1887. N°. 102. Dinsdag 30 Augustus. 74ste jaargang. Jhr. J. L. C. Pompe Van Meerdervoort. Tot Adsistent-Keurmeester COLOftADO-KEVER. De Kamerverkiezing. Jhr. J. L. C. Pompe Van Meerdervoort. Jhr. J. L. C. POMPE VAN MEERDERVOORT, -c5»csjcp<ascs»- llOLSUIIi Da uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van I5 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel van vee, vleesch en visch is benoemd JOHANNES KOSTEN, zulks met ingang van den eersten September aanstaande. Goes, den 27 Augustus 1887. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN Den ingezetenen wordt bekend gemaakt dat er op nieuw gevaar bestaat voor de overbrenging van den Colorado-Kever uit Dnitschland, waar dit insect groote verwoestingen in de aardappelvelden heeft aangericht. De ingezetenen worden daarom tot de grootst mo gelijke waakzaamheid aangespoord en uitgenoodigd, om, zoodra zij meenen een Colorado-Kever gevonden te hebben, daarvan aan den Burgemeester bericht te geven, liefst onder toezending van een exemplaar, en met opgave, waar zij dien hebben gevonden, ten einde daarvan mededeeling te kannen doen aan den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, die zulks heeft verzocht. Nog wordt, voor zooveel noodig herinnerd, dat de Colorado Kever op den rug gezien, de gedaante heeft van den inlandschen groenen goudhaan, maar dat hij een weinig grooter is voorts dat zijn vieesch is vleesch- kleurig rood of rosachtig isabelie, met zwarte oogen, 18 kleine vlekjes en stipjes op het borststuk, en vijf gebogen langstrepen op ieder dekschild, waarvan die langs den naad der dekschilden zeer smal en de ove rige tamelijk breed zijn, terwijl de zijranden dier strepen niet scherp afgebakend zijn, maar dat men tnsschen haar of de isabelie grondkleur nog zeer fijne zwarte of bruine stippeltjes ziet. Het is niet oncoodig hierbij te voegen dat de eieren, die zich bij hoopjes van p. m. 30 op de onderzijde der bladeren bevinden, glad, hooggeel oi oranje van kleur zijn, en dat binnen vijf of zes dagen daaruit de jonge larven te voorschijn komen, die eerst bloedrood, later vleeschkleurig en 8 èt9 millimeter lang zijn. Goes, den 27 Augustus 1887. De Burgemeester van Goes, J. G. DE WITT HAMER. Het was eene belangrijke vergadering, die de libe rale kiesvereeniging in ons hoofdkiesdistrict de vorige week hield tot het bespreken van den weg, die inge slagen diende te worden bij de Kamerverkiezing op Donderdag 1 Sept. a. s. Uit alles bleek, dat het be stuur zich in dit bijzonder geval ook op een bijzonder standpunt had geplaatst en terecht alleen het oog had gevestigd op de spil, waar deze verkiezing geheel om draait: de Grondwetsherziening. Voor of tegen de geheele revisie, dat was de vraag, en wie er voor is zou niet worden geweerd, hetzij hij liberaal, anti revolutionair of katholiek was. Vandaar dan ook de openhartige vraag tot dhrn. Lohman en Schimmel- penninck gericht, een vraag, die voorzeker een open hartiger antwoord had verdiend. Ware zulk een ant woord gegeven en hadde het »voor" geluid, zeer zeker zoude noch de heer Lohman noch de heer Schimmel- penninck van liberale zijde zijn bestreden. Deze beide heeren hebben echter een afdoend antwoord niet kun nen of willen geven en wij willen niet ingaan op de redenen, die hen daartoe hebben kunnen leiden, maar het is begrijpelijk, dat de liberale kiesvereeniging in de gegeven omstandigheden geen lijdelijke rol wilde spelen en daarom overging tot het stellen der candi- datuur van Zij heeft daarmede getoond, dat het haar ernst is met den wensch, dat de Grondwetsherziening zal wor den aangenomen en dat zelfs de overtuiging, dat