1887. N°. 101. Zaterdag 27 Augustus. 74ste jaargang. Jhr. J. L. C. Pompe Van Meerdervoort. FEUILLETON. van een lid van de Provinciale Staten Mijne Schoonmoeder. GOESGIIG De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecht* tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,- berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Voor de verkiezing van de Tweede Kamer der Staten-Generaal op Donder dag 1 September a. s. ondersteunen wij ten zeerste de candidatuur van Van het stembureau voor de VERKIEKHin zijn ontvangen de processen-verbaal van inlevering en opening der stembriefjes, welke stukken ter secretarie voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd, terwijl af schriften daarvan zijn aangeplakt. Dit het proces-verbaal van opening blijkt, dat van de 942 geldig uitgebrachte stemmen op zich vereenigd hebben de heeren C. J. HDVERS407 Z. D. VAN DER BILT LA MOTTHE 307 J. VEREEKE128 J. G. P. TIMANS76 W. J. VADER 20 C. E. MASSEE3 en J. LUKASSE1 stem, zoodat er eene herstemming moet plaats hebben tus- schen de twee eerstgenoemde heeren. Goes, den 25 Augustus 1887. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WiTT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 26 Augustus 1887. Wat door eenigeu te voren vermoed werd, is met esnige biljetten voor de verkiezing van een lid der Prov. Staten alhier gisteren waarheid gebleken. Door de omstandigheid, dat zoowel de biljetten voor de verkiezing der lie Kamer als die voor de Prov. Staten tegel ij k in handen der kie zers waren, zijn eenige stembiljetten voor de lie Kamer gebruikt voor de verkiezing van een lid der Prov. Staten. Het aantal dier biljetten is niet van invloed geweest en de quaestie doet dus bij deze ver kiezing niets ter zake. Telkens als zulk een verkeerd biljet uit de bus kwam, deelde de Voorzitter van het stembureau dit mede en gaf hij te kennen, dat de meerderheid van het stembureau deze biljetten voor geldig verklaarde. Er blijkt dus in het stembureau 6) Naar het Duitsch van EMMY VON RIIODEN. (Vervolg.) Hier eindigen de aanteekeningen der jonge vrouw en ik, eene vertrouwde vriendin, neem op haar ver zoek de taak over het slot ervan te vertellen. Uit de karakterteekening der verschillende personen en uit eigen waarneming wil ik naar mijne beste krachten de kleine levensschets voltooien, omdat alle drie de personen, die erin optreden, mij even dierbaar zijn. Ik vereerde den professor als man van karakter, zijne moeder als eene goede, hoewel ietwat vreemde vrouw en onze kleine Eva als een hartelijk zonneschijntje in huis, een vroolijk wezentje vol dartelheid. Men moet haar echter geheel nemen zooals zij is en niet zooals hare schoonmoeder, die akelig aan het oude gehecht was, hare goede natuur miskennen, «Men moet leeren eene goede schoonmoeder te zijn"; bad de oude vrouw dit beter begrepen dan was het misschien mogelijk geweest, dat zij in harmonie met hare kinderen had kunnen samenleven. Ik zeg misschien", want er zijn bewijzen te over, dat zulk een samenleven nog nooit geluk heeft gebracht. Oud en jong behooren nu een maal niet bij elkander. Na had zij het huis verlaten, de jonge vrouw. Het stoomp.iard had haar reeds ver weggevoerd, toen pro fessor Morean thuiskwam. Hij had zich verlaat. Een vriend had hem weten te bewegen mede naar een koffiehuis te gaan. Da vurige wijn en het opgewekte gesprek hadden de rimpels van zijn voorhoofd doen verdwijnen en zijn toorn tegen Eva tot bedaren ge bracht. Hij vond