FEUILLETON. Mijne Schoonmoeder. te zijn, een verbod, dat de overige mogendheden blijk baar niet uitvaardigden, althans bij de aankomst van prins Ferdinand te Rutschuk waven de consuls tegen woordig. Turkije eindelijk doet in het geheel niets, ofschoon het door zijne verhouding tot Bulgarije in de eerste plaats tot handelen is aangewezen. Maar de Sultan is zoo aan handen en voeten gebonden, dat hij slechts een angstig vragenden blik op de ove rige grootmachtigen van Europa kan richten om hun oordeel te vernemen, dat zij tot hiertoe echter nog niet uitspreken. Het goed vertrouwen op Rusland's politiek is, in zonderheid in de Bulgaarsche quaestie, zeer geschokt en daarom is het niet te voorspellen wat den nieuwen vorst nog te wachten staat. Het groot aantal vreemdelingen op Bulgaarsch grondgebied, dat voor zien is van Russische passen en waartegen derhalve de politie niets kan doen, doet ons niet veel goeds voorspellen. Veel zal echter afhangen van de handig heid, het beleid, maar vooral van den moed des prinsen. Be Bulgaren hebben getoond eerbied te heb ben voor een man, die met krachtige hand en met zelfvertrouwen de teugels van het bewind ter hand neemt en doet Ferdinand dit ook, dan zal allicht de sympathie van het volk duurzaam zijn en hem be waken tegen de lagen, die vreemden hem mochten willen leggen. Gemengde Berichten. Door de schaarschte der melk hebben sommige boeren alhier den prijs der zoete melk met 2 cent, alzoo van 8 op 10 cent per liter verhoogd. De z. n. poel onder Goes geeft, zooals bekend staat, veel en vette paling, doch de slooten worden zoo droog dat de visch er in sterft, en waar nog water in is, gaat dit aan 't ruien, waardoor de visch ziek wordt en dan boven en tegen den oever komt om lucht te scheppen. Door sommigen wordt daar nog al jacht op gemaakt, maar deze jagers worden op hunne beurt, dooitlien zij niet volgens de voorschriften en sommigen nog wel zonder consent op de vischvangst gaan, door de politie iu 't net gevangen. Zulke droge zomers zijn zeer nadeelig voor de paling. De visschers hebben dit meermalen ondervonden. Zondagavond ontstond bij een ingezetene van Borsele brand aan het dak van een stookplaats iu de kom der gemeente. Gelukkig werd dit in tij Is ontdekt, zoodat de vlam met behulp der buren kon worden gebluscht Ylissingen. Gisteren was het hier weer buitenge woon druk door de vele vreemdelingen die, ondanks de dreigende regenlucht en de koele (om niet te zeg gen kille) temperatuur, een pleizierreisje herwaarts hadden ondernomen. Zooals in den regel waren die. vreemde bezoekers bijna uitsluitend Belgen, van Antwerpen, Brussel Gent en omliggende plaatsen, en werden zij met stoom- booten hier aangebracht. Van deze kwam da provinciale stoomboot «Zeelan- dia", die door een gezelschap Gentenaars was afge huurd, het eerst, en wel te half elf, van Ter-Neuzen in de Westerhaven (Nituwendijk) aan met ongeveer 300 passagiers, waaronder een fanfaren muziekcorps. Een half uur later arriveerde in de buitenhaven het stoomschip «Telegraaf III", de dienstdoende boot van de lijn AntwerpenVlissingen, die niet minder dan 400 pleizierreizigers aanbracht, waarna eindelijk nog eene sleepboot, de «Norway", met een lOOtal excursionisteu en een tweede muziekcorps achteraan kwam. Bovendien waren van de omliggende gemeenten, van Breskens, enz. evenals iederen Zondag velen herwaarts gekomen om zich te ontspannen, zoodat men, zonder overdrijving, het aantal der vreemde bezoekers op on geveer 1200 kan schatten. 