de Tweede Kamer verzonden, waarin wordt uiteengezet de schade, die voortdurend door de landbouwers ge leden wordt door het wild. Da politie te 's Gravenhage kreeg kennis van een diefstal met inbraak, welke onder de volgende vreemde omstandigheden bedreven zou zijn: Zondagnacht op het kasteel Oud-Wassenaer, be woond door den heer v. d. O. en familie, hoorde de huisknecht voetstappen in de garde-manger. De be diende ijlde naar beneden en z >u, in dan gang bij den etenskelder gekomen, zijn beetgepakt door 2 mans personen, die zich blijkbaar verwond hadden. De beide nachtelijke inbrekers zouden den knecht vervolgens aan handen en voeten gebonden en hem een prop in den mond gestopt hebben, om te beletten dat hij om hulp ging schreeuwen. De dienstbode vond Maandagochtend den knecht in den toestand, waarin het hem onmogelijk was zich te bewegen of geluid te geven, in de vestibule liggen. De weerloos gemaakte man vond later zijn koffer opengebroken en vermist daaruit een gouden tien - guldenstuk, 20 mark en eenig klein geld. De Nederlandsche alpenclub kan trotsch zijn, zegt het Dbl. Den 5n dezer hebben twee Haagsche jongelieden eene stoutmoedige bergbestijging onder nomen eu met goeden uitslag volbracht. Vergezeld door twee gidsen, hebben zij den oostelijken top van den Dent du Midi bestegen; over den gletscher van Plan Névé en de bergkam volbrachten zij den tocht van Champéiy in 10% uur. Het Journal de Genève, dat deze bergbeklimming vermeldt, voegt er bij, dat die alpentop dit jaar nog door geen menschenvoet betreden was en ook overigens slechts zeer zelden van Champéry uit werd beklommen. Te Haarlem is Zondagavond een felle brand uit gebroken in een bovenhuis van de Damsteeg, vermoe delijk ontstaan door het springen of omvallen van eene petroleumlamp, die op tafel stond. De bewoners, die reeds te bed lagen, hebben zich slechts met moeite kunnen redden. De brandweer en de politie hebben goede diensten bewezen. Het bovenhuis is geheel uit gebrand, terwijl het benedenhuis belangrijke water schade heeft geleden. De bekende Duitscher Carl Lobitz, die in de strafgevangenis te Breda verblijf houdt, als verdacht van diefstal (of althans van medeplichtigheid) te Til burg, heeft een poging gedaan om te ontvluchten. Door middel van een spijker had hij in den muur een opening weten te maken, welke reeds zoo groot was, dat hij er zijn hoofd zou kunnen doorwerken, doch des morgens vond een der bewaarders hem in bewusteloozen toestand, waarschijnlijk tengevolge van een voortdurenden arbeid van drie nachten. Dat on middellijk de noodige maatregelen zijn genomen, die hem het ontvluchten bepaald onmogelijk zullen maken, behoeft geen betoog. Door de politie te Leiden is aangehouden een persoon, die zich in de omstreken van Utrecht had schuldig gemaakt aan misbruik van vertrouwen tegen over personen, die hem horloges of klokken in repa ratie hadden gegeven. Reeds was hij door de recht bank te Middelburg voor een zelfde feit tot cellulaire gevangenisstraf veroordeeld. Te Aalten zal eene tentoonstelling gehouden worden van nFloralia"onder de bepalingen komt voorvinzenders zijn met één huisgenoot vrijmits zij hun toegangskaart en die van bun huisgenoot, zoo noodig, kunnen vertoonen en behoorlijk netjes gekleed zijn. Zonder bijzondere toestemming van het bestuur mogen zij, die klompen dragen, niet in de zaal komen". Zeker advocaat, die bijzonder zwaarlijvig werd, had alles beproefd om zijn gewicht te verminderen, maar zonder gevolg. Ten laatste ging