1887. N°. 98. Zaterdag 20 Augustus. 74ste jaargang. Z. D. Van der Bilt La Motthe. De Staten-verkiezing. Z. D. Van der Bill La Mcllhe. G0ES11E Da uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van i5 regels 50 cent, elke regel meer 10 cont. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande ea contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Nauwelijks zijn de verkiezingen voor den gemeen teraad achter den rug, of ons district wacht een nieuwe strijd aan de stembus, thans ter verkiezing van een lid van de Prov. Staten in de vacature, ont staan door het overlijden van jhr. J. L. De Jonge en wanneer wij ook deze verkiezing straks achter den rug zuilen hebben, staat er reeds weder eene voor de deur door de ontbinding der kamers. Er zal daarom nog menige gang naar de stembus moeten worden gedaan en zulks te meer, omdat het reeds nu te voorzien is, dat het beide keeren op eene herstemming zal uitloopen. Juist met het oog daarop betreuren wij het ten zeerste, dat er ook ditmaal weder eenige verdeeldheid in het liberale kamp is te ontdekken. Dat de anti-revolutionairen en katholieken ieder een eigen candidaat stellen is begrijpelijk maar dat in het Oosten van Zuid-Beveland weder stemmen opgaan ten gunste van eene candidatuur Vereeke, betreuren wij. Niet omdat wij tegen die candidatuur zelve zoo groote bezwaren hebben, maar omdat zij, evenals in 1882, weder gesteld is, nadat de liberale kiesvereeni- ging in dit district had gesproken. Waarom, vragen wij, worden die voorstanders van den heer Vereeke dan niet lid van de kiesvereeniging en bepleiten zijn goed recht op een zetel in de Staten in den boezem der vergadering, teneinde hem langs dien weg can didaat gesteld te krijgen Of, wanneer zij daartegen bezwaren hebben, waarom dan niet vóór de vergadering der kiesvereeniging, waarin de candidatenlijst werd op gemaakt en die te voren was gepubliceerd, zich met het bestuur der vereeniging in betrekking gesteld om de aandacht op den heer Vereeke te vestigen 1 Nu kan die candidatuur niet anders dan verwarring stich ten de hoop, dat dhr. Vereeke gekozen wordt of zelfs maar in herstemming komt, is zeer gering en ten slotte is zij alleen geschikt om de liberale partij, waartoe toch ook dhr. Vereeke behoort, bij de stem bus den strijd te doen verliezen. Doch wij wanhopen daarom nog geenszins en wij vertrouwen, dat dhr. Vereeke de eerste zal zijn om, wanneer hij bij eene herstemming mocht afvallen, zijne aanhangers dringend uit te noodigen hunne stem nit te brengen op onzen candidaat, den heer Eene verkiezing voor de Provinciale Staten draagt altijd eenigermate een tweeledig karakter. In de eerste plaats beoogt zij eene districtsvertegenwoordiging ter behartiging van de onmiddellijke belangen van dat deel der provincie, waar de verkiezing plaats heeft; in de tweede plaats heelt zij een politieke tint, omdat de Prov. Staten geroepen zijn om de leden der Eerste Kamer te verkiezen. Beide quaesties zijn in dezen strijd van even groot belang. Het is waar voor eene omzetting van de Staten, zoodanig, dat geene liberale afgevaardigden voor de Eerste Kamer zouden gekozen worden, bestaat nog geen direct gevaar, maar toch is iedere zetel meer een belangrijke steun voor onze partij en lauwheid zou ook in dezen tot flaalen ondergang kunnen leiden. Zoo ooit dan is het in de laatste weken duidelijk gebleken, wat de voorstanders der neutrale school te danken hebben aan de tegenwoordige samenstelling van de Eerste Kamer en het is daarom ten allen tijde plicht ook bij de verkiezingen voor de Prov. Staten dat liberaal be ginsel hoog te houden. Het politiek karakter der ver kiezing wint bovendien, naarmate de strijd loopt over candidaten, die allen in het district zelf