het, na aanneming daarvan, met de meerderheid harer partij in de Kamer wellicht gedaan zal zijn, haar niet heeft kunnen terughouden om mede te werken tot het op heffen van Nederland uit het politiek verval, waaraan het in de laatste jaren lijdende was. Ook wij willen daartoe medewerkenalleen stellen wij den eisch, dat naast de reformbill ook de overige Grondwetswijzigin gen worden aangenomen. Daze toch zijn even belang rijk als de nieuwe kiesrechtregeling. Men denke slechts aan de bepalingen betref!inde de troonopvolging, de defensie, de administratieve rechtspraak enz. Vooral ook de eerste dezer drie blijft een der belangrijkste, omdat, al is ook de bepaling vervallen, dat tijdens een regentschap geen wijzigingen in de Grondwet mogen worden gemaakt, dit niet van toepassing is op de artikelen betreffende de troonopvolging en waar met het oog op onzen hoogbejaarden Koning elk oogenblik een regentschap kan intreden, daar dient de regeling der troonopvolging met spoed te worden afgedaan. Ook de defensie eischt dringend herziening. Het is in den loop der tijden maar al te zeer gebleken hoe belemmerend de thans nog vigeerende bepalingen der Grondwet op eene flinke regeling onzer strijdkrachten werken en het wordt hoog tijd, wil werkelijk Nor land's weerbaarheid overeenkomstig de eischen van den tijd worden verhoogd, dat die belemmeringen worden opgeheven. Ook daartoe levert de aanhangige Grond wetsherziening de gelegenheid. Ook de wijzigingen ten opzichte der administratieve rechtspraak zijn voor ieder Nederlandsch staatsburger van het hoogste belang, omdat zij hem een onpartij dige op het recht gegronde beslissing waarborgen in twistgedingen, betreffende zijne verplichtingen jegens den Staat. Wij stippen hier slechts enkele punten aan en zullen daarom niet uitweiden over andere, zooals de losma king van het kiesrecht voor den gemeenteraad van dat voor de Tweede Kamer, de toekenning van bet recht van enquête aan de Eerste Kamer, de opheffing der verplichte verdeeling der kamers in sectiën, waar door in vele gevallen de thans noodzakelijk lange weg van voorbereiding der wetten zal kunnen worden verkort. Wij gelooven genoegzaam te hebben aange toond, dat niet slechts de kiesregeling, maar ook tal van andere punten in deze herziening moeten zijn begrepen, zal zij waarlijk doeltreifen. Wat nu zouden de gevolgen zija van eene verwer ping der Grondwetsherziening? Dat alles bij het oude zou blijven tot tijd en wijle de eisch naar ver andering niet meer was te weerstaan. Eene revisie van de eerste wet des lands welt niet in het brein van een staatsman op, omdat hij haar wenschelijk acht of wel uit louter eerzucht, omdat zijn naam daaraau verbonden en dus voor het nageslacht bewaard zou blijven. Neen, zij wordt geboden door den drang der omstandighedenzij is een eisch des tijds en gelukkig het land, dat zich verheugen mag in het bezit eener regeeriDg, die te rechter tijd weet integrijpen en het werk aandurft, waartoe de omstandigheden dringen. En wie zon later die taak dan willen aanvaarden Heemskerk vermoedelijk niet en Nederland is tegen woordig arm aan staatslieden van zoo groote capa citeit om ten opzichte van Grondwetsherziening de regeering voor te lichten en de volksvertegenwoordi ging ontwerpen aantebieden. Gaat zij daarom ditmaal niet door dan zal zij blijven wachten, wachten, tot eindelijk of door de tijdsomstandigheden ten opzichte van de troonopvolging bf door de toenemende zucht naar uitbreiding en betere regeling van het kiesrecht de revisie zal moeten komen; maar dan zal men wel licht tevergeefs zoeken naar den man, die in zulke moeielijke oogenblikken het