's Middags was er matinee aan het «Grand Hotel" op de duinen, gegeven door de maatschappij «de Phil harmonic" van St. Pieters-Jette, welk concert, het regenachtige weer in aanmerking genomen, nogal druk bezocht was. In de stad was het den ganschen namiddag druk van de vele wandelaars, zoo vreemden als ingezetenen, ofschoon er overigens niets bijzonders aan de hand was. Da grootste drukte heerschte echter bij het vertrek der Belgen, waarbij als naar gewoonte, eene zeer tal rijke menigte nieuwsgierigen tegenwoordig was en dat onder het spelen der volksliederen en wederzijdsch gejubel en gezwaai met hoeden, handen en zakdoeken, zoo van wrggaanden als blijvenden, plaats had. De «Telegraaf III" vertrok met zijne passagiers te 5 uren uit de buitenhaven. De «Zeelandia" te 6 uren uit Naar het Duitsch van EMMY VON RHODEN. Ik was twintig jaar, toen ik trouwde. Wij huwden uit liefde, beminden elkander met de dweepzucht aan de jeugd eigen en geloofden vast en zeker, dat de heerlijke tijd der eerste liefde nimmer zou eindigen. Ik was eenig kind en ik had mijne moeder vroeg verlorenmijn vader had alleen de taak van mijne opvoeding op zich genomen en het was vermoedelijk daaraan toe te schrijven, dat ik. niettegenstaande mijn jeugd, tamelijk zelfstandig dacht en handelde. Mijn goede vader was zoo vergevingsgezind ten opzichte van mijne gebreken; hij was altijd tevreden over mijne wijze van huishouden, en als ik soms de een of andere domheid beging en bij hem mijn nood kwam klagen, was hij niet alleen niet boos, maar sprak hij mij nog bemoedigende troostwoorden toe. Zoo zal ik norit vergeten, dat hij eens eenige heeren bij zich te di- neeren had gevraagd en daar onze meid al even weinig van de kookkunst verstond als ik. raadde hij mij eere kookvrouw te nemen. Ik verzette rnij daartegen en stond er op zonder anderer hulp een fijn diner te zullen klaarmaken Ofschoon het kookboek geen oogenbtik uit mijne handen was en ik de daarin vervatte recep- de Westerhaven (stad) en de sleepboot «Norway" eindelijk, een uur later van de groote sluizen. Onze Belgische vrienden hadden zich blijkbaar hier goed geamuseerd en bij hun vertrek riepen velen ons een «tot wederomziens, zulle I" toe. Kruiniugen. Aan den Zaterdag alhier gehouden schietwedstrijd naar «de doelen" werd deelgenomen door de vereeniging «St. Sebastiaan" te Ierseke met 6, «Oefening en uitspanning" te Hansweerd met 3 en «de drie Korenbloempjes" te Kruiningen met 4 schut ters. De prachtige verguld zilveren medaille voor den schutter der meeste rozen werd uitgereikt aan A. Pols van «St. Sebastiaan"; de prijs voor de meeste vieren werd behaald door A. Sandee; die voor de meeste drieën door L. Luikdie voor de meeste tweeën door G. Luik en die voor de meeste eenen door H. Was. De meeste punten schoot A. Pols. Aan het concours werd deelgenomen door den 84- jarigen H. Blok alhier, die, ondanks zijn hoogen ouder dom, kampen moest om den prijs voor den schutter der meeste tweeën. Bath. Het Eng. stoomschip «Planet" van Antwer pen naar Londen, met suiker, lompen en tabak bene vens 5 passagiers, is Zaterdagavond circa 10 uren, tusschen de le en 2e dukdalf in 't nauw van Bath aan den grond gevaren, en eerst gepasseerden nacht met behulp van een sleepboot in vlot water gebracht. Aan boord bevonden zich twee Eugelsche onder wijzeressen die heden in hare school te Londen moesten zijn. Deze zijn gisteren met een Londensche boot naar hare bestemming vertrokken. Bij een brand in de vorige week op de hofstede van J. P. Kooman onder Nieuwerkerk in Duiveland werden een varkenshok, een kalverenhok, een kippen en een hondenhok vernield. Bij gebrek aan water, moest men de schuur nat houden met karnemelk en men slaagde er in deze te behouden. Twee dames uit Vlissingen waren Vrijdag aan het strand te ver in het water gegaan, en werden, ofschoon zij zeer goed zwemmen konden, door den sterken stroom van den wal afgevoerd. De heer P., purser op eene der mailbooten, en