wonen, zooals thans het geval is. Was dit niet het geval, het districts - belang zou dan, voor zooveel ons betreft, meer op den voorgrond treden. Toch mag dit geenszins uit het oog worden verloren en dient met allen ernst de vraag gesteld te worden, welke der candidaten ook uit dat oogpunt de voorkeur verdient. Dat dhr. Huvers nimmer, dhr. Timans althans niet bij eerste stemming onze candidaat kan zijn, behoeven wij niet nader te betoogen. De politieke beginselen dier beide heeren zijn daartoe te veel met de onze in strijd. Maar ook afgescheiden daarvan komt het ons niet twijfelachtig voor, dat dhr. Z. D. VAN DER BILT LA MOTTHE boven allen de voorkeur verdient. PhWij zouden bijna de vraag durven stellenwie kent dhr. LA MOTTHE niet? Er is in ons district schier niemand aan te wijzen, die in zoo hooge mate popu lair, niemand, die in zoo tallooze betrekkingen werk zaam en nuttig werkzaam is als hij. Reeds op zeer jeugdigen leeftijd Goesenaar geworden, heeft de heer LA MOTTHE zich in den loop der jaren bekleed ge zien met tal van betrekkingen, de éen meer de ander minder belangrijk, maar alle getuigende van het ver trouwen, dat zijne medeburgers in hem stellen en steeds heeft hij getoond, de rechte man op de rechte plaats te zijn. Zijn ambt van gemeente-ontvanger, dat hij nu reeds 21 jaren bekleedt, is zeker wel de post, die het meest van groot vertrouwen getuigt, maar ook de overige functiën, die hij hier ter stede bekleedt voorzitter van het Gasthuisbestuur, commissaris van de coöperatieve voorschotvereeniging enz. enz., zij allen leveren het bewijs, dat dhr. LA MOTTHE algemeen geacht en gezien is. En hoe zou het ook anders als men ziet hoe velen met hunne persoonlijke belangen zich tot hem wenden met de zekerheid, bij hem altijd een open oor en eene hulpvaardige hand te vinden, waar het geldt het goed recht te handhaven of steun te verleenen, waar dit noodig is. En al mogen dit nu niet alle argumenten zijn om hem tot lid der Staten te verkiezen, zij vormen toch te zamen deze groote beweegreden daartoe, dat met grond verwacht mag worden, dat hem, die steeds gereed is de belangen van het individu te behartigen, toch ook met het volste vertrouwen de belangen van het geheele distriet kunnen worden opgedragen. Maar er is meer. En in zijne betrekking van bur gemeester der gemeente 's-Heer Abtskerke c. a. èu als ontvanger-griffier van den polder Baarland is de heer VAN DER BILT LA MOTTHE volkomen op de hoogte van alles wat gemeente- en polderzaken betreft en zulke mannen passen in het college van de Prov. Staten. De aangelegenheden der gemeenten en van polders vormen toch de hoofdmomenten van den werk kring der Staten en wanneer daarbijgevoegd kan worden, dat onze candidaat als ontvanger van de hoofdplaats van het district ook op het gebied der gemeentelijke financiën goed te huis is, dan dunkt ons, dat zulk een candidaat bijna boven iedere aanbeveling is verheven, en mogen wij met allen ernst vragenof een der andere candidaten den heer LA MOTTHE in geschikt heid voor het lidmaatschap der Staten kan evenaren Wij hebben waarlijk niet naar argumenten behoeven te zoeken om den liberalen candidaat aan te bevelen en wij gelooven, dat ieder, die den heer LA MOTTHE kent en die van een onpartijdig standpunt de zaken beoordeelt, hem zijne stem niet zal onthouden. Toch is samenwerking nu meer dan ooit geboden, nu iedere partij een eigen candidaat stelt. De liberalen kunnen reeds bij eerste stemming de zege behalen, maar daartoe is krachtige samenwerking noodig. Be trachten wij die door op Woensdag 24 Augustus trouw ter stembus te komen en onze biljetten in te vullen met den naam van den heer GOES, 19 Augustus 1887. Het bestuur der liberale kiesvereeni ging «Goes" heeft zich