het niet meer zoo ongehoord, wat zij gedaan had. Hij behoorde gelukkig niet tot die mannen, die een ondoordachte handeling hunner vrouwen, in opgewondenheid gedaan, voor eene doodelijke beleedi- ging houden en allerlei gronden voor verontschuldi gingen bestormden weldra zijn hart. Bovendien had hij veel te flink karakter om niet te luisteren naar de inwendige stem, die hem voor een deel de schuld gaf van wat er was geschied. eene minderheid geweest te zijn, die de geldigheid betwijfelde. Wij vernemen, dat de meerderheid rede neert een biljet, dat overigens aan de vereischten van art. 61 der kieswet voldoet, moet geldig beschouwd worden, omdat, al heeft de kiezer een verkeerd biljet gebruikt, het als zijne bedoeling moet worden aange nomen, dat hij zijne stem voor de verkiezing in quaes tie heeft willen uitbrengen, terwijl de kieswet niet voorschrijft, dat aan het hoofd van het stembilj-t moet gedrukt staan voor welke verkiezing het biljet dient. De minderheid is van oordeel, dat deze redeneering volkomen juist is, eu dat een stuk wit papier met de vereischte zegels voorzien en overigens aan art. 61 der kieswet voldoende, als geldig moet worden beschouwd; maar dat juist van het oogenblik af, dat op het biljet gedrukt staal voor welke verkiezing het dienen moet het biljet voor een bepaald doel is bestemd en de kiezer zich daaraan te houden heeft op straffe van ongeldigverklaiing zijner stem. Alle informaliteiten in het stembiljet, b.v. niet aan de wet voldoende zegels, wat toch zeker des kiezers schuld niet is, worden ten nadeele van zijne stem gebracht. Het ge bruiken van een verkeerd biljet is zonder twijfel eigen schuld van den kiezerwaarom zal dit nu verschoo ning vinden Het komt ods voor, dat zoowel voor het een als voor het ander gevoelen is te zeggen. Gedeputeerde Staten van Groningen namen een paar jaar geleden eene decisie in den geest van de meerderheid van het stembureau alhier. Wenschelijk ware het, dat hier omtrent van hoogerhand eene bepaalde uitspraak ge geven werd. Uit achterstaande annonce blijkt, dat door de Roomsch Kath. kiesvereeniging te Goes ditmaal geen eigen candidaat voor de lie Kamer zal gesteld worden. Men verzoekt ons te melden, dat door te ge ringe deelneming het voorgenomen Kinderbal op Prinsesjesdag niet zal doorgaan. In de gisteren in het koffiehuis «De Prins van Oranje" alhier gehouden vergadering van stembevoegde ingelanden van den polder «Br eede Watering bewesten Iersek e", die door 47 personen, uit brengende 77 stemmen, werd bijgewoond, is de re kening over het jaar 1886/7 goedgekeurd en vastge steld in ontvang op 119064,69%, in uitgaaf op ƒ100257,35% en dus met een goed slot van ƒ18807 34. Tot leden van den dijkraad voor den Calamiteuzen «Waarom", zoo vroeg hij zichzelf naar huis gaande, heb ik haar zin niet gedaan? Waarom piikkelde ik haar nog meer door miju spot, terwijl zij toch reeds zoo opgewonden was Ik kon immers weten, dat zij in haar heftigheid tot alles in staat was Hoe innig en smeekend klonk hare bede en toch gaf ik er geen gehoor aan Toen de professor zoover met zijne gedachten was gekomen, scheen hij zichzelf als een tyran toe en een onbeschrijfelijk verlangen om zich met Eva te verzoenen deed hem den pas versnellen. Hij liep de trap van het huis op, uit ongeduld met twee treden tegelijk cn schelde. De meid deed de deur open hij had gehoopt, dat Eva zou gekomen zijn, hij verlangde zoo naar haar. Toen hij de eetkamer binnentrad, zat zijne moeder