden echter overal met hartelijkheid begroet. Het Franschc legercorps, dat de mobitisatieoefeningen zou bouden, is eindelijk aangewezen. Hoe geheim alles ook in zijn werk is gegaan, toch heeft l'igaro daar omtrent alles medegedeeld vóór het publiek mocht zijn. Dit heeft natuurlijk tot heel wat geschrijf aan leiding gegeven en er wordt een nauwkeurig onderzoek ingesteld naar de personen, die de zaak hebben ver klapt. Intusschen maakt de Duitsche pers zich er vroolijk over, dat de Fransche regeering, die zoo streng waakt tegen Duitsche spionnen, niet veilig is voor hare eigen ambtenaren. Gemengde Berichten, Gistermiddag keerde de landbouwer Smits uit Baarsdorp van hier naar zijne woonplaats terug, ge zeten in een wagen, waarin zich ook twee zijner dochters bevonden. De weg ging door de Poel en bij den overweg over den spoorweg onder 's-Heer Hen drikskinderen schrikte het paard van eenige koeien, waardoor de wagen met paard in een sloot viel. Ge lukkig waren er eenige menschen in de nabijheid, die de behulpzame hand konden bieden. S. werd aan het hoofd gekwetst en de wagen was nogal beschadigd. Kapelle. Eenige dagen geleden werden twee potten met bloemen, van de buitenplaats van mr. B. V. v. d. Bilt alhier ontvreemd en de justitie werd hiermede in kennis gesteld. Het mocht den Rijksveldwachter Molhoek van Wemeldinge gelukken deze potten al daar in een zoogenaamde polderkeet te vinden en in beslag te nemen. Naar men zegt wordt zekere S. J. arbeider te Biezelinge, als de dader aangemerkt. Als eene bijzonderheid wordt ons gemeld dat van de twee gebroeders J. en D. Oosthoek te Hein- kenszandeerstgenoemde zes-en-vijftig en laatstge noemde vijftig jaren achtereen op ééne hofstede, be woond door de familie Boonman, den oogst heeft helpen afsnijden. Gedurende vijftig jrren is dit ook het geval geweest met F. Basstaart op de hofstede bewoond door C. Van Damme. Dit ziju inderdaad voorbeelden van getrouwe plichtsbetrachting. Nisse. Door een koopman wonende te Heinkenszand werd dezer dagen diens trekhond zoodanig mishan deld, dat door de rijkspolitie daarvan proces-verbaal is opgemaakt. Zieriksee. Maandagmiddag is, door eene tot heden onbekende oorzaak, brand uitgebroken op de hofstede bewoond door P. Ringelberg te Haamstede. Door de langdurige droogte werd alles in een korten tijd met al wat zich in schuur en huis bevond in de asch ge legd. Alles was tegen brandschade verzekerd. Dinsdag begaf de justitie van hier zich er heen om een nader onderzoek in te stellen. Als een bewijs voor den overvloed van werk krachten kan dienen, dat het schoonmaken der water leidingen van den polder Kruininge, in twee perceelen, werd aangenomen voor f 42 en f 37, terwijl het vo rige jaar dezelfde perceelen werden aanbesteed voor f 86 en f 85. Het delfwerk werd aangenomen voor 6% tot 11 ets. per M3. Maandagnacht zijn uit het militair hospitaal te Vlissingen twee soldaten, afkomstig van de klasse van discipline, ontvlucht. De politie, zoowel als de militaire overheid zijn terstond aan het werk ge togen, om de vluchtelingen op te sporen. Het gewone behangselpapier alsmede het vervpn der muren hebben eenen geduchten mededinger ge kregen in de oliedrukpapieren, volgens het octrooi van Voss. Diens behangselpapier wordt op de manier van den boekdruk vervaardigd, op eene snelpers, die in staat is papier zonder einde van de plaat zonder en hij streek liefkozend langs haar gelaat. »U was gisteren zoo hard tegen mij en hebt zoo op mij geknord 1" «Niet geknord, Eva, ik heb u alleen verstandig™ raad gegeven. Ziet gij nu in, dat gij verkeerd hebt gehandeld Zij schudde het hoofd. «Neen", sprak zij, »ik zie alleen in, dat het zeer wreed van u zou zijn, wanneer u mij zoudt willen wegzenden, ik ben toch uw eenig kind." «En zijt gij dan niet Erik's vrouw Het eigen huis is toch geen duiventil waar men elk oogenblik in en uitvliegt? Gij zoudt weldra bitter berouw gevoelen, wanneer ik nu aan uwe wenschen gevolg gaf en u hier liet blijven. De vrouw behoort bij haar man en daarom moet gij terugGij moet uw