1887. N°. 103. Donderdag 1 September. 74ste jaargang. Jhr. J. L. C. Pompe Van Meerdervoort, Jhr. J. L, C. POMPE VAN MEERDERVOORT Stoepen of opene plaatsen -Cï^CïsCS^SsCS^- GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonuementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecht» tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 1—8 regels a f 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Het gaat morgen bij de stembus om de Grondicetslierziening. Mogen de voor standers der revisie dit toch niet uit het oog verliezen. Allen, die met ons verwachten, dat door de nu aanhangige herziening Nederland langzamerhand zal worden opgeheven uit zijn politiek ver val, dat er eene krachtigere volksver tegenwoordiging uit zal voortspruiten, die de groote vraagstukken van den dag op maatschappelijk, handels- en landbouwgebied kan en durft ter hand nemen, stemmen op dis vóór de herziening zal stemmen. De anti-revolutionaire candidaten heb ben zich daaromtrent niet willen uit spreken. Wij weten omtrent hunne mee ning letterlijk niets en het is dus niet te beslissen, of zij vóór of tegen de herziening zullen stemmen. Wij hopen daarom dat de politieke vrienden van Jhr. Pompe trouw zullen opkomen. Het vorige jaar behaalde hij bij herstemming 1067 stemmen, die kun nen hem ditmaal weder ten deel vallen. Maar dan zij ieder trouw op zijn post en wekke hij nog anderen op om met hem te stemmen te Bergen-op-Zoom. ^3* De stembus is geopend van 9 tot 5 uren. Wie zijn stembriefje verloren heeft, kan ter gemeente-secretarie of bij het stem bureau een ander bekomen. Namen mogen worden doorgehaald en door andere vervangen. Den belanghebbenden wordt herinnerd dat, zonder vergunning van Burgemeester en Wethouders, op ver beurte eener boete van hoogstens vijftien gulden, de voor de panden in deze gemeente niet voor het geven van vertooningen of het doen van uitstallingen afgestaan of voor dat doel ingenomen mogen worden De aanvrage om vergunning moet geschieden bij den marktmeester. Goes, den 29 Augustus 1887. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 31 Augustus 1887. Bij het examen tot toelating op den cursus te Haarlem ter opleiding tot officier bij het wapen der infanterie is o. a. geslaagd dhr. L. B. G. V a n A s- peren te Goes, die onlangs slaagde voor bet eind examen der H. B. S. Al worden er op de kermis nog enkele tenten en kramen opgeslagen, toch laat het zich wel aanzien, dat de vermakelijkheiden, die de kermis zal aanbieden, niet zoovele zijn, dat de keuze moeielijk wordt. Dit doet ons goede hoop koesteren voor de voorstellingen door het tooneelgezelschap van de Nieuwe Rotterdamsche Schouwburg-maatschappij, directeur dhr. Alex. Faassen, op Donder dag en Vrijdagavond in de Schouwburgzaal »Van Onge- Buchten Vrij" te geven. De beide stukken, welke zullen worden opgevoerd, hebben een goeden naam en het ge zelschap is hier genoeg bekend om overtuigd te zijn, dat de opvoering uitstekend zal zijn. Voorts herinneren wij eraan, dat de sociëteit «Eens gezindheid" op morgen (Donderdag) eene soirée aan hare leden aanbiedt, welke Zondag en Dinsdag a. s. door matinées zal gevolgd worden, terwijl Vrijdag avond in het Café Hartman de voorstellingen onder directie van dhr. Van Os aanvangen. Benoemd tot voorzitter van het bestuur der waterkeering van den calamiteusen Burgh en West- landpolder, A. Van Lillo tot gezworen van den Kruis polder, P. J. Cappendijk in het bestuur van den Bastiaan-de-LangepoIder, tot dijkgraaf G. Born en lot plaatsvervanger dijkgraaf C. Willebroidsein het be stuur van den Calandpolder, tot dijkgraaf G. Born en tot plaatsvervanger dijkgraaf C. Willebrordse. De heer D. J. Mes, president der Centrale Kath. Kiesvereeniging in het district Middelburg, schrijft in de Tijd, gedateerd Middelburg, 28 Aug. '87, het volgende Mijnheer de RedacteurI Veroorloof mij de uitdrukking, dat uw correspondent nogal eens mistast. Dit blijkt weer uit uw no. 12193, Eerste Blad. Daar leest men o. a.