alleen aan de gedekte tafel. «Wat komt gij laat sprak zij, «ik ben zeer be zorgd over u geweest." «Waar is Eva?" vroeg hij zonder op hare vraag te antwoorden. «Ik weet het niet. Sedert die vreeselijke uitbarsting heb ik haar niet meer gezien, zij zal wel op haar kamer zijn, wilde zij er bijvoegen, maar zij viel zichzelf eensklaps in de rede. «Mijn God, Erik, wat scheelt u riep zij, «gij hebt eene hevige koorts 1 Waarom zijt gij ook tegen mijn zin uitgegaan, gij zoudt u den dood op het lijf halen! Ge waart van middag al ziek, daarbij kwam nog de ergenis over Hij had haar niet eens tot het eind toe aangehoord en was reeds uit de kamer verdwenen, toen zij zijn pols wilde voelen. Hij deed de deur van Eva's boudoir open het was donker daarbinnen. «Zijt gij hier?" vroeg bij en ging op den tast voor uit. «Waarom zit gij in het donker, lieveling?" Hij ontving geen antwoord. Misschien is zij ingeslui merd, dacht hij en hij stak het licht aan. Het nestje was ledig Op haar schrijftafel lag een brief, die hem dadelijk in het oog viel. Hij nam hem in de hand, opende hem, maar hij moest den inhoud twee maal lezen vóór hij hem vatten kon. Dat dat had hij niet verwacht! Eva, zijne dierbare vrouw, had hem verlaten 1 Het was of de ontzettende waarheid hem terneder velde onmachtig viel hij op een stoel neder en bedekte het gelaat met beide handen «Waar blijft gij toch, Erik 7" vraagde zijne moeder, Willem Annapolder werden herkozen dhrn. A. Nijssen en J. Oele Hz. Wolfertsdijk. Gisteravond te zes uren hield de Raad een openbare vergadering, waarin dhr. J. Kalle- mein afwezig was. Het eerst kwam de gemeente- rekening ter tafel over het afgeloopene dienstjaar, welke met algemeene stemmen werd goedgekeurd op eene ontvangst van 13815,21 en eene uitgaaf van 13458.41%, zoodat het batig slot 356,79% be draagt. Onder de ontvangsten kwamen voor: een post van 5289,01% van het hoofdgeld en een van ƒ145 voor vergunningsrecht, terwijl de onderwijskosten be droegen 6263,74. Ook werd de rekening over het afgeloopen dienst jaar van het burgerlijk armbestuur ter tafel gebracht en goedgekeurd op eene ontvangst van 3940 32 en eene uitgaaf van 2263 31 alzoo met een goed slot van 1677,de ingediende begrooting voor het volgende jaar werd mede met algemeene stemmen goed gekeurd op eene ontvangst en uitgaaf van 4069,13%. Tot leden voor het stembureau voor de a. s. verkie zing der leden van de 2a Kamer zijn gekozen dhrn. G. De Jager en M. De Kater. Aan den heer W. F. K. Lenshoek werd op zijn verzoek eervol ontslag verleend als secretaris dezer gemeente, tegen 1 Sept. a. s. Dhr. P. Van der Voorde, beambte op de secretarie alhier, werd tot waarnemend secretaris benoemd met alge meene stemmen. De benoemde, hiermede in kennis ge steld, legde dadelijk den gewonen eed af. Dhr. Lenshoek stelde zich disponibel om den post van plaatsvervanger- telephonist te blijven waarnemen tot een definitief se cretaris werd benoemd, hetwelk algemeen werd goed gekeurd. Op voorstel van het dagelijksch bestuur werd met algemeene stemmen goedgekeurd, om nog eenige noodzakelijke gemeentewerken te laten verrichten, en de kosten hiervan uit de onvoorziene uitgaven te voldoen, eveneens, om de som van 5,05 uittebetalen aan den deurwaarder De Vos, wegens het beteekenen van J. Van de Kreke, van het besluit van den raad om hem van de kiezerslijst te schrappen. Alsnu ver anderde de openbare in een geheime vergadering tot het behandelen van eenige reclames tegen den