AANBESTEDING. fle APPELS Bfl PEREN, APPELS en PEREN, een ffooiiis en Erf, AFSLUITING de Appels, Peren en verdere Boomvruchten, Meubilaire Goederen, de Oppervruchten, de Oppervruchten, de Oppervruchten, -A_d-verten.tien. Rekening en Verantwoording over 1886/7 Op Donderdag 25 Augustus e. k. aantebesteden Weg over deu HAAGD1JK in 's-Gravenpolder. op Maandag 22 Augustus 1887, publiek verkoopen: op Maandag 22 Augustus 1887, publiek verkoopen: Openbare Verkoopiug. Op Dinsdag 23 Augustus 1887, Openbare Verkoopiug. op Woensdag 24 Augustus 1887, Openbare Verkooping. op Donderdag 25 Augustus 1887, naburig veld eensklaps hulpkreten vernamen. Zij zagen eensklaps den wagen, die reeds gedeeltelijk door den eigenaar beladen was, in den grond wegzinken. Bij het Daderbij komen bleek dat de wagen en de paarden alsook de eigenaar en de knecht in den grond waren verdwenen en op de plaats zelve had zich een gat ge vormd van 23 Meter in doorsnede, dat steeds grooter werd, waardoor alle pogingen tot redding onmogelijk waren. Uit de omstandigheid dat de kuil met vuil, naar zwavel riekend water is gevuld, besluit men dat zich daar ter plaatse een zwav-lbron heeft gevormd, zooals voor eenige jaren ook bij Sachsenbuig vooi kwam. Het grootste panorama, dat tot dusverre ge schilderd werd, zal eerlang te Londen te zien zijn. Het doek, dat den waterval van de Niagara voorstelt, zal 90 Meters in den omtrek en 16 Metershoog zijn. Het wort geschilderd door den Franschen kunstenaar Philippoteaux, en zal 17,000 p. st. (425000 fr.) kosttn. Omtrent het ongeluk met den pleiziertrein naar Niagara, waarvan de telegraaf ons Vrijdag het treurig lot berichtte, wordt nader het volgende gemeld: De trein bestond uit 17 waggons. Daarvan zijn 10 met de 2 locomotieven en de baggagewagens vernield. Het ongeluk had plaats bij Chatsworth, een stadje in Illinois. De brug was door vonken uit een vroeger gepasseerden trein in brand geraakt. De machinist kon den trein niet meer tijdig tot staan brengen. Het is een wonder dat iemand van de 600 passagiers er bet leven heeft afgebracht; men schat tot nog toe het aantal omgekomenen op 161 en men denkt dat het totaal der dooden wel 200 zal bedragen, benevens een 300 a 400tal gewonden. De gewonden en sterven den worden in de omliggende plaatsen verpleegd en voortdurend komen personen aan, die hun bloedver wanten zoeken, waarbij zich vreeselijke tooneelen voor doen. Op de plaats des onheils vond men tal van menschelijke lichaamsdeelen verspreid en tal van lijken zijn vreeselijk misvormd en geheel onherkenbaar. Een reiziger, die zelf vreeselijk was gewond en aan zijn zijde vrouw en kinderen had zien dooden, haalde zijn revolver uit den zak en schoot zich voor het hoofd. Door de vreeselijke droogte was men niet in staat den gewonden lafenis te brengen of hun smarten te ver zachten. Een trein met 24 doktoren is nu tot het brengen van hulp aangekomen. Eenige ellendelingen maakten van de vreeselijke verwarring gebruik om de dooden en stervenden van hun horloges en geldswaarden te berooven. Men weet nog niet of de ramp het gevolg van een ongeluk is of van boos opzet. 