hij de heete baden gebruiken en tot zijn onuitsprekelijke vreugde bracht bij het tot een gewichtsvermindering van twintig pond. Hij sprak en dacht over niets anders dan over zijn gewichtsvermindering. Op zekeren ochtend ging hij vroeg naar de vleeschhal en zeide tot zijn slager: weeg mij twintig pond varkensvleesch af. Met genoegen voldeed de slager aan dit bevel en met niet minder voldoening sloeg de ander de blikken op den stapel vleesch. «Zal ik het u thuis sturen, mijnheer?" «Neen, niet noodig", was het antwoord, nik ben juist twintig pond in gewicht afgenomen en ik wilde eens zien hoeveel dat was." De Minister van finaEciën, in ervaring gekomen zijnde, dat sedert eenigen tijd vooral in de provincie Noord-Holland en voornamelijk te Amsterdam, vele valscbe geldstukken worden aangetroffen, waarschuwt een itder met verwijzing naar art. 2-1 der wet van 26 November 1847 Staatsblad no. 69) zich niet door aanneming van dergelijke stukken schade te be rokkenen. De voornaamste uiterlijke kenmerken, waardoor die valsche meest uit tin en lood samengestelde stukken zich van echte onderscheiden, zijnmeer grauwe (minder zilverwitte) kleureenige vettigheid der opper vlakte minder heldere klankmindere scherpte der omtrekken van den beeldenaar en minder gewicht, terwijl het randschrift zeer onduidelijk is of bij som mige geheel ontbreekt. Een winkelier in Friesland vroeg in eene adver tentie eeuen winkelbediende voor het kruideniersvak Niet minder dan 37 liefhebbers kwamen hunne diensten aanbieden, waarandër éen in het bezit van het diploma van eind-examen der H. B. S., en 3 hulponder wijzers. De laatsten liepen reeds sedert langer dan een half jaar met de akte in hunnen zak, solliciteerden steeds, maar konden bij den overvloed geen plaats in eene school bekomen. Het verkoopen van suikerfabrieken door de hy potheekhouders, zegt de Javabode, gaat steeds voort; zoo werd nu weer Redjosarie in Madioen in veiling gebracht en door de hypotheekhoudster, de N. I. Land- bouwmaatschappij, voor ƒ10,000 ingekocht, natuurlijk niet als speculatie of geldbelegging, maar alleen om toch iets te hebben voor hare vordering. Zoolang de fabrieken koopers vinden en in werking blijven, is de verkoop wel een bewijs, dat sommige fabrikanten ge ruïneerd zijn, doch niet dat de suikerindustrie te niet gaat. Velen hebben vertrouwen op het riet van Borneo, al levert het tot nog toe niet bij allen, die er de proef mee namen, zulke goede resultaten als bij den heer Jut. Dinsdagnacht is te Deventer bij een horloge maker een kastje met 50 zilveren en 6 gouden hor loges ontvreemd. Het ledige kastje werd in eene der straten teruggevonden. De dieven zijn nog onbekend gebleven. Naar het TJ. D. verneemt, is een consortium gevormd van verschillende lucifersfabrikanten, met het doel om eene Nederlandsche maatschappij tot fabricatie van gewone en Zweedsche lucifers op te richten. Maandag is, het laatst komende uit Middelburg, in staat van gevangenschap naar Den Haag overge bracht de vroegere beambte in dienst van de Maat schappij voor electriciteit aldaar, die zich onlangs met ongeveer 600 van de kas der onderneming uit de voeten maakte. In verschillende persorganen zegt het Vad. zijn al zeer vele namen genoemd van personen, die als opvolger van den heer Patijn worden gedoodverfd. Wij hebben reden om aan te uemen, dat geen van die namen de juiste is, maar dat het meest in aan merking komt mr. C. J. E. Graaf Van Bylardt, lid van Gedeputeerde Staten van Z.