«In het hoofdkies district Middelburg worden door de Katholieken de twee van anti-revolutionaire zijde gestelde candidaten, nl. de heeren mr. Lucasse en Th. Heemskerk, ge steund", enz. Niets minder waar dan dat, mijnheer de redacteur Het lust mij niet, de politieke misslagen der anti revolutionairen in ons district bij de stembus op te sommen. Eén feit wensch ik toch te releveeren. Een paar jaren geleden werd van liberale zijde een pur sang katholiek, om der wille zijner ware verdiensten, voor het lidmaatschap van den gemeenteraad candi- daat gesteld. Meende men dat die candidaat zeker zou slagen, omdat hij eenigen tijd te voren een groot aantal stem men op zich vereenigd had, toen hij uit conveniën- tie de candidaat van anti-revolutionaire zijde was, nu had men totaal misgerekend. De hoofdmannen toch der laatstgenoemde partij schelden daags vóór de ver kiezing, in den vroegen ochtend, bij iemand aan, dien zij als hun man beschouwden. Fluks werd die candi daat in de wereld geschopt, en met welk gevolg mijnheer de redacteur? Dat een liheraal werd gekozen. Da anti-revolutionairen hadden later de voldoening, dat hun candidaat in den gemeenteraad werd gebracht, nadat hij de verklaring had afgelegd, tot de liberale partij te behooren. Men heeft hier dus lessen gehad, en een eenmaal geschokt vertrouwen keert niet spoedig terug. De anti-revolutionairen bezitten de hebbelijkheid om bij verkiezingen met een papieren vod voor den dag te komen, dat zij Ons Program gelieven te noemen. De Katholieken nu in ons district meeuen zich daaraan niet te mogen storen vooral omdat zij door hun groot aantal stemmen den doorslag in banden heb ben. Toen de heeren Lucasse en Heemskerk candidaten waren gesteld, werd in de algemeene vergadering van onze vereeniging met alle stemmen der vele aanwezige leden besloten: dat dien heeren zou worden afgevraagd, of zij, gekozen zijnde, zouden stemmen tegen het hoofdstuk defensie? Mochten zij een ontkennend of ontwijkend antwoord geven, dan zouden de leden onzer Vereeniging geen deel nemen aan de verkiezing op 1 September e. fc. Op het desbetreffend schrijven van ons bestour aan de genoemde heeren antwoordden zij: sdat zij zich niet wilden verbinden." AIzoo zullen de Katholieken in ons district zich op a. s Donderdag van de stemming onthouden. Advienne quepourra!" Kroininge. In de gisteren gehouden vergadering der kiesvereeniging «Gemeentebelang'' werd tot can didaat gesteld voor de Provinciale Staten dhr. Z. D. V. d. Bilt la Mo 11 h e en voor de Tweede Kamer dhr. J. C. L. Pompe VanMeerdervoort. Tot president der vereeniging werd, in plaats van dhr. J. Vereeke, dhr. A. Ie Clerq gekozen. Krniningen. De voordracht voor gemeente veldwachter alhier bestaat alphabetisch gerang schikt uitJ. v. d. Hooft van Ter-Neuzen, F. v. d. Maas van Driewegen en M. Slimmens van Goes. Krniningen. In de Maandag gehouden raadsverga dering is de rekening over 1886 vastgesteld in ontvangst op 22385,26%, in uitgaaf op ƒ21721,92; alzoo met een goed slot van 663,34%. Ierseke. In de vergadering van den ge meenteraad, Maandagavond gehouden, was o. a. ingekomen de goedkeuring van Ged. Staten vaD het raadsbesluit tot het aangaan eener geldleening groot f 4000, af te lossen in 16 jaren. Van den directeur van het hulppost- en telegraaf kantoor alhier was ingekomen een schrijven naar aan leiding van het verzoek om een bulpbrievenbus in het zuidelijk deel der gemeente. Dat schrijven houdt in, dat, volgens den inspecteur der posterijen te Breda, geen aanleiding bestaat om aan het verzoek te vol doen, aangezien de afstand slechts 4% min. bedraagt. De gemeente-begrooting voor 1888 werd den raad aangeboden en ter visie gelegd. De commissie tot het onderzoek der gemeente-re kening over 1886 bracht rapport uit bij monde van den heer Sauer en adviseerde tot goedkeuring. Aldus werd zij voorloopig vastgesteld in ontvang op (21456,18 en in uitgaaf op (21348,48; goed slot (107,70. Ook werd door den heer Sauer rapport uitgebracht over het onderzoek der rekening over 1886 en der Bbgrooting voor 1888 van het algemeen armbestuur. De conclusie was goedkeuring van beide, hoewel tegen de begrooting een paar bedenkingen werden inge bracht, (bijv. dat er geld geleend werd zonder hypo thecair verband), die evenwel op de cijfers geen invloed hadden. De rekening bedraagt in ontvang (12790 74, in uitgaaf (6466 21, goed slot (6324,73% en werd zonder discussie goedgekeurd. De begrooting bedraagt in ontvang en uitgaaf 11479,73, goed slot (7075,75%. De