hoof- delijken omslag. Schore. Bij het vaststellen der rekening dezer gemeente zijn de inkomsten bepaald op f 5894,84 de uitgaven op 5564,57alzoo een goed slot van 330,27%. In de gisteren te Bergen-op-Zoom gehouden ver gadering der te Ierseke gevestigde Coöperatieve die, toen hij zoo lang weg bleef, hem ging zoeken. «Wat hebt gij?" Zij trok beide handen van zijn gezicht weg, doch zij verschrikte van de vaalbleeke kleur van zijn gelaat en van de uitdrukking van zijne oogen, die haar als wezenloos aanstaarden. «Wat is er gebeurd, Erik, waarom zijt ge zoo zenuwachtig? Waar is Eva?" «Weg Zij heeft mij verlaten 1" barstte hij los en een krampachtig snikken deed zijn gansche lichaam trillen. Zij wilde den brief uit zijne handen nemen, maar hij gedoogde het niet. «Die briefis van Eva aan mij", sprak hij vastberaden, «gij moogt hem niet lezen." «Mijn beste jongen, dat is u geen ernst", zeide zij ongeloovig lachende, «ik was steeds uw vertrouwde, er zijn geen geheimen tusschen u en mij geef mij den brief." «Nooit 1 Wat tusschen Eva en mij behandeld wordt, is ons geheim ons uitsluitend eigendom 1" «Erik, kom tot uzelven", sprak zij liefderijk, terwijl zij haar arm om zijn hals sloeg. «Gij zijt verblind gij weet niet wat ge zegt. Heeft Eva niet het sprekend bewijs gegeven, hoe weinig haar hart aan u hangt, hoe weinig heilig het huwelijk haar is? Zij verliet u en keerde naar haar vader terug. Wellicht deed zij dezen stap tot uw bestwil, want Erik, het is hard dat ik het zeggen moet, Eva is geene vrouw voor u. Haar rusteloos levendig karakter past niet bij den vrede, die in dit huis heerscht. Geloof mij, ik zie met het scherpe oog eener moeder. Eva's karakter is niet gevormd, men ontwikkelde alleen haar verstand en hare talenten en met den bedriegelijken glans daarvan heeft zij u weten te vangen." Hij had haar geduldig laten uitspreken, maar in zijn binnenste stormde het. Hij had eensklaps den waren toestand ontdekt. Kon iets hem nog nauwer aan Eva verbinden, dan moesten het de liefdelooze woorden zijner moeder zijn. «Zij is jaloersch op mij." Wel had Eva met die bewering gelijk gehad en toch had hij haar nooit geloofd. Waarom had hij die meening altijd bestreden Hij moest weder goed maken wat hij misdreven had en naar haar toe, naar haar toe, dat was zijne alles beh-erschende gedachte. «Moeder", zeide hij, terwijl hij van zijn stoel op stond en hij sprak op zulk een ijskouden toon, dat zij r-rvan verschrok «laat mij nooit d achting ver vereen iging voor denoesterhandel is een huishoudelijk reglement samengesteld en een be stuur gekozen. De heeren dr. Leo F. De Leeuw te Wemeldinge, G. Schipper en P. A. De Jong Az. te Ierseke werden respectievelijk gekozen tot pres., vice pres. en waarnemend secretaris-penningm., terwijl tot commissarissen werden benoemd de heeren W. F. J. Wagtho en B. A. Overman te Tolen, C. Lindenberg te Wemeldinge, Baron Clifford te Bergen-op-Zoom en J. J. Ochtman en G. H. Kakebeeke te Goes. Het salaris voor den secret.