1887. N°. 100. Donderdag 25 Augustus. 74sle jaargang. 5> FEUILLETON. Mijne Schoonmoeder. GOESGHE Do uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van t8 regels a f 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dat) 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Verschillende personen, waaronder ook eene vrouw, werden over boord geworpen en bewogen zich zonder moeite in het water, zonder te zinken. La Heuse laat zich op grond van deze proef zeer gunstig over de zwemvesten dezer firma uit. Men schrijft ons uit Middelburg: Reeds dadelijk na kennisneming der loopende ge ruchten omtrent meelvervalsching door mid del van aluin, heeft de Middelburgsche broodfabriek er werk van gemaakt de verschillende soorten meel die zij verbakt te doen onderzoeken aan het bureau voor scheikundige en mikroskopische onderzoekingen te Middelburg. Zij kon daarvan eerst heden den uit slag openbaar maken, omdat twee der leden van dat bureau afwezig waren. Aan het in druk verschenen verslag van de visscherij in de Schelde en Zeeuw se h e stroomen ontleenen wij het volgende In 1886 werden uitgevoerd van de verschillende stations 2.063.378 KG. oesters of 370.718 KG. minder dan in 1885. Het station Krabbendijke had daarvan 50.505, Kruiningen 968.671 en Vlake 179 349 KG. te verzenden. Langs het kanaal door Zuid Beveland werden 2416 vaartuigen met 30.736 gemeten tonnen schelpdieren vervoerd of 300 vaartuigen met 4414 gemeten tonnen meer dan in 1885. Aan het station Vlake bedroeg de invoer van oesters slechts 77 KG. Betreffende de oestervisscherij zegt het ver slag o. a.Zooals in ons vorig verslag is gemeld is verleden jaar een proef genomen met het leggen van pannen nabij Ter-Neuzen en Borsele, die, hoewel daarop goede aanslag was, dit jaar niet werd herhaald. In de Zandkreek, langs Noord-Beveland en aan Westen-Schouwen waren dit jaar nagenoeg een half millioen pannen gelegd, waarop de aanslag ook zeer ongelijk was. In de Zandkreek wisselde de aanslag af tusschen de 20 en 40 per panlangs Noord-Beveland was de afwisseling sterke) op sommige perceelen had men slechts 1 en 2 en op andere 70 broedjes per pan, enkelen kwamen er zelfs onder voor waarop 200 broed- jes waren aangeslagen, doch die waren te zeldzaam, om er rekening mede te houden. 1/3 der pannen die aldaar uitgelegd waren behoorde tot de slecht aange- slagenen, waardoor de gemiddelde aanslag op 29 stuks per pan daalde. Aan Westen-Schouwen was de aanslag zoo goed als niets. Op de Versche oesterbank en in de Ooster-Schelde werden dit jaar op 1 Juli de eerste pannen te water gebracht, op 7 Juli was men algemeen daarmede be,zig, en den 2en d. a. v. waren al de pannen uitgelegd. Ook hier was de aanslag zeer ongelijk, doch uit het feit, dat op 7 Juli in de Boomkil en op het West- land reeds pannen gevonden werden met 120 broedjes, en op 20 Juli in den Oijtasch en de Geut met 10 40 broedjes erop, blijkt wel dat de meesten te laat met het uitbrengen zijn begonnen, hetgeen nog sterker uitkomt uit het feit, dat de vroeger gelegde pannen gemiddeld 100150 broedjes hadden, terwijl op de latere er niet meer dan van 1050 voorkwamen. Ook heeft zich het vreemde verschijnsel voorgedaan dat op pannen, waarop, voordat ze nog behoorlijk uitgelegd waren, reeds broed gevonden werd, later geen spoor van broed meer te ontdekken was. Doordat op een massa pannen slechts een gemiddelde aanslag van 2 a 3 broedjes voorkomt, Jtan de gemiddelde aanslag op het geheel aantal uitgebrachte pannen op niet meer dan 25 stuks berekend worden. Tengevolge van den rijken broedval van het vorige jaar