-Holland. Aan den heer jhr. mr. J. Röell moet het burge meesterschap zijn aangeboden, maar hij moet hebben bedankt. De heer Ed. N., uit Venloo, is op 14 Aug. 11. bij den te Maastricht gehouden wielerwedstrijd van zijn rijwiel gevallen, en is niet, zooals in sommige bladen werd gemeld, overleden, doch geheel hersteld. Te Ostende hebben Dinsdagochtend erge onlusten plaats gehad op den viscbafslag. Ostendensche visschers kwamen in verzet tegen den verkoop van eene lading Engelsche vischeen gedeelte van de lading werd vernield, en het kwam tot eene botsing met de po litie, waarbij de laatstgenoemde eenen aanval moest doen met de bajonet. Verscheidene visschers werden daarbij ernstig gekwetst. De rust is thans hersteld, terwijl de gendarmerie verscheidene Engelsche visschers- booten bij het lossen van hare ladingen beschermt. Sedert Juni jl. houden de autoriteiten te Manilla een 70jarig Protestantsch zendeling, den heer Edward Deane gevangendie zich tegen inmenging in zijn arbeid op de Carolina-eilanden bad verzet. Het Ame- rikaansche gouvernement heeft, op grond van de in 1885 getroffen schikking, krachtig geprotesteerd en op de vrijstelling van den grijsaard aangedrongen. Twee Russische families, die zich nabij Berlijn metterwoon hadden gevestigd, zijn door het Pruisisch gouvernement uit 't land gezet. De zonsverduistering is te Christiania en te Goten borg bij onbewolkten hemel waargenomen. Te Stokholm was daarentegen, evenals in Duitschland en Rusland, de lucht meestentijds bedekt. Zekere Ling, vroeger stoker op den Midlandspoor- weg, heeft te Derby zijn drie kinderen, een jongen en twee meisjes, in het kanaal verdronken en daarna zichzelf gedood. Hij was de leider van de jongste werk staking op den spoorweg en nadat alles weer geschikt was, kon hij nergens terechtkomen en verkeerde in ïoodanige armoede, dat hij tot de vreeslijke wanhoops daad verviel. De vorige week werd melding gemaakt van de ter dood veroordeeling van zekeren Israel Lipski te Londen die onder verdachte, maar niet geheel opge helderde omstandigheden gevonden was onder een bed, waarop eene Israëlitische vrouw, Miriam Angell, ver moord lag. Het lijk droeg sporen van verworging en vergiftiging door vitriool, terwijl ook Lipski bewuste loos was. Zaterdag heeft deze echter in de gevangenis eene volledige bekentenis zijner schuld, in tegenwoor digheid van den directeur en eenen notaris, afgelegd, tengevolge waarvan Zondag door den Minister van Binnenlandsche Zaken beslist is, dat er geene termen zijn de uitvoering van het doodvonnis op te schorten. Maandag is dit dan ook voltrokken. Op de Groote Markt te Antwerpen is de monu mentale fontein van Ilf Lambeaux Zondag ingewijd. Dit is een van de schoonste monumenten, die in den laatsten tijd in Belgie zijn opgelicht. De grootsche, indrukwekkende schepping opent een tweede renaissance-tijdperk in de Vlaamsche beeldhouw kunst Ilf Lambeaux is noch Nieuw-Griek, noch Flo- rentijn, noch Romein, noch Franschmanzijn kunst is Vlaamsch. Toen het zeil neerviel, was de indruk zóo verrassend, dat in de stad, waar op het gebied van kunst en politiek de meeningen zoo verdeeld zijn, slechts éen kreet van bewondering opging. De burgemeester van Antwerpen, de heer De Wael, vergezeld van de schepenen en den Raad, heeft de fontein onthuld. Het beeld rust met éen voet op den grond. Water stralen spuiten van alle kanten tot zelfs uit de hand van den overwonnen reus, door Braks in de ruimte weggeslingerd. Het monument kost ongeveer 70,000 francs. De gezagvoerder