-penningm. werd be paald op hoogstens 1800 gld. met een toelage van 10 tot 25 cent voor iedere 1000 geleverde oesters. De prijs der leverbare oesters voor de aanstaande campagne werd bepaald op 45 tot 50 gld. naar qualiteit. In de artt. 5 en 6 der statuten werd eenige wij- zigiDg gebracht. Dinsdag werd met Zr. Ms. schroefstoomschip Ceram, commandant J. J. De Bruyne, op de reede te Vlissingen eene proefvaart gehouden, welke uitstekend heeft voldaan. Het schip kon ongeveer eene tien mijls vaart behouden, terwijl de omwentelingen der schroef gemiddeld 135 in de minuut waren. Na terugkeer van dezen tocht ging de «Ceram" onmiddellijk in het droogdok om de bladen der schroef, bij deze proefvaart twee bedragende, weder op het getal van vier te brengen. Men verneemt dat in het begin der maand Sep tember de «Ceram" naar Indië zal vertrekken. (N. Pt. Ct.) De Staatscourant van Vrijdag 26 Augustas be vat het volgend verslag omtrent de verwachtingen van den oogst in de provincie Zeeland, over 1887. Van het wintergraan is de verwachting gunstig. Tarwe, rogge en gerst beloven over het algem en een ruimen oogst, ofschoon hier en daar de nadeelige invloed van het koude voorjaar en van de daarop gevolgde langdurige droogte merkbaar is. Dit laatste geldt vooral de lichtere en zandgronden. Op de zware kleigronden, waaruit dit gewest grooten- deels bestaat, heeft de droogte niet ongunstig gewerkt. Van de zomergerst is de vroeggezaaide vrij vol doende over het geheel zal de opbrengst echter niet meer dan middelmatig zijn. De haver belooft meestal slechts een matig beschot. De erwten zijn goed met peulen bezet. Met enkele uitzonderingen, waar de plant door St. Jansbrand is geteisterd, wordt een zeer bevredigende opbrengst verwacht. geten, die ik u als kind veischuldigd ben. Ik zou daar toe komen, wanneer gij nog eens zulke woorden over mijne vrouw spraakt. Over een uur vertrek ik om haar terug te halen." «Gij wilt haar terughalen!" riep zij en haar zoet sappige glimlach verdween van haar gelaat. Eensklaps brak hare jaloersche natunr zich met alle kracht baan en: «eene vrouw, die u en mij schaamteloos beleedigd heeft en daarna wegloopt, wilt gij nareizen? Erik, zeg, dat gij het niet zult doen!" smeekte zij en greep zijne beide handen in de hare «zeg, dat gij het niet zult doen! Ik zou niet langer gelooven, dat ik uwe moeder was en u had opgevoed! Luister naar uwe moeder, ik bezweer het u! Zij moet den eersten stap doen, het zou een krenking, eene vernedering zijn voor n en mij, wanneer gij haar gingt terughalen." «Ik zal het toch doen", sprak de professor op vasten kalmen toon, «want ook ik heb haar onrecht aangedaan. Of wenscht gij uw zoon ongelukkig te zien? Zonder Eva zou het leven voor mij zonder waaide zijn." «Zij heeft mij het hart van mijn eenig kind ont nomen! Wat heb ik nu nog op de wereld?" kreet zij. Het smartte hem diep haar zoo te zien lijden. Zij was toch zijne moeder en wanneer zij op een dwaal spoor was geraakt, dan was dit toch alleen geschied uit liefde voor hem. «Ween niet", smeekte hij, «gij zult nooit reden hebben om aan mijne kinderlijke liefde te twijfelen, maar «Geen maar" sprak zij, »öf gij blijft, öfgij vertrekt en rukt u zeiven af van het trouwe moederhart kiesl" Ten tweedenmale werd hem op dien dag dezelfde keuze gesteld en waar hij de eerste maal uit beleedig- den trots tegen zijne eigene meeniDg had gehandeld, daar aarzelde hij nu geen oogenblik om te doen wat recht was. «Ik behoef niet meer te kiezen", verklaarde hij op vasten toon. Zij wist, wat deze woorden te beteekenen hadden. Een pijnlijk kreunen ontwelde aan haar borst en zij keerde zich van hem af. «Wees niet onverzoenlijk, mama" smeekte hij, geef mij éen vriendelijk woord mede op mijn tocht Zij verhoorde zijne bede niet. Haar zakdoek vast tegen de oogen gedrukt, verliet zij luid snikkend de kamer. Zonder eene verzoening moest de professor vertrekken Slot volgt.)

Goessche Courant | 1887 | | pagina 1