op de toen uitgebrachte groote massa pannen, die slechts voor 1 W, ct. per aangeslagen pan moeie- lijk en soms in 't geheel geen koopers vonden, was de lust om pannen te leggen dit jaar zeer verminderd. Personen die, zelf geen pachters zijnde, daartoe tegen betaling van zekere som per 1000, in het vorige jaar gelegenheid kochten, deden er dit jaar in 't geheel niet aan. Het aantal uitgebrachte panmn wordt dit jaar dan ook slechts op 10 a 11 millioen geschat. De strenge vorst op 17 Februarij en de latere ijs- vorming van 8 tot 13 Maart brachten op de hoog gelegen perceelen veel schade toe. Wat daar van broed van 1885 lag was grootendeels doodgevroren, alsmede hetgeen op de in de lage vloeiputten gelegen pannen zat, terwijl het verlies door de vorst aan groote oesters op de in diep gelegen perceelen op pl. m. 15 pet. te schatten is. De storm uit het N. en N.O. van 19 Juni bracht den oesterkweekers veel schade to". Honderden hospitalen zijn weg en stuk geslagen en de daarin aanwezige kleine oesters wijd en zijd verspreidwat daarvan nog op goeden grond terecht kwam had zoo veel geleden, dat ook dit bijna geheel verloren was De hierdoor aangebrachte schade wordt geschat op meer dan 75000. In het voorjaar was de verzending van groote oesters groot en het einde was dat er nog veel te kort waren, terwijl in het najaar de verzending aan vankelijk weinig beteekende. Met de prijzen, die in het voorjaar tamelijk waren en in het najaar op ƒ60 openden, ging het ook niet best. Om te kunnen verkoopen is er zelfs voor 46 afgeleverdlater echter liepen de prijzen weder op tot 50. Enkele oesterkweekers hebben steeds hoogere prijzen gemaakt. Of dit aan betere sorteering is toe te schrijven, of daaraan, dat hun oesters beter en vetter van visch waren, is ons niet bekend. Als oorzaken voor de gedruktheid der prijzen schijnt in de eerste en voornaamste plaats te moeten genoemd worden de groote hoeveelheid Fransche oesters, op de Zuid-Hollandscbe banken geplantwaaraan de Engelsche oesterkoopers niet vreemd schijnen te zijn en in de tweede plaats komt het ons voor dat de ver koop van zoogenaamde Seconds of tweede soort oesters, een middel is om den prijs te drukken. Het is toch een feit dat die kleinp, zoolang er vraag is, al kleiner worden geleverd visch zit daar niet in, het zijn slechts velletjes. Deze worden voor Zeeuwsche oesters verkocht, hetgeen ze ook zijn, doch personen die zulke Zeeuw sche oesters op tafel krijgen is het niet kwalijk te nemen dat zij zulke Zeeuwsche daarna niet meer ver langen, en liever grootere Fransche voor minder geld nemen. De totale verzending van oesters schijnt iets minder dan het vorige jaar te zijn geweest. De boorspons schijnt welig getierd te hebben, want de daarmede bezette oesters werden in meniate ge vonden deze oesters werden, doordat de hoofdopzie ner de aandacht er op vestigde, door de oesterkwee kers met veel zorg verwijderd. Zou deze kwaal met de vroeger gezaaide Fransche oesters uit de Baai van Arcachon mede gekomen zijn, evenals de zoogenaamde Strekken van Schotschen oorsprong herten te zijn Bekend is het ten minste dat de aanwezigheid van de boorspons in de Baai van Arcachon soms een ware ramp is. Vroeger kende men die spons hier nie*eerst bij het onderzoek door het Zoölogisch station der Ned. dierk. vereeniging, voor enkele jaren ingesteld, werd hare aanwezigheid op de Ooster-Schelde, door het vinden van zeer enkele door dit dier aangetaste oes ters, vastgesteld. Bij de manoeuvres van 1 tot 9 September in GOES, 24 Augustus 1887. Van verschillende zijden wordt ons verzocht