van het stoomschip sMain" rapporteert dat op de reis van Bremen naar New-York, op 50 gr. NBr. en 23 gr. WL., bij stormweder en hooge zee van voren om de West koersende, het stoom schip van vóór tot achter door de zee overloopen werd, waardoor de passagiers niet op het dek konden ver- keeren en de sloepen door het slingeren van het schip gevaar liepen om vol water en weggeslagen te worden. Om de hooge zee te doen bedaren werd vóór in de gemakpijpen werk gestopt en olie er bovenop gegoten, welke door het werk heen naar buiten druppelde. Onmiddellijk zag men de uitwerking van de olie op de zee, dewijl van den achterkant van het lokkewant geen water meer op het dek kwam. De zee had blijk baar door de olie hare kracht verloren en men kon de deuren en toegangen tot de kajuit weder openzet ten, terwijl ieder zich weder op zijn gemak op dek kon bewegen. Gedurende zeven uren liet men olie op zee druppelen en werd er slechts vijf pond verbruikt. Laatste en telegraphische berichten. Aan de heden gehouden verkiez ng voor en lid van de Provinciale Staten is alhier door 211 van de 265 kiezers deelgenomen. Bij de laatste verkiezing voor leden van hetzelfde college leverden te Goes 238 kiezers hunne stembil jetten in. Ostende, 24 Aug. Daar de visschers met geweld de lossing der Engelsche schuiten {beletten (zie Gem. Berichten), moesten de troepen vuren 3 visschers wer den gedood en velen gewond. De troepen uit Biugge zijn ontboden, de agitatie is ontzaglijk. Ingezonden Stukken. Aan de Red. der Goesche Courant. Kalamazoo, 12 Augustus 1887. Geachte Redactie! Als vervolg op mijne letteren van dd. 27 Juni heb ik mij tot taak gesteld het een en ander omtrent Kalamazoo mede te deelen en ik vraag daarvoor een plaatsje in uw veel gelezen blad. Hetgeen ik thans van Kalamazoo wensch te vertellen, meen ik dat van nut kan zijn voor hen, die het voor nemen hebben opgevat naar deze plaats te emigreeren. Kalamazoo is een plaats met p.m. 22000 inwoners, en het bezit onderscheidene fabrieken, zooals: een papierfabriek, een rijtuigfabriek, een doodkistenfabriek, houtzaagfabrieken, een zweepfabriek en een fabriek waar niets anders dan deuren, kozijnen en ramen worden vervaardigd. De loonen op de verschillende fabrieken variëeren van 0,75 tot 2 per dag. Wordt er door den werkman per dag gewerkt, dan is door gaans het gemiddelde loon 1,25. Is men echter een vlug fabriekswerkman en kan men per stuk werk bekomen, dan wordt er vaak tot boven twee dollars per dag verdiend. Geloof echter niet dat men zoodra men hier komt maar naar de fabriek te gaan heeft om werk te bekomen, want ge staat dubbel vreemd te kijken door de onbekendheid in de eerste plaats met den fabrieksarbeid en in de tweede plaats met de taal. Heeft men het voorrecht dat er een uwer familieleden reeds op een der fabrieken als werkman geplaatst is, dan bestaat er kans voor vreemdelingen om werk te bekomen. Verschillende vakken worden hier ook uitgeoefend, maar zij zijn niet allen even voordeelig voor den am bachtsman. Zij, die het timmeren verstaan, kunnen hier geregeld behalve des winters werk vinden, tegen een loon van 2 tot 2% per dag. Metse laars verdienen niet zelden tot 3 dollar per dag. Het schoenmakersvak bepaalt zich meer tot reparatie dan wel tot nieuw werktoch kan men daarmede goed den kost verdienen, indien men een vlugge werk man is. Voor kleermakers is hier weinig fortuin te maken de meeste goederen worden gemaakt verkocht en reparatiewerk aan de kleeren wordt er in de meeste gevallen