155 dooden zijn herkend. Te Camden in New-Yersey kwam eene vrouw bij den vrederechter om zich over de ruwheid en de dronkenschap van haren man te beklagen. Terwijl de rechter de verklaringen der vrouw aanhoorde, kwam haar man de gerechtszaal binnenloopen, en schoot zijn vrouw en den rechter en daarna op straat zichzelven dood. Bij een tandmeester te Berlijn verscheen op zekeren dag een jongmensch met een verbonden ge zicht, klagende over hevige tandpijn. De arts zag wat het was en zou den tand trekken. Het jonge mensch wilde niet bedwelmd wordenhij had courage genoeg, verklaarde hij. Terwijl nu de tand meester zijn toebereidselen maakte en zich omkeerde, zag hij in een spiegel, hoe de patient zijn hand uit stak en het kostbare gouden horloge pakte, dat op een tafel onder zijn bereik lag, om het in zijn zak te doen verdwijnen. Verbaasd over zooveel onbeschaamd heid en toch niet wenschend zijn patient aan te klagen, deed hij alsof hij niets gezien bad en trok den snaak een tand uit. Deze schreeuwde hard, maar toen het afg-loopen was, riep hij ontsteld uit, dat het de verkeerde geweest was. iDat is niets", was het antwoord. »Ik oefen mij in het goochelen en zal er nu de volgende uittrekken en zoo op de rij af, totdat mijn horloge uit uw zak weder op mijn tafel komt te liggen". De moedige dief haalde beschaamd het horloge uit den zak, gaf het terug en verdween haastig. Laatste en telegraphische berichten. Bath. Aangezien de vorige week alhier bij de be noeming van een notabele bij de Herv. Gem., naar bet schijnt, onregelmatigheden hebben plaatsgehad, moet door stemgerechtigden vernietiging dezer benoeming zijn aangevraagd. 's-Gravenhage. Naar men verneemt is de ontbinding der beide Kamers bepaald op 17 Augustus. De verkiezingen voor de Tweede Kamer zullen plaatshebben op 1 September, die voor de Eerste Kamer op 8 September en de opening der nieuwe zitting op 19 September. Weenen, 15 Aug. Hedenochtend had de plechtige intocht van den Prins van Coburg plaats in Tirnova, onder groote geestdrift der bevolking. Na een plech tig Te Deum in de Kathedraal legde de vorst den eed af in de Sobranje op het kruis, waarna de Mi nister Stoiloff de proclamatie voorlas, die luide werd toegejuicht. De vorst riep«Leve het Bulgaarsche volk 1" Overmorgen vertrekt de vorst naar Philippopel. Burgerlijke Stand Goes van 12 tot 15 Augustus 1887. Overleden: 14, Petrus Johannes De Wijs, 60 j., gehuwd met Adriaantje De VliegerJannetje De Mey, 79 jwed. van Johannes Dekker. Ingezonden Stukken. WATERNOOD. Is de armoede aan voedsel, op de weilanden groot, voor het vee, niet minder doet zich het gebrek aan goed drinkwater gevoelen, èn voor mensch èn voor dier. De regenbakken zijn op de meeste plaatsen ledig en schoongemaaktdrinkputten staan droog en slooten gelijken op rijbanen. Gelukkig zij, die goede welputten bezitten, waarin ons dorp zich dankbaar mag verheugen, zoodat wij hier nog geen redenen van klagen hebben. Geheel anders is het gesteld met ons vee, dat aan goed water gebrek heeft, en zonder pessimist te zijn, slaat bezorgdheid den landbouwer om het hart bij het denk beeld, dat de droogte nog langer kan aanhouden. Moet de schuld aan het heerlijke prachtige zomerweder ge weten worden, dat slooten en putten daar uitgedroogd slaan Voor regenbakken mag die klagt eenigen schijn van waarheid bevatten, ofschoon zij niet kan gerechtvaardigd worden. Eene zuinige huismoeder roept u toever morst het regenwater niet 11 Wij gaan even buiten ons dorp, en wie lust heeft ons op eene wandeling, door onze heerlijke poelweiden te volgen zal daar inzonderheid getroffen worden door den echten waternood, die zich daar doet gevoelen. Onze schoone weilanden, die, met wat meer zorg be handeld, met de