in het vervolg in onze kolommen de hoog- en 1 a a g- watergetijen op de Ierseke-oesterbank te willen vermelden. Gaarne willen wij aan dat verzoek voldoen en wij zuilen daarom van Vrijdag af, wanneer onze plaatsruimte het maar eenigszins gedoogt, deze opgave telkens voor de eerstvolgende acht dagen in ons blad opnemen. Wij herinneren belanghebbenden eraan, dat Maan dag a. s. des voormiddags te 9 uren de toelatings examens voor de H. B. S. en de beide volgende dagen der herexamens zullen gehouden worden, terwijl Zaterdag 3 September van 121 uur in het gebouw der school aangifte zal kunnen geschieden van leerlingen voor de burger-avondschool. Naar wij vernemen bestaat er bij enkele leden der sociëteit «V. O. V." het voornemen om op 31 Augustus a. s., bij gelegenheid van den 7den jaardag van ons prinsesje, een kinderbal te organiseeren voor de kinderen der leden van die sociëteit. Daartoe zal eerstdaags aan deze laatsten een lijst ter teeke- ning worden aangeboden en wij kunnen hen, die niet meer tot de kinderen behooren, nn reeds de verzeke ring geven, dat het ook voor hen niet aan dansge legenheid zal ontbreken. Het doel volgt in zulk een geval meestal dadelijk op het mid lel. Men schrijft ons het volgende Van gemeentewege zijn de welputten der pompen thans gezuiverd. Zij geven nu meer water, maar de qualiteit is er weinig beter door geworden, het kan nog niet als zuiver drinkwater bestempeld worden. Men gelooft dat daarvan de oorzaak hierin zit, dat de wellen te veel gesloten zijn, waardoor de salpeter geen uitweg heeft, en de weinige lucht die nog indringt, door het gedurige pompen opgezogen wordt. Luchtbuizen op de wellen zouden misschien uitstekend werken. De welput op de Beestenmarkt is de grootste en mooistezij geeft veel water en is het best gelegen midden op de markt, waar noch riolen, noch gasleidingen dicht bij loopen en nochtans is het water daaruit zeer onaangenaam van reuk, doch als het water eenige uren in een emmer op de lucht staat is het veel beter. De wel aan de Stoofweide, waaruit het water geput moet worden, staat natuurlijk vee! open, geeft heer lijk en veel water waaruit de bewoners van dat ge deelte der stad met de droogte water genoeg hadden. Ook wordt van gemeentewege nog een goed werk ver richt. Behalve dat de Karnemelksput van modder ge zuiverd is, wordt ook de modder nit den Biestermansput weggevoerd. Die put gaf vóór een aantal jaren uit stekend veel en heerlijk drinkwater, 't Is te hopen dat, als de modder er uit is, de put zoo goed zal zijn als vroeger. Ook te Ostende is verleden week eene uitstekend geslaagde proef genomen met de zwemvesten volgens het stelsel-Massee. Naar la Meuse ver haalt bevonden zich aan boord van het stoomschip sla Monche" onderscheidene autoriteiten, waaronder de directeur der marine-ateliers in België, de onder inspecteur van het loodswezen, en anderen, benevens eenige dames. Twee personen, waarvan de een wel doch de andere volstrekt niet zwemmen kon, doch die beide van zwemvesten waren voorzien, sprongen van boord, gekleed en met zware laarzen aan, te water en verbleven daarin een half uur. Naar het Duitsch van EMMY VON RHODEN. (Vervolg.) Het was een bang oogenblik voor mij en in adem- looze spanning keek ik hem aan. Wat zou hij doen? Zou hij het innemen? Zou hij het doen? Ja hij pakte het kopje aan. Ik weet zelf niet, wat er in dat oogenblik in mij omging, maar dit alleen staat mij nog voor, dat ik als een tijger op hem toesprong en hem het kopje, dat htj juist aan den mond wilde brengen, uit de handen sloeg. Het viel in dnizend stukken op den