man vergiffenis vragen Dat is de eenige weg, dien ik u kan aanwijzen". «Gij zijt onmeedoogend, papa!", riep zij snikkend uit. »Hoe kunt gij mij opnieuw in h«t ongeluk storten Hare beschuldiging trof hem zwaar, maar toch mocht hij riet torgeven. Hij kon en mocht niet auders han delen dan hij deed. «Gij weet hoe lief ik u heb en dat ik alleen uw geluk beoog, niet waar? Schud niet ontkennend met het hoofd Eva en kijk mij niet zoo hopeloos aan. Gij ziet de zaak zonder noodzaak zoo donker in Zooals ik haar beoordeel, ligt het uitsluitend in uwe hand om uw leven gelukkig of ongelukkig te doen zijn. Maar gij moet toegeven, gij moet u leeren schikken." «Dat zou ik geleerd hebben als ik met Erik alleen was geweest, en dan zou het mij niet moeielijk zijn gevallen. Maar zoolang zijne moeder tusschen ons staat, zal ik het nooit leeren." Zij hadden zoo druk gesproken, dat geen van heiden bemerkte, dat er een rijtuig voor het huis stilhield. Eenige oogonblikken later werd er hard gescheld. Eva schrikte geweldig. «Dat is ErikPapa, ik schaam mij zoo 1" riep zij, toen zij hem hoorde naderen. Als om bij hem be scherming te zoeken, drukte zij zich vaster tegen hem aan en bedekte het gelaat met beide handen. Zij had onderbreking op te nemen en te bedrukken. Papier van 50 en 60 cm. breedte en 50 cm. lengte wordt zoo gedrukt en komt de rol 8 m in vier kleuren gedrukt, niet hooger dan 60 tot 70 penning. Pa tronen in 1 of 2 kleuren komen nog billijker. Het papier ziet er fijner en fraaier uit dan het gewone. (N. R. Ct.) Wederom is te Leiden een geval van hondsdol heid voorgekomen. De dolle hond, welke is gedood, heeft twee kinderen gebeten. Dezen zullen zich naar Parijs begeven, om zich aan de behandeling van Pasteur te onderwerpen. Te Arnemuiden geeft de visclivangst tegenwoor dig geen stof tot tevredenheid. Er wordt weinig ge vangen en dientengevolge zijn de verdiensten schraal. Van 1520 Aug. werden slechts 6 manden visch per trein verzonden; van 2227 was hut iets beter: 25 manden gingen er toen per spoor mede. Uitschot en klein goed werd uitgevent. (IV. R. Ct) Uit het eenige meter diep onder het zand lig gende wrak van het in 1876 ter reede van Brouwers haven gestrande Eogelsche stoomschip «Thomas Sorbey" zijn, met behulp van dynamiet en den stoomschelp- zuiger «Nautilus", onder de leiding van den heer K. Van der Linde, 69 blokken tin en eene partij huiden te voorschijn gehaald. Indien stil weder het werk begunstigen wil, hoopt men het zoo krachtig mogelijk voort te zetten. Er is weer een nieuw middel tegen de zoozeer gevreesde varkensziekte uitgevonden, d. w. z. sedert verscheidene jaren met succes gebruikt door een vee houder in de gemeente Smallingerland (Fr.) Het middel is zeer eenvoudig en onder ieders be reik, nl. aan de krulstaarten, vooral in Augustus, twee maal per dag een portie rauwe aardappelen toetedienen. 't Voorbehoedmiddel heeft dit ook nog voor, dat de varkens het met 't grootste genoegen nuttigen. Bij het garnizoen te Middelburg doet zich het zonderlinge verschijnsel voor, dat een 50tal soldaten ongesteld zijn geworden. De oorzaak is nog onbekend. Door den geneeskundigen dienst wordt een nauwkeurig onderzoek ingesteld. De loopende geruchten omtrent vergiftiging door het gebruik van vleesch in de soep kunnen wij dus niet bevestigen, zegt de M. Ct. Het vervoer van mosselen van Bergen-op Zoom naar het buitenland heeft eenen aanvang genomen. In de afgeloopen week werden 420 balen verzonden. Een nieuw middel om bier te klaren geeft de Revue scientifique. Men kan dit door middel van deeg achtig geweekt papier, dat uit houtstof gemaakt wordt. Het effect wordt hooger gerekend dan bij het gebruik van houtspaanders. De voor het doel meest geschikte houtstof wordt van beuken- of hazelnotsnhout ver kregen. Het papier, daaruit gemaakt, bevat eene hoe veelheid tannine of vischlijm. Naar men verneemt, is door officieren-commis sarissen van den krijgsraad een aanvang gemaakt met het hooren van getuigen betrekkelijk het voorgeval lene in Seinpost te Scheveningen. De