De witte en bruineboonen vevtoonen meestal slechts een middelmatig gewas, dat echter, bij een gunstigen nazomer, nog bevredigend kan zijn. De paardenboonen staan goed op de zware, schraal op de lichte gronden. De luisplaag kwam slechts bij uitzondering voor. Het beschot wordt over het geheel als middelmatig beschouwd. Bij het vlas was de opkomst meestal te dun, en meui,> stuk moest na het koude voorjaar worden uit gereden. Overigens is het gewas redelijk gegroeid, en we' d de goede qualiteit duur verkocht. Het koolzaad leverde een schoon gewas en belooft over het geheel eene zeer bevredigende opbrengst. De aardappelen staan welig. Van de vroege soorten was het beschot vrij laag, wat na de langdurige koude in het voorjaar en de droogte van den zomer niet te verwonderen is. Van de ziekte wordt nog niets ver nomen daarentegen heeft zich op sommige plaatsen doorgroei geopenbaard, waardoor de opbrengst zeer zou kunnen verminderen. Suikerbieten, mangelwortels en paardenpenen zijn zeer achterlijk. Al mocht de nazomer gunstig zijn voor den groei, zal van deze gewassen niet meer dan een middelmatig beschot worden verkregen. Meekrapnog in enkele gemeenten geteeld, groeide over het algemeen voorspoedig. Enkele partijen hadden van de vorst te lijden. Ajuin kan als nagenoeg mislukt worden beschouwd. Van de klaver en verdere voedergewassen was de eerste snede voldoende. Later belemmerde de droogte den groei. De weilanden waren zeer laat bruikbaar en de hooi- opbrengst kan hoogstens middelmatig worden genoemd. De hoedanigheid van het hooi is uitmuntend. Thans heeft de grasgroei door de droogte opgehouden, zoo dat het vee gebrek aan voedsel lijdt. Ook werkt het gemis van goed en voldoend drinkwater zeer ongunstig op den veestapel. Het Wageningsch Weekblad (redacteur ds. Bui tendijk) schrijft Waartoe ons met de verkiezingen op 1 Sept. druk gemaakt? Trouwens da tijd zou er toa ontbreken. De groote strijd moet later, bij de volgende stembus, gestreden worien. Dan dienen onze vrienden, die zich noch bij Antirevolutionairen", noch bij de Liberalen willen laten iudeelen, zelfstandig op te treden en ernstig te overwegen wat het belang van Staat en Kerk van hui eischt. Thans kunnen zij in alle kalmte de komende dingen afwachten. Alleen staat dit vast, dat wij in geen geval, noch bij eerste stem ming, noch bij de eventuëele harstemming een aan hanger van de Standaard-paitij kiezen. Watdeheeren Bronsveld en Van Veen dienaangaande in dit no. aanraden, is ook ons gevoelen. Wel kunnen bij da her stemming, waar tusschen twee eandidaten de k us staat, moeielijkheden rijz-nmaar dan is er toch nog déze uitweg, zich onthouden en een blanco biljet in de bus werpen. De tijd van plooien en schikken is ten dezen onherroepelijk voorbij. Onze vroegere illusies zijn verdwenen. We zijn ontnuchterd; te goed anti revolutionair om ons door de quasi-Antirevolutionairen nog langer op sleeptouw te laten nemen. Wij hebben ze als echte revolutiemakers leeren kennen. Wie ieder hunner in zijne privé voor God is, daarover matigen wij ons geen oordeel aan. Doch 't geldt hier niet zaak van Evangelie en persoonlijk geloof, maar de toepassing daarvan op de politiek. En dan kan ook de vroomste onder eene heillooze begoocheling verkeeren en 111 den waan Gode een dienst te doen, heillooze paden be wandelen. »God is, naar wij meenen, bezig met nieuwe toe stand m in 't leven te roepen. Ltat ons Hem dan laten werken. Hij zal ons zijn weg doen zien". In September of October e. k. zal gelegenheid worden gegeven tot het leveren van voldoende bewij zen van genoegzame voorbereiding tot de beoefening der natuurkundige wetenschappen, om te kunnen worden toegelaten tot het eerste natuur kundig examen. In de Woensdag door den Algemeenen Bond der R K. kies va