grond. «Eva", riep mijn man en dit eene woord zeide mij genoeg. Dreigend, verstoord ja hatelijk klonk zijn toon mij in de ooren. Mijne schoonmoeder kwam met een doek aangeloopen en droogde zijne handen af, waarover de heete thee heengestroomd was. Daarbij sprak zij troostend tot hem «Wind u niet op, mijn kind, van een kind dat geen opvoeding genoten heeft, kan men niets beters verwachten «Verdedig mijriep ik buiten mijzelven van drift, «kunt gij het kalm aanhooren, dat zij mij zoo smade lijk bejegent!" Hij stond op zonder mij aan te zien en ging naar zijne kamer, die hij op slot deed. «Mijn zoon zal steeds voor zijne moeder partij trekkensprak zij met waardigheid. «Gij hebt hem door uwe handelwijze van zooeven grenzeloos belee- digd, vraag hem thans vergiffenis I" «Ja gij en uw zoon gij spant samen en dat is mijn ongeluk 1" sprak ik op bitteren toon. want hare woorden troffm mij als vergiftigde pijlen. «Gij, gij alleen z>jt de oorzaak van onzen tw>st. Gij hebt u van den eersten dag, dat ik dit huis betrad, tusschen hem en mij gesteld gij verstoort den vrede van onzen echt I In stede van u over het gelnk van uw zoon te verheugen, kunt gij het niet verdragen, dat hij een ander wezen meer beminde dan u en ja- louzie was de eerste groet, dien gij mij bracht toen ik den drempel van onze woning overschreed Neem hem, uw zoon! en blijf met hem samenI Ook wij zullen samen blijven 1" Sprakeloos van verbazing had zij mij aangehoord en vóór zij antwoorden kon, had ook ik de kamer verlaten. Mijne laatste woorden mogen voor haar wat dnister zijn geweest, voor mij was hunne beteekenis klaar als de dag. Enkele uren geleden had ik nog gevraagd Hoe zal de strijd eindigen? Radeloos had ik een uit weg gezocht. Thans zag ik hem voor mij liggen en zonder verder beraad wilde ik hem betreden: ik wilde naar mijn vader terugkeeren. Ik snelde naar mijn kamer, zette mij aan mijn schrijftafel greep een pen en schreef: «Ik keer terug naar mijn vader, Erik; ik zal het veld ruimen. Gij hebt het blijkbaar zoo gewild, want toen ik u smeekte tusschen haar en mij te kiezen deedt gij het eerste. Daarmede hebt gij het vonnis over mij geveld. Vergeef mij, wanneer ik heden te heftig was ik kon niet anders. De maat was vol, ja, zij vloeide over ik zou ook nu nog niet anders handelen. Waarom konden wij niet gelukkig blijven, zooals wij het op onze huwelijksreis waren? Vaarwel, Erik, voor eeuwig". Ik was zoo vast besloten hem te verlaten en toch hoe zwak is het vrouwelijk hart hield ik meer malen met schrijven op en luisterde of ik zijne schre den daar buiten niet hoorde. Het was mij als moest hij komen en mij vasthouden. Ik hoorde de denr zijner kamer opengaan en het scheen mij toe, dat hij mijne kamer naderde ik luisterde ademloos. Te vergeefs! Hij ging de trap af en het huis nit.... Overijsel en Drente zal o. a. de officier van gezond heid dr. H. A. Janssen uit Den Helder dienst doen. Mr. A. K e r d ij k is door de kiesvereeniging «Burgerplicht" t6 Amsterdam candidaat gesteld voor het lidmaatschap der 2e Kamer in plaats van jhr. mr. Rutgers Van Rozenburg, die niet meer in aanmerking wenscht te komen. De Minister van oorlog heeft in verband met de omstandigheid dat op 1 September aanstaande, zijnde de dag van de verkiezingen voor leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, vele officieren ter wille van manoeuvres en oefeningen hunne gewone standplaats hebben of zullen verlaten, bevolen, dat de officieren, die kiezers voor evengenoemde Kamer zijn, zooveel doenlijk in de gelegenheid moeten worden ge steld om van hun kiesrecht