roer van den Staat met krachtige hand zal besturen en met helderen blik den weg door het duister zal vinden. Daarom afgescheiden van elke partijberekening moet deze herziening er door. Dat is de leus der li berale partij in Nederland, dat is ook de leus der liberalen in ons hoofdkiesdistrict. En waar nu de heeren Lohman en Schimmelpenninck, die de geheele revisie in eerste lezing hebben medegemaakt, nog niet openlijk durfden verklaren, hoe zij zich bij tweede lezing zouden gedragen, daar stellen wij hun tegenover die, de noodzakelijkheid der herziening beseffende, bereid zal bevonden worden aan hare aanneming mede te werken. Wie en wat Jhr. POMPE VAN MEERDERVOORT is, zullen wij hier niet in het breede herhalen. Wij verwijzen daartoe naar hetgeen wij verleden jaar van hem schreven en de velen, die hem toen bij zijn per soonlijk optraden op verschillende plaatsen hebben ge hoord en gezien, hebben zeer zeker de overtuiging ge kregen, dat hij is een man van vaste beginselen en van innige overtuiging en bovendien een uitmuntend spreker. Hij aarzelt niet, zooals de antirevolutionaire candidaten, openlijk te verklaren hoe hij over de Grond wetsherziening denkt. Hij weet wat hij wil en waar het geldt eene der voornaamste daden, welke voor regeering en volksvertegenwoordiging zijn weggelegd, daar bestaat er aan zulke mannen van karakter in de Kamer groote behoefte. Wij drukken daarom den kiezers in het hoofdkies- distrikt Goes ten zeerste op het hart, wel te overwegen aan welken candidaat zij hunne stem dezen keer geven. Het is geen langdurig mandaat, dat zij ditmaal hunne afgevaardigden opdragen, maar het is wel een der ge wichtigste, die zij in lange jaren hebben verleend. Het is thans geen partijstrijd, het staat niet tusschen anti revolutionair en liberaal, het geldt alleen de vraag: zvóor of tegen Grondwetsherziening". Daarom, beseft gij met ons de noodzakelijkheid der revisie, komt dan Donderdag a. s. trouw op en plaatst op uw stembiljet den naam van oDzeu candidaat Voor of tegen. Nu de kiezers niets te weten kunnen komen omtrent de houding, die dhrn. Lohman en Schimmelpenninck, wanneer zij weder mochten worden gekozen, bij de tweede lezing der Grondwetsherziening zullen aan nemen, kunnen zij uitsluitend te rade gaan met de stem, welke deze heeren bij de eerste lezing hebben uitgebracht. Wij herinneren er daarom aan, dat deze beide afgevaardigden gewoonlijk lijnrecht tegenover elkander stonden en dat b. v. bij hoofdstuk IV (prov. Staten en gemeentebesturen), bij hoofdstuk V (justitie) en bij hoofdstuk IX (waterstaat) dhr. Lohman vóór en dhr. Schimmelpenninck tegen stemde. Wie dus op beide candidaten zijne stem uitbrengt helpt éen voorstander en éen tegenstander in de Kamer. Dit moge in het algemeen niet doeltreffend zijn, nu vooral is dit gevaarlijk, waar der stemmen gevorderd wordt om een ontwerp te zien aangenomen. Wie dus de geheele Grondwet wil zien aangenomen, stemme alleen jhr. J. L. C. Pompe Van Meerdervoort. Toch nog eene candidatuur-Wilkens Uit Bergen-op-Zoom schrijft men ons: Niettegenstaande de katholieke kiesvereenigingen in dit district ditmaal de antirevolutionaire candidaten stellen, zullen toch vele katholieken hier hunne stem uitbrengen op de heeren Pompe Van Meerdervoort en W. H. B. Wilkens. In de eerste plaats moet hier gedacht worden aan persoonlijke appreciatie, maar tevens aan den wensch om de Grondwetsherziening te doen slagen. Men vermoedt namelijk dat dhr. Wilkens, werd hij gekozen, zich zou laten leiden door de over wegingen, nedergelegd in het manifest van den alge- meenen bond der R. K. kiesvereenigingen, waarin althans geene