reenigingen te Utrecht gehouden vergadering is met algemeene stemmen een manifest aangenomen, waarin als gevoelen van den Bond is vastgesteld, dat tegen de hoofdstukken III en IV en tegen de additioneele artikelen geen bezwaar is; dat men hoofdstuk VIII verwerpelijk acht; dat men de overige hoofdstukken aan de prudentie der eandidaten wenscht over te laten en dat alle katholieke leden door dm Bond zullen worden aanbevolen. {Centrum.) De Maasbode geeft echter eene andere lezing van hst besluit der vergadering dan het Centrum. In over eenstemming namelijk met het oordeel van den Bond over de grondwetsherziening ziet de Bond geen reden om aan de katholieke leden der ontbonden Tweede Kamer, gekozen in districten, die zich bij den Bond hebben aangesloten, op welke wijze ook het vertrou- te ontzeggen. Hij meent terecht op aller toewijding te kunnen rekenen, waar het de rechten en belangen der Nederlandsche Katholieken geldt en verder ieders overtuiging op de gewichtige punten van staatsbeleid, als nu aan de orde zijn, te eerbiedigen. Ook de aftredende anti-revolutionaire leden gekozen in districten, die tot den Bond zijn toegetreden, wor den, na het door de Deputaten-vergaderirg genomen besluit, door den Bond aanbevolen. Was de Regeering niet gelukkig in de bepaling van den dag voor de verkiezing der lrden van de Tweede Kamer, de Post vestigt er de aandacht op, dat ook bij de bepaling van den dag, waarop de Provinciale Staten bijeenkomen om de leden der Eer ste Kamer te kiezen, geen rekening is gehouden met den feestdag, dien dan de Roomsch-katholiek*n vieren. De 8e September wordt door hen als Zondag gevierd en de Katholieke leden der Staten moetm dus op Zondag ter vergadering optrekken. Aan de R geering was dit niet onbekendop eiken kalender is deze kerkelijke feestdag aangegeven. afzonderlijk zakelijk verband gevestigd te kunnen worden op te veld staande vruchten en op in het bezit des pandgevers blijvend vee en landbouwgereedschap? Met 27 tegen 11 stemmen en 14 onthoudingen heeft de vergadering beslist, dat het niet wenschelijk is, een afzonderlijk zakelijk oogstvei'band mogelijk te maken. Kapitein W. F. L. Ros k es van het 5e regi ment infanterie is overgeplaatst bij het 8e regiment van het wapen. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Ds. J. A. Yan Tuijnen te Borsele heeft voor het beroep naar Uitwijk en Waardhuizen (N. B.) bedankt. Beroepen te Aagtekerke ds. W. II. J. Baart de la Faille te Amstelveen. Tot onderwijzer aan de Ambachtschool te Mid delburg is benoemd de heer Geldof te Middelburg. Te Arnhem is gisteren voor de akte van hoofd onderwijzer geslaagd de heer D. Vader te Middelburg. Te Utrecht heeft o. m. de akte voor Fransch (L. O.) verkregen m»j A. C. Rijkaard te Borsele. Büitenlandsch Overzicht. Behalve het volkomen herstel van den Dnitscliou Keizer levert het buitenland ook ditmaal weder geen nieuws en alles bepaalt zich tot enkele mededeelingen en vele beschouwingen over Bulgarije. Wij zullen van de laatste alleen straks een enkele geven, doch vooraf mededeelen, wat althans volgens de loopende geruchten de mogendheden hebben geantwoord op de Turksche nota. Bevestigd wordt, dat de Mogend heden verdeeld zijn in hare meeningen. Aan de eene zijde vindt men Oostenrijk, Italië en Engeland, aan den anderen kant Frankrijk, Rusland en Duitschland. Oostenrijk heeft geantwoord, dat de handelwijze van Prins Ferdinand van Coburg onwettig is en het er kent den Prins nietmaar het geeft geen enkel mid del aan de hand om aan de verwarring een einde te maken. Het verlangt de meening der andere Mogend heden te kennen. Italië heeft in denzelfden zin ge antwoord, maar het verklaart dat het eene vreed zame schikking wenscht, die voldoening geeft aan de Bulgaren. Engeland acht eene militaire