gebruik te maken. De betrokken militaire autoriteiten en korpschefs worden gemachtigd, om, voor zooveel de belangen van den dienst slechts eenigszins toelaten, aan de officieren, die van hun kiesrecht gebruik wenschen te maken, vergunning te geven zich van treinen te be dienen, welke later vertrekken dan die, waarmede het onderdeel waartoe zij behooren, vervoerd wordt, of zich voor den tot uitoefening van hun kiesrecht strikt noodigen tijd naar hunne gewone standplaats terug te begeven. Volgens een telegram uit Parijs, voorkomende in de Köln. Zeitung, hebben Engeland en Duitschland voorgesteld den Koning der Nederlanden te kiezen tot scheidsrechter in het geschil tus schen Portugal en Zanzibarmaar dit aanbod is door onzen Koning van de hand gewezen. Naar wij vernemen is de Landbouwcom- missie zeer geneigd voorstellen te doen ter bevorde ring van het Landbouw-onderwijs. Zij zou zelfs willen aanbevelen dat de Staat de helft der kosten van het Landbouw-onderwijs zal dragen van scholendoor par ticulieren daarvoor opgericht, en onder zijn toezicht werkzaam. In de gemeenteraadsvergadering te Bergen op- Zoom heeft er eene vrij hevige woordenwisseling plaats gehad tusschen den voorzitter (burgem. A. J. L. De R o o c k) en den heer L. De Ram, tengevolge waar van laatstgenoemde meende te moeten constateeren, dat zijne waardigheid als raadslid door den voorzitter was aangerand, en hij zich derhalve verplicht achtte zijn mandaat neder te leggen. De pogingen, te Bergen-op-Zoom in het werk gesteld om aldaar jaarlijks eene tentoonstelling te houden van werkstukken in de vrije uren door werklieden vervaardigd, zijn met eenen gnn- stigen uitslag bekroond. Na ontwerping en goedkeu ring van een reglement, heeft zich een bestuur van 12 leden gevormd. Gedep. Staten van N.-Brabant hebben hunne goedkeuring gehecht aan het raadsbesluit tot het aan gaan eener geldleening van 100,000 voor uit breiding der gasfabriek te Bergen-op-Zoom. Dr. Mezger heeft dezer dagen aan eene com missie te Amsterdam geschreven «Na alles nog eens goed overdacht en overwogen te hebben kom ik nu tot de volgende conclusie in tegen spraak met mijn vroeger besluit en daarom goed over wogen en goed overdacht. «Daar ik van Wiesbaden niets heb aangenomen, meende ik zulks van Amsterdam evenmin te moeten Ik trad schielijk aan het venster en keek hem ach terna. Een oogenblik begon ik te aarzelen; mijne liefde voor hem werd weder wakker en zij riep mij toe: Blijf hij bemint u toch! Had hij maar éen blik naar mijn venster geworpen, ik zon die stem in mijn binnenste gevolgd en aan hare betoovering geen weerstand geboden hebben. Maar hoe gespannen ik daarop wachtte, hij deed het niet; hij sloeg den hoek van de straat om en was nit bet gezicht verdwenen Nu was mijn lot onherroepelijk beslist. Zonder traneD, met een kalmte alsof alle gevoel in mij was gedood, verzegelde ik mijn brief en schreef met vaste hand Eriks adres erop. Ik sloot mijn schrijftafel, kleedde mij voor de reis en verliet de plaats, waarvan Erik mij had beloofd, dat ik er louter geluk zou vin den en vanwaar ik thans eenzaam en diep gekrenkt vertrok. Niemand had mijn heengaan bemerkt, niemand ont moette ik toen ik door de stille, slecht verlichte straten, door sneeuw en regen naar het station ging. Het trof goed, dat de trein slechts enkele minuten daarna vertrok. Vlug nam ik een plaatskaartje, ik steeg in een damescoupé de locomotief deed zijn schril gefluit hooren en daar ging ik in vliegende vaart naar het ouderlijk huis terug. (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1887 | | pagina 1