een Duitscher zagen de in nood verkeerenden en brachten haar nog tijdig hulp, andeis waren de dames zeker verloren geweest. (JU. Cf.) Dinsdagnamiddag werd ter hoogte van Stavenisse een vaartuig van Ierseke zoodanig door eenen rukwind overvallen, dat het omsloeg. Het ongeval werd dadelijk opg-merkt door veerman W. Van den berg te Vianen, die, zonder zich maar een oogenblik te bedenken, aan boord van zijn vaartuig stapte, om de in nood ver keerenden hulp te gaan bieden. Intusschen was het onheil ook opgemerkt door eenen iets vooruit onder zeil zijnden lersekenschen schipper, die onmiddellijk terugkeerde, en spoedig het genoegen had de drenke lingen te kunnen overnemen. Van den Berg bleef echter op het op zijde liggend vaartuig aansturen en het ge lukte hem het op te richten. In Mei jl. was het sterftecijfer voor Nederland 21.58, voor Zeeland 19.43. Het hoogst was het in N.Brabant23.40, het laagst in Groningen: 17.83. Vrijdag had de Maas te Grave den nog ongekend lagen stand bereikt van 4.79 M. A.P., ten gevolge waarvan de scheepvaart bijna geheel is gestremd. De veerpont gaat slechts met moeite over en de stoom- booten zijn verplicht lichters mede te nemen. Op ver schillende plaatsen kan men de rivier geheel doorwaden, en zijn de weidepachters langs den Maaskant genood zaakt hun afheiningen een eindweegs in het water te plaatsen, ten einde het vee te beletten van de eene in de andere weide over te loopen. De heeren Bloemendaal en Laan, te Wormer- veer, hibben een fonds van ƒ80,000 ingesteld om uit de rente daarvan hunne werklieden te kunnen onder steunen. (iV. v. d. D) Vrijdagavond te elf uur werd op de bovenver dieping van den rechtervleugel van het hotel «Garni" te ScheveniDgeu een begin van brand ontdekt. Bij onder zoek bleek dat in een vertrek, bestemd tot bergplaats van koffers, matrassen, enz. enkele van die voorwerpen aan het smeulen waren. Dank zij de hulp, die aller- wege gebo len werd, was het gevaar spoedig geweken. Enkele aangrenzende kamers hebben veel geleden dcor het water; omtrent de oorzaak van den brand heeft een ingesteld onderzoek nog niets aan 't licht gebracht. Vrijdagavond zijn twee jongens, broers, aan de Handelskade te Amsterdam te water geraakt en ver dronken. ten nauwkeurig navolgde, mislukte het diner geheel. De soep zag grauw, de visch viel uit elkaar en de meelspijs, die in het kookboek als «kabinetspudding" met het bijschrift «voortreffelijk" prijkte, bleef als een ongelukkige klont iu den vorm zitten, misschien wel omdat de meid en ik het deksel van den vorm te dik wijls hadden opgelicht om te zien of het wel goed wilde «rijzen". Tien minuten vóór het diner zou beginnen, terwijl de gasten al gekomen waren, bemerkte ik eerst in we'k een hopeloozen toestand ik mij bevond. Ik liet mijn vader roepen en viel hem schreiend om den hals. Mijn hevig snikken maakte hem angstig en ongetwijfeld verwachtte hij iets veel ergers dan een verongelukt middagmaal. Hij troostte mij op zijne liefdevolle wijze, droogde mijne tranen en sprak: «Dat is toch zoo erg niet, kleintje, zend maar gauw hierover bij Martini" dat was eene restauratie van den eersten rang, «die zal ons wel uit den nood helpen". Werkelijk daagde er van die zijde hulp, maar ik schaamde mij over mijne onkunde en ik leerde van dat oogenblik koken. Nu had ik de beste van alle vaders verlaten om mijn man te volgen. Toen ik weenend naast hem in de coupé zat, voegde hij mij troostend toe «Ween niet, mijn lieveling, ge zult nooit berouw g-voelen uw vader om mij te hebben verlaten. Gij zijt mijn geluk, mijn alles en in uw nieuw te huis vindt gij eene liefhebbende moeder, dia met verlangen uwe komst tegemoet ziet, met ongeduld het Op 12 Juli werd de heer C. G. Van der Heyden, als