niet verricht. Bakkers worden hier weinig gevonden, daar de meeste menschen hun brood i n hun snoepgoed zelf bakken, waarvoor ieder een flink inge richte kachel bezit. Werd alles wat de Amerikanen aan brood, snoeperijen en taartjes gel ruiken door de bakkers geleverd, dan zouden die hier een ruim veld vinden om werkzaam te zijn, want de Amerikaan is op zoet en fruit zeer gesteld en er gaat bijna geen maaltijd om of er wordt iets van dien aard gebruikt. De smeden hebben hier meest kleine reparaties en beoefenen verder het vak van hoefsmidvoorts wordt alles door de fabrieken afgeleverd. Hiermede ga ik eindigen, in de hoop U spoedig meer over Amerika mede te deelen. Hoogachtend Uw. dw. dienaar, C. H. EEKMAN. 325e Staatsloterij, 3e kl. Prijzen van 100 en daarboven. Trekking van Dinsdag 23 Aug. 2e lijst. No. 14822 ƒ2000. Nos. 2100, 10945 en 11382 elk ƒ200. Nos. 6477, 7660, 16138, 17885, 19100 en 20976 elk ƒ100. Trekking van Woensdag 24 Aug. 3e lijst. No. 1497 25000. Nos. 1062 en 15329 elk 1500. Nos. 7184 en 17592, elk 1000. Nos. 8243 en 13118 elk 400. Nos. 8771 en 19611 elk 200. Nos. 13915 en 17668 elk 100. Burgerlijke Stand Goes van 19 tot 22 Augustus 1887. Overleden 22. Margrieta Groenendijk, 30 j., ge huwd met Klaas Pik, wonende te Hoogezand. VerKoopingen en Verpachtingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. 25 Aug., Baarland, Kruininge, Information. oppervrviehten, Van der Kloes. 25 Kruininge, huisraad en inboedel, Prins. 29 Ierseke, woonhuis en erf, De Ronde Bresser. 31 Kolijnsplaat, hofstede en land, Huvers. 31 t Goes, scheepsinventari8 en afbraak, Hollman. 7 SoptBorsele, woonhuis, erf, tuin enz., V. d. Kloes. 9 Goes, verp. landerijen, Pilaar en E v. d. Bosch. 14 Kolijnsplaat, hofstede, land en tiendrecht, Huvers. 15 tr Goes, hofstede en land, J. M De Graaff, Aardenburg. Te houden Aanbestedingen. Datum. Plaats. 26 Aug., Tolen, Voorwerpen, steenen duikersluis, In format) ën. Overman, Tolen. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Gisteren is alhier ten overstaan van notaris Mulock Houwer verkocht: lo. het erfpachtsrecht van een woonhuis en erf alhier aan de Laurens Pieter Van de Spiegelstraat, wijk A no. 230, voor 1775 aan M. Goossen qq. te Goes2o. idem van een woon huis en erf te Goes naast het vorige perceel, wijk A no. 229, voor 1680 aan denzelfde3o. een woon huis en erf te Goes aan de Korte Vorststraat, wijk C no. 103, voor 930 aan denzelfde. Alles aan komende de erven wed. K. Mulder. Door den notaris Gallis Merens te Kapelle werden Maandagavond in de herbet g van C. Marcusse aldaar verkochtde appels, peren eu verdere boomvruchten wassende in zes boomgaarden, die te zamen opbrachten 711. Er werd 2 a 2,50 per hectoliter aan het hout besteed. Marktberichten. GOES, 23 Augustus 1887. Van het nieuwe gewas was eenige aanbieding in Tarwe en Erwten die tot noteering opruimde. Kool zaad opgeruimd. Oude TARWE per hectoliter 7.25 a 7,50 Nieuwe TARWE 6,90 a 7,40 Nieuwe ROGGE 4,85 a 5,10 Nieuwe WINTERGERST 4,75 a 5,— ZOMERGERST 4,30 a - 4,40 HAVER 2,70 a 2.80 Nieuwe KOOK-ERWTEN 8,25 a 9,— MEST1NGERWTEN a WINTER-KOOLZAAD 8,65 a 8,80 KARWIJ-ZAAD a BOTERper K G. (Ned 1,20 a EIEREN per 100 stuks f 3,a 3,10 ROTTERDAM, 22 Augustus 1887. Tarwe. Van jirige Witte Inlandsche was de aan roer weder zeer matig, die 25 cents lager langzaam opruimde. Zeeuwsche, de beste f7,60, 8, soms daarboven, goede en mindere f7, 7,50. Van nieuwe Witte werd meer aangeboden, die 20 a 30 cents lager, redelijk goed van de hand giDg, de