beroemde Hollandsche kunnen wed ijveren, zijn ve-schroeid, liggen levenloos en brengen geen gras voort. De meeste slooten zijn droog en be vatten Wagenvrachten verstijfden modder, heerlijken mest voor de weilanden. Drinkputten zijn denkbeeldige figuren, want een greppel of kil aan een sloot is geen drinkput en toch moet die de plaats daarvan innemen. Onze poel, die in andere jaren een schoon gezicht oplevert door honderden stuks grazend vee, is thans een woestenij. Ik vraag het mij af of de waternood aldaar wel zóo groot zou zijn als alle slooten op behoorlijke diepte werden gehouden 1 Beziet die enkele, welke diep ge noeg zijn gegraven. Deze bevatten nog veel water en versterken mij daardoor in mijne opvatting, dat de waternood niet zoo hoog zou gestegen zijn als thans. En om slooten tot drinkputten te gebruiken voor het vee is toch afkeuringswaardig, daar dezelve gewoonlijk erg bezwangerd zijn met onreinheden. Wordt de mensch niet heerlijk verkwikt als hij zijn dorst kan lesschen aan zuiver, koud, zoet water. En zal het vee niet evenzoo zich verfrischt gevoelen als het zuiver drink water kan gebruiken De tijd is aangebroken, door de felle droogte, dat er voor het vee betere zorg moet aangewend worden, en daarvoor is in de eerste plaats noodig kommen of ronde putten te graven, die des winters vol regenen en sneeuwen, echte vergaderbakken zijn van zoet water, niet zoo spoedig zullen uitdrogen en heerlijk water voor het vee zullen opleveren. Het voorbeeld, door den hooggeachten hoofdbestuurder der weeshuis weiden gegeven, die allerwege diepe kommen laat maken, zij elk aanbevolen, en ik twijfel geenszins of het vee zal zich daar wel bij bevinden. Ik weet wel dat men mijn betoog door een machtigen slag boom, het geld, zal trachten te ontzenuwen. Maar dit mag geen argument zijn om het arme vee daaraan op te offeren, omdat op den duur de beurs van den veebezitter het slachtoffer daarvan worden zal. Achl met honderd gulden en nog minder werden duizenden zweetdroppels van den armen daglooner weggeveegd. De trouwe arme man vraagt brood voor vrouw en kinderen11 Als ik wist dat mijn geschrijf aanleiding kon geven om dezen of genen te beleedigen, ik zou de eerste zijn dien om verschooning te vragen, en om het ongelijk te herstellen, hem uitnoodigen, onder het gebruik van een heerlijk glas bier van Dominicus te Heinkenszand, dit af te drinken. In geen geval is dit mijn doel. Raad geven, oogeu openen om stekels en kattendoorn te zien, waarheden debiteeren, dat is mijn streven en mijne levensopvatting. Vóór ik eindig nog dit Moet de groote droogte aan de eene zijde als een ramp voor het vee beschouwd worden, aan de andere zijde moet het erkend worden, dat er een groote zegen in licht opgesloten. De arbeider die werk bezat, heeft dit geen uur be hoeven te verlaten door regen of ongustig weer, en de landbouw heeft het ontkruid in massa kunnen ver nietigen. Ofschoon de hoeveelheid hooi grooter kon zijn, is het ingezamelde van de beste kwaliteit, en bij verstandig overleg kan de winter tamelijk gerust te gemoet gegaan worden. Sparen doet verjaren. Zuinig heid betrachten als de schuur nog vol is, zij aanbe volen. De veldvruchten zijn heerlijk gewonnen, en nog enkele dagen en ook de tarwe is van het land gehaald Onberekenbaar nuttig is de droogte om slooten en putten te delven. Niet alleen dat bouw- en weiland daardoor verbeteren maar ook de daglooner kan daardoor gebaat