lid van den Raad van Waalwijk herkozen met juist de volstrekte meerderheid. Er was echter een briefje te veel in de bus, zoodat de stemming moest vernietigd wqrden. De heer Van der Heyden bespoe digde dit echter door geen kennis te geven dat hij de benoeming aannam. Nieuwe verkiezing dus, op II Augustus. Doch nu deed zich weder hetzelfde geval vooruitgebracht waren 247 geldige stemmen, meer derheid dus 124; deze verkreeg de heer C. M. Ficq, terwijl op den heer Van der Heyden 122 stemmen waren uitgebrachtmaar wederom was er nu een briefje te veel in de bus. Een weduwnaar in zekere gemeente van ons Vaderland, die drie kinderen had, trouwde met een weduwe, die met een gelijk aantrl spruiten gezegend was en nadat zij zes jaar gehuwd waren geweest hadden zij het gezin met drie kinderen vermeerderd, zoodat zij er negen in 't geheel hadden. Als een van het luidruchtig negental' wat veel geweld in huis maakte, was het niets ongewoons, dat men den man hoorde zeggen «Dat is er een van u, vrouw". Weldra hoorde men weer een ander rumoer, en dan riep de vrouw uit; «Dat is er een van u, man". Dan deed zich weer een derde hooren en riepen man en vrouw tegelijk uit «Dat is er een van ons". (li. N.) Bij een huiselijken twist te Amsterdam bracht de vrouw haren man een messteek in den rug toe, zoodat hij naar het gasthuis moest gebracht worden. In de gasfabriek van en behoorende tot de gist en spiritusfabriek van den heer J. C. Van Marken Jr. te Delft, heeft een gasontploffing plaats gehad, waarbij 4 werklieden gewond werden, een zelfs levensgevaar lijk. Een begin van brand werd met de stoombrsnd- spuit der fabriek gebluscht. Binnenkort zal te Breda een aanvang gemaakt worden met den bouw van eene geschikte localiteit ten behoeve der kinderen, die van wege eene commissie der afdeeling Breda vao de «Maatschappij tot nut van 't algemeen" gedurende den winter een warm middag maal ontvangen. Bedoeld lokaal moet nog vóór den winter gereed komen. (JV. B. C.) Een landbouwer te Grauwendijk ontwaarde in zijn oor een vreeselijk gekriel, dat spoedig bleek ver oorzaakt te worden door dezelfde maden als waarvan de schapen thans zooveel te lijden hebben. De naastbij- zijnde geneesheer wist 25 dezer dieren door spuiten uit het oor te verwijderen. Den volgenden dag ge voelde de man weder «leven" in zijn hoofd, waarop men naar een professor te Groningen ging, die het oor geheel zuiverde. Deze hoogleeraar verklaarde, dat het geval voor hem geheel nieuw was. De patient moet thans met dat oor doof geworden zijn; hij herinnert zich, dat eene vlieg, die op het veld in zijn oor wilde kruipen, door hem doodgedrukt is. Wellicht was deze juist voonier van rijpe eieren, welke nu in het oor geraakten. Zaterdag is de laatste paal der proefbeheiing vau een der steunpenanten der overkapping van het Centraalstation te Amsterdam in den bodem geslagen. Thans staan daarin 28 palen, op vier rijen van zeven palen, die ieder 25 a 26 meter lang zijn. Zij zijn, vol gens de grondboringen, geslagen op het allerslechtste punt, op de plek waar iu vroegere eeuwen de Amstel iu het IJ stroomde. Dit nieuwe systeem van beheiing heeft tot nu toe de meest mogelijke voldoening opgeleverd; de weder stand van den grond, op dit zeer slappe punt, was nog zoo groot, dat er bij de deskundigen die dezen arbeid besturen, geen twijfel bestaat of de bouw van de over kapping zal op deze wijze tot stand kunnen komen. Nadat de belasting van het penant, volgens de plannen der ingenieurs, zal zijn geschied, zal de beheiing van de geheele overkapping volgens hetzelfde systeem worden voortgezet, en bestaat volgens de ons verstrekte mededeelingen nagenoeg de zekerheid dat het nieuwe station binnen vrij korten tijd in gebruik zal