per brief tot de Goesche afgevaardigden ter Tweede Kamer dhrn. A. baron Schimmelpenninck Van der Oije en jhr. mr. A. F De Savornin Lohman gewend met het verzoek zeo moge- lijd het bestuur te willen inlichten omtrent hunne houding bij de Grondwetsherziening in tweede lezing aan te nemen en zulks met de bedoeling, om, wanneer deze beide heeren mochten verklaren, da Grondwets ontwerpen in tweede lezing te willen helpen aannemen, dan aan de kiesvereeniging voor te stellen ditmaal geene candidaten van liberale zijde te stellen. Thans is van baron Schimmelpenninck het volgende antwoord bij het bestuur ingekomen Huize de Geldersche Toren 18 Augustus 1887. WelEdelGeboren Heer Ik begin met u verschooning te vragen, dat ik niet eerder uw geacht schrijven van 16 Augustus heb beantwoord maar niet in 's Hage zijnde bereikte uwe missive mij eerst gisteravond. Ik hoop niet, dat daardoor vertraging zal zijn teweeggebracht in de electorale werkzaamheden der liberale kiesvereeniging. Wat uwe geëerde vraag betreft zoo moet ik UEd. mededeelen, dat ik geene vrijheid gevoel mij uitte- laten, of ik bij de tweede lezing mijn goedkeurend votum aan een of meerdere hoofdstukken zal geven. Zelfs in het geval, dat bij de tweede lezing een of meerdere hoofdstukken door mij werden aangenomen, zou ik tegenover uwe kiesvereeniging toch geene be lofte mogen afleggen, al waardeer ik de welwillend heid, die in uw schrijven doorstraalt. Ik heb de eer, met hoogachting te verblijven UEd. Dienstvaardige Dienaar Schimmelpenninck v. d. Oije Van Nijenbeek. Het komt ons voor, dat na dit antwoord de kies vereeniging niet kan nalaten de candidatuur van dhr. Schimmelpenninck te bestrijden. Van den heer Lohman ontving de kiesvereeniging nog geen antwoord. Gisteren had te Bergen-op-Zoom de aangekon digde meeting plaats tot oprichting eener coöpe ratieve vereeniging voor den oester- handel, te vestigen te Ierseke. De vergadering was druk bezocht en het denkbeeld vond aigemeene in stemming. Het presidium werd waargenomen door dr. F. Leo De Leeuw van Wemeldinge. De ontworpen statuten werden met eenige wijzigingen aangenomen' waaronder behooven, dat het buitengewone lidmaat schap niet ƒ2,50 maar ƒ10 'sjaarskost, dat buiten gewone leden geen stem krijgen, dat niet de algem. vergadering maar het bestuur qualiteit en gewicht der te leveren oesters bepaalt, dat bestuursleden ver goeding van reis- en verblijfkosten erlangen en dat, als de algem. vergadering tot verlaging van prijzen besluit, de leden vrij zijn het aantal beschikbaar ge stelde oesters te wijzigen. De heer Ochtman te Goes bracht namens de ver gadering zijn dank toe aan de commissie van uitvoeiing. Daarna werd de lijst tot toetreding als lid ge presenteerd. 37 personen, waaronder van de voor naamste oesterkweekers, plaatsten daarop hun naam, evenwel niet allen als gewone leden. Donderdag a. s. zal te Bergen-op-Zoom een tweede vergadering gehouden worden, o. a. tot benoeming van een bestuur. Kruininge. In de gisteren gehouden vergadering van de kiesvereeniging «Gemeentebelang" werd, met op één na algemerne stemmen, tot candidaat gesteld voor de prov staten dhr. J. Vereeke. De vergadering was van oordeel, dat het oostelijk deel van Zuid-Beveland, hetwelk 12000 inwoners telt, ook uit zijn midden een vertegenwoordiger in de prov. s aten dient te hebben. De Goesche correspondent van de Standaard raakt zoodanig verward in de liberale candidatpn voor de Prov. Staten en de Tweede Kamer, dat hij o. a. meldt, dat mr. Walter bedankt heeft voor eene even- tueele candidatuur voor de Staten. Wij kunnen hem mededeelen, dat mr. Walter reeds geruime jaren voor het district Hulst zitting in de Staten heeft en dus van eene candidatuur zelfs geen sprake was. Hij werd