bezwaren werden geopperd tegen de wijzigingen in zake het kiesrecht. Alleen ten opzichte van hoofdstuk VIII (defensie) zou dhr. Wilkens eene andere meening zijn toegedaan, wat hem als militair niet euvel geduid kan worden. In hoeverre deze ge ruchten waarheid bevatten zal bij de stembus blijken. Waarom maar éen candidaat f Het gaat ditmaal om */3 der stemmen in de Kamer en met ieder voorstander der Grondwetsherziening, die ditmaal een tegenstander of iemand, die niet voor ïijne meening kan of wil uitkomen, vervangt, is er een stem gewonnen. Kwamen wij met twee candidaten, dan is de kans om te overwinnen, nu de katholieken niet zelf standig optreden, niet zeer groot. Deze wordt ontegen zeggelijk grooter, nu wij slechts éen candidaat stelden. Bovendien meende de liberale partij, dat de eigen aardige samenstelling van ons district, waar de kiezers in drie partijen zijn verdeeld, doch waar de liberalen toch het sterkst vertegenwoordigd zijn, hun recht geeft op éen zetel, terwijl zij de andere onbetwist aan de anti-revolutionairen of katholieken wilde laten. Waar nu het gerucht liep, dat de laatsten ook met éen eigen candidaat in het strijdperk zouden treden en men noch van de anti-revolutionaire candidaten noch van dhr. Wilkens wist, hoe zij over de Grondwetsherziening dachten, konden deze geen van allen worden overge nomen en wilde men het hun daarom voor den tweeden zetel onderling laten uitvechten. GOES, 29 Augustus 1887. Woensdagavond zal het harmoniegezel- schap oEuphonia" alhier, voor het eerst voltallig, ter eera van prinsesjesdag, de volksliederen doen hooren in het gewone repetitielokaal boven het café Hartman op de Groote markt. Ierseke. Mejuffr. F. Gauw, telegrafiste 2de klasse alhier, is als zoodanig verplaatst naar Nieuwediep, in te gaan I October. In hare plaats komt te Ierseke de tijdelijk buiten dienst zijnde adsistent der posterijen W. O 1 r e edie met ingang van dien datum aan gesteld is tot tijdelijk rijkstelegraafklerk. De Katholieke kiesvereeniging te Vlissingen heeft besloten voor de aanstaande verkiezing der Tweede Kamer geen candidaten te stellen. Het bestuur der centrale katholieke kiesvereeniging in het district Middelburg noodigt bij advertentie in de Midd. Ct. de leden ingevolge besluit der alge- meene vergadering ten dringendste uit om, wegens hoogst gewichtige en bekende redenen, geen deel te nemen aan de stemming op 1 September e. k. Z. M. heeft bepaald, dat de stembriefjes, ter verkiezing van leden der Tweede Kamer in de hoofdkiesdistricten Dokkum, Alkmaar, Middel burg, Goes en Zieriksee, op 1 September ingeleverd, zullen worden geopend op 3 September en, in geval van herstemming, die op 14 Sept. in te leveren, zullen worden geopend op 16 Sept. De heer Van Houten is door de kiesver eenigingen Eendracht en Burgerplicht te Groningen weder candidaat gesteld voor de Tweede Kamer. Burgerplicht stelde den heer Van Houten candidaat, na eindelooze stemmingen en nadat zij eerst prof. Fokker candidaat had gesteld, die echter weigerde de candidatuur aan te nemen. De besturen der Nederlandsche spoor wegmaatschappijen zijn uitgënoodigd om op Dinsdag 6 September e. k. bijeen te komen in de bureaux van den raad van toezicht op de spoorweg diensten, tot het houden eener bespreking over de a. s. winterdienstregeling. (K D.) De Nederlandsche Jurietenvereeniging heeft met 32 tegen 16 stemmen verklaard, dat het wenschelijk is ten bate der arbeiders een verplichte ver zekering in te voeren voor ongelukken in hun bedrijt Z. M. heeft mr. J. D. V e e g e n s, griffier van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, benoemd tot ridder in de