tusschenkomst niet mogelijk. Zulk eene tusschenkomst dunkt het zoo gevaarlijk, dat het zich haast de Porte daarvan terug te houden en haar den raad geelt geduldig af te wach ten wat er gebeuit. Frankrijk geeft aan de Porte den raad, Prins Ferdinand te verwijderen en in overeen stemming met Rusland te handelen. De antwoorden van Rusland en Duitschland zijn in den geest van den reeds vroeger medegedeelden korten inhoud. De houding van Engeland komt vrijwel overeen met het gevoelen door de Times verkondigd. Dit blad, wijzende op de onhandige toelichting welke in een officieus communiqué der Weener bladen wordt ge geven van Ferdinand's proclamatie waarin o. a. wordt betoogd, dat er nergens in het Berlijnsche trak- taat s aat te lezen dat het een door de Sobranje ge kozen Vorst verboden is, naar Bulgarije te gaan vóór de Sultan en de Mogendheden zijne benoeming bekrach tigd hebben de Times dan drukt als zijn gevoelen uit, dat het aan alle Mogendheden aangenaam zou zijn, indien het Prins Ferdinand gelukken mocht, als Vorst van Bulgarije den toestand daar in orde te brengen. Zeker is zijne heerschappij daar eene in breuk op het Berlijnsche traktaat, maar men kan nu eenmaal moeilijk dat traktaat met wapengeweld hand haven en geene militaire bezetting zou de zaken weer in den toestand kunnen brengen, waarin zij vóór het tiaktaat waren. Do Times acht het daarom hoogst wenschelijk, dat Prins Ferdinand blijke, een bekwaam en verstandig Vorst te zijn. Tuikije blijft intusschen bij deze lijdzame houding der mogendheden met de zaak zitten en het heeft daarom te kennen gegeven, dat het van meening is, dat niet alleen de Porte maar al de mogendheden in de Bulgaarsche quaestie het hare hebben te doen. Gemengde Berichten. 's-Gravenpolder. Voorbeelden van getrouwheid van een hond zijn reeds dikwijls medegedeeld, maar een zooals het onderstaande mag voorzeker ouk wel wor den vermeld. Een heer uit Bouchante, op de eendenjacht zijnde in deze gemeente, had behalve zijn eigen honden er ook een medegebracht die het eigendom was van een vriend. Na het einde der jacht werden de honden in het ruim van het schip, waarmede men den volgenden morgen de terugreis zoude aanvaarden, opgesloten.' Bij het vertrek evenwel bleek dat de vreemde hond was vertrokken. Welke ijverige naspoiiugen in den omtrek ook werden gedaan, niets mocht baten om den vluchteling op te sporen. Uit een op heden ontvangen bericht uit Bouchante blijkt, dat genoemde hond zon der geleide bij zijn meester is teruggekomen. Wanneer men nagaat dat de Schelde van af den Biezelingschen ham tot aan de overzijde door hem is overgezwom men en hij vandaar naar Bouchante is geloopen, kan dit geval voorzeker als een voorbeeld van gehechtheid van den houd aan zijn meester worden genoemd. Deze week is een gezin uit Ierseke, bestaande uit 5 personen, naar Amerika vertrokken. Nu het werk aan de oestercultuur zoo zeer ver minderd is en de a. s. winter met bezorgdheid te gemoet wordt gezien, wordt emigratie voor Ierseke eine gowenschte zaak. Terwijl eergisteren eenige knapen zich vermaakten met scheepjes te laten varen, gleed een van hen van den dijk en sleepte in zijn val een ander mede. Beiden kwamen in het water terecht. De eene redde zich zelf, maar de andere z>u gowis verdronken zijn indien niet de löjarige knaap A. D. W. tot hulp ware toege schoten. Een landbouwerszoon ,die voor 16 jaren naar Ame rika vertrok en dezen zomer bij zijne familie alhier heeft doorgebracht, aanvaardde thans de terugreis naar zijne woonplaats in de nieuwe wereld. Een der opvarenden van de schroefstoomboot «Zeeland", varende tusschen AmsterdamVlissingen, de 26jarige J. v. d. V., een brave, oppassende jonge man is Woensdagmorgen tusschen Nieuwer-Amstel en den Uithoorn overboord geslagen