genoemd voor de Tweede Kamer, doch bedankte. Dat de liberalen niet gelukkig zouden zijn, o. a. omdat dr. Frowein bedankte, is evenzeer onjuist. Met uit zondering van zeer enkelen hebben de liberalen in d t district met genoegen vernomen, dat die «man van de toekomst" geene candidatuur wilde. Men deelt ons mede, dat vanwege de Christel. Jongelingsvereeniging rKen den Heer in al uwe wegen" alhier dezen winter weder lezingen zullen worden gehouden. De heeren Geel van Amsterdam, dr. Riemens van Middelburg en waarschijnlijk Biestervelt van Gorinchem zullen daarbij optreden. De Stand, brengt den minister Heemskerk dank, dat de verkiezingen voor de nieuwe Tweede Kamer der Staten Generaal reeds op den 1 September werden bepaald. «Heemskerk hebbe dank, dat h j niet getreuzeld en niet op zien komen gespeeld heeft, maar doortastte en stroom in den politieken vliet bracht." Maar de medaille heeft een keerzij, die voor de lei Iers der verkiezingen bestemd is: «wat de enquête commissie terecht als slavenarbeid brandmer kte, is nog een dolce far niente vergeleken bij wat thans onzen stembus-agenten wacht. Geen asem zal er voor geld te krijgen zijn. Alles zal over den kop loopen. Het zal een jagen en drijven, een slaven en sloven zijn om gereed te komen. Het stellen der candidaten is wel reeds bijna aller- wege geschied. Er kan met candidaturen getobd woiden die soort moeielijkheden evenwel kwam men steeds te boven. Maar anders staat het met wat op de can didaturen volgt. «Een candidaat stellen is nbeuzelmarkt," zoo als onze ouden zeiden, tenzij ge er ook de stuwkracht van uw wil achterzet, om er uw candidaat te bi engen. Een verkiezing is geen parade, het is een heusche- lijk vechten. Het is geen spiegelgevecht, maar een wezenlijke veldslag. En vaak niet minder dan op het slagveld, waar met bajonet en sabel gestreden wordt, hangt aan den uitslag van dezen veldtocht de toekomst van uw vaderland. Geen spel, volle ernst is dus de worsteling, die thans aangaat." Hard, zeer hard zal er moeten gearbeid worden, om in deze tien etmalenen meer is het eigenlijk nietvoor zulk een worsteling zóó gereed te komen, dat ge met zeker gevoel van gerustheid den aanvaller achter uw bolwerk kunt afwachten. Er is overal zooveel in te halen. Allerwegen zooveel bij te werken. Agenten zijn verhuisd. Nog geen andere gezocht en ingespannen. Heele deelen van het district liggen soms braak. En toch, op dat stille, rustige, bezadigde, geregelde afvisschen van alle vlieten en stroompjes in uw dis trict komt het aan. Geld vermorsen doet het 'em niet. Het land besneeuwen met strooibiljetten brengt even min heil aan. Inspectie van man op m<n, en van man op man contróle I daarmee alleen worden de districten behou den en veroverd. De Arnh. Ct. teekent hierbij aan«Bij het lezen dezer overdreven en gezwollen woorden, moet men vragenwat beteekent de kiesbevoegdheid voor de massa Zij wordt slechts geëxploiteerd door eenige drijvers, die de kunst verstaan, het «klappen der zweep" kennen, om de menigte op te jagen en in hun geest te doen stemmen. Dat pochen op de duizenden, die hunne stem op vertegenwoordigers der anti-revo lutionaire beginselen uitbrachten, bewijst niet anders dan hunne volgzaamheid en pleit niet voor hunne poli tieke oveituiging, evenals het «tobben" met de can didaten de zelfstandigheid van dezen in verdenking «En zoo iets heet men in ons land vrije verkiezin gen 1 en men dringt aan op algemeen stemrecht, opdat de volksvertegenwoordiging inderdaad het «geheele volk" zou vertegenwoordigen". In de gisteren gehouden deputatenver- gadering te Utrecht ging men over tot de be spreking van de houding, die de antirevolutonaire partij zou hebben aan te nemen ten opzichte van de tweede lezing der