kunnen worden gesteld. (Amst.) De hoofdcommissaris van politie te 's-Graven- hage waarschuwt, dat men op zijne hoede zij bij het aanknoopen van handelsbetrekkingen met Franpois Daniel Bastet, wonende Van Ravesteinstraat 270 te 's-Gravenhage, die schrijft op advertentiën, waarin iets te koop of ter overneming wordt aangeboden. Uit Den Haag wordt gemeld, dat de effecten, ver tegenwoordigende een waarde van ongeveer 100.000, dt-zer dagen te Bordeaux in 't bezit gevonden van Cor- oogenblik verbeidt, waarop zij u aan het hart kan drukken". «Is zal haar beminnen en eeren, alsof zij mijne eigene moeder was", antwoordde ik met de innigste overtuiging. Onze huwelijksreis zou drie weken durendeze tijd van rein geluk was om eer wij het wisten. De blauwe herfsthemel en het gouden zonlicht spreidden zich lachend over ons uit en het ruischen der zee wij bevonden ons aan de oevers van de Noordzee verkon digde ous het eeuwenoude lied der onvergankelijke li' fde. Mijn man schreef dagelijks aan zijne moeder, dat hal zij verzocht en even dikw.jls kwamen er lange epistels van haar. «Gij en uwe moeder zijt precies een pas verloofd paartje", zeide ik kort vóór onze terugreis een weinig ontstemd. «Laat dien brief nu maar rusten en ga met mij mede naar het strand, wij zullen spoedig genoeg moeten vertrekken." «Wacht nog een kwartiertje, Eva, ik ben dadelijk klaar." «Je bent vervelend met dat eeuwige geschrijf", ant woordde ik boos. «Ik begrijp niet, wat je iederen dag toch te schrijven hebt," «Gij kent mijn moeder niet, lieveling" zeide hij op kalmen toon, zonder met schrijven op te houden, «anders zou u zeer natuurlijk voorkomen, wat u thans vervelend en onbegrijpelijk toeschijnt". «Papa verlangt toch ook niet iederen dag een brief en ik ben nog wel zijn eenig kind nelis Marinus Van der Heijden, schoonzoon, Hortense Robert, dochter en Louis Van der Heijden, kleinzoon der bestolene, zijn in beslag genomen en onder de rechthebbenden verdeeld. Geene streek, schrijft men, uit de Belgische ge meente Rochefort, heeft meer over droogte te klagen dan de onze. De rivier is uitgedroogd, de boomen ver liezen hun gebladerte, de oogst staat als verbrand te velde en de oudste menschen herinneren zich niet, ooit zulk een droogte bijgewoond te hebben, De Koning van Italië heeft uit zijne particuliere kas 10000 lire geschonken aan mevrouw de weduwe Depretis «uit erkenning van de diensten, door den uitmuntenden staatsman aan het Koningschap van Savoye bewezen." In zijn werk Ce qu'on mange a Paris vertelt Pierre Delcourt o. a. het volgende's morgens komen de Parijtche kooplieden in de Halles de aangevoerde kluiten boter keurenzij doen dat door een metalen stang'in de boter testeken en die er dan uit te halen met een klein klontje er aan. Dat klontje houden zij een oogenblik in den mond en spuwen het dan uit. Welnu, hetgeen zij uitspuwen, wordt door een «indus- triëel" met zorg bewaard. Hij laat den vloer opvegen met. al het stof en de vuilnis, laat alles smelten en verkoopt dan de boter, die hij aldus verkrijgt, aan de menschen die in de open lucht gebakken aardap pels enz. te koop aanbieden. Het gezwel in de keel van den Duitschen Kroon prins is geheel weg. De Prins moet nog voortgaan met gorgelen, maar hij hoest niet en kan gemakkelijk slikken. Een anonymus te Petersburg heeft een brochure uitgegeven, waarin hij ter wille van den vrede van Europa voorstelt België, Holland, Zwitserland, de vor stendommen van het Balkan-Schiereiland en Europeeseh Turkije onder de andere Staten te verdeelen. Duitsch- land zou aan Rusland afstaan het gebied omvattende Dantzig, Thorn en KoningsbergenOostenrijk Galicië en Bukovine; daarentegen zou Duitschland Bohemen, Oostenrijksch Tyrol. Holland en een