en verdronken. {N. R. Ct.) Te Didam heeft een kip een ei gelegd van 12 lood. In Friesland wordt thans de cichorei opgekocht tegen 16 de 1000 kilo. De boeren, die niet zijn afgeschrikt door den lagen prijs van het vorige jaar en deze vrucht weer verbouwden, maken thans goede zaken. De prijs is 'I, hooger dan verleden jaar. De dader van den te Deventer gepleegden dief stal van horloges is te Zwolle gevat. Het is een ont- slag-n kolonist van Ommerschans. Hij was nog in het bezit van al het ontvreemde. Twee jongens, van 10 en 6 jaren oud, hebben eenige dagen geleden te Weert de ouderlijke woning verlatui en zijn tot heden nog niet teruggekeerd. Namens de ouders wordt hunne opsporing, aanhouding en bericht verzocht. Een lOOjarig weesmeisje, dat zich reeds ruim 90 jaar in hetzelfde weeshuis bevindt, behoort zeker tot de zeldzaamheden. In Amsterdam doet zich eerlang een dergelijk geval voor. Op 9 November a. s. hoopt in het Burgerweeshuis, in de Kalverstraat aldaar, Alida Maria Pruman, haar eeuwfeest te vieren. Den 3en Mei 1797 werd zij op ruim 9jarigen leef tijd als wees in genoemd gesticht opgenomen, en nadat zij den leeftijd had bereikt, dat zij het huis kon ver laten, trad zij als dienstbode aldaar in dienst. (A. C.) Van een huisgezin te Muntendam, bestaande uit 8 personen, vertoeven op dit oogenblik alle leden in de gevangenis, wegens verschillende misdrijven. Bij een heer te Breda had een hevige gasont ploffing plaats, waarbij de zoon des huizes zware brandwonden bekwam, en de heer zelf licht gewond werd. Er was een lek in een der gasbuizen ontstaan en de zoon, die dit het eerst ontdekte, had de on voorzichtigheid met een brandende lucifer er naar te zoeken, waardoor de ontploffing ontstond. Te Amsterdam werd tot twaalf dagen hechtenis veroordeeld een 67jaiig man, die niet loopen kon en door den veldwachter ondersteund op een stoel moest geplaatst worden. Moest men het O. M. gelooven, dan had de man zich schuldig gemaakt aan landlooperij. Wij herinneren het Handelsblad, hetwelk de op merking maakt, dat onlangs de Parijsche rechtbank een stomme wegens chantage veroordeeld heeft, zegt de Arnh. Ct. - Uit Ossendrecht meldt men als een staaltje van slimheid bij het tabaksmokkelen van Holland naar België het volgende Een jongen gaat met een pak tabak naar België, doch wordt al spoedig door de Belgische douanen aan gehouden. Op zijne vraag of hij nu naar de gevangenis moet, krijgt hij ten antwoird: »ja en dat nog wel voor 3 a 4 maanden". De jongen zegt«hoe lang zal dan mijn vader wel in de gevangenis moeten zitten, die achter mij door het bosch met eene heele kar aankomt". Op dit gezegde laten de douanen den jongen los en ijlen terstond naar het aangewezen bosch, doch er was geen kar, noch vader te zien. Dat de Hollandsche jongen niet lang wachtte om op Hollandschen bodem terug te keeren, laat zich best begrijpen. Een matroos der bemanning van de »Ceram" dronk van een vocht, in de meening dat dit koffie was, waarvan het dezelfde kleur heeft. Het bleek echter een zeer scherp bijtend vocht te zijn. Hoewel de ma troos spoedig genoeg zijne vergissing ontdekte, vreest men toch dat hij van het vocht heeft ingeslikt, zoodat zijn toestand dan niet zonder gevaar is. Hij is naar het militair hospitaal overgebracht. Bij London-Bridge op de Theems had een roei- wedstrijd plaats. Eenige personen klommen op een met klei beladen bark om de »Match" goed te zien. Plot seling kantelde de bootallen vielen in het water en veertien personen verdronken. Het Duitsche schip «Mathilde" is te Falmouth aangekomen met zeven passagiers en zes man der equipage van da tot dusver vermiste reddingboot der «City of Montreal". De reden der opgewondenheid van de Belgische visschers te Ostende (zie ons vorig no.) is hierin ge legen, dat