beste f7,80, 8, soms daarboven, goede en mindere van f7, 7,70. Rogge. Jarige zonder vraag, nominaal te noteeren f4,50, 5,20. Nieuwe iets ruimer ter markt, ondervond ook weinig vraag en 10 ets. lager slechts gedeeltelijk te plaatsen van f 4,50, 5,20, voor extra puike nog iets daarboven. Gerst. Voor nieuwe Zeeuwsche Winter, waarvan de aanvoer nog klein en de qualiteit over 't algemeen minder blank was. bestond 20 ets. hooger goede vraag van f4,80, 5, mindere f4,20, 4,70. Nieuwe Zomer 10 cts« hooger van f3,80, 4,40. Haver onveranderd, van f2,25, 3,50. Paardenboonen weinig ter veil, van f5,50, 6, Schapenboonen komen niet meer voor. Daivenboonen van f7,25, 8. Bruine Boonen tot vorige prijzen aan benoo- digden, f9,50, 11,50. Witte Boonen zonder koopers, van f6,50, 7,75. Nieuwe Blauwe Erwten, waarvan de aanvoer nog geen groote beteekenis heeft, met goede vraag 25 ets. hooger, van f7,75, 8,50. Niet-kokende f6, 6,50. Nieuw Koolzaad tot vorige prijzen te verkoopeu f8,60, 8,80 a 9, afwijkend f7,80 a 8,50. Hennepzaad in een doen f5,50 a 6,50. Kanariezaad onveranderd. Het beste f9 a 9,50, minder f8,25 a 8,75. Meelbericht. De Meelprijzen ondergingen gedu rende de afgeloopen week weinig of geene verandering. Puik Meel blijft tot genoteerde prijzen te plaatsen, terwijl voor Hongaarsch de vraag iets toeneemt. Heden was de markt onveranderd stil. ROTTERDAM, 23 Augustus 1887. Op de veemarkt warea heden aangevoerd400 vette runderen, 889 magere dito, 199 vette- en gras kalveren, 64 biggen. De prijzen waren als volgt: vette Runderen Icq aal. 66 c., 2e qual. 60 c.. 3e qual. 55 c., kalv. ie qual 82'/* c., 2e qual 75 c., 3e qual. 70 c., schapen le qual. 55 c, 2e qual. 50 c., alles per kilo, varkens le qual. 22 c., 2e qual. 21 c., 3e qual. 20 c., licht, soort 19 c. per Va kilo. De prijzen der boter waren heden als volgtle qual, f 58, 2e qual. f 54, 3e qual. f 50, per x/2 kilo 55 a 70 ets. Aardappelen. Zeeuwsche blauwe f 2,50 a 2,70 per heet. Daar de aanvoer van alle soorten is begonnen, wor den de prijzen lager. -A-d/vertentien.. Heden overleed zacht en kalm mijne geachte patrones mej. K. C. VER WEST, weduwe van den heer S. J. DE JONGE, in den ouderdom van 71 jaren. Goes, 20 Aug. '87. LOUIS VERSÉ. De BOEKDRUKKERIJ, BOEK- en PA- P1EKHANDEL zal door mij onder dezelfde firma (Wed. S. J. DE JONGEVerwest) WORDEN VOORTGEZET. Heden overleed zacht en kalm onze veel geliefde zoon, broeder en behuwdbroe- der GERRIT CORNELIS ZAAIJER, in den ouderdom van bijna 40 jaar. Uit aller naam, J. M. ZAAIJER en A. ZAAIJER—Klop. 's-Gravenpolder, 22 Aug. 1887. Eenige kennisgeving. —THIIf'lll MM—i Hedennamiddag te 3 uren ontsliep zacht en kalm, in de hoop des eeuwigen levens, mijne innig geliefde Echtgenoote CORNELIA STAAL, in den ouderdom van 42 jaar en 8 maanden, mij nalatende 10 kinderen, waarvan de meesten te jong zijn om hun groot verlies te beseffen. A. J. VAN NOPPEN. Kruiningen, 23 Augustus 1887. Aaii Dl'. G. T. Calienfels. De inwoners van Goes, die gedurende de aanhoudende droogte zoo vriendelijk en be langeloos door den ouden Geneesheer en Mejuffrouw zijne dochter van drinkwater zijn voorzien, betuigen hierbij aan beiden hunnen hartelijken dank en wenschen hun Gods besten zegen op hun verderen levens weg toe. V Yoor de vele bewijzen van deelne ming, ontvangen bij het overlijden onzer geliefde echtgenoote, moeder en behuwd- moeder, betuigen wij onzen hartelijken dank. Goes, 24 Aug. 1887. L. VAN LOO, kinderen en behawdkinderen*

Goessche Courant | 1887 | | pagina 3