Grondwetsherziening. Dienaangaande wierd door het Centraal Comité op den voorgrond ge steld het diep gevoel van gekrenktheid, dat leefde bij alle antirevolutionairen over de moedwillige bestendi ging van het grievende onrecht, hun door de Eerste Kamer in zake art. 194 aangedaan, en over den schier brutalen zet der liberalisten, om, in strijd met het aangenomen stelsel van enkelvoudige districten en in weerwil van het gegeven uitzicht, toch de groote steden niet te splitsen. Desniettemin oordeelde het Centraal Comité dat dit voor de antirevolutionaire partij geen aanleiding mocht zijn, om wat goed en nuttig voor land en volk was, uit partijgeraaktheid af te keuren. Het non possumus was, zoo oordeelde het Centraal Comité, van zelf vervallen, vooreerst doordien thans de revisie der Grondwet elke vier jaren aan de orde zou kunnen komen, en ten anderen doordien het thans aangebodene volstrekt niet de revisie der Grondwet was, maar slechts een voorloopster van de thans uit gestelde, meer ingrijpende revisie, die hoe eer hoe beter moet komen. Als middel om tot die betere en meer gelijke revisie te geraken, stelt het Centraal Comité daarom voor, de aangeboden reformbill aan te nemen en voorts uit te spreken, dat de antirevol. be ginselen niet verbieden, om ook de wijziging, rakende de troonopvolgingde administratieve rechtspraak en de defensie te helpen tot stand brengen, terwijl het oordeel over de min beduidende wijzigingen aan de prudentie der te kiezen leden moest worden overgelaten. Bij deze verkiezing zal de Zeeuwsche bond ter verkrijging van Algemeen kies- en stem recht zich onthouden van het stellen van protest- candidaten, maar de leden zullen hunne krachten verzamelen voor eene volgende verkiezing. Worden de voorstellen tot Grondwetsherziening aan genomen, dan moeten er binnen eenige maanden nieuwe verkiezingen plaats hebben, met een minder beperkt kiesrecht. Die gelegenheid zal men aangrijpen om te beproeven of er dan misschien iets voor de partij te winnen is. «Dan zal de volkspartij binnen Zeeland, voor de eerste maal in het strijdperk treden, tegen de liberale en clericale volksverdrukkers". Zoo schrijft, «de Zeeuwsche propaganda-club voor Algemeen kies- en stemrecht" in een van haar verspreid geschrift. Walcheren. Sinds eenige dagen vertoont zich in onze streken de gevreesde varkensziekte. In een enkele gemeente stierven er de vorige week drie dieren. Een zeer nuttige instelling om dit kwaad zoo veel mogelijk te neutraliseeren is een fonds, dat aan de deelhebbers bij den dood van hun vai ken een zekere som toelegt. Was de ziekte van zoodanigen aard, dat het vleesch nog kon verkocht worden (natuurlijk voor geringen prijs I), dan is ieder lid verplicht zooveel aan den getroffene uit te keeren, dat deze de gansche waarde ontvangt. Kon het vleesch niet meer in den handel worden gebracht, dan bedraagt die uitkeering slechts de helft. Gelijke vereeniging bestaat ook ter verzekering van het rundvee. Hierdoor zijn arbei ders en kleine landbouwers voor een groot deel tegen enorme schade gevrijwaard. Het prachtige stoomschip »C e r a m", gebouwd op de werf «De Schelde" te Vlissingen, trekt de aan dacht van iedereen, die deze stad bezoekt. De hechte bouw, de rijkdom en keurigheid van tuigage en in strumenten, de schoone inrichting der machines, koitom alles wat aan dit pronkstuk te zien is, bewijzen, dat «De Schelde" een etablissement van den eersten rang is, 't welk een scherpe concurrentie het hoofd kan bieden. De «Ceram" zal van uit Ilellevoetsluis de reis naar Indië aanvaarden, om daar als transportvaartuig dienst te doen. Men schrijft ons: Algemeen hoort men klachten over het «door groeien" der aardappels. Sommige velden

Goessche Courant | 1887 | | pagina 1