orde van den Nederl. Leeuw. Zijn enveloppen voor brieven, waarop een adres gedrukt is, open en ledig verzonden, drukwerk of niet? Men zou zeggen, dat deze vraag geen vraag is. Toch is het wel zoo en heeft een inge zetene van Zwolle den Minister moeten lastig vallen omdat de postambtenaren geweigerd hebben een pakje van 50 zulke enveloppen als drukwerk te beschouwen. De heer Joubert, die als vice-president van Trans vaal bedankt had, om van het politieke tooneel af te treden, heeft daarentegen den nieuwen post van ra i- nister van het mijnwezen voor een jaar aan genomen. De Volkss'emdie dat niet goed vond, heeft echter na een gesprek met hem de overtuiging bekomen, dat het doel van den heer Joubert zoo kwaad niet was. Voor 600 p. st. 'sjaars, meende deze, was geen ordentelijk man van het vak te bekomen, en binnen een jaar zou het wel blijken, dat men zoo iemand noodig hadmaar intusschen meeode de heer Joubert, bij gebreke van een werkelijk bevoegd persoon, meer voor land en volk te kunnen doen dan een vreemde ling. Voorts is de Volksstem zeer ingenomen met een besluit van den Volksraad om te verbieden, dat hoofd ambtenaren, landdrosten en klerken van beiden direc teurs van goud-maatschappijen mogen zijn. Verder heeft de Volksraad zich beziggehouden met een instructie voor den Staatsprocurenr en met de goudwet. Het saldo waarover de Transvaalsche Regeering, die nog betrekkelijk kort geleden in geldnood verkeerde, op 30 Juni te beschikken had, bedroeg meer dan 2.400.000 pd. st. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Bedankt voor het beroep naar Asgtekerke door ds. W. H. J. Baart de la Faille, te Amstelveen. Door de doleerende partij te Barendrecht is een stuk grond aangekocht, met het doel daarop een school te stichten, niettegenstaande daar reeds een Chr. school en drie openbare scholen bestaan, en dat in een ge meente van ruim 3000 zielen. Tot onderwijzer aan de Chr. school te Helder is benoemd de heer J. De Koning te Krabbendijke. Te Arnhem is geslaagd voor de akte van hoofd onderwijzer de heer P. J. Vervenne te Middelburg. Te Utrecht hebben akte voor het Engelsch (1. o.) verkregen de heeren C. Staal Pzn. te Ierseke en L. Van Rooijen te Poortvliet. Op de voordracht voor conrector aan het gym nasium te Zwolle staat no. 1 de heer Steringa Kuiper, van Middelburg. Landbouw en Veeteelt. In de N.-Y. H. Zlg. van 17 Augustus wordt de volgende schatting, naar het blad zegt, berustende op de beste inlichtingen welke er te krijgen zijn, ge geven van de hoeveelheid graan, welke er waarschijn lijk in de Vereenigde Staten uit den oogst van dit jaar voor uitvoer beschikbaar zal zijn Nog voorradig uit den vorigen oogst, op I Juli 1887 ongev. 72 millioen bushelwintertarwe ongev. 270 mill, bushelzomertarwe ongev. 158 mill, bushel; te zamen 500 000 000 bushel. Daarvan moet als blij vende reserve 40 millioen worden ter zijde gesteld, zoodat er 460.000,000 bushel overblijft. Bij eene be volking van 61 millioen zielen is de binnenlandsche behoefte, met die voor het leger enz. mede, voor de 12 maanden van I Juli 1887 tot 30 Juni 1888 te schatten op 350 millioen bushel. Voor uitvoer zal dus ongeveer 110 millioen bushel beschikbaar zijn. Van deze hoeveelheid van 110 millioen is gedurende de eerste zes weken na den len Juli jl. reeds ongeveer 24 millioen bushel uitgevoerd. Kapelle. Tijdens de droogte begonnen ook hier de aardappelen door te groeien, zoodat velen ze begonnen te rooien om ze te verkoopen, daar zij voor dadelijk gebruik nog zeer goed waren. De vrees, dat de regen het doorgroeien zon bevorderen, is gelukkig niet be-

Goessche Courant | 1887 | | pagina 1