Voorzitter maakte met het oog op art. 15 der armenwet in het belang van de leden van het arm bestuur bezwaar tegen de goedkeuring; hij meende, dat het niet verantwoord was, zooveel geld als de goede sloten aanwezen in kas te houden. Wel had het bestuur juist eene som van 2500 aan de ge meente ter le6n aangeboden, maar dan bleef er toch nog 4500 over. Hij stelde dus voor de goedkeuring aan te houden. De heer Sauer zeide, dat er zooveel geld in kas moet blijven, omdat de pachten te laat betaald worden De heer Hartoog vroeg of het Armbestuur gehouden was aan een maximum van onderstand, en toen hij daarop een ontkennend antwoord bekwam, voegde hij er bij, dat dan het kasgeld noodig kon zijn tot ver leening van onderstand. De Voorzitter merkte daarop aan, dat het niet denk baar was, dat die som zoo hoog zou ioopen, daar zij voor 1888 slechts op 1600 ruim geraamd was. Hij voegde er nog eens bij, dat hij alleen bedenkingen maakte om de leden tegen persoonlijke schade te vrij waren. Na nog eene korte discussie werd toch besloten de begrooting goed te keuren. Omtrent het torenuurwerk, zoo deelde de Voorzitter nu mede, waren de volgende inlichtingen ingekomen: Van den heer Snoep te Wemeldiugede reparatie van het oude torenuurwerk zal 200 ad 225 gulden kosteneen nieuw uurwerk, dat 8 dagen loopt, met koperen raderen kost 975een zelfde, maar dat 2 dagen loopt, 780 enz. Van den hepr Vereeke had de Voorzitter gehoord, dat vóór 20 jaren te Krniningen een torenuurwerk van den heer Bastra te Leiden voor 800 a 900 gld. was aangeschaft, dat zeer goed voldeed. Eindelijk had hij van den heer Van Bergen te Mid- wolde opgaven ontvangen, volgens welke een uurwerk met remontoir en koperen raderen, dat 8 dagen loopt, met 5 jaar garantie, 600 kosteen zelfde, dat 4 dagen loopt, 500 enz. De Voorzitter merkte op, dat voor het uurwerk moet geleend worden en wilde nu een nieuw uurwerk van 600 bij den heer Van Bergen aanschaffen en vun dien heer die som leenen om haar in 5 jaar weer terug te beta'en. De heer Sauer verklaarde zich tegen nieuwe lee ningen, de schuldenlast der gemeente bedroeg nu reeds 47200. Hij wilde liever wachten met een besluit te nemen tot na de behandeling der begrooting; dan zouden misschien een 3tal postjes vrij komen tot een gezamenlijk bedrag van 1000 en dan kon de koop prijs van het uurwerk uit de gewone middelen gevon den worden. De Voorz. vreesde, dat men dan tot Jan. zou moeten wachten. Bovendien kon hij niet begrijpen, dat Ged. Staten de bedoelde bezuiniging, waarvan hij reeds van achteraf gehoord had, zouden goedkeuren. De heer Sinke was voor een nieuw uurwerk, maar vroeg, wanneer het geplaatst kon worden, waarop de Voorz. antwoordde, dat volgens de verzekering van den aannemer de toren in October klaar zou zijn. De heer Van Oeveren had bezwaar tegen het leenen van den leverancier, omdat dan de garantie haar beteekenis verliest. Besloten werd een uurwerk van 600 aan te koopen en (op voorstel van den heer Sinke) het geld daarvoor van het Algem. Armbestuur ter leen te vragen. Nu kwam het verzoekschrift van den Kerkeraad der Christ. Geref. gemeente om geheele of gedeeltelijke afschaffing der kermis in behandeling. B. en W. deden geen voorstel daaromtrent en ont hielden zich ook van praeadvies. De heer Sauer verklaarde zich evenals in de vorige zitting en op dezelfde gronden, tegen de afschaffing der kermis. De heer Sinke herinnerde aan het spreekwoord, dat men niet moet letten op den boodschapper maar op de boodschap. Anders, als hij letten moest op de boodschappers, dan zou hij het adres naar de snipper- mand willen verwijzen. Hij had van hen geen schippe ren verwacht, was men voor de afschaffing dan moest men die geheel willen. Maar hij was tegen de kermis en bestreed de argumenten van den heer Sauer. De afschaffiog der kermis kwam in het kader van adressanten te pas, maar overigens hielden de onder teekenaars ook wel van pretjes, gelijk algemeen be kend is, doch hier niet nader behoefde besproken te worden. Vóór tot stemmen werd overgegaan, merkte de Voorz. op, dat de afschaffing, indien daartoe besloten werd, door Ged. Staten moet goedgekeurd worden en omdat de bepaling van den datum der kermis niet kan uitgesteld worden tot een antwoord van