worden omdat er nooit beter tijd is aangebroken om delf- werk uittevoeren. De tijd tot handelen is nu daar, en niet als alles weer gevuld staat met water. Onverschilligen zullen er nog genoeg gevonden worden en zonder de directie der Breede watering van eenige nalatigheid te beschuldigen in bet toezicht op de slooten, zal het toch van hare bevoegdheid afhangen dat wettig uitte- voeien. Het stoomgemaal moet werken als het noodig is, maar daartoe moet het in de gelegenheid gesteld worden door genoegzamen toevoer van water. Grondeigenaar en pachter hebben de hoop daarop gevestigd. Lex dura, Sed- lex. Nisse, Augustus. J. A. GEILL. 's-Heer Hendrikskinderen, 13 Augustus 1887. M. de Redacteur! Er is hier een zoogenaamde parochie-wel", waaruit in gewone tijden hoofdzakelijk water gehaald wordt om te schuren, maar waaruit nu velen het onmisbare drinkwater moeten halen. Ongelukkig is door het gemeentebestuur geen verbod uitgevaardigd om dat water nu nog te gebruiken om te schrobben en te schuren. Daardoor komt het, dat da armen hier lijdelijk moeten aanzien, dat iemand, over wie iedereen hier spreekt, dag op dag emmers vol uit dien put heeft gehaald om haar schuur- of schoonmaakwoede bot te vieren en straten en mestputheiningen te schrobben. Hedenmorgen kwam schreiend een arme vrouw terug, die verklaarde geen emmer drinkwater meer uit den put te kunnen verkrijgen. Ik vraag aan hen, die alleen het water zoo noode- loos vermorst hebben, of de armen hun niet meer ter harte gaan dan straten en mestputheiningen, en aan 't gemeentebestuur, of bier niet zonder aanzien des per80ons verboden moet worden dal water anders te gebruiken dan voor drinkwater. JUNIOR. Posterijen. Staat van brieven, verzonden door het postkantoor te Goes, waarvan de geadresseerden op de plaats van bestemming onbekend zijn, over de 2e helft der maand Juli 1887. D. Wegter, Ierseke. J. Visser, Rotterdam. Van het hulpkantoor Heinkenszand: H. Van Wijk, Rotterdam. Van Ierseke: L. Gunings, Middelburg. Van K a p e 11 eMej. C. Van Hemert, Middelburg. Van Ovezand: J. Pantus, bt Annaland Verzonden geweest naar Belgie. Van Hansweerd: Mej M. Vermunt, Antwerpen. Datum. 16 Aug., 17 - 22 22 sr 23 v 23 - 24 25 29 31 Sept. 8 Verkoopmgon en Verpachtingen. Plaat» Voorwerpen. Information. Goes, werkpaarden enz., Mulock Houwer. Kortgene, inspan, Roelof. Kloetinge, appel» en peren, Mulock Houwer. Kapelle, boomvruchten, Gallis Merens. Goes, appels en peren, Pelle. Goes, woonhuizen enz., Mulock Houwer. Baarland, woonh. en meubil. goederen, Lansen Croin en Pelle. Baarland, oppervruchten, Van der Kloes. Ierseke, woonhuis en erf, De Ronde Bresser. Kolijnsplaat, hofstede en land, Huvera. hofstede en land, J. M. De Graaff, Aardenbnrg, Goes, verp. landerijen, Pilaar en E v. d. Bosch. To houden Aanbestedingen. Datum. Plaats. Voorwerpen Informatiën. 19 Aug., Middelburg, verrichtingen van heratel-\ Rijks-Ingenieur liugen aan 5 sluisdeuren aan het kanaalJte Goe3 en Opz. door Z.-Beveland (begrootiug f 10,260 )jte Hansweerd. 