deel van België en zou Oostenrijk Rumenië, Servië, Montonegro, het Balkan-Schiereiland en Konstantinopel krijgen. Frank rijk zou Fransch Zwitserland en België tot Ostende ontvangen en Metz weer bekomen, daarentegen zou Straatsburg Duitsch blijven. Italië zou met Tessin en een deel van Tyrol worden vermeerderd. De Internationale bakkerijtentoonstelling te Dres den is Zaterdag in tegenwoordigheid van den Koning en de Koningin geopend. Ons land is door vele inzen dingen vertegenwoordigd. Uit Hannover wordt gemeld dat een-en-twintig Nederlandsche dames aanzoek hebben gedaan, om op de kookschool aldaar te worden geplaatst, met de bedoeling, om zich het diploma te verwerven. Een zoo groot aantal buitenlandsche leerlingen kan, volgens de regelen der school, niet te gelijk worden opgenomen. Er zijn op dit oogenblik twee leerlingen uit Nederland. In September zullen er vijf zijn. Het «leger des heils" is uit Worms verdreven. Zijne zoogenaamde oefeningen verwekten zooveel open bare ergernis, dat de overheid besloot, een einde er aan te maken. Op hoog bevel is de zaal der bijeen komsten gesloten en alle verdere verrichting des legers verboden. De legertroep wil nu naar Maintz verhuizen, maar kan ook aldaar geen aangename ontvangst ver wachten. Op de vesting Vaxholm, bij Stockholm, werden door het springen van granaten negentien soldaten gedood en velen gewond. Onder de laatsten bevinden zich dne officieren. Tot welke buitensporigheden de statistiek som tijds overgaat, blijkt uit het volgende. Een statisticus heeft nu uitgerekend dat, indien 32 millioen menschen elkander de hand gaven, zij den aardbol zouden om spannen. Of deze berekening in de praktijk zou bewaar heid worden, zou nog moeten blijken. Een jong heer aan het spoorwegstation: «Een kaartje voor Sofia als 't u belieft." De spoorwegambtenaar: «Dan is 't best, dat u er een neemt voor veertien dagen, voor heen en terug." Zoo teekende, met een toelichtende plaat er bij, dezer dagen een Duitsch blad de onderneming, het «waagstuk" van prins Ferdinand van Cohurg, die naar Bulgarije gaat om, zoo hij althans meent, een konink rijk te ontvangen. Tusschen Leubingen en Dermsdorf in Thuringen was een grondeigenaar met zijn knecht bezig met het binnenrijden van de roege, toen de mannen op een «O, Evalief, dat is een geheel ander geval", viel mijn man mij in de rede. «Ik ben aan mijne moeder zooveel dank verschuldigd voor al de offers, die zij mij gebracht heefthoe zou ik dan een zoo billijken wensch van haar onbevredigd kunnen laten «Och wat, offersriep ik ongeduldig, «daarvan hebt ge altijd den mond vol. Wat zijn dat dan eigen lijk voor nooitvelprezen offers, die zij u gebracht heeft, Erik «Dat is moeielijk te zeggen" antwoordde hij pein zend. «Haar gansche leven is eigenlijk een reeks van opofferingen voor mij geweest. Zij werd vroeg weduwe, voedde mij uit zeer schrale kas op. stelde mij later in de gelegenheid om mijne studiën te voltooien en eindelijk, hoe liefdevol heeft zij mij verpleegd toen ik ziek wasDag en nacht zat zij naast mijn bed Noemt gij dat nu offers 7 Neem mij niet kwalijk, Erik, maar alles wat gij daar nu hebt opgesomd zijn eenvoudig de plichten van iedere goede moeder. Het komt mij voor, dat gij uwe moeder letterlijk aanbidt. Zij is, geloof ik, voor u het ideaal van eene vrouw, is het niet «Laten wij over dit onderwerp niet twisten, kleintje", antwoordde hij ontwijkend, «gij zoudt mij in uwe booze bui toch niet begrijpen. Kom, geef mij een kus en kijk niet zoo verstooi d. Gij weet niet, schat je, hoe lief gij er uit riet. als gij een vroolijk gezicht zet." Wat was mijue kwade luim spoedig gewekenIk omhelsde hem en lachte. (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1887 | | pagina 2