luitenants V. W. en R zouden gedagvaard zijn wegens mishandeling. Op de slijperij van de firma A. E. Daniels en Zoon, te Amsterdam, wordt thans, volgens het übl., een diamant bewerkt van 150 karaat, bekend onder den naam van Porter-Rhodesdiamant. Da stem werd gevonden in de Kinberleymijn (Zui 1-Afrika) en behoort door zijne helder blauw-witte kleur en volkomen zui verheid tot de uiterst zeldzaam voorkomende diamanten. Laatste en teiegraphische berichten. Parijs, 31 Aug. Pranzini is in da afgeloopen nacht onthoofd. Eene sterke macht gendarmerie belette alle groote volksverzamelingen. Ingezonden Stukken. M. de redacteur! Gij zult waarschijnlijk uwe goede redenen er voor hebben, dat gij U zoo weinig aantrekt van de chris- zich niet vergist, de deur ging open en de professor stond op den drempel. «Eva, mijn vrouw! Hebt gij mij nog lief?" vroeg hij smeekend en trok de handen van baar gezicht weg. De hartelijke toon zijner woorden trof haar hart. Toorn, twijfel en verdriet smolten weg als sneeuw voor de zon. Zij omarmde haar echtgenoot vast en innig en luid weenend verborg zij het gelaat aan zijn borst. «Vergeef mij, Erik, vergeef mij stamelde zij en hij antwoordde door bij ieder woord een kus op hare lippen te drukken. «Ook ik heb misdreven!" sprak hij, «maar van nu aan zal het anders worden, dat zweer ik u Zij stonden overgelukkig naast elkander en vergaten al het doorgestane leed. Nooit hadden zij begrepen hoe lief zij elkander hadden als op dit oogenblik, toen zij bijna voor eeuwig voor elkander verloren waren geweest. Haar vader had stil de kamer verlaten. Hij begreep, dat er geen getuigen bij deze verzoening mochten zijn. Toen hij eenigen tijd later weder binnentrad, viel zijn oog op een gelukkig menschenpaar. Nu eerst begroette hij zijn schoonzoon en wel op een toon alsof er niets gebeurd was Man en vrouw hadden veel met elkaftr besproken, maar geen van beiden hadden de oorzaak van al de oneenigheid, de schoonmoeder, zelfs maar genoemd. Nu eerst, in tegenwoordigheid van Eva's vader, deelde de professor zijn besluit mede. Hij zou met zijne vrouw een ander huis zoeken en zijne moeder zou in de tegenwoordige woning blije en. Dit keurde Eva goed en zij vond het zelfs zeer billijk, dat de oude vrouw in haar eigen huis bleef, waarin zij meer dan twintig jaren had gewoond. Zij hadden echter buiten den waard gerekend. Des avonds kwam er een brief van Erik's moeder van den volgenden inhoud: «Lieve zoon! Nadat gij vertrokken waart had ik bitter spijt, dat wij boos van elkander waren gegaan. Dit is alleen mijn schuld, want gij hebt mij de hand der verzoe- telijke liefelijkheden, welke bijna in ieder no. van «de Zeeuw", christelijk historisch blad, ten uwen op zichte gedebiteerd worden. Ik wil uwe houding in dezen met beoordeelenmaar mij dunkt, dat gij tijdens de verkiezingen eene uitzondering behoordet te maken, en rekening moest houden met wat in geDoemd blad daarover voorkomt. Of ergert het U niet evenzeer als mij en velen anderen kiezers, hoe, terwijl in dat blad overal en altijd de godsdienst en de kerk worden bijgehaald en zeer dikwijls de naam des Heeren voor allerlei we- reldsche zaken noodeloos gebruikt wordt, hoe thans, nu jhr. De Savomin Lohman, de man, die den twist en de tweedracht in onze Ned. Herv. kerk helpt be vorderen, er door moet, in dat blad gezegd wordt, dat toevallig ditmaal de verkiezing van jhr. Lohman buiten alle godsdienstige of kerkelijke quaestiën staat. Wat dunkt U, M. de Redacteur, ligt er in die bewe ring niet draaierij, een stellen van den persoon Lohman boven de zaak Gods, boven de zaak des vredes en der kerk Ik overdrijf niet, en roep De Zeeuw zelf tot getuige. Of heeft niet de redacteur van de Zeeuw in no. 110 gezorgd, dat de uitdrukking van jhr. De Savornin Lohman: itden strijd voortzetten al zou ook het vaderland ten verderve gaan" nog eens den kiezers in herinnering werd gebracht, eene uitdruk king, vooral in dezen tijd van doleeren, niet zonder beteeken is? Genoemde redacteur heeft in het voorlaatste no. ge zorgd, dat nog