25 - Tolen, steenen duikersluis, Overman, Tolen. Marktberichten. ROTTERDAM, 15 Augustus 1887. Granen met kleinen aanvoer. Tarwe 20 ets la ger, Rogge, nieuwe 25 ets. lager, Gerst 25 ets. hooger, Haver 10 ets. hooger. Buitenlandsche vast, Meel vast, goede vraag. Bevallen van een ZOON M. G. GRETHER, geliefde echtgenoote van dr. E. BRANDTS. Wemeldinge, 12 Augustus 1887. Heden overleed, na een langdurig, smartelijk doch geduldig lijden, in den ouder dom van ruim 79 jaren, onze geliefde moeder en behuwdmoeder J. DE MEIJ wed. JOHs. DEKKER. Haar heengaan was in vrede. Namens de familie B. M. DEN BOER. M. DEN BOERDekker. Goes, 14 Aug. 1887. Diep door ons betreurd, ontsliep zacht en kalm, na eene langdurige ziekte, onze geliefde zoon, echtgenoot, vader en behuwdvader de heer PETRUS JOHANNES DE WIJS, in den ouderdom van bijna 61 jaar. Goes, 14 Augustus 1887. S. DE WIJSElenbaas. A. DE WIJSDe Vlieger. C. J. DE WIJS. S. M. C. DE VOS—De Wijs. J. DE VOS. A. S. J. DE WIJS. J. H. DE WIJS. Het Bestuur van den polder „de Breede Watering bewesten Ierseke" maakt be kend, dat de van af 16 Augustus 1887 tot en met 24 d. a. v. ter inzage zal liggen ten kantore van den Ontvanger-Griffier, en dat hiervan afschriften tegen betaling der kosten ver krijgbaar zijn. Tevens wordt kennis gegeven, dat eene ALGEMEENE VERGADERING van Inge landen zal gehouden worden op 25 AU GUSTUS 1887, 's voormiddags te elf uren, in het gewone lokaal te Goes. Goes, den 15 Augustus 1887. Het Bestuur voornoemd, B. V. VAN DER BILT. Dijkgraaf. G. H. VAN DER MEER MOHR, Ontvanger-Griffier. zal da heer B. A. OVERMAN, te 12 uren, in de herberg van c. Bal, aan de haven te Tholen, p ubliek trachten volgens de bepalingen der A. V.: Het bouwen van een STEENEN DUIKERSLUIS indecon- trescarpe te Tholen met bijbehoorende werken. Inlichtingen en aanwijzing op het terrein zijn dagelijks te bekomen bij den heer B. A. OVERMAN te Tholen, bij wien ook de bestekken met teekening tegen toezending van een postwissel groot 0,50 to ver krijgen zijn. \AN DEN Gedeputeerde Staten van Zeelund maken bekend, dat het gedeelte van dien weg tusschen den S c h e n k e 1 d ij k en den W e e I d ij k van 22 Angustui tot 12 September aanstaande voor het verkeer met rij- en voertuigen en vee zal zijn GESLOTEN. Middelburg, 17 Augustus 1887. Gedeputeerde Staten voornoemd, BUTEUX, Wd. Voorzitter. E. FOKKER, Griffier. De Notaris A. GALLIS MERENS te Kapelle zal des namiddags te 7 uren, in de herberg van C. Marcusse aldaar, wassende in onderscheidene boomgaarden ouder Kapelle en Bieielinge. De Notaris MULOCK HOUWER zal des namiddags te 2 uren, in de herberg van W. Akkenaar te Kloetingeten ver zoeke van den heer M. Burger, wassende in diverse boomgaarden in de gemeente Kloetinge. des avonds te 6 uren, zal men op het «Slot O s t e n d e" te Goes publiek verkoopen wassende in boomgaarden in Goes en Kloe tinge. Bij uitstaande biljetten breeder om schreven. Informatiën te bekomen ten kantore van den heer W. PELLE te Goes. De Notaris J. LANSEN CROIN zal des morgens te 11 uren, in de herberg bij A. Mullie te Baarland, publiek verkoop.m staande en gelegen in de gemeente Baar land, kadaster sectie C nummers 151 en 152 huis en tuin.02.70 SA AFLOOP EENIGE aankomende erven Maatje Joziasse. Informatiën te bekomen ten kantore vsn den beer W. PELLE te Goes. De Notaris J. VAN DER KLOES zal namiddags 2 uren, te Baarland, in de herberg van A. Mullié, in het Openbaar verkoopen lo. Voor de Ambaehfsheeren van Baar land en Oudelande, in hunne boomgaarden aan de Kaai- straat en den Grindweg 2o. Voor de heeren N. A. Emanuel en M. Bannet, in hunnen boomgaard in Brikshoofden 3o. Voor de minderjarigen L. en J. De Jonge, in de boomgaarden in Kolen wiegen- boek, voorsten en achtersten boom gaard van Drabbe en Brikshoofd. Alles geunente Baarland.

Goessche Courant | 1887 | | pagina 3