Ged. Staten is ingekomen, zal in geen geval voor dit jaar een gunstig antwoord op het adres kunnen gegeven worden. Daarna werd eene geheele afschaffing met 3 tegen 2 stemmen verworpen. Wat de gedeeltelijke afschaffing betreft, daaromtrent merkte de heer Sinke nog op, dat hij van den kerke raad, als zij dan toch een dag wilde bekrimpen, ver wacht had, dat hij den Zaterdag zou voorgesteld hebben, dan had er nog minder aanleiding bestaan tot sabbatschennis. Hij stelde voor de kermis te houden op Donderdag en Vrijdag. De afschaffing van den Maandag werd met algemeere stemmen en het voorstel van den heer Sinke met 4 tegen 1 stem verworpen, waarna als kermisdagen werden vastgesteld 28 September tot 3 October. Nu kwam het ingekomen Dieuwe reglement van orde voor den gemeenteraad in behandeling en werd met zeer geringe wijzigingen met algemeene stemmen aan genomen. Nog deelde de Voorzitter mede, dat de wed. Van Hoorn zich bereid verklaard heeft tot verkoop van haar put voor 100. Er werd besloten den aankoop aan de goedkeuring van Ged. Staten te onderwerpen. St. Maartensdijk. Gisteravond werd alhier door de afdeeling Tolen, van de Zeeuwsche Maatschappij van Landbouw, eene verga dering gehouden, welke door 28 leden bijgewoond werd. Na lering der notulen van de vorige vergadering werd een ingekomen stuk behandeld, waarin voorge steld wordt pogingen aan te wenden ter verbeteiing van de paardenfokkerij in Zeeland. Verder werd door het bestuur voorgesteld, dat de geheele afdeeling Tolen ééne vereeniging vorme tot den aankoop van kunst meststoffen. Dit punt gaf aanleiding tot eene levendige discussie, maar werd eindelijk toch aangenomen met 26 tegen 2 stemmen. De bestaande dorpsvereeniging van Tolen en die Tan Stavenisse hebben reeds besloten tot de vereeniging toe te treden. Van die van St. Maar tensdijk was nog niets bekend. Het lid-zijn van de landbouwafdeeling Tolen is aan het lidmaatschap van bovengenoemde vereeniging verbonden. Een commissie, uit en door het bestuur der afdeeling te kiezen, zal de zaken van de kunstmeststoffen-vereeniging regelen, welke vereeniging eene eigen administratie zal hebben. Hierop werd de vergadering gesloten. In de vergadering der leeraren bij het middel baar onderwijs is Zaterdag op voorstel van dr. Hüls- mann, directeur der Amsterdamsche handelsschool, besloten aan de Regeering als het oordeel der verga dering bekend te maken, dat het zoo in het belang van den openbaren dienst als in dat der financiën van Rijk, gemeenten en ouders wenscbelijk is, de bijzon dere examens voor takken van openbaren dienst af te schaffen en de toelating afhan kelijk te stellen van het bezit van het einddiploma eener hoogere burgerschool. In de toelichting deed dr. II. uitkomen dat bijzondere scholen wel grootere examen vaardigheid geven, maar de vorming aan de H. B. S. veei degelijker is en de opleiding aldaar voor de ouders veel minder bezwaren oplevert. De Vereeniging sprak voorts, na breedvoerig debat, met groote meerderheid als haar gevoelen uit dat het wenschelijk is, aan de middelbare school de gelegen heid te openen tot het volgen van eenen militairen cursus (d. i. tot oefening in den wapenhandel). De nieuwe opera van den heer Th. H. H. V e r- h e y, König Arpad, tekst van Fiore delta Neve, is door de directie der Rotterdamsche Opera ter opvoering in het aanstaande seizoen aangenomen. De Berlijnsche correspondent der N. R. Ct. schrijft: «De Nederlandsche geleerde, dr. Snouck Hur- g r o n j ebekend door zijne reizen naar Mekka, enz., heeft zich reeds eenige weken hier te Berlijn opge houden, om naar ik hoor, ingevolge opdracht van de Pruisische Regeering, een wetenschappelijken catalogus van de hier ter stede aanwezige Maleische handschriften samen te stellen. Hij rekent in de vol gende week met de voorbereidende werkzaamheden zoover gereed te komen, dat hij de verdere bewerking te Leiden kan voortzetten en ten einde brengen." Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen te Cats ds. A. Van Haselen te Zoe- terwoude (bij Leiden.) Beroepen te Arnemuiden ds. G. W. Locher, pred. te Aalst (prov. Gelderland). Ds. M. A. Rouwenhorst van Waarde hoopt op Zondag 2 October zijne intrede te houden te Rozenburg.

Goessche Courant | 1887 | | pagina 1