eens goed uitkome, dat aan jhr. Loh man ten laste kan gelegd worden, dat hij is tkerk- verwoester, revolutiemaker enz., omdat hij doleert". Mij dunkt, voor de vijanden onzer Nederl. Herv. kerk een candidaat om te stelen Genoemde redacteur verleent in no. Ill eene plaats aan zekeren G. N. L. om in herinnering te brengen hoe mr. Lohman 8 jaren geleden adviseerde om de belastingen niet te betalen, wanneer de tegenwoordige schoolwetgeving bestendigd bleef. Revolutie dus in Kerk en Slaat, gepredikt door een man, dien men als voorstander van de Christe lijke beginselen in de Kamer heeft gebracht en voor wien thans, bij deze verkiezing, om den wille des persooos, godsdienst en kerk eenvoudig worden terzijde M. de redacteur der Goesche Ct., ik voor mij ben toch dankbaar aan den redacteur van De Zeeuw voor de open legging van dit zondenregister, dat mij gedeeltelijk uit het geheugen was gegaan, en ik zal ook dankbaar aan u zijn, als ik zie, dat gij deze regelen hebt opgenomen, om ook nog anderen dan mij de oogen te openen voor den afgrond, waarin wij zouden geraken alsmr. Lohman niet door ons werd toegeroepentot hiertoe en niet verder! Lid der Ned. Herv. Kerk. Kolijnsplaat. Sfarfctöerichten. GOES, 30 Augustus 1887. Er was voor alle artikelen goede vraag tot genoteerde prijzen. Voor partij Polder-erwten is boven noteering betaald. Oude TARWE per hectoliter 7.— a 7,25 Nieuwe TARWE 6,60 a 7, Nieuwe ROGGE 4,80 a 5, Nieuwe WINTERGERST 4,75 a 5,— ZOMEKGERST 4,25 a 4,50 HAVER 2,70 a 2,80 Nieuwe KOOK-ERWTEN 8,25 a 9,— MESTINGERWTEN 5,75 a 6,25 WINTER-KOOLZAAD 8,65 a 8,80 KARWIJ-ZA AD a BOTER per K. G. (Ned.®.) 1,45 a 1,55 EIEREN per 100 stuks 3,a 3,20 ROTTERDAM, 29 Augustus 1887. Tarwe. De aanvoer zoo van jarige als nieuwe Witte was ruimer dan de vorige week, doch de koop lust niet zeer levendig, dat wederom eenige prijsver laging heeft tengevolge gehad Jarige Zeeuwsche, de beste f7,40, 7,80, soms daarboven, goede en mindere f 6,80, 7,30. Nienwe dito, de beste 17,50, 7,75, soms daarboven, goede en mindere f6,80, 7,40 Rogge. Nieuwe Inlandsche voldoende ter markt 10 ets. lager van f 4,50, 5,10, voor de zaai daarboven ning willen reiken. Maar Erik, de smart drukte mij zoo terneder, dat het mij onmogelijk was verder met u te spreken. Ik was zoo buiten mij zeiven, het was of ik in het stikdonker ronddwaalde. Ik moest op mijn duister pad eerst den rechten weg zoeken, ik moest voor alles een vast besluit hebben genomen vóór wij elkander weder ontmoetten. Ik heb dien weg gevonden; zijn naam is «scheiding"! Het valt mij niet licht dien stap te doen, want al mijn denken en handelen heeft steeds op u betrekking en ik heb dan ook een gevoel of ik al mijn levensgeluk ga begraven. Maar een moederhart kan veel. Ik besef, dat er een offer moet gebracht worden, uit liefde voor u en om niet langer iets aan uw geluk te doen ontbreken. Ik zal dat offer brengen. Morgen vroeg vertrek ik naar mijn broeder en blijf daar den winter over. Met Paschen keer ik terug. Ik heb tegen dien tijd reeds een huis gehuurd. Vaarwel, dierbaar kind, voor langen tijd vaarwel. Groet Eva van «Uw verlaten moeder". Nadat de professor den brief gelezen had, gaf hij hem zwijgend aan zijne vrouw. Wat er in zijn bin nenste omging zeide hij niet, maar Fva begreep het. Liefdevol keek zij hem aan en met eeu kus bezegelde zij deze woorden «Wij zullen gelukkig zijn, Erik. Geloof mij uwe moeder en ik zullen elkander beter leeren begrijpen, wanneer wij niet meer samen zijn. Ik gevoel nu reeds, dat mijn boosheid vermindert, nu zij ons vrijwillig verlaat". Eva's woorden zijn bewaarheid. De verhouding tus schen haar en hare schoonmoeder kon wel is waar nooit meer hai telijk worden, daartoe liepen hare karak ters te veel uiteen, maar zij leerden elkander in den loop der tijden beter kennen, zij leerden elkanders goede eigenschappen waardeeren en achten. De schoonmoeder werd ook zachter gestemd, toen zij grootmama was geworden. Ja, ja, die lieve kleinkinderen zij zijn een gave des hemels 1

Goessche Courant | 1887 | | pagina 2