zij hooge rechten in Frankrijk en Engeland moeten betalen, terwijl de vreemde visch geheel vrij in België wordt ingevoerd. Zij verlangen, dat er te Ostende een inkomend recht op visch wordt geheven, gelijk aan dat, waarmee de Belgische visch in Engeland wordt belast. De rost keerde Woensdag spoedig terug, nadat de beide Engelsche vischschuiten het anker gelicht en zee gekozen hadden. Twee personen, Dinsdag bij den aanval van politie en gendarmerie door bajonetsteken verwond, zijn in den daarop volgenden nacht overleden, terwijl de toe stand van een der vier door het geweervuur der «garde civique" gewonde personen hopeloos moet zijn. Ook Donderdag is de rust niet gestoord. De troepen houden onafgebroken de kaden bezet. Da schipper van eene Engelsche vischsloep in de haven kon niemand vinden om zijne visch te lossen. Blijkens een telegram uit St. Petersburg wordt in officiëele verslagen van den 1/13en Aug. de oogst van wintertarwe ais bevredigend beschreven voor 35 gouvernementen van Europeesch Rusland en in het Balti- sche gouvernement. In ite overige 23 gouvernementen is de oogst voor een deel bevredigend, voor een deel middelmatig in Taurië is hij beneden het middelmatige. De stand van zomertarwe is in 40 gouvernementen bevredigend, in 18 deels bevredigend deels middelmatig, en in Taurië onbevredigend. Een jonge dame zat onlangs op een bank van een der wandelplaatsen te Kopenhagen met een ouden, welgedanen hond aan hare voeten. Terwijl een heer voorbijging, liep de hond hem na en sprong van vreugde blaffende tegen hem op. De heer zag den hond op merkzaam aan en riep verwonderd uit: FidelHet dier, door den heer gevolgd, liep van blijdschap keilende, naar de dame terug. De wandelaar vroeg, of dit haar hond was. iJa, zij had hem al 13 jaar". «Gij zijt toch niet mej. Anna J. vroeg hij. »Ja", antwoordde zij, maar nu ben ik mevrouw Anna A". Er volgde eene herkenning en opheldering. Het waren een broeder en eene zuster, die met behulp van den hond hier elkander wedervonden. Elf jaar geleden was hij naar Amerika vertrokken en had zich al dien tijd in het verre Westen opgehouden. In de laatste 9 jaren had men niets van hem gehoord en was hij door zijne familie als dood beschouwd. Hij was nu teruggekeerd, om zijne eenige naaste bloedverwante, zijne zuster, op te zoeken, die Fidel hem zoo spoedig had doen vinden. In de Industrie Blatter komt de beschrijving met afbeelding voor van eene electrisehe lamp, die telkens na vulling der galvanische batterij 3 uren brandt en eene lichtsterkte heeft van 13 kaarsen, al naar gelang van de behoefte aan licht. Vooral schijnt deze lamp aanbevelenswaardig in lokalen, waar gemakkelijk ontvlambare stoffen bewaard en verwerkt worden, zoomede op slaapkamers, daar men slechts even aan eenen knop behoeft te draaien om licht te hebben. De lamp kan langen tijd ten gebruike gereed staan, zonder in kracht af te nemen. Op eenige terreinen van Wiesbaden heeft men de druilfuis ontdekt, en wel aan verscheidene Ameri- kaansche gewassen, die uit Ëiebrich aldaar wart n ingevoerd. Een tuinman in West-square te Londen wilde eene kat begraven, toen zijn schop tegen een hard voorwerp stiet. Bij nader onderzoek bleek dit een aarden pot van 30 cM. hoogte en 20 in de breedte te zijn. Toen hij het deksel er af lichtte, dwong een ondragelijke stank hem den pot weer te sluiten. Men bracht de vondst naar het politiebureel en nu bleek het, dat er in eene onbekende vloeistof de maag, de lever, de hersenen, een gedeelte van de keel en de tong van een menschelijk lichaam dreven. Men ver diept zich in gissingen omtrent deze zonderlinge ont dekking. De Belgische Regeering heeft met de «Deenscbe stoomvaart-compagnie" een contract gesloten tot het opnemen van Antwerpen onder de vaste aanlegplaat sen harer booten, tengevolge waarvan, in aansluiting met de booten van den Duitschen gesubsidieerden pakketdienst, regelmatige vaarten zullen worden inge richt van Antwerpen naar Griekenland, de Levant en de havens der Zwarte zee. Dat Californië voor musici nog lang geen land van belofte is, bewijst het volgende, door een reiziger medegedeeld. In een kamp van mijnwerkers zag en hoorde hij een pianist spelen in een ruwe houten tent en op een papier stond het volgende vriendelijk ver zoek: «Men wordt verzocht geen revolverschoten te lossen op den pianist; de man doet zijn best!" Op al de Zwitsersche bergen is, naar uit Genève van 23 dezer woidt gemeld, overvloedig sneeuw ge vallen. Bij een verpleegde in het Idiotengesticht te Oalldorf bij Berlijn heeft men waargenomen dat het haar, naar gelang van den zielstoestand der kranke, van kleur veranderde. Binnen vijf dagen nam het haar, van goudachtig rood, een geelblonde keur aan. Volgens onderzoekingen van de doctoren berustte dit verschijnsel op het ophoopen van lucht in de haar buisjes, die weder onder den invloed staan van de hoofdzenuwen. Die verklaart ook het plotseling grijs worden bij schrik, angst, verdriet en zorgen. Een statisticus heeft uitgerekend, dat naar de verhouding van den aanwas der bevolking in de Ver- eenigde Staten van Noord-Amerika, op 24 Juli 1903, 's namiddags 5 uur 24 minuten, het getal inwoners van de Unie juist 100 millioen zal bedragen. Te Munchen heeft de dochter van een der grootste kooplieden van de stad zich laten schaken door een kostschoolleerling. Zij is twintig, hij veertien. Ver moedelijk heeft dus zij in deze ontvoering wel de hoofd rol vervuld, terwijl ze in der haast 13,000 Mark uit de kas van haar vader heeft meegenomen. Een bekend Engelsch medicus, dr. Simson, heeft een interessant geval opgemerkt, waarbij de besmet ting van eene ziekte in een ander huis werd overge bracht. Bij een lijder aan roodvonk vond hij nl. een boek, dat hij kort te voren gezien had bij iemand, die ook die besmettelijke ziekte had. De patient, die te voren niet met een zieke in aanraking was geweest, werd, twee dagen nadat hij het bewuste boek uit een leesbibliotheek gekregen had, door het roodvonk aan getast. Dr. Simson meent hierin voldoende redenen te vinden om te beweren, dat het boek de besmetting heeft overgebracht. Een medisch blad, dat het boven staand bericht mededeelt, uit den wensch, dat de lees bibliotheken de noodige voorzorgsmaatregelen mochten nemen, zooals dit reeds in verschillende plaatsen ge schiedt. De gezondheidscommissie verzendt eene lijst van de besmettelijke ziektegevallen, waarop de eige naars van leesbibliotheken verplicht zijn aan hunne abonnenten, bij wien de ziekte heerscht, medetedee- len dat zij de uitgeleende boeken niet mogen aanne men, vóórdat de ziekte geheel uit het huis geweken is. De teruggezonden boeken moeten daarna onmiddellijk ontsmet worden. Frederik de Groote werd eens op eene waudeling door een zwerm van «requestranten" achtervolgd. «Geef uwe verzoekschriften maar af; men zal u allen antwoord zenden I" riep de Koning hun toe. Hij be merkte echter een oud man, die zich op een eerbie digen afstand hield en zijn request in zijn zak stak, toen hij bemerkte dat de Koning zich verwijderde. Frederik II wenkte den grijsaard en vroeg hemWie zijt gij? Een boer uit Pruisen. Wat wilt ge dan? Uwe Majesteit, ik had u willen verzoeken om In de gister gehouden vergadering van de J u- eniging kwam aan de orde de prin- 1 U knnf min rvnrfnlrl l\ KnnnArf oovi risten-vereeniging kwam aan de orde de prin- te zamen cipiëele vraag, door het bestuur gesteld: Behoort een vertrokken Kruiniiigc* Uit deze gemeente zijn twee gezinnen, te